Radio Kraków

OFF/ON: Rozruch


RSS

To nie jest kolejny program sportowy o awansach, ligach i federacjach grany po serwisie informacyjnym. To program o tym wszystkim, czym sport może dla Ciebie i dla mnie być: piłka nożna, SUP-y, hokej podwodny, deskorolka, nordic walking czy godziny grzebania w ukochanej maszynie. Piotr Ćwik rozmawia w OFF Radiu Kraków o podróżach po świecie i podwórkowych drużynach, sportowych tradycjach i zupełnych nowinkach raz po raz dając się oczarować pasjom swoich gości. Do słuchania w korkach i w korku.

Słuchaj online na www.off.radiokrakow.pl!

Podcasty

Sporty miejskie coraz bardziej opanowują rzeczywistość

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:26:50
  • calendar_today Wtorek, 2024.01.02
Jazda na deskorolce, BMXie, hulajnodze czy rolkach do niedawna kojarzyła się jedynie z rozrywką wąskiej i mocno wyspecjalizowanej grupy pasjonatów. Nie wszyscy wiedzieli nawet, że te formy aktywności wykształciły swoje odrębne kultury. Dzisiaj sporty miejskie coraz bardziej opanowują rzeczywistość. Oprócz radości i rozwoju fizycznego oraz psychicznego, stają się alternatywą dla transportu miejskiego i w dodatku mogą pojawić się nawet na szkolnych lekcjach.

Jak wielkie są szanse na to, że jeszcze w roku szkolnym 2023/2024 „panie i panowie od WF-u” wprowadzą nowości na swoich zajęciach? Jak radzili sobie w czasie prób jazdy na desce? Co sprawia, że fani sportów miejskich tak dobrze czują się w Krakowie? Łukasz Gawąd i Bartosz Bułhak z Cracow Indoor Skatepark odpowiadają na te i więcej pytań. Na podcast w OFF Radiu Kraków zaprasza Piotrek Ćwik.

Gabriel Borowy zaprasza na rajdowe święto w Małopolsce

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:26:00
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.05.29
Wielkie rajdowe święto w Małopolsce, które równocześnie przyniesie powrót do naszego regionu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Rajd Małoapolski już w lipcu zgromadzi czołówkę krajowych załóg. Przez trzy dni rywalizacji zawodnicy pokonają ponad 100 oesowych km. Ma to być kompaktowa impreza, która kierowcom, pilotom oraz kibicom pozwoli wyciągnąć jak najwięcej przyjemności z walki. Tegoroczną edycję Rajdu Małopolski zapowiada dyrektor komitetu organizacyjnego Gabriel Borowy.

Maciej Gładysz: "Chcę im pokazać, że jestem jak Robert Kubica lub Lewis Hamilton"

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:38:41
  • calendar_today Czwartek, 2023.05.11

Sport samochodowy ma we krwi. Skończył zaledwie 15 lat, a zdobył tyle trofeów, że mógłby nimi obdzielić kilku dorosłych kierowców. W 2021 triumfował w FIA Karting Academy Trophy. To nagroda, którą w przeszłości zdobywał m.in. ścigający się dziś w Ferrari w F1 Charles Leclerc. Maciej Gładysz dzięki temu zwycięstwu wziął udział w kończącej sezon gali Międzynarodowej Federacji Samochodowej, gdzie poznał najlepszych kierowców świata i zaprezentował się przed nimi. Dziś szykuje się do przesiadki do bolidów jednomiejscowych. Czy w kartingu ma jeszcze niezałatwione sprawy? Co najbardziej ucieszyło go w czasie pierwszych testów w bolidach? W jaki sposób czerpie z doświadczenia wyścigowego swojego taty?

Na te i wiele więcej pytań odpowiadają Maciej Gładysz oraz wielokrotny Mistrz Polski w wyścigach samochodowych Adam Gładysz.

