Radio Kraków

Podcasty

Nowy program dla cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce

"Żyj i Pracuj w Małoposce" - Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie stworzył projekt wsparcia i integracji dla cudzoziemców, mieszkających w naszym regionie. Pomoc otrzymają też przedsiębiorcy zatrudniający obcokrajowców. O szczegółach opowiada kierownik projektu Iwona Musz w rozmowie z Joanna Gąską.

W Małopolsce brakuje lekarzy, pielęgniarek i medyków

W Małopolsce brakuje lekarzy, pielęgniarek i medyków. Również transport notuje spore zapotrzebowanie na kierowców. Deficyt rąk do pracy mocno widoczny jest też sektorze budowlanym. O planach rozwoju rynku pracy i nowych inwestycjach w tzw. "obwarzanku krakowskim" - mówi pracujący od miesiąca na stanowisku wicestarosty powiatu krakowskiego Wojciech Pogan w rozmowie z Joanną Gąską.

Z Wojewódzkiego Urzędu Pracy wyruszył "Małopolski pociąg do kariery"

Mimo, że program rozpoczął się w połowie maja, pieniądze na szkolenia rozeszły się w ciągu jednego dnia. "Małopolski pociąg do kariery" to flagowy projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, który wpisuje się w koncepcję nauki przez całe życie. Jest narzędziem rozwoju zawodowego skierowanym do pracujących Małopolan. Jak wyjaśnia Małgorzata Dudziak, kierownik zespołu podnoszenia kwalifikacji dorosłych - uczestnicy programu otrzymują konkretne wsparcie. Stąd tak ogromne zainteresowanie. O szczegóły pytała Joanna Gąska.

Frontem do klienta, czyli jak urzędnicy inwestują w pokolenie "Z" na małopolskim rynku pracy

Cyfrowa diagnoza talentów i doświadczenia zawodowego, wirtualny trenażer profesji, talony na poprawienie urody a także bony szkoleniowe o wartości kilku tysięcy złotych, do tego całe zaplecze budowania kompetencji zawodowych i umiejętności miękkich. Specjaliści rynku pracy w Małopolsce tworzą nowe, bezpłatne narzędzia dla Pokolenia Z, i to zarówno bezrobotnych jak i pracujących, szukających nowych wyzwań.

Cyfrowa analiza osobowości w 20 minut. Urzędy pracy z nową ofertą do młodych bezrobotnych

Cyfrowa analiza osobowości czyli kwestionariusz, który zdiagnozuje potencjał i zasoby bezrobotnego - to najnowsze narzędzie pracowników powiatowego urzędu pracy w Krakowie, które ma pomóc odkryć mocne strony i kierunki rozwoju zawodowego. Kwestionariusz zawiera 120 pytań. Po udzieleniu odpowiedzi uczestnik otrzymuje 25 stronicowy raport, który zawiera kompleksową charakterystykę osobowości - wyjaśnia Justyna Kocjan z urzędu pracy powiatu Krakowskiego w rozmowie z Joanną Gąską:

Gogle VR przygotują bezrobotnych do wykonywania obowiązków służbowych

Urzędy pracy sięgają po nowe technologie, żeby skuteczniej szkolić i przybliżać zawody poszukującym pracy i trwale bezrobotnym. Jednym z kursów, są warsztaty, na których uczestniczy będą poznawać konkretne zawody za pośrednictwem okularów do wirtualnej rzeczywistości. - Często osoby młode mają trudność w wyborze konkretnego zajęcia, bo nie wiedzą, z jakimi kompetencjami wiąże się dana profesja. Dla nich wirtualny trening może okazać się bardzo pomocny - wyjaśnia doradca do spraw osób młodych Paulina Belska z powiatowego urzędu pracy w rozmowie z Joanną Gąską.

Rusza kampania: "30 lat EURES - Godna praca w całej Europie"

Cztery i pół miliona ofert pracy i ponad milion zarejestrowanych - sieć Europejskich Służb Zatrudnienia obchodzi 30 lecie istnienia w Europie i 20 lat pracy w Polsce. Dlatego Powiatowy Urząd Pracy w Krakowie rusza z kampanią pod hasłem: "30 lat EURES. Godna praca w całej Europie", która dotyczy zatrudniania w krajach unijnych. Jak informuje doradca zawodowy UPPK Paulina Belska, urzędnicy przygotowali szereg warsztatów i konsultacji w ramach europejskiej wymiany doświadczeń. Rozmawiała z nią Joanna Gąska.

