Radio Kraków

Życiowe Fair play


RSS

Cykl rozmów Grzegorza Bernasika, do których zaprasza osoby niekoniecznie związane wprost ze sportem. Wspólnym wątkiem jest jednak ujęte w najlepszym, można by powiedzieć "starożytnym" znaczeniu, rywalizowanie z zachowaniem szacunku... dla człowieka, natury i właśnie owej "czystości gry".

Podcasty

Anna Stanieczek : jestem płaczką, ale mam "oko"!

Anna Stanieczek (ur. 24 stycznia 1955 w Goleszowie) – polska łuczniczka, halowa mistrzyni Europy występująca w konkurencji łuków bloczkowych. Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Największym jej osiągnięciem jest halowe mistrzostwo Europy w 2010 roku w Poreču, gdzie zdobyła złoty medal w zawodach indywidualnych. Był to pierwszy złoty medal w historii zdobyty przez reprezentację Polski w zawodach łuku bloczkowego. Ostatnio w podkrakowskich Więcławicach Starych na MIstrzostwach Polski znów zdobyła "zloto" , w łucznictwie bloczkowym.

Waleczne "Serca Krakowa"

Jednosekcyjny klub o takiej nazwie tworzą ludzie z pasją.Poznajcie Panstwo trenera Dariusza Dębca

Marcin Świerc : Kto nie dąży do rzeczy niemozliwych...

Zawodnik kadry narodowej, trener biegania, zawodnik i lider BUFF Team Polska oraz team’u międzynarodowego. Jedyny Polak , który w Chamonix stanął na najwyższym stopniu podium ..

Bogdan Koraszewski - Tak działał sygnał "Wyścigu Pokoju"!

W młodości próbował sił jako kolarz, potem przez wiele lat był kolarskim sędzią. Bogdan Koraszewski - Gość cyklu Życiowe Fair Play, znany jest także jako prezes Kolarskiej Akademii Królewskiej.Podejmował go Grzegorz Bernasik

Sławomir Kaliszewski: "Jestem poukładanym człowiekiem"

 • access_time 00:10:03
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.06.07
Na pytanie, czy sport wyczynowy więcej daje, czy zabiera Sławomir Kaliszewski - Człowiek Instytucja gimnastycznej sekcji TS Wisła Kraków - wręcz się obrusza... "Nie żałuję ani jednego dnia na sali treningowej" - opowiadał Grzegorzowi Bernasikowi. Nie dni jednak, a prawie sześćdziesiąt lat poświęcił ukochanej dyscyplinie, w tym 37 w roli szkoleniowca.

Staszek Biela: "Tam w górze odnalazłem spokój"

 • access_time 00:10:21
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.05.31
Stanisław Biela to 27-letni modelowy zestaw genów sportowca. Góral ze Starego Bystrego od dziecka przywdziewał reprezentacyjne dresy kadry narodowej. Rzecz w tym, iż zmieniały się ciągle: kategorie wiekowe (co oczywiste), ale także - a to już rzecz rzadka - dyscypliny sportu! Zabawę ze sportem zaczynał od kombinacji norweskiej, potem przez kilka lat był skoczkiem narciarskim, a teraz walczy o miejsce w reprezentacji Polski w... szybownictwie. O swojej drodze, drodze - wielkiego talentu sportowego, skazanego na liczne rozterki, opowiedział Grzegorzowi Bernasikowi.

Igor Woźniak: Puchar dla Dziadka Stefana!

 • access_time 00:10:26
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.05.24
Igor urodził się bez prawej ręki, ale od małego był przygotowywany do samodzielności. Nikt się nad nim nie litował, ani go nie wyręczał. Dziadek Stefan zasłużył na prywatny Puchar Fair Play, ale cała rodzina wspierała jego sportowe marzenia i drogę do reprezentacyjnej bramki ampfutbolowego zespołu biało-czerwonych. Miałem szczęście ze tej reki nie miałem od urodzenia - mawia Igor i choć rzecz brzmi szokująco , trzeba posłuchać uzasadnienia. O swojej sportowej Igor opowiedział Grzegorzowi Bernasikowi w cyklu "Życiowe Fair Play".

Piotr Doległo: "Ze starej budki spikera widziałem szczęśliwych ludzi..."

 • access_time 00:09:24
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.05.17
Stadionowy spiker pracujący na dawnym obiekcie Cracovii, tym wyposażonym w tor kolarski, obiekcie, którego już nie ma. Tak jak nie ma owej budki spikerskiej - miejsca pracy Piotra Doległo. W Radiu Kraków opowiedział Grzegorzowi Bernasikowi o okolicznościach podjęcia pracy przy ulicy Kałuży, a także o własnych chwilach szczególnych, nawet takich, które wspomina z łezką w oku.

