Radio Kraków

Rozmowy


RSS Spotify Google Podcast

Rozmowy Radia Krakow - na każdy temat!

Podcasty

Urszula Nowogórska: Zagrożenie bezpieczeństwa polityki energetycznej sprawiło, że inaczej zaczęto podchodzić do OZE, biogazowni

- Wielu Polaków stanęło wobec zagrożenia bezpieczeństwa polityki energetycznej, dlatego trochę inaczej podchodzi się do odnawialnych źródeł energii - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska. Posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej oceniła, że tworzy się dobry klimat do odblokowania polityki wiatrowej. PSL zapowiada, że będzie popierać projekt dotyczący alternatywnych źródeł energii.

Andrzej Gut-Mostowy: Na razie trudno powiedzieć, czy ministerstwo dołoży 11 milionów na remont stadionu Wisły

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:46
 • calendar_today Czwartek, 2022.12.01
- Wiem, że taki wniosek został wysłany. Jeszcze do nas nie dotarł, na razie trudno powiedzieć czy resort dołoży pieniędzy - mówił na antenie Radia Kraków wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Kraków szuka 11 milionów złotych na modernizację przed Igrzyskami Europejskimi stadionu imienia Reymana. W ostatnim postępowaniu przetargowym wpłynęła tylko jedna oferta przewyższająca o tę sumę zakładany kosztorys. "Organizacja Igrzysk nie jest zagrożona. Nawet jeśli pewne obiekty nie zostaną zmodernizowane i tak spełniamy normy" - zapewniał wiceminister Gut-Mostowy w porannej rozmowie Radia Kraków.

Jak podwyżka cen za parkowanie w strefie i jej poszerzenie wpłyną na system komunikacyjny Krakowa?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:15:42
 • calendar_today Czwartek, 2022.12.01
Władze Krakowa chcą poszerzyć strefę płatnego parkowania i jednocześnie podnieść opłatę za postój. W tym miesiącu na sesję Rady Miasta trafi także projekt uchwały dotyczącej wyższych cen za bilety MPK. O to, w jaki sposób te zmiany mogą wpłynąć na system komunikacji w mieście z dr Markiem Bauerem, prorektorem ds. studenckich z Katedry Systemów Transportowych Politechniki Krakowskiej rozmawiał Jacek Bańka.

Kiedy będzie gotowe Krakowskie Centrum Muzyki?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:17:08
 • calendar_today Czwartek, 2022.12.01
Jacek Bańka rozmawiał z Janem Pamułą, prezesem Agencji Rozwoju Miasta Krakowa o umowie z wykonawcą, który wybuduje Centrum Muzyki oraz o zagospodarowaniu dawnej dzielnicy Wesoła.

Światowy Dzień AIDS

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest okazanie solidarności osobom żyjącym z HIV oraz zwrócenie uwagi na problem zakażenia HIV, w tym na kwestie związane z profilaktyką, dostępem do wczesnej diagnostyki oraz leczenia. W tym roku obserwujemy niepokojący trend - do września odnotowano ponad 1600 zakażeń w skali kraju, podcza gdy w poprzednich latach w skali rocznej wykrywano 1000-1200 nowych przypadków. Wydaje się, że po latach względnej stabilności ponownie mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem zakażeń, co jest bardzo niepokojące. O aktualnej sytuacji, dostępnych testach i o metodach leczenia Katarzyna Pelc rozmawia z dr Marią Brodzikowską, przewodniczącą Rady Stowarzyszenia Profilaktyki Zdrowotnej "Jeden Świat" i dr n. med. Mateuszem Pliczko, prezesem Zarządu tegoż Stowarzyszenia

Aleksander Miszalski: Komisja nie ma badać problemów energetycznych w Polsce. To ma być młotek na opozycję

- Jest jasne, że nie ma to być komisja do zbadania problemu energetyki, ma to być młot na opozycję - mówił na antenie Radia Kraków poseł Aleksander Miszalski, szef małopolskiej Platformy Obywatelskiej. Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski zapowiedział projekt ustawy o powołaniu komisji weryfikacyjnej, która zbada wpływy rosyjskie i decyzje dotyczące energetyki w latach 2007 - 2022. "Spodziewam się, że będą tam zasiadać osoby wskazane przez większość sejmową, czyli przez rząd. Wydaje się, że to ma być narzędzie do walenia w opozycję w roku przedwyborczym" - mówił poseł Miszalski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Dyrektywa unijna ustalająca parytety to konieczność?

