Radio Kraków

OFF/ON: Mówi Zaleś


RSS

Poranny program rządzony przez dwie królowe - kulturę i gastro. W każdy poniedziałek od 9:00 do 12:00 Łukasz Zaleski sprawdzi co nowego ma do zaproponowania artystyczny kraków, która knajpa rozdaje kulinarne karty i jakim rytmem płynie życie poza krakowskim podwórkiem. W audycji pojawiają się piękni, mądrzy i ciekawi goście, którzy razem z Zalesiem umilają wam poniedziałkowe podbijanie świata.

Podcasty

Między mitem a prorokiem - rozmowa o Josephie Beuysie

W setną rocznicę urodzin jednego z najciekawszych artystów XX wiekuJosepha BeuysaMarcin Pańtak i Katarzyna Szachnowska z Sekcji Sztuki Współczesnej KN SHS Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowili spytać innych uznanych twórców różnych pokoleń wśród których znaleźli się - Bogusław Bachorczyk, Krzysztof M. Bednarski, Roman Dziadkiewicz, Grzegorz Kozera, Katarzyna Kozyra, Artur Tajber a także kuratorka wystawy ,,Beuys, Kantor, Demarco” – Martyna Sobczyk – o to kim był dla artystów Beuys? Czy faktycznie za życia był tak rozpoznawalny i ceniony jak ma to miejsce dzisiaj? Jak bardzo wpłynął na kształtowanie się polskiego środowiska artystycznego w latach powojennych i później, aż do sztuki najnowszej? O tej niezwykłej postaci, powstawaniu dokumentalnego filmu i o tym, czy należy się bać sztuki współczesnej autorzy dokumentu „Beuys. Między mitem a prorokiem” opowiedzieli w OFF Radiu Kraków Łukaszowi Zaleskiemu.

Daria je dynie – rozmowa o nowoczesnym rolnictwie

Nowoczesne rolnictwo to niezapomniane smaki, moc zapachów i kalejdoskop kolorów. Wie o tym Daria Latała z JEdynie, która przywraca na krakowskie stoły zapomniane odmiany warzyw, naturalnymi metodami łącząc tradycję i nowoczesność. Kto z was wie, co to jest głąbik krakowski, co przyrządzić z mniszka lekarskiego i które z polnych kwiatów smakują najlepiej? Daria pokazuje, że polskie plony mogą zachwycać i zaskakiwać. Na szczęście lubi dzielić się swoją wiedzą, więc odwiedziła w studio Łukasza Zaleskiego, żeby opowiedzieć, co w polu piszczy.Podcast OFF Radia Kraków.

Dobroczynne książki, czyli w kuchni Artema Haranina

Kiedy w lutym 2022 Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, wiele osób szukało schronienia w Krakowie. Trafiali na dworzec w oczekiwaniu na dalszą podróż albo szukając miejsca do dłuższego pobytu w naszym mieście. Wtedy Artem Haranin, później wsparty przez różne restauracje i inne lokalne biznesy, zaczął przygotowywać posiłki. Dla tych, których spotykał, była to często pierwsza od kilku dni szansa na ciepłe jedzenie. Kontynuacją działań były dobroczynne e-booki – kulinarne książki z ulubionymi przepisami Artema, który zaczął dzielić się nimi za dobrowolne wpłaty, wpierające Ukrainę w jej walce. Już za kilka dni pojawi się nowa książka, tym razem również w wersji papierowej. Nadal ma ona wymiar charytatywny, a dochód przeznaczony będzie na ten sam cel.

O swojej kuchni, publikowaniu bez udziału wydawnictwa i o tym, jak możemy pomóc dotkniętemu wojną krajowi Artem opowiedział w OFF Radiu Kraków Łukaszowi Zaleskiemu.

Romeo i Julia w języku polskim fonicznym i w PJM

Wydaje Wam się, że o szekspirowskich bohaterach – Romeo i Julii – wiecie wszystko? W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie powstała właśnie zupełnie nowa interpretacja tego klasycznego tekstu. Spektakl oparty na przekładzie Wiktorii Rosickiej z 1892 roku powstawał i posługuje się jednocześnie polskim językiem fonicznym, polskim językiem migowym oraz zawsze dostępnymi napisami w języku polskim. Powstało zatem przedstawienie uniwersalne, zawsze dostępne dla widzów z niepełnosprawnością słuchu i słyszących. Spektakl tworzyły osoby g/Głuche i słyszące, a o tym niezwykłym procesie tworzenia go – jeszcze tuż przed premierą – Łukaszowi Zaleskiemu opowiedziały: aktorka Marta Mazurek i współreżyserka Zdenka Pszczołowska.

