Radio Kraków

P.A.R.N.O.


RSS

P.A.R.N.O. to intymne rozmowy o człowieku i jego wrażliwości na otaczający nas świat. To, czym zajmuje się gość będzie punktem wyjścia do rozmowy o podróży, jaką jest życie. Jako słuchacze spędzicie godzinę z nieznajomym, w ciągu której  poznacie historię jego życia, pełnego pasji, wzlotów i upadków. Zapis tego spotkania pozostanie w eterze już na zawsze.

Podcasty

Nana i Zuza: Naszą rolą jest wnikliwa obserwacja

Nana i Zuza odnajdują niezwykłość w codzienności, radość w zwiedzaniu własnego miasta i w chodzeniu ciągle tymi samymi ścieżkami. Czemu? Bo w znanych miejscach potrafią za każdym razem odnaleźć coś niezwykłego. Swoją pasję dokumentują w social mediach, a relacje z wycieczek ogląda się z wypiekami na twarzy. W Off Radio Kraków opowiadają o swoich ulubionych zakamarkach Krakowa i zachęcają do nieustannego zachwytu nad miejscem, w którym przyszło nam żyć. 

Nana i Zuza były gościniami Kai Sosnowskiej w audycji P.AR.N.O. Na co dzień obracają się w modowym świecie, w wolnym czasie eksplorują Kraków. Nie bez powodu mówią o sobie, że są "krakowskimi turystkami". Wiedzą skąd rozciąga się najlepszy widok na miasto, gdzie napić się dobrej kawy albo kiedy zajrzeć do muzeum, by załapać się na darmowy bilet.

Marta Kontny: Marzenia, które się spełniają, czyli jak studiowałam aktorstwo u Lee Strasberga

Marta Kontny nie boi się marzyć. Jej marzenia są wielkie, a droga do ich spełnienia długa i nie zawsze lekka. Ale Marta ma ogromną wiarę siebie i potrafi się nie spieszyć. W OFF Radio Kraków opowiada o swojej życiowej drodze, która zaprowadziła ją do Nowego Jorku, gdzie studiowała aktorstwo na prestiżowym Lee Strasberg Institute, ale też o tym, za co kocha języki obce i dlaczego sprawiedliwość społeczna jest dla niej bardzo istotna. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska, autorka audycji P.A.R.N.O.

Weronika Poller: Moje wrota do zmienności są zawsze otwarte

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Weronika Poller - wolny duch, wieczna rozbójniczka z umysłem ścisłowca, doktorka biologii, joginka. W sercu Wero tętni miasto, jednak preferuje życie na wsi, gdzie z mężem Łukaszem prowadzi ukryte w Beskidzie Niskim gospodarstwo otwarte na miłośników jogi, natury i świętego spokoju.

Weronika nie boi się marzyć, czy jak sama mówi „roić”. Roiła sobie w życiu wiele rzeczy, duża część z nich przerodziła się w rzeczywistość, albo nawet przerosła jej marzenia. I o tym właśnie jest historia Wero, którą podzieliła się ze słuchaczami Off Radia Kraków. Jest to barwna opowieść pełna dygresji, humoru i wzruszeń. Jest to również opowieść o jej drodze aż do momentu, w którym znajduje się obecnie: oczekiwaniu bliźniąt, budowaniu domu, prowadzeniu Nowicy Łan, uczeniu jogi i inspirowaniu innych, by żyć w zgodzie z naturą i samymi sobą.

Ewelina Kowalczyk: Rozmowa o śmierci i odchodzeniu jest trudna

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Ewelina Kowalczyk - polonistka, (cicha) aktywistka, badaczka generacji Z, która próbuje oswoić śmierć. Ewelina prowadzi też dom tymczasowy dla starszych, schorowanych zwierząt, jest mamą dla mopsiczki Sabinki i jej kociego przyjaciela Antka.