Od czerwca 2026 roku 33% władz unijnych spółek giełdowych mają stanowić kobiety - taką dyrektywę przejął kilka dni temu Parlament Europejski. Nowe przepisy określają także obecność kobiet w radach nadzorczych. W tym wypadku ma to być poziom 40%. O kobietach w biznesie z mec. Magdalena Makiełą z Izby Przemysłowo-Handlowej oraz wiceprezesem Izby, Jadwigą Wiśniowska rozmawiał Jacek Bańka.

Co przyniesie pasażerom nowy rozkład jazdy pociągów PKP?

Powrót pociągów do Wieliczki oraz zwiększenie prędkości przejazdu na trasie Kraków-Katowice - takie zmiany przyniesie nowy rozkład jazdy pociągów PKP. Zacznie on obowiązywać już 11 grudnia. O zmiany w rozkładzie jazdy i inwestycje w Krakowie Piotra Hamarnika z PKL Polskich Linii Kolejowych pytał Jacek Bańka.

Anna Paluch: W sprawie polityki energetycznej nie mamy nic do ukrycia

- Największe wątpliwości budzi działalność rządu PO i PSL. My nie mamy nic do ukrycia - tak o powołaniu komisji badającej politykę energetyczną polskiego rządu w latach 2007-2022 mówiła na antenie Radia Kraków posłanka PiS Anna Paluch. "Komisja weryfikująca wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne w Polsce potrzebna jest nie tylko po to, aby wyjaśnić przeszłość, ale również po to, aby pozbyć się zwałów rosyjskich raz na zawsze w przyszłości" - ocenił w poniedziałek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Urszula Rusecka: Idziemy z postępem czasu. Wiele rzeczy załatwiamy teraz elektronicznie. Centralny rejestr wyborców przysłuży się temu

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:08
 • calendar_today Poniedziałek, 2022.11.28
- Centralny rejestr wyborców usprawni proces rejestracji. Bardzo szybko będzie można sprawdzić, gdzie możemy głosować - mówła w porannej rozmowie Urszula Rusecka, wicerzecznika PiS. "Zamiast blisko 2,5 tys. gminnych baz danych o wyborcach, powstanie jeden, centralny. Gminy nie będą musiały wymieniać się informacjami o wyborcach zmieniających miejsce głosowania" - dodawała.

Barbara Zarzycka Rzeźnik: Należy ograniczyć sprzedaż detaliczną alkoholu w Krakowie

Barbara Zarzycka Rzeźnik, przewodnicząca Komisji Praworządności i Porządku Publicznego Rady Dzielnicy I Stare Miasto była gościem Wojciecha Jakubowskiego.

Dawid Serafin: Jacka Majchrowskiego gubi jego otoczenie

Dawid Serafin z portalu Interia.pl był gościem Wojciecha Jakubowskiego.

