Radio Kraków

P.A.R.N.O.


RSS

P.A.R.N.O. to intymne rozmowy o człowieku i jego wrażliwości na otaczający nas świat. To, czym zajmuje się gość będzie punktem wyjścia do rozmowy o podróży, jaką jest życie. Jako słuchacze spędzicie godzinę z nieznajomym, w ciągu której  poznacie historię jego życia, pełnego pasji, wzlotów i upadków. Zapis tego spotkania pozostanie w eterze już na zawsze.

Podcasty

Do radia przychodzę, żeby się dowiedzieć o drugim człowieku - jubileuszowa rozmowa Anny Wieczorek z Kają Sosnowską

P.A.R.N.O. kończy rok. Kaja Sosnowska przez ten rok porozmawiała z dziesiątkami gości. Z okazji jubileuszu audycji to jedna z gościń zdecydowała się porozmawiać z Kają. Anna Wieczorek - psychoterapeuta i seksuolożka - poprowadziła rozmowę w kierunku pytań z gatunku „bardzo uniwersalne”, dlatego bardzo trudne. Były to zdecydowanie pytania o wnętrze, a nie na przykład o karierę. Jest to rozmowa o sztuce mówienia „nie” i żmudnej, trudnej drodze dochodzenia do samej siebie.

Kaja Sosnowska - twórczyni P.A.R.N.O., fotografka, aktorka, filmoznawczyni, wrażliwy człowiek.


Fragment rozmowy:

Anna Wieczorek: Za czym w życiu podążasz?

Kaja Sosnowska: Staram się podążać za intuicją. I jej słuchać. Jestem w procesie uziemiania się i uświadamiania sobie, że pewne wyobrażenia, które miałam na temat siebie i świata w którym żyję były nieco podkoloryzowane. Ja sobie ubarwiałam świat, by był łatwiejszy do zniesienia. I teraz jestem właśnie w procesie dążenia do patrzenia na otaczającą mnie rzeczywistość taką jaka jest. Nie jest to łatwa droga, ale warto nią podążać.

Czego nauczyła Cię praca w radio i tworzenie własnej audycji?

Bardzo wielu rzeczy. Odkryłam, że w studiu radiowym czuje się bardzo komfortowo. Czuję się tutaj taka „na miejscu”. Wielokrotnie od swoich gości słyszałam, że oni się czują u mnie w studio jak na terapii. Radiowe doświadczenie nauczyło mnie czujności na drugiego człowieka, na wyczuwanie jego granic, wrażliwości w stosunku do osoby która przed tobą siedzi, tego żeby go w żaden sposób nie oceniać, że nie warto sobie zakładać, że coś wiemy na temat drugiej osoby. Ja przychodzę do radia żeby się dowiedzieć.

Gosia Sajan: Wiem że mogę umrzeć, ale i tak planuję przyszłość

Gosia Sajan jest kolorowym ptakiem wnoszącym na korytarze onkologii nadzieję, uśmiech i szalone onko-stylówki. Mimo, że aktualnie zmaga się z nawrotem choroby i przerzutami, które zajęły jej wątrobę, kości czaszki, kręgosłup, żebra, łopatkę i kości miednicy, to uśmiech nie schodzi jej z twarzy. Kiedyś przykrywała tym uśmiechem łzy, teraz się już ich nie boi. Uśmiecha się bo mimo choroby kocha życie i czerpie z niego pełnymi garściami. W OFF Radiu Kraków opowiada o swoim życiu naznaczonym chorobą i uświadamia młodych ludzi, że na raka może zachorować absolutnie każdy. Na rozmowę z Gosią Sajan zaprasza Kaja Sosnowska.

Gosia Sajan - kolorowy jednorożec, najradośniejsza pacjentka onkologiczna w Polsce. Na co dzień oswaja raka i przełamuje stereotypy dotyczące choroby - po swojemu, z uśmiechem i dystansem.

Wsparcie Gosi w leczeniu: https://www.raknroll.pl/podopieczni/malgorzata-s/



Fragment wywiadu:

Kaja Sosnowska: Powiedziałaś: „Ja wiem, że mogę umrzeć, ale i tak planuję przyszłość.”