Wojciech Litwicki: Wygrałem kiedyś z... Miroslavem Mečírzem

 • access_time 00:10:31
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.05.10
Były wiceprezes Polskiego Związku Tenisowego opowiedział Grzegorzowi Bernasikowi o innej, niż tenisowa, a ulubionej piłeczce i koszulce z numerem 4, ale także pewnym zupełnie nietypowym meczu na tenisowym już korcie...`

Monika Kukla: "Dopóki walczysz-jesteś zwycięzcą!"

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.04.26
Monika jest osobą niepełnosprawną od urodzenia. Urodziła się z krótszą prawą nogą. Na początku różnica długości kończyn była nieznaczna. Jednak wada rosła razem z nią i obecnie jest to około 30 centymetrów, czyli mniej więcej tyle ile mierzy łydka. Powtarza jednak - dopóki walczysz - jesteś zwycięzcą!

Jej treningi przeplatają się z zajęciami na uczelni i wyjazdami na zawody, dlatego 24-letnia Monika Kukla z Niepołomic - zawodniczka krakowskiego AZS-u - jest rzadkim gościem w domu. Na szczęście rodzice już do tego przywykli. Pozwalają jej na realizację swoich marzeń. A są one śmiałe. Sięgają Igrzysk Paraolimpijskich. Narciarstwo biegowe, lekkoatletyka, crossfit i biathlon. Wcześniej było jeszcze wioślarstwo, pływanie i jeździectwo.
Możnaby powiedzieć – wszechstronnie wysportowana. I słusznie, ale trzeba pamiętać, że wszędzie dobiega, dopływa, ba - potrafi dopchać się na jednej nodze. Monikę zaprosił do rozmowy w cyklu Życiowe Fair Play - Grzegorz Bernasik.

Mateusz Surówka: Wszystkie kocham jednakowo...

 • access_time 00:10:05
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.04.19
Historia Team Surówka rozpoczęła się w roku 1996 kiedy Mateusz Surówka dostał pierwszego psa, z którym zaczął jeździć na pokazy, a później na zawody. Pierwsze dwa lata ogromnego zaangażowania w treningi rozpoczęło pasmo sukcesów, które trwa aż do dziś. Kim czuje się człowiek dowodzący psim zaprzęgiem, czy to sport indywidualny, czy właśnie po stokroć zespołowy i czy istnieje status "rezerwowego" w psim zaprzęgu? O tym Mateusz Surówka opowiedział w rozmowie z Grzegorzem Bernasikiem.

Dariusz Dudek: Ciężka praca się obroni

 • access_time 00:10:14
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.04.12
Były piłkarz, a dziś trener Sandecji, który Nowym Sączu "wedle słów kibiców: zamienia wodę w wino", prywatnie brat bramkarza Liverpoolu, Realu Madryt i reprezentacji Polski, w rozmowie z Grzegorzem Bernasikiem zdradził, kim mógłby być... gdyby nie istniała piłka nożna

Grzegorz Żarnowski: Biegając, odkrywam lepszego siebie

 • access_time 00:12:03
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.03.29
- Eksploruję ludzką naturę w naturalnym środowisku. Zasilam się roślinami. Potrafię stać na lewej nodze i poruszać uszami - tak napisał Gość Radia Kraków na swoim portalu gregzarnowski.pl. Czy naprawdę rusza uszami - nie sprawdziłem, ale o swojej pasji mówi zajmująco i ... uwaga (!) zarażająco!

Łukasz Sosin: Piłkarz spełniony, a puchar... dla Żony

 • access_time 00:10:17
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.03.22
Łukasz Sosin (ur. 7 maja 1977 w Krakowie) – polski piłkarz, grający na pozycji napastnika. Zawodnik krakowskich klubów: Hutnika, Cracovii i Wisły. Czterokrotny król strzelców ligi cypryjskiej, dziś staje w szrankach wyborczych, starając się o stanowisko prezesa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Do rozmowy w cyklu Życiowe Fair Play zaprosił Gościa Grzegorz Bernasik.

Kajetan Cyganik - Łzy szczęścia na "Przylądku Gniewu"

 • access_time 00:10:26
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.03.15
Kajetan Cyganik - rugbysta, biegacz, ale także manager sportu i dziennikarz (bywał rzecznikiem prasowym m.in. teamu Rafała Sonika podczas Rajdu Dakar), tym razem jako znakomity partner w rozważaniach na temat esencji sportu. Gościa podejmował Grzegorz Bernasik.

Dariusz  Fijałkowski – poeta, prozaik. Ceper, który poezje pisze gwarą...

