Radio Kraków

Przed hejnałem


RSS Spotify

Kraków kładzie się spać późno, ale wcześnie wstaje. W magazynie "Przed Hejnałem" rozmawiamy o wszystkim, co społecznie ważne, ciekawe, zaskakujące, a czasem bulwersujące. O równości, prawach obywatelskich, ekologii, edukacji, zdrowiu, tym fizycznym, ale też tym duchowym i psychicznym. Spotykamy się z artystkami i artystkami, poznając punkt widzenia tych, którzy kształtują współczesną kulturę. Wszystko to w towarzystwie dobrej muzyki i porannej kawy.

Program prowadzi Sylwia Paszkowska, a przygotowują: Sylwia Paszkowska, Aneta Hudzik i  Agata Ciechanowska

Kontakt: hejnal@radiokrakow.pl

Podcasty

Dlaczego zmieniamy swoje ciała? Rozmowa z psychologiem Michałem Brzegowym

Kanon piękna to pojęcie, które od wieków kształtuje nasze wyobrażenia o tym, co uznajemy za estetyczne, atrakcyjne i pożądane. W różnych epokach i kulturach ideał piękna przybierał różne formy, jednak jego wpływ na nasze życie pozostaje niezmiennie silny. Współczesne media społecznościowe i popkultura nieustannie bombardują nas obrazami perfekcyjnych ciał, nieskazitelnych twarzy i stylu życia, który wydaje się być poza zasięgiem przeciętnego człowieka. Jak kanony piękna kształtują nasze poczucie własnej wartości i jakie emocje wywołują? Czy dążenie do ideału jest zdrową motywacją, czy może prowadzi do frustracji, perfekcjonizmu i porównań, które odbierają nam radość życia? W audycji „Przed hejnałem” Georgina Gryboś gościła Michała Brzegowego, psychologa i psychoterapeutę.

Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!

Klika Ceramika powstała 14 lat temu. Jest placówką Fundacji Sowiarnia i w tym momencie zrzesza 28 artystów. Kolektyw wypełniony duchem pasji i zafascynowania czymś z pozoru prozaicznym, czyli kawałkiem gliny. Jak złapać bakcyla do ceramiki? O tym porozmawiała Georgina Gryboś z Martą Serafin i Barbarą Madej z Klika Ceramika.

Widzowie Kina Pod Baranami wybrali najlepsze filmy 2024 roku

Nie sposób podsumować rok 2024 w kulturze bez rozmowy o kinie. Film, jako jedna z najbardziej egalitarnych form rozrywki, ma już za sobą 130 lat historii i mimo licznych prognoz o jego upadku, trzyma się doskonale. Kino Pod Baranami przeprowadziło plebiscyt, który wyłonił najlepsze filmy roku 2024 według widzów oraz zespołu pracowników. Georgina Gryboś-Szczepanik rozmawiała o wynikach głosowania i najchętniej oglądanych dziełach z Marynią Gierat, szefową Kina Pod Baranami.

Branding to nie tylko widoczne elementy. To emocje, skojarzenia i wartości

Współczesne marki poruszają się w świecie pełnym różnorodnych kanałów komunikacji, nieskończonych możliwości wizualnych i dynamicznie zmieniających się oczekiwań konsumentów. W rozmowie Georginy Gryboś z Oksaną Shmygol i Mirkiem Klisiem ze Studia Otwarte padły pytania związane z brandingiem, rebrandingiem, logo i logotypem. Dlaczego są one nieodzownym elementem każdej nowoczesnej marki?

Mniej znane również ciekawe. Czy Kraków jest w stanie jeszcze czymś zaskoczyć?

Kraków to bez dwóch zdań jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Polsce. Od zawsze budzi zachwyt wśród turystów i mieszkańców. Urocze uliczki, tajemnicze kamienice, wyborna gastronomia - tym wszystkim chcą zaskoczyć swoich obserwatorów Anna i Mateusz Sudołowie. Dzisiejsi goście Georginy Gryboś to twórcy instagramowego profilu Kraków Insta Spots, dzięki któremu od 2019 roku dzielą się swoimi lokalnymi odkryciami.

Carolina Pietyra: "Mocą dobrej oferty kulturalnej jest jej różnorodność"

Kraków, jako jedno z najważniejszych centrów kulturalnych Polski, borykał się w 2024 roku z wieloma wyzwaniami, ale podlegał również intensywnej transformacji. Krakowskie Biuro Festiwalowe, jako instytucja wspierająca dynamiczne procesy artystyczne, zderzyło się z potrzebą dostosowania do współczesnych realiów, jednocześnie starając się zachować unikalną tożsamość lokalnej kultury. Georgina Gryboś-Szczepanik rozmawiała z Caroliną Pietyrą, dyrektorką Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Życie jest jak lejek, z każdym rokiem osuwamy się. Bartłomiej Dobroczyński o szansach, jakie dają nam kryzysy

Kryzys wieku średniego, kryzys egzystencjalny, duszące poczucie, że życie nas przerosło. Kryzysy coraz liczniej dotykają naszego życia – prywatnego, społecznego i globalnego – eksperci zaś mówią, że doszliśmy do momentu nieusuwalnego wielokryzysu. Bartłomiej Dobroczyński i Agnieszka Jucewicz w książce "Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie" dedykują swoje poszukiwania dróg wyjścia z tej sytuacji "wszystkim, którzy czują, że znaleźli się w miejscu, gdzie boli, czasem bardzo, i nie wiadomo, dokąd iść dalej ani co robić, bo stare sposoby radzenia sobie zawodzą". W rozmowie z Sylwią Paszowską prof. Bartłomiej Dobroczyński poruszył m.in. temat nieuniknionych kryzysów w życiu oraz ich roli w procesie przemiany.

