W setną rocznicę urodzin jednego z najciekawszych artystów XX wieku – Josepha Beuysa – Marcin Pańtak i Katarzyna Szachnowska z Sekcji Sztuki Współczesnej KN SHS Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowili spytać innych uznanych twórców różnych pokoleń wśród których znaleźli się - Bogusław Bachorczyk, Krzysztof M. Bednarski, Roman Dziadkiewicz, Grzegorz Kozera, Katarzyna Kozyra, Artur Tajber a także kuratorka wystawy ,,Beuys, Kantor, Demarco” – Martyna Sobczyk – o to kim był dla artystów Beuys? Czy faktycznie za życia był tak rozpoznawalny i ceniony jak ma to miejsce dzisiaj? Jak bardzo wpłynął na kształtowanie się polskiego środowiska artystycznego w latach powojennych i później, aż do sztuki najnowszej? O tej niezwykłej postaci, powstawaniu dokumentalnego filmu i o tym, czy należy się bać sztuki współczesnej autorzy dokumentu „Beuys. Między mitem a prorokiem” opowiedzieli w OFF Radiu Kraków Łukaszowi Zaleskiemu.
OFF/ON: Mówi Zaleś
RSS
Poranny program rządzony przez dwie królowe - kulturę i gastro. W każdy poniedziałek od 9:00 do 12:00 Łukasz Zaleski sprawdzi co nowego ma do zaproponowania artystyczny kraków, która knajpa rozdaje kulinarne karty i jakim rytmem płynie życie poza krakowskim podwórkiem. W audycji pojawiają się piękni, mądrzy i ciekawi goście, którzy razem z Zalesiem umilają wam poniedziałkowe podbijanie świata.
Podcasty
Między mitem a prorokiem - rozmowa o Josephie Beuysie
Daria je dynie – rozmowa o nowoczesnym rolnictwie
Dobroczynne książki, czyli w kuchni Artema Haranina
O swojej kuchni, publikowaniu bez udziału wydawnictwa i o tym, jak możemy pomóc dotkniętemu wojną krajowi Artem opowiedział w OFF Radiu Kraków Łukaszowi Zaleskiemu.
Romeo i Julia w języku polskim fonicznym i w PJM
Podróże po kulturze, czyli Kraków oczami Zofii Jurczak
Jeśli wydaje Wam się, że dobrze znacie Kraków, możecie się mocno zdziwić. Okazuje się, że miasto wciąż kryje przed wieloma z nas mnóstwo tajemnic. Bo czy znacie tablicę upamiętniającą wizytę Tadeusza Kościuszki na stacji benzynowej? Albo wiecie gdzie odnaleźć prawdziwy Meksyk, nie ruszając się z Krakowa?
Z Zofią Jurczak możecie odkryć przestrzenie Wam znane na nowo, wybierając się na wycieczkę szlakiem genialnych witraży albo światowej sławy literatów. Te lokalne, ale nie tylko, opowieści Zofia zbiera na blogu podrozepokulturze.pl A już za kilka dni będzie można przeczytać o nich w książce "Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców". O nowym wydawnictwie, miłości do miasta i o tym, jak być turystą w swoim mieście opowiedziała Łukaszowi Zaleskiemu.
Gruba i głupia - rozmowa z Patrycją Kowańską
Same nazywają się osobliwym duetem. Obie performerki, obie reżyserki, jedna z nich – Patrycja Kowańska jest cenioną dramaturżką, druga – Dominika Knapik – topową choreografką. Mówią o ciele, uprzedzeniach, teatralnej równości. Z dystansem do siebie i otaczającego je świata zadają ważne pytania: czy w teatrze jest miejsce dla grubych, czy choreograf to tylko człowiek od ustawiania kroków w tańcu i kto dziś jest prawdziwym błaznem. Na chwilę przed kolejnym, tworzonym tym razem w ramach SzekspirOFF, projektem o tym, co już zdziałały, a co jeszcze przed nimi opowiada Patrycja, czyli ta gruba.
O herbacie przy herbacie, czyli rozmowa z Muratem Kornaevem i Rodionem Makarovem
Solastalgia - rozmowa z Szymonem Rogińskim
Śniadanie, czyli jak dobrze zacząć dzień - rozmowa z Zuzą Hronowską i Markiem Rusińskim
Szamanie w Indiach: Victoria Valverde Piedra i Adam Hałaczkiewicz
Victoria Valverde Piedra i Adam Hałaczkiewicz jakiś czas temu mówili w Off Radio Kraków o prowadzeniu wegańskiego, bezglutenowego foodtrucka. Ale od tego czasu sporo się zmieniło. Spakowali plecaki i znów wyruszyli w drogę – do ich ukochanych Indii: krainy masala dosy, którą kiedyś pokazali mieszkańcom Krakowa. O najpyszniejszych hinduskich smakach, kawie trzy w jednym i trekkingu u podnóży Himalajów opowiedzieli, powracając do audycji Łukasza Zaleskiego.
