Radio Kraków

Podcasty

Doradcy zawodowi coraz liczniej wkraczają do małopolskich szkół. Mówią o potrzebie rozwiązań systemowych

Doradcy zawodowi coraz częściej i liczniej wkraczają do małopolskich szkół, nawet tych podstawowych. Część z nich to etatowi nauczyciele, którzy znają dobrze swoich uczniów, część reprezentuje powiatowe urzędy pracy i odwiedza szkoły kilka razy do roku, prezentując możliwości rozwoju ścieżki edukacyjnej i zawodowej nawet na wczesnym etapie kształcenia. To jednak inicjatywa dyrektorów urzędów a nie obowiązek prawny - wyjaśnia Dorota Niemiec - dyrektor urzędu pracy powiatu krakowskiego w rozmowie z Joanną Gąską.

Zwiększy się przyszłoroczny budżet dla przedsiębiorców w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego

"Nie powinny się zmienić ani wysokość dotacji ani priorytety finansowania, za to wydłuży się czas oczekiwania na pieniądze. Nabór wniosków do Krajowego Funduszu Szkoleniowego rozpocznie się dopiero w drugim kwartale przyszłego roku" - wyjaśnia wiceprzewodniczący powiatowej rady rynku pracy Grzegorz Seweryn w rozmowie z Joanną Gąską. Już wiadomo, że podstawowy limit budżetu dla KFS wyniesie w 2023 roku milion siedemset złotych. To o 200 tys. więcej niż powiatowy urząd pracy wydał w tym roku na szkolenia w ramach KFS.

Ponad 10 milionów złotych wydał w tym roku powiatowy urząd pracy na dotacje dla startujących z własnym biznesem

Ponad 10 milionów złotych wydał w tym roku powiatowy urząd pracy na dotacje dla osób, startujących z własnym biznesem. Do tej pory działalność rozpoczęło 200 firm, docelowo do końca grudnia powstanie 350. Każdy przedsiębiorca, po blisko półrocznym szkoleniu otrzymuje w programie 30 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji, pod warunkiem że utrzyma biznes przez co najmniej rok. Mieszkańcy gmin okalających Kraków, chętnie inwestują w usługi rękodzielnicze, samochodowe oraz te, oparte na nowych technologiach

Pracownicy ZUS w Małopolsce zwiększyli wykrywalność wyłudzających zwolnienia lekarskie. Korzystają z algorytmów bazujących na sztucznej inteligencji

Małopolski ZUS wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę niemal półtora miliona złotych. Przyczyną braku przyznania świadczeń jest nieuczciwe wykorzystanie zwolnień lekarskich bądź ich nieuprawnione przedłużanie. Decyzja dotyczy blisko półtora tysiąca Małopolan - wyjaśnia regionalny rzecznik ZUS Anna Szaniawska w rozmowie z Joanną Gąską.

Wysoka wykrywalność wynika z oprogramowania, opartego na protokołach sztucznej inteligencji, która na podstawie historii choroby i przyznanych zwolnień, typuje przypadki budzące wątpliwość i zaleca przeprowadzenie kontroli.

Trzydniowe Forum Podkrakowskiego Rynku Pracy zaprasza przedsiębiorców, pracodawców oraz osoby poszukujące zatrudniania

Spotkania doradców z przedsiębiorcami, warsztaty, dyskusje i profesjonalne wsparcie zawodowe oraz punkty konsultacyjne czekają na małopolskich pracodawców oraz osoby poszukujące zatrudnienia lub chcące się przekwalifikować w ramach trwającego Forum Podkrakowskiego Rynku Pracy. Spotkania odbywają się w Dworku Skawińskim, Dworze w Tomaszowicach oraz w filiach powiatowych urzędów pracy. O program pytała Joanna Gąska.

Szczegółowy plan spotkań, warsztatów i prelekcji dostępny jest na www.powiat.krakow.pl oraz na portalu powiatowego urzędu pracy w Krakowie. 

Mężczyźni narodowości ukraińskiej nie chcą wracać do rodzimego kraju - wynika z badań Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:05:25
  • calendar_today Poniedziałek, 2022.11.14
Po agresji Rosji na Ukrainę tylko 15 proc. mężczyzn narodowości ukraińskiej opuściło Małopolskę i wróciło do rodzimego kraju - szacuje Grodzki Urząd Pracy w Krakowie. Z kolei kobiety uciekające z terenów ogarniętych wojną, które poszukiwały zatrudnienia na południu Polski nie wypełniły zapotrzebowania na stanowiska medyczne. O obecnej sytuacji na małopolskim rynku pracy w kontekście wojny toczącej się za wschodnią granicą opowiada Dyrektor ds. Rynku Pracy w Grodzkim Urzędzie Pracy Waldemar Jakubas. Rozmawiała z nim Joanna Gąska

Od szkoleń po własny biznes - powiatowy urząd pracy proponuje bezrobotnym indywidualną ścieżkę rozwoju

Szkolenia, staże, doradztwo zawodowe i dotacje na własny biznes - powiatowy urząd pracy w Krakowie zaprasza do współpracy osoby bezrobotne i proponuje indywidualną ścieżkę rozwoju. Na pomoc mogą liczyć osoby z gmin okalających Kraków bez względu na wiek i wykształcenie. Jak otrzymać pomoc w rozwoju własnej kariery podpowiada doradca zawodowy Andrzej Ludwik w rozmowie z Joanną Gąską.