Gosia Sajan: W momencie, w którym wypowiedziałam te słowa moje przerzuty były już w miarę opanowane. Byłam już po chemioterapii. To już była taka stabilniejsza sytuacja. Ludzie chorzy przewlekle borykają się z tematem śmierci. Często mamy wrażenie, że już nie ma co planować do przodu, bo przecież zaraz mogę umrzeć. Ale tak na prawdę każdy z nas może zaraz umrzeć. Dlatego ja uważam, że nie ma co skupiać się na tych najgorszych rzeczach. Dzięki temu jest mi trochę lżej z tym wszystkim.

Dlaczego kiedyś myliłaś wsparcie z litością?

Teraz jest już inaczej. Jestem od trzech lat w psychoterapii, to mi pomogło poukładać sobie w głowie ten temat. Jak przeżyłam żałobę za beztroskim życiem zdrowej Gosi, to trochę łatwiej było mi odróżnić litość od wsparcia i dzięki temu o wiele łatwiej było mi przejść przez nawrót choroby. Przestałam się oddzielać od bliskich mi osób.

Radek Cabała: Dokonuję tych samych wyborów, przeciwko którym się buntowałem

Radek nie potrafi się zatrzymać. Ciągle gdzieś goni, a Nowy Jork przemierza zawsze bardzo szybkim krokiem. Bardzo lubi podróżować sam. Jest rozdarty między wsią a miastem, między wiecznym ruchem a pragnieniem spokoju. W OFF Radiu Kraków opowiada o dzieciństwie spędzonym w ciągłej podróży przez świat, o skomplikowanej relacji ze swoim ojcem, od którego nauczył się najwięcej i którego teraz, po jego śmierci, odnajduje w sobie. Jest to również historia o świecie telewizji, filmu, teatru a nawet opery. Na rozmowę z Radkiem Cabałą zaprasza Kaja Sosnowska.

Radosław Cabała - człowiek orkiestra, który na planach filmowych robił chyba wszystko. Aktor, reżyser, pedagog, reżyser castingów, kierownik planu filmowego. Ostatnio związany z Operą Poznańską. 


Fragment wywiadu:

Kaja Sosnowska: Byłeś zbuntowanym dzieciakiem? 

Radek Cabała: Ten bunt to jest coś z czym obecnie trochę walczę, żeby nie buntować się aż tak, tylko spróbować się jakoś dostosowywać do realiów. A z drugiej strony realia dają wiele powodów do buntu, bo wiele rzeczy we współczesnym świecie zwyczajnie mi się nie podoba. I uważam umiejętność mówienia „nie” i stawiania granic za coś nad czym każdy z nas powinien pracować. Taki paradoks. 

Od zawsze ciągnęło Cię do medium jakim jest telewizja i film?

Pierwszy raz byłem w telewizji mając 4 lata. W 1990 roku rodzice byli zaproszeni do telewizji regionalnej. I podobno bardzo mi się podobało na planie telewizyjnym. Biegałem do kamer, zaglądałem w każdy kąt, gadałem ze wszystkimi. Mając 6 lat na pustyni robiłem wywiady z puszkami Coca Coli. W przedszkolu miałem ksywę „Dziennikarz”. Także myślę, że tak.

Kuba Młynek: Przeżywamy za dużo na codzień. Znormalizowaliśmy rzeczy, które nie są normalne

Kuba Młynek opowiada w OFF Radio Kraków o swoim życiu przed i po diagnozie ADHD. Zależy mu na poszerzaniu świadomości na temat tego zaburzenia i szerzej neuroatypowości. W rozmowie z Kają Sosnowską mówi, że pobyt na dziennym oddziale szpitala psychiatrycznego może być ogromnym wsparciem i walczy z niesprawiedliwym postrzeganiem takich instytucji.  Przypomina też słuchaczom, że kontakt z naturą jest nieocenionym wsparciem w procesie dochodzenia do równowagi fizycznej i, przede wszystkim, psychicznej.

