Radio Kraków

P.A.R.N.O. [audycja archiwalna]


RSS

AUDYCJA ARCHIWALNA

P.A.R.N.O.
to intymne rozmowy o człowieku i jego wrażliwości na otaczający nas świat. To, czym zajmuje się gość będzie punktem wyjścia do rozmowy o podróży, jaką jest życie. Jako słuchacze spędzicie godzinę z nieznajomym, w ciągu której  poznacie historię jego życia, pełnego pasji, wzlotów i upadków. Zapis tego spotkania pozostanie w eterze już na zawsze.

Podcasty

UKRAiNATV jest projektem bezczelnie niszowym

  • Brak nazwy
  • access_time 01:02:37
  • calendar_today Poniedziałek, 2024.05.27

Gościniami Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. były Ksenia Mirogrodska - artystka multimedialna, wolontariuszka, aktywistka, dziennikarka eksperymentalna związana z krakowską ASP i UKRAiNATV oraz Sofiia Reznichenko - performerka, artystka Shibari eksplorująca magię w muzyce, śpiewie i cielesności, 1/2 Operitual, kreatywna dusza UKRAiNATV.

Ksenia i Sofiia są kobietami pełnymi pasji i talentu. Nie boją się szczerości, nawet takiej do bólu, nie boją się poruszać trudnych tematów: przemocy wobec kobiet, przemocy seksualnej, wojny. Mówią jak jest i nie owijają w bawełnę. Jednak rozmowa z Kają Sosnowską uderza też w jaśniejsze tony, jest rozmową o magii, czarach, sztuce i niepohamowanej pasji do tworzenia. Dziewczyny opowiadają też o absolutnie unikatowym projekcie UKRAiNATV, którego są częścią. Na rozmowę zaprasza Kaja Sosnowska.

Lyana i Margas: SFORA redefiniuje pojęcie festiwalu muzycznego

  • Brak nazwy
  • access_time 00:59:52
  • calendar_today Piątek, 2024.05.17

Margas i Lyana są pasjonatami dobrych brzmień. Sami grają muzykę, ale również wkładają dużo serca w promowanie wartościowych wydarzeń. Z Kają Sosnowską w OFF Radio Kraków rozmawiają o SFORZE, jednym z najciekawszych polskich festiwali niemainstreamowych. Poruszają tematy „unlearningu”, kolonii muzycznych dla dorosłych, tego jak ważna jest cisza i odpoczynek podczas uczestniczenia w wydarzeniach muzycznych oraz o tym, dlaczego blisko natury łatwiej jest się zanurzyć w muzyczne doświadczenie.


Fragment wywiadu:

Kaja Sosnowska: Skąd wzięła się idea SFORY jako „muzycznych kolonii”?

Margas: Z czym nam się kojarzy słowo „festiwal”? Często mamy konkretne wyobrażenie na ten temat. A my staramy się redefiniować  to słowo na nowo. Nasz festiwal jest wywczasem kreatywnym, oprócz muzyki, można się nauczyć szydełkowania, vogueingu, poćwiczyć jogę czy wziąć udział w panelu dyskusyjnym. 

To czym SFORA  się różni od innych festiwali?

Lana: SFORA jest młodym festiwalem, pomysł zrodził się z potrzeby zrobienia festiwalu od ziomów dla ziomów, przyświeca mu idea unlearningu czyli oduczania się tego, co już znamy, co jest oswojone. Oduczamy się starych schematów. Chcemy, żeby uczestnik jadąc na Sforę oduczył się wszystkiego co wie o festiwalach. 

Jakie znaczenie w odniesieniu do festiwalu ma natura?

Margas: Wierzymy w to, że człowiek w takim otoczeniu ma możliwość połączenia się ze samym sobą. Zanurza się w naturze, uziemia się. Festiwal odbywa się nad jeziorem, jest otoczony lasem. I do tego jeszcze muzyka. 

Ania Wiatrowska: Nasza seksualność jest płynna

  • Brak nazwy
  • access_time 00:59:57
  • calendar_today Środa, 2024.05.15

Podczas rozmowy z Anią Wiatrowską poruszonych zostało bardzo wiele istotnych i często marginalizowanych tematów dotyczących m.in. orientacji seksualnej, tożsamości płciowej, pojęcia queer, LGBTQIA+, aseksualności, aromantyczności i "obowiązkowej heteroseksualności". Ani, w przeciągu jedynie godzinnego spotkania, udaje się w sposób jasny i jednocześnie ciekawy wyjaśnić wszystkie te pojęcia oraz zachęcić słuchaczy OFF Radia Kraków do większej uważności na drugiego człowieka. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Anna Wiatrowska – psycholożka, trenerka grupowa i psychoterapeutka w trakcie szkolenia. Zawodowo związana z Instytutem SPLOT, gdzie między innymi prowadzi grupy terapeutyczne dla osób LGBTQIA+. Twórczyni popularnego konta na Instagramie Queerowy Feminizm.


Fragment wywiadu:

Kaja Sosnowska: Czym jest pojęcie obowiązkowej heteroseksualności?

Ania Wiatrowska: Pojęcie to zostało ukute w 1983 roku. Jest to pojęcie, które mówi o tym, że kobiety w drodze socjalizacji uczą się pociągu do mężczyzn i uczą się go w taki sposób, że bardzo trudno jest im odkryć pociąg do kobiet.

Jak to wygląda?

Tak bardzo wtłacza się kobietom, że ich celem życiowym jest związek z mężczyzną, że trudno jest im zauważać, że doświadczają czegoś innego. O tym mówi „obowiązek heteroseskualności”: każda kobieta musi być heteroseksualna. Każde pozytywne uczucie wobec mężczyzny może być zinterpretowane jako pociąg seksualny/romantyczny, nawet jeśli tak na prawdę nim nie jest.

Do radia przychodzę, żeby się dowiedzieć o drugim człowieku - jubileuszowa rozmowa Anny Wieczorek z Kają Sosnowską

  • Brak nazwy
  • access_time 01:02:42
  • calendar_today Wtorek, 2024.04.23

P.A.R.N.O. kończy rok. Kaja Sosnowska przez ten rok porozmawiała z dziesiątkami gości. Z okazji jubileuszu audycji to jedna z gościń zdecydowała się porozmawiać z Kają. Anna Wieczorek - psychoterapeuta i seksuolożka - poprowadziła rozmowę w kierunku pytań z gatunku „bardzo uniwersalne”, dlatego bardzo trudne. Były to zdecydowanie pytania o wnętrze, a nie na przykład o karierę. Jest to rozmowa o sztuce mówienia „nie” i żmudnej, trudnej drodze dochodzenia do samej siebie.

Kaja Sosnowska - twórczyni P.A.R.N.O., fotografka, aktorka, filmoznawczyni, wrażliwy człowiek.


Fragment rozmowy:

Anna Wieczorek: Za czym w życiu podążasz?

Kaja Sosnowska: Staram się podążać za intuicją. I jej słuchać. Jestem w procesie uziemiania się i uświadamiania sobie, że pewne wyobrażenia, które miałam na temat siebie i świata w którym żyję były nieco podkoloryzowane. Ja sobie ubarwiałam świat, by był łatwiejszy do zniesienia. I teraz jestem właśnie w procesie dążenia do patrzenia na otaczającą mnie rzeczywistość taką jaka jest. Nie jest to łatwa droga, ale warto nią podążać.

