Radio Kraków

P.A.R.N.O.


RSS

P.A.R.N.O. to intymne rozmowy o człowieku i jego wrażliwości na otaczający nas świat. To, czym zajmuje się gość będzie punktem wyjścia do rozmowy o podróży, jaką jest życie. Jako słuchacze spędzicie godzinę z nieznajomym, w ciągu której  poznacie historię jego życia, pełnego pasji, wzlotów i upadków. Zapis tego spotkania pozostanie w eterze już na zawsze.

Podcasty

Emilia Cendrowska: Wolontariat na Bali przewrócił moje życie do góry nogami

Emilia Cendrowska kocha Bali, które było świadkiem jednych z jej najważniejszych życiowych transformacji. Życie połączyło ją z tym miejscem właściwie przez przypadek. Pojechała tam na roczny wolontariat, a wsiadając do samolotu wiedziała tyle, że leci do Azji. Wtedy nie miała świadomości, że jakiś czas później poważny wypadek na snowboardzie przekreśli jej taneczne marzenia. Szukając sposobu na powrót do zdrowia Emilia ponownie odwiedziła Bali, by zrobić kurs instruktorki jogi, który odmienił jej życie na lepsze.

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Emilia Cendrowska, która przez dziewiętnaście lat swojego życia tańczyła breakdance, a przez dziesięć lat pracowała jako stewardessa. Poważny wpadek pod koniec 2021 roku wywrócił jej życie do góry nogami. Od roku spełnia się jako joginka. Według Emilii joga to inny rodzaj tańca, w którym ruch współgra z oddechem i porusza ciało w jednym flow.

Joanna Grzymała-Moszczyńska: Wspólnota jest dla mnie bardzo ważna

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była dr Joanna Grzymała-Moszczyńska - psycholożka, aktywistka i trenerka antydyskryminacyjna. Zajmuje się kwestiami związanymi z przeciwdziałaniem dyskryminacji w edukacji, redukcją uprzedzeń wobec uchodźców oraz badaniami nad motywacją do zaangażowania w aktywizm. Członkini Spódzielnii „Ogniwo" w Krakowie i związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Joanna jest aktywistką, ale taką, dla której własny dobrostan jest istotny. A jest on dla niej tak ważny, ponieważ wie, że jeśli w pierwszym rzędzie nie zadbamy o siebie, to nie będziemy w stanie w pełni zadbać o drugą osobę. Dlatego w rozmowie z Kają Sosnowską OFF Radiu Kraków podnosi tematy aktywistycznego wypalenia, ale też podpowiada, w jaki sposób aktywiści mogą się sobą zaopiekować. Jest to też rozmowa o jej działalności pomocowej na granicy polsko-białoruskiej oraz historia o ogromnej miłości do natury. 

Agnieszka Płatek: Jeden uśmiech i jedno ciepłe słowo potrafią wiele zmienić

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Agnieszka Płatek - kiedyś pielęgniarka, od 10 lat scenarzystka, która nie wyobraża sobie życia bez muzyki.

Aga ma artystyczną duszę. Jako nastolatka marzyła o szkole teatralnej i prawie się do niej dostała. Ostatecznie wylądowała jednak na pielęgniarstwie. W zawodzie nie popracowała zbyt długo, ponieważ życie bywa przewrotne. Dzisiaj jest scenarzystką serialową. W Off Radiu Kraków opowiada o swojej drodze życia, która, jak dobrej klasy film, pełna jest wzruszeń i niespodziewanych zwrotów akcji.  

Zofia Kulewicz: Dlaczego potrzebujemy kupować dużo i często

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Zofia Kulewicz - osobista stylistka, współwłaścicielka i dyrektor kreatywna marki odzieżowej. Swoją pasją i wiedzą na temat stylizacji dzieli się na kanale YouTube, gdzie wyświetlenia sięgnęły już blisko 40 milionów. Prywatnie mama Oliwki i wkrótce Laury.

Zosia niedawno wydała swoją pierwszą książkę „Filozophia Stylu”. Na jej łamach, oprócz porad dotyczących budowania swojej garderoby, znalazły się rozdziały o uzależnieniu od zakupów, tendencji do nadmiernego konsumpcjonizmu i zwracania się w stronę fast fashion. W OFF Radio Kraków Zosia zachęca słuchaczy do spojrzenia w przyszłość oraz do zadbania o siebie samych i przyszłe pokolenia. Opowiada też o naszej relacji z ubraniami, zakupoholizmie, a dodatkowo dzieli się swoimi doświadczeniami i przeżyciami w temacie in vitro.