 • access_time 00:10:42
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.03.08
Absolwent wydziału historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczyciel, przewodnik górski. Organizator wieczorów literacko-muzycznych w schronisku na Maciejowej, a także w Opactwie Tynieckim. Opiekun szkolnych kół turystycznych, przewodnik górski przodownik GOT. Na wspólną "wędrówkę", szlakiem "Życiowego Fair Play", zaprosił swego Gościa Grzegorz Bernasik.

Maria Sajdak: "Trzeba swoje przegrać, aby potem..."

 • access_time 00:10:48
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.03.01
Maria Sajdak z d. Springwald (ur. 30 lipca 1991 w Krakowie) – polska wioślarka, reprezentantka AZS-AWF Kraków. Brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro, mistrzyni świata i srebrna medalistka mistrzostw świata (odpowiednio w 2017 w Sarasocie, w 2018 roku w Płowdiw i 2019 roku w Linz), mistrzyni Europy w 2018 roku w Glasgow, srebrna i brązowa medalistka mistrzostw Europy w latach 2014-2016. Srebrna medalistka młodzieżowych mistrzostw świata w 2013 roku w Linzu. Wymienione sukcesy osiągała w wioślarskiej czwórce podwójnej. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski. O miłości do wioseł, doli i niedoli profesjonalnego sportowca, czteroosobowej osadzie, która staje się niemal rodziną, opowiedziała Grzegorzowi Bernasikowi.

Marek Padjas: To, co za horyzontem!

 • access_time 00:10:34
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.02.22
Zawodowy marynarz, żeglarz-kaphornowiec i wiceprezes Ligi Morskiej i Rzecznej. Marek Padjas mieszka i pracuje w Kołobrzegu, działa w całej Polsce, a pływa po świecie. Marek Padjas urodził się 1960 roku w Kielcach, gdzie spędził pierwsze 19 lat życia. Po maturze opuścił rodzinne miasto i zaczął studiować nawigację w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. W czasie wakacji 2020 opowiadał Słuchaczom Radia Kraków o wiślanym spływie tratwą "Pielgrzym..." Dziś przyjął zaproszenie od Grzegorza Bernasika.

Na poniższym zdjęciu Gość z Antonim Szarmachem, któremu chciałby wręczyć Prywatny Puchar FAIR PLAY.

fot: dzięki uprzejmości gościa

Leszek Samel: Czasem śni mi się tamta akcja...

 • access_time 00:00:37
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.02.15
Dla Rzemieślniczego Klubu Sportowego Juvenia - Leszek Samet, to Człowiek Instytucja, 30 lat w niezbyt wygodnym chyba fotelu prezesa klubu, który ledwie wiązał koniec z końcem, to stanowisko pracy niekomfortowe. Ale wiążące... Zwłaszcza osobę, która dla rugby, czyli wiodącej sekcji Juvenii, oddałaby wszystkie siły i kilkanaście mniej lub bardziej poważnych urazów, zachowując przy tym żelazny i serdeczny uścisk dłoni. Grzegorz Bernasik, z powodu pandemicznych ograniczeń, prawicy Leszka tym razem nie uścisnął, ale z przyjemnością zaprosił do rozmowy.

Robert Dracz: "Urodziłem się na korcie, ale..."

 • access_time 00:10:21
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.02.08
Robert Dracz - tenisista, narciarz, ale przede wszystkim amator jazdy na rolkach opowiedział Grzegorzowi Bernasikowi o: sportowej rodzinie, przyczynach, dla których nie został tenisistą, powodach podziwu dla Andrzeja Bachledy i cudownościach nocnego szumu setek małych kółeczek toczących się po krakowskim asfalcie.

Kuba Terakowski: Marszony to braterstwo, nie - współzawodnictwo!

 • access_time 00:10:30
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.02.01
- Najważniejsza jest droga - mówi Kuba Terakowski, niezmordowany piechur, który przemierzył Polskę: wzdłuż, wszerz, brzegiem Bałtyku i grzbietami górskim na południowej granicy. Marszony to coś, czego był współwynalazcą, o czym opowiedział Grzegorzowi Bernasikowi.

Fot. Archiwum prywatne Kuby Terakowskiego

Tomasz Siemieniec: To nie są "bajki z mchu i paproci"

 • access_time 00:10:49
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.01.25
Dla kolegów z boiska po prostu "Siemion", ale nie tylko o boiskowych przeżyciach współtwórca Fundacji Pasiaste Marzenie opowiedział w rozmowie z cyklu Życiowe Fair Play Grzegorzowi Bernasikowi.

