Radio Kraków

OFF/ON: Mówi Zaleś


RSS

Poranny program rządzony przez dwie królowe - kulturę i gastro. W każdy poniedziałek od 9:00 do 12:00 Łukasz Zaleski sprawdzi co nowego ma do zaproponowania artystyczny kraków, która knajpa rozdaje kulinarne karty i jakim rytmem płynie życie poza krakowskim podwórkiem. W audycji pojawiają się piękni, mądrzy i ciekawi goście, którzy razem z Zalesiem umilają wam poniedziałkowe podbijanie świata.

Podcasty

Co je miasto?

Tysiące kawiarni i restauracji, dziesiątki kuchni świata, fine dining obok streetfoodu – krakowska gastronomia naprawdę nie ma się czego wstydzić. Wciąż pojawiają się nowe miejsca, a do tych najpopularniejszych nieraz trzeba swoje odstać w kolejce.Tylko jak się w tym połapać? Jak znaleźć miejsce idealne dla siebie? Pomagają w tym często instagramerzy – foodiesi, którzy próbują nowych smaków i opisują je dla innych. Jak wygląda praca gastro instagramerów? Jak dokonują selekcji miejsc, które odwiedzą? I czy mają swój savoir-vivre? O tym wszystkim Łukaszowi Zaleskiemu opowiedziały Monika Zacharska-Dudek czyli @monikacookingwoman i Kalina Tyrkiel czyli @kalinatyrkiel.

UWAGA! DEBIUT

Wiele osób marzy o szkole teatralnej, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, że pokonanie tysięcy kandydatów to dopiero początek trudnej ścieżki. Czy w polskim teatrze łatwo się debiutuje i czy od pierwszego spektaklu naprawdę dużo zależy? O tym, jak daleka droga dzieli ukończenie uczelni do artystycznego debiutu Łukaszowi Zaleskiemu opowiadają:  Zdenka Pszczołowska (wciąż studentka piątego roku reżyserii w AST) oraz absolwent wydziału aktorskiego AST, od dwóch sezonów aktor Teatru Polskiego w Poznaniu - Alan Al-Murtatha.

Czy teatr jest kobietą?

Jeśli wierzyć statystykom kobiety znacznie częściej chodzą do teatru niż mężczyźni. Ale co z tego wynika? Czy to znaczy, że współczesna sztuka lepiej komunikuje się z kobietami niż mężczyznami? I czy pełna równość na scenie jest możliwa? O kobiecej perspektywie w sztuce, o feminizmie w teatrze, ale również o głośnym spektaklu „Halka” w reżyserii Anny Smolar opowiadają Łukaszowi Zaleskiemu trzy aktorki w nim występujące: Magda Grąziowska, Aleksandra Nowosadko i Alicja Wojnowska.

Podróże do zjedzenia

Podróżować można w wieloraki sposób. Można na przykład zachwycać się architekturą; poznawać lokalsów i prowadzić z nimi dyskusje; fotografować, to co najciekawsze; można próbować najlepszych smaków danego regionu. Albo wszystkie te elementy połączyć – jak Bartek Kieżun – z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania podróżnik, kucharz i fotograf, który wyprawy w basen Morza Śródziemnego zamyka w pełnych opowieści, smaków i kolorów książkach. Najnowszy kulinarny przewodnik „Ateny do zjedzenia” właśnie się ukazał, a Bartek Kieżun opowiada Łukaszowi Zaleskiemu, co takiego mają kraje śródziemnomorskie, czego nie znajdziecie nigdzie indziej na świecie.

