Firmy wpisują już zielone kompetencje w wymaganiach dla nowych pracowników . I tak np. restauracje poszukują szefów kuchni z umiejętnościami zero waste - czyli minimalizującymi produkcję odpadów, a korporacje poszukują analityków klimatycznych, którzy będą umieli zarządzać zużyciem światła, wody czy papieru.Rosnąca liczba pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, że ich firma może mieć realny wpływ na zmiany klimatyczne i środowiskowe. Dlatego tak istotne jest, aby osoba zatrudniana w „zielonym” biznesie rozumiała, na czym polegają oraz z czym wiążą się ekologia, ochrona środowiska czy zrównoważone wykorzystywanie zasobów naturalnych. Przykładem konkretnej umiejętności z tego zakresu może być rozumienie cyklu życia produktów i usług oraz ich wpływu na środowisko. Zmiana technologii nie wystarczy, potrzebna jest zmiana myślenia.
Nowa Energia
RSS Spotify Google Podcast
"Nowa Energia" - odnawialne źródła energii wykorzystują naturalne zasoby Ziemi, nie wyczerpują się i są w stanie szybko się zregenerować. Wiatr, promienie słoneczne, pływy morskie, czy ciepło Ziemi (energia termalna) muszą uzupełniać nasze zasoby energetyczne. Odnawialne źródła energii (OZE), to przyszłość energetyki i nadzieja na ograniczenie zmiany klimatycznej. To również motor rozwoju i innowacji. Od poniedziałku do piątku o godz. 12.50 w Radiu Kraków.
Podcasty
Zielone kompetencje
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji - raport Polskiej Zielonej Sieci
FST realnie zmienia podejście do transformacji. Widać większe zaangażowanie i chęć działania zarówno wśród beneficjentów, jak i osób wdrażających projekty – powiedziała Marta Anczewska z Instytutu Reform, autorka raportu. – Dzięki tym środkom w regionach powęglowych pojawia się nadzieja na lepsze jutro.
Jej zdaniem, aby wydatkowanie FST było efektywne, a Polska skuteczna w walce o kontynuację FST lub zapewnienie alternatywy, konieczne jest wyznaczenie koordynatora procesu w postaci Pełnomocnika Rządu ds. Sprawiedliwej Transformacji. Mimo oddolnego charakteru, FST potrzebuje rządowego parasola dla lepszej koordynacji i przetrwania. Fundusz nie jest dany raz na zawsze. Pojawiają się głosy, że środki z niego mają stać się częścią szerszego, niededykowanego funduszu. Taki scenariusz oznacza stratę dla Polski. Dlatego trzeba postarać się o kontynuację FST w następnym budżecie unijnym.
Raport “Głosy z regionów objętych Funduszem Sprawiedliwej Transformacji” jest dostępny na stronie Polskiej Zielonej Sieci.
Nowelizacja ustawy wiatrakowej
Projekt daje szansę na wyraźne zwiększenie zainstalowanej mocy energetyki wiatrowej w Polsce dzięki tzw. repoweringowi, czyli wymianie starszych turbin wiatrowych na nowsze, bardziej wydajne urządzenia o większych jednostkowych mocach. Będzie to można zrobić bez konieczności uzyskiwania dodatkowych decyzji środowiskowych. Czy odblokowanie wiatraków przyspieszy rozwój energetyki wiatrowej? Ewa Szkurłat zapytała o to Jakuba Wiecha, redaktora naczelnego Energetyka24.com.
Luka w systemie i ceny energii
Pierwiastki ziem rzadkich. Czy żelazo może zastąpić kobalt?
Głównym celem projektu jest opracowanie prototypu urządzenia pamięci magnetycznej opartego na materiałach powszechnie dostępnych i przyjaznych dla środowiska. Naukowcy skupią się na wykorzystaniu trwałych, mniej zanieczyszczających magnetyków - na przykład żelaza i niklu - jako zamienników kobaltu, oraz na włączeniu tanich i mało obciążających środowisko metali, chociażby manganu, chromu czy tytanu, do generacji prądów orbitalnych. Znaczne zmniejszenie zależności od metali ciężkich i pierwiastków ziem rzadkich, promuje bardziej zrównoważoną ścieżkę rozwoju technologii pamięci magnetycznych.
Z dr inż. Anną Mandziak z Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS rozmawia Ewa Szkurłat
Zielony wodór i paliwo słoneczne
Polski atom - czy strategia komunikacyjna działa?
Elektrownia jądrowa powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Partnerem projektu jest konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse-Bechtel. W ramach „Programu polskiej energetyki jądrowej” pierwszą elektrownię z trzema reaktorami w amerykańskiej technologii AP1000 zbuduje właśnie to konsorcjum. Elektrownia ma mieć moc 3,75 GW .
Stanowcze "nie" dla wiatraków w Lasach Państwowych
Jak media powinny informować o transformacji energetycznej?
Największym zaufaniem Polacy darzą władze lokalne: miasta lub gminy (łącznie 43%). Co ok. trzecia osoba deklaruje, że ufa UE (łącznie 35%)oraz urzędnikom i administracji publicznej (łącznie 31%). Polacy w nieco większym stopniu ufają, że to przedstawiciele samorządu lokalnego zadbają o pewne aspekty podczas realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii. 42% Polaków ufa, że przedstawiciele samorządu lokalnego podczas takich inwestycji uwzględnią potrzeby mieszkańców. Rządowi w tej kwestii ufa ok. 27%, Polaków, rzadziej zaufanie w tej kwestii deklarują mieszkańcy wsi (23%).