Bartosz Kaliński: Inwestycje pomogą przetrwać trudny czas

Burmistrz Wadowic Rafał Kaliński był gościem Wojciecha Jakubowskiego

Jacek Majchrowski: Wchodzimy w rok wyborczy. Nasila się populizm

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:42
 • calendar_today Piątek, 2022.11.25
- Najpopularniejszy bilet był 80-złotowym biletem i do niego dopłacaliśmy najwięcej. W skali roku to nawet 200 - 300 mln złotych - argumentował w porannej rozmowie Radia Kraków prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. 119 zł - tyle według władz miasta powinien od przyszłego roku kosztować bilet sieciowy dla posiadaczy Karty Krakowskiej. Rada Miasta miała się zająć nowym cennikiem w ostatnią środę, ale radni zdecydowali o zdjęciu tego punktu z porządku obrad. "Polega to na tym, że wchodzimy w rok wyborczy. Zaczyna się populizm. On w sumie cały czas trwa, ale się nasila. Każdy uważa, że jak zagłosuje za obniżeniem stawki, będzie dobry dla mieszkańców. Jednak z niczego się to nie bierze" - skomentował prezydent.

Co będzie dalej z Hospicjum św. Łazarza?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:18:35
 • calendar_today Piątek, 2022.11.25
O kryzysie w opiece paliatywnej i hospicyjnej na antenie Radia Kraków mówili: Jolanta Stokłosa, prezes Hospicjum św. Łazarza oraz prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

Daria Gosek-Popiołek: Strefa się nie uda, jeżeli nie będzie rozwijany transport miejski

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:15
 • calendar_today Czwartek, 2022.11.24
To ważny krok, ale strefa się nie uda, jeżeli nie postawimy na transport zbiorowy - tak o wprowadzeniu w Krakowie strefy czystego transportu. Stolica Małopolski będzie pierwszym miastem w Polsce, które zakaże wjazdu samochodom niespełniającym norm ekologicznych. Do tego momentu trzeba się jednak odpowiednio przygotować - mówiła Gosek-Popiołek.

Dr B. Biga o sytuacji na rynku pracy oraz wskaźniku dobrobytu

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:09:59
 • calendar_today Czwartek, 2022.11.24
Na rynku pracy nadal nie widać wyhamowania wskaźników gospodarczych, choć widoczne jest już zmniejszenie liczby wakatów - ocenia dr Bartłomiej Biga z Uniwersytetu Ekonomicznego. Jak przekonuje krakowski ekonomista, także w przyszłym roku raczej nie należy się spodziewać gwałtownego wzrostu wskaźników bezrobocia, bo pracowników dziś brakuje, a pracodawcy wiedzą, jak trudno znaleźć specjalistów. O sytuacji na rynku pracy oraz wskaźniku dobrobytu z dr Bartłomiejem Bigą rozmawiał Jacek Bańka.

Jak radzić sobie z przemocą szkolną? Rozmowa z Katarzyną Stawiarską, psycholożką i psychoterapeutką

 • Jacek Bańka
 • access_time 08:22:00
 • calendar_today Czwartek, 2022.11.24
Co dziesiąty uczeń jest w szkole systematycznie dręczony - takie są wyniki prac Instytutu Badań Edukacyjnych. Szkolna przemoc nie ma tylko wymiaru fizycznego, lecz bardzo często także werbalny. O radzeniu sobie z przemocą szkolną z Katarzyną Stawiarską, psycholożką i psychoterapeutką z Krakowskiego Ośrodka Terapii i jednocześnie ekspertką Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozmawiał Jacek Bańka.

PIP: większość pracowników nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie praca zdalna

Ponad 40% osób wykonujących pracę zdalną robiło to pomiędzy godz. 22 a 5 rano, a ponad 30% pracowało 6 dni w tygodniu - tak wynika z europejskich badań obejmujących ten sposób zatrudnienia. W opinii Katarzyny Łażewskiej-Hrycko, Głównego Inspektora Pracy, większość pracowników nawet nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie praca zdalna. Z minister Łażewską-Hrycko rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Małopolska na 5. miejscu w Polsce pod względem liczby Kół Gospodyń Wiejskich

W Małopolsce działa obecnie 910 Kół Gospodyń Wiejskich, co jest piątym wynikiem w Polsce. Na ich działalność statutową Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczyła w tym roku prawie 5 mln zł. Porozmawiamy o tym z Jerzym Radoniem, dyrektorem ARiMR w Krakowie.