Radio Kraków

Podcasty

Generacja "Z" na małopolskim rynku pracy w czasach społecznych sztormów

Urodzili się po 1995 roku. Nie znają życia bez internetu i social media. Są otwarci i twórczy, ale niełatwo przychodzi im skupienie uwagi na jednym zadaniu. Ich główne cechy to mobilność, szybka reakcja na zmiany i realistyczne podejście do życia. Pokolenie "Z" - bo o nim mowa, to dzisiejsi dwudziestolatkowie, którzy próbują się odnaleźć na rynku pracy w okresie społeczno-gospodarczych sztormów: najpierw epidemii a teraz wojny. Czy zapełnią lukę zawodów deficytowych - dyrektora wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Michała Kądziołkę pytała Joanna Gąska.

Powiatowe urzędy pracy zachęcają do składania wniosków o dopłaty do kosztów zatrudnienia

Dopłaty do kosztów zatrudnienia pracownika, nagród i poniesionych składek proponuje powiatowy urząd pracy w Krakowie tym przedsiębiorcom, którzy przyjmą osobę bezrobotną do pracy na co najmniej 9 miesięcy.

Przyszły pracownik musi mieć ukończone  30 lat i znajdować się w rejestrze osób bezrobotnych.  Z projektu "Halo dopłacamy" mogą skorzystać także ci przedsiębiorcy, którzy zatrudnią uchodźców z Ukrainy - wyjaśnia kierownik projektu Adrian Nowak. Łączna wartość projektu to 3,5 mln złotych. Z pomocy finansowej może skorzystać jeszcze około 80 uczestników. Wnioski należy składać w powiatowym urzędzie pracy w Krakowie i jego filiach, do końca maja.  

Blisko półtora miliona złotych przygotował na ten rok powiatowy urząd pracy w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Poza standardowymi zasadami udzielania dopłat do szkoleń pracowniczych, w tym roku powstało kilka nowych priorytetów - wylicza specjalista do spraw rozwoju zawodowego Anna Matysik w rozmowie z Joanna Gąską. Wnioski można składać osobiście w powiatowym urzędzie pracy w Krakowie oraz jego filiach a także drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu www.praca.gov.pl.

Powiatowy Urząd Pracy w Krakowie z pakietem pomocowym dla obywateli Ukrainy

Przez półtora roku mogą legalnie mieszkać i pracować w Polsce bez wymaganych zezwoleń. Uchodźcy, którzy przyjechali do naszego kraju z Ukrainy, mają dostęp do legalnej pracy bez wymaganych zezwoleń. Na nich w powiatowych urzędach pracy czekają oferty szkoleń, kursów oraz szereg udogodnień dotyczących zatrudnienia - informuje specjalista do spraw zatrudnienia cudzoziemców Paulina Belska z powiatowego urzędu pracy w Krakowie. Jak informuje Paulina Belska, na stronie powiatowego urzędu pracy w Krakowie widnieją numery telefonów oraz e-maile, przeznaczone dla pracodawców z Małopolski, którzy chcą zatrudnić obywateli Ukrainy.

Kluby pracy, pogotowie zatrudnieniowe, pomoc w szkoleniach - powiatowe urzędy pracy z pełną ofertą dla uchodźców z Ukrainy

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zezwala na legalny pobyt i znacznie ułatwiła zasady zatrudniania naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Pomoże też wypełnić wolne wakaty w małopolskich firmach z branży logistycznej, transportu, beauty, medycznej i sektora farmaceutycznego. W samym Krakowie jest w te chwili już blisko 250 tys. uchodźców a miejsc pracy w naszym regionie blisko 7,5 tysiąca. Część wakatów to typowo męskie zawody, ale chętnych, którzy szukają pracy nie brakuje. Dla nich powiatowe urzędy pracy przygotowały specjalną ofertę - wymienia specjalista do spraw zatrudniania cudzoziemców Paulina Belska z powiatowego urzędu pracy w Krakowie w rozmowie z Joanną Gąską.

Na mocy ustawy obywatele Ukrainy przez półtora roku mogą legalnie mieszkać i pracować w Polsce bez wymaganych zezwoleń. Uchodźcy, którzy przyjechali do naszego kraju po 24 lutego bezpośrednio z Ukrainy, mają dostęp do legalnej pracy bez wymaganych zezwoleń, z jednym zastrzeżeniem: muszą  złożyć wniosek do wojewody o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy, ale nie wcześniej niż po 9 miesiącach od przyjazdu i nie później niż 18 miesięcy licząc od dnia wybuchu wojny.

Urzędnicy dołożą do kosztów zatrudnienia w ramach programu "Halo Dopłacamy"

Dopłaty do kosztów wynagrodzenia, składek ubezpieczeniowych oraz nagród proponuje powiatowy urząd pracy w Krakowie tym przedsiębiorcom, którzy zatrudnią pracowników w ramach prac interwencyjnych. W projekcie "Halo Dopłacamy" pracę znajdzie blisko trzystu bezrobotnych, którzy ukończyli 30 lat i mieszkają w gminach sąsiadujących z Krakowem - wyjaśnia pośrednik pracy Adrian Nowak w rozmowie z Joanną Gąską.