Kocha zwierzęta - daje tym starszym i schorowanym szanse na to, żeby ostatnie lata życia spędziły w ciepłym domu, w którym miska jest zawsze pełna, a ukochany człowiek zawsze gotowy by głaskać i tulić. W Off Radio Kraków opowiada o tym, że rola opiekuna ma w relacji ze zwierzętami złożony wymiar - sprawuje ją nie tylko ona, ale również jej zwierzaki Sabinka i Antek, którzy opiekują się Eweliną. Jest to również poruszająca historia o tej stronie odchodzenia, o której nikt nie chce mówić, czyli radzeniu sobie ze śmiercią najbliższej osoby.

Melan: Czy najbardziej wrażliwy jest psychopata?

Melan mówi sama o sobie: "Trzy lata temu postanowiłam użyć kilku ładunków wybuchowych, tak żeby po eksplozji stworzyć się na nowo.  Być może użyłam do tego kilku prowokacji - nie jest łatwo wysadzić się w powietrze samemu. Zrobiłam to, żeby już nigdy nie czuć się tak, jak zmuszona byłam się czuć przez dwadzieścia siedem lat niepożądanego wtedy życia. Mam ochotę być niepokojącym zjawiskiem i udowadniać, że nic nie stoi na przeszkodzie wszystkiemu".

Dlaczego u dzieci z przemocowych domów mogą rozwijać się takie rysy psychologiczne jak narcyzm, psychopatia czy borderline? Co ma to wspólnego z poczuciem bezpieczeństwa? Jaką funkcję w naszej psychice ma agresja? Którędy wiedzie droga do rozwoju i spełnienia?
Melan
opowiada w Off Radio Kraków o tym, jak wykonywać zawód psychoterapeutki jednocześnie zmagając się z borderline. Zapraszamy na podcast Kai Sosnowskiej.

Rolą artysty jest wytrącać ludzi z codzienności - rozmowa z Szyszkodarem

Szyszkodar jest artystą. Jest też aktywistą, chociaż sam nie chce się do tego przyznać. W ramach anegdoty opowiedział nam, że niektórzy nazywają go legendą Krakowa. Rozmowa z nim była pasjonującą przygodą: od opowieści o wymyśleniu swojego święta i alter ego jeżdżącego na jeżu, po teorie na temat smerfów czy dyskusje o sztuce i samotności. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Dom odnalazłam w sobie - rozmowa z Lyaną

Lyana to promotorka, która osiem lat temu przyjechała do Polski z Ukrainy. W Off Radio Kraków opowiada o kulturze nocnego życia oraz o tym, dlaczego w ogóle zaczęła się zajmować tworzeniem krakowskich imprez i szerzej pojętych wydarzeń kulturalnych. Jest to też rozmowa o trudności w odnalezieniu siebie, gdy nie identyfikujesz się w pełni z żadnym miejscem oraz doświadczaniu wojny. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Nika Bruc: Mam naturę samotnika, który kocha ludzi

Podróżniczka Nika Bruc opowiada w Off Radiu Kraków o ufaniu własnej intuicji i bliskości z głęboką naturą. Mówi też o tym, dlaczego umiejętność spędzania czasu w samotności jest tak ważna w momencie, gdy mocno odczuwa się innych ludzi. Przede wszystkim jest to jednak opowieść o niekończącym się zachwycie światem. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.
opowiada

Podążanie za emocjami definiuje mój proces twórczy - rozmowa z WOJTKIEM

WOJTEK opowiada w Off Radiu Kraków o muzyce, architekturze, Berlinie i ekologii. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o jego twórczej drodze przez życie, przenikaniu się różnych dziedzin sztuki i odnajdywaniu inspiracji w rzeczach i tematach pozornie od siebie oddalonych. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

WOJTEK - mieszkający w Berlinie polski pianista i producent muzyczny, głęboko zaangażowany w ruch na rzecz klimatu. W 2020 roku wydał płytę „Atmosphere" - pierwszy na świecie album nagrany z zerową emisją dwutlenku węgla. Ostatnio coraz odważniej wkracza na scenę muzyki klubowej.