Powiatowy urząd pracy w Krakowie zaprasza na diagnozę własnej ścieżki zawodowej i proponuje wsparcie

Indywidualna ścieżka rozwoju zawodowego - od szkoleń po staże, kursy i własną działalność gospodarczą, na którą uczestnik projektu otrzyma pieniądze - to propozycja powiatowego urzędu pracy w Krakowie. Na pomoc mogą liczyć osoby bezrobotne z gmin okalających Kraków bez względu na wiek i wykształcenie. Ze szkoleń i dofinansowania skorzystał już balsamista - Bartłomiej Jochymek. A o tym jak otrzymać pomoc w rozwoju własnej kariery podpowiada doradca zawodowy Andrzej Ludwik w rozmowie z Joanną Gąską.

"Świadomie do celu!" - Targi Pracy i Przedsiębiorczości już niebawem w Krakowie

Niespełna stu wystawców weźmie udział w dwudniowych krakowskich Targach Pracy i Przedsiębiorczości, które rozpoczną się we wtorek 25 października. Na poszukujących pracy, chcących otworzyć własny biznes lub start-up oraz samych przedsiębiorców czekają szkolenia, aktualne informacje o grantach i środkach unijnych a także szereg warsztatów tematycznych - wylicza organizator wydarzenia dyrektor ds. rynku pracy w Grodzkim Urzędzie Pracy Waldemar Jakubas. Rozmawiała z nim Joanna Gąska. Dwudniowe Targi Pracy pod hasłem: "Świadomie do Celu!" odbędą się w Tauron Arenie Kraków.

Urzędnicy zapraszają na spotkania coachingowe z ekspertami do powiatowego urzędu pracy w Krakowie

Jest uznawany za nowoczesną formę rozwoju zawodowego i osobistego. Pomaga w odkrywaniu własnych talentów i potencjału. Coaching - to nowa propozycja powiatowego urzędu pracy w Krakowie, która polega na zadawaniu pytań przez prowadzącego warsztaty i samodzielnym poszukiwaniu drogi realizacji celu. O nowej formie wsparcia opowiada zawodowy coach Andrzej Ludwik. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Szkoły zawodowe w Małopolsce coraz częściej oferują możliwość zmiany kwalifikacji pełnoletnim uczniom i dorosłym w ramach Centrów Kształcenia Ustawicznego

Takim prężnie działającym ośrodkiem jest Zespół Szkół Mechanicznych w Olkuszu i tamtejsze CKU - któremu szefuje dyrektor szkoły Aldona Nowicka. Jak wyjaśnia, kursy i szkolenia są bezpłatne. Szczegół dotyczące konkretnych zawodów i specjalizacji znajdują się na stronie Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu. A o kursy pytała Joanna Gąska.

Powiatowy urząd pracy w Krakowie zaprasza na bezpłatne spotkania coachingowe. Pierwsze warsztaty 7 października

Jest skuteczną metodą rozwoju zawodowego choć nie jest przeznaczona dla każdego. Tzw. coaching kariery pomaga klientowi wyznaczyć ważne dla niego cele i osiągnąć pracę marzeń, zmienić branżę lub zdobyć nowe kwalifikacje. Polega na spotkaniach osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy, z kimś w rodzaju trenera, który pomaga w ustaleniu dróg do sukcesu zawodowego. Czym w praktyce jest coaching, wyjaśnia certyfikowany coach kariery Andrzej Ludwik z powiatowego urzędu pracy w Krakowie. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Jeszcze 100 miejsc w programie "Halo Dopłacamy"

Jeszcze 100 miejsc w programie "Halo dopłacamy" czeka na pracodawców, którzy w ramach prac interwencyjnych zechcą zatrudnić osobę bezrobotną i skorzystać z refundacji kosztów pracy. Takie wsparcie oferuje powiatowy urząd pracy w Krakowie w ramach unijnego wsparcia. O warunkach skorzystania z pomocy finansowej opowiada kierownik krakowskiej filii Katarzyna Miłek-Konieczna. rozmawiała z nią Joanna Gąska.

Bezpłatne studia podyplomowe czekają na bezrobotnych Małopolan

Państwowe uczelnie i wyższe szkoły zawodowe prowadzą intensywne nabory na studia podyplomowe. Dla tych, którzy zdecydują się kontynuować naukę powiatowy urząd pracy przygotował propozycję pokrycia kosztów kształcenia. Wystarczy zarejestrować się w urzędzie jako osoba bezrobotna. Średnia wysokość dofinansowania to 5 tys. złotych, ale zdarzają się też studia, za które urząd płaci kilkanaście tysięcy - deklaruje specjalista do spraw rozwoju kompetencji Barbara Wyrwa, w rozmowie z Joanną Gąską.