Szybka randka z inwestorem - o największym w Europie Środkowo-Wschodniej kongresie głębokich technologii

Polskie start-upy inwestują w głębokie technologie. Mimo, że Europa Środkowa-Wschodnia na razie raczkuje w biznesie deep-tech, to jednak młode firmy bazujące na potencjale naukowym są przedmiotem szerokiego zainteresowania inwestorów, również tych zagranicznych. Co roku ponad 500 uczestników: przedsiębiorców, naukowców i start-upów bierze udział w kongresie Deep Tech Summit. Organizatorem szczytu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest zarząd Fundacji Polska Innowacyjna. Z inicjatorem kongresu rozmawiała Joanna Gąska.

Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza na szkolenia z WOT. W lutym ruszają "Ferie z 11 MBOT"

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:08:50
  • calendar_today Poniedziałek, 2024.01.08
Blisko 2 tyś. złotych za odbyty kurs, chronione stanowisko pracy oraz umiejętności strzeleckie. To tylko część profitów z uczestnictwa w tzw. "szesnastce" czyli podstawowym szkoleniu w ramach terytorialnej służby wojskowej. Jak informuje oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Adam Trębacz oraz kpr. Piotr Białoń z biura prasowego 11 MBOT, żołnierze na zgrupowaniach uczą się podstaw medycyny pola walki i zasad pierwszej pomocy. O możliwości rozwoju zawodowego w armii pytała Joanna Gąska.

Jobmapa ułatwi poszukiwanie zatrudnienia blisko miejsca zamieszkania

Jobmapa jest aplikacją, która wpisuje się w strategię budowy miasta krótkich odległości. Została stworzona przez Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, żeby pomóc mieszkańcom miasta w poszukiwaniu zatrudnienia w interesującej ich okolicy. O szczegółach opowiada pracownik urzędu Magdalena Żuchowicz w rozmowie z Joanną Gąską.

Więcej szkoleń w ramach KFS. 170 tys. trafi do małopolskich firm

Blisko 170 tys. złotych w dodatkowym naborze rozdadzą urzędnicy powiatu krakowskiego w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. - Każdy pracodawca zainteresowany podnoszeniem kwalifikacji swojego zespołu, po złożeniu wniosku, może liczyć na dofinansowanie do kosztów szkolenia w wysokości 20 tysięcy w ciągu roku na jednego pracownika - wyjaśnia specjalistka do spraw rozwoju zawodowego w urzędzie pracy powiatu krakowskiego Anna Matysik w rozmowie z Joanną Gąską.

Urlop na poligonie - armia rekrutuje do udziału w szkoleniach w ramach "Wakacji z WOT"

Ponad 2,5 tysiąca złotych uposażenia, do tego pełne umundurowanie, wyżywienie i szkolenia z obsługi broni w pakiecie - to profity tzw. "szesnastki". Za niespełna 3 tygodnie 24. czerwca rusza kilkunastodniowe szkolenie wojskowe w ramach programu Wakacje z WOT. Rekruci, którzy złożyli karty powołań, kurs podstawowy odbędą w Oświęcimiu. "To ostatni moment na zgłoszenie podania do Wojskowych Centrów Rekrutacji" - wyjaśnia dowódca Małopolskich Terytorialsów - pułkownik Marcin Siudziński i dodaje, że do szkolenia warto się przygotować.

Rekruci, którzy byli związani z wojskiem, to znaczy służyli w armii, szkolą się wyłącznie tydzień. Ci, którzy nie zdążą na czerwcowy termin, mogą ubiegać się o przyjęcie na termin wrześniowy. Do tej pory do udziału w Wakacjach z WOT zgłosiło się już 120 uczestników. 

Powiatowy Urząd Pracy w Krakowie przekazał małopolskim pracodawcom 3,5 mln złotych w ramach programu "Halo Dopłacamy"

250 zakwalifikowanych pracodawców, ponad 300 podpisanych umów i budżet opiewający na 3,5 mln złotych - powiatowy urząd pracy w Krakowie podsumowuje ponad 2-letni projekt "Halo Dopłacamy". Program zakładał refundację kosztów pracowniczych w firmach, które zatrudniały osoby bezrobotne na okres co najmniej 9 miesięcy. O szczegóły pytała Joanna Gąska.

