Radio Kraków

Między Biegunami


RSS Spotify Google Podcast

Inspirujące opowieści z miejsc dalekich i bliskich oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi, dla których podróżowanie stało się sposobem na życie. Gościmy zarówno himalaistów, żeglarzy czy fotografów, jak i spontanicznych obieżyświatów podróżujących często za przysłowiowy "jeden uśmiech", nie zapominając o pasjonatach naszego regionu. Nie boimy się tematów trudnych, zaglądamy do krajów ogarniętych konfliktami, rządzonymi przez dyktatorów i takich, gdzie turysta dociera jeszcze rzadko.

Podcasty

Wyspa radości - Gozo

Żeby dotrzeć na Gozo, nazywane radosną siostrą Malty, najpierw trzeba wylądować na tej drugiej wyspie. Potem czeka na nas droga lądowo-morska i już możemy cieszyć się sielankowymi krajobrazami i pięknem przyrody tej drugiej co do wielkości wyspy archipelagu Wysp Maltańskich. Podobną drogę na Gozo musieli przemierzyć goście audycji Między Biegunami - Karolina Miller i Piotr Andruszko - autorzy bloga podróżniczego RudeiCzarne.pl, gdy ponad 7 lat temu dotarli na Maltę i podjęli decyzję, że właśnie tam osiądą na dłużej. O życiu na środku Morza Śródziemnego oraz powodach, dla których warto odwiedzić także Gozo opowiedzieli na antenie Radia Kraków.

Australia siłami natury - Michał Kozok

Pokonać 14 440 kilometrów przez bezdroża Australii tylko dzięki sile własnych mięśni, odwiedzając przy okazji cztery najdalej wysunięte punkty kontynentu... To zdecydowanie wyprawa w stylu Michała Kozoka, który o własnych siłach - przy okazji ciągnąc lub pchając wózek, jadąc na rowerze, deskorolce, z wózkiem sklepowym i tylko On wie, z czym jeszcze, spędził w podróży prawie 14 miesięcy, by dotrzeć na Cape York, najdalej wysunięty na północ cypel przeogromnej Australii. Naszym Gościem w programie Między Biegunami był dwukrotny laureat nagrody Kolosa w kategorii "Wyczyn" - Michał Kozok.

Biegiem po górach przez Polskę, Europę i świat! - Kacper Mrowiec

Kacper Mrowiec to specjalista od towerrunningu, czyli zawodów w bieganiu po schodach. Dzięki nim odwiedził wiele europejskich krajów, łącząc pasję do podróżowania. W międzyczasie odkrył także przyjemność w zdobywaniu kolejnych szczytów - najpierw polskich pasm górskich w ramach Korony Gór Polski, potem Korony Europy, aż w końcu przyszedł czas na góry wszystkich krajów świata i World Mountain Project, o którym opowiadał w programie Między Biegunami.

Krótkie wyjazdy czy długie podróże? Za nami Festiwal 50°N

Cztery dni, dwa miasta, kilka lokalizacji i ponad dwa tysiące widzów. Porywające opowieści, cudowne zdjęcia, wspaniała energia, ciekawostki z krańców globu, śmieszne i wzruszające momenty oraz nowość w programie, czyli debata oksfordzka. Tak prezentuje się 4. Małopolski Festiwal Podróżniczy 50°N w pigułce. Patronem medialnym Festiwalu było Radio Kraków.

Tajwańska pętla z Jurkiem Arsobą

O Tajwanie w mediach zazwyczaj mówi się w kontekście geopolityki i relacji z Chinami. Dzięki Jurkowi Arsobie - podróżnikowi rodem ze Szczecina - i jego pieszej wędrówce dookoła tej azjatyckiej wyspy o Tajwanie rozmawialiśmy z zupełnie innej perspektywy. Jerzy Arsoba było gościem programu Między Biegunami. .

Pomysły na krótki urlop na wyczerpaniu?

Wybierzcie się na Gozo, mniejszą i spokojniejszą od Malty wyspę, na którą dotrzecie z lotniska w niespełna 1-1,5 godziny.