Podróże po kulturze, czyli Kraków oczami Zofii Jurczak

Jeśli wydaje Wam się, że dobrze znacie Kraków, możecie się mocno zdziwić. Okazuje się, że miasto wciąż kryje przed wieloma z nas mnóstwo tajemnic. Bo czy znacie tablicę upamiętniającą wizytę Tadeusza Kościuszki na stacji benzynowej? Albo wiecie gdzie odnaleźć prawdziwy Meksyk, nie ruszając się z Krakowa?

Z Zofią Jurczak możecie odkryć przestrzenie Wam znane na nowo, wybierając się na wycieczkę szlakiem genialnych witraży albo światowej sławy literatów. Te lokalne, ale nie tylko, opowieści Zofia zbiera na blogu podrozepokulturze.pl A już za kilka dni będzie można przeczytać o nich w książce "Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców". O nowym wydawnictwie, miłości do miasta i o tym, jak być turystą w swoim mieście opowiedziała Łukaszowi Zaleskiemu.

Gruba i głupia - rozmowa z Patrycją Kowańską

Same nazywają się osobliwym duetem. Obie performerki, obie reżyserki, jedna z nich – Patrycja Kowańska jest cenioną dramaturżką, druga – Dominika Knapik – topową choreografką. Mówią o ciele, uprzedzeniach, teatralnej równości. Z dystansem do siebie i otaczającego je świata zadają ważne pytania: czy w teatrze jest miejsce dla grubych, czy choreograf to tylko człowiek od ustawiania kroków w tańcu i kto dziś jest prawdziwym błaznem. Na chwilę przed kolejnym, tworzonym tym razem w ramach SzekspirOFF, projektem o tym, co już zdziałały, a co jeszcze przed nimi opowiada Patrycja, czyli ta gruba.

O herbacie przy herbacie, czyli rozmowa z Muratem Kornaevem i Rodionem Makarovem

Liczba miejsc oferujących coffee specialty w Krakowie mówi sama za siebie: coraz bardziej doceniamy dobrą kawę, coraz więcej o niej wiemy, szukamy swoich ulubionych kawiarni. A jak jest z herbatą? Czy wciąż dla wielu z nas to zaparzany na szybko do śniadania napój, czy może coś znacznie bardziej magicznego, wręcz otoczonego aureolą. Pije się ją na całym świecie i wszędzie inaczej. Co innego herbata znaczy dla Japończyków, co innego dla Anglików, czymś innym jest dla mieszkańców Indii albo Maroka. Łukasz Zaleski zaprosił do studia dwóch ludzi, którzy nie tylko potrafią odnaleźć idealny herbaciany smak, ale też o nim opowiedzieć. Gośćmi MówiZaleś byli: Murat Kornaev z dobrejherbaty.pl i Cafe Manggha oraz Rodion Makarov z Bits’n’Beans
https://miasta.tokfm.pl/miasta_tokfm/7,185060,29814643,maly-niedzwiedz-o-poranku-pojawil-sie-w-nowym-saczu-straz-miejska.html?fbclid=IwAR3Y17spkMGmnYkDEQB4uCx11NaA4jcQvWWLJQ5EDMm4m0uh9x5nD6USqzk#do_w=254&do_v=841&do_st=RS&do_sid=1222&do_a=1222&s=BoxLoCpImg2

Solastalgia - rozmowa z Szymonem Rogińskim

Solastalgia to termin zaproponowany przez australijskiego filozofa Glenna Albrechta. Opisuje stres spowodowany zmianami środowiska naturalnego, nieznajdującą pocieszenia nostalgię, tęsknotę za domem, pomimo że się go nigdy nie opuściło. Dokładnie to uczucie towarzyszy Szymonowi Rogińskiemu w obserwacji polskiego krajobrazu. Kazało mu ono chwycić za aparat i sportretować polskie małe i trochę większe miasta, które w jego obiektywie wyglądają jak obrazy z postapokaliptycznej gry. Wystawę SOLASTALGIA możecie oglądać w krakowskim Muzeum Fotografii, a o tym jak powstawała jej twórca opowiedział w OFF Radiu Kraków Łukaszowi Zaleskiemu.

Śniadanie, czyli jak dobrze zacząć dzień - rozmowa z Zuzą Hronowską i Markiem Rusińskim

Jeszcze nie tak dawno nie były doceniane: łapaliśmy kanapkę w drodze do pracy, popijając łykiem kawy. Dziś do najpopularniejszych miejsc serwujących śniadania, również w Krakowie, ustawiają się kolejki. Polacy coraz częściej celebrują poranki, spotykając się z przyjaciółmi przy wspólnym stole. O tym, że śniadanie może być oryginalne i pomysłowe przekonują Łukasza Zaleskiego w OFF Radio Kraków Zuza Hronowska z Astrid i Marek Rusiński z Kawy.