Jan Mela: Mam szczęście do ludzi

 • access_time 00:10:37
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.01.18
Ma na koncie dwa bieguny, a potem także Elbrus i El Capitan, jeden z najbardziej ambitnych celów wspinaczkowych w Stanach. Wspinanie się na wyżyny własnych marzeń poprzedził straszny wypadek, po którym stracił prawe ramie i lewe podudzie... A jednak to właśnie On stanął na czele Fundacji Poza Horyzonty, która nie proponowała ścigania się z kimkolwiek, chyba że z marzeniami właśnie! Do rozmowy zaprosił Janka Melę Grzegorz Bernasik.

Jan Mela urodził się 30 grudnia 1988 roku w Gdańsku, ale wychował się w Malborku. W 2002 roku, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi. W wyniku porażenia prądem (15 000 V) amputowano mu rękę i nogę. Porusza się o protezie podudzia.

Dwa lata po wypadku razem z polarnikiem, Markiem Kamińskim, wyruszył na wyprawę na Biegun Północny, a następnie na Południowy. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon.

W 2009 roku założył Fundację Jaśka Meli Poza Horyzonty. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej.

Ludwik Miętta-Mikołajewicz: Z trenerskiej ławki, a nie prezesowskiego gabinetu

 • access_time 00:10:06
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.01.11
Ludwik Miętta-Mikołajewicz (ur. 20 stycznia 1932 w Krakowie) - polski zawodnik, trener i działacz koszykówki, związany z Wisłą Kraków. Zdobył z koszykarską, kobiecą reprezentacją Polski dwa tytuły wicemistrzów Europy. Przez dekady sternik krakowskiej Wisły, ale jak wyznał w rozmowie z Grzegorzem Bernasikiem, myśli o sobie przede wszystkim jako o szkoleniowcu.

Ks. Andrzej Augustyński: Puchar Fair Play wręczyłbym własnemu Ojcu

 • access_time 00:11:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.01.04
Pierwszym noworocznym Gościem cyklu zgodził się zostać ks. Andrzej Augustyński - twórca i założyciel SIEMACHY.

Jan Kusina: Chciałbym zagrać z Emanuelem Laskerem

 • access_time 00:08:43
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.12.28
Na fali oszałamiającego powodzenia serialu "Gambit Królowej" Grzegorz Bernasik zaprasza wraz ze swym Gościem w świat szachów. W cyklu Życiowe Fair Play - Jan Kusina. Z wykształcenia chemik i inżynier sanitarny. Przez 10 lat pracownik Instytutu Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Krakowie. Były wiceprezes Polskiego Związku Szachowego, obecnie zawodowo związany z szachami jako trener i działacz.

Emanuel Lasker (ur. 24 grudnia 1868 w Barlinku, zm. 11 stycznia 1941 w Nowym Jorku) – niemiecki szachista pochodzenia żydowskiego, drugi mistrz świata w szachach. Tytuł zdobył w 1894 roku pokonując Wilhelma Steinitza w meczu, w którym wygrał 10 partii, 4 zremisował i 5 przegrał. Tytuł mistrza świata zachował przez następne 27 lat, najdłużej w historii. Był również matematykiem, filozofem i brydżystą, przyjaźnił się z Albertem Einsteinem. Jest autorem gry planszowej laska, opartej na warcabach.

Bogdan Dąsal: Ten wyjątkowy radosny dreszcz!

 • access_time 00:10:13
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.12.21
Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami przyjął zaproszenie do rozmowy w cyklu Życiowe Fair Play i w czas przedświąteczny, wypowiedziane w niej słowa nabrały szczególnego znaczenia. Zaprasza Radio Kraków i Grzegorz Bernasik.

Jacek Chadziński: Sędzia nie ma prawa do sentymentów, czyli "trzeba grać bo sędziuje Chadziński"

 • access_time 00:11:12
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.12.14
Jacek Chadziński - były międzynarodowy sędzia hokejowy był kolejnym Gościem Grzegorza Bernasika, podejmując temat pozostający na granicy: życia, sportu, ludzkiej uczciwości oraz własnych człowieczych odruchów.

Maciej Maciantowicz: "O rakiecie drutem naciąganej i nie tylko tej"

 • access_time 00:10:16
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.12.07

Jacek Majka - "Osiągnąć, co nieosiągalne!"

 • access_time 00:10:21
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.11.30
Tym razem będzie o sporcie, który z dziecięcej zabawy przekształcił się w młodzieńczą pasję i sportową walkę o medale, by raz jeszcze przeobrazić w misję przypominania o dobrodziejstwach rywalizacji, dorosłym już osobom... Gościem Grzegorza Bernasika - Jacek Majka z Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej.