Przejść Kraków - Kamil Bąbel

Czy można ruszyć w podróż nie wyjeżdżając z Krakowa? Okazuje się, że tak. Co więcej może to być wyprawa kilkuletnia! W sierpniu 2019 roku Kamil Bąbel postanowił przejść wszystkie ulice w Krakowie. Nie miał sprecyzowanego planu, ale przede wszystkim nie miał bladego pojęcia, po co właściwie chce to zrobić. Po prostu wyszedł na pierwszy spacer. Przez kolejne 3 lata 10 miesięcy i 16 dni przemierzał miasto wzdłuż i wszerz, aż w końcu zawitał na ulicę... Ostatnią. Czego dowiedział się w czasie swojej wędrówki? Co go zaskoczyło? Jak dzisiaj postrzega Kraków? - opowiada Kamil Bąbel

1710 kilometrów przez Kaukaz pieszo - Dorota Szparaga

Pasją Doroty Szparagi są długodystansowe szlaki górskie. Co więcej, Dorota swoje wędrówki odbywa samotnie. Tak było na Via Alpinie, podczas której pokonała 2650 km, podczas przejścia Głównego Szlaku Beskidzkiego w obie strony (ok. 1000 km) czy podczas Jej ostatniej wyprawy - w góry Kaukazu - gdzie jako pierwsza kobieta na świecie przeszła samotnie Szlak Zakaukaski liczący aktualnie ponad 1700 km. naszym gościem była Dorota Szparaga.

Między stabilnością a marzeniami - zmiany, które otwierają nowe drzwi - Jacek Kisiała

Bywają momenty w życiu, kiedy zastanawiamy się, czy nie nadszedł właściwy czas na zmiany. Nierzadko odkładamy decyzję, zwłaszcza gdy praca zawodowa dostarcza nam satysfakcji. Tak było także w przypadku Jacka Kisiały, który, mimo że podczas swojej kariery zawodowej nie narzekał na brak wyjazdów i dalekich podróży, zwłaszcza na Daleki Wschód, zdecydował się na pewne zmiany, które otworzyły przed nim nowe możliwości i aktywności.

Wyprawa do Maroka rowerem - Janek Skulicz

Po wyprawie do Azji i Ameryki Południowej wydawało się, że 2023 będzie spokojniejszy. Jednak długo na miejscu nie wytrzymał. Jak Skulicz wrócił z kolejnej wyprawy rowerowej. Krakowianin tym razem podróżował po Maroku.

Podsumowanie 2023 roku

W Między Biegunami to był czas na małe podsumowanie 2023 roku! Co działo się u nas w mijającym roku, gdzie bywaliśmy, o ponad 50 radiowych spotkaniach z naszymi Gośćmi.

Przypomnimy też 4 fragmenty naszych audycji - pojawili się Madzia i Kamil Szyjkowie, czyli Podróżnicy po godzinach z opowieścią o Maderze, Magda Jończyk  przypomniała, jak wygląda życie Szerpów u podnóża najwyższych gór świata, Aleksandra Mirosław opowiadała o swojej sportowej podróży oraz Wojciech Ganczarek, dawniej Fizyk w podróży wspominał swoją dziesięcioletnią wyprawę rowerową. 

Broad Peak i K2 w 9 dni - Piotr Krzyżowski

Himalaista, ratownik GOPR, prawnik. W wyjątkowy sposób zarządza swoim czasem, bo jako mąż i ojciec oraz pracownik wymiaru sprawiedliwości, znajduje przestrzeń, aby w stylu sportowym wspinać się na najwyższe szczyty Ziemi. W ciągu zaledwie 3 lat stanął na pięciu ośmiotysięcznikach, Gaszerbrum II, K2, Broad Peak, Nanga Parbat i Gaszerbrum I.

W tym roku zakończył projekt Korona Karakorum, czyli zdobycia czterech ośmiotysięczników położonych w paśmie Karakorum, dodatkowo stanął na Nanga Parbat, szczycie położonym w Himalajach pakistańskich. Naszym gościem był Piotr Krzyżowski.

Góry w obiektywie Karola Nienartowicza

Wychował się u podnóży Śnieżki, ale Jego miłość do gór, a następnie fotografowania ich, kształtowała się u Karola Nienartowicza stosunkowo powoli. W tym roku mija 20 lat, odkąd zaczął na poważnie fotografować różne góry na całym świecie, czego podsumowaniem jest wydany przez Karola album fotograficzny o znamiennym tytule "Góry".

Z miłości do Islandii i... wulkanów - Wojtek Grabowski

Prowadzi bloga podróżniczego (RoadTripBusPL), kanał kulinarny (TopGar) na YouTubie i ciągle wraca na Islandię, którą wspólnie z żoną pokochali do tego stopnia, że właśnie tam postanowili wziąć ślub. W programie Między Biegunami zapraszamy na rozmowę z Wojtkiem Grabowskim.

