Radio Kraków

Przed hejnałem


RSS Spotify

Goście magazynu „Przed hejnałem” mają swoje pasje, swoje plany, swoje marzenia. Miło wypić w ich towarzystwie przedpołudniową kawę...

Podcasty

Fimy, które zmieniają świadomość. Dlaczego dokument ma znaczenie?

Festiwal Watch Docs jest unikatowym wydarzeniem, które łączy film dokumentalny z ważnymi tematami dotyczącymi praw człowieka. To okazja, aby zobaczyć poruszające i głębokie historie, skłaniające do refleksji nad współczesnymi problemami społecznymi i politycznymi. W tym roku organizatorzy wybrali 15 filmów, które stanowią punkt wyjścia do warsztatów i dyskusji, a ich tematyka dotyczy realnych problemów, z jakimi borykają się różne grupy społeczne na całym świecie. W audycji Przed Hejnałem Sylwia Paszkowska gościła Gabrielę Bieryt z fundacji JUNIPER oraz Miki Kilian, kierowniczkę kina Paradox.

Dr Marcin Gadocha: Nasze projekty łączą pokolenia

Radio Kraków otrzymało od Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa specjalne wyróżnienie. Dyplom ten przyznano naszej radiostacji za wsparcie w promowaniu edukacyjnych konkursów i inicjatyw historycznych, które pomagają młodym mieszkańcom Krakowa lepiej poznać swoje miasto. Jest to dowód na owocną współpracę, która trwa już od wielu lat. Historia Krakowa to nie tylko daty i fakty, ale również powieść o ludziach, którzy kształtowali jego dzieje, o codziennym życiu w minionych epokach, oraz o tym, jak ważne jest przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom. Sylwia Paszkowska rozmawiała w audycji Przed Hejnałem z dr Marcinem Gadochą, historykiem z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, przewodniczącym Komisji ds. Młodzieży w Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Matylda Lubera: Nie chciałam iść w ślady rodziców, ale świat postanowił inaczej

W audycji Przed Hejnałem Sylwia Paszkowska gościła wyjątkowy duet – matkę i córkę, obie powiązane ze światem artystycznym. Marta Bizoń, znana aktorka Teatru Ludowego, oraz jej córka Matylda Lubera, tworząca od pseudonimem Mattie, świeżo upieczona artystka, która właśnie wydała swój pierwszy singiel "Drunk". Rozmowa ta to nie tylko refleksja nad muzycznym światem, ale również pełne emocji spojrzenie na relację matki i córki, która kształtuje się w cieniu artystycznych tradycji.

85. Rocznica Śmierci Witkacego w Stowarzyszeniu Teatrów Nieinstytucjonalnych STEN

Już 21 września 2024 roku, na Kanoniczej 1 w Krakowie, odbędzie się kolejna edycja teatralnego Hyde Parku, projektu realizowanego nieprzerwanie od 16 lat. W tym roku wydarzenie zostanie poświęcone Stanisławowi Witkiewiczowi, z okazji 85. rocznicy jego tragicznej śmierci. W ramach Hyde Parku, który cyklicznie przyciąga miłośników teatru, organizatorzy zaplanowali wyjątkowe wydarzenia, w tym analizę koncepcji Czystej Formy, kluczowego dla Witkacego tematu w jego twórczości filozoficznej i teatralnej. W audycji Przed Hejnałem Sylwia Paszkowska gościła Ziutę Zającównę, reżyserkę teatralną, pedagożkę i prezeskę Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych STEN, oraz Aleksandrę Sozańską, sekretarz wspomnianego stowarzyszenia.