Andrzej "Ałuś" Bachleda: Fair Play wyniesione z chałupy

 • access_time 00:11:40
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.11.23
Tym razem w cyklu Życiowe Fair Play, świat narciarstwa alpejskiego i spotkanie z Andrzejem Bachledą. Najsłynniejszy polski alpejczyk wypatruje następcy na stoku slalomowym i dzieli się nie zawsze słodkimi refleksjami w rozmowie z Grzegorzem Bernasikiem.

Jolanta Szatko-Nowak: "Byłam wrażliwym twardzielem"

 • access_time 00:11:35
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.11.16
Jolanta Szatko-Nowak (ur. 26 stycznia 1960) - polska tenisistka stołowa. Czterokrotna indywidualna mistrzyni Polski w latach 1977-1978, 1985 i 1987. Brązowa medalistka Mistrzostw Europy w deblu z Bremy w 1980. Ponadto jest wielokrotną medalistką mistrzostw polski w deblu oraz mikście, w którym to najczęściej tworzyła parę z Andrzejem Grubbą. Przez większość swojej kariery reprezentowała KS „Wanda” Kraków. Gościa do rozmowy w cyklu "Życiowe Fair Play" zaprosił tradycyjnie Grzegorz Bernasik.

Artur Kowalski: Boks "w ramy ujęty"

 • access_time 00:11:03
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.11.09
Gościem Grzegorza Bernasika był tym razem Artur T. Kowalski (ur. 27 października 1957 r.) - działacz sportowy, kierownik sekcji boksu TS Wisła Kraków. W Małopolskim Związku Bokserskim działacz odpowiedzialny za promocję i marketing, przewodniczący Komisji Rewizyjnej, do 2012 roku także prezes MZB. Dyrektor Turnieju o Złotą Rękawicę Wisły. Prywatnie jest synem Teofila Kowalskiego - legendarnego pięściarza i trenera Białej Gwiazdy.

Kto napisał na ścianie "Kochana Marta Starowicz"?

 • access_time 00:11:07
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.11.02
Marta Starowicz - polska koszykarka, występująca na pozycji rozgrywającej, przez wiele lat podpora Wisły Kraków, multimedalistka mistrzostw Polski, reprezentantka Polski, wicemistrzyni Europy z 1981, po zakończeniu kariery zawodniczej – trenerka koszykarska. W cyklu Życiowe Fair Play Grzegorz Bernasik zaprosił do rozmowy sportowca, któremu piłeczka była pisana, choć początkowo nie ta "pomarańczowa", a mała celuloidowa...

Anna Korzeniak: tenis na korcie i... w internecie

 • access_time 00:09:48
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.10.26
Obok sióstr Radwańskich Anna Korzeniak była jedną z najlepiej zapowiadających się polskich tenisistek na początku XXI wieku. W marcu 2008 roku zajmowała 182. miejsce w rankingu WTA. Dziś krakowianka prowadzi szkołę tenisową, oferując także bezpłatny kurs internetowy. Do rozmowy w cyklu Życiowe Fair Play zaprosił ją Grzegorz Bernasik.

Grzegorz Brudziński Czerwony rękawek, to ten lewy - od serca

Grzegorz Brudziński (ur. 1959 roku w Piszu, województwo warmińsko-mazurskie) – polski zapaśniczy sędzia sportowy. W rozmowie z Grzegorzem Bernasikiem opowiada o tym jak Mazur stał się Małopolaninem, kiedy sędziemu serce bije niespokojnie i dlaczego Chutor Grzegorza stał się miejscem do życia na sportowej emeryturze.

Grzegorz Brudziński sędziuje od 1982 roku, sędzia międzynarodowy od 1989 r. W 1996 zdobył uprawnienia sędziego klasy E upoważniające do sędziowania mistrzostw świata i europy. Uczestnik Olimpiad: Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008 oraz Londyn 2012.

Od 2013 roku wiceprezydent Światowej Komisji Sędziowskiej i Prezydent Europejskiej Komisji Sędziowskiej przy Światowej Federacji Zapasów. Podczas olimpiady w Pekinie był kierownikiem maty odpowiedzialnym i decydującym na jednej z trzech mat.

Jest pierwszym i jedynym sędzią z Polski awansowanym na tak wysokie stanowisko w strukturach wszystkich światowych federacji sportu.
Wcześniej zawodnik w stylu klasycznym klubu Budowlanych Olsztyn i Glinika Gorlice, wychowanek trenera Henryka Cupa. Z żoną Bożeną ma dwie córki, Annę i Kingę.

W listopadzie 2016 został wybrany prezesem Polskiego Związku Zapaśniczego na kadencję 2016–2020. Członek Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Piotr Bogusz: Dzieci musza się sportem bawić!