Czego nauczyła Cię praca w radio i tworzenie własnej audycji?

Bardzo wielu rzeczy. Odkryłam, że w studiu radiowym czuje się bardzo komfortowo. Czuję się tutaj taka „na miejscu”. Wielokrotnie od swoich gości słyszałam, że oni się czują u mnie w studio jak na terapii. Radiowe doświadczenie nauczyło mnie czujności na drugiego człowieka, na wyczuwanie jego granic, wrażliwości w stosunku do osoby która przed tobą siedzi, tego żeby go w żaden sposób nie oceniać, że nie warto sobie zakładać, że coś wiemy na temat drugiej osoby. Ja przychodzę do radia żeby się dowiedzieć.

Gosia Sajan: Wiem że mogę umrzeć, ale i tak planuję przyszłość

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:49
  • calendar_today Piątek, 2024.04.19

Gosia Sajan jest kolorowym ptakiem wnoszącym na korytarze onkologii nadzieję, uśmiech i szalone onko-stylówki. Mimo, że aktualnie zmaga się z nawrotem choroby i przerzutami, które zajęły jej wątrobę, kości czaszki, kręgosłup, żebra, łopatkę i kości miednicy, to uśmiech nie schodzi jej z twarzy. Kiedyś przykrywała tym uśmiechem łzy, teraz się już ich nie boi. Uśmiecha się bo mimo choroby kocha życie i czerpie z niego pełnymi garściami. W OFF Radiu Kraków opowiada o swoim życiu naznaczonym chorobą i uświadamia młodych ludzi, że na raka może zachorować absolutnie każdy. Na rozmowę z Gosią Sajan zaprasza Kaja Sosnowska.

Gosia Sajan - kolorowy jednorożec, najradośniejsza pacjentka onkologiczna w Polsce. Na co dzień oswaja raka i przełamuje stereotypy dotyczące choroby - po swojemu, z uśmiechem i dystansem.

Wsparcie Gosi w leczeniu: https://www.raknroll.pl/podopieczni/malgorzata-s/



Fragment wywiadu:

Kaja Sosnowska: Powiedziałaś: „Ja wiem, że mogę umrzeć, ale i tak planuję przyszłość.”

Gosia Sajan: W momencie, w którym wypowiedziałam te słowa moje przerzuty były już w miarę opanowane. Byłam już po chemioterapii. To już była taka stabilniejsza sytuacja. Ludzie chorzy przewlekle borykają się z tematem śmierci. Często mamy wrażenie, że już nie ma co planować do przodu, bo przecież zaraz mogę umrzeć. Ale tak na prawdę każdy z nas może zaraz umrzeć. Dlatego ja uważam, że nie ma co skupiać się na tych najgorszych rzeczach. Dzięki temu jest mi trochę lżej z tym wszystkim.

Dlaczego kiedyś myliłaś wsparcie z litością?

Teraz jest już inaczej. Jestem od trzech lat w psychoterapii, to mi pomogło poukładać sobie w głowie ten temat. Jak przeżyłam żałobę za beztroskim życiem zdrowej Gosi, to trochę łatwiej było mi odróżnić litość od wsparcia i dzięki temu o wiele łatwiej było mi przejść przez nawrót choroby. Przestałam się oddzielać od bliskich mi osób.

Radek Cabała: Dokonuję tych samych wyborów, przeciwko którym się buntowałem

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:59
  • calendar_today Poniedziałek, 2024.04.15
Radek nie potrafi się zatrzymać. Ciągle gdzieś goni, a Nowy Jork przemierza zawsze bardzo szybkim krokiem. Bardzo lubi podróżować sam. Jest rozdarty między wsią a miastem, między wiecznym ruchem a pragnieniem spokoju. W OFF Radiu Kraków opowiada o dzieciństwie spędzonym w ciągłej podróży przez świat, o skomplikowanej relacji ze swoim ojcem, od którego nauczył się najwięcej i którego teraz, po jego śmierci, odnajduje w sobie. Jest to również historia o świecie telewizji, filmu, teatru a nawet opery. Na rozmowę z Radkiem Cabałą zaprasza Kaja Sosnowska.

Radosław Cabała - człowiek orkiestra, który na planach filmowych robił chyba wszystko. Aktor, reżyser, pedagog, reżyser castingów, kierownik planu filmowego. Ostatnio związany z Operą Poznańską. 


Fragment wywiadu:

Kaja Sosnowska: Byłeś zbuntowanym dzieciakiem? 

Radek Cabała: Ten bunt to jest coś z czym obecnie trochę walczę, żeby nie buntować się aż tak, tylko spróbować się jakoś dostosowywać do realiów. A z drugiej strony realia dają wiele powodów do buntu, bo wiele rzeczy we współczesnym świecie zwyczajnie mi się nie podoba. I uważam umiejętność mówienia „nie” i stawiania granic za coś nad czym każdy z nas powinien pracować. Taki paradoks. 

Od zawsze ciągnęło Cię do medium jakim jest telewizja i film?

Pierwszy raz byłem w telewizji mając 4 lata. W 1990 roku rodzice byli zaproszeni do telewizji regionalnej. I podobno bardzo mi się podobało na planie telewizyjnym. Biegałem do kamer, zaglądałem w każdy kąt, gadałem ze wszystkimi. Mając 6 lat na pustyni robiłem wywiady z puszkami Coca Coli. W przedszkolu miałem ksywę „Dziennikarz”. Także myślę, że tak.

Kuba Młynek: Przeżywamy za dużo na codzień. Znormalizowaliśmy rzeczy, które nie są normalne

  • Brak nazwy
  • access_time 00:59:37
  • calendar_today Piątek, 2024.04.05

Kuba Młynek opowiada w OFF Radio Kraków o swoim życiu przed i po diagnozie ADHD. Zależy mu na poszerzaniu świadomości na temat tego zaburzenia i szerzej neuroatypowości. W rozmowie z Kają Sosnowską mówi, że pobyt na dziennym oddziale szpitala psychiatrycznego może być ogromnym wsparciem i walczy z niesprawiedliwym postrzeganiem takich instytucji.  Przypomina też słuchaczom, że kontakt z naturą jest nieocenionym wsparciem w procesie dochodzenia do równowagi fizycznej i, przede wszystkim, psychicznej.

Jakub Młynek - człowiek tysiąca pasji. Zawodowo fotograf. Poszukiwacz codziennych zachwytów. Fan wszystkiego co analogowe. Natura jest tym, co daje mu jednocześnie energię i spokój.

Fragment wywiadu:

Kaja Sosnowska: Czy coś cię zaskoczyło w pracy fotografa?

Kuba Młynek: Bardzo pomogło mi obserwowanie modeli i modelek, ludzi którzy są tak zwanymi „ideałami”. Oni są również bardzo ludzcy. Ktoś zjadł obiad i ma wzdęty brzuch, ktoś ma gorszy dzień, ktoś ma problemy z cerą. Znormalizowało mi to obraz ludzkiego ciała. 

Kiedy pojawiły się u Ciebie pierwsze objawy ADHD?

