Radio Kraków

Przed hejnałem


RSS Spotify

Goście magazynu „Przed hejnałem” mają swoje pasje, swoje plany, swoje marzenia. Miło wypić w ich towarzystwie przedpołudniową kawę...

Podcasty

Katarzyna Zawiślak-Dolny: Staram się zbliżyć do postaci, którą gram

Na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego miejsce miała premiera spektaklu "Wielki Gatsby" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Opowieść Francisa Scotta Fitzgeralda to historia rozgrywająca się w świecie, który powoli odradza się po latach wojny. Opowiada o ogromnym pragnieniu, głębokiej miłości, rozczarowaniu i pustce. W audycji Przed hejnałem gościem była Katarzyna Zawiślak-Dolny odtwórczyni roli Daisy.

Kto dzisiaj jest współczesnym Drzymałą? Moda na mobilne domki staje się coraz popularniejsza

Każdy z nas zna historię Michała Drzymały, który wraz z rodziną zamieszkał w cyrkowym wozie. Jak się okazuje tendencja do mieszkania w wozach albo w domkach na kółkach odrodziła się w ostatnich latach i jest coraz popularniejsza. Z czego wynika? Kto dzisiaj jest współczesnym Drzymałą? O tym w audycji Przed hejnałem Sylwia Paszkowska porozmawiała z Dennisem Czekallą i Adrianem Burzcem.

Akademia Cracovii stworzyła wyjątkową drużynę. Kim są Pasiaste Motyle?

W Akademii Cracovii ruszył projekt, mający na celu integrację i wyrównywanie szans społecznych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Pasiaste Motyle to drużyna dzieciaków, które chcą się rozwijać i spełniać swoje marzenia poprzez aktywne spędzanie czasu. Gośćmi audycji Przed hejnałem byli Paulina Wszołek, trenerka Pasiastych Motyli i studentka terapii zajęciowej pod kątem kompetencji do pracy z osobami niepełnosprawnymi na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Jakub Popielarz, dyrektor Akademii Cracovii.

"Samotność. Wybór czy wyrok?" Żyjemy w świecie ludzi samotnych

Samotność to moment, kiedy świat zewnętrzny zanika, a wnętrze staje się głośniejsze niż kiedykolwiek. W dzisiejszym świecie pełnym połączeń coraz więcej ludzi czuje się odizolowanych. W Klubie Pod Jaszczurami 25 kwietnia odbędzie się spotkanie pt. "Samotność. Wybór czy wyrok?" z cyklu Porozmawiaj-MY o Krakowie. Dyskusja skupiać się będzie na różnorodnych aspektach samotności, braku zrozumienia społecznego oraz uczucia wykluczenia, które dotyka zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe, obejmując także samotność w sferze biznesowej. Gośćmi Sylwii Paszkowskiej byli Katarzyna Jędrasiak-Rogóż, psycholożka i psychoterapeutka, Jonasz Peczka, ekspert-przedsiębiorca badający zjawisko samotności biznesowej i Paweł Kozakiewicz, rzecznik prasowy UEK.

Samotność to moment, kiedy świat zewnętrzny zanika, a wnętrze staje się głośniejsze niż kiedykolwiek. W dzisiejszym świecie pełnym połączeń coraz więcej ludzi czuje się odizolowanych. W Klubie Pod Jaszczurami 25 kwietnia odbędzie się spotkanie pt. "Samotność. Wybór czy wyrok?" z cyklu Porozmawiaj-MY o Krakowie. Dyskusja skupiać się będzie na różnorodnych aspektach samotności, braku zrozumienia społecznego oraz uczucia wykluczenia, które dotyka zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe, obejmując także samotność w sferze biznesowej. Gośćmi Sylwii Paszkowskiej byli Katarzyna Jędrasiak-Rogóż, psycholożka i psychoterapeutka, Jonasz Peczka, ekspert-przedsiębiorca badający zjawisko samotności biznesowej i Paweł Kozakiewicz, rzecznik prasowy UEK.

Krakowianie ratują gołębie. "Akcja Sznurek" już w najbliższą sobotę

Organizowana w lutym pierwsza "Akcja Sznurek" zakończyła się sukcesem i dlatego już w sobotę, 27 kwietnia na Rynku Głównym w Krakowie zostanie powtórzona. Jej celem jest ratowanie gołębi zaplątanych w różnorodne sznurki i nici, a także tych z objawami chorób. W akcji udział wziąć może każdy, a niezbędny sprzęt będzie zapewniony przez organizatorów. Gościem Sylwii Paszowskiej w audycji Przed hejnałem był Dariusz Grochala z inicjatywy Chatka Gołębia.

