Radio Kraków

Reportaż w Radiu Kraków


RSS Spotify Google Podcast

Docieramy do każdego miejsca w Małopolsce. Pokazujemy ciekawych ludzi i interesujące zjawiska. Interweniujemy i pokazujemy problemy, z jakimi borykają się nasi słuchacze.

Podcasty

"Cisza" - reportaż Ewy Szkurłat

To był dzień, który wstrząsnął Ameryką i całym światem... 11 września w Nowym Jorku byli krakowscy doktoranci.

Dramat rozpoczął się o godzinie 8.46, kiedy samolot linii lotniczych American Airlines, lot nr 11, o numerach rejestracyjnych N334AA, pilotowany przez Mohammeda Attę Al-Sayeda, lecący z prędkością prawie 900 km/h, wypełniony 10 tys. galonów paliwa, wbił się między 94. a 98. piętro północnej wieży WTC. O dramacie pracowników wieżowców Amerykanie dowiedzieli się kilka minut pózniej, oglądając zdjęcia płonących wież. Początkowo myślano, że to skutek wybuchu gazu.

11 września świat się zmienił - twierdzą doktoranci amerykanistyki, którzy podczas zamachu byli w Nowym Jorku i Waszyngtonie.Wspominają zapachy, dźwięki i emocje z tamtych dni oraz to, jak zachowywali się Amerykanie. Wszyscy pamiętają dojmującą ciszę, która zapanowała w Nowym Jorku po zamachu. W reportażu wykorzystano materiały udostępnione przez CNN.
Reportaż zrealizowano w 2002 r.

"Dłonie zobaczyły" - reportaż Anny Łoś

Sama niewidoma uczyła ociemniałych jak godnie żyć. Matka Elżbieta Róża Czacka będzie ogłoszona beatyfikowaną kościoła katolickiego. Na początku ubiegłego wieku w Laskach pod Warszawą stworzyła nowatorski w Polsce ośrodek dla niedowidzących dzieci. To miejsce przyciąga ludzi poszukujących odpowiedzi na pytanie jak żyć. Na cmentarzu w Laskach spoczywają miedzy innymi założyciele Zakładu - ks. Antoni Józef Marylski, ks. Władysław Korniłowicz, a także wielu przyjaciół Dzieła - Antoni Słonimski, Halina Mikołajska, Marian Brandys, Stanisław Stomma, Jan Lechoń, Franciszek Starowiejski, Tadeusz Mazowiecki. Dzieło Lasek trwa dzięki osobom niewidomym, świeckim i siostrom zakonnym, które są do dzisiaj zafascynowane dziedzictwem przekazanym im przez założycielkę. Spotkanie z tym miejscem rozpoczęło się w podkrakowskich Radwanowicach, gdzie siostra Miriam Krystyna Isakowicz zaprezentowała książkę o Elżbiecie Róży Czackiej. W reportażu udział wzięli: s.Miriam Krystyna Isakowicz, ks.Tadeusz Isakowicz- Zaleski, s.Agata Bieleś, s.Paula Marczyńska, s.Julita Siedlecka. W reportażu wykorzystano fragment filmu o Laskach oraz piosenkę przygotowaną na beatyfikacje.

"Projekt Nosorożec" - reportaż Ewy Szkurłat

Oleg Sencow, rozpoczął prace nad "Nosorożcem" po zwolnieniu z rosyjskiego więzienia. W 2014 roku aresztowany na okupowanym przez Rosję Krymie pod zarzutem planowania działań terrorystycznych i skazany na 20 lat łagru. O jego uwolnienie apelowało wiele osób i organizacji, w tym Europejska Akademia Filmowa. Warto przypomnieć, że w grudniu ubiegłego roku Oleg Sencow otrzymał nagrodę im. Stanisława Vincenza. Wyróżnienie przyznawane przez Radę Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej zostało wręczone podczas Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości – Open Eyes Economy Summit.
To opowieść o ukraińskim reżyserze widzianym okiem kamery krakowskiego operatora Bogumiła Godfrejowa.  Jakim artystą jest Oleg Sencow? Jak więzienie wpłynęło na jego twórczość i poczucie przynależności?

"Przewodnik" - reportaż Ewy Szkurłat

Gdańsk miał ks. Jankowskiego, Warszawa - ks. Jerzego Popiełuszkę, a Kraków ks. Kazimierza Jancarza. W mistrzejowickiej parafii stworzył republikę wolności. Nie tylko podtrzymywał na duchu, ale również niósł pomoc. Wspierał internowanych, uwięzionych, założył uniwersytet robotniczy, aby przygotować ludzi do wolności. Ksiądz Kazimierz Jancarz odcisnął ślad na życiorysach wielu Krakowian. Do Parafii w Mistrzejowicach przyciągał robotników, inteligencję, artystów i opozycjonistów. Mistrzejowice stały się dzięki niemu oazą wolności i ludzkiej solidarności. Realizował prawdziwą ideę solidarności - również tej międzyludzkiej... Księdza Kazimierza Jancarza wspominali: Barbara Niemiec,Andrzej Dedo, ks.Tadeusz Isakowicz - Zalewski, Kazimierz Fugiel, Jan Franczyk, Andrzej Szkaradek i parafianie z Mistrzejowic. W audycji wykorzystano nagrania udostępnione Radiu Kraków przez Instytut Pamięci Narodowej.