Nana i Zuza: Naszą rolą jest wnikliwa obserwacja

Nana i Zuza odnajdują niezwykłość w codzienności, radość w zwiedzaniu własnego miasta i w chodzeniu ciągle tymi samymi ścieżkami. Czemu? Bo w znanych miejscach potrafią za każdym razem odnaleźć coś niezwykłego. Swoją pasję dokumentują w social mediach, a relacje z wycieczek ogląda się z wypiekami na twarzy. W Off Radio Kraków opowiadają o swoich ulubionych zakamarkach Krakowa i zachęcają do nieustannego zachwytu nad miejscem, w którym przyszło nam żyć. 

Nana i Zuza były gościniami Kai Sosnowskiej w audycji P.AR.N.O. Na co dzień obracają się w modowym świecie, w wolnym czasie eksplorują Kraków. Nie bez powodu mówią o sobie, że są "krakowskimi turystkami". Wiedzą skąd rozciąga się najlepszy widok na miasto, gdzie napić się dobrej kawy albo kiedy zajrzeć do muzeum, by załapać się na darmowy bilet.

Marta Kontny: Marzenia, które się spełniają, czyli jak studiowałam aktorstwo u Lee Strasberga

Marta Kontny nie boi się marzyć. Jej marzenia są wielkie, a droga do ich spełnienia długa i nie zawsze lekka. Ale Marta ma ogromną wiarę siebie i potrafi się nie spieszyć. W OFF Radio Kraków opowiada o swojej życiowej drodze, która zaprowadziła ją do Nowego Jorku, gdzie studiowała aktorstwo na prestiżowym Lee Strasberg Institute, ale też o tym, za co kocha języki obce i dlaczego sprawiedliwość społeczna jest dla niej bardzo istotna. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska, autorka audycji P.A.R.N.O.

Weronika Poller: Moje wrota do zmienności są zawsze otwarte

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Weronika Poller - wolny duch, wieczna rozbójniczka z umysłem ścisłowca, doktorka biologii, joginka. W sercu Wero tętni miasto, jednak preferuje życie na wsi, gdzie z mężem Łukaszem prowadzi ukryte w Beskidzie Niskim gospodarstwo otwarte na miłośników jogi, natury i świętego spokoju.

Weronika nie boi się marzyć, czy jak sama mówi „roić”. Roiła sobie w życiu wiele rzeczy, duża część z nich przerodziła się w rzeczywistość, albo nawet przerosła jej marzenia. I o tym właśnie jest historia Wero, którą podzieliła się ze słuchaczami Off Radia Kraków. Jest to barwna opowieść pełna dygresji, humoru i wzruszeń. Jest to również opowieść o jej drodze aż do momentu, w którym znajduje się obecnie: oczekiwaniu bliźniąt, budowaniu domu, prowadzeniu Nowicy Łan, uczeniu jogi i inspirowaniu innych, by żyć w zgodzie z naturą i samymi sobą.

Ewelina Kowalczyk: Rozmowa o śmierci i odchodzeniu jest trudna

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Ewelina Kowalczyk - polonistka, (cicha) aktywistka, badaczka generacji Z, która próbuje oswoić śmierć. Ewelina prowadzi też dom tymczasowy dla starszych, schorowanych zwierząt, jest mamą dla mopsiczki Sabinki i jej kociego przyjaciela Antka.

Kocha zwierzęta - daje tym starszym i schorowanym szanse na to, żeby ostatnie lata życia spędziły w ciepłym domu, w którym miska jest zawsze pełna, a ukochany człowiek zawsze gotowy by głaskać i tulić. W Off Radio Kraków opowiada o tym, że rola opiekuna ma w relacji ze zwierzętami złożony wymiar - sprawuje ją nie tylko ona, ale również jej zwierzaki Sabinka i Antek, którzy opiekują się Eweliną. Jest to również poruszająca historia o tej stronie odchodzenia, o której nikt nie chce mówić, czyli radzeniu sobie ze śmiercią najbliższej osoby.

Melan: Czy najbardziej wrażliwy jest psychopata?

Melan mówi sama o sobie: "Trzy lata temu postanowiłam użyć kilku ładunków wybuchowych, tak żeby po eksplozji stworzyć się na nowo.  Być może użyłam do tego kilku prowokacji - nie jest łatwo wysadzić się w powietrze samemu. Zrobiłam to, żeby już nigdy nie czuć się tak, jak zmuszona byłam się czuć przez dwadzieścia siedem lat niepożądanego wtedy życia. Mam ochotę być niepokojącym zjawiskiem i udowadniać, że nic nie stoi na przeszkodzie wszystkiemu".