Najbardziej zespołowa ze wszystkich dyscyplin

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:29:27
  • calendar_today Wtorek, 2022.10.04

„Jesteśmy Mistrzami Świata” i „Obroniliśmy tytuł Mistrzów Świata” – te okrzyki zna chyba każdy kibic siatkówki w Polsce. Biało-czerwoni dzierżą berło władzy nad Ziemią nieprzerwanie od 2014 roku i triumfu kadry Antigi w Katowickim Spodku, ale to pasmo sukcesów nie byłoby możliwe bez pracy wielu trenerów z młodzieżą w lokalnych klubach. Jednym z nich jest Mirosław Janawa, prezes i trener siatkarskiej sekcji krakowskiego Hutnika. To pod jego okiem rozwijali się chociażby Tomasz Fornal czy Marcin Komenda. I to on dba o to, by Hutnik powrócił do czasów swojej siatkarskiej chwały. Co musi się wydarzyć, by w Krakowie oglądać ligową siatkówkę na plusligowym poziomie? Dlaczego warto zaangażować się w siatkówkę i czego można dzięki niej się nauczyć?

O siatkówce w Hutniku, Mistrzostwach Świata siatkarzy 2022 oraz dyscyplinie samej w sobie opowiada Mirosław Janawa.

Kobiety na rowery

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:21:12
  • calendar_today Wtorek, 2022.10.04

Od braku na rynku odpowiedniego sprzętu, samotnych wypadów w męskim towarzystwie oraz komentarzy nie na miejscu, po kobiece wyjazdy w całej Polsce. Kolarstwo w wydaniu płci pięknej przeszło, przechodzi i przechodzić będzie wielkie zmiany. Jednym z ich wyników jet fundacja Babska Korba, która koncentruje się na umożliwianiu paniom wejścia w świat dwóch kółek, przerzutek oraz łańcuchów i zachęca do aktywnego stylu życia. W jaki sposób kobiety walczą o swoje prawa na szosie, gravelu i wszelkich innych rodzajach nawierzchni? Na czym polegają wypady Babskiej Korby Kraków? Co zrobić przez jesień i zimę, by przygotować formę na wiosnę?

Wszelkie zakamarki kobiecego kolarstwa wyjaśnia Maria Kostacińska, organizatorka Babskiej Korby.

Golden Dragon Pro - krakowska odpowiedź na kultowe zawody w Tampie

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:00:00
  • calendar_today Wtorek, 2022.10.04

Gdy to co czeka za oknem coraz mniej zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, sport przenosi się pod dachy. Jesień i zima nie oznaczają jednak, że w temacie regularnego ruchu do wyboru pozostają jedynie siatkówka, koszykówka czy halowa piłka nożna. Coraz dłuższe wieczory wykorzystać można np. na trenowanie sportów miejskich. Kiedy najlepiej zacząć przygodę z przyrządami, które później oprócz pasji mogą również zapewnić miły i szybki przejazd do pracy. Czy sporty miejskie dobrze wpływają na ogólny rozwój całego ciała? W jakiej formie odbyły się pierwsze zawody spod szyldu Golden Dragon Pro – Skateboarding Competition?

O dobrej zabawie na hulajnodze, rolkach, BMXie lub deskorolce opowiada właściciel Streetpark - Cracow Indoor Skatepark oraz prezes Fundacji Kultury Deskorolki Łukasz Gawąd.

Pierwszy obrońca Ziemi

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:38:37
  • calendar_today Środa, 2022.08.31

Krąży po zewnętrznych rubieżach Układu Słonecznego, jest dość mały, ale – zgodnie z utartym powiedzeniem – niezły z niego wariat. I to nie tylko, dlatego, że kształt jego orbity nie przypomina żadnej z osi, po której krążą wszystkie planety naszego kosmicznego podwórka. Pluton do niedawna uważany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego, w końcówce sierpnia 2006 roku stracił swoje prawa w Los Angeles. Jako pierwszy trafił do nowo utworzonej grupy planet karłowatych, choć wszystko miało być zupełnie inaczej…

Dlaczego zamiast potwierdzenia na liście planet, Pluton doczekał się degradacji? Jak to możliwe, że ciągle rozpala wiele dyskusji na Ziemi? Jaki ma wpływ na funkcjonowanie naszej planety?

