Radio Kraków

OFF/ON: Mówi Zaleś


RSS

Poranny program rządzony przez dwie królowe - kulturę i gastro. W każdy poniedziałek od 9:00 do 12:00 Łukasz Zaleski sprawdzi co nowego ma do zaproponowania artystyczny kraków, która knajpa rozdaje kulinarne karty i jakim rytmem płynie życie poza krakowskim podwórkiem. W audycji pojawiają się piękni, mądrzy i ciekawi goście, którzy razem z Zalesiem umilają wam poniedziałkowe podbijanie świata.

Podcasty

O herbacie przy herbacie, czyli rozmowa z Muratem Kornaevem i Rodionem Makarovem

Liczba miejsc oferujących coffee specialty w Krakowie mówi sama za siebie: coraz bardziej doceniamy dobrą kawę, coraz więcej o niej wiemy, szukamy swoich ulubionych kawiarni. A jak jest z herbatą? Czy wciąż dla wielu z nas to zaparzany na szybko do śniadania napój, czy może coś znacznie bardziej magicznego, wręcz otoczonego aureolą. Pije się ją na całym świecie i wszędzie inaczej. Co innego herbata znaczy dla Japończyków, co innego dla Anglików, czymś innym jest dla mieszkańców Indii albo Maroka. Łukasz Zaleski zaprosił do studia dwóch ludzi, którzy nie tylko potrafią odnaleźć idealny herbaciany smak, ale też o nim opowiedzieć. Gośćmi MówiZaleś byli: Murat Kornaev z dobrejherbaty.pl i Cafe Manggha oraz Rodion Makarov z Bits’n’Beans
https://miasta.tokfm.pl/miasta_tokfm/7,185060,29814643,maly-niedzwiedz-o-poranku-pojawil-sie-w-nowym-saczu-straz-miejska.html?fbclid=IwAR3Y17spkMGmnYkDEQB4uCx11NaA4jcQvWWLJQ5EDMm4m0uh9x5nD6USqzk#do_w=254&do_v=841&do_st=RS&do_sid=1222&do_a=1222&s=BoxLoCpImg2

Solastalgia - rozmowa z Szymonem Rogińskim

Solastalgia to termin zaproponowany przez australijskiego filozofa Glenna Albrechta. Opisuje stres spowodowany zmianami środowiska naturalnego, nieznajdującą pocieszenia nostalgię, tęsknotę za domem, pomimo że się go nigdy nie opuściło. Dokładnie to uczucie towarzyszy Szymonowi Rogińskiemu w obserwacji polskiego krajobrazu. Kazało mu ono chwycić za aparat i sportretować polskie małe i trochę większe miasta, które w jego obiektywie wyglądają jak obrazy z postapokaliptycznej gry. Wystawę SOLASTALGIA możecie oglądać w krakowskim Muzeum Fotografii, a o tym jak powstawała jej twórca opowiedział w OFF Radiu Kraków Łukaszowi Zaleskiemu.

Śniadanie, czyli jak dobrze zacząć dzień - rozmowa z Zuzą Hronowską i Markiem Rusińskim

Jeszcze nie tak dawno nie były doceniane: łapaliśmy kanapkę w drodze do pracy, popijając łykiem kawy. Dziś do najpopularniejszych miejsc serwujących śniadania, również w Krakowie, ustawiają się kolejki. Polacy coraz częściej celebrują poranki, spotykając się z przyjaciółmi przy wspólnym stole. O tym, że śniadanie może być oryginalne i pomysłowe przekonują Łukasza Zaleskiego w OFF Radio Kraków Zuza Hronowska z Astrid i Marek Rusiński z Kawy.

Szamanie w Indiach: Victoria Valverde Piedra i Adam Hałaczkiewicz

  • Eta Hox
  • access_time 00:40:28
  • calendar_today Wtorek, 2023.05.23

Victoria Valverde Piedra i Adam Hałaczkiewicz jakiś czas temu mówili w Off Radio Kraków o prowadzeniu wegańskiego, bezglutenowego foodtrucka. Ale od tego czasu sporo się zmieniło. Spakowali plecaki i znów wyruszyli w drogę – do ich ukochanych Indii: krainy masala dosy, którą kiedyś pokazali mieszkańcom Krakowa. O najpyszniejszych hinduskich smakach, kawie trzy w jednym i trekkingu u podnóży Himalajów opowiedzieli, powracając do audycji Łukasza Zaleskiego.