"Macierzyństwo i kariera" - powiatowy urząd pracy w Krakowie aktywizuje kobiety powracające na małopolski rynek pracy

Powiatowy urząd pracy w Krakowie zaprasza kobiety powracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub dłuższej przerwie wychowawczej do wzięcia udziału w programie "Macierzyństwo i kariera". Poza szkoleniami, kursami i dotacjami na własną działalność gospodarczą, kobiety mogą również skorzystać z częściowej refundacji kosztów opieki nad dzieckiem - informuje Justyna Kocjan z Centrum Aktywizacji Zawodowej w rozmowie z Joanną Gąską.

Startują Targi Pracy i Przedsiębiorczości w Krakowie

Blisko stu wystawców, trzy strefy aktywizujące oraz plan bezpłatnych wykładów i warsztatów dla osób chcących założyć działalność gospodarczą albo znaleźć zatrudnienie - tak zapowiadają się krakowskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości pod hasłem "Majówka z pracą". Wystawcy będą czekać na chętnych w środę w Tauron Arenie od godz 9.00 - zaprasza Magdalena Żuchowicz z Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w rozmowie z Joanną Gąską.

8 milionów złotych na wspieranie przedsiębiorczości w powiecie krakowskim

33 tys. złotych bezzwrotnej dotacji otrzyma każdy z mieszkańców powiatu krakowskiego planujący otworzyć własną działalność gospodarczą na terenie gmin okalających Kraków bądź w samym mieście. Procedura ubiegania się o pieniądze trwa kilka miesięcy i zakłada weryfikację pomysłu, szkolenia oraz pracę nad biznesplanem. Do końca tego półrocza urzędnicy na wsparcie przedsiębiorczości wydadzą blisko 4 miliony złotych. w II półroczu chcą wydać o 300 tysięcy więcej, ale na razie czekają na środki. Od początku roku do programu zakwalifikowało się ponad 100 wnioskodawców. W 2023 roku dotację otrzyma w sumie 250 osób. O szczegóły programu pytała Joanna Gąska.

Firmy technologiczne i państwowe agencje rekrutują w Krakowie - rozpoczęły się Targi Pracy AGH

ad 120 firm z całej Polski zaczynając od sektora chemicznego, przez instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz aż do Agencji Wywiadowczej i Bezpieczeństwa Publicznego przyjechało na największe w Krakowie targi pracy organizowane przez Akademię Górniczo-Hutniczą. Kogo poszukuje przemysł 4.0 i rynek pracy oparty na nowoczesnych technologiach - odpowiada Piotr Janus, kierownik centrum karier AGH, które organizuje targi

Pokolenie Silver wkracza na małopolski rynek pracy

"Rozwój zawodowy dla 50-latków. Szybka ścieżka szkoleń" - pod takim hasłem Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie promuje możliwość skorzystania z kursów i szkoleń zawodowych dla osób powyżej 50 roku życia. Jak zapewniają organizatorzy, w ofercie znajdują się szkolenia niemal z każdej branży a dofinansowanie przekracza 5 tysięcy złotych. O możliwościach rozwoju pokolenia "Silver" na małopolskim rynku pracy opowiada Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Ruszył nabór do Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Ruszył nabór wniosków do Krajowego Funduszu Szkoleniowego. W ramach budżetu przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej powiat krakowski otrzymał milion siedemset tysięcy. Po pieniądze mogą zgłaszać się przedsiębiorcy, którzy chcą wysłać na kursy swoich pracowników. O szczegóły nowego rozdania w ramach KFS pytała Joanna Gąska.

Ustawa, która zmienia rynek pracy - Ministerstwo Rodziny przygotowało projekt

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:03:40
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.02.27
Ta ustawa ma zmienić urzędy pracy ze skamieniałych instytucji w prężne ośrodki budujące kapitał kariery mieszkańców regionu i zmniejszające bezrobocie. Projekt Ustawy o Aktywności Zawodowej opracowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej znosi m.in. zapis dotyczący ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie rejestracji jako osoba bezrobotna. Dzięki temu do urzędów będą trafiali chętni, którzy faktyczne zgłaszają się po pracę a nie po świadczenie. Nowe prawo ma gwarantować też szereg rozwiązań dla osób, które skończyły 18 lat i dopiero wchodzą na rynek pracy - wyjaśnia współautorka projektu Dyrektor Departament Ryku Pracy dr Ewa Flaszyńska. Rozmawiała z nią Joanna Gąska.