Pierwsze objawy związane z ADHD pojawiły się w dzieciństwie. Pedagog szkolny to jednak przeoczył. Oficjalnie cierpiałem tylko na dysgrafię. Do tego doszła dysleksja i dyskalkulia. To był pierwszy sygnał. Później pojawiły się problemy z posturą ciała, co również jest bardzo częste u osób z ADHD. Miałem wtedy 8 lat. Diagnozę usłyszałem 22 lata później.  

Tomasz Karcz: Moja niepełnosprawność jest narzędziem do tego, żeby działać społecznie

  • Brak nazwy
  • access_time 00:59:40
  • calendar_today Piątek, 2024.03.29

Tomasz Karcz najbardziej znany jest jako Jednoręki Fryzjer. Ale on, jako człowiek, reprezentuje sobą znacznie więcej, niż tylko swoją niepełnosprawność. Jest wielowymiarowy i niezwykle uwrażliwiony na drugiego człowieka. W OFF Radiu Kraków opowiada Kai Sosnowskiej o swojej drodze życia, misji i społecznictwie. Zachęca do pochylenia się nad drugą osobą, do akceptacji siebie i swoich ułomności oraz opowiada o tym, czego nauczyło go obcinanie włosów osobom w kryzysie bezdomności. 

Tomasz Karcz - fryzjer bez prawej dłoni, projektant mody, model oraz działacz społeczny. Jego twórczości i działaniom przyświeca hasło: “Wszyscy jesteśmy specjalnej troski". 


Fragment wywiadu:

Kaja Sosnowska:  Czy nazywanie cię “Jednorękim fryzjerem” jest irytujące?

Tomasz Karcz: Teraz już nie. To się bardzo zmieniło ostatnimi czasy, bo gdy byłem młodym fryzjerem, na początku mojej drogi zawodowej, to bardzo negatywnie odbierałem bycie identyfikowanym z moją niepełnosprawnością. Chciałem wtedy udowodnić światu, że jestem sprawny. Nie chciałem być oceniany przez pryzmat swojej niepełnosprawności. 

Czy praca z osobami w kryzysie bezdomności jest twoim powołaniem?

Myślę, że tak. Praca z nimi jest wypadkową wielkiej potrzeby jaką nosiłem w sobie. Chciałem czuć, że robię coś ważnego, coś dobrego. Chcę aby świat, który zostawię za sobą, był lepszy. 

Czego nauczyły Cię osoby w kryzysie bezdomności, którym strzyżesz włosy? 

Ja się od nich cały czas uczę. To jest fantastyczna lekcja pokory, lekcja nieoceniania. Uczę się tego, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni. I tego, że nie wolno porównywać. 

Współczesny człowiek renesansu - rozmowa z Pawłem Olearczykiem

  • Brak nazwy
  • access_time 01:03:10
  • calendar_today Wtorek, 2024.03.12

Paweł Olearczyk jest człowiekiem z głową pełną marzeń. Marzeń, które stara się realizować. Wydał cztery książki, zrobił serial internetowy, napisał i wyreżyserował film krótkometrażowy „Sklep z marzeniami”, który zdobył wiele nagród, również tych zagranicznych. Teraz marzy o pełnym metrażu. W rozmowie z Kają Sosnowską w OFF Radio Kraków opowiada o tym, że jego droga do realizacji marzeń okazała się drogą odkrywania samego siebie. Jest to historia pełna barwnych anegdot i zwrotów akcji.

Paweł Olearczyk - człowiek renesansu z poczuciem dystansu. Autor czterech powieści, jednego serialu, paru filmów i jeszcze większej liczby pomysłów, których nigdy nie zrealizuje.

fragment podcastu:

Kaja Sosnowska: Czy jesteś marzycielem? 

Paweł Olearczyk: Zdecydowanie tak. Zawsze mnie inspirowały historie o marzycielach. Moje ulubione filmy są o osobach, które starają się coś osiągnąć, dążą do jakiegoś celu. Ja też zawsze miałem marzenia i starałem się, mimo przeciwności losu, dążyć do ich realizacji. 

Czy twój film "Sklep z marzeniami" jest ważnym punktem w twojej karierze reżyserskiej?

Zdecydowanie jest to największa rzecz, którą do tej pory zrobiłem. Zawiera wiele wątków autobiograficznych, opowiada o dążeniu do realizacji marzeń. Jest opowieścią o tym, że bohater chce coś osiągnąć. Dla mnie marzeniem było zrobienie tego filmu.

Daria Shkrum: Zostałam wychowana do samodzielności

  • Brak nazwy
  • access_time 00:58:02
  • calendar_today Poniedziałek, 2024.03.04
Dasza chciała być samodzielna już od najmłodszych lat. Nie chciała pracować dla kogoś. Jest artystyczną duszą, którą napędza ciągły rozwój. W OFF Radio Kraków opowiada Kai Sosnowskiej o swojej drodze aż do momentu, w którym jej autorska impreza „Witch Inside” staje się rozpoznawalną marką.

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Daria Shkrum, mama Witch Inside - serii eventów muzycznych, DJ-ka i świeża krew na muzyczno-klubowej scenie Krakowa. Współpracuje z krakowskimi artystami oraz sceną elektroniczną zachodniej części Europy.

Fragment wywiadu:

Kaja Sosnowska: Czemu zdecydowałaś, że Kraków to Twoje miejsce?

Daria Shkrum: Tutaj mam wiele do zrobienia, mam wolność i dużo możliwości. Mieszkam tu pięć lat i odczuwam taki „freedom”. Chcę tu zostać jeszcze kilka lat, dlatego też, że mój event Witch Inside się rozkręca. W tym mieście jest przyszłość. 

KS: Jak to się stało, że zajęłaś się organizowaniem imprez?

DS: Nikt, nawet moja rodzina nie przypuszczała, że będę organizatorką. Oni się bali, że eventy to jest takie community, gdzie jest dużo alkoholu i narkotyków. Niebezpieczne nocne życie. Na szczęście okazało się inaczej. Mam do tego pasję i ta pasja zaprowadziła mnie do miejsca, w którym jestem teraz.

Artem Badalian: Ekspedycja w świat muzyki

  • Brak nazwy
  • access_time 01:01:03
  • calendar_today Czwartek, 2024.02.29

Artem kocha muzykę ze wzajemnością. W rozmowie z Kają Sosnowską opowiada z pasją o swoim świecie i jest to ekspedycja w świat przepełniony dźwiękami oraz bardziej lub mniej undergroundowymi wydarzeniami, które z czasem, dzięki jego działaniom, przeradzają się w wytwórnię muzyczną. Jest to również historia o tym, że taki styl życia i pracy wiąże się z pewnymi kosztami, które, według naszego gościa, warto ponieść. 

