W lecie upał, a zimą szybko zapadające ciemności. Do tego wielu turystyów, którzy ciągle odwiedzają dawną stolicę Polski oraz brak czasu w ciągu dnia. Nightrunners jedną – nie tak znowu wielką - zmianą w swoim dobowym rozkładzie jazdy rozwiązali wiele problemów, które na swojej drodze spotyka krakowski biegacz. Jakie są dokładnie atuty joggingu po zmroku? Kiedy odbywają się treningi Nightrunners Kraków? Co pomaga w tym, żeby nocą wyjść na miasto i trochę pobiegać? Z Piotrem Ćwikiem rozmawiają Anna Kapusta i Marcin Blaut.
OFF/ON: Rozruch
RSS
Poniedziałkowy poranek w OFF Radiu Kraków z Piotrkiem Ćwikiem. Dużo sportu w każdym wydaniu - od klasycznej piłki nożnej po SUP-y, hokej podwodny, deskorolkę czy nordic walking. Dowody na to, że w sporcie każdy znajdzie coś dla siebie, a poniedziałkowy rozruch sprzyja dobremu samopoczuciu i oczywiście zdrowiu. Słuchaj na www.off.radiokrakow.pl!
Podcasty
Po Krakowie lepiej biega się nocą
Galaktyczna intryga nadal się rozwija
Walka dobra ze złem podszyta historią wielkiej miłości, główny bohater, który zdradza swoich, przechodzi do obozu wroga, by ostatecznie się nawrócić i przypieczętować triumf światłości. Brzmi banalnie? Tak w skrócie wygląda historia „Gwiezdnych Wojen”. No… Przynajmniej tych znanych z ekranu. Czemu opowieść Georga Lucasa zachwyca i ciągle porywa miliony? Jaki świat przedstawiają filmy oraz komiksy z uniwersum „Star Wars”, ile ich jest oraz w jakiej kolejności je poznawać? Czy najnowsze produkcje Disneya szkodzom „Gwiezdnym Wojnom”? I jak wygląda Krakowski Fandom „Star Wars” od święta oraz na co dzień?
Na te, ale również wiele więcej pytań odpowiadają w OFF Radiu Kraków Mateusz Potaczek i Paweł Pawlak.
Królowie wracają do gry (i na Wawel)
Futbol amerykański w Krakowie wchodzi do gry. I to z przytupem. Kraków Football Kings już w najbliższą sobotę powracają do ligowej rywalizacji. Zimową przerwę spędzili bardzo pracowicie. W składzie zespołu pojawił się zaciąg nowych twarzy, sztab szkoleniowy zyskał Daniela Piechnika, a wśród udziałowców klubu znaleźli się influencerzy Ekipy. Jak zmiany zadziałają na zespół? Co – oprócz samego spotkania – wydarzy się w drugi poniedziałek kwietnia na stadionie WKS Wawel podczas wielkiej inauguracji sezonu ligowego? Który wielki cel sportowy rozpoczynający się od litery „M” Kraków Football Kings wystaczyli sobie na ten rok?
Wątpliwości i zagadki wyjaśnia prezes Kraków Football Kings Marek Gil.
Komputerowe centrum sterowania organizmem
Jest zagadką, którą ludzkość od dawna stara się zrozumieć i wyjaśnić, ale nie rozwikła jej jeszcze (prawdopodobnie) przez wiele lat. Mózg to niezbędny element życia. Organ, który pozwala na osiąganie wielkich sukcesów, konstruowanie wspaniałych wynalazków, ale może też się „wyłączyć” powodując frustrację mózgów znajdujących się wokół. Jak może nas oszukiwać? Co zrobić, żeby samemu przechytrzyć swój mózg? Jakie są najlepsze sposoby na jego trening oraz rozwijanie?
Mity związane z mózgiem obala Damian Stachura z Centrum Nauki i Zmysłów – WOMAI Kraków.