Gotowanie na weganie

A może wiosna – czas nowalijek, kwitnących kwiatów i pachnącego rabarbaru – to dobry moment, żeby spróbować wegańskiej diety, odstawić mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego? O tym, czy weganie mają gdzie dobrze zjeść w Krakowie i czy przestawienie się na kuchnię roślinną jest trudne opowiedzieli Łukaszowi Zaleskiemu: Magda Zielonka z restauracji i foodtrucków Turlaj Klopsa, Joanna Miczulska z kawiarni Droga przez mąkę oraz Maciej Otrębski z RoślinnieJemy.  

Prawdziwe anioły kina - rozmowa z reżyserem Arturem "Baronem" Więckiem

Krzysztof Globisz to postać absolutnie niezwykła – wybitny aktor, nauczyciel już pokoleń aktorów, dusza towarzystwa. Kiedy w 2014 roku doznał udaru, wielu miłośnikom jego twórczości zdawało się, że to oznacza koniec filmowej i teatralnej kariery Globisza. Historia na szczęście potoczyła się zupełnie inaczej. Aktor nie tylko wrócił na scenę i na kinowe ekrany, ale z reżyserem Arturem "Baronem" Więckiem stworzyli „Prawdziwe życie aniołów” – filmową interpretację zmagań genialnego artysty i jego najbliższych z życiem po jego udarze. O pracy nad tym obrazem reżyser opowiedział w OFF  Radiu Kraków Łukaszowi Zaleskiemu.

Jak stworzyć własny ogród w środku miasta? Wziąć przykład z Balkonu na Miodowej!

Ten balkon pokochali mieszkańcy Krakowa. Na pierwszym piętrze kamienicy na Kazimierzu Ewa Grodzka-Szkółka stworzyła niepowtarzalną dżunglę: hoduje tam kwiaty, zioła, rośliny ozdobne i jadalne. Swoją pasją dzieli się na Instagramie, a jej profil "Balkon na Miodowej" śledzi prawie czterdzieści tysięcy osób! W Off Radio Kraków spotkała się z Łukaszem Zaleskim, żeby opowiedzieć o tym, jak mieć swój kawałek ogrodu w centrum miasta.

Zaglądamy do lokalnych palarni kawy

Nie wszyscy popijając codzienną kawę – w kawiarni albo w domu – zastanawiają się, jaką drogę musiał przebyć owoc kawowca, by z odległej o setki tysięcy kilometrów farmy trafić do naszej filiżanki. Łukasz Zaleski na chwilę przystaje przy jednym z etapów tej ścieżki i rozmawia ze szczególnymi znawcami ziaren, związanymi z lokalnymi krakowskimi palarniami: Kasią Rachwał z Pale Coffee Roasters i Michałem Fałowskim z Karma Coffee Roasters. Dlaczego mała czarna smakuje czasem tak dobrze, że nazywają ją napojem bogów i jak wybrać tę idealną dla siebie? Posłuchajcie podcastu w OFF Radiu Kraków.

Okładka - FB Pale Coffee Roasters

1989

Takiego spektaklu w Polsce jeszcze nie było: rapowany musical, w dodatku opowiadający o bardzo lokalnej historii najnowszej – dziejach Solidarności – rozpięty pomiędzy Gdańsk i Kraków – czyli „1989”. Brzmi jak szalony pomysł i ryzykowny projekt? A jednak: Katarzyna Szyngiera z zespołem zrealizowali przedstawienie, które opowiadając o pozytywnym micie, samo stało się legendą – już zaraz po premierze. O rapowaniu się na scenie, o tym czy zagranie postaci, która istnieje (a w dodatku jest na widowni) jest wyzwaniem oraz o sile musicalu opowiedziały Łukaszowi Zaleskiemu dwie występujące w „1989” aktorki: Karolina Kamińska i Karolina Kazoń.

Fot. Bartek Barczyk dla Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

W syryjskiej kuchni

Wiecie, że nie opuszczając Krakowa możecie odwiedzić kilkadziesiąt krajów? Serio. Nasza miejska gastronomia zabiera nas w najodleglejsze zakątki świata, czarując smakami, kolorami i teksturami. Bez względu na to, czy mamy tego świadomość czy nie, w tym, co jemy, zawiera się olbrzymia część naszej kultury. O tym, co o Syrii, ale też całym Lewancie, opowiadają tamtejsze zastawione jedzeniem stoły, Łukaszowi Zaleskiemu w OFF Radiu Kraków opowiedział Rami Muszyński – kucharz, który w Krakowie postanowił robić gastronomię w wersji non-fiction, czyli z absolutną dokładnością oddać smaki, które pamięta z wizyt u cioć i wujków w syryjskiej Suwaydzie.