Jakub Młynek - człowiek tysiąca pasji. Zawodowo fotograf. Poszukiwacz codziennych zachwytów. Fan wszystkiego co analogowe. Natura jest tym, co daje mu jednocześnie energię i spokój.

Fragment wywiadu:

Kaja Sosnowska: Czy coś cię zaskoczyło w pracy fotografa?

Kuba Młynek: Bardzo pomogło mi obserwowanie modeli i modelek, ludzi którzy są tak zwanymi „ideałami”. Oni są również bardzo ludzcy. Ktoś zjadł obiad i ma wzdęty brzuch, ktoś ma gorszy dzień, ktoś ma problemy z cerą. Znormalizowało mi to obraz ludzkiego ciała. 

Kiedy pojawiły się u Ciebie pierwsze objawy ADHD?

Pierwsze objawy związane z ADHD pojawiły się w dzieciństwie. Pedagog szkolny to jednak przeoczył. Oficjalnie cierpiałem tylko na dysgrafię. Do tego doszła dysleksja i dyskalkulia. To był pierwszy sygnał. Później pojawiły się problemy z posturą ciała, co również jest bardzo częste u osób z ADHD. Miałem wtedy 8 lat. Diagnozę usłyszałem 22 lata później.  

Tomasz Karcz: Moja niepełnosprawność jest narzędziem do tego, żeby działać społecznie

Tomasz Karcz najbardziej znany jest jako Jednoręki Fryzjer. Ale on, jako człowiek, reprezentuje sobą znacznie więcej, niż tylko swoją niepełnosprawność. Jest wielowymiarowy i niezwykle uwrażliwiony na drugiego człowieka. W OFF Radiu Kraków opowiada Kai Sosnowskiej o swojej drodze życia, misji i społecznictwie. Zachęca do pochylenia się nad drugą osobą, do akceptacji siebie i swoich ułomności oraz opowiada o tym, czego nauczyło go obcinanie włosów osobom w kryzysie bezdomności. 

Tomasz Karcz - fryzjer bez prawej dłoni, projektant mody, model oraz działacz społeczny. Jego twórczości i działaniom przyświeca hasło: “Wszyscy jesteśmy specjalnej troski". 


Fragment wywiadu:

Kaja Sosnowska:  Czy nazywanie cię “Jednorękim fryzjerem” jest irytujące?

Tomasz Karcz: Teraz już nie. To się bardzo zmieniło ostatnimi czasy, bo gdy byłem młodym fryzjerem, na początku mojej drogi zawodowej, to bardzo negatywnie odbierałem bycie identyfikowanym z moją niepełnosprawnością. Chciałem wtedy udowodnić światu, że jestem sprawny. Nie chciałem być oceniany przez pryzmat swojej niepełnosprawności. 

Czy praca z osobami w kryzysie bezdomności jest twoim powołaniem?

Myślę, że tak. Praca z nimi jest wypadkową wielkiej potrzeby jaką nosiłem w sobie. Chciałem czuć, że robię coś ważnego, coś dobrego. Chcę aby świat, który zostawię za sobą, był lepszy. 

Czego nauczyły Cię osoby w kryzysie bezdomności, którym strzyżesz włosy? 

Ja się od nich cały czas uczę. To jest fantastyczna lekcja pokory, lekcja nieoceniania. Uczę się tego, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni. I tego, że nie wolno porównywać. 

Joanna Grzymała-Moszczyńska: Wspólnota jest dla mnie bardzo ważna

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była dr Joanna Grzymała-Moszczyńska - psycholożka, aktywistka i trenerka antydyskryminacyjna. Zajmuje się kwestiami związanymi z przeciwdziałaniem dyskryminacji w edukacji, redukcją uprzedzeń wobec uchodźców oraz badaniami nad motywacją do zaangażowania w aktywizm. Członkini Spódzielnii „Ogniwo" w Krakowie i związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Joanna jest aktywistką, ale taką, dla której własny dobrostan jest istotny. A jest on dla niej tak ważny, ponieważ wie, że jeśli w pierwszym rzędzie nie zadbamy o siebie, to nie będziemy w stanie w pełni zadbać o drugą osobę. Dlatego w rozmowie z Kają Sosnowską OFF Radiu Kraków podnosi tematy aktywistycznego wypalenia, ale też podpowiada, w jaki sposób aktywiści mogą się sobą zaopiekować. Jest to też rozmowa o jej działalności pomocowej na granicy polsko-białoruskiej oraz historia o ogromnej miłości do natury. 