Z okazji rocznicy zmiany kategorii Plutona, na te oraz wiele więcej pytań odpowiada inżynier lotniczy i kosmiczny oraz prezes fundacji „Blisko wszechświata” pil. inż. Grzegorz Marzec.

Niech żyje chwast!

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:25:07
  • calendar_today Środa, 2022.08.31

Żyjemy w erze miliardów zdjęć. Rozwój technologii pozwolił ludzkości na to, że niemal każdy nosi ze sobą podręczny aparat fotograficzny, dzięki któremu może utrwalić drogę do pracy, wyjątkowy obiad, piękny samochód zaparkowany na ulicy czy spotkanego przypadkiem celebrytę. Dosłownie wszystko. I choć postęp jest nie tylko przyjemny, ale i potrzebny, trudno oprzeć się wrażeniu, że tradycyjne formy fotografii mają w sobie wiele atutów, które współczesność wyparła. Czym jest cyjanotypia? Czy potrzeba aparatu, by dzięki tej technice zrobić zdjęcie? Dlaczego chwasty i polne rośliny są idealnym materiałem na warsztaty organizowane 6 i 14 sierpnia w Bizarro studio?

O tym jak to z tą fotografią jest oraz o spotkaniach „Niech żyje chwast!” opowiada Anna Zatonow.

Bizarro Studio na Facebooku: https://www.facebook.com/bizarro.studio.krakow.

Nowa Huta (nie tylko) w czterech smakach

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:26:23
  • calendar_today Piątek, 2022.08.26

Biegać każdy może – jeden szybciej, inny wolniej. Biegać można też w różnych miejscach, na wielu dystansach oraz na wiele sposobów. Nie bez znaczenia jest także nawierzchnia, po której przychodzi szybciej przebierać nogami. Jednym z narzędzi wydajnych i ciekawych treningów biegowych w interesujących okolicznościach jest cykl Nowa Huta w czterech smakach. To propozycja dla wszystkich, którzy bez opuszczania miasta chcą przeprowadzić prawdziwy crossowy trening. Jak to zrobić? Co się zmieniło przez sześć lat organizowania cyklu? Jakie nowe crossowe biegi powstają dzięki Nowej Hucie?

Na wszystkie pytania wyczerpujących odpowiedzi udziela organizator cyklu Paweł Derlatka.

Po Krakowie lepiej biega się nocą

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:14:14
  • calendar_today Środa, 2022.08.10

W lecie upał, a zimą szybko zapadające ciemności. Do tego wielu turystyów, którzy ciągle odwiedzają dawną stolicę Polski oraz brak czasu w ciągu dnia. Nightrunners jedną – nie tak znowu wielką - zmianą w swoim dobowym rozkładzie jazdy rozwiązali wiele problemów, które na swojej drodze spotyka krakowski biegacz. Jakie są dokładnie atuty joggingu po zmroku? Kiedy odbywają się treningi Nightrunners Kraków? Co pomaga w tym, żeby nocą wyjść na miasto i trochę pobiegać? Z Piotrem Ćwikiem rozmawiają Anna Kapusta i Marcin Blaut.

Galaktyczna intryga nadal się rozwija

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:51:00
  • calendar_today Czwartek, 2022.08.04

Walka dobra ze złem podszyta historią wielkiej miłości, główny bohater, który zdradza swoich, przechodzi do obozu wroga, by ostatecznie się nawrócić i przypieczętować triumf światłości. Brzmi banalnie? Tak w skrócie wygląda historia „Gwiezdnych Wojen”. No… Przynajmniej tych znanych z ekranu. Czemu opowieść Georga Lucasa zachwyca i ciągle porywa miliony? Jaki świat przedstawiają filmy oraz komiksy z uniwersum „Star Wars”, ile ich jest oraz w jakiej kolejności je poznawać? Czy najnowsze produkcje Disneya szkodzom „Gwiezdnym Wojnom”? I jak wygląda Krakowski Fandom „Star Wars” od święta oraz na co dzień?

