Radio Kraków

Podcasty

Gogle VR przygotują bezrobotnych do wykonywania obowiązków służbowych

Urzędy pracy sięgają po nowe technologie, żeby skuteczniej szkolić i przybliżać zawody poszukującym pracy i trwale bezrobotnym. Jednym z kursów, są warsztaty, na których uczestniczy będą poznawać konkretne zawody za pośrednictwem okularów do wirtualnej rzeczywistości. - Często osoby młode mają trudność w wyborze konkretnego zajęcia, bo nie wiedzą, z jakimi kompetencjami wiąże się dana profesja. Dla nich wirtualny trening może okazać się bardzo pomocny - wyjaśnia doradca do spraw osób młodych Paulina Belska z powiatowego urzędu pracy w rozmowie z Joanną Gąską.

Rusza kampania: "30 lat EURES - Godna praca w całej Europie"

Cztery i pół miliona ofert pracy i ponad milion zarejestrowanych - sieć Europejskich Służb Zatrudnienia obchodzi 30 lecie istnienia w Europie i 20 lat pracy w Polsce. Dlatego Powiatowy Urząd Pracy w Krakowie rusza z kampanią pod hasłem: "30 lat EURES. Godna praca w całej Europie", która dotyczy zatrudniania w krajach unijnych. Jak informuje doradca zawodowy UPPK Paulina Belska, urzędnicy przygotowali szereg warsztatów i konsultacji w ramach europejskiej wymiany doświadczeń. Rozmawiała z nią Joanna Gąska.

Szybka randka z inwestorem - o największym w Europie Środkowo-Wschodniej kongresie głębokich technologii

Polskie start-upy inwestują w głębokie technologie. Mimo, że Europa Środkowa-Wschodnia na razie raczkuje w biznesie deep-tech, to jednak młode firmy bazujące na potencjale naukowym są przedmiotem szerokiego zainteresowania inwestorów, również tych zagranicznych. Co roku ponad 500 uczestników: przedsiębiorców, naukowców i start-upów bierze udział w kongresie Deep Tech Summit. Organizatorem szczytu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest zarząd Fundacji Polska Innowacyjna. Z inicjatorem kongresu rozmawiała Joanna Gąska.

Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza na szkolenia z WOT. W lutym ruszają "Ferie z 11 MBOT"

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:08:50
  • calendar_today Poniedziałek, 2024.01.08
Blisko 2 tyś. złotych za odbyty kurs, chronione stanowisko pracy oraz umiejętności strzeleckie. To tylko część profitów z uczestnictwa w tzw. "szesnastce" czyli podstawowym szkoleniu w ramach terytorialnej służby wojskowej. Jak informuje oficer prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Adam Trębacz oraz kpr. Piotr Białoń z biura prasowego 11 MBOT, żołnierze na zgrupowaniach uczą się podstaw medycyny pola walki i zasad pierwszej pomocy. O możliwości rozwoju zawodowego w armii pytała Joanna Gąska.

Jobmapa ułatwi poszukiwanie zatrudnienia blisko miejsca zamieszkania

Jobmapa jest aplikacją, która wpisuje się w strategię budowy miasta krótkich odległości. Została stworzona przez Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, żeby pomóc mieszkańcom miasta w poszukiwaniu zatrudnienia w interesującej ich okolicy. O szczegółach opowiada pracownik urzędu Magdalena Żuchowicz w rozmowie z Joanną Gąską.

Więcej szkoleń w ramach KFS. 170 tys. trafi do małopolskich firm

Blisko 170 tys. złotych w dodatkowym naborze rozdadzą urzędnicy powiatu krakowskiego w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. - Każdy pracodawca zainteresowany podnoszeniem kwalifikacji swojego zespołu, po złożeniu wniosku, może liczyć na dofinansowanie do kosztów szkolenia w wysokości 20 tysięcy w ciągu roku na jednego pracownika - wyjaśnia specjalistka do spraw rozwoju zawodowego w urzędzie pracy powiatu krakowskiego Anna Matysik w rozmowie z Joanną Gąską.

Urlop na poligonie - armia rekrutuje do udziału w szkoleniach w ramach "Wakacji z WOT"

Ponad 2,5 tysiąca złotych uposażenia, do tego pełne umundurowanie, wyżywienie i szkolenia z obsługi broni w pakiecie - to profity tzw. "szesnastki". Za niespełna 3 tygodnie 24. czerwca rusza kilkunastodniowe szkolenie wojskowe w ramach programu Wakacje z WOT. Rekruci, którzy złożyli karty powołań, kurs podstawowy odbędą w Oświęcimiu. "To ostatni moment na zgłoszenie podania do Wojskowych Centrów Rekrutacji" - wyjaśnia dowódca Małopolskich Terytorialsów - pułkownik Marcin Siudziński i dodaje, że do szkolenia warto się przygotować.