Jak podróże zmieniły moje życie - Waldek Malina

Dla jednych 40. urodziny to okazja do pewnego podsumowania, dla innych do dobrej imprezy, a dla Waldka Maliny z Sosnowca, był to zdecydowanie moment zwrotny w Jego życiu. Dzisiaj największą pasją Waldka są wyprawy rowerowe i wysokogórskie. W tym podcaście Między Biegunami rozmawiamy min. o tym jak przesiąść się z kanapy i sprzed konsoli do gier na siodełko rowerowe oraz ruszyć na wymagające szlaki górskie.

Uciec z Wysp Owczych

To będzie szczególna opowieść. Wyspy Owcze, chociaż coraz liczniej odwiedzane przez podróżników, pozostają nadal daleką, dziką północą. To świat, którego chce się doświadczyć, aby móc z niego uciec i potem za nim tęsknić.

Kuba Witek spędził na archipelagu prawie dwa lata. Przemierzył większość farerskich szlaków, doświadczając piękna i surowości natury. Jednak w tej podróży najważniejsze były spotkania z ludźmi. O mieszkańcach archipelagu nakręcił dwa filmy dokumentalne. Niezwykle bliskie, jak na cudzoziemca, więzi z Farerami pozwoliły mu poznać prawdziwe motywy owianego złą sławą polowania na grindwale.

„Uciec z Wysp Owczych” to także zapis z podróży w czasie – od trudnych początków pierwszych osadników do życia w dobrobycie, rodzącego nadmierny konsumpcjonizm. Dodatkowo Kuba Witek, którego mieliśmy okazję poznać podczas 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego przed laty był raperem.

Z Pacyfiku do polskich Parków Narodowych

Wojciech Mura wyruszył w rejs przez Pacyfik z Panamy (morze Karaibskie) mając zaledwie 22 lata i posiadając zerowe żeglarskie doświadczenie. Podróż na starym jachcie "Czarny Diament" trwała 15 miesięcy i zakończyła się w Sydney, po drodze Wojtek odwiedził: archipelag San Blas, Wyspy Perłowe, Kostarykę, Wyspę Kokosową, Galapagos, Markizy (Hiva Oa i Nuku Hiva), Atole na Tuamotu (Manihi, Ahe, Rangiroa), Tahiti, Moorea, Huahine, Raiatea, Bora-Bora, Królestwo Tonga, Fidżi i pierwszy etap zakończył w Nowej Zelandii. Po półrocznym pobycie w Nowej Zelandii odwiedził następnie Nową Kaledonię i Wyspy Lojalności, kończąc rejs w Brisbane w Australii. Podczas tej podróży wiele się wydarzyło - był nawet zgubiony dzień!

Po powrocie do Polski Wojtek stworzył społeczność podróżniczą "Space for Dream", pod której skrzydłami tworzy wiele wydarzeń i projektów (np. Festiwal Ludzie Wody). Będąc jeszcze w tropikach zatęsknił za czterema porami roku. Ma wielką chęć odkrywania Polski, stąd zorganizował jak dotąd 74 wydarzeń w 20 różnych parkach narodowych oraz wiele innych. Wojciech Mura był gościem 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego, teraz jest gościem programu Między Biegunami.

Utrzymać się na szczycie jest bardzo trudno. Rozmowa z Aleksandrą Mirosław

– Być najlepszym jest trudno, ale utrzymać się i być przez kilka sezonów najlepszym, wydaje mi się, że jest trudniejsze. Jako dziecko nie marzyłam o medalu olimpijskim. -mówi mistrzyni i rekordzistka świata we wspinaczce na czas Aleksandra Mirosław. Teks jest zapisem rozmowy z Aleksandrą Mirosław, która została przeprowadzona podczas 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego.

Rekordowa liczba uczesników! Między Biegunami na 15. Kalejdoskopie Podróżniczym

Jubileuszowa edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego przeszła do historii Ponad 3500 osób odwiedziło G2A Arenę w Jasionce koło Rzeszowa biorąc udział we wszystkich atrakcjach 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego – Festiwalu Kultur Świata. Patronem medialnym Festiwalu było Radio Kraków.

Rekordowa liczba uczesników! Między Biegunami na 15. Kalejdoskopie Podróżniczym

Jubileuszowa edycja Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego przeszła do historii Ponad 3500 osób odwiedziło G2A Arenę w Jasionce koło Rzeszowa biorąc udział we wszystkich atrakcjach 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego – Festiwalu Kultur Świata. Patronem medialnym Festiwalu było Radio Kraków.

.