Dlaczego u dzieci z przemocowych domów mogą rozwijać się takie rysy psychologiczne jak narcyzm, psychopatia czy borderline? Co ma to wspólnego z poczuciem bezpieczeństwa? Jaką funkcję w naszej psychice ma agresja? Którędy wiedzie droga do rozwoju i spełnienia?
Melan
opowiada w Off Radio Kraków o tym, jak wykonywać zawód psychoterapeutki jednocześnie zmagając się z borderline. Zapraszamy na podcast Kai Sosnowskiej.

Dlaczego przestaliśmy uprawiać seks? - rozmowa z Anną Wieczorek

Anna Wieczorek opowiada w Off Radio Kraków o tym, do czego zazwyczaj nie chcemy się przyznać przed sobą i innymi, "bo przecież wstyd". Życie seksualne wielu par z dłuższym i krótszym stażem po prostu przestaje istnieć. Nie uprawiamy seksu. Istnieje wiele powodów takiej sytuacji, a problem jest złożony. Kaja Sosnowska w rozmowie z Anną Wieczorek rozkłada zagadnienie na czynniki pierwsze. Podczas spotkania w studiu OFF  Radia Kraków poruszony został również temat seksualności osób niebinarnych, sztuki i powodów, dla których czasem dobrze jest obejrzeć... głupi serial.

Anna Wieczorek - psychoterapeutka, seksuolożka, absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i Seksuologii Klinicznej.

Wzruszam się słuchając swoich piosenek - rozmowa z ptakovą

ptakova opowiada w Off Radio Kraków o drodze do odnalezienia swojego muzycznego „ja” oraz o tym dlaczego uważa, że w życiu nie ma przypadków. Kaja Sosnowska rozmawia z artystką chwilę przed premierą jej drugiej długogrającej płyty. Zanim jednak ptakova dotarła do tego punktu przeszła przez długi, nieoczywisty i pełen zaskakujących zwrotów akcji proces. Zajęcia fitness dla seniorek w remizie strażackiej? Tam też była. Zapraszamy na podcast w OFF Radiu Kraków. 

Dlaczego te dzieci boją się marzyć - rozmowa z Marzeną Figiel-Strzałą

Marzena Figiel-Strzała opowiada w Off Radio Kraków o tym, dlaczego dzieci wykonujące niewolniczą pracę w nielegalnych fabrykach w Bangladeszu, Indiach czy innych krajach nie mają marzeń. Jest to historia o bólu, rozpaczy i braku perspektyw, ale również o tym, że istnieje nadzieja na lepsze jutro. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Marzena Figiel-Strzała, urodzona w Zakopanem podróżniczka, zawodowa dziennikarka. Ukończyła magisterskie studia na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obroniła tytuł aktora dramatu przed Związkiem Artystów Scen Polskich. Przez ponad 10 lat pracowała jako aktorka na zawodowej scenie. Autorka cyklu reportaży „Dzieci Świata” i założycielka Fundacji Dzieci Świata.

Zawsze rzucam się na głęboką wodę - rozmowa z Albinem Talikiem

Albin Talik opowiada w Off Radiu Kraków o tym, dlaczego warto mieć odwagę zaczynać od nowa, nawet gdy wydaje się, że jest już za późno. Jest to też historia o determinacji, sile twórczej intuicji i nauce dostrzegania dobra w trudnych, granicznych sytuacjach. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Albin Talik - artysta transmedialny urodzony w 1980 r. w Jeleniej Górze, od kilkunastu lat mieszkający i tworzący w Krakowie. Komponuje i aranżuje muzykę. Zajmuje się także grafiką komputerową współtworząc filmy animowane i ilustracje. W wieku 30 lat postanowił poświęcić się sztukom plastycznymi. Rozpoczął poszukiwania swojego miejsca w tej dziedzinie, czego efektem stało się stworzenie własnego i niepowtarzalnego stylu i techniki papierowego malarstwa.

