Radio Kraków

Podcasty

1 marca po raz 14. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • Marcin Golec
  • access_time 00:04:47
  • calendar_today Piątek, 2024.03.01
Jest to święto państwowe, które służy uczczeniu żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy walczyli zbrojnie przeciwko komunistycznej dyktaturze po zakończeniu II wojny światowej, zarówno żołnierzy, jak i wspierające ich osoby cywilne. Tysiące zwykłych ludzi pomagały tzw. drugiej konspiracji, często ponosząc najwyższą cenę.

Kraków Airport ma 60 lat

Zaczynało od obsługi 50 tys. pasażerów rocznie, teraz dobija do 10 mln. Kraków Airport ma już 60 lat. Jego historię zapoczątkował lot pasażerski z Warszawy, który odbył się dokładnie 29 lutego 1964 roku. Dziś w radiowym WOS-ie wybieramy się na największe lotnisko regionalne w Polsce do podkrakowskich Balic.

43 lata temu wprowadzono kartki na mięso

Były jednym z symboli PRL-u, a konkretnie niewydolności komunistycznej gospodarki. Dokładnie 43 lata temu wprowadzono kartki na mięso i wędliny. Ale na tych produktach się nie skończyło, reglamentacja objęła tez inne towary. Dziś w radiowym WOS-ie o kartkach, które dla mieszkańców Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, siłą rzeczy, stały się ważniejsze niż pieniądze

27 lutego 2004 roku radio Głos Ameryki nadało ostatnią audycję w języku polskim

20 lat temu, 27 lutego 2004 roku, radio Głos Ameryki nadało ostatnią audycję w języku polskim. A historię tej niezwykłej radiostacji przybliży - Marcin Golec.

Na przestrzeni lat zmieniały się godziny i częstotliwości nadawania audycji Głosu Ameryki w języku polskim. Do ich emisji wykorzystywano nawet 10 częstotliwości w zakresie fal krótkich, z nadajników zlokalizowanych w różnych częściach świata w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Część audycji była nadawana również na falach średnich z Monachium.

24 lutego mija druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę

  • Marcin Golec
  • access_time 00:06:33
  • calendar_today Piątek, 2024.02.23
24 lutego 2022 roku świat ogarnął szok. To była zupełnie innej rzeczywistości, w której za naszą wschodnią granicą przelewa się krew niewinnych osób. Ukrainę ogarnęła wojna, wywołana przez Rosję, która nie porzuciła swoich imperialnych ambicji. W ciągu ostatnich 24 miesięcy byliśmy świadkami ludzkiego okrucieństwa, ale i przejawów braterstwa. O najważniejszych wydarzeniach ostatnich dwóch lat - opowie Marcin Golec.

A do tych przerażających liczb dodajmy kolejne, które pomogą zobrazować rozmiar tragedii i ludzkich dramatów. Jak wynika z szacunkowych danych instytucji europejskich - od 24 lutego 2022 roku - Ukrainę mogło opuścić niemal pięć i pół miliona uchodźców. Jedna piąta z nich - znalazła schronienie w Polsce.

W materiale Marcina Golca - wykorzystano zapisy dźwiękowe z archiwum Polskiego Radia.

25. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy 25. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, proklamowany w 1999 roku decyzją Konferencji Generalnej UNESCO, na wniosek zgłoszony przez Bangladesz. W tym roku tematem przewodnim Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest "Edukacja wielojęzyczna: filar uczenia się i uczenia się międzypokoleniowego".

65. rocznica śmierci Antoniego Kenara

Dziś przypada 65. rocznica śmierci Antoniego Kenara, wybitnego rzeźbiarza związanego z Podhalem. Artysta nie tylko tworzył, ale także wychowywał i inspirował kolejne pokolenia twórców. Tę postać przypomnimy w radiowej lekcji Wiedzy o Społeczeństwie.

81. rocznica likwidacji chrzanowskiego getta

Dziś w Chrzanowie odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę likwidacji getta. W pierwszej połowie 1939 roku Chrzanów zamieszkiwało prawie 8 tysięcy Żydów, którzy stanowili nieco ponad połowę mieszkańców miasta. Czynne były wtedy dwie synagogi oraz około 35 mniejszych domów modlitw. Ta sytuacja zmieniła się wraz z wybuchem II wojny światowej, kiedy nagle zniknęło pół ludności miasta.

97. urodziny Radia Kraków

Nadawanie rozpoczęliśmy w 1927 roku jako druga rozgłośnia w kraju. Pierwsza siedziba znajdowała się przy ulicy Szlak, a od 1999 roku nadajemy z alei Słowackiego.

