Radio Kraków

Przed hejnałem


RSS Spotify

Goście magazynu „Przed hejnałem” mają swoje pasje, swoje plany, swoje marzenia. Miło wypić w ich towarzystwie przedpołudniową kawę...

Podcasty

Huta Ceramiki musi zmienić swoją lokalizację. "Po roku dostaliśmy wypowiedzenie umowy najmu"

Huta Ceramiki, założona przez Przemka Rębowskiego i Michała Laskowskiego, jest niezwykłym miejscem. Właściciele nie tylko tworzą w niej ceramikę, lecz także organizują warsztaty, podczas których dzielą się swoją wiedzą i pasją. "W ceramice bardzo szybko się zakochaliśmy. Wszystkie emocje, które nam towarzyszą w ciągu dnia, możemy wgnieść tę glinę i zawiesić się na chwilę w istnieniu. Daje to realne poczucie sprawczości". Miejsce, w którym aktualnie znajduje się pracownia, będzie musiało zostać zmienione. Po roku działalności przy Łobzowskiej właściciele Huty Ceramiki otrzymali wypowiedzenie najmu. - Funkcjonowaliśmy pięknie i sprawnie niestety musimy zawiesić na chwilę fartuchy na kołku i poszukać rozwiązania. Nie będziemy się zagłębiać w szczegóły, ale wydaje nam się, że są to względy ideologiczne. Właściciel ma takie prawo i skorzystał z niego zgodnie z umową - mówią w rozmowie z Sylwią Paszkowską.

"Znieśliśmy z Tatr ponad tonę śmieci". W piątek rusza 13. edycja projektu Czyste Tatry ekoMałopolska

W najbliższy piątek rozpoczyna się 13. edycja projektu Czyste Tatry ekoMałopolska. Na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem stanie miasteczko ekologiczne, w którym przez dwa dni odbywać się będą warsztaty, zabawy, konkursy i prelekcje. W sobotę wielkie sprzątanie szlaków, bieg „Czysta Piątka”. - Śmieci jest coraz mniej. Nasza akcja przemawia do świadomości ludzi, ale nie rozwiązuje problemu - mówi w rozmowie z Sylwią Paszkowską Kajetan Cyganik, rzecznik akcji Czyste Tatry.

Erotyzujmy równość. Przemoc wobec kobiet ma różne twarze

Problem przemocy domowej dotyka miliony kobiet na całym świecie. Może ona przybierać wiele form - od fizycznej po emocjonalną - i mieć ogromny wpływ na życie i zdrowie. W rozmowie z Sylwią Paszkowską dr Magdalena Grzyb (kryminolożka, działająca w Centrum Praw Kobiet) oraz Katarzyna Jędrasiak-Rogóż (psychoterapeutka i psycholożka) poruszyły wątki przemocowych związków na podstawie francuskiego filmu "Tylko my dwoje".

"Hłasko to autor zbuntowany i trochę zapomniany". Warsztaty kreatywne dla młodzieży

W Teatrze Bagatela zaplanowano warsztaty kreatywne przeznaczone dla młodzieży z różnych środowisk w wieku do 15 do 18 lat. W programie przewidziana jest m.in. praca z głosem, ciałem, nad etiudami aktorskimi na podstawie opowiadań Marka Hłaski. W rozmowie z Sylwią Paszkowską Aleksandra Urbaniak, kierowniczka działu marketingu w Teatrze Bagatela opowiedziała, co dokładnie czeka na uczestników warsztatów.

"Świat się kurczy". Życie na pełnych obrotach po przejściu na emeryturę zamienia się w coś powtarzalnego?

Czy emerytura to koniec aktywnego życia? Może wręcz przeciwnie, nowy początek pełen możliwości i nowych wyzwań? Jakie jest i może być życie na emeryturze opowiedziały Sylwii Paszkowskiej dr Małgorzata Jantos etyczka i Kinga Bujak-Brodowicz psycholożka oraz certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Są dla nas odskocznią od technologii. Jak gry planszowe trenują nasz umysł?

Gry planszowe przeżywają obecnie prawdziwy renesans, stając się jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. W erze cyfryzacji planszówki stały się odskocznią, która pozwala na chwilę wytchnienia od technologii i powrót do bardziej tradycyjnych form spędzania czasu. O fenomenie gier planszowych opowiedziały Sylwii Paszkowskiej Beata Burda, nauczycielka matematyki, ekspertka Rummikub i prowadząca zajęcia z gry w Rummikub w Centrum Kultury Podgórza oraz Karolina Opatowicz, Kierowniczka Działu Organizacji Imprez i Edukacji w siedzibie głównej CKP.

Izabela była zupełnie inna, niż mogłoby się wydawać. "Czartoryska. Historia o marzycielce"

"Czartoryska. Historia o marzycielce" to porywająca i pełna mrocznych sekretów opowieść o Izabeli Czartoryskiej. Historia jednego z najbardziej tajemniczych polskich rodów opowiedziana z kobiecej perspektywy i kobiecym głosem. To opowieść nie tylko o ówczesnych realiach, lecz także o tajemnicach, które nigdy nie miały wyjść na jaw, i o rozrywających serce dramatach. - Jestem wielbicielką seriali kostiumowych, ale wiem, że przedstawiany w nich piękny świat jest nieprawdziwy. Trzeba włożyć kij w mrowisko, żeby pokazać, jak było naprawdę. Zależało mi na tym, aby książka była wypełniona prawdziwą tkanką historyczną - mówi w rozmowie z Sylwią Paszkowską Monika Raspen.