Nie chcę rozmawiać o tym co nas dzieli. Wolę pochylić się nad tym, co nas łączy - rozmowa z Michałem Sosnowskim

Michał Sosnowski opowiada w Off Radio Kraków o tym, dlaczego stawianie sobie trudnych pytań jest tak ważne dla samorozwoju. Tłumaczy dlaczego muzyka pełni dla niego funkcję ucieczkową a nie terapeutyczną. Jest to też opowieść o jego doświadczeniach z kościołem protestanckim i o tym jak, jako młody i otwarty człowiek odnajduje się w jego strukturach. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Jak to jest znaleźć się znów w punkcie zero - rozmowa z Elżbietą Firek

Elżbieta Firek opowiada w Off Radiu Kraków o swojej wyboistej drodze do samorozwoju, akceptacji siebie i spełnienia nie tylko zawodowego. Uświadamia też słuchaczy z jakimi smutkami i radościami wiąże się wykonywanie zawodu aktorki. Snuje (gorzkie niestety) refleksje na temat perspektyw (bądź ich braku) jakie mają dojrzałe kobiety aktorki. Rozmowa jest też piękną ale też smutną opowieścią o walce o samą siebie. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Nie wychodzę z domu przez 2 tygodnie i jest mi z tym dobrze - wozmowa z Asią Dollhouse Kostką

Asia Dollhouse Kostka opowiada w Off Radio Kraków o tym jaką ulgę potrafi przynieść trafnie postawiona diagnoza, jak to jest uczyć się kochać (własnego psa na przykład). Zdradzi też dlaczego identyfikuje się z Thanosem z Avangersów i dlaczego tak łatwo jest się jej pogodzić ze stratą i odchodzeniem. Będzie też oczywiście rozmowa o jej marce bieliźnianej i o tym, dlaczego szycie pięknych rzeczy daje jej tak ogromną satysfakcję. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Znajduje spełnienie i wolność w otwartości - rozmowa z Tomkiem Rompalskim

Tomek Rompalski opowiada w Off Radio Kraków o tym jak, jako młoda homoseksualna osoba odnajdował się w strukturach ZHR. Jest to też rozmowa o otwartości na świat i ludzi, o nauce tego czym jest wolność i jak dawać tą wolność innym nie rezygnując przy okazji z samego siebie. Przybliży też słuchaczom temat otwartego związku. Na podcast zaprasza Kaja Sosnowska.

Którym modelem iPhone jesteś? - rozmowa z Markiem Kusiem

Gościem Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. był Marek Kuś - założyciel centrum szkoleniowego Move Therapy, trener, szkoleniowiec i terapeuta zajmujący się problemami ruchowymi oraz bólowymi. Entuzjasta neurobiologii, eksplorator psychosomatyki, propagator zdrowego podejścia do życia i ciała, który w wolnym czasie lubi skoczyć z dużych wysokości i rozwijać skrzydła w nietuzinkowych zajawkach sportowych.

Marek opowiada w OFF Radiu Kraków o swoim podejściu do zdrowia, terapii czy po prostu życia. Wytłumaczy też dlaczego nie istnieje coś takiego jak wysoka wrażliwość. Będziemy dyskutować o tym dlaczego ładowanie swoich wewnętrznych baterii jest kluczowe dla naszego zdrowia i o sposobach w jakie to można zrobić.

Zdecydowałam, że Julii już nie ma - rozmowa z Seliną Salomon

Gościnią Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. była Selina Salomon - aktorka, fotomodelka, stylistka fryzur, matka nastolatki i dwóch psiaków - Toma  i Tildy. Selina opowiadziała w Off Radio Kraków o najtrudniejszych momentach swojego życia, o rodzicach zmagających się z chorobą alkoholową, o tym jak jako dziesięciolatka zaczęła doświadczać myśli samobójczych i ataków paniki. Jest to opowieść o depresji i borderline, opowieść o życiu pełnym przemocy, rozpaczy i alkoholu. Ale też opowieść o walce, zwycięstwie, pięknej miłości i pasji , a przede wszystkim o nadziei.

Trzeba znaleźć czas na to, żeby się zatrzymać - rozmowa z Pawłem Budzińskim

Pierwszym gościem Kai Sosnowskiej w audycji P.A.R.N.O. był Paweł Budzik Budziński - założyciel Teatr Bakałarz, reżyser i kreator, który czasem sam staje się aktorem. Certyfikuje się w zakresie psychoterapii, a kilka razy do roku znika dla świata i resetuje głowę praktykując vipassanę.  

Paweł Budzik Budziński opowiada w OFF Radiu Kraków o tym, w jaki sposób teatr przeplata się z rzeczywistością i jak zawód terapeuty pomaga mu w pracy z aktorami. Mówi o kryzysie tożsamościowym współczesnej młodzieży, dlaczego uzależnienie od telefonu komórkowego jest jednym z największych zagrożeń dla nastolatków oraz jak przetrwać pierwsze 10 dni na Vipassanie.