Zdaniem ponad połowy Polaków, to w jaki sposób korzystają z energii na co dzień (np. wyłączając światło, zmieniając żarówki ma energooszczędne, nie ogrzewając nadmiernie mieszkania) ma duży lub bardzo duży wpływ na środowisko i klimat. Taką świadomość częściej deklarują osoby powyżej 45 roku życia.
Niemal co trzeci Polak deklaruje, że doświadcza trudności z ogrzaniem domu/mieszkania w okresie jesienno-zimowym z uwagi na koszty.
Najczęściej Polacy radzą sobie z tą sytuacją obniżając temperaturę poniżej swojego komfortu cieplnego lub rezygnując z ogrzewania niektórych pomieszczeń. Częściej trudności te dotykają gospodarstw domowych, których łączny dochód wszystkich członków nie przekracza kwoty 10 000 netto.
Najczęstszym rodzajem ogrzewania jest gaz (ok. 32%) oraz podłączenie do sieci ciepłowniczej (ok. 28%)Niemal co 4. mieszkaniec wsi i co 10. mieszkaniec małego miasta (poniżej 50 tys.)ogrzewa swój dom/budynek węglem (ok. 25%).
Koszt energii niemal 40% Polaków pochłania ponad 10% miesięcznego budżetu gospodarstwa domowego. 50% osób w wieku 35-44 lat przeznacza na opłaty za energię elektryczną i ogrzewanie nie więcej niż 5% budżetu domowego. Niemal co czwarta osoba w wieku 65-75 lat wydaje na opłaty za energię średnio miesięcznie ponad 20% budżetu swojego gospodarstwa domowego.
39% osób mieszkających w domach jednorodzinnych deklaruje plany związane z termomodernizacją swojego budynku.Co trzeci mieszkaniec domu jednorodzinnego planuje zainstalować, zmodernizować lub wymienić instalację fotowoltaiczną i magazyn energii.
Generalnie, zdecydowana większość Polaków zauważa powinność rządu i samorządów we wspieraniu szeregu działań zmierzających do poprawy jakości powietrza, zwłaszcza tych dotyczących termomodernizacji, zmiany sposobów ogrzewania, czy inwestycji w OZE. Największym zaufaniem Polacy darzą władze lokalne: miasta lub gminy (łącznie 43%). Co ok. trzecia osoba deklaruje, że ufa UE (łącznie 35%)oraz urzędnikom i administracji publicznej (łącznie 31%). Polacy w nieco większym stopniu ufają, że to przedstawiciele samorządu lokalnego zadbają o pewne aspekty podczas realizacji inwestycji w odnawialne źródła energii. 42% Polaków ufa, że przedstawiciele samorządu lokalnego podczas takich inwestycji uwzględnią potrzeby mieszkańców. Rządowi w tej kwestii ufa ok. 27%, Polaków, rzadziej zaufanie w tej kwestii deklarują mieszkańcy wsi (23%).
Wyniki badań zostały zaprezentowane na Kongresie Energetyki Rozproszonej w ramach projektu Obserwatorium Transformacji Energetycznej przy AGH.