Intuicją malowane
Głowa. Myśl. Sztuka. Połączenie tak stare jak pierwszy wytwór ludzkiej kultury. Połączenie, które ciągle zaskakuje i niezmiennie ma coś nowego do zaoferowania. Połączenie pomagające znaleźć, zobrazować i rozwiązać problemy ludzkiego mózgu. A najlepsze jest to, że wcale nie trzeba być hybrydą Freunda z Picassem, by zafundować sobie lekarstwo w formie sztuki. Na czym polega arteterapia? Dlaczego oraz w jaki sposób warto zająć się malarstwem intuicyjnym? W jaki sposób przebiegnie spotkanie Malarstwo Intuicyjne?
Podróżnicza wyprzedaż dla Matki Ziemi
Razem tworzą YAKINIKĘ – podróże serca, które stały się ich sposobem na poznawanie świata, ale też samych siebie. Dzięki odkrywaniu Ziemi mogą zajrzeć w głąb swojego „ja”, by przekonać się jakimi kobietami są. Dalekie wyprawy mają jeszcze jeden skutek. Pozwalają zaobserwować w jakim stanie znajduje się obecnie nasza planeta. A wnioski, które wyciągnęły – w połączeniu z nagromadzeniem wszelkiego rodzaju pamiątek z całego globu – skłoniły je do zorganizowania wyprzedaży garażowej. Na czym polegać będzie druga edycja tego wydarzenia? W jaki sposób podróżować w stylu zero waste? Co zrobić, by Ziemia znów mogła odetchnąć pełną piersią?
W podróż z YAKINIKĄ zapraszają Nika Bruc i Daga Misiura.
Trzeci Mistrz z Krakowa – poznaj historię Garbarni
100 lat istnienia to szmat czasu i prawdziwy przegląd historii – nie tylko Garbarnii, ale i Polski oraz naszego rodzimego futbolu. Gdy pamiątki z tego czasu trafiają w jedno miejsce, a w grze pojawia się również książkowa propozycja wyłuszczająca dzieje Dumy Ludwinowa, fani historii piłki nożnej nie mogą przejść obok takiej gratki obojętnie. Jak przedstawić dzieje trzeciego najstarszego klubu piłkarskiego z Krakowa? Co i do kiedy prezentuje wystawa „Spotkanie z historią Garbarni”? Który aspekt historii Garcy zachwyca najmocniej?
Na te i wiele więcej pytań odpowiada Norbert Tkacz, autor książki pt. „Trzeci Mistrz z Krakowa – 100 lat RKS Garbarnia Kraków”, a podpytuje go Piotr Ćwik.
Zimna woda zdrowia doda
„Morsuj z głową”. To ich dewiza, którą wcielają w życie, ponieważ tylko odpowiedzialne zimowe kąpiele przynoszą korzyści. A jest ich naprawdę sporo. Od zdecydowanej poprawy walki z astmą po większą tolerancję na zimno oraz polepszenie ogólnego samopoczucia. Jak często morsować i jaka temperatura wody jest idealna przy zanurzaniu się w przeręblu? Co sprawiło, że odkryli świat morsów i odważyli się w nim zagłębić? Dlaczego morsować zawsze należy w towarzystwie?
Wszelkie arkana zimowej sztuki mroźnych kąpieli wyjaśniają Joanna Oleńska i Andrzej Walczyk (Krakowski Klub Morsów Kaloryfer), opowiadając równocześnie o propozycji stworzonej we współpracy z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów Politechniki Krakowskiej „Zimna woda zdrowia doda”.
Historia papierem pisana
Malownicza japońska wioska, ciężka do uprawy ziemia i tajemnicza kobieta, która dla miejscowych stała się boginią. Tak rozpoczyna się jedna z legend Kraju Kwitnącej Wiśni. Opowiada historię powstania washi – tradycyjnego japońskiego papieru, który w generalnie nie zmienionej formie od VIII wieku służy ludziom. Można z niego korzystać stricte użytkowo, ale odpowiednio przygotowany staje się również dekoracją, która trafiła nawet na ściany stadionu olimpijskiego w Tokio. Jaka jest historia powstania washi? Czemu Echizen to kluczowa dla tej dziedziny wioska? Co oraz do kiedy można zobaczyć dzięki wystawie „Niewyczerpany papier. Echizen washi”?
Wszystko wyjaśnia Joanna Kokoć, odpowiedzialna za pomysł i scenariusz wystawy.