Gościem Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. był Artem Badalian - spragniony muzyki digger, producent i DJ. Ojciec kolektywu i cyklu imprez Expedition Community oraz krakowskiego klubu Sekta Selekta.

okładka podcastu: Artem Badalian, fot. jjvisionn https://www.instagram.com/jjvisionn

Mateusz Janiszewski: Przemoc uczyniła nas tym, kim jesteśmy

  • Brak nazwy
  • access_time 00:59:25
  • calendar_today Piątek, 2024.02.23

Mateusz Janiszewski w jednej ze swoich książek napisał, że „jedyną męka przewyższającą pisanie jest pozostawianie rzeczy niezapisanymi”. W OFF Radio Kraków opowiada Kai Sosnowskiej o tym, dlaczego, pomimo wielu trudności spotykanych na drodze, powstały jego książki. Mateusz opisuje  w nich najodleglejsze i niebezpieczne zakątki świata. W rozmowie pada również ważne pytanie o to, czy Inny jest tak naprawdę w nas.

Gościem Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. był Mateusz Janiszewski - lekarz, pisarz, tłumacz i podróżnik. Autor książek "Dom nad rzeką Loes" i "Ortodroma". Mieszka w Krakowie wraz z żoną i dwiema córkami. Chciałby mieć białego kota.

Marcelina Kozłowski i Karolina Kruk: Samotność, nie tylko w święta, boli najbardziej

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:11
  • calendar_today Piątek, 2024.02.16

Marcelina Kozłowski i Karolina Kruk odwiedziły Kaję Sosnowską w OFF Radio Kraków zaraz przed Wigilią. Świąteczny nastrój udzielił się wszystkim, co poskutkowało ciekawą i głęboką rozmową o pięknie różnorodności, nie tylko w kontekście świąt. Jest to spotkanie pełne zabawnych, radosnych, ale też smutnych i nostalgicznych anegdotek krążących wokół celebracji świąt. Z drugiej strony podcast zawiera opowieść o samotności, czasem pośród najbliższych, i radości z tego, że swoją rodzinę możemy wybrać sami.

Gościniami Kai Sosnowskiej w wigilijnym wydaniu audycji P.A.R.N.O. były Marcelina i Karolina - siostry, które w życiu poszły zupełnie odmiennymi drogami. Marcelina to miłośniczka książek, która w życiu robiła tak wiele różnych rzeczy, że można napisać o tym sagę. Karolina natomiast mieszka w Bawarii i pracuje jako opiekunka osób starszych. Są bardzo odmienne, jednak łączy je nie tylko rodzinna więź, ale i wspólna historia oraz podobne postrzeganie świata.

Emilia Cendrowska: Wolontariat na Bali przewrócił moje życie do góry nogami

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:37
  • calendar_today Wtorek, 2024.02.13
Emilia Cendrowska kocha Bali, które było świadkiem jednych z jej najważniejszych życiowych transformacji. Życie połączyło ją z tym miejscem właściwie przez przypadek. Pojechała tam na roczny wolontariat, a wsiadając do samolotu wiedziała tyle, że leci do Azji. Wtedy nie miała świadomości, że jakiś czas później poważny wypadek na snowboardzie przekreśli jej taneczne marzenia. Szukając sposobu na powrót do zdrowia Emilia ponownie odwiedziła Bali, by zrobić kurs instruktorki jogi, który odmienił jej życie na lepsze.

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Emilia Cendrowska, która przez dziewiętnaście lat swojego życia tańczyła breakdance, a przez dziesięć lat pracowała jako stewardessa. Poważny wpadek pod koniec 2021 roku wywrócił jej życie do góry nogami. Od roku spełnia się jako joginka. Według Emilii joga to inny rodzaj tańca, w którym ruch współgra z oddechem i porusza ciało w jednym flow.

Joanna Grzymała-Moszczyńska: Wspólnota jest dla mnie bardzo ważna

  • Brak nazwy
  • access_time 00:59:22
  • calendar_today Czwartek, 2023.12.21

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była dr Joanna Grzymała-Moszczyńska - psycholożka, aktywistka i trenerka antydyskryminacyjna. Zajmuje się kwestiami związanymi z przeciwdziałaniem dyskryminacji w edukacji, redukcją uprzedzeń wobec uchodźców oraz badaniami nad motywacją do zaangażowania w aktywizm. Członkini Spódzielnii „Ogniwo" w Krakowie i związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Joanna jest aktywistką, ale taką, dla której własny dobrostan jest istotny. A jest on dla niej tak ważny, ponieważ wie, że jeśli w pierwszym rzędzie nie zadbamy o siebie, to nie będziemy w stanie w pełni zadbać o drugą osobę. Dlatego w rozmowie z Kają Sosnowską OFF Radiu Kraków podnosi tematy aktywistycznego wypalenia, ale też podpowiada, w jaki sposób aktywiści mogą się sobą zaopiekować. Jest to też rozmowa o jej działalności pomocowej na granicy polsko-białoruskiej oraz historia o ogromnej miłości do natury. 

Agnieszka Płatek: Jeden uśmiech i jedno ciepłe słowo potrafią wiele zmienić

  • Brak nazwy
  • access_time 01:01:00
  • calendar_today Czwartek, 2023.12.07

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Agnieszka Płatek - kiedyś pielęgniarka, od 10 lat scenarzystka, która nie wyobraża sobie życia bez muzyki.

Aga ma artystyczną duszę. Jako nastolatka marzyła o szkole teatralnej i prawie się do niej dostała. Ostatecznie wylądowała jednak na pielęgniarstwie. W zawodzie nie popracowała zbyt długo, ponieważ życie bywa przewrotne. Dzisiaj jest scenarzystką serialową. W Off Radiu Kraków opowiada o swojej drodze życia, która, jak dobrej klasy film, pełna jest wzruszeń i niespodziewanych zwrotów akcji.  

Zofia Kulewicz: Dlaczego potrzebujemy kupować dużo i często

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:31
  • calendar_today Czwartek, 2023.12.07

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Zofia Kulewicz - osobista stylistka, współwłaścicielka i dyrektor kreatywna marki odzieżowej. Swoją pasją i wiedzą na temat stylizacji dzieli się na kanale YouTube, gdzie wyświetlenia sięgnęły już blisko 40 milionów. Prywatnie mama Oliwki i wkrótce Laury.

Zosia niedawno wydała swoją pierwszą książkę „Filozophia Stylu”. Na jej łamach, oprócz porad dotyczących budowania swojej garderoby, znalazły się rozdziały o uzależnieniu od zakupów, tendencji do nadmiernego konsumpcjonizmu i zwracania się w stronę fast fashion. W OFF Radio Kraków Zosia zachęca słuchaczy do spojrzenia w przyszłość oraz do zadbania o siebie samych i przyszłe pokolenia. Opowiada też o naszej relacji z ubraniami, zakupoholizmie, a dodatkowo dzieli się swoimi doświadczeniami i przeżyciami w temacie in vitro.

Nana i Zuza: Naszą rolą jest wnikliwa obserwacja

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:52
  • calendar_today Środa, 2023.11.29

Nana i Zuza odnajdują niezwykłość w codzienności, radość w zwiedzaniu własnego miasta i w chodzeniu ciągle tymi samymi ścieżkami. Czemu? Bo w znanych miejscach potrafią za każdym razem odnaleźć coś niezwykłego. Swoją pasję dokumentują w social mediach, a relacje z wycieczek ogląda się z wypiekami na twarzy. W Off Radio Kraków opowiadają o swoich ulubionych zakamarkach Krakowa i zachęcają do nieustannego zachwytu nad miejscem, w którym przyszło nam żyć. 