Rekruci, którzy byli związani z wojskiem, to znaczy służyli w armii, szkolą się wyłącznie tydzień. Ci, którzy nie zdążą na czerwcowy termin, mogą ubiegać się o przyjęcie na termin wrześniowy. Do tej pory do udziału w Wakacjach z WOT zgłosiło się już 120 uczestników. 

Powiatowy Urząd Pracy w Krakowie przekazał małopolskim pracodawcom 3,5 mln złotych w ramach programu "Halo Dopłacamy"

250 zakwalifikowanych pracodawców, ponad 300 podpisanych umów i budżet opiewający na 3,5 mln złotych - powiatowy urząd pracy w Krakowie podsumowuje ponad 2-letni projekt "Halo Dopłacamy". Program zakładał refundację kosztów pracowniczych w firmach, które zatrudniały osoby bezrobotne na okres co najmniej 9 miesięcy. O szczegóły pytała Joanna Gąska.

"Macierzyństwo i kariera" - powiatowy urząd pracy w Krakowie aktywizuje kobiety powracające na małopolski rynek pracy

Powiatowy urząd pracy w Krakowie zaprasza kobiety powracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub dłuższej przerwie wychowawczej do wzięcia udziału w programie "Macierzyństwo i kariera". Poza szkoleniami, kursami i dotacjami na własną działalność gospodarczą, kobiety mogą również skorzystać z częściowej refundacji kosztów opieki nad dzieckiem - informuje Justyna Kocjan z Centrum Aktywizacji Zawodowej w rozmowie z Joanną Gąską.

Startują Targi Pracy i Przedsiębiorczości w Krakowie

Blisko stu wystawców, trzy strefy aktywizujące oraz plan bezpłatnych wykładów i warsztatów dla osób chcących założyć działalność gospodarczą albo znaleźć zatrudnienie - tak zapowiadają się krakowskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości pod hasłem "Majówka z pracą". Wystawcy będą czekać na chętnych w środę w Tauron Arenie od godz 9.00 - zaprasza Magdalena Żuchowicz z Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w rozmowie z Joanną Gąską.

8 milionów złotych na wspieranie przedsiębiorczości w powiecie krakowskim

33 tys. złotych bezzwrotnej dotacji otrzyma każdy z mieszkańców powiatu krakowskiego planujący otworzyć własną działalność gospodarczą na terenie gmin okalających Kraków bądź w samym mieście. Procedura ubiegania się o pieniądze trwa kilka miesięcy i zakłada weryfikację pomysłu, szkolenia oraz pracę nad biznesplanem. Do końca tego półrocza urzędnicy na wsparcie przedsiębiorczości wydadzą blisko 4 miliony złotych. w II półroczu chcą wydać o 300 tysięcy więcej, ale na razie czekają na środki. Od początku roku do programu zakwalifikowało się ponad 100 wnioskodawców. W 2023 roku dotację otrzyma w sumie 250 osób. O szczegóły programu pytała Joanna Gąska.

Firmy technologiczne i państwowe agencje rekrutują w Krakowie - rozpoczęły się Targi Pracy AGH

ad 120 firm z całej Polski zaczynając od sektora chemicznego, przez instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz aż do Agencji Wywiadowczej i Bezpieczeństwa Publicznego przyjechało na największe w Krakowie targi pracy organizowane przez Akademię Górniczo-Hutniczą. Kogo poszukuje przemysł 4.0 i rynek pracy oparty na nowoczesnych technologiach - odpowiada Piotr Janus, kierownik centrum karier AGH, które organizuje targi

Pokolenie Silver wkracza na małopolski rynek pracy

"Rozwój zawodowy dla 50-latków. Szybka ścieżka szkoleń" - pod takim hasłem Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie promuje możliwość skorzystania z kursów i szkoleń zawodowych dla osób powyżej 50 roku życia. Jak zapewniają organizatorzy, w ofercie znajdują się szkolenia niemal z każdej branży a dofinansowanie przekracza 5 tysięcy złotych. O możliwościach rozwoju pokolenia "Silver" na małopolskim rynku pracy opowiada Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Ruszył nabór do Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Ruszył nabór wniosków do Krajowego Funduszu Szkoleniowego. W ramach budżetu przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej powiat krakowski otrzymał milion siedemset tysięcy. Po pieniądze mogą zgłaszać się przedsiębiorcy, którzy chcą wysłać na kursy swoich pracowników. O szczegóły nowego rozdania w ramach KFS pytała Joanna Gąska.

Aktywność zawodowa na nowo - Ministerstwo Rodziny opracowało projekt ustawy

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:05:51
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.02.27
Zmiany dla przedsiębiorców, rolników, biernych zawodowo, imigrantów i emerytów ma gwarantować najnowsza Ustawa o Aktywności Zawodowej opracowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Projekt zakłada diametralną zmianę skostniałych monolitów jakimi obecnie są urzędy pracy w prężne jednostki dające szansę na faktyczną aktywizację zawodową i zdobywanie nowych kompetencji na rynku pracy - argumentuje współautorka projektu Dyrektor Departament Ryku Pracy dr Ewa Flaszyńska w rozmowie z Joanną Gąską.
Ustawa O promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która obecnie obowiązuje była uchwalona w 2004 roku.  Ma już 19 lat  wówczas panowało 20 proc. bezrobocie. Obecne bezrobocie w Polsce wynosi 5,2 procenta natomiast w Małopolsce około 4,5 procenta. 
 