Setki miejsc stażowych, również w instytucjach administracji publicznej czekają na chętnych

Setki miejsc stażowych, również w instytucjach administracji publicznej czekają na chętnych, którzy chcą się przeszkolić, zdobyć nowe kwalifikacje i zwiększyć szanse na zatrudnienie. Powiatowy urząd pracy w Krakowie prowadzi rekrutację między innymi do własnego urzędu. Są też wakaty w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego czy Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. "Staże są płatne i mogą z nich skorzystać bezrobotni mieszkańcy Małopolski - wyjaśnia Katarzyna Miłek-Konieczna kierownik krakowskiej filii powiatowego urzędu pracy". Rozmawiała z nią Joanna Gąska.

Stażysta otrzymuje stypendium równe kwocie 1500 złotych netto miesięcznie. Powtórzę adres: www.uppkrakow.praca.gov.pl.  

Na naukę nigdy za późno. Pracownicy powiatowego urzędu pracy w Krakowie zapraszają 50-latków na bezpłatne szkolenia zawodowe

Dotacje na własny biznes, szkolenia i płatne staże w firmach działających pod Krakowem - to propozycja powiatowego urzędu pracy w ramach siódmej odsłony flagowego programu "Mania Pracowania". W projekcie mogą uczestniczyć osoby bezrobotne, które ukończyły 30 lat ze specjalnym uwzględnieniem 50-latków - wyjaśnia Monika Rozmus z powiatowego urzędu pracy w Krakowie. Z kierowniczką projektu rozmawiała Joanna Gąska.

Szczegóły projektu na www.uppkrakow.praca.gov.pl.

Wojskowe Centra Rekrutacji zachęcają do wstąpienia w szeregi armii zawodowej

28-dniowe szkolenie podstawowe i maksymalnie 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne, podczas którego ochotnicy otrzymują uposażenie w wysokości ponad 4,5 tys. złotych brutto, umundurowanie i ekwipunek - tak wygląda przygotowanie do istniejącej od niedawna dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej powołanej na mocy ustawy o Obronie Ojczyzny. Rekruci, którzy zgłoszą się na kurs otrzymają zakwaterowanie w koszarach, bezpłatne wyżywienie, prawo do urlopu wypoczynkowego, ubezpieczenie oraz ulgi na przejazdy koleją. Dodatkowo są chronieni przed zwolnieniem z pracy - wylicza podpułkownik Paweł Wójcik, zastępca szefa Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Pierwszy turnus ruszył na początku czerwca, kolejny rozpocznie się w lipcu. Zgłoszenia należy kierować do Wojskowych Centrów Rekrutacji w Krakowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Tarnowie i Nowym Targu. Powołania odbywają się raz w miesiącu. 

Ponad 30 tys. złotych przygotowali urzędnicy powiatu krakowskiego dla młodych przedsiębiorców

Jeszcze blisko 3,5 miliona złotych przeznaczy powiatowy urząd pracy na dotacje dla bezrobotnych mieszkańców gmin sąsiadujących z Krakowem, którzy chcą założyć własną firmę. W ramach siódmej odsłony programu "Mania Pracowania" 100 uczestników otrzyma 33 tys. na rozkręcenie własnego biznesu. Wystarczy mieć ukończone 30 lat, pomysł na rozwinięcie działalności i być zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy - wylicza Monika Rozmus - kierownik projektu "Mania Pracowania". Rozmawiała z nią Joanna Gąska.
Nowo powstałe firmy będą monitorowane przez okres 12 miesięcy.

Generacja "Z" na małopolskim rynku pracy w czasach społecznych sztormów

Urodzili się po 1995 roku. Nie znają życia bez internetu i social media. Są otwarci i twórczy, ale niełatwo przychodzi im skupienie uwagi na jednym zadaniu. Ich główne cechy to mobilność, szybka reakcja na zmiany i realistyczne podejście do życia. Pokolenie "Z" - bo o nim mowa, to dzisiejsi dwudziestolatkowie, którzy próbują się odnaleźć na rynku pracy w okresie społeczno-gospodarczych sztormów: najpierw epidemii a teraz wojny. Czy zapełnią lukę zawodów deficytowych - dyrektora wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Michała Kądziołkę pytała Joanna Gąska.

Powiatowe urzędy pracy zachęcają do składania wniosków o dopłaty do kosztów zatrudnienia

Dopłaty do kosztów zatrudnienia pracownika, nagród i poniesionych składek proponuje powiatowy urząd pracy w Krakowie tym przedsiębiorcom, którzy przyjmą osobę bezrobotną do pracy na co najmniej 9 miesięcy.

Przyszły pracownik musi mieć ukończone  30 lat i znajdować się w rejestrze osób bezrobotnych.  Z projektu "Halo dopłacamy" mogą skorzystać także ci przedsiębiorcy, którzy zatrudnią uchodźców z Ukrainy - wyjaśnia kierownik projektu Adrian Nowak. Łączna wartość projektu to 3,5 mln złotych. Z pomocy finansowej może skorzystać jeszcze około 80 uczestników. Wnioski należy składać w powiatowym urzędzie pracy w Krakowie i jego filiach, do końca maja.