"Diagnozę ADHD otrzymałam po 30 latach, jako dorosła kobieta"

ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej, to neuroatypowość, niosąca za sobą wiele wyzwań. Osoby z ADHD mają trudności z regulacją emocji, impulsami oraz radzeniem sobie z krytyką. Osoby te często słyszą negatywne komentarze, co prowadzi do niskiej samooceny, zaburzeń lękowych, a nawet uzależnień. Gościnią w audycji Przed Hejnałem była Katarzyna Sterecka, trenerka osób neuroatypowych oraz menadżerka w projekcie „Zrozumieć ADHD”. Rozmówczyni Sylwii Paszkowskiej, jako prowadząca te warsztaty, dzieli się wiedzą i doświadczeniami, które mają na celu podniesienie świadomości na temat ADHD, a także oferowanie wsparcia osobom z tym zaburzeniem.

Wyjątkowy weekend na Wawelu. Nowa wystawa i szereg wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami

Przed nami wyjątkowy weekend na Wawelu. 21 i 22 września odbędzie się finisaż wystawy „Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera” połączony z otwarciem wystawy „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu”. Zamek Królewski wypełni również wiele wydarzeń towarzyszących, również tych o inkluzywnym charakterze. O wspomnianym weekendzie i dostępności Wawelu dla osób z niepełnosprawnościami opowiada Maria Pawelska, specjalistka z działu interpretacji sztuki.

Długie nogi, kanciaste ciało i rozbujany chód. 15 września obchodzimy Dzień Łosia

15 września obchodzony jest Dzień Łosia, wyjątkowe święto poświęcone jednemu z najbardziej intrygujących gatunków fauny zamieszkujących polskie lasy. Michał Wieciech, leśnik z Nadleśnictwa Niepołomice, w rozmowie z Sylwią Paszkowską podzielił się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat tych majestatycznych zwierząt, które budzą w nas nie tylko zachwyt, ale również sympatię.

Janusz Radek: Niewiele potrzeba, żeby czuć się wolnym

Janusz Radek nieustannie poszukuje nowych inspiracji, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. W rozmowie z Sylwią Paszkowską artysta podzielił się swoimi doświadczeniami z wyprawy szlakiem Camino de Santiago, która trwała sześć lat. W tym czasie udało mu się przejść całą trasę od domu do Santiago de Compostela. Camino dało Radkowi nie tylko wiele refleksji na temat życia, ale również zbliżyło go do rodziny, z którą często dzielił tę drogę.

Kraków jest miastem biegaczy

Kraków zyskuje miano miasta biegaczy, a jego dynamiczna scena biegowa przyciąga uczestników zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Dzięki licznym wydarzeniom sportowym, organizowanym przez miasto, Kraków staje się prawdziwą mekką dla miłośników biegania. O rozwoju tej kultury opowiada Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk, pełniąca obowiązki dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Chaos wartości, smartfonowa samotność i hejt. Zaniedbujemy odpowiedzialność za siebie samych

W dzisiejszych czasach, które niektórzy określają mianem "czasów chaosu", rodzina staje przed wyzwaniami, które jeszcze kilka dekad temu były trudne do wyobrażenia. Raport NIK wskazuje na gwałtowny wzrost zaburzeń psychicznych oraz prób samobójczych wśród młodych ludzi, co każe zastanowić się nad przyczynami tego zjawiska. W rozmowie z profesorem Bogdanem de Barbaro, psychiatrą i psychoterapeutą, Sylwia Paszkowska porusza tematy związane z rosnącą skalą problemów psychicznych wśród dzieci i młodzieży.

Prof. Hubert Huras: Zachęcam rządzących, żeby się skupili i przedstawili nam konkretną ustawę

Niedawne wydarzenia w Nowym Targu uwidoczniły skomplikowaną sytuację prawną i medyczną dotyczącą przerywania ciąży w Polsce. Tragiczna śmierć młodej kobiety ponownie wywołał debatę na temat zagrożeń związanych z ciążą oraz interpretacji przepisów prawnych dotyczących aborcji. Sylwia Paszkowska rozmawiała w audycji Przed Hejnałem z dr Magdaleną Grzyb, współautorką książki „Kobieta-ciąża-zarodek-dziecko: Prawne aspekty przerywania ciąży” i prof. Hubertem Hurasem, od 2014 roku pełniącym funkcję konsultanta wojewódzkiego do spraw położnictwa i ginekologii.