Ruszył nabór do Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Do rozdania prawie 1,5 mln złotych

Prawie półtora miliona złotych z Krajowego Funduszu Szkoleniowego czeka na przedsiębiorców z powiatu krakowskiego, którzy zechcą podnieść kwalifikacje swoich pracowników. Aby otrzymać dofinansowanie na kursy, należy spełnić jeden z siedmiu kryteriów. Zaliczają się do nich szkolenia dla powracających na rynek pracy z urlopu macierzyńskiego bądź wychowawczego - wyjaśnia specjalista do spraw rozwoju zawodowego Anna Matysik. Rozmawiała z nią Joanna Gąska

"Mania Pracowania" ogłasza nabór na bezpłatne szkolenia, staże i studia podyplomowe

Na najbliższy rok, powiatowy urząd pracy w Krakowie przygotował pakiet szkoleń staży oraz ofertę studiów podyplomowych dla mieszkańców gmin sąsiadujących z Krakowem. O kursy dokształcające mogą ubiegać się osoby bezrobotne, które ukończyły 30 lat i mieszkają w pobliżu Krakowa - wyjaśnia kierownik programu "Mania pracowania" Monika Rozmus w rozmowie z Joanną Gąską. Szczegółowy plan szkoleń znajdziecie państwo na stronie uppkrakow.praca.gov.pl.

8 mln złotych czeka przyszłych przedsiębiorców

Ponad 8 milionów złotych czeka na bezrobotnych, mieszkających na terenie powiatu krakowskiego, którzy chcą podnieść kwalifikacje zawodowe i zainwestować we własną działalność gospodarczą. Urzędnicy powiatu w ramach flagowego projektu "Mania Pracowania" czekają na chętnych , którzy mają ukończone 30 lat i są zarejestrowani jako bezrobotni - wyjaśnia kierownik programu Monika Rozmus w rozmowie z Joanną Gąską. Urzędnicy przygotowali dotacje dla 130 początkujących przedsiębiorców.

Ruszyła kolejna rekrutacja do programu "Halo Dopłacamy"

Ruszyła kolejna rekrutacja do programu "Halo Dopłacamy". Blisko 200 przedsiębiorców otrzyma dopłaty do wynagrodzeń i kosztów pracowniczych w ramach projektu Powiatowego Urzędu Pracy w Krakowie Warunkiem otrzymywania pieniędzy jest zatrudnianie osoby bezrobotnej po 30 roku życia na umowę o pracę przez okres co najmniej 9 miesięcy. - Wtedy pracodawca będzie otrzymywał dopłaty do kosztów zatrudniania pracownika przez pół roku. Refundacja wyniesie blisko półtora tysiąca złotych miesięcznie - wyliczają doradca zawodowy powiatowego urzędu pracy w Krakowie Renata Liwosz kierownik projektu Marcin Huńka w rozmowie z Joanną Gąską. Wnioski o dopłaty można składać do końca 2022 roku.

Powiatowy Urząd Pracy w Krakowie dopłaca do kosztów zatrudnienia

Tysiąc czterysta złotych brutto dofinansowania miesięcznie otrzyma każdy przedsiębiorca, który zatrudni pracownika na umowę o pracę na okres co najmniej dziewięciu miesięcy. Dopłata będzie obowiązywała przez pół roku. Urzędnicy zwrócą przedsiębiorcom także koszty poniesionych składek. O szczegółach dopłat opowiada Katarzyna Miłek-Konieczna z powiatowego urzędu pracy w Krakowie w rozmowie z Joanną Gąską.

Pieniądze wypłacane są z budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych. Szczegółowe informacje dostępne na www.uppkrakow.praca.gov.pl

30 tys. złotych dla każdego bezrobotnego, który otworzy biznes w powiecie krakowskim

Bezrobotni mieszkańcy gmin sąsiadujących z Krakowem, którzy chcą otworzyć własną działalność gospodarczą, mogą jeszcze w tym roku otrzymać dofinansowanie nawet do wysokości 30 tys. złotych. Trzeba się jednak pospieszyć i jak najszybciej zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy w Krakowie lub jego filiach. Dotacje wypłacane są średnio po półrocznym szkoleniu. Teraz czas oczekiwania zmniejszył się co najmniej o połowę. O szczegółach wspierania przedsiębiorczości w powiecie krakowskim opowiada Katarzyna Miłek-Konieczna z powiatowego urzędu pracy w Krakowie. Rozmawia z nią Joanna Gąska.