Szamanie w Indiach: Victoria Valverde Piedra i Adam Hałaczkiewicz

  • Eta Hox
  • access_time 00:40:28
  • calendar_today Wtorek, 2023.05.23

Victoria Valverde Piedra i Adam Hałaczkiewicz jakiś czas temu mówili w Off Radio Kraków o prowadzeniu wegańskiego, bezglutenowego foodtrucka. Ale od tego czasu sporo się zmieniło. Spakowali plecaki i znów wyruszyli w drogę – do ich ukochanych Indii: krainy masala dosy, którą kiedyś pokazali mieszkańcom Krakowa. O najpyszniejszych hinduskich smakach, kawie trzy w jednym i trekkingu u podnóży Himalajów opowiedzieli, powracając do audycji Łukasza Zaleskiego.

Gotowanie na weganie

A może wiosna – czas nowalijek, kwitnących kwiatów i pachnącego rabarbaru – to dobry moment, żeby spróbować wegańskiej diety, odstawić mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego? O tym, czy weganie mają gdzie dobrze zjeść w Krakowie i czy przestawienie się na kuchnię roślinną jest trudne opowiedzieli Łukaszowi Zaleskiemu: Magda Zielonka z restauracji i foodtrucków Turlaj Klopsa, Joanna Miczulska z kawiarni Droga przez mąkę oraz Maciej Otrębski z RoślinnieJemy.  

Prawdziwe anioły kina - rozmowa z reżyserem Arturem "Baronem" Więckiem

Krzysztof Globisz to postać absolutnie niezwykła – wybitny aktor, nauczyciel już pokoleń aktorów, dusza towarzystwa. Kiedy w 2014 roku doznał udaru, wielu miłośnikom jego twórczości zdawało się, że to oznacza koniec filmowej i teatralnej kariery Globisza. Historia na szczęście potoczyła się zupełnie inaczej. Aktor nie tylko wrócił na scenę i na kinowe ekrany, ale z reżyserem Arturem "Baronem" Więckiem stworzyli „Prawdziwe życie aniołów” – filmową interpretację zmagań genialnego artysty i jego najbliższych z życiem po jego udarze. O pracy nad tym obrazem reżyser opowiedział w OFF  Radiu Kraków Łukaszowi Zaleskiemu.

Jak stworzyć własny ogród w środku miasta? Wziąć przykład z Balkonu na Miodowej!

Ten balkon pokochali mieszkańcy Krakowa. Na pierwszym piętrze kamienicy na Kazimierzu Ewa Grodzka-Szkółka stworzyła niepowtarzalną dżunglę: hoduje tam kwiaty, zioła, rośliny ozdobne i jadalne. Swoją pasją dzieli się na Instagramie, a jej profil "Balkon na Miodowej" śledzi prawie czterdzieści tysięcy osób! W Off Radio Kraków spotkała się z Łukaszem Zaleskim, żeby opowiedzieć o tym, jak mieć swój kawałek ogrodu w centrum miasta.

Zaglądamy do lokalnych palarni kawy

Nie wszyscy popijając codzienną kawę – w kawiarni albo w domu – zastanawiają się, jaką drogę musiał przebyć owoc kawowca, by z odległej o setki tysięcy kilometrów farmy trafić do naszej filiżanki. Łukasz Zaleski na chwilę przystaje przy jednym z etapów tej ścieżki i rozmawia ze szczególnymi znawcami ziaren, związanymi z lokalnymi krakowskimi palarniami: Kasią Rachwał z Pale Coffee Roasters i Michałem Fałowskim z Karma Coffee Roasters. Dlaczego mała czarna smakuje czasem tak dobrze, że nazywają ją napojem bogów i jak wybrać tę idealną dla siebie? Posłuchajcie podcastu w OFF Radiu Kraków.

Okładka - FB Pale Coffee Roasters

Podróże do zjedzenia

Podróżować można w wieloraki sposób. Można na przykład zachwycać się architekturą; poznawać lokalsów i prowadzić z nimi dyskusje; fotografować, to co najciekawsze; można próbować najlepszych smaków danego regionu. Albo wszystkie te elementy połączyć – jak Bartek Kieżun – z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania podróżnik, kucharz i fotograf, który wyprawy w basen Morza Śródziemnego zamyka w pełnych opowieści, smaków i kolorów książkach. Najnowszy kulinarny przewodnik „Ateny do zjedzenia” właśnie się ukazał, a Bartek Kieżun opowiada Łukaszowi Zaleskiemu, co takiego mają kraje śródziemnomorskie, czego nie znajdziecie nigdzie indziej na świecie.