Dlaczego przestaliśmy uprawiać seks? - rozmowa z Anną Wieczorek

Anna Wieczorek opowiada w Off Radio Kraków o tym, do czego zazwyczaj nie chcemy się przyznać przed sobą i innymi, "bo przecież wstyd". Życie seksualne wielu par z dłuższym i krótszym stażem po prostu przestaje istnieć. Nie uprawiamy seksu. Istnieje wiele powodów takiej sytuacji, a problem jest złożony. Kaja Sosnowska w rozmowie z Anną Wieczorek rozkłada zagadnienie na czynniki pierwsze. Podczas spotkania w studiu OFF  Radia Kraków poruszony został również temat seksualności osób niebinarnych, sztuki i powodów, dla których czasem dobrze jest obejrzeć... głupi serial.

Anna Wieczorek - psychoterapeutka, seksuolożka, absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i Seksuologii Klinicznej.

Wzruszam się słuchając swoich piosenek - rozmowa z ptakovą

ptakova opowiada w Off Radio Kraków o drodze do odnalezienia swojego muzycznego „ja” oraz o tym dlaczego uważa, że w życiu nie ma przypadków. Kaja Sosnowska rozmawia z artystką chwilę przed premierą jej drugiej długogrającej płyty. Zanim jednak ptakova dotarła do tego punktu przeszła przez długi, nieoczywisty i pełen zaskakujących zwrotów akcji proces. Zajęcia fitness dla seniorek w remizie strażackiej? Tam też była. Zapraszamy na podcast w OFF Radiu Kraków. 

Dlaczego te dzieci boją się marzyć - rozmowa z Marzeną Figiel-Strzałą

Marzena Figiel-Strzała opowiada w Off Radio Kraków o tym, dlaczego dzieci wykonujące niewolniczą pracę w nielegalnych fabrykach w Bangladeszu, Indiach czy innych krajach nie mają marzeń. Jest to historia o bólu, rozpaczy i braku perspektyw, ale również o tym, że istnieje nadzieja na lepsze jutro. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Marzena Figiel-Strzała, urodzona w Zakopanem podróżniczka, zawodowa dziennikarka. Ukończyła magisterskie studia na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obroniła tytuł aktora dramatu przed Związkiem Artystów Scen Polskich. Przez ponad 10 lat pracowała jako aktorka na zawodowej scenie. Autorka cyklu reportaży „Dzieci Świata” i założycielka Fundacji Dzieci Świata.

Zawsze rzucam się na głęboką wodę - rozmowa z Albinem Talikiem

Albin Talik opowiada w Off Radiu Kraków o tym, dlaczego warto mieć odwagę zaczynać od nowa, nawet gdy wydaje się, że jest już za późno. Jest to też historia o determinacji, sile twórczej intuicji i nauce dostrzegania dobra w trudnych, granicznych sytuacjach. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Albin Talik - artysta transmedialny urodzony w 1980 r. w Jeleniej Górze, od kilkunastu lat mieszkający i tworzący w Krakowie. Komponuje i aranżuje muzykę. Zajmuje się także grafiką komputerową współtworząc filmy animowane i ilustracje. W wieku 30 lat postanowił poświęcić się sztukom plastycznymi. Rozpoczął poszukiwania swojego miejsca w tej dziedzinie, czego efektem stało się stworzenie własnego i niepowtarzalnego stylu i techniki papierowego malarstwa.

Nie chcę rozmawiać o tym co nas dzieli. Wolę pochylić się nad tym, co nas łączy - rozmowa z Michałem Sosnowskim

Michał Sosnowski opowiada w Off Radio Kraków o tym, dlaczego stawianie sobie trudnych pytań jest tak ważne dla samorozwoju. Tłumaczy dlaczego muzyka pełni dla niego funkcję ucieczkową a nie terapeutyczną. Jest to też opowieść o jego doświadczeniach z kościołem protestanckim i o tym jak, jako młody i otwarty człowiek odnajduje się w jego strukturach. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Jak to jest znaleźć się znów w punkcie zero - rozmowa z Elżbietą Firek