Na Wyspie Jadłonomia?

Brzmi to jak najbardziej szalony pomysł świata – reżyser Maciej Podstawny – wraz ze współrealizatorami w warszawskim Teatrze Studio stworzył spektakl oparty na… książce kucharskiej. Zresztą nie byle jakiej, bo JADŁONOMII Marty Dymek – serii, która w naszym kraju jest niepowtarzalnym fenomenem. Twórcy skorzystali nie tylko z przepisów, ale przede wszystkim z filozofii, którą te książki niosą. Zresztą nie tylko książki, bo JADŁONOMIA dziś to wielki projekt, którego spektakl stał się częścią. O weganizmie, pracy nad niecodziennym przedstawieniem i teatrze dla młodzieży Łukaszowi Zaleskiemu opowiada reżyser WYSPY JADŁONOMII: Maciej Podstawny.

Co je miasto?

Tysiące kawiarni i restauracji, dziesiątki kuchni świata, fine dining obok streetfoodu – krakowska gastronomia naprawdę nie ma się czego wstydzić. Wciąż pojawiają się nowe miejsca, a do tych najpopularniejszych nieraz trzeba swoje odstać w kolejce.Tylko jak się w tym połapać? Jak znaleźć miejsce idealne dla siebie? Pomagają w tym często instagramerzy – foodiesi, którzy próbują nowych smaków i opisują je dla innych. Jak wygląda praca gastro instagramerów? Jak dokonują selekcji miejsc, które odwiedzą? I czy mają swój savoir-vivre? O tym wszystkim Łukaszowi Zaleskiemu opowiedziały Monika Zacharska-Dudek czyli @monikacookingwoman i Kalina Tyrkiel czyli @kalinatyrkiel.

UWAGA! DEBIUT

Wiele osób marzy o szkole teatralnej, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, że pokonanie tysięcy kandydatów to dopiero początek trudnej ścieżki. Czy w polskim teatrze łatwo się debiutuje i czy od pierwszego spektaklu naprawdę dużo zależy? O tym, jak daleka droga dzieli ukończenie uczelni do artystycznego debiutu Łukaszowi Zaleskiemu opowiadają:  Zdenka Pszczołowska (wciąż studentka piątego roku reżyserii w AST) oraz absolwent wydziału aktorskiego AST, od dwóch sezonów aktor Teatru Polskiego w Poznaniu - Alan Al-Murtatha.

Czy teatr jest kobietą?

Jeśli wierzyć statystykom kobiety znacznie częściej chodzą do teatru niż mężczyźni. Ale co z tego wynika? Czy to znaczy, że współczesna sztuka lepiej komunikuje się z kobietami niż mężczyznami? I czy pełna równość na scenie jest możliwa? O kobiecej perspektywie w sztuce, o feminizmie w teatrze, ale również o głośnym spektaklu „Halka” w reżyserii Anny Smolar opowiadają Łukaszowi Zaleskiemu trzy aktorki w nim występujące: Magda Grąziowska, Aleksandra Nowosadko i Alicja Wojnowska.

Podróże do zjedzenia

Podróżować można w wieloraki sposób. Można na przykład zachwycać się architekturą; poznawać lokalsów i prowadzić z nimi dyskusje; fotografować, to co najciekawsze; można próbować najlepszych smaków danego regionu. Albo wszystkie te elementy połączyć – jak Bartek Kieżun – z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania podróżnik, kucharz i fotograf, który wyprawy w basen Morza Śródziemnego zamyka w pełnych opowieści, smaków i kolorów książkach. Najnowszy kulinarny przewodnik „Ateny do zjedzenia” właśnie się ukazał, a Bartek Kieżun opowiada Łukaszowi Zaleskiemu, co takiego mają kraje śródziemnomorskie, czego nie znajdziecie nigdzie indziej na świecie.

