Radio Kraków

Przed hejnałem


RSS Spotify

Goście magazynu „Przed hejnałem” mają swoje pasje, swoje plany, swoje marzenia. Miło wypić w ich towarzystwie przedpołudniową kawę...

Podcasty

Kolejna edycja Marszu Równości już 18 maja. Prezydent Krakowa objął wydarzenie patronatem i planuje wziąć w nim udział

Marsz Równości w Krakowie jest corocznym wydarzeniem mającym na celu promowanie praw osób LGBTQ+ oraz równości społecznej. Organizowany jest przez różnorodne grupy społeczne i organizacje działające na rzecz praw człowieka i mniejszości seksualnych. Jest to święto akceptacji, które przyczynia się do budowania tolerancyjnego społeczeństwa. Kolejna edycja marszu odbędzie się już 18 maja. Udział w niej zamierza wziąć prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, który ogłosił, że tęczowa flaga zostanie wywieszona na budynku magistratu. Gośćmi Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem byli Michał Niepielski, Wojciech Piątkowski oraz mecenas Anna Niedźwiecka z Colectiva Centrum Inicjatyw Społecznych i Prawnych.

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie powraca po pięciu latach

Hasło 20. edycji Festiwalu Nauki i Sztuki to „Kraków miastem nauki i sztuki”. Patronem wydarzenia jest prof. Marian Mięsowicz, wybitny polski fizyk, który znacząco przyczynił się do integracji krakowskiego środowiska naukowego. W dniach od 16 do 18 maja kampusy krakowskich uczelni będą otwarte dla wszystkich, którzy chcą odkryć tajemnice nauki i sztuki. Gościem Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem był profesor Tomasz Grodzicki, prorektor ds. Collegium Medicum UJ.

Kim są CODA? I czym różni się ich dzieciństwo od dorastania przeciętnego dziecka?

CODA (Children of Deaf Adults) to słyszące dzieci głuchych rodziców. Dojrzewają wcześniej niż ich rówieśnicy, ponieważ od najwcześniejszych lat muszą wspierać rodziców w komunikacji ze światem zewnętrznym. Z domu wynoszą większą bezpośredniość, skłonność do gestykulacji i mimiki typowej dla osób głuchych. Na początku szkolnej drogi ta inność może im nieco przeszkadzać, ale potem szybko zaczynają rozumieć, że daje im ona też szczególne moce, o których w programie Przed hejnałem opowiedziały nauczycielka migania, CODA Aleksandra Pyrek (Pomigam) oraz psycholożka i psychoterapeutka, która przygotowuje się do pracy z głuchymi pacjentami Katarzyna Jędrasiak-Rogóż.

Miłość w kawałkach - premiera w Teatrze Nowym Proxima

- Ja nie kocham kobiet. Tylką ją jedną kochałam - mówi w spektaklu "Miłość w kawałkach" bohaterka grana przez Katarzynę Galicę. Obok niej na scenie Teatru Nowego Proxima zobaczymy Martynę Dyląg, Martynę Krzysztofik, Natalię Strzelecką oraz Kingę “Baker” Piekarz (gitara). Przedstawienie wyreżyserowała Iwona Kempa. Napisana 32 lata temu książka Nicole Müller „Bo to w miłości jest najstraszniejsze” jest opowieścią o trójkącie małżeńskim: kobieta rozstaje się z mężem dla innej kobiety. To powieść napisana przez kobietę, która opowiada o miłości do kobiety. Bez patosu, zadęcia czy ckliwości. Teraz na język teatru przełożyły ją, uzupełniając o wiersze Laury Osińskiej, reżyserka Iwona Kempa i od lat współpracująca z nią pisarka Anna Bas. Na tydzień przed premierą studio Radia Kraków odwiedziły Martyna Krzysztofik, Natalia Strzelecka, Katarzyna Galica oraz Anna Bas i opowiedziały Sylwii Paszkowskiej o swoich bohaterkach i pracy nad spektaklem, ale też o tym, jak to jest być aktorkami Iwony Kempy.

Interaktywna podróż po świecie pszczół. Co oferuje odwiedzającym Apilandia?

Apilandia Interaktywne Centrum Pszczelarstwa ponownie otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających po gruntownej zmianie ekspozycji. Nowa wersja muzeum oferuje nie tylko podróż po świecie pszczół i innych zapylaczy, ale również unikalne interaktywne i manualne doświadczenia, które angażują odwiedzających na różnych poziomach. Gościem Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem była Barbara Łysoń założycielka muzeum.

Wyspiański zagościł na murach Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie

Stanisław Wyspiański, patron Akademii Sztuk Teatralnych, został uwieczniony na murach uczelni. Mural przedstawiający wybitnego artystę możemy podziwiać na budynku AST od strony ul. Straszewskiego. Nie jest to jedyny projekt artystyczny, ponieważ od strony ul. Piłsudskiego powstaje jeszcze jedna, bardziej nieoczywista kompozycja. Pomysłodawcą projektu była prof. Dorota Segda, autorem prof. Dariusz Vasina, a wykonawcami Dawid Skowronek, Krzysztof Czarnecki i Łukasz Stec.

Mniej znaczy więcej. Jak uwolnić się od nadmiaru?

Minimalizm, choć z pozoru prosty, ukrywa w sobie bogactwo inspiracji, otwiera przed nami szerokie pole do refleksji nad istotą rzeczy, nad znaczeniem pustki i pełni oraz nad naszym stosunkiem do konsumpcji. Gościnią Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem była Emily prowadząca profil "Uwalniam od nadmiaru", w którym zachęca do minimalistycznego życia.

Jak zostać wolontariuszem w schronisku?

Schronisko dla psów to nie tylko miejsce, w którym zwierzęta czekają na nowy dom, to przede wszystkim oaza miłości, troski i nadziei, w której każdy pies, bez względu na przeszłość, znajduje szansę na nowe życie. Gośćmi Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem byli Zofia Łojek, Krzysztof Rudnicki i Konrad Francuz, wolontariusze z Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Dlaczego ważne jest określanie zasad funkcjonowania w związkach partnerskich?

Niewiele osób wchodzących w luźny związek spisuje umowę i jasno określa zasady, na jakich będzie przebiegało wspólne życie, zaczynając od podziału obowiązków i kończąc na kwestiach finansowych. Dlaczego jest to błędem? Gościem Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem była Anna Niedźwiecka z Colectiva Centrum Inicjatyw Społecznych i Prawnych.

Jaką rolę w dzisiejszym społeczeństwie odgrywają influencerzy?

Od lat zmieniają krajobraz mediów społecznościowych, kształtując nasze spojrzenie na świat, wpływając na nasze wybory, styl życia i nawet wartości. Kim są osoby, których codzienne życie śledzimy na ekranach naszych smartfonów? Gościniami Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem były Joanna Urbaś, doktorantka z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie oraz Anna Pałka, twórczyni internetowa.

Pozytywne szaleństwo, czyli La Folie! Retro Cabaret Show

La Folie. Retro Cabaret Show nawiązuje do przedwojennych kabaretów i rewii z początku XX wieku takich jak Ziegfield Follies z Nowego Jorku czy Folies Bergère z Paryża. Skąd wziął się pomysł na założenie takiej burleski? Opowiedzieli o tym Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem goście - Magdalena Białek, Agnieszka Hrakałło-Horawska, Julia Robak, Agnieszka Kowynia i Glen Cullen.

Ochrona roślin kryje w sobie coś niebezpiecznego. Jak zacierana jest prawda?

Agnotologia bada przyczyny i skutki ignorancji, a także sposoby jej wykorzystywania w celach politycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych. Termin ten został wprowadzony przez historyka nauki Roberta N. Proctora w celu opisania systematycznego badania tego, co nieznane lub nieznane szerokim grupom ludzi z powodu zaniedbania, dezinformacji, manipulacji informacjami lub innych czynników. Gościem Sylwii Paszkowskiej był prof. Kazimierz Wiech, entomolog, znawca ochrony roślin, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, a przez wiele lat szef Katedry Ochrony Roślin.

Beltaine! Święto Ognia na Kopcu Krakusa

Już dzisiaj wieczorem na Kopcu Krakusa odbędzie się Beltaine, czyli Święto Ognia jedno z czterech najważniejszych dla pogan świąt w roku. O wydarzeniu opowiadał Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem Mateusz Tomczyk, religioznawca, historyk i filozof, druid. Beltaine to starożytna celtycka tradycja obchodzona na przełomie kwietnia i maja, związana z powitaniem wiosny i letniego okresu wzrostu.

Jakie znaczenie dla organizmu ma zdrowa krew?

"Hematologia sportowa" jest książką prezentującą najnowsze informacje na temat krwi i jej składników w kontekście różnych poziomów wysiłku fizycznego. Jak ważną rolę w życiu sportowca odgrywa zdrowa krew? Opowiedział o tym Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem prof. Zbigniew Dąbrowski współautor książki "Hematologia sportowa".