Spółdzielnie energetyczne w miastach
Maszyna usunie metan z kopalni - wynalazek badaczy z UJ
Polski raktor jądrowy Maria działa juz 50 lat
MARIA to prawdopodobnie jedyny reaktor badawczy na świecie bez stabilnego finansowania – powiedział PAP dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Krzysztof Kurek.Zadaniem reaktora MARIA nie jest produkcja energii elektrycznej, tylko neutronów. Dzięki temu wytwarzane są radioizotopy do diagnozowania nowotworów oraz do radioterapii i innowacyjne materiały dla przemysłu. Prowadzone są też badania podstawowe i stosowane z dziedziny fizyki materiałów, a także szkolenie kadr z branży jądrowej i ochrony radiologicznej.
Małe jest opłacalne
Energia stanowi coraz większy wydatek w całkowitych kosztach ponoszonych przez przedsiębiorstwo. Aby minimalizować wydatki, firmy coraz chętniej inwestują w fotowoltaikę czy elektrownie wiatrowe na swoim terenie. W ten sposób zmniejszają ślad węglowy swojego produktu i stają się bardziej konkurencyjni na europejskich rynkach. Małe jest opłacalne - tę zasadę energetyki rozproszonej powinni sobie wziąć do serca polscy przedsiębiorcy - powiedział Ewie Szkurłat Grzegorz Wiśniewski prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Co Polacy sądzą o transformacji? - wyniki badań socjologów z UJ
Zdaniem ponad połowy Polaków, to w jaki sposób korzystają z energii na co dzień (np. wyłączając światło, zmieniając żarówki ma energooszczędne, nie ogrzewając nadmiernie mieszkania) ma duży lub bardzo duży wpływ na środowisko i klimat. Taką świadomość częściej deklarują osoby powyżej 45 roku życia.
Niemal co trzeci Polak deklaruje, że doświadcza trudności z ogrzaniem domu/mieszkania w okresie jesienno-zimowym z uwagi na koszty.
Najczęściej Polacy radzą sobie z tą sytuacją obniżając temperaturę poniżej swojego komfortu cieplnego lub rezygnując z ogrzewania niektórych pomieszczeń. Częściej trudności te dotykają gospodarstw domowych, których łączny dochód wszystkich członków nie przekracza kwoty 10 000 netto.
Najczęstszym rodzajem ogrzewania jest gaz (ok. 32%) oraz podłączenie do sieci ciepłowniczej (ok. 28%)Niemal co 4. mieszkaniec wsi i co 10. mieszkaniec małego miasta (poniżej 50 tys.)ogrzewa swój dom/budynek węglem (ok. 25%).
Koszt energii niemal 40% Polaków pochłania ponad 10% miesięcznego budżetu gospodarstwa domowego. 50% osób w wieku 35-44 lat przeznacza na opłaty za energię elektryczną i ogrzewanie nie więcej niż 5% budżetu domowego. Niemal co czwarta osoba w wieku 65-75 lat wydaje na opłaty za energię średnio miesięcznie ponad 20% budżetu swojego gospodarstwa domowego.
39% osób mieszkających w domach jednorodzinnych deklaruje plany związane z termomodernizacją swojego budynku.Co trzeci mieszkaniec domu jednorodzinnego planuje zainstalować, zmodernizować lub wymienić instalację fotowoltaiczną i magazyn energii.
Generalnie, zdecydowana większość Polaków zauważa powinność rządu i samorządów we wspieraniu szeregu działań zmierzających do poprawy jakości powietrza, zwłaszcza tych dotyczących termomodernizacji, zmiany sposobów ogrzewania, czy inwestycji w OZE. Największym zaufaniem Polacy darzą władze lokalne: miasta lub gminy (łącznie 43%). Co ok. trzecia osoba deklaruje, że ufa UE (łącznie 35%)oraz urzędnikom i administracji publicznej (łącznie 31%). Polacy w nieco większym stopniu ufają, że to przedstawiciele samorządu lokalnego zadbają o pewne aspekty podczas realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii. 42% Polaków ufa, że przedstawiciele samorządu lokalnego podczas takich inwestycji uwzględnią potrzeby mieszkańców. Rządowi w tej kwestii ufa ok. 27%, Polaków, rzadziej zaufanie w tej kwestii deklarują mieszkańcy wsi (23%).
Wyniki badań zostały zaprezentowane na Kongresie Energetyki Rozproszonej w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej przy AGH.
Dopłaty destabilizują rynek energii
Zielona ofensywa legislacyjna
Samorządy mogą wykorzystać środki z Krajowego Planu odbudowy na inwestycje w energetykę rozproszoną. Będą mogły przeznaczyć te środki m.in. na inwestycje w tereny zielone, termomodernizację i odnawialne źródła energii - powiedział podczas II Kongresu Energetyki Rozproszonej w Krakowie Miłosz Motyka, w-ce Minister Klimatu i Środowiska.
Środki z KPO sfinansują m.in. powstawanie i funkcjonowanie klastrów energii, instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii, biogazownie i ciepłowniczych systemów kogeneracyjnych opartych na odnawialnych źródłach energii. Pożyczki wspierające zieloną transformację to również szansa na zmniejszenie zanieczyszczeń, oszczędność energii przeznaczanej na oświetlenie ulic czy tworzenie parków i skwerów.
Biały wodór - prawdziwe i fałszywe nadzieje
Społeczności energetyczne - czy łatwo je założyć?
Nowe plany energetyczno-klimatyczne
Najnowsza wersja Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu to dokument strategiczny dla rozwoju kraju. Składa się na niego sześć załączników, gdzie na 600 stronach szczegółowo opisano plany na najbliższych siedem lat, a nawet więcej – bowiem część prognoz wybiega do 2040 roku. Rząd planuje przyjąć zaktualizowany Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) w czwartym kwartale tego roku.