To był rowerowy rok
"W 80 dni dookoła świata” - są ludzie, którzy tytuł tej popularnej lektury wcielają w życie. Z tym, że wprowadzają do niego delikatne modyfikacje. Wierni są jednemu środkowi lokomocji, a piękno niemal całej naszej planety widzą w Małopolsce. Stowarzyszenie Klub 80 Rowerów Kraków zatacza coraz szersze kręgi i ani myśli o wciskaniu hamulców. Jak minął mu rok 2021? Kiedy, gdzie i w jaki sposób podsumuje zeszłoroczne dokonania? I czy na pewno nie zsiada z rowerów?
Na te i wiele więcej pytań odpowiada Mirosław Kosowski, prezes Stowarzyszenia.
Przede wszystkim zachować zimną krew
Zimowe biwakowanie w górach może być przyjemne. Zaplanowane, przygotowane oraz odpowiednio przeprowadzone daje dużo radości. Gorzej wygląda sytuacja, gdy złapanie nas zupełnie niespodziewany „kibel”. Co robić, żeby noc spędzona zimą w górach była bezpieczna? Dlaczego nie można się zbyt ciepło przed nią ubierać? Jak przebiegnie wykład „Biwaki zimowe”?
Na te i wiele więcej pytań odpowiada prowadzący wykład, członek programu Polski Himalazim Sportowy, wspinacz wysokogórski z wieloletnim doświadczeniem Maciej Chmielecki.
Deskorolka dobra na wszystko
Korzyści z jazdy na deskorolce mogą być szerokie. Od tych fizycznych rozpoczynając, na omijaniu korków kończąc. A jeśli jeszcze okaże się, że początek przygody z tym sportem wcale nie musi oznaczać kontuzji, a w dodatku uprawiać go można naprawdę przez cały rok, sprawa wydaje się prosta: deskorolka to przyrząd, którym warto się zainteresować. Z jakich konkretnie powodów? Gdzie szukać okazji do zimowych szaleństw? Czemu deskorolkarze lepiej radzą sobie np. za kierownicą? Na te i wiele więcej pytań odpowiada Łukasz Gawąd z Street Park - Cracow Indoor Skate Park
fot. Jerzy Nosek.
Trochę ruchu nie zaszkodzi
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Wystarczy przecież pół godziny spaceru albo innej przyjemnej czynności. Co sprawia, że wysiłek może okazać się satysfakcjonujący? Jak zapewnić sobie minimalną potrzebną do utrzymania zdrowia dawkę ruchu? Jak to jest otwierać siłownię w środku pandemii i jakie atrakcje przygotowało BF24 GYM na swoje 1. urodziny? Wszelkich odpowiedzi udziela Łukasz Wańczyk.
Podwórkowi siatkarze z Krakowa
Siatkówka aspiruje do miana polskiego sportu narodowego. Sukcesy reprezentacji, polskich drużyn oraz zawodników sprawiają, że odbijaniem piłki na parkiecie interesuje się coraz więcej osób. W rezultacie możemy cieszyć się wspaniałymi, sportowymi emocjami. Siatkówka widoczna jest również na osiedlowych podwórkach. Jak wygląda amatorska (choćby tylko z nazwy) gra w siatkówkę w Polsce? Jakie turnieje dla drużyn „z osiedla” można znaleźć w Krakowie? Czym charakteryzuje się Dzielnicowy Volleyball 2021?
Na te i więcej pytań odpowiada Leszek Tytko, prezes Zarządu Wojewódzkiego Małopolskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.
Rolkami przez miasto
Wyśmienicie sprawdzają się jako sposób dotarcia do pracy, szkoły albo na studia. Dodatkowo sprawiają frajdę, więc równie dobrze można spędzać na nich czas wolny albo zwyczajnie wybrać się na miłą przejażdżkę. Buty na kółkach. Czyli po prostu rolki. Jaka jest specyfika jazdy na nich po mieście? Czego warto nauczyć się w pierwszej kolejności? Czego nowego można nauczyć się dzięki warsztatom rolkowym Be InMove Kraków? Rąbka tajemnicy odsłania Roman Kharytonov.