Gotowanie na weganie
Prawdziwe anioły kina - rozmowa z reżyserem Arturem "Baronem" Więckiem
Jak stworzyć własny ogród w środku miasta? Wziąć przykład z Balkonu na Miodowej!
Ten balkon pokochali mieszkańcy Krakowa. Na pierwszym piętrze kamienicy na Kazimierzu Ewa Grodzka-Szkółka stworzyła niepowtarzalną dżunglę: hoduje tam kwiaty, zioła, rośliny ozdobne i jadalne. Swoją pasją dzieli się na Instagramie, a jej profil "Balkon na Miodowej" śledzi prawie czterdzieści tysięcy osób! W Off Radio Kraków spotkała się z Łukaszem Zaleskim, żeby opowiedzieć o tym, jak mieć swój kawałek ogrodu w centrum miasta.
Zaglądamy do lokalnych palarni kawy
Okładka - FB Pale Coffee Roasters
Podróże do zjedzenia
Podróżować można w wieloraki sposób. Można na przykład zachwycać się architekturą; poznawać lokalsów i prowadzić z nimi dyskusje; fotografować, to co najciekawsze; można próbować najlepszych smaków danego regionu. Albo wszystkie te elementy połączyć – jak Bartek Kieżun – z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania podróżnik, kucharz i fotograf, który wyprawy w basen Morza Śródziemnego zamyka w pełnych opowieści, smaków i kolorów książkach. Najnowszy kulinarny przewodnik „Ateny do zjedzenia” właśnie się ukazał, a Bartek Kieżun opowiada Łukaszowi Zaleskiemu, co takiego mają kraje śródziemnomorskie, czego nie znajdziecie nigdzie indziej na świecie.
Zamknięci w KWADRACIE
Łukasz Szczepanowski i Stanisław Linowski na pomysł spektaklu KWADRAT wpadli w 2019 roku. Postanowili zrobić coś razem, poza instytucją: spektakl muzyczny, offowy, niezależny. Do projektu zaprosili aktorkę i reżyserkę Ewę Kaim, później ekipę świetnych muzyków. Chcieli opowiedzieć o dwójce przyjaciół uwięzionych na kilku metrach kwadratowych. A potem wybuchła pandemia i czuli jak ich KWADRAT staje się proroczy: opowiada o czasach, które dopiero nadejdą. Przepowiednia stawała się rzeczywistością na ich oczach. Dziś przedstawienie, choć zagrane dopiero kilka razy, jest na nowym etapie swojej drogi. A niedługo znów będzie można je zobaczyć. O tej niezwykłej przygodzie, przyjaźni, teatrze on-line i OFF-line, w końcu o muzyce opowiedzieli Łukaszowi Zaleskiemu w OFF Radiu kraków reżyserka KWADRATU Ewa Kaim i jeden z aktorów - Łukasz Szczepanowski.
Szamanie znowu w drodze
BAŚNIOWE PYTANIA O TOŻSAMOŚĆ
„Baśń o wężowym sercu” Radka Radka – wielki sukces wśród czytelników, trudna do zliczenia liczba nominacji i nagród z NIKE na czele. Dziś, prawie trzy lata od premiery książki powstaje jej teatralna adaptacja w Narodowym Starym Teatrze: o Jakóbie Szeli, o naszej polskiej tożsamości i o historiach, których wolimy nie opowiadać - ale opowiadamy. A robi to Beniamin Bukowski – reżyser przedstawienia – opowiada póki co Łukaszowi Zaleskiemu, a już niedługo na narodowej scenie.
Jeśli coffee, to tylko speciality
Czasami łapiemy ją na szybko w drodze do pracy, czasem towarzyszy nam w ceremoniale chwilowego odłączenia się od pośpiechu świata: KAWA. Wypijamy jej hektolitry rocznie, ale czy wszystko o niej wiemy? Jak wybrać odpowiednią dla siebie? Która orzeźwi nas latem, a która przykryje ciepłą kołderką jesienią? I w końcu, czym jest coffee speciality i czym różni się od kawy, jaką dostaniemy w supermarkecie. Na te wszystkie pytania odpowiadają FoodieZalesiowi: Adam Hul z Salvator Espresso Bar i Rodion Makarov z Bits’n’Beans – czyli bariści i właściciele topowych kawiarni Krakowa.