Na te, ale również wiele więcej pytań odpowiadają w OFF  Radiu Kraków Mateusz Potaczek i Paweł Pawlak.

Królowie wracają do gry (i na Wawel)

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:16:52
  • calendar_today Wtorek, 2022.04.05

Futbol amerykański w Krakowie wchodzi do gry. I to z przytupem. Kraków Football Kings już w najbliższą sobotę powracają do ligowej rywalizacji. Zimową przerwę spędzili bardzo pracowicie. W składzie zespołu pojawił się zaciąg nowych twarzy, sztab szkoleniowy zyskał Daniela Piechnika, a wśród udziałowców klubu znaleźli się influencerzy Ekipy. Jak zmiany zadziałają na zespół? Co – oprócz samego spotkania – wydarzy się w drugi poniedziałek kwietnia na stadionie WKS Wawel podczas wielkiej inauguracji sezonu ligowego? Który wielki cel sportowy rozpoczynający się od litery „M” Kraków Football Kings wystaczyli sobie na ten rok?

Wątpliwości i zagadki wyjaśnia prezes Kraków Football Kings Marek Gil.

Komputerowe centrum sterowania organizmem

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:17:56
  • calendar_today Wtorek, 2022.04.05

Jest zagadką, którą ludzkość od dawna stara się zrozumieć i wyjaśnić, ale nie rozwikła jej jeszcze (prawdopodobnie) przez wiele lat. Mózg to niezbędny element życia. Organ, który pozwala na osiąganie wielkich sukcesów, konstruowanie wspaniałych wynalazków, ale może też się „wyłączyć” powodując frustrację mózgów znajdujących się wokół. Jak może nas oszukiwać? Co zrobić, żeby samemu przechytrzyć swój mózg? Jakie są najlepsze sposoby na jego trening oraz rozwijanie?

Mity związane z mózgiem obala Damian Stachura z Centrum Nauki i Zmysłów – WOMAI Kraków.

Historia papierem pisana

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:33:35
  • calendar_today Piątek, 2022.01.14

Malownicza japońska wioska, ciężka do uprawy ziemia i tajemnicza kobieta, która dla miejscowych stała się boginią. Tak rozpoczyna się jedna z legend Kraju Kwitnącej Wiśni. Opowiada historię powstania washi – tradycyjnego japońskiego papieru, który w generalnie nie zmienionej formie od VIII wieku służy ludziom. Można z niego korzystać stricte użytkowo, ale odpowiednio przygotowany staje się również dekoracją, która trafiła nawet na ściany stadionu olimpijskiego w Tokio. Jaka jest historia powstania washi? Czemu Echizen to kluczowa dla tej dziedziny wioska? Co oraz do kiedy można zobaczyć dzięki wystawie „Niewyczerpany papier. Echizen washi”?

Wszystko wyjaśnia Joanna Kokoć, odpowiedzialna za pomysł i scenariusz wystawy.

To był rowerowy rok

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:30:33
  • calendar_today Wtorek, 2022.01.11

"W 80 dni dookoła świata” - są ludzie, którzy tytuł tej popularnej lektury wcielają w życie. Z tym, że wprowadzają do niego delikatne modyfikacje. Wierni są jednemu środkowi lokomocji, a piękno niemal całej naszej planety widzą w Małopolsce. Stowarzyszenie Klub 80 Rowerów Kraków zatacza coraz szersze kręgi i ani myśli o wciskaniu hamulców. Jak minął mu rok 2021? Kiedy, gdzie i w jaki sposób podsumuje zeszłoroczne dokonania? I czy na pewno nie zsiada z rowerów?

Na te i wiele więcej pytań odpowiada Mirosław Kosowski, prezes Stowarzyszenia.