Pierwszy powiew zimy zapewnił w rozmowach z cyklu Życiowe Fair Play - Piotr Bogusz - instruktor narciarstwa i założyciel Szkoły Narciarskiej "Lider". Słowo "powiew" jest tu zresztą podwójnie znaczące, bowiem "LIDER" to dziś i narty i żagle...i oczywiście słynny Puchar Kubusia Puchatka...

Alicja Jeromin: Nikt mi butów nie wiązał

 • access_time 00:11:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.09.28
Alicja Anna Jeromin z domu Fiodorow (ur. 22 maja 1985 w Kozienicach) – polska niepełnosprawna lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich, siedmiokrotna medalistka igrzysk paraolimpijskich, mistrzyni świata i Europy, była Gościem Grzegorza Bernasika.

Sylwia Pasińska-Skowron: nie lubię biegać, ale...

 • access_time 00:09:16
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.09.07
Ze sportem spędzała czas od dzieciństwa: łyżwiarka szybka, potem piłkarka ręczna - od szkoły sportowej do ekstraklasy. Dziś poza profesją dietetyka, jej pasją jest nordic walking. Zdobywała puchary, tytuły i medale na trasach całej Europy, choć zastrzega, że "nordic", to nie konkurencja sportowa. Jak zatem podchodzi do startów "z pomiarem czasu", a co daje jej siłę, by uczyć, instruować i organizować zajęcia dla osób, które trudno namówić do prozdrowotnego męczenia organizmu? Sylwię Pasińską-Skowron zaprosił do rozmowy Grzegorz Bernasik.

Katarzyna Zygmunt: Na trybunach jest zimno... więc zostałam sędzią!

 • access_time 00:12:43
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.06.22
Katarzyna Zygmunt. Kryniczanka, absolwentka AWF-u, terapeuta psychologii sportu. Pierwsza w Polsce kobieta, która została sędzią hokeja. Żona panczenisty, olimpijczyka Pawła Zygmunta. Postać, bez której cykl Życiowe Fair Play nie mógłby istnieć...

Panią Katarzynę, (dokladniej Kasię, bo są na "Ty") podejmował Grzegorz Bernasik.

Ona: Egzamin na sędziego hokejowego zdała w ciąży. Gdy mąż chciał zrezygnować z łyżwiarstwa szybkiego, założyła dla niego klub sportowy. Gdy zauważyła u niego spadek samooceny, nauczyła się (i Jego) technik motywacyjnych...

On: Paweł Zygmunt - Mąż Kasi. Panczenista (czyli łyżwiarz szybki). Wielokrotny olimpijczyk (igrzyska w Lillehammer w 1994 roku, w Nagano w 1998 roku, w Salt Lake City w 2002 roku i w Turynie w 2006 roku). W 2002 roku zajął drugie miejsce na mistrzostwach Europy na dystansie 10 tys. metrów oraz drugie miejsce na mistrzostwach świata, na dystansie 5 tys. metrów. W 2006 roku zakończył karierę sportową. Jest działaczem Polskiego Komitetu Europejskiego. 

Prof Stefan Bielański: Cenię Dino Zoffa!

Krakowski korespondent dziennika La Gazzetta dello Sport, miłośnik espresso, ale przede wszystkim znawca calcio, czyli włoskiego futbolu, profesor Stefan Bielański, pracownik naukowo-badawczy Instytutu Politologii UP, zarazem kierownik zespołu Italian Studies, był gościem Grzegorza Bernasika.

Magdalena Grzybowska: Samotność tenisistki

Swój pierwszy tytuł Mistrzyni Polski wywalczyła na kortach Olszy Kraków, mając 16 lat. Potem rzadziej grała "obok toru kolejowego", bowiem czas spędzała na największych tenisowych obiektach świata. Karierę zakończyła przedwcześnie z powodu licznych kontuzji, ale i tak Magdalena Grzybowska zasługuje na miano jednej z trzech największych Dam Polskiego Tenisa. Jak dziś wspomina życie profesjonalnej zawodniczki? Co wielki sport daje, co zabiera? Do rozmowy zaprosił popularną "Grzybcie" Grzegorz Bernasik

Bogdan Serwiński: Moje Muszyńskie Złotka

 • access_time 00:10:28
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.06.01
W siatkarskiej Muszynie - Człowiek Instytucja. I twórca i prezes i trener... Z klubem tym, grającym od 2003 r. w ekstraklasie kobiet, zdobył cztery tytuły Mistrza Polski oraz dwa wicemistrzostwa. Prowadzona przez niego drużyna w rozgrywkach elitarnej Ligi Mistrzyń w sezonie 2008/2009 i w sezonie 2010/2011 awansowała do II rundy play-off. W sezonie 2012/2013 klub odniósł największy sukces w swej historii, zdobywając Puchar CEV. W muszyńskiej hali cicho wibrują jeszcze echa tamtych "wielkich" sportowych chwil, ale o podejmowaniu najpotężniejszych klubów Europy nikt nie marzy... Bogdana Serwińskiego zaprosił do rozmowy i wspomnień - Grzegorz Bernasik.