Agnieszka Płatek: Jeden uśmiech i jedno ciepłe słowo potrafią wiele zmienić

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Agnieszka Płatek - kiedyś pielęgniarka, od 10 lat scenarzystka, która nie wyobraża sobie życia bez muzyki.

Aga ma artystyczną duszę. Jako nastolatka marzyła o szkole teatralnej i prawie się do niej dostała. Ostatecznie wylądowała jednak na pielęgniarstwie. W zawodzie nie popracowała zbyt długo, ponieważ życie bywa przewrotne. Dzisiaj jest scenarzystką serialową. W Off Radiu Kraków opowiada o swojej drodze życia, która, jak dobrej klasy film, pełna jest wzruszeń i niespodziewanych zwrotów akcji.  

Zofia Kulewicz: Dlaczego potrzebujemy kupować dużo i często

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Zofia Kulewicz - osobista stylistka, współwłaścicielka i dyrektor kreatywna marki odzieżowej. Swoją pasją i wiedzą na temat stylizacji dzieli się na kanale YouTube, gdzie wyświetlenia sięgnęły już blisko 40 milionów. Prywatnie mama Oliwki i wkrótce Laury.

Zosia niedawno wydała swoją pierwszą książkę „Filozophia Stylu”. Na jej łamach, oprócz porad dotyczących budowania swojej garderoby, znalazły się rozdziały o uzależnieniu od zakupów, tendencji do nadmiernego konsumpcjonizmu i zwracania się w stronę fast fashion. W OFF Radio Kraków Zosia zachęca słuchaczy do spojrzenia w przyszłość oraz do zadbania o siebie samych i przyszłe pokolenia. Opowiada też o naszej relacji z ubraniami, zakupoholizmie, a dodatkowo dzieli się swoimi doświadczeniami i przeżyciami w temacie in vitro.

Nana i Zuza: Naszą rolą jest wnikliwa obserwacja

Nana i Zuza odnajdują niezwykłość w codzienności, radość w zwiedzaniu własnego miasta i w chodzeniu ciągle tymi samymi ścieżkami. Czemu? Bo w znanych miejscach potrafią za każdym razem odnaleźć coś niezwykłego. Swoją pasję dokumentują w social mediach, a relacje z wycieczek ogląda się z wypiekami na twarzy. W Off Radio Kraków opowiadają o swoich ulubionych zakamarkach Krakowa i zachęcają do nieustannego zachwytu nad miejscem, w którym przyszło nam żyć. 

Nana i Zuza były gościniami Kai Sosnowskiej w audycji P.AR.N.O. Na co dzień obracają się w modowym świecie, w wolnym czasie eksplorują Kraków. Nie bez powodu mówią o sobie, że są "krakowskimi turystkami". Wiedzą skąd rozciąga się najlepszy widok na miasto, gdzie napić się dobrej kawy albo kiedy zajrzeć do muzeum, by załapać się na darmowy bilet.

Marta Kontny: Marzenia, które się spełniają, czyli jak studiowałam aktorstwo u Lee Strasberga

Marta Kontny nie boi się marzyć. Jej marzenia są wielkie, a droga do ich spełnienia długa i nie zawsze lekka. Ale Marta ma ogromną wiarę siebie i potrafi się nie spieszyć. W OFF Radio Kraków opowiada o swojej życiowej drodze, która zaprowadziła ją do Nowego Jorku, gdzie studiowała aktorstwo na prestiżowym Lee Strasberg Institute, ale też o tym, za co kocha języki obce i dlaczego sprawiedliwość społeczna jest dla niej bardzo istotna. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska, autorka audycji P.A.R.N.O.