Światowy Dzień Radia

13 lutego obchodzimy XIII Światowy Dzień Radia. Został ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były - w 1920 roku - Stany Zjednoczone. Dwa lata później powstała BBC - Brytyjska Korporacja Nadawcza. A kiedy rozpoczęło nadawanie Polskie Radio? O tym Marcin Golec.

46 lat temu zmarł Wiesław Dymny

46 lat temu, 12 lutego 1978 roku, zmarł Wiesław Dymny, aktor, poeta, satyryk i malarz. Był współtwórcą krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami oraz autorem tekstów wielu piosenek, jak "Konie Apokalipsy" czy "Niebieska patelnia". Zmarł w wieku 41 lat, w niewyjaśnionych okolicznościach.

Mija 12 lat od pogrzebu Wisławy Szymborskiej

  • Brak nazwy
  • access_time 00:05:04
  • calendar_today Piątek, 2024.02.09
Urodzona w 1923 roku, od 1929 roku mieszkała w Krakowie. Jak ją pamiętają osoby, które miały z nią styczność?

115 lat temu zginął kompozytor Mieczysław Karłowicz

115 lat temu, 8 lutego 1909 roku, pod lawiną w Tatrach zginął kompozytor Mieczysław Karłowicz, mistrz poematu symfonicznego. Z zamiłowania fotograf. W historii zapisał się także jako publicysta oraz pionier polskiego narciarstwa i taternictwa, współtwórca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

30 lat temu zmarł Witold Lutosławski

30 lat temu, 7 lutego 1994 roku, zmarł Witold Lutosławski, światowej sławy kompozytor, ceniony także jako dyrygent i pianista. Międzynarodową sławę przyniosły mu takie dzieła jak: "Muzyka żałobna", "Gry weneckie", "Kwartet smyczkowy" czy "Preludia i fuga". Kawaler Orderu Orła Białego.

35 lat temu rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu

35 lat temu, 6 lutego 1989 roku, w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie, będącym wówczas siedzibą Urzędu Rady Ministrów (obecnie Pałac Prezydencki) rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu. Przedstawiciele komunistycznej władzy i solidarnościowej opozycji zasiedli do rozmów, które w sytuacji narastającej fali strajków i protestów miały doprowadzić do porozumienia i wspólnego rozwiązywania konfliktów społecznych. Dwumiesięczne obrady zapoczątkowały przemiany polityczne w naszym kraju, a w efekcie - upadek komunizmu.

Niezwykła historia pierwowzoru sarkofagu królowej Jadwigi

  • Marcin Golec
  • access_time 00:04:00
  • calendar_today Poniedziałek, 2024.02.05
Brakuje pieniędzy na odnowienie pierwowzoru sarkofagu królowej Jadwigi, którego oryginał znajduje się na Wawelu. Ponad rok temu bozzetto zostało w sensacyjnych okolicznościach odnalezione w magazynie jednej z tarnowskich parafii. Niemal w dniu odkrycia "bozzetto" trafiło do konserwatora zabytków. Historie przypomni - Marcin Golec.

Dzień Pozytywnego Myślenia

  • Brak nazwy
  • access_time 00:04:41
  • calendar_today Piątek, 2024.02.02
Dziś przypada Dzień Pozytywnego Myślenia. Święto obchodzone w USA 13 września ustalone zostało przez amerykańską psycholog Kristen Harrell. Miało ono podkreślać dobroczynny wpływ pozytywnego nastawienia na nasze zdrowie. Jednak również optymizm ma swoją ciemną stronę. Jak obecnie przedstawiają się badania tej dziedziny? A jeśli już, to jak wykształcić w sobie nawyk pozytywnych myśli w zdrowy sposób?

Rok temu zmarła Anna Czerwińska

Rok temu - 31 stycznia 2023 roku - zmarła Anna Czerwińska, alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Miała 73 lata.

215 lat temu urodził się Jan Krzeptowski

26 stycznia 1809 roku urodził się Jan Krzeptowski, muzykant i góralski gawędziarz. Zajmował się sztuką, ale kiedy musiał, chwytał za broń. W 1846 roku wziął udział w powstaniu chochołowskim. Był jedną z najbardziej znanych postaci Zakopanego w drugiej połowie XIX wieku. Mateusz Bożek.

105 lat temu powstała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych ma już 105 lat. Przedsiębiorstwo zostało powołane 25 stycznia 1919 roku przez rząd Ignacego Jana Paderewskiego jako Państwowe Zakłady Graficzne. W latach 20. ubiegłego wieku przekształcono je w spółkę akcyjną Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.