Roman Steblecki: W życiu i w sporcie: "bez dziadostwa"

 • access_time 00:11:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.05.25
Roman Steblecki - legendarny kapitan hokejowej drużyny Cracovii, król strzelców Ligi Hokejowej, wielokrotny reprezentant kraju był gościem Grzegorza Bernasika w cyklu rozmów "Życiowe Fair Play".

Wacław Klag: Od startu do mety... z aparatem

 • access_time 00:09:29
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.05.18
18 maja, w dniu 100-lecia urodzin Karola Wojtyły, w cyklu Życiowe Fair Play rozmowa nietypowa. Dzień jest jednak szczególny. Grzegorz Bernasik - autor tego cyklu postanowił zaprosić do rozmowy kogoś, kto połączy wątki szlachetnej postawy życiowej, sportowej żyłki oraz artystycznego spojrzenia na świat, a w dodatku kogoś, kogo hasła "Wadowice i Ojciec Święty, wiążą z pracą zawodową. Znany krakowski dziennikarz , fotoreporter i malarz, Wacław Klag, jest autorek pewnego portretu.

Rafał Sonik: Tato mi powiedział: Pamiętaj Synu...

 • access_time 00:12:37
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.05.11
Rafał Sonik - polski przedsiębiorca i kierowca rajdowy, startujący na wszędołazach w rajdach terenowych, zwycięzca rajdu Dakar, dziewięciokrotny zdobywca Pucharu Świata FIM, pięciokrotny mistrz Polski w rajdach enduro. Rafał Sonik nie jest ani zwyczajnym przedsiębiorcą, ani typowym sportowcem. Swoimi kilkoma firmami najczęściej zarządza zdalnie. W Polsce przebywa tylko cztery miesiące w roku, pozostałe pochłaniają mu treningi i starty w rajdach. Do rozmowy w cyklu Życiowe Fair Play zaprosił go Grzegorz Bernasik.

Teresa Folga-Theodoropoulos: taniec pod greckim niebem

 • access_time 00:10:13
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.05.04
Polska gimnastyczka, trenerka, olimpijka z Seulu 1988. Podczas kariery sportowej reprezentowała klub MKS Krakus Kraków. Wielokrotna mistrzyni Polski, uczestniczka i miss Igrzysk Olimpijskich w Seulu 1988 r. Do rozmowy w cyklu Życiowe Fair Play, zaprosił znakomitą gimnastyczkę, (od 30 lat mieszkającą w Grecji) - Grzegorz Bernasik

Od 30 lat nasza znakomita gimnastyczka mieszka na jednej z greckich wysp, gdzie wciąż zajmuje się tym, co kocha: gimnastyką i tańcem.

Mateusz Kusznierewicz: Widzę wiatr kolorami

 • access_time 00:11:16
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.04.27
Jestem wdzięczny moim rodzicom za możliwość poznawania świata - podsuwali mi ciekawe propozycje i czasem pomagali dojeżdżać na stadion lekkoatletyczny, basen czy zajęcia plastyczne i muzyczne. Poszerzali moje horyzonty. Do niczego nie zmuszali, a nieustannie wspierali. Jednym z pomysłów, które omówiliśmy przy wieczornej kolacji w maju 1984 roku, był obóz żeglarski nad Zalewem Zegrzyńskim. Miałem wtedy 9 lat, przyznaje Mateusz Kusznierewicz. Wielu tak zaczynało, ale to właśnie on po 12 latach od tamtej chwili został mistrzem olimpijskim w klasie Finn. Posłuchaj rozmowy, do której w cyklu "Życiowe Fair Play", zaprosił mistrza Grzegorz Bernasik.

Piłka lecąca ku słońcu...

 • access_time 00:10:54
 • calendar_today Środa, 2020.04.22
Wojciech Stawowy - trener piłkarski. Ten, który przeszedł z piłkarską Cracovią szlak od rozgrywek trzeciej ligi po czołówkę ekstraklasy. Ten, który podpisał z Pasami historyczny 10-letni kontrakt, a kilkadziesiąt dni później został zwolniony. Warto pamiętać, że dużo wcześniej dla Wisły Kraków zdobył z juniorskimi podopiecznymi tytuł mistrzowski w 2000 roku. Mało kto wie, że w młodości chciał zostać zawodowym żołnierzem. Czego jeszcze nie wiemy o Wojciechu Stawowym? Posłuchaj bardzo osobistej rozmowy z Grzegorzem Bernasikiem. Rozmowy w cyklu "Życiowe Fair Play".