Ustawa, która zmienia rynek pracy - Ministerstwo Rodziny przygotowało projekt

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:03:40
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.02.27
Ta ustawa ma zmienić urzędy pracy ze skamieniałych instytucji w prężne ośrodki budujące kapitał kariery mieszkańców regionu i zmniejszające bezrobocie. Projekt Ustawy o Aktywności Zawodowej opracowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej znosi m.in. zapis dotyczący ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie rejestracji jako osoba bezrobotna. Dzięki temu do urzędów będą trafiali chętni, którzy faktyczne zgłaszają się po pracę a nie po świadczenie. Nowe prawo ma gwarantować też szereg rozwiązań dla osób, które skończyły 18 lat i dopiero wchodzą na rynek pracy - wyjaśnia współautorka projektu Dyrektor Departament Ryku Pracy dr Ewa Flaszyńska. Rozmawiała z nią Joanna Gąska.

Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron: Z punktu widzenia stopy bezrobocia w regionie, sytuacja 50-laktów w Małopolsce jest całkiem niezła

Grupa bezrobotnych 50 plus w Małopolsce stanowi aż jedną czwartą ogółu Małopolan pozostających bez zatrudnienia - informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Większość, bo aż 60 proc. stanowią mężczyźni. Dodatkowo osoby dojrzałe są bardziej narażone na długotrwałe bezrobocie niż osoby młode. Na koniec grudnia ubiegłego roku osoby powyżej 50 roku życia stanowiły aż jedną trzecią wszystkich długotrwale bezrobotnych. - To potencjał, którego potrzebują pracodawcy w regionie - ocenia Marszałek Małopolski Józef Gawron

Małopolska jest województwem stosunkowo młodym. Średnia wieku pod koniec 2021 roku wynosiła nieco ponad 40 lat. Jednak wartość tego wskaźnika z roku na rok wzrasta, co wpływa na wzrost odsetka bezrobotnych powyżej 50. roku życia.  Stopa bezrobocia w południowym regionie wynosi obecnie  4,5 proc., w całej Polsce stanowi 5,2 proc. Małopolska znajduje się na 6. miejscu (ex equo z woj. dolnośląskim) pod względem stopy bezrobocia w naszym kraju.

Doradcy zawodowi coraz liczniej wkraczają do małopolskich szkół. Mówią o potrzebie rozwiązań systemowych

Doradcy zawodowi coraz częściej i liczniej wkraczają do małopolskich szkół, nawet tych podstawowych. Część z nich to etatowi nauczyciele, którzy znają dobrze swoich uczniów, część reprezentuje powiatowe urzędy pracy i odwiedza szkoły kilka razy do roku, prezentując możliwości rozwoju ścieżki edukacyjnej i zawodowej nawet na wczesnym etapie kształcenia. To jednak inicjatywa dyrektorów urzędów a nie obowiązek prawny - wyjaśnia Dorota Niemiec - dyrektor urzędu pracy powiatu krakowskiego w rozmowie z Joanną Gąską.

Zwiększy się przyszłoroczny budżet dla przedsiębiorców w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego

"Nie powinny się zmienić ani wysokość dotacji ani priorytety finansowania, za to wydłuży się czas oczekiwania na pieniądze. Nabór wniosków do Krajowego Funduszu Szkoleniowego rozpocznie się dopiero w drugim kwartale przyszłego roku" - wyjaśnia wiceprzewodniczący powiatowej rady rynku pracy Grzegorz Seweryn w rozmowie z Joanną Gąską. Już wiadomo, że podstawowy limit budżetu dla KFS wyniesie w 2023 roku milion siedemset złotych. To o 200 tys. więcej niż powiatowy urząd pracy wydał w tym roku na szkolenia w ramach KFS.

Ponad 10 milionów złotych wydał w tym roku powiatowy urząd pracy na dotacje dla startujących z własnym biznesem

Ponad 10 milionów złotych wydał w tym roku powiatowy urząd pracy na dotacje dla osób, startujących z własnym biznesem. Do tej pory działalność rozpoczęło 200 firm, docelowo do końca grudnia powstanie 350. Każdy przedsiębiorca, po blisko półrocznym szkoleniu otrzymuje w programie 30 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji, pod warunkiem że utrzyma biznes przez co najmniej rok. Mieszkańcy gmin okalających Kraków, chętnie inwestują w usługi rękodzielnicze, samochodowe oraz te, oparte na nowych technologiach