Czym jest fizyczność książki? Rozmowa wokół "Przenośnej magii" Emmy Smith

Książki to nie tylko - jak czytamy w książce Emmy Smith "Przenośna magia" - światy wyobrażone, podróże w najdalsze zakamarki wyobraźni autorów, to także przedmioty. Piszemy po nich, zaginamy ich kartki, towarzyszą nam i wpływają na nasze życie nie tylko swoją treścią. Gościem Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem był prof. Aleksander Gomola z Katedry Przekładoznawstwa UJ.

Chcą pokazać światu nieznanych artystów. Targi Młodej Sztuki w Krakowie

Celem Targów Młodej Sztuki w Krakowie jest wspieranie i promowanie współczesnych twórców. Wydarzenie to cieszy się dużą popularnością zarówno wśród wystawców, jak i mieszkańców. Podczas nadchodzącej edycji już 27 kwietnia zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z dziełami 30 artystów głównie z Krakowa, lecz nie tylko Gleb Andreev, założyciel Przestrzeni Młodej Sztuki i współorganizator Targów Młodej Sztuki, był gościem Sylwii Paszkowskiej w programie "Przed hejnałem".

Opowiadają historie z feministycznego punktu widzenia. Muzeum HERstorii Sztuki wyciąga kobiety na pierwszy plan

Muzeum HERstorii Sztuki jest inicjatywą społeczną, której celem jest budowanie otwartej przestrzeni do dyskusji i skupiania się na tym, co nas łączy, a nie dzieli. MuHER chce, aby dziedzictwo kobiet było źródłem inspiracji. Warto przyjrzeć się głębiej, jak feminizm kształtuje nasze społeczeństwo i jakie wyzwania stawia przed nim przyszłość. Gościem Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem była Patrycja Chlebus-Grudzień, współinicjatorka Muzeum HERstorii Sztuki, socjolożka i badaczka społeczna, moderatorka Design Thinking.

Paweł Rupala: Teatr Nowy Proxima stracił na roli Matki Boskiej Fatimskiej milion złotych

Drag queen to więcej niż tylko wizualna transformacja. To także forma wyrażania siebie oraz odwaga tworzenia wyrazistej postaci scenicznej. Przywołując różnorodne inspiracje i interpretując je na swój sposób, drag queen odgrywają rolę w kształtowaniu popkultury i wnoszeniu głosu do dyskusji na temat tożsamości, akceptacji i różnorodności. Gościem audycji Przed hejnałem był Paweł Rupala, czyli Papina McQueen.

Jak oszukiwano w średniowieczu?

Od wieków ludzie próbują wyłudzać, manipulować i oszukiwać innych dla własnych korzyści. Oszustwa mogą przybierać różne formy - od prostych kłamstw po skomplikowane schematy finansowe. Przeglądając historię, dostrzeżemy, że niezależnie od czasów oszustwa stanowią stały element ludzkiej natury. Gościem audycji Przed hejnałem był Grzegorz Szymanowski, historyk.

Finał akcji Posprzątaj z nami Małopolskę już 22 kwietnia!

„Posprzątaj z nami Małopolskę” to inicjatywa, która łączy praktyczne działania na rzecz środowiska z edukacją przyrodniczą i ekologiczną. Dlatego nieprzypadkowo zakończenie akcji odbędzie się w gminie Miechów, noszącej zaszczytny tytuł „Lidera ekologii” oraz laureata w plebiscycie "Eko HERO 2021" organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Do tegorocznej akcji dołączyło prawie 17 000 wolontariuszy, było 115 zgłoszeń z podmiotów z całego regionu. Gośćmi audycji Przed hejnałem byli Dagmara Hnat-Szumny z Urzędu Marszałkowskiego, Mateusz Sobiecki, nauczyciel biologii w Szkole Podstawowej nr 1 w Miechowie i podopieczni Tomasz Kowal, Hanna Wójcik i Emilia Werys.

Jaka jest misja Banków Żywności?

Bank Żywności na co dzień walczy z marnowaniem jedzenia. Dzięki zespołowi wykwalifikowanych pracowników i wolontariuszy osoby żyjące w niedostatku czy na skraju ubóstwa mają szansę na lepsze życie. Gościem audycji Przed hejnałem była Justyna Liptak, dyrektor krakowskiego Banku Żywności. - Misja Banków Żywności jest niezwykła w tym znaczeniu, że próbuje zwalczać ze sobą dwa paradoksy. Jednym jest walka z marnowaniem żywności, a drugim uświadamianie istnienia drugiego człowieka i jego potrzeb. W Polsce żyje naprawdę bardzo duża grupa ludzi w trudnych warunkach ekonomicznych, nie wszyscy może żyją na skraju ubóstwa, ale rzeczywiście żyją w niedostatku.