Dariusz Marek: harmonia życia i sportowego wysiłku

 • access_time 00:08:28
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.03.23
Wyczynowy amator. Elita biegów górskich. Specjalista od dystansów półmaratońskich gdzie im trudniejszy technicznie teren i im więcej pod górę, tym lepiej. Łamie schematy i bariery. Im starszy tym szybszy i zwinniejszy. Na co dzień para się Uzdrawianiem Pranicznym, którym pomaga osobom potrzebującym równowagi w sferze energetycznej oraz... toczy na kole garncarskim z pasji. Reprezentant nietuzinkowego teamu Monk Sandals Team. To właśnie Dariusz Marek, którego do rozmowy w cyklu Życiowe Fair Play zaprosił Grzegorz Bernasik.

Ziutka i Andrzej Ogrodnikowie: Uczciwość i solidność!

Ziutka i Andrzej Ogrodnikowie od ponad 20 lat uczą żeglarstwa i życia małych sportowców z klubu Horn. W radiowym studiu gospodarzem był Grzegorz Bernasik, ale kurs rozmowy wyznaczali Goście... Zaproszenie do rozmowy w cyklu Życiowe Fair Play było w tym przypadku oczywiste, bo definicje sportowej , żeglarskiej i tej lądowej uczciwości i solidności , wypisane są na sztandarach ( a może raczej żaglach )!

Teresa Stochel: Lubię rywalizację!

Jest przewodnikiem tatrzańskim, uwielbia narciarstwo turowe, namiętnie gra w tenisa, uczestniczy w imprezach masowych, a ostatnio odkryła także narty biegowe. Do rozmowy o Życiowym Fair Play Grzegorz Bernasik zaprosił Teresę Stochel - "profesjonalną amatorkę".

Anna Orzechowskai Agnieszka Wnuk: Rehabilitacja zaczyna się w głowie!

Anna Orzechowska - menager oraz Agnieszka Wnuk - fizjoterapeutka. Obie łączą swoje umiejętności, a także - trudno nie użyć tego słowa -pasje na potrzeby Fundacji "Znowu w Biegu". Gościł je Grzegorz Bernasik.

Piotr Skwarek: Nigdy nie obrażaj się na piłkę

Trenerem pierwszego zespołu WKS Wawel został pracujący dotychczas z juniorami Piotr Skwarek. Co ciekawe, to niejedyne nowe obowiązki byłego szkoleniowca grup młodzieżowych Cracovii. Przy Podchorążych powstaje bowiem Akademia Piłkarska 100-lecia WKS Wawel, której Skwarek będzie Dyrektorem. Wygląda na to, że rusza właśnie misja odbudowy "Wojskowych", i to od podstaw. Ruszają nabory do nowo-powstałej akademii, ruszają przygotowania zarówno drużyny juniorskiej jak i seniorów. W cyklu "Życiowe Fair Play" z Piotrem Skwarkiem rozmawiał Grzegorz Bernasik

Sport to konsekwencja

 • access_time 00:10:13
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.02.10
Naszym Gościem był Marcin Królikowski, uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich w Nagano 1998. Były zawodnik, reprezentant Polski w Maratonach na Wózkach. Swą karierę zakończył jako dziesiąty maratończyk w Europie. Od 2006 roku działacz sportowy, początkowo w Fundacji Studentów i Absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, obecnie Dyrektor Administracyjno-Sportowy, Koordynator w Centrum Sportu Niepełnosprawnych Karcher Hala Cracovii. Od 2018 roku Kierownik sekcji szermierczej. Z Marcinem rozmawiał Grzegorz Bernasik.

Piotr Szefer: Debiutowałem na stadionie LKS Mogilany

 • access_time 00:10:36
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.01.20
W cyklu "Życiowe fair play" gościem Grzegorza Bernasika był Piotr Szefer, spiker pracujący podczas spotkań piłkarskiej reprezentacji Polski na PGE Narodowym w Warszawie.

Krzysztof Mrówka: Wystarczy gest, czyli o walce z rasizmem na stadionach piłkarskich

Gościem Grzegorza Bernasika był Krzysztof Mrówka z portalu Interia.pl

Małgorzata Tlałka: Wygrywamy, bo jesteśmy dwie

O sile sióstr, o treningach z francuską kadrą i przypadku Blanki Fernández Ochoa, Hiszpanki , która odbywała z konieczności zajęcia z alpejczykami opowiadała Grzegorzowi Bernasikowi Małgorzata Tlałka-Długosz, jedna z najlepszych narciarek w naszej historii.