To już 80 lat działalności Teatru Groteska! Co czeka nas w jubileuszowym roku?

Teatr Groteska w Krakowie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na kulturalnej mapie Polski, które od 80 lat zachwyca widzów swoją unikalną formą artystyczną. Znana z innowacyjnego podejścia do teatru lalkowego, Groteska łączy tradycję z nowoczesnością, oferując spektakle zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jubileusz 80-lecia to okazja do świętowania bogatej historii teatru, ale także moment refleksji nad jego przyszłością. Sylwia Paszkowska rozmawiała z dyrektorem teatru, Karolem Suszczyńskim, o planach na nadchodzące lata, nowych premierach, a także wyjątkowe inicjatywach edukacyjnych i kulturalnych.

Oszust, szarlatan, sztukmistrz. Gałczyński – postać pełna sprzeczności

Już 23 stycznia minie 120 lat od urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Kim był poeta, którego pamiętamy jako autora wierszy o zaczarowanej dorożce, żołnierzach z Westerplatte i Teatrzyku Zielona Gęś? „Zielonym Konstantym” zakochanym w „srebrnej Natalii”? Oszustem, szarlatanem, sztukmistrzem wyciągającym wiersze jak króliki z kapelusza? Kpiarzem sypiącym dowcipami? Biografia Anny Arno, podobnie jak poezja Gałczyńskiego, mieni się wieloma odcieniami, obraz poety raz jest flamandzkim portretem, raz socrealistycznym plakatem, a innym razem karykaturą z „Przekroju”. To opowieść o człowieku niezapomnianym i nieustannie inspirującym.

Co jeść zimą? Kalarepa, jarmuż, warzywa bulwiaste – dieta sezonowa jest dla nas najzdrowsza

Odpowiednio zbilansowana dieta jest jednym z kluczowych elementów dbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Jak jednak odnaleźć się w zalewie porad żywieniowych, nowych diet i zaleceń profilaktycznych? Dietetyk kliniczny Maciej Wielgosz poleca dietę sezonową, która wykorzystuje aktualnie dostępne produkty, przez co nie tracą one na wartości wskutek przechowywania. Dieta pudełkowa, suplementy oraz edukacja żywieniowa mogą również pomóc w budowaniu zdrowych nawyków, ale to konsultacja z lekarzem i indywidualne podejście są kluczowe dla utrzymania zdrowia.

W ferie w Nowohuckim Centrum Kultury porozmawiamy o uczuciach!

Tegoroczne ferie już za rogiem. Od 20 stycznia do 2 lutego dzieci z małopolskich szkół będą miały czas na odpoczynek i zabawę. W ferie nie ma nic gorszego niż nuda, więc w Krakowie zapowiada się moc atrakcji. Nowohuckie Centrum Kultury przygotowało na ten czas bogaty program. Sylwia Paszkowska porozmawiała o nim ze Zbigniewem Grzybem, dyrektorem Nowohuckiego Centrum Kultury, Dagmarą Żabską, założycielką i szefową artystyczną Teatru Figurki i Teatru Figur oraz Moniką Chrabąszcz, kuratorką wystawy „Miau! Co to za mina?”.

Stres w sporcie może być szansą na rozwój. Jak go opanować?

Stres jest naturalną reakcją każdego organizmu na wymagające, trudne lub niebezpieczne sytuacje. Pozwala nam reagować na wyzwania, zmiany czy zagrożenia i mobilizuje organizm do natychmiastowego działania. Wiąże się on również ze sportem i podczas rywalizacji bywa pomocny, ale czy stres w sporcie, to ten sam stres, którego doświadczamy na co dzień w naszym życiu prywatnym lub zawodowym? Gośćmi Sylwii Paszkowskiej byli Piotr Banaś, psycholog sportowy i Michał Więcek, instruktor tenisa ziemnego i plażowego, reprezentant Polski w tenisie plażowym.

Festiwal Zaczarowanej Piosenki wraca na Rynek Główny w Krakowie!

Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" jest jedną z najbardziej cenionych organizacji charytatywnych w Polsce, która od lat wspiera dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki różnorodnym projektom, takim jak Albertiana czy Festiwal Zaczarowanej Piosenki, fundacja angażuje się w działalność na rzecz integracji i promocji twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnościami. Sylwia Paszkowska gościła w studiu Radia Kraków Maję Jaworską, wiceprezeskę fundacji, i Katarzynę Walaszek, zastępczynię dyrektora ds. projektów.