Wakacyjna odsłona sceny letniej Nowohuckiego Centrum Kultury. NH FEST rusza już 30 czerwca!

NH FEST to propozycja Nowohuckiego Centrum Kultury dla wszystkich tych, którzy zamierzają wakacje spędzać w Krakowie i okolicach. Sześć spektakli w ramach festiwalu Krakowskie Miniatury Teatralne, Noc Jazzu, koncerty na scenie plenerowej, Krakowski Festiwal Tańca, Międzynarodowe Triennale Grafiki rozsiane po wszystkich galeriach, rodzinny piknik muzyczny, kuratorskie oprowadzania po wystawie i Festiwal Muzyki Polskiej. O tym, co będzie się działo podczas wakacji w Nowohuckim Centrum Kultury, opowiedział Sylwii Paszkowskiej Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK.

Agnieszka Przepiórska: Najbliższa jest mi Simona Kossak. Jest moją drugą skórą

- Najbliższa jest mi Simona Kossak. Jest moją drugą skórą. Najprzyjemniej jest mi się w nią wcielać. Przyroda w spektaklu przynosi mi ukojenie. Przywoływanie wspomnienia Puszczy Białowieskiej na scenie i ta wizualizacja, zapach, który sobie przypominam, przestrzeń, spokój, prastara puszcza, która jest pramatką, sprawia, że w pewien sposób się relaksuję i w trakcie spektaklu odbywam kąpiel leśną - mówi w rozmowie z Sylwią Paszkowską Agnieszka Przepiórska, aktorka w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

- Najbliższa jest mi Simona Kossak. Jest moją drugą skórą. Najprzyjemniej jest mi się w nią wcielać. Przyroda w spektaklu przynosi mi ukojenie. Przywoływanie wspomnienia Puszczy Białowieskiej na scenie i ta wizualizacja, zapach, który sobie przypominam, przestrzeń, spokój, prastara puszcza, która jest taką pramatką, sprawia, że w pewien sposób się relaksuję i w trakcie spektaklu odbywam kąpiel leśną - mówi w rozmowie z Sylwią Paszkowską Agnieszka Przepiórska, aktorka w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Pragną wolności, ale popadają w uzależnienia. Dlaczego młodzi ludzie tracą poczucie sensu?

Ochrona młodzieży przed uzależnieniami wymaga zaangażowanego podejścia. Ważne jest wsparcie emocjonalne, budowanie zdrowych nawyków oraz zaangażowanie społeczności, która otacza młodego człowieka. - Jednym z silnych czynników chroniących jest konstruktywna grupa rówieśnicza. Jeżeli w życiu młodego człowieka pojawia się stan, który można określić jako pustka, nuda, totalny brak sensu to próbą poradzenia sobie z tym problemem będzie sięgnięcie po środki chemiczne, poszukiwanie czegoś, co tę pustkę wypełni - mówią w rozmowie z Sylwią Paszkowską Tomasz Gubała (prezes Fundacji Archezja) i dr Roman Solecki (dyrektor Krakowskiego Instytutu Logoterapii).

Shema Jisrael/Ahava. 33. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej

W niedzielę, 23 czerwca pod hasłem Shema Jisrael/Ahava rozpocznie się 33. Festiwal Kultury Żydowskiej. - Od 1988 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja Festiwalu, staramy się iść naszą utartą ścieżką według planu edukacyjno-kulturowego - mówi w rozmowie z Sylwią Paszkowską Robert Gądek zastępca dyrektora FKŻ.

Zachwycił jury swoim głosem podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. "Szymon uczy nas innego spojrzenia na świat"

Festiwal Zaczarowanej Piosenki to ogólnokrajowy konkurs, przeznaczony dla utalentowanych wokalistów z niepełnosprawnościami. Uczestnicy rywalizują o artystyczne stypendia, a także o nagrody w postaci statuetek Zaczarowanego Ptaszka. Podczas 16. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w 2021 roku Szymon Prokop zajął trzecie miejsce w kategorii dziecięcej. W duecie z Ryszardem Rynkowskim wykonał utwór "Wznieś serce nad zło". O tym jak wyglądają przygotowania do Festiwalu i życie ze spektrum autyzmu, opowiedzieli Sylwii Paszkowskiej Marcelina Prokop oraz jej syn Szymon.