Edukacja bez moralizatorstwa. Miriam Synger wraca z książką, jakiej jeszcze nie było

Literatura dla młodzieży często oscyluje wokół tematów przygód, pierwszych miłości i problemów szkolnych. "Dziennik Rut" autorstwa Miriam Synger, z ilustracjami Tadeusza Marka, wprowadza świeże podejście do tego gatunku, oferując czytelnikom wgląd w życie patchworkowej rodziny żydowskiej. Ta książka jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoją tematykę, ale również ze względu na sposób, w jaki łączy codzienne problemy nastolatków z edukacyjnym aspektem kultury żydowskiej, unikając przy tym moralizatorskiej narracji. Sylwia Paszkowska rozmawiała w audycji "Przed Hejnałem" z twórcami książki.

Tworzenie gier komputerowych, ceramika i warsztaty teatralne. Nowy sezon w NCK

Wrzesień to nie tylko początek nowego roku szkolnego, ale także inauguracja nowego sezonu artystycznego w wielu instytucjach kulturalnych, w tym w Nowohuckim Centrum Kultury. O bogatej ofercie zajęć i wydarzeń Sylwia Paszkowska rozmawia ze Zbigniewem Grzybem, dyrektorem NCK i Joanną Walczak, pedagożką oraz instruktorką teatralną.

Nie pozwolono jej na studia medyczne, później wynalazała Aviomarin. Zapomniana postać Donaty Dąbrowskiej

Donata Dąbrowska to postać, która pomimo swojej wyjątkowości, pozostaje mało znana. Urodzona w 1923 roku w Żołyni, związała swoje życie zawodowe z Krakowem, gdzie przez lata pracowała w zakładzie farmaceutycznym Polfa Kraków. Dzięki swojej determinacji i talentowi, Dąbrowska przyczyniła się do opracowania wielu receptur leków, które zrewolucjonizowały polską farmację, m.in. popularnego Aviomarinu i syropu Guajazyl. Sylwia Paszkowska gościła w audycji Przed Hejnałem Magdalenę Kątnik-Kowalską, stypendystkę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizującą projekt "Dąbrowscy".

Rodzina w czasach chaosu. Kto i kiedy potrzebuje terapii?

Wielkimi krokami zbliża się III Ogólnopolskiej Konferencji "Psychologia – Medycyna – Duchowość. Pomost porozumienia – holistyczna droga do zdrowia psychicznego i fizycznego", której krakowska edycja odbędzie się 13 i 14 września 2024 roku. Wydarzenie jest wyjątkową okazją do zgłębienia tematyki zdrowia psychicznego i fizycznego z holistycznej perspektywy. Konferencja skierowana jest zarówno do specjalistów, jak i do rodziców oraz osób pracujących z młodzieżą, takich jak psychologowie, pedagodzy i nauczyciele. Sylwia Paszkowska gościła w audycji Przed Hejnałem psycholog dr Joannę Hałaj oraz dr Tatianę Krawczyńską-Zauchę, certyfikowanego coacha, trenera w zakresie przywództwa i efektywnej komunikacji z międzynarodowym doświadczeniem.

Powrót do korzeni: Jerzy Fedorowicz na scenie Teatru Nowego Proxima

Spektakl "Amadeusz" w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie to interpretacja słynnego dramatu Petera Shaffera, który opowiada o rywalizacji między Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem a Antonio Salierim. Reżyser Piotr Sieklucki przedstawia historię nie tylko jako opowieść o geniuszu Mozarta, ale także o zazdrości, intrygach dworskich i próbie kontrolowania muzycznego talentu. Spektakl porusza pytania o naturę geniuszu i to, czy można go ukształtować na nowo, odbierając klasyczne brzmienie jego twórczości. W rolę Antonio Salieriego wcielił się powracający do teatru Jerzy Fedorowicz.