Zamknięci w KWADRACIE

Łukasz Szczepanowski i Stanisław Linowski na pomysł spektaklu KWADRAT wpadli w 2019 roku. Postanowili zrobić coś razem, poza instytucją: spektakl muzyczny, offowy, niezależny. Do projektu zaprosili aktorkę i reżyserkę Ewę Kaim, później ekipę świetnych muzyków. Chcieli opowiedzieć o dwójce przyjaciół uwięzionych na kilku metrach kwadratowych. A potem wybuchła pandemia i czuli jak ich KWADRAT staje się proroczy: opowiada o czasach, które dopiero nadejdą. Przepowiednia stawała się rzeczywistością na ich oczach. Dziś przedstawienie, choć zagrane dopiero kilka razy, jest na nowym etapie swojej drogi. A niedługo znów będzie można je zobaczyć. O tej niezwykłej przygodzie, przyjaźni, teatrze on-line i OFF-line, w końcu o muzyce opowiedzieli Łukaszowi Zaleskiemu w OFF Radiu kraków reżyserka KWADRATU Ewa Kaim i jeden z aktorów - Łukasz Szczepanowski.

Szamanie znowu w drodze

Kiedy Adam wrócił do Polski ze swojej wyprawy na północ Indii, poznał Victorię. Razem postanowili ruszyć dalej – najpierw do gastro pracy w Norwegii, a dalej do Kostaryki (skąd pochodzi rodzina Victorii), Panamy, Boliwii i Ekwadoru. Na dwa lata osiedli w Krakowie, otwierając foodtruck z indyjską, bezglutenową i wegańską dosą, czyli delikatnym, kruchym plackiem wypełnionym aromatycznymi dodatkami. Dziś już prawie spakowani znów wyruszają na wschód, by kilka najbliższych miesięcy spędzić – tym razem na południu – Indii. O swoich planach, ale także przygodach przeżytych w Ameryce Południowej, weganizmie i indyjskiej kuchni zdążyli opowiedzieć przed wylotem Łukaszowi Zaleskiemu.


BAŚNIOWE PYTANIA O TOŻSAMOŚĆ

„Baśń o wężowym sercu” Radka Radka – wielki sukces wśród czytelników, trudna do zliczenia liczba nominacji i nagród z NIKE na czele. Dziś, prawie trzy lata od premiery książki powstaje jej teatralna adaptacja w Narodowym Starym Teatrze: o Jakóbie Szeli, o naszej polskiej tożsamości i o historiach, których wolimy nie opowiadać - ale opowiadamy. A robi to Beniamin Bukowski – reżyser przedstawienia – opowiada póki co Łukaszowi Zaleskiemu, a już niedługo na narodowej scenie.

Jeśli coffee, to tylko speciality

Czasami łapiemy ją na szybko w drodze do pracy, czasem towarzyszy nam w ceremoniale chwilowego odłączenia się od pośpiechu świata: KAWA. Wypijamy jej hektolitry rocznie, ale czy wszystko o niej wiemy? Jak wybrać odpowiednią dla siebie? Która orzeźwi nas latem, a która przykryje ciepłą kołderką jesienią? I w końcu, czym jest coffee speciality i czym różni się od kawy, jaką dostaniemy w supermarkecie. Na te wszystkie pytania odpowiadają FoodieZalesiowi: Adam Hul z Salvator Espresso Bar i Rodion Makarov z Bits’n’Beans – czyli bariści i właściciele topowych kawiarni Krakowa.

Wielokulturowość to część naszego miejskiego DNA

Fundacja Internationaler Bund Polska została założona w 2004 roku. Jej misją jest kompleksowe udzielanie wsparcia oraz aktywizacja zawodowa i społeczna osób wykluczonych w szczególności ze względu na wiek, pochodzenie, miejsce zamieszkania, wykształcenie czy status społeczny. Pracownicy fundacji organizują nie tylko doraźną pomoc, ale również wydarzenia artystyczne, kulturalne, czy warsztaty, których adresatami są ci, którzy w Polsce mieszkają od zawsze oraz ci, którzy przybyli tu niedawno. Joanna Kołek i Michał Małecki z fundacji odwiedzili pierwszą audycję ON/OFF Mówi Zaleś i opowiedzieli o wielokulturowym Krakowie, realizowanych wspólnie z Urzędem Miasta i Unicefem projektach, ale przede wszystkim o tym, jak wszyscy możemy włączać się do czynnej pomocy tym, którzy jej potrzebują.