Weronika Poller: Moje wrota do zmienności są zawsze otwarte

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Weronika Poller - wolny duch, wieczna rozbójniczka z umysłem ścisłowca, doktorka biologii, joginka. W sercu Wero tętni miasto, jednak preferuje życie na wsi, gdzie z mężem Łukaszem prowadzi ukryte w Beskidzie Niskim gospodarstwo otwarte na miłośników jogi, natury i świętego spokoju.

Weronika nie boi się marzyć, czy jak sama mówi „roić”. Roiła sobie w życiu wiele rzeczy, duża część z nich przerodziła się w rzeczywistość, albo nawet przerosła jej marzenia. I o tym właśnie jest historia Wero, którą podzieliła się ze słuchaczami Off Radia Kraków. Jest to barwna opowieść pełna dygresji, humoru i wzruszeń. Jest to również opowieść o jej drodze aż do momentu, w którym znajduje się obecnie: oczekiwaniu bliźniąt, budowaniu domu, prowadzeniu Nowicy Łan, uczeniu jogi i inspirowaniu innych, by żyć w zgodzie z naturą i samymi sobą.

Ewelina Kowalczyk: Rozmowa o śmierci i odchodzeniu jest trudna

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Ewelina Kowalczyk - polonistka, (cicha) aktywistka, badaczka generacji Z, która próbuje oswoić śmierć. Ewelina prowadzi też dom tymczasowy dla starszych, schorowanych zwierząt, jest mamą dla mopsiczki Sabinki i jej kociego przyjaciela Antka.

Kocha zwierzęta - daje tym starszym i schorowanym szanse na to, żeby ostatnie lata życia spędziły w ciepłym domu, w którym miska jest zawsze pełna, a ukochany człowiek zawsze gotowy by głaskać i tulić. W Off Radio Kraków opowiada o tym, że rola opiekuna ma w relacji ze zwierzętami złożony wymiar - sprawuje ją nie tylko ona, ale również jej zwierzaki Sabinka i Antek, którzy opiekują się Eweliną. Jest to również poruszająca historia o tej stronie odchodzenia, o której nikt nie chce mówić, czyli radzeniu sobie ze śmiercią najbliższej osoby.

Melan: Czy najbardziej wrażliwy jest psychopata?

Melan mówi sama o sobie: "Trzy lata temu postanowiłam użyć kilku ładunków wybuchowych, tak żeby po eksplozji stworzyć się na nowo.  Być może użyłam do tego kilku prowokacji - nie jest łatwo wysadzić się w powietrze samemu. Zrobiłam to, żeby już nigdy nie czuć się tak, jak zmuszona byłam się czuć przez dwadzieścia siedem lat niepożądanego wtedy życia. Mam ochotę być niepokojącym zjawiskiem i udowadniać, że nic nie stoi na przeszkodzie wszystkiemu".

Dlaczego u dzieci z przemocowych domów mogą rozwijać się takie rysy psychologiczne jak narcyzm, psychopatia czy borderline? Co ma to wspólnego z poczuciem bezpieczeństwa? Jaką funkcję w naszej psychice ma agresja? Którędy wiedzie droga do rozwoju i spełnienia?
Melan
opowiada w Off Radio Kraków o tym, jak wykonywać zawód psychoterapeutki jednocześnie zmagając się z borderline. Zapraszamy na podcast Kai Sosnowskiej.

Nie chcę rozmawiać o tym co nas dzieli. Wolę pochylić się nad tym, co nas łączy - rozmowa z Michałem Sosnowskim

Michał Sosnowski opowiada w Off Radio Kraków o tym, dlaczego stawianie sobie trudnych pytań jest tak ważne dla samorozwoju. Tłumaczy dlaczego muzyka pełni dla niego funkcję ucieczkową a nie terapeutyczną. Jest to też opowieść o jego doświadczeniach z kościołem protestanckim i o tym jak, jako młody i otwarty człowiek odnajduje się w jego strukturach. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Jak to jest znaleźć się znów w punkcie zero - rozmowa z Elżbietą Firek

