Radio Kraków

Podcasty

Trzydniowe Forum Podkrakowskiego Rynku Pracy zaprasza przedsiębiorców, pracodawców oraz osoby poszukujące zatrudniania

Spotkania doradców z przedsiębiorcami, warsztaty, dyskusje i profesjonalne wsparcie zawodowe oraz punkty konsultacyjne czekają na małopolskich pracodawców oraz osoby poszukujące zatrudnienia lub chcące się przekwalifikować w ramach trwającego Forum Podkrakowskiego Rynku Pracy. Spotkania odbywają się w Dworku Skawińskim, Dworze w Tomaszowicach oraz w filiach powiatowych urzędów pracy. O program pytała Joanna Gąska.

Szczegółowy plan spotkań, warsztatów i prelekcji dostępny jest na www.powiat.krakow.pl oraz na portalu powiatowego urzędu pracy w Krakowie. 

Mężczyźni narodowości ukraińskiej nie chcą wracać do rodzimego kraju - wynika z badań Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:05:25
  • calendar_today Poniedziałek, 2022.11.14
Po agresji Rosji na Ukrainę tylko 15 proc. mężczyzn narodowości ukraińskiej opuściło Małopolskę i wróciło do rodzimego kraju - szacuje Grodzki Urząd Pracy w Krakowie. Z kolei kobiety uciekające z terenów ogarniętych wojną, które poszukiwały zatrudnienia na południu Polski nie wypełniły zapotrzebowania na stanowiska medyczne. O obecnej sytuacji na małopolskim rynku pracy w kontekście wojny toczącej się za wschodnią granicą opowiada Dyrektor ds. Rynku Pracy w Grodzkim Urzędzie Pracy Waldemar Jakubas. Rozmawiała z nim Joanna Gąska

Od szkoleń po własny biznes - powiatowy urząd pracy proponuje bezrobotnym indywidualną ścieżkę rozwoju

Szkolenia, staże, doradztwo zawodowe i dotacje na własny biznes - powiatowy urząd pracy w Krakowie zaprasza do współpracy osoby bezrobotne i proponuje indywidualną ścieżkę rozwoju. Na pomoc mogą liczyć osoby z gmin okalających Kraków bez względu na wiek i wykształcenie. Jak otrzymać pomoc w rozwoju własnej kariery podpowiada doradca zawodowy Andrzej Ludwik w rozmowie z Joanną Gąską.

Powiatowy urząd pracy w Krakowie zaprasza na diagnozę własnej ścieżki zawodowej i proponuje wsparcie

Indywidualna ścieżka rozwoju zawodowego - od szkoleń po staże, kursy i własną działalność gospodarczą, na którą uczestnik projektu otrzyma pieniądze - to propozycja powiatowego urzędu pracy w Krakowie. Na pomoc mogą liczyć osoby bezrobotne z gmin okalających Kraków bez względu na wiek i wykształcenie. Ze szkoleń i dofinansowania skorzystał już balsamista - Bartłomiej Jochymek. A o tym jak otrzymać pomoc w rozwoju własnej kariery podpowiada doradca zawodowy Andrzej Ludwik w rozmowie z Joanną Gąską.

"Świadomie do celu!" - Targi Pracy i Przedsiębiorczości już niebawem w Krakowie

Niespełna stu wystawców weźmie udział w dwudniowych krakowskich Targach Pracy i Przedsiębiorczości, które rozpoczną się we wtorek 25 października. Na poszukujących pracy, chcących otworzyć własny biznes lub start-up oraz samych przedsiębiorców czekają szkolenia, aktualne informacje o grantach i środkach unijnych a także szereg warsztatów tematycznych - wylicza organizator wydarzenia dyrektor ds. rynku pracy w Grodzkim Urzędzie Pracy Waldemar Jakubas. Rozmawiała z nim Joanna Gąska. Dwudniowe Targi Pracy pod hasłem: "Świadomie do Celu!" odbędą się w Tauron Arenie Kraków.

Urzędnicy zapraszają na spotkania coachingowe z ekspertami do powiatowego urzędu pracy w Krakowie

Jest uznawany za nowoczesną formę rozwoju zawodowego i osobistego. Pomaga w odkrywaniu własnych talentów i potencjału. Coaching - to nowa propozycja powiatowego urzędu pracy w Krakowie, która polega na zadawaniu pytań przez prowadzącego warsztaty i samodzielnym poszukiwaniu drogi realizacji celu. O nowej formie wsparcia opowiada zawodowy coach Andrzej Ludwik. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Szkoły zawodowe w Małopolsce coraz częściej oferują możliwość zmiany kwalifikacji pełnoletnim uczniom i dorosłym w ramach Centrów Kształcenia Ustawicznego

Takim prężnie działającym ośrodkiem jest Zespół Szkół Mechanicznych w Olkuszu i tamtejsze CKU - któremu szefuje dyrektor szkoły Aldona Nowicka. Jak wyjaśnia, kursy i szkolenia są bezpłatne. Szczegół dotyczące konkretnych zawodów i specjalizacji znajdują się na stronie Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu. A o kursy pytała Joanna Gąska.