"Rak ma raka". Autorska wystawa projektów Małgorzaty Sajan

29 kwietnia o godzinie 17 w poczekalni poradni onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przy ul. Kopernika 50 odbędzie się happening-wystawa "Rak ma raka". Będzie to prezentacja autorskiego projektu obrazów, kolaży i różnorodnych haseł Małgorzaty Sajan skierowanych do jej nowotworu.

Katarzyna Zawiślak-Dolny: Staram się zbliżyć do postaci, którą gram

Na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego miejsce miała premiera spektaklu "Wielki Gatsby" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Opowieść Francisa Scotta Fitzgeralda to historia rozgrywająca się w świecie, który powoli odradza się po latach wojny. Opowiada o ogromnym pragnieniu, głębokiej miłości, rozczarowaniu i pustce. W audycji Przed hejnałem gościem była Katarzyna Zawiślak-Dolny odtwórczyni roli Daisy.

Kto dzisiaj jest współczesnym Drzymałą? Moda na mobilne domki staje się coraz popularniejsza

Każdy z nas zna historię Michała Drzymały, który wraz z rodziną zamieszkał w cyrkowym wozie. Jak się okazuje tendencja do mieszkania w wozach albo w domkach na kółkach odrodziła się w ostatnich latach i jest coraz popularniejsza. Z czego wynika? Kto dzisiaj jest współczesnym Drzymałą? O tym w audycji Przed hejnałem Sylwia Paszkowska porozmawiała z Dennisem Czekallą i Adrianem Burzcem.

Akademia Cracovii stworzyła wyjątkową drużynę. Kim są Pasiaste Motyle?

W Akademii Cracovii ruszył projekt, mający na celu integrację i wyrównywanie szans społecznych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Pasiaste Motyle to drużyna dzieciaków, które chcą się rozwijać i spełniać swoje marzenia poprzez aktywne spędzanie czasu. Gośćmi audycji Przed hejnałem byli Paulina Wszołek, trenerka Pasiastych Motyli i studentka terapii zajęciowej pod kątem kompetencji do pracy z osobami niepełnosprawnymi na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Jakub Popielarz, dyrektor Akademii Cracovii.

"Samotność. Wybór czy wyrok?" Żyjemy w świecie ludzi samotnych

Samotność to moment, kiedy świat zewnętrzny zanika, a wnętrze staje się głośniejsze niż kiedykolwiek. W dzisiejszym świecie pełnym połączeń coraz więcej ludzi czuje się odizolowanych. W Klubie Pod Jaszczurami 25 kwietnia odbędzie się spotkanie pt. "Samotność. Wybór czy wyrok?" z cyklu Porozmawiaj-MY o Krakowie. Dyskusja skupiać się będzie na różnorodnych aspektach samotności, braku zrozumienia społecznego oraz uczucia wykluczenia, które dotyka zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe, obejmując także samotność w sferze biznesowej. Gośćmi Sylwii Paszkowskiej byli Katarzyna Jędrasiak-Rogóż, psycholożka i psychoterapeutka, Jonasz Peczka, ekspert-przedsiębiorca badający zjawisko samotności biznesowej i Paweł Kozakiewicz, rzecznik prasowy UEK.

Samotność to moment, kiedy świat zewnętrzny zanika, a wnętrze staje się głośniejsze niż kiedykolwiek. W dzisiejszym świecie pełnym połączeń coraz więcej ludzi czuje się odizolowanych. W Klubie Pod Jaszczurami 25 kwietnia odbędzie się spotkanie pt. "Samotność. Wybór czy wyrok?" z cyklu Porozmawiaj-MY o Krakowie. Dyskusja skupiać się będzie na różnorodnych aspektach samotności, braku zrozumienia społecznego oraz uczucia wykluczenia, które dotyka zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe, obejmując także samotność w sferze biznesowej. Gośćmi Sylwii Paszkowskiej byli Katarzyna Jędrasiak-Rogóż, psycholożka i psychoterapeutka, Jonasz Peczka, ekspert-przedsiębiorca badający zjawisko samotności biznesowej i Paweł Kozakiewicz, rzecznik prasowy UEK.

Krakowianie ratują gołębie. "Akcja Sznurek" już w najbliższą sobotę

Organizowana w lutym pierwsza "Akcja Sznurek" zakończyła się sukcesem i dlatego już w sobotę, 27 kwietnia na Rynku Głównym w Krakowie zostanie powtórzona. Jej celem jest ratowanie gołębi zaplątanych w różnorodne sznurki i nici, a także tych z objawami chorób. W akcji udział wziąć może każdy, a niezbędny sprzęt będzie zapewniony przez organizatorów. Gościem Sylwii Paszowskiej w audycji Przed hejnałem był Dariusz Grochala z inicjatywy Chatka Gołębia.