Przede wszystkim zachować zimną krew

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:25:59
  • calendar_today Piątek, 2021.12.10

Zimowe biwakowanie w górach może być przyjemne. Zaplanowane, przygotowane oraz odpowiednio przeprowadzone daje dużo radości. Gorzej wygląda sytuacja, gdy złapanie nas zupełnie niespodziewany „kibel”. Co robić, żeby noc spędzona zimą w górach była bezpieczna? Dlaczego nie można się zbyt ciepło przed nią ubierać? Jak przebiegnie wykład „Biwaki zimowe”?

Na te i wiele więcej pytań odpowiada prowadzący wykład, członek programu Polski Himalazim Sportowy, wspinacz wysokogórski z wieloletnim doświadczeniem Maciej Chmielecki.

Deskorolka dobra na wszystko

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:16:55
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.12.06

Korzyści z jazdy na deskorolce mogą być szerokie. Od tych fizycznych rozpoczynając, na omijaniu korków kończąc. A jeśli jeszcze okaże się, że początek przygody z tym sportem wcale nie musi oznaczać kontuzji, a w dodatku uprawiać go można naprawdę przez cały rok, sprawa wydaje się prosta: deskorolka to przyrząd, którym warto się zainteresować. Z jakich konkretnie powodów? Gdzie szukać okazji do zimowych szaleństw? Czemu deskorolkarze lepiej radzą sobie np. za kierownicą? Na te i wiele więcej pytań odpowiada Łukasz Gawąd z Street Park - Cracow Indoor Skate Park

fot. Jerzy Nosek.

Trochę ruchu nie zaszkodzi

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:13:28
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.12.06

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Wystarczy przecież pół godziny spaceru albo innej przyjemnej czynności. Co sprawia, że wysiłek może okazać się satysfakcjonujący? Jak zapewnić sobie minimalną potrzebną do utrzymania zdrowia dawkę ruchu? Jak to jest otwierać siłownię w środku pandemii i jakie atrakcje przygotowało BF24 GYM na swoje 1. urodziny? Wszelkich odpowiedzi udziela Łukasz Wańczyk.

Poranek dla zdrowia z Go Healthy Girl

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:16:27
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
Sobota rozpoczęta sesją jogi oraz pogaduchami o zdrowiu hormonalnym kobiet. To plan jaki dla wszystkich uczestniczek Poranka dla zdrowia przygotowała Go Healthy Girl. Całość uzupełni filiżanka dobrej herbaty. Nie braknie również konkursów, a wszystko odbywać się będzie w klimacie zachęcenia kobiet do podejmowania aktywności fizycznej oraz promowania profilaktyki raka piersi. Jak przebiegnie całe wydarzenie? Czemu w Poranku dla zdrowia mogą (a może nawet powinni) uczestniczyć również mężczyźni? Od czego uzależnione jest kontynuowanie porannych spotkań z jogą, zdrowiem i zdrowotnymi "ploteczkami"? Sprawę wyjaśnia Karolina Sztyler, organizatorka spotkania.

Na oceanie nie ma ciszy

  • Piotr Ćwik
  • access_time 00:19:58
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.08.30
67-letni nastolatek Aleksander Doba – polski kajakarz, podróżnik i człowiek-energia. Nie przejmował się PESEL-em, a marzenia miał po to, żeby je realizować. Jako pierwszy człowiek na świecie (do tego samotnie) przepłynął kajakiem Atlantyk, nie mógł długo usiedzieć w jednym miejscu i energią oraz uśmiechem dzielił się ze wszystkimi, których spotkał. Odszedł tak jak żył - realizując pasję. Zdobył dach Afryki, pokonał Kilimandżaro a towarzyszom powiedział, że chce tylko na chwilę odetchnąć… O tym niesamowitym człowieku, jego podejściu do życia oraz pracy z Olkiem opowiada Dominik Szczepański, współautor książki „Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który kajakiem przepłynął Atlantyk”. Na rozmowę zaprasza Piotr Ćwik.