Dlaczego polubiliśmy modę vintage?

Moda vintage od lat fascynuje i inspiruje coraz więcej osób, ale co tak naprawdę kryje się za tym popularnym terminem? Magdalena Moćko, stylistka w rozmowie z Sylwią Paszkowską wyjaśnia, czym jest vintage, jak odróżnić go od second-handów i dlaczego warto sięgnąć po ubrania z przeszłości.

Ekosystemy rzeczne w kryzysie. Jak odbudować naturalne funkcje rzek?

W obliczu narastających problemów związanych z kryzysem wodnym odpowiedzialne zarządzanie zasobami wodnymi staje się priorytetem zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym. W Polsce, gdzie latem coraz częściej obserwujemy dramatycznie niskie stany wód, konieczność podjęcia skutecznych działań staje się niepodważalna. Dlaczego renaturyzacja rzek jest nie tylko ekologicznym, ale również ekonomicznie opłacalnym podejściem do zarządzania wodami powierzchniowymi? Jakie wyzwania stoją przed nami w kontekście zmieniającego się klimatu i rosnących potrzeb społecznych? Gościem Sylwii Paszkowskiej w audycji "Przed hejnałem" był prof. Mariusz Czop (AGH).

Czy komicy są smutni?

Krzysztof Piasecki, znany artysta kabaretowy i satyryk, w swojej książce "Moje przypadki" otwiera drzwi do świata pełnego anegdot, wspomnień i refleksji, które bawią, wzruszają i skłaniają do myślenia. W rozmowie z Sylwią Paszkowską ujawnia wiele historii, które pokazują zarówno jego życiową drogę, jak i kulisy pracy satyryka.

Dlaczego znowu pokochaliśmy fotografię analogową?

Prawie każda rodzina ma w swoich zasobach – na strychu, w szufladach, w pudełkach – stare rodzinne fotografie, które są niezwykłą pamiątką, przypominającą o zapomnianych przodkach. Już w niedzielę, 19 stycznia w Dworku Białoprądnickim odbędą się warsztaty poświęcone archiwizowaniu i przechowywaniu fotografii, na których uczestnicy dowiedzą się, w jakich warunkach przechowywać i zabezpieczać cenne pamiątki przed zniszczeniem, ponieważ jest to proces, którego nie jesteśmy w stanie zatrzymać, a możemy go jedynie spowolnić. Sylwia Paszkowska w studiu Radia Kraków gościła Ewę Pasterniak, artystkę i archiwistkę, prowadzącą warsztaty w Dworku Białoprądnickim.

Czas na zmianę? Będą konsultacje w sprawie ograniczeń używania fajerwerków w Krakowie

Fajerwerki od lat stanowią integralny element celebracji różnych wydarzeń, szczególnie Sylwestra. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy krytyczne, wskazujące na liczne negatywne konsekwencje ich używania. Problemy związane z fajerwerkami obejmują nie tylko hałas i stres dla zwierząt, ale także poważne zagrożenia dla środowiska, zdrowia ludzi oraz bezpieczeństwa publicznego. W obliczu tych wyzwań Kraków podejmuje działania mające na celu ograniczenie ich stosowania, stawiając na kampanie społeczne, konsultacje obywatelskie oraz ścisłą współpracę z ustawodawcami. Gośćmi Sylwii Paszkowskiej w audycji "Przed hejnałem" byli prof. Joanna Hańderek, radna Miasta Krakowa, oraz Mateusz Płoskonka z Wydział Dialogu, Konsultacji i Kontaktu Obywatelskiego Miasta Krakowa.

Kwaśny&olesiński atelier – sztuka i literatura w samym sercu Kazimierza

W sercu krakowskiego Kazimierza, na ulicy Wawrzyńca 32, powstało miejsce, które przyciąga miłośników sztuki, literatury i lokalnej atmosfery. Kwaśny&olesiński atelier, założone przez Adama Kwaśnego i Marcina Olesińskiego, stało się przestrzenią pełną inspiracji i spotkań międzyludzkich. W tym artykule zapraszamy do bliższego poznania tego niezwykłego miejsca, jego twórców oraz wydarzeń, które tam się odbywają.

"Jeśli poradziłeś sobie w życiu, pomóż też innym". Lekarze Nadziei po godzinach swojej pracy pomagają ubogim

Stowarzyszenie Lekarze Nadziei jest polską organizacją pozarządową, świadczącą pomoc medyczną ludziom ubogim od ponad 30 lat. Każdy ma prawo do godnego traktowania i zadbania o swoje zdrowie, więc lekarze postanowili wolontariacko świadczyć pomoc osobom wykluczonym. W Przychodni Lekarskiej dla Ludzi Bezdomnych i Ubogich przy ul. Smoleńsk 4 w Krakowie każdy, kto tego potrzebuje, otrzyma potrzebną pomoc medyczną i psychologiczną. Sylwia Paszkowska w studiu Radia Kraków gościła wyjątkowe osoby – dra Mariana Kopciucha, prezesa Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, neurochirurga, chirurga ogólnego i wolontariusza oraz Macieja Koraba, psychologa, suicydologa i wolontariusza.