Nana i Zuza były gościniami Kai Sosnowskiej w audycji P.AR.N.O. Na co dzień obracają się w modowym świecie, w wolnym czasie eksplorują Kraków. Nie bez powodu mówią o sobie, że są "krakowskimi turystkami". Wiedzą skąd rozciąga się najlepszy widok na miasto, gdzie napić się dobrej kawy albo kiedy zajrzeć do muzeum, by załapać się na darmowy bilet.

Marta Kontny: Marzenia, które się spełniają, czyli jak studiowałam aktorstwo u Lee Strasberga

  • Brak nazwy
  • access_time 01:01:09
  • calendar_today Piątek, 2023.11.24

Marta Kontny nie boi się marzyć. Jej marzenia są wielkie, a droga do ich spełnienia długa i nie zawsze lekka. Ale Marta ma ogromną wiarę siebie i potrafi się nie spieszyć. W OFF Radio Kraków opowiada o swojej życiowej drodze, która zaprowadziła ją do Nowego Jorku, gdzie studiowała aktorstwo na prestiżowym Lee Strasberg Institute, ale też o tym, za co kocha języki obce i dlaczego sprawiedliwość społeczna jest dla niej bardzo istotna. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska, autorka audycji P.A.R.N.O.

Weronika Poller: Moje wrota do zmienności są zawsze otwarte

  • Brak nazwy
  • access_time 01:01:13
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.11.13

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Weronika Poller - wolny duch, wieczna rozbójniczka z umysłem ścisłowca, doktorka biologii, joginka. W sercu Wero tętni miasto, jednak preferuje życie na wsi, gdzie z mężem Łukaszem prowadzi ukryte w Beskidzie Niskim gospodarstwo otwarte na miłośników jogi, natury i świętego spokoju.

Weronika nie boi się marzyć, czy jak sama mówi „roić”. Roiła sobie w życiu wiele rzeczy, duża część z nich przerodziła się w rzeczywistość, albo nawet przerosła jej marzenia. I o tym właśnie jest historia Wero, którą podzieliła się ze słuchaczami Off Radia Kraków. Jest to barwna opowieść pełna dygresji, humoru i wzruszeń. Jest to również opowieść o jej drodze aż do momentu, w którym znajduje się obecnie: oczekiwaniu bliźniąt, budowaniu domu, prowadzeniu Nowicy Łan, uczeniu jogi i inspirowaniu innych, by żyć w zgodzie z naturą i samymi sobą.

Ewelina Kowalczyk: Rozmowa o śmierci i odchodzeniu jest trudna

  • Brak nazwy
  • access_time 01:01:26
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.11.13

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Ewelina Kowalczyk - polonistka, (cicha) aktywistka, badaczka generacji Z, która próbuje oswoić śmierć. Ewelina prowadzi też dom tymczasowy dla starszych, schorowanych zwierząt, jest mamą dla mopsiczki Sabinki i jej kociego przyjaciela Antka.

Kocha zwierzęta - daje tym starszym i schorowanym szanse na to, żeby ostatnie lata życia spędziły w ciepłym domu, w którym miska jest zawsze pełna, a ukochany człowiek zawsze gotowy by głaskać i tulić. W Off Radio Kraków opowiada o tym, że rola opiekuna ma w relacji ze zwierzętami złożony wymiar - sprawuje ją nie tylko ona, ale również jej zwierzaki Sabinka i Antek, którzy opiekują się Eweliną. Jest to również poruszająca historia o tej stronie odchodzenia, o której nikt nie chce mówić, czyli radzeniu sobie ze śmiercią najbliższej osoby.

Melan: Czy najbardziej wrażliwy jest psychopata?

  • Brak nazwy
  • access_time 00:51:02
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.11.13

Melan mówi sama o sobie: "Trzy lata temu postanowiłam użyć kilku ładunków wybuchowych, tak żeby po eksplozji stworzyć się na nowo.  Być może użyłam do tego kilku prowokacji - nie jest łatwo wysadzić się w powietrze samemu. Zrobiłam to, żeby już nigdy nie czuć się tak, jak zmuszona byłam się czuć przez dwadzieścia siedem lat niepożądanego wtedy życia. Mam ochotę być niepokojącym zjawiskiem i udowadniać, że nic nie stoi na przeszkodzie wszystkiemu".

Dlaczego u dzieci z przemocowych domów mogą rozwijać się takie rysy psychologiczne jak narcyzm, psychopatia czy borderline? Co ma to wspólnego z poczuciem bezpieczeństwa? Jaką funkcję w naszej psychice ma agresja? Którędy wiedzie droga do rozwoju i spełnienia?
Melan
opowiada w Off Radio Kraków o tym, jak wykonywać zawód psychoterapeutki jednocześnie zmagając się z borderline. Zapraszamy na podcast Kai Sosnowskiej.

Bartek Waga: Higiena głowy i ciała jest podstawą w zawodzie aktora

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:22
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.10.30
Gościem Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. był Bartek Waga - aktor filmowy i teatralny, absolwent Krakowskiej PWST, konferansjer, sportowiec i model. Obdarzony osobowością sceniczną, poczuciem humoru i wspaniałym radiowo-telewizyjnym głosem.

Bartek Waga jest aktorem wszechstronnym i człowiekiem, który emanuje pozytywną energią, empatią i wrażliwością. Mówi o sobie, że nie lubi narzekać. Te cechy bywają dla wielu osób inspirujące. W P.A.R.N.O. opowiada o pasji, która popchnęła go w kierunku aktorstwa, o nauce, którą wyciągnął z pracy na planie paradokumentów oraz o spotkaniu Jima Carrey’a, którego życiem i twórczością pasjonuje się tak bardzo, że napisał o nim pracę magisterską.

Papierowe sieroty. Tajemnice nepalskich sierocińców - rozmowa z Marzeną Figiel-Strzałą i Damianem Strzałą

  • Brak nazwy
  • access_time 01:01:38
  • calendar_today Wtorek, 2023.10.24

Marzena Figiel-Strzała i Damian Strzała niedawno wrócili z Indonezji, skąd przywieźli kilka ważnych reportaży. W OFF Radiu Kraków opowiedzieli między innymi o Tana Toraja, czyli plemieniu, które żyje, by umrzeć. W rozmowie z Kają Sosnowską poruszony został również temat papierowych sierot. W Nepalu są osoby, które jeżdżą do odległych wiosek podając się tam za pracowników zachodnich organizacji. Następnie przekonują rodziców, by oddali dzieci pod opiekę instytucji, która zapewni im wykształcenie. Dzieci trafiają do „domów dziecka”, gdzie otrzymują podrobione dokumenty, z których wynika, że nie mają opiekunów. To są właśnie tak zwane paper orphans. Szacuje się, że w Nepalu 80 proc. działających placówek to fałszywe domy dziecka. 

Jak z miłości i pasji dwóch osób powstały reportaże, które poruszyły tysiące serc i realnie przyczyniły się do pomocy dzieciom z różnych zakątków świata? Zapraszamy do wysłuchania podcastu w OFF Radiu Kraków.