Zamknięci w KWADRACIE

Łukasz Szczepanowski i Stanisław Linowski na pomysł spektaklu KWADRAT wpadli w 2019 roku. Postanowili zrobić coś razem, poza instytucją: spektakl muzyczny, offowy, niezależny. Do projektu zaprosili aktorkę i reżyserkę Ewę Kaim, później ekipę świetnych muzyków. Chcieli opowiedzieć o dwójce przyjaciół uwięzionych na kilku metrach kwadratowych. A potem wybuchła pandemia i czuli jak ich KWADRAT staje się proroczy: opowiada o czasach, które dopiero nadejdą. Przepowiednia stawała się rzeczywistością na ich oczach. Dziś przedstawienie, choć zagrane dopiero kilka razy, jest na nowym etapie swojej drogi. A niedługo znów będzie można je zobaczyć. O tej niezwykłej przygodzie, przyjaźni, teatrze on-line i OFF-line, w końcu o muzyce opowiedzieli Łukaszowi Zaleskiemu w OFF Radiu kraków reżyserka KWADRATU Ewa Kaim i jeden z aktorów - Łukasz Szczepanowski.

Szamanie znowu w drodze

Kiedy Adam wrócił do Polski ze swojej wyprawy na północ Indii, poznał Victorię. Razem postanowili ruszyć dalej – najpierw do gastro pracy w Norwegii, a dalej do Kostaryki (skąd pochodzi rodzina Victorii), Panamy, Boliwii i Ekwadoru. Na dwa lata osiedli w Krakowie, otwierając foodtruck z indyjską, bezglutenową i wegańską dosą, czyli delikatnym, kruchym plackiem wypełnionym aromatycznymi dodatkami. Dziś już prawie spakowani znów wyruszają na wschód, by kilka najbliższych miesięcy spędzić – tym razem na południu – Indii. O swoich planach, ale także przygodach przeżytych w Ameryce Południowej, weganizmie i indyjskiej kuchni zdążyli opowiedzieć przed wylotem Łukaszowi Zaleskiemu.


BAŚNIOWE PYTANIA O TOŻSAMOŚĆ

„Baśń o wężowym sercu” Radka Radka – wielki sukces wśród czytelników, trudna do zliczenia liczba nominacji i nagród z NIKE na czele. Dziś, prawie trzy lata od premiery książki powstaje jej teatralna adaptacja w Narodowym Starym Teatrze: o Jakóbie Szeli, o naszej polskiej tożsamości i o historiach, których wolimy nie opowiadać - ale opowiadamy. A robi to Beniamin Bukowski – reżyser przedstawienia – opowiada póki co Łukaszowi Zaleskiemu, a już niedługo na narodowej scenie.

Jeśli coffee, to tylko speciality

Czasami łapiemy ją na szybko w drodze do pracy, czasem towarzyszy nam w ceremoniale chwilowego odłączenia się od pośpiechu świata: KAWA. Wypijamy jej hektolitry rocznie, ale czy wszystko o niej wiemy? Jak wybrać odpowiednią dla siebie? Która orzeźwi nas latem, a która przykryje ciepłą kołderką jesienią? I w końcu, czym jest coffee speciality i czym różni się od kawy, jaką dostaniemy w supermarkecie. Na te wszystkie pytania odpowiadają FoodieZalesiowi: Adam Hul z Salvator Espresso Bar i Rodion Makarov z Bits’n’Beans – czyli bariści i właściciele topowych kawiarni Krakowa.

Wielokulturowość to część naszego miejskiego DNA

Fundacja Internationaler Bund Polska została założona w 2004 roku. Jej misją jest kompleksowe udzielanie wsparcia oraz aktywizacja zawodowa i społeczna osób wykluczonych w szczególności ze względu na wiek, pochodzenie, miejsce zamieszkania, wykształcenie czy status społeczny. Pracownicy fundacji organizują nie tylko doraźną pomoc, ale również wydarzenia artystyczne, kulturalne, czy warsztaty, których adresatami są ci, którzy w Polsce mieszkają od zawsze oraz ci, którzy przybyli tu niedawno. Joanna Kołek i Michał Małecki z fundacji odwiedzili pierwszą audycję ON/OFF Mówi Zaleś i opowiedzieli o wielokulturowym Krakowie, realizowanych wspólnie z Urzędem Miasta i Unicefem projektach, ale przede wszystkim o tym, jak wszyscy możemy włączać się do czynnej pomocy tym, którzy jej potrzebują.