Elżbieta Firek opowiada w Off Radiu Kraków o swojej wyboistej drodze do samorozwoju, akceptacji siebie i spełnienia nie tylko zawodowego. Uświadamia też słuchaczy z jakimi smutkami i radościami wiąże się wykonywanie zawodu aktorki. Snuje (gorzkie niestety) refleksje na temat perspektyw (bądź ich braku) jakie mają dojrzałe kobiety aktorki. Rozmowa jest też piękną ale też smutną opowieścią o walce o samą siebie. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Nie wychodzę z domu przez 2 tygodnie i jest mi z tym dobrze - wozmowa z Asią Dollhouse Kostką

Asia Dollhouse Kostka opowiada w Off Radio Kraków o tym jaką ulgę potrafi przynieść trafnie postawiona diagnoza, jak to jest uczyć się kochać (własnego psa na przykład). Zdradzi też dlaczego identyfikuje się z Thanosem z Avangersów i dlaczego tak łatwo jest się jej pogodzić ze stratą i odchodzeniem. Będzie też oczywiście rozmowa o jej marce bieliźnianej i o tym, dlaczego szycie pięknych rzeczy daje jej tak ogromną satysfakcję. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Znajduje spełnienie i wolność w otwartości - rozmowa z Tomkiem Rompalskim

Tomek Rompalski opowiada w Off Radio Kraków o tym jak, jako młoda homoseksualna osoba odnajdował się w strukturach ZHR. Jest to też rozmowa o otwartości na świat i ludzi, o nauce tego czym jest wolność i jak dawać tą wolność innym nie rezygnując przy okazji z samego siebie. Przybliży też słuchaczom temat otwartego związku. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Którym modelem iPhone jesteś? - rozmowa z Markiem Kusiem

Gościem Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. był Marek Kuś - założyciel centrum szkoleniowego Move Therapy, trener, szkoleniowiec i terapeuta zajmujący się problemami ruchowymi oraz bólowymi. Entuzjasta neurobiologii, eksplorator psychosomatyki, propagator zdrowego podejścia do życia i ciała, który w wolnym czasie lubi skoczyć z dużych wysokości i rozwijać skrzydła w nietuzinkowych zajawkach sportowych.

Marek opowiada w OFF Radiu Kraków o swoim podejściu do zdrowia, terapii czy po prostu życia. Wytłumaczy też dlaczego nie istnieje coś takiego jak wysoka wrażliwość. Będziemy dyskutować o tym dlaczego ładowanie swoich wewnętrznych baterii jest kluczowe dla naszego zdrowia i o sposobach w jakie to można zrobić.

Zdecydowałam, że Julii już nie ma - rozmowa z Seliną Salomon

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Selina Salomon - aktorka, fotomodelka, stylistka fryzur, matka nastolatki i dwóch psiaków - Toma  i Tildy. Selina opowiadziała w Off Radio Kraków o najtrudniejszych momentach swojego życia, o rodzicach zmagających się z chorobą alkoholową, o tym jak jako dziesięciolatka zaczęła doświadczać myśli samobójczych i ataków paniki. Jest to opowieść o depresji i borderline, opowieść o życiu pełnym przemocy, rozpaczy i alkoholu. Ale też opowieść o walce, zwycięstwie, pięknej miłości i pasji , a przede wszystkim o nadziei.

Trzeba znaleźć czas na to, żeby się zatrzymać - rozmowa z Pawłem Budzińskim

Pierwszym gościem Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. był Paweł Budzik Budziński - założyciel Teatr Bakałarz, reżyser i kreator, który czasem sam staje się aktorem. Certyfikuje się w zakresie psychoterapii, a kilka razy do roku znika dla świata i resetuje głowę praktykując vipassanę.  

Paweł Budzik Budziński opowiada w OFF Radiu Kraków o tym, w jaki sposób teatr przeplata się z rzeczywistością i jak zawód terapeuty pomaga mu w pracy z aktorami. Mówi o kryzysie tożsamościowym współczesnej młodzieży, dlaczego uzależnienie od telefonu komórkowego jest jednym z największych zagrożeń dla nastolatków oraz jak przetrwać pierwsze 10 dni na Vipassanie.