Emi Bonnie: W Los Angeles przeszłam szkołę życia

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:41
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.10.23

Gościnią Kai Sosnowskiej była stylistka Emi Bonnie. Swoje doświadczenie zdobywała między innymi w Hollywood, pracując przy najbardziej prestiżowych wydarzeniach i ubierając takie gwiazdy jak Emily Blunt, Hilarry Duff czy Nicole Shwerizgner

Emi Bonnie mówi w Off Radio Kraków o swojej miłości do mody i determinacji, dzięki której dostała się na staż do Los Angeles. Dlaczego jej historia jest ciekawa? Bo to nie tylko opowieść o spełnionym marzeniu, ale również o tym, jaką cenę przychodzi czasem zapłacić za mierzenie wysoko.
Nasza gościni opowiada również o tym, jak wygląda życie i praca w USA, czym różni się atmosfera Nowego Yorku od Los Angeles i jakie to uczucie, gdy w końcu zaczynasz akceptować samą siebie.

Marzena Kolarz: Zmiana jest nieodłącznym elementem rozwoju

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:52
  • calendar_today Czwartek, 2023.10.19

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Marzena Kolarz - fotografka, projektantka mody, dydaktyczka i mama. Marzena szczególnie interesuje się fotografią analogową i eksperymentalną, fotografią kreatywną, technikami historycznymi, fotografią otworkową oraz fotografią mody. Stara się również świadomie wykorzystywać techniki fotograficzne do budowania własnych autobiograficznych opowieści.

Marzena jest artystką, która nie boi się poruszać w swojej sztuce tematów prawdziwie bolesnych. Snuje opowieści o swoich bliskich, ich pasjach, ale też o najcięższych życiowych zmaganiach, jak walka o zdrowie i życie jej córki, Rozalki. W rozmowie z Kają Sosnowską odsłania kawałek swojego świata i opowiada czym są dla niej sztuka, kreatywność i pasja.

Kinga Rajchel: Uzależnienie jest formą unikania emocji

  • Brak nazwy
  • access_time 01:01:20
  • calendar_today Piątek, 2023.09.29

Alfred Adler napisał, że wszystkie problemy człowieka dotyczą tak naprawdę relacji międzyludzkich. O tych relacjach, czasem zawiłych i skomplikowanych, psycholożka Kinga Rajchel opowiada Kai Sosnowskiej w Off Radio Kraków. Dlaczego przebywanie w naturze stało się modne? Skąd wynika poczucie wstydu i jak rodzi się brak akceptacji wobec siebie? Dlaczego warto zrozumieć, że przez niektórych możemy być nielubiani? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Kinga Rajchel -  psycholożka i psychoterapeutka w nurcie poznawczo-behawioralnym, będąca w trakcie certyfikacji na Uniwersytecie SWPS. Od kilku lat bierze udział w kampaniach edukacyjnych, propagując wiedzę opartą o dowody skuteczności potwierdzone w badaniach naukowych. Autorka podcastu, w którym do omówienia zagadnień psychologicznych wykorzystuje postacie z filmów i seriali.

Patryk Cyplik: Świętuj to, jaki jesteś. Nie tylko od święta

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:00
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.09.25

Gościem Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. był Patryk Cyplik - założyciel Fundacji Fajrant i twórca postaci drag queen Oxie Moron. Patryk jest zwolennikiem holistycznego podejścia do sztuki. Były tancerz, niedoszły plastyk, prawie muzyk, hobbystycznie autor tekstów, nauczyciel sztuki, a na pełen etat improwizator komediowy. Wykreowana przez niego Oxie jest zabawna, przerysowana, wzruszająca i wrażliwa. Patryk w OFF Radio Kraków opowiada o swojej miłości do sztuki ogólnie pojętej i o radości, jaką daje mu dzielenie się swoją pasją z innymi, przede wszystkim dorosłymi, ludźmi. 

Rock Star Barista - rozmowa z Adą Białas

  • Brak nazwy
  • access_time 00:59:31
  • calendar_today Czwartek, 2023.09.14
Opowieść o wielkiej miłości do kawy przeplata się w tej rozmowie z rozważaniami na temat życia i jego wielowymiarowości. Jest to reż historia o tym, że prawidłowo postawiona diagnoza może wszystko odmienić. Znaczny odsetek dorosłych z ADHD zmaga się z wtórnymi zaburzeniami psychicznymi. U Ady Białas była to depresja. Jej opowieść o drodze do odzyskania równowagi psychicznej i balansu w życiu jest fascynująca i pełna zwrotów akcji. Na podcast w OFF Radiu Kraków zaprasza Kaja Sosnowska.

Ada Białas - baristka rock star, jak sama się określa (dlaczego? zapraszamy do posłuchania podcastu!) związana ze światem kawy od 8 lat. Aktualnie pracuje w palarni kawy jako Buisness Development Specialist. Od dwóch lat startuje w zawodach baristycznych, zakochana w psychologii, marketingu i swoich zwierzakach. Na fali życia utrzymuje ją muzyka, dobre jedzenie i spotkania z ludźmi.

Hippisi mogą być programistami - rozmowa z Łukaszem Łachmanem

  • Brak nazwy
  • access_time 00:59:46
  • calendar_today Czwartek, 2023.09.14

Łukasz Łachman opowiada w OFF Radio Kraków o swoich doświadczeniach na planach filmowych i o tym dlaczego, mimo miłości do dziesiątej muzy, nie chce dłużej tak pracować. Przebranżowił się i dzisiaj jest specjalistą do spraw IT żyjącym w hippisowskiej komunie. W audycji Kai Sosnowskiej opowiada o tym, jak wygląda codzienne funkcjonowanie w jednym domu z siedmioma innymi osobami i czy w takich okolicznościach możliwe jest posiadanie prywatności. Jest to też opowieść o miłości do natury, rowerowych podróżach przez Bałkany i o tym, że wspinaczka też może być formą medytacji.

Łukasz Łachman - podróżnik zakochany w zmianach i wyzwaniach. Przemierzył na rowerze Bałkany oraz Północne Włochy. Spędził 8 lat pracując na planach filmowych. Pasjonuje się historiami innych ludzi i wierzy, że wszyscy rodzimy się z natury dobrzy. Jest zakochany we wspinaczce i swoich przyjaciołach.

Gran Canaria dała mi wolność, Teneryfa uleczyła wewnętrzne dziecko, La Palma odkryła przede mną to, kim jestem - rozmowa z Justyną Sireną Kowalską

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:31
  • calendar_today Czwartek, 2023.09.14

Justyna jest postacią tak wielowymiarową, że nawet jakby napisać o niej przepastną książkę i nakręcić wielosezonowy serial, to i tak byłoby to za mało. W rozmowie z Kają Sosnowską porusza wiele głębokich tematów, takich jak wychodzenie z depresji i odnajdywanie własnego ja. Jest to historia o podróżach po świecie i poszukiwaniach swojego miejsca na ziemi, które Sirena chciałaby nazwać swoim domem. Justyna opowiada w OFF Radio Kraków również o tym, jak to jest być artystką oceaniczną oraz jakie zbiegi okoliczności doprowadziły do jej występu w... boliwijskiej telewizji. 