Elżbieta Firek opowiada w Off Radiu Kraków o swojej wyboistej drodze do samorozwoju, akceptacji siebie i spełnienia nie tylko zawodowego. Uświadamia też słuchaczy z jakimi smutkami i radościami wiąże się wykonywanie zawodu aktorki. Snuje (gorzkie niestety) refleksje na temat perspektyw (bądź ich braku) jakie mają dojrzałe kobiety aktorki. Rozmowa jest też piękną ale też smutną opowieścią o walce o samą siebie. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Nie wychodzę z domu przez 2 tygodnie i jest mi z tym dobrze - wozmowa z Asią Dollhouse Kostką

Asia Dollhouse Kostka opowiada w Off Radio Kraków o tym jaką ulgę potrafi przynieść trafnie postawiona diagnoza, jak to jest uczyć się kochać (własnego psa na przykład). Zdradzi też dlaczego identyfikuje się z Thanosem z Avangersów i dlaczego tak łatwo jest się jej pogodzić ze stratą i odchodzeniem. Będzie też oczywiście rozmowa o jej marce bieliźnianej i o tym, dlaczego szycie pięknych rzeczy daje jej tak ogromną satysfakcję. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Znajduje spełnienie i wolność w otwartości - rozmowa z Tomkiem Rompalskim

Tomek Rompalski opowiada w Off Radio Kraków o tym jak, jako młoda homoseksualna osoba odnajdował się w strukturach ZHR. Jest to też rozmowa o otwartości na świat i ludzi, o nauce tego czym jest wolność i jak dawać tą wolność innym nie rezygnując przy okazji z samego siebie. Przybliży też słuchaczom temat otwartego związku. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Którym modelem iPhone jesteś? - rozmowa z Markiem Kusiem

Gościem Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. był Marek Kuś - założyciel centrum szkoleniowego Move Therapy, trener, szkoleniowiec i terapeuta zajmujący się problemami ruchowymi oraz bólowymi. Entuzjasta neurobiologii, eksplorator psychosomatyki, propagator zdrowego podejścia do życia i ciała, który w wolnym czasie lubi skoczyć z dużych wysokości i rozwijać skrzydła w nietuzinkowych zajawkach sportowych.

Marek opowiada w OFF Radiu Kraków o swoim podejściu do zdrowia, terapii czy po prostu życia. Wytłumaczy też dlaczego nie istnieje coś takiego jak wysoka wrażliwość. Będziemy dyskutować o tym dlaczego ładowanie swoich wewnętrznych baterii jest kluczowe dla naszego zdrowia i o sposobach w jakie to można zrobić.

Zdecydowałam, że Julii już nie ma - rozmowa z Seliną Salomon

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Selina Salomon - aktorka, fotomodelka, stylistka fryzur, matka nastolatki i dwóch psiaków - Toma  i Tildy. Selina opowiadziała w Off Radio Kraków o najtrudniejszych momentach swojego życia, o rodzicach zmagających się z chorobą alkoholową, o tym jak jako dziesięciolatka zaczęła doświadczać myśli samobójczych i ataków paniki. Jest to opowieść o depresji i borderline, opowieść o życiu pełnym przemocy, rozpaczy i alkoholu. Ale też opowieść o walce, zwycięstwie, pięknej miłości i pasji , a przede wszystkim o nadziei.

Trzeba znaleźć czas na to, żeby się zatrzymać - rozmowa z Pawłem Budzińskim

Pierwszym gościem Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. był Paweł Budzik Budziński - założyciel Teatr Bakałarz, reżyser i kreator, który czasem sam staje się aktorem. Certyfikuje się w zakresie psychoterapii, a kilka razy do roku znika dla świata i resetuje głowę praktykując vipassanę.  

Paweł Budzik Budziński opowiada w OFF Radiu Kraków o tym, w jaki sposób teatr przeplata się z rzeczywistością i jak zawód terapeuty pomaga mu w pracy z aktorami. Mówi o kryzysie tożsamościowym współczesnej młodzieży, dlaczego uzależnienie od telefonu komórkowego jest jednym z największych zagrożeń dla nastolatków oraz jak przetrwać pierwsze 10 dni na Vipassanie.