Jak Centrum Kultury Podgórza aktywizuje seniorów?

Potańcówki dla seniorów w Centrum Kultury Podgórza mają na celu aktywizację osób starszych, ale nie tylko. Są one także pretekstem do spotkania się z drugim człowiekiem. - Ważne jest, aby mieć powód, dla którego mogę wyjść z domu. Jednym z tych powodów są potańcówki. Gośćmi audycji Przed hejnałem były Elżbieta Kois-Żurek, dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK oraz Karolina Opatowicz, kierowniczka Działu Organizacji Imprez i Edukacji w Centrum Kultury Podgórza.

O dawnych bohaterach sportowych Krakowa

Zagłębimy się w historię. Kapryśny maj 100 lat temu i Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. W tym samym Paryżu, w którym za kilkadziesiąt dni na stulecie tamtej imprezy sportowcy znów rywalizować będą o olimpijskie medale. O dawnych bohaterach sportowych Krakowa opowiedział w audycji Przed hejnałem Piotr Kapusta, adiunkt Muzeum Krakowa.

Pomóc może każdy, bo ma to w genach. O Fundacji DKMS

Fundacja DKMS jest międzynarodową organizacją zajmującą się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwionośnego. Od początku działalności w Polsce, czyli od 2008 roku udało się zarejestrować już ponad 2 miliony dawców. Jak działa i kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku? O wszystkim w audycji Przed hejnałem opowiedziała Katarzyna Michta, koordynator ds. rekrutacji dawców.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej kleszczy

Kleszcze stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt na całym świecie. Te małe stworzenia znane są głównie ze zdolności do przenoszenia groźnych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jak się przed nimi chronić i na co zwracać uwagę? Gośćmi audycji Przed hejnałem byli dr Anna Rzucidło-Hymczak, kierownik Oddziału Chorób Infekcyjnych Dzieci i Hepatologii Dziecięcej w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie i lekarz weterynarii dr Filip Franczak.

Jakie zadanie ma Pacemaker?

Bieganie w grupie pomaga osobom, które mają problem z utrzymaniem równomiernego tempa, a także daje szansę na pokonywanie trudności pojawiających się na określonej trasie. Osoba, która pomaga innym biegaczom nazywana jest Pacemakerem. Jej zadaniem jest prowadzenie biegu i nadanie mu odpowiedniego tempa, tak by doprowadzić grupę biegaczy do mety we wcześniej założonym czasie. Gościem audycji Przed hejnałem był Adam Czerwiński, trener biegacz i Pacemaker.

Każdy ma swojego Puzynę. Rozmowa z Agatą Dudą-Gracz

- Dla Wyspiańskiego kardynał Puzyna był wielkim hamulcowym i zmorą. Każdy z nas kogoś takiego nosi. Mnie nigdy nie udało się w moim życiu uodpornić na Puzyny, ale dzisiaj lepiej sobie z nimi radzę - mówi scenograf i reżyser, Agata Duda-Gracz. W rozmowie z Sylwią Paszkowską opowiada nie tylko o sensie swojej pracy artystycznej, ale i o rodzicach, żyjących w cieniu śmierci.

Czym zajmuje się Klubu Mówców Toastmasters?

Członkowie Klubu Mówców Toastmasters pochodzą z 6 różnych krajów i 3 różnych kontynentów (Europa, Afryka i Ameryka Północna), pojawiają się także goście z Azji. Osoby należące do klubu spotykają się, aby doskonalić sztukę przemówień publicznych, która jest ważnym elementem w życiu codziennym. Adrian Burzec, wiceprezes Public Relations Klubu Mówców Toastmasters oraz Andrzej Tonia, członek Klubu Mówców Toastmasters opowiadali Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem, jak ważne w życiu jest doskonalenie swoich umiejętności komunikacyjnych.

Jak na co dzień żyć w zgodzie z ideą zero waste?

Czy możliwe jest codzienne funkcjonowanie w duchu zero waste zero waste? Najlepiej zacząć od małych kroków i wybierać produkty w opakowaniach, nadających się do recyklingu. Istotne jest również to, aby nie używać foliówek tylko opakowań wielorazowych i płóciennych toreb. O tym jak nauczyć się żyć w zgodzie z przyrodą opowiadały Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem Elina Cherkas, właścicielka sklepu LUZEM i Joanna Kądziołka, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.