Justyna Sirena Kowalska - artystka i praktyczka terapii duchowych. Głos przygodowo-rozwojowego podcastu „Turkusowe Poranki z Syreną”. Syrena. Kilka lat temu pod wpływem kryzysu egzystencjalnego rzuciła pracę reżyserki teatralnej i wyjechała na Wyspy Kanaryjskie. Kolejny kryzys zaprowadził ją do Peru i Boliwii.

Czy sukces rzeczywiście przyszedł za późno? - rozmowa z Maciejem Dzikiem

  • Brak nazwy
  • access_time 00:59:51
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.08.28

Gościem Kai Sosnowskiej w OFF  Radiu Kraków był Maciej Dzik - perkusista, vloger programistyczny, kulturysta, trener, front-end developer. Całe życie wszystko robi szybko, a zwrot „taryfa ulgowa” nie istnieje w jego słowniku.

Trzy lata temu postanowił zająć się programowaniem, co okazało się najlepszą decyzją w jego życiu. Dlaczego? Bo wreszcie ma czas i środki ku temu, by spokojnie trenować i grać muzykę. W P.A.R.N.O. opowiada o tym jak znaleźć satysfakcję w rzeczach pozornie niekomfortowych i dlaczego czasem dobrze jest zamienić rolę artysty na rolę "zwykłego weselnika". Z podcastu dowiecie się również jak wyglądają realia muzyków grających duże, europejskie trasy koncertowe. 

Hip hop jest po to, żeby ratować życie - rozmowa z Plashem

  • Brak nazwy
  • access_time 00:51:10
  • calendar_today Czwartek, 2023.08.17

Droga Plasha jest doskonałym przykładem na to, że nigdy i na nic nie jest za późno. W audycji P.A.R.N.O. opowiada o swojej ogromnej miłości do kultury hip hopu, uzdrawiających właściwościach sztuki i o tym, że nie warto udawać kogoś, kim się nie jest. Plash współprowadził zajęcia arteterapeutyczne dla osób uzależnionych. W rozmowie podkreśla, że pierwszym krokiem do odzyskania zdrowia jest przyznanie się do własnej bezsilności wobec używek. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Plash - kolekcjoner płyt, producent muzyczny, B-Boy. Za gramofonami od 1999r, na Breakowej scenie aktywny od 1997r. Regularnie udziela się w różnych muzycznych projektach. Obecnie gra w zespole FLUE który jest połączeniem klawiszy, basu, perkusji, samplera oraz gramofonów. Jego sety to duża dawka funku, soulu, oryginalnych breaków, klasycznego rapu czy nawet mocnych gitarowych brzmień. Prowadzi warsztaty z szeroko pojętego dj-ngu oraz przekazuje prawdziwe wartości kultury hip hop, od wielu lat współpracując z dziećmi i młodzieżą w całej Polsce.

Rolą artysty jest wytrącać ludzi z codzienności - rozmowa z Szyszkodarem

  • Brak nazwy
  • access_time 00:59:25
  • calendar_today Środa, 2023.08.09

Szyszkodar jest artystą. Jest też aktywistą, chociaż sam nie chce się do tego przyznać. W ramach anegdoty opowiedział nam, że niektórzy nazywają go legendą Krakowa. Rozmowa z nim była pasjonującą przygodą: od opowieści o wymyśleniu swojego święta i alter ego jeżdżącego na jeżu, po teorie na temat smerfów czy dyskusje o sztuce i samotności. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Dom odnalazłam w sobie - rozmowa z Lyaną

  • Brak nazwy
  • access_time 01:02:26
  • calendar_today Wtorek, 2023.08.08

Lyana to promotorka, która osiem lat temu przyjechała do Polski z Ukrainy. W Off Radio Kraków opowiada o kulturze nocnego życia oraz o tym, dlaczego w ogóle zaczęła się zajmować tworzeniem krakowskich imprez i szerzej pojętych wydarzeń kulturalnych. Jest to też rozmowa o trudności w odnalezieniu siebie, gdy nie identyfikujesz się w pełni z żadnym miejscem oraz doświadczaniu wojny. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Nika Bruc: Mam naturę samotnika, który kocha ludzi

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:09
  • calendar_today Wtorek, 2023.07.25
Podróżniczka Nika Bruc opowiada w Off Radiu Kraków o ufaniu własnej intuicji i bliskości z głęboką naturą. Mówi też o tym, dlaczego umiejętność spędzania czasu w samotności jest tak ważna w momencie, gdy mocno odczuwa się innych ludzi. Przede wszystkim jest to jednak opowieść o niekończącym się zachwycie światem. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.
opowiada

Podążanie za emocjami definiuje mój proces twórczy - rozmowa z WOJTKIEM

  • Brak nazwy
  • access_time 00:51:37
  • calendar_today Wtorek, 2023.07.25

WOJTEK opowiada w Off Radiu Kraków o muzyce, architekturze, Berlinie i ekologii. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o jego twórczej drodze przez życie, przenikaniu się różnych dziedzin sztuki i odnajdywaniu inspiracji w rzeczach i tematach pozornie od siebie oddalonych. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

WOJTEK - mieszkający w Berlinie polski pianista i producent muzyczny, głęboko zaangażowany w ruch na rzecz klimatu. W 2020 roku wydał płytę „Atmosphere" - pierwszy na świecie album nagrany z zerową emisją dwutlenku węgla. Ostatnio coraz odważniej wkracza na scenę muzyki klubowej.

Dlaczego przestaliśmy uprawiać seks? - rozmowa z Anną Wieczorek

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:26
  • calendar_today Środa, 2023.07.12

Anna Wieczorek opowiada w Off Radio Kraków o tym, do czego zazwyczaj nie chcemy się przyznać przed sobą i innymi, "bo przecież wstyd". Życie seksualne wielu par z dłuższym i krótszym stażem po prostu przestaje istnieć. Nie uprawiamy seksu. Istnieje wiele powodów takiej sytuacji, a problem jest złożony. Kaja Sosnowska w rozmowie z Anną Wieczorek rozkłada zagadnienie na czynniki pierwsze. Podczas spotkania w studiu OFF  Radia Kraków poruszony został również temat seksualności osób niebinarnych, sztuki i powodów, dla których czasem dobrze jest obejrzeć... głupi serial.

Anna Wieczorek - psychoterapeutka, seksuolożka, absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i Seksuologii Klinicznej.

Wzruszam się słuchając swoich piosenek - rozmowa z ptakovą

  • Brak nazwy
  • access_time 00:52:25
  • calendar_today Czwartek, 2023.06.29
ptakova opowiada w Off Radio Kraków o drodze do odnalezienia swojego muzycznego „ja” oraz o tym dlaczego uważa, że w życiu nie ma przypadków. Kaja Sosnowska rozmawia z artystką chwilę przed premierą jej drugiej długogrającej płyty. Zanim jednak ptakova dotarła do tego punktu przeszła przez długi, nieoczywisty i pełen zaskakujących zwrotów akcji proces. Zajęcia fitness dla seniorek w remizie strażackiej? Tam też była. Zapraszamy na podcast w OFF Radiu Kraków. 