Zamknięci w KWADRACIE

Łukasz Szczepanowski i Stanisław Linowski na pomysł spektaklu KWADRAT wpadli w 2019 roku. Postanowili zrobić coś razem, poza instytucją: spektakl muzyczny, offowy, niezależny. Do projektu zaprosili aktorkę i reżyserkę Ewę Kaim, później ekipę świetnych muzyków. Chcieli opowiedzieć o dwójce przyjaciół uwięzionych na kilku metrach kwadratowych. A potem wybuchła pandemia i czuli jak ich KWADRAT staje się proroczy: opowiada o czasach, które dopiero nadejdą. Przepowiednia stawała się rzeczywistością na ich oczach. Dziś przedstawienie, choć zagrane dopiero kilka razy, jest na nowym etapie swojej drogi. A niedługo znów będzie można je zobaczyć. O tej niezwykłej przygodzie, przyjaźni, teatrze on-line i OFF-line, w końcu o muzyce opowiedzieli Łukaszowi Zaleskiemu w OFF Radiu kraków reżyserka KWADRATU Ewa Kaim i jeden z aktorów - Łukasz Szczepanowski.

Szamanie znowu w drodze

Kiedy Adam wrócił do Polski ze swojej wyprawy na północ Indii, poznał Victorię. Razem postanowili ruszyć dalej – najpierw do gastro pracy w Norwegii, a dalej do Kostaryki (skąd pochodzi rodzina Victorii), Panamy, Boliwii i Ekwadoru. Na dwa lata osiedli w Krakowie, otwierając foodtruck z indyjską, bezglutenową i wegańską dosą, czyli delikatnym, kruchym plackiem wypełnionym aromatycznymi dodatkami. Dziś już prawie spakowani znów wyruszają na wschód, by kilka najbliższych miesięcy spędzić – tym razem na południu – Indii. O swoich planach, ale także przygodach przeżytych w Ameryce Południowej, weganizmie i indyjskiej kuchni zdążyli opowiedzieć przed wylotem Łukaszowi Zaleskiemu.


BAŚNIOWE PYTANIA O TOŻSAMOŚĆ

„Baśń o wężowym sercu” Radka Radka – wielki sukces wśród czytelników, trudna do zliczenia liczba nominacji i nagród z NIKE na czele. Dziś, prawie trzy lata od premiery książki powstaje jej teatralna adaptacja w Narodowym Starym Teatrze: o Jakóbie Szeli, o naszej polskiej tożsamości i o historiach, których wolimy nie opowiadać - ale opowiadamy. A robi to Beniamin Bukowski – reżyser przedstawienia – opowiada póki co Łukaszowi Zaleskiemu, a już niedługo na narodowej scenie.

Jeśli coffee, to tylko speciality

Czasami łapiemy ją na szybko w drodze do pracy, czasem towarzyszy nam w ceremoniale chwilowego odłączenia się od pośpiechu świata: KAWA. Wypijamy jej hektolitry rocznie, ale czy wszystko o niej wiemy? Jak wybrać odpowiednią dla siebie? Która orzeźwi nas latem, a która przykryje ciepłą kołderką jesienią? I w końcu, czym jest coffee speciality i czym różni się od kawy, jaką dostaniemy w supermarkecie. Na te wszystkie pytania odpowiadają FoodieZalesiowi: Adam Hul z Salvator Espresso Bar i Rodion Makarov z Bits’n’Beans – czyli bariści i właściciele topowych kawiarni Krakowa.

Wielokulturowość to część naszego miejskiego DNA

Fundacja Internationaler Bund Polska została założona w 2004 roku. Jej misją jest kompleksowe udzielanie wsparcia oraz aktywizacja zawodowa i społeczna osób wykluczonych w szczególności ze względu na wiek, pochodzenie, miejsce zamieszkania, wykształcenie czy status społeczny. Pracownicy fundacji organizują nie tylko doraźną pomoc, ale również wydarzenia artystyczne, kulturalne, czy warsztaty, których adresatami są ci, którzy w Polsce mieszkają od zawsze oraz ci, którzy przybyli tu niedawno. Joanna Kołek i Michał Małecki z fundacji odwiedzili pierwszą audycję ON/OFF Mówi Zaleś i opowiedzieli o wielokulturowym Krakowie, realizowanych wspólnie z Urzędem Miasta i Unicefem projektach, ale przede wszystkim o tym, jak wszyscy możemy włączać się do czynnej pomocy tym, którzy jej potrzebują.