"Materialiści mają zawsze gorsze relacje z innymi"

Zakupy mogą poprawiać humor. Wiąże się to z ośrodkiem nagrody i wydzielaniem dopaminy w naszych mózgach. Ale czy istnieje granica, po przekroczeniu której zakupy nam szkodzą? Czy nabywanie dóbr może wynikać z chęci kompensowania sobie trudności życiowych? Jak wpływa to na relacje interpersonalne i dlaczego tak łatwo jest popaść w błędne koło? Czy pobudki ekologiczne hamują społeczny pęd do nabywania? Gościnią Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed Hejnałem była dr hab. Katarzyna Stasiuk, profesor w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Cukier jest dla pszczół, a ty poczęstuj się miodem. 31. Krakowskie Miodobranie

Na 31. Krakowskie Miodobranie po raz kolejny zaprasza Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. Od 6 do 8 września na placu Wolnica znajdziemy stoiska z bogactwem naturalnych miodów i innych pszczelich produktów. Wszystko zaczęło się 30 lat temu w niewielkiej pasiece Kazimierza Żółtego na terenie krakowskiego Bieżanowa. Wówczas grupa pszczelarzy i miłośników pszczół zorganizowała spotkanie dla okolicznych mieszkańców, by podzielić się swoją pasją. Kameralne wydarzenie dla lokalnej społeczności okazało się znakomitym pomysłem. Na przestrzeni lat inicjatywa rozwinęła się w sposób przekraczający oczekiwania pierwszych organizatorów. Dzisiejsze Krakowskie Miodobranie to nie tylko święto pszczelarzy i okazja dla odwiedzających by kupić produkty pszczele bezpośrednio z lokalnych pasiek. To również możliwość zasięgnięcia informacji na temat miodów, ich odmian i stosowania. Krakowskie Miodobranie to barwna impreza edukacyjno – kulturalno – rozrywkowa przyciągająca na Plac Wolnica całe rodziny. W audycji Przed Hejnałem Sylwia Paszkowska gościła Monikę Leleń i Przemysława Szeligę ze Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich.

"Znam weterynarzy, którzy żywili się kawą i energetykami. To zawód obarczony olbrzymim stresem"

Praca weterynarza obarczona jest gigantycznym stresem i ryzykiem wypalenia zawodowego. To zawód, który może pochłonąć życie prywatne i cały wolny czas. Wpływa również na relacje z innymi osobami, w tym przede wszystkim z najbliższymi. Gościem Sylwii Paszkowskiej był Radek Rak, pisarz i lekarz weterynarii. Zdobywca m.in. Nagrody Literackiej Nike i Nagrody im. Janusza A. Zajdla w roku 2020 za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. W audycji Przed Hejnałem opowiedział o swojej karierze weterynaryjnej i wyzwaniach zawodu, który porzucił trzy lata temu na rzecz pisania. Zdradził również nad jaką książką aktualnie pracuje i zaprosił na 26. Marsz Jamników, podczas którego będzie pełnił rolę Mistrza Ceremonii.

Wojtek Długosz: Teatr rządzi się swoimi prawami. Dlatego go lubię

Jego kariera wymyka się wszelkim szufladkom. Szkoła muzyczna, DJ-ing, muzyka instrumentalna i elektroniczna, wieloletni romans z teatrem, ale również kameralny Mr Krime Live Band, tworzony ze grupą utalentowanych artystów. Wojtek Długosz, znany również jako Mr Krime, już 8 września zagra koncert w ramach Niepołomickiego Festiwalu Wina. Jego zespół, w skład którego wchodzą Piotr Bolanowski, Alan Wykpisz i Tomasz Nowak, porwie niepołomicką publiczność utworami z pogranicza jazzu, funku i electro-jazzu, z elementami improwizacji. W audycji Przed Hejnałem Długosz opowiada o sukcesie spektaklu "1989", którego jest kierownikiem muzycznym, wspomina swoje artystyczne początki i wpływ rodziny na wybór życiowej ścieżki.