Dlaczego te dzieci boją się marzyć - rozmowa z Marzeną Figiel-Strzałą

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:12
  • calendar_today Wtorek, 2023.06.20

Marzena Figiel-Strzała opowiada w Off Radio Kraków o tym, dlaczego dzieci wykonujące niewolniczą pracę w nielegalnych fabrykach w Bangladeszu, Indiach czy innych krajach nie mają marzeń. Jest to historia o bólu, rozpaczy i braku perspektyw, ale również o tym, że istnieje nadzieja na lepsze jutro. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Marzena Figiel-Strzała, urodzona w Zakopanem podróżniczka, zawodowa dziennikarka. Ukończyła magisterskie studia na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obroniła tytuł aktora dramatu przed Związkiem Artystów Scen Polskich. Przez ponad 10 lat pracowała jako aktorka na zawodowej scenie. Autorka cyklu reportaży „Dzieci Świata” i założycielka Fundacji Dzieci Świata.

Zawsze rzucam się na głęboką wodę - rozmowa z Albinem Talikiem

  • Brak nazwy
  • access_time 00:59:44
  • calendar_today Czwartek, 2023.06.15

Albin Talik opowiada w Off Radiu Kraków o tym, dlaczego warto mieć odwagę zaczynać od nowa, nawet gdy wydaje się, że jest już za późno. Jest to też historia o determinacji, sile twórczej intuicji i nauce dostrzegania dobra w trudnych, granicznych sytuacjach. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Albin Talik - artysta transmedialny urodzony w 1980 r. w Jeleniej Górze, od kilkunastu lat mieszkający i tworzący w Krakowie. Komponuje i aranżuje muzykę. Zajmuje się także grafiką komputerową współtworząc filmy animowane i ilustracje. W wieku 30 lat postanowił poświęcić się sztukom plastycznymi. Rozpoczął poszukiwania swojego miejsca w tej dziedzinie, czego efektem stało się stworzenie własnego i niepowtarzalnego stylu i techniki papierowego malarstwa.

Nie chcę rozmawiać o tym co nas dzieli. Wolę pochylić się nad tym, co nas łączy - rozmowa z Michałem Sosnowskim

  • Brak nazwy
  • access_time 00:59:35
  • calendar_today Wtorek, 2023.06.06

Michał Sosnowski opowiada w Off Radio Kraków o tym, dlaczego stawianie sobie trudnych pytań jest tak ważne dla samorozwoju. Tłumaczy dlaczego muzyka pełni dla niego funkcję ucieczkową a nie terapeutyczną. Jest to też opowieść o jego doświadczeniach z kościołem protestanckim i o tym jak, jako młody i otwarty człowiek odnajduje się w jego strukturach. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Jak to jest znaleźć się znów w punkcie zero - rozmowa z Elżbietą Firek

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:05
  • calendar_today Czwartek, 2023.06.01

Elżbieta Firek opowiada w Off Radiu Kraków o swojej wyboistej drodze do samorozwoju, akceptacji siebie i spełnienia nie tylko zawodowego. Uświadamia też słuchaczy z jakimi smutkami i radościami wiąże się wykonywanie zawodu aktorki. Snuje (gorzkie niestety) refleksje na temat perspektyw (bądź ich braku) jakie mają dojrzałe kobiety aktorki. Rozmowa jest też piękną ale też smutną opowieścią o walce o samą siebie. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Nie wychodzę z domu przez 2 tygodnie i jest mi z tym dobrze - wozmowa z Asią Dollhouse Kostką

  • Brak nazwy
  • access_time 00:60:06
  • calendar_today Czwartek, 2023.06.01

Asia Dollhouse Kostka opowiada w Off Radio Kraków o tym jaką ulgę potrafi przynieść trafnie postawiona diagnoza, jak to jest uczyć się kochać (własnego psa na przykład). Zdradzi też dlaczego identyfikuje się z Thanosem z Avangersów i dlaczego tak łatwo jest się jej pogodzić ze stratą i odchodzeniem. Będzie też oczywiście rozmowa o jej marce bieliźnianej i o tym, dlaczego szycie pięknych rzeczy daje jej tak ogromną satysfakcję. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Znajduje spełnienie i wolność w otwartości - rozmowa z Tomkiem Rompalskim

  • Brak nazwy
  • access_time 00:58:59
  • calendar_today Czwartek, 2023.06.01

Tomek Rompalski opowiada w Off Radio Kraków o tym jak, jako młoda homoseksualna osoba odnajdował się w strukturach ZHR. Jest to też rozmowa o otwartości na świat i ludzi, o nauce tego czym jest wolność i jak dawać tą wolność innym nie rezygnując przy okazji z samego siebie. Przybliży też słuchaczom temat otwartego związku. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Którym modelem iPhone jesteś? - rozmowa z Markiem Kusiem

  • Brak nazwy
  • access_time 00:59:48
  • calendar_today Wtorek, 2023.05.09

Gościem Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. był Marek Kuś - założyciel centrum szkoleniowego Move Therapy, trener, szkoleniowiec i terapeuta zajmujący się problemami ruchowymi oraz bólowymi. Entuzjasta neurobiologii, eksplorator psychosomatyki, propagator zdrowego podejścia do życia i ciała, który w wolnym czasie lubi skoczyć z dużych wysokości i rozwijać skrzydła w nietuzinkowych zajawkach sportowych.

Marek opowiada w OFF Radiu Kraków o swoim podejściu do zdrowia, terapii czy po prostu życia. Wytłumaczy też dlaczego nie istnieje coś takiego jak wysoka wrażliwość. Będziemy dyskutować o tym dlaczego ładowanie swoich wewnętrznych baterii jest kluczowe dla naszego zdrowia i o sposobach w jakie to można zrobić.

Zdecydowałam, że Julii już nie ma - rozmowa z Seliną Salomon

  • Brak nazwy
  • access_time 00:56:57
  • calendar_today Wtorek, 2023.05.09
Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Selina Salomon - aktorka, fotomodelka, stylistka fryzur, matka nastolatki i dwóch psiaków - Toma  i Tildy. Selina opowiadziała w Off Radio Kraków o najtrudniejszych momentach swojego życia, o rodzicach zmagających się z chorobą alkoholową, o tym jak jako dziesięciolatka zaczęła doświadczać myśli samobójczych i ataków paniki. Jest to opowieść o depresji i borderline, opowieść o życiu pełnym przemocy, rozpaczy i alkoholu. Ale też opowieść o walce, zwycięstwie, pięknej miłości i pasji , a przede wszystkim o nadziei.

Trzeba znaleźć czas na to, żeby się zatrzymać - rozmowa z Pawłem Budzińskim

  • Brak nazwy
  • access_time 00:44:38
  • calendar_today Wtorek, 2023.04.25

Pierwszym gościem Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. był Paweł Budzik Budziński - założyciel Teatr Bakałarz, reżyser i kreator, który czasem sam staje się aktorem. Certyfikuje się w zakresie psychoterapii, a kilka razy do roku znika dla świata i resetuje głowę praktykując vipassanę.  

Paweł Budzik Budziński opowiada w OFF Radiu Kraków o tym, w jaki sposób teatr przeplata się z rzeczywistością i jak zawód terapeuty pomaga mu w pracy z aktorami. Mówi o kryzysie tożsamościowym współczesnej młodzieży, dlaczego uzależnienie od telefonu komórkowego jest jednym z największych zagrożeń dla nastolatków oraz jak przetrwać pierwsze 10 dni na Vipassanie.