Doradcy zawodowi i specjaliści od rynku pracy wkraczają do małopolskich szkół

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:04:38
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.10.25
Z ofertą szkoleń i staży oraz wiedzą na temat współczesnego rynku pracy wkraczają do szkół podstawowych, liceów i techników. Doradcy zawodowi oraz pośrednicy pracy z powiatu krakowskiego zachęcają nastolatków do rozwoju zawodowego i poszerzania własnych pasji już na wczesnym etapie edukacji. - Młodzi ludzie mogą robić to, co kochają i w przyszłości na tym zarabiać, ale trzeba im to uświadomić - przekonuje Andrzej Ludwik - doradca zawodowy z powiatowego urzędu pracy w Krakowie. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Powiatowe budżety gotowe do wypłaty dotacji przyszłym przedsiębiorcom

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:05:16
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.10.11
Mniej formalności i skrócony okres oczekiwania na wypłatę dofinansowania - powiatowy urząd pracy w Krakowie zachęca do wnioskowania o pieniądze na własną działalność gospodarczą. 25 tysięcy złotych jeszcze w tym roku mogą otrzymać bezrobotni zarejestrowani w urzędzie, którzy planują otworzyć własny biznes. O możliwościach rozwoju zawodowego i drodze do otrzymania dotacji opowiada Joanna Dębińska z Centrum Aktywizacji Zawodowej. Rozmawiała nią Joanna Gąska.

"Halo Dopłacamy" - powiatowy urząd pracy dofinansuje przedsiębiorców

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:02:43
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.10.11
Nawet 300 przedsiębiorców otrzyma dopłaty do wynagrodzeń i kosztów pracowniczych w ramach projektu Powiatowego Urzędu Pracy w Krakowie "Halo Dopłacamy". Warunkiem otrzymywania pieniędzy jest zatrudnianie osoby bezrobotnej po 30. roku życia na umowę o pracę przez okres co najmniej 9 miesięcy. Wtedy pracodawca będzie otrzymywał dopłaty do kosztów zatrudniania pracownika przez pół roku. Refundacja wyniesie blisko półtora tysiąca złotych miesięcznie - wylicza doradca zawodowy Powiatowego urzędu pracy w Krakowie Renata Liwosz w rozmowie z Joanną Gąską. - W programie przewidziane są dwa nabory: pierwszy zakończy się w październiku, kolejna rekrutacja przewidziana jest w zimie - wyjaśnia kierownik projektu Marcin Huńka. Wartość programu sięga trzech i pół miliona złotych.

MARR przeszkoli menedżerów w wielopokoleniowych firmach

Wzrost efektywności pracy, mniej kosztów, lepsza motywacja do działania, mniejsza rotacja w grupie i dobra atmosfera w zespole to korzyści z udziału w programie szkoleń pod hasłem "Lider HR". Specjaliści Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego ogłosili konkurs do udziału w którym zapraszają nie tylko firmy prywatne, ale także jednostki samorządu terytorialnego. Jak obiecuje Elżbieta Filipowicz HR biznes partner, szkolenia pomogą zbudować lepszą komunikację w zespołach wielopokoleniowych, a to początek sukcesu w firmie. Rozmawiała z nią Joanna Gąska. Szczegóły konkursu "Liderzy HR w naszej gminie" znajdują się na stronie MARR, a zgłoszenia do udziału w konkursie można wysyłać do końca listopada.

Nowy zastrzyk finansowy dla firm z Małopolski

Blisko 300 uczestników i aż 3,5 mln złotych do wydania. Powiatowy urząd pracy w Krakowie zachęca przedsiębiorców oraz bezrobotnych do udziału w projekcie "Halo, Dopłacamy". Firma, która zatrudni na umowę o pracę trzydziestolatka zarejestrowanego w urzędzie, otrzyma dofinansowanie do kosztów składek i wynagrodzeń - blisko półtora tysiąca złotych miesięcznie przez pół roku, pod warunkiem, że pracodawca utrzyma zatrudnienie przez co najmniej 9 miesięcy. Z projektu mogą skorzystać przedsiębiorcy, działający na terenie powiatu krakowskiego - wyjaśnia kierownik projektu, Marcin Huńka w rozmowie z Joanną Gąską

"Prawa przez cały rok" - program informacyjny dla wyjeżdżających za granicę

"Prawa przez cały rok" - tak brzmi hasło kampanii informacyjnej skierowanej do pracowników podejmujących pracę sezonową za granicami kraju pochodzenia. Mimo ochrony prawnej, osoby wyjeżdżające na tzw. saksy są bardziej narażone na niepewne warunki życia i pracy. Dlatego, aby podnieść świadomość pracowników sezonowych i zatrudniających ich pracodawców Europejski Urząd ds. Pracy wspólnie z Komisją Europejską i siecią EURES przekazuje bieżące informacje na temat warunków pracy sezonowej w krajach Unii Europejskiej. Do korzystania z bazy EURES zachęca doradca zawodowy Renata Liwosz z powiatowego urzędu pracy w Krakowie. Szczegóły kampanii oraz niezbędne informacje dostępne są na stronie Eures - sieci europejskich ofert pracy. Każdego roku nawet 850 tyś. obywateli Europy podejmuje pracę sezonową w innym kraju UE.