"Obraz, który przemówił" - reportaż Ewy Szkurłat

Na Wawelu możemy oglądać obraz Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”. Datowany jest na 1874 rok, a na co dzień znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Z okazji jubileuszu 500-lecia zawieszenia dzwonu, dzieło zostało wypożyczone i przywiezione do Krakowa. Studenci Wydziału Intermediów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych ożywili na murach Wawelu obraz Jana Matejki. Usłyszeliśmy królowę Bonę, króla Zygmunta Starego, Behama  a nawet dyszenie białego pudla przedstawionego na malowidle. Przestrzeń z  dźwięków XVI wiecznego dworu artyści wykreowali   z okazji jubileuszu 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunta.

"Serce na dwóch szerokościach" reportaż Ewy Szkurłat

Nagroda Grand PiK w konkursie artystycznych form radiowychNagroda "za ukazanie niezwykłego zjawiska, które wywołała pandemia – dystanse naszego świata przestały być przeszkodą dla ludzi takich jak bohaterka audycji, którzy kierują się miłością bliźniego, potrzebą pozostawania w kontakcie oraz otaczania opieką ludzi ubogich i potrzebujących gdziekolwiek by byli. nawet na odległym kontynencie."
Konkurs Artystycznych Form Radiowych, organizowany przez Radio Pomorza i Kujaw,  od lat skupia najbardziej interesujących artystów sztuki radiowej. Ideą Konkursu jest wykorzystywanie nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła.
Katarzyna Jawor z Myślenic od 10 lat pracuje w stolicy Peru Limie. Jako świecka misjonarka opiekuje się dziećmi ulicy, wspiera mieszkańców slumsów wielomilionowego miasta. Mieszkańcy Peru obecnie bardziej boją się głodu niż koronawirusa. Podczas obowiązkowej kwarantanny stracili dochody i nie mają z czego żyć.

Serce na dwóch szerokościach - Ewa Szkurłat

Nagroda Grand PiK 2021 w konkursie artystycznych form radiowych Reportaż został nagrodzony "za ukazanie niezwykłego zjawiska, które wywołała pandemia – dystanse naszego świata przestały być przeszkodą dla ludzi takich jak bohaterka audycji, którzy kierują się miłością bliźniego, potrzebą pozostawania w kontakcie oraz otaczania opieką ludzi ubogich i potrzebujących gdziekolwiek by byli nawet na odległym kontynencie". 15 czerwca 2021 Katarzyna Jawor wróciła z Peru Udało się jej tam pojechać, bo wreszcie, po roku, otwarto granice. W kraju nadal obowiązuje godzina policyjna, pozamykano wiele sklepów, a ludzie proszą o pieniądze na chleb. Nadal potrzebują każdej pomocy. Możemy ich wesprzeć przez portal "zrzutka", należy szukać zbiórki "Gwiazdka dla Peru".

"Śpiewać własnym głosem" - reportaż Ewy Szkurłat

Jak mówią jej koledzy :"mentalnie dusi swoją długą frazą" i "jest panią każdego dźwięku" . Katarzyna Oleś -Blacha nadal potrafi zaskoczyć swoich kolegów, a dla studentów jest nie tylko mistrzem, ale i opiekunem. Jest szczera we wszystkich swoich działaniach, perfekcyjnie przygotowana do każdej roli. Artystka ma w swoim bogatym dorobku ponad 40 pierwszoplanowych ról operowych, operetkowych i musicalowych, które prezentowała w 50 różnych realizacjach premierowych, festiwalowych oraz repertuarowych wielu teatrów operowych w Polsce i zagranicą.


W reportażu udział wzięli : Monika Korybalska, Zuzanna Caban,  Paula Maciołek, Zuzanną Hwang- Cempla, dr Marta Mołodyńska – Wheeler, Tomasz Tokarczyk, Bogusław Nowak,  Robert Gierlach i  Adrian Domarecki. W audycji wykorzystano nagrania: arii "Casta Diva" z Normy V. Belliniego, "Olimpii" z Opowieści Hoffmana J.Offenbacha, „Duetu kwiatów” z Lakme L. Delibesa oraz fragmentu Cosi van Tutte W.A. Mozarta. Podczas zajęć z  z Katarzyną Oleś- Blachą śpiewała Zuzanna Hwang- Cempla.

Bilet z rowerem-Ewa Szkurłat

Audycja będzie reprezentować Polskie Radio na Międzynarodowym festiwalu Prix Europa w Berlinie. Festiwal jest forum wymiany myśli i doświadczeń dziennikarzy mediów publicznych z całej Europy.Jego celem jest poszukiwanie najlepszych produkcji radiowych, które odzwierciedlają charakterystyczne cechy kulturowe dla danego kraju, pokazują, co porusza ludzi w ich społecznościach i których treść jest ponadnarodowa, zrozumiała dla słuchaczy spoza krajów, gdzie powstały.Anita Cwynar z Kanady znalazła w internecie zdjęcie grobu swojej ciotki, która zmarła w Afryce podczas II wojny światowej. Obok zdjęcia była informacja, że mogiłę odnowili  polscy studenci z Krakowa podczas wyprawy naukowej. Osiem lat później jechała pociągiem relacji Warszawa-Kraków. Miejsce obok niej zajął profesor Hubert Chudzio - kierownik tamtej naukowej wyprawy w Tanzanii.  Kiedy zaczęli rozmawiać, jeszcze nie wiedzieli jak wiele ich łączy...To niezwykłe spotkanie rozpoczyna opowieść o rodzinnych tajemnicach i dziedziczonych traumach, dążeniu do prawdy i szczęśliwych przypadkach. To również historia o odwadze i braniu odpowiedzialności za swoje życie i swoje wybory