"Strawa pod Kopcem Wandy - przywitanie lata 2024". Wicie wianków, muzyka, tańce i śpiewy

W niedzielę, 23 czerwca odbędzie się "Strawa pod Kopcem Wandy - przywitanie lata 2024", inspirowana słowiańskim świętem Nocy Kupały. Na Kopcu Wandy odbędzie się plenerowa impreza pełna tańca, muzyki i śpiewu. Uczestnicy będą mogli zobaczyć grupy rekonstrukcyjne, samodzielnie wić wianki oraz wziąć udział w walce na miecze. - Grupa Dziejawa przygotowała interaktywną baśń, będzie troszkę o księżniczce w Wandzie. W tym roku bardzo staraliśmy się, aby podkreślić walory muzyczne. Słowianie lubili śpiewać, ucztować przy ognisku i tańczyć - opowiada w rozmowie z Sylwią Paszkowską Urszula Tłomak, pracowniczka Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa.

Jakie jest pokolenie dzisiejszych 30-latków? "Każdy z nas ma w sobie wiele tożsamości"

Najnowsza książka Macieja Marcisza "Znaki zodiaku" osadzona została w dzisiejszych realiach i porusza tematykę zmagań z tożsamością, klasowych konfliktów i dążenia do nowego początku. W rozmowie z Sylwią Paszkowską autor skłania do refleksji nad różnorodnością naszych charakterów oraz określa pokolenie dzisiejszych 30-latków.

Są z nami od ponad 600 lat! Obwarzanek Day już 20 czerwca

Żywe Muzeum Obwarzanka już 20 czerwca zaprasza na drugą edycję Obwarzanek Day. Do wspólnego świętowania zaproszeni są zarówno mieszkańcy jak i turyści! O tym, gdzie będzie można zdobyć darmowy krakowski przysmak, opowiedziała Sylwii Paszkowskiej Marta Siudak z Żywego Muzeum Obwarzanka.

Nie tylko meblościanka. Co młodych inspiruje w dizajnie PRL-u?

Młodych fascynuje peerelowski dizajn - meblarstwo, szkło, ceramika. Oni mają dość fast fashion. Chcą rzeczy, które symbolizują coś ciągłego, nie tylko globalną markę. Wracają do estetyki powojennego wzornictwa - o modzie na dizajn z PRL-u Sylwii Paszkowskiej opowiedział dr Dominik Lisik, projektant, kurator i krytyk dizajnu. Absolwent Wydziału Form Przemysłowych i Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP oraz londyńskiej AA School of Architecture.

"Na naszych zajęciach uczniowie nie dostają ocen". Jak działa najstarszy uniwersytet dziecięcy w Polsce?

Uniwersytet Dzieci to najstarsze miejsce edukacyjne dla dzieci w Polsce. Działa od 17 lat i współpracuje z różnymi uczelniami wyższymi, takimi jak Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, AGH, Uniwersytet Rolniczy oraz Akademia Wychowania Fizycznego, umożliwiając najmłodszym rozwijanie swoich pasji i zdobywanie wiedzy pod okiem naukowców, w sposób dostosowany do ich wieku i zainteresowań. Więcej o Uniwersytecie Dzieci w rozmowie z Sylwią Paszkowską opowiedziały Agnieszka Kulus-Klepacka (dyrektor ośrodka Kraków Uniwersytetu Dzieci) oraz Aneta Perczak (Dyrektor Centrum Komunikacji).

Renata Przemyk: Mam potrzebę, aby być lepszym człowiekiem

Sama to znaczy wystarczająca. A może 100 procent samotności to jednak wolność? Poczucie sprawczości? Życie na własnych zasadach i z dążeniami, które napędzają do działania? Bycie sobą? - Świadome rodzicielstwo, pełne miłości i otwartości ma wiele wyzwań, ale oczywiste jest, że rodzicielstwo wyciąga z nas prawdę, to co jest najlepsze i najgorsze. Nie jesteśmy idealni, ale musimy umieć sobie wybaczać - mówi Renata Przemyk, która w rozmowie z Sylwią Paszkowską z ogromną szczerością opowiedziała o swoim samodzielnym macierzyństwie.

"Kluczowym elementem są opiekunowie". Czym zajmuje się Fundacja Projekt ROZ?

Fundacja Projekt ROZ to: Rozwój, Opieka, Zaufanie, a także Rodzinna Opieka Zastępcza. Działa od 2012 roku i dba o to, aby dziećmi w pieczy zastępczej zajmowały się osoby z odpowiednim doświadczeniem. Celem pieczy jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego, stabilnego i wspierającego środowiska, które umożliwi im zdrowy rozwój. W audycji Przed hejnałem gościnią Sylwii Paszkowskiej była Elżbieta Matusiak, reprezentująca Fundację Projekt ROZ.

„W branickich dworach”. 18. Małopolski Piknik Archeologiczny już 15 czerwca!

18. Małopolski Piknik Archeologiczny już w najbliższą sobotę! Impreza rozpocznie się o 11:00 i zakończy o 17:00. W tym roku przewidziano występy grup rekonstrukcyjnych, konkursy i gry, a także wystawy. Uczestnicy będą mieli możliwość zakupu wyrobów rzemieślniczych i pamiątek związanych z Muzeum Archeologicznym. Więcej o tegorocznej edycji w audycji Przed hejnałem opowiedzieli Sylwii Paszkowskiej dr hab. Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego oraz Janusz Bober, kierownik Oddziału w Branicach.