Powiatowy urząd pracy w Krakowie zaprasza na bezpłatne spotkania coachingowe. Pierwsze warsztaty 7 października

Jest skuteczną metodą rozwoju zawodowego choć nie jest przeznaczona dla każdego. Tzw. coaching kariery pomaga klientowi wyznaczyć ważne dla niego cele i osiągnąć pracę marzeń, zmienić branżę lub zdobyć nowe kwalifikacje. Polega na spotkaniach osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy, z kimś w rodzaju trenera, który pomaga w ustaleniu dróg do sukcesu zawodowego. Czym w praktyce jest coaching, wyjaśnia certyfikowany coach kariery Andrzej Ludwik z powiatowego urzędu pracy w Krakowie. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Jeszcze 100 miejsc w programie "Halo Dopłacamy"

Jeszcze 100 miejsc w programie "Halo dopłacamy" czeka na pracodawców, którzy w ramach prac interwencyjnych zechcą zatrudnić osobę bezrobotną i skorzystać z refundacji kosztów pracy. Takie wsparcie oferuje powiatowy urząd pracy w Krakowie w ramach unijnego wsparcia. O warunkach skorzystania z pomocy finansowej opowiada kierownik krakowskiej filii Katarzyna Miłek-Konieczna. rozmawiała z nią Joanna Gąska.

Bezpłatne studia podyplomowe czekają na bezrobotnych Małopolan

Państwowe uczelnie i wyższe szkoły zawodowe prowadzą intensywne nabory na studia podyplomowe. Dla tych, którzy zdecydują się kontynuować naukę powiatowy urząd pracy przygotował propozycję pokrycia kosztów kształcenia. Wystarczy zarejestrować się w urzędzie jako osoba bezrobotna. Średnia wysokość dofinansowania to 5 tys. złotych, ale zdarzają się też studia, za które urząd płaci kilkanaście tysięcy - deklaruje specjalista do spraw rozwoju kompetencji Barbara Wyrwa, w rozmowie z Joanną Gąską.

Setki miejsc stażowych, również w instytucjach administracji publicznej czekają na chętnych

Setki miejsc stażowych, również w instytucjach administracji publicznej czekają na chętnych, którzy chcą się przeszkolić, zdobyć nowe kwalifikacje i zwiększyć szanse na zatrudnienie. Powiatowy urząd pracy w Krakowie prowadzi rekrutację między innymi do własnego urzędu. Są też wakaty w Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego czy Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. "Staże są płatne i mogą z nich skorzystać bezrobotni mieszkańcy Małopolski - wyjaśnia Katarzyna Miłek-Konieczna kierownik krakowskiej filii powiatowego urzędu pracy". Rozmawiała z nią Joanna Gąska.

Stażysta otrzymuje stypendium równe kwocie 1500 złotych netto miesięcznie. Powtórzę adres: www.uppkrakow.praca.gov.pl.  

Na naukę nigdy za późno. Pracownicy powiatowego urzędu pracy w Krakowie zapraszają 50-latków na bezpłatne szkolenia zawodowe

Dotacje na własny biznes, szkolenia i płatne staże w firmach działających pod Krakowem - to propozycja powiatowego urzędu pracy w ramach siódmej odsłony flagowego programu "Mania Pracowania". W projekcie mogą uczestniczyć osoby bezrobotne, które ukończyły 30 lat ze specjalnym uwzględnieniem 50-latków - wyjaśnia Monika Rozmus z powiatowego urzędu pracy w Krakowie. Z kierowniczką projektu rozmawiała Joanna Gąska.

Szczegóły projektu na www.uppkrakow.praca.gov.pl.

Wojskowe Centra Rekrutacji zachęcają do wstąpienia w szeregi armii zawodowej

28-dniowe szkolenie podstawowe i maksymalnie 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne, podczas którego ochotnicy otrzymują uposażenie w wysokości ponad 4,5 tys. złotych brutto, umundurowanie i ekwipunek - tak wygląda przygotowanie do istniejącej od niedawna dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej powołanej na mocy ustawy o Obronie Ojczyzny. Rekruci, którzy zgłoszą się na kurs otrzymają zakwaterowanie w koszarach, bezpłatne wyżywienie, prawo do urlopu wypoczynkowego, ubezpieczenie oraz ulgi na przejazdy koleją. Dodatkowo są chronieni przed zwolnieniem z pracy - wylicza podpułkownik Paweł Wójcik, zastępca szefa Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Pierwszy turnus ruszył na początku czerwca, kolejny rozpocznie się w lipcu. Zgłoszenia należy kierować do Wojskowych Centrów Rekrutacji w Krakowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Tarnowie i Nowym Targu. Powołania odbywają się raz w miesiącu. 

Ponad 30 tys. złotych przygotowali urzędnicy powiatu krakowskiego dla młodych przedsiębiorców

Jeszcze blisko 3,5 miliona złotych przeznaczy powiatowy urząd pracy na dotacje dla bezrobotnych mieszkańców gmin sąsiadujących z Krakowem, którzy chcą założyć własną firmę. W ramach siódmej odsłony programu "Mania Pracowania" 100 uczestników otrzyma 33 tys. na rozkręcenie własnego biznesu. Wystarczy mieć ukończone 30 lat, pomysł na rozwinięcie działalności i być zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy - wylicza Monika Rozmus - kierownik projektu "Mania Pracowania". Rozmawiała z nią Joanna Gąska.
Nowo powstałe firmy będą monitorowane przez okres 12 miesięcy.

Generacja "Z" na małopolskim rynku pracy w czasach społecznych sztormów

Urodzili się po 1995 roku. Nie znają życia bez internetu i social media. Są otwarci i twórczy, ale niełatwo przychodzi im skupienie uwagi na jednym zadaniu. Ich główne cechy to mobilność, szybka reakcja na zmiany i realistyczne podejście do życia. Pokolenie "Z" - bo o nim mowa, to dzisiejsi dwudziestolatkowie, którzy próbują się odnaleźć na rynku pracy w okresie społeczno-gospodarczych sztormów: najpierw epidemii a teraz wojny. Czy zapełnią lukę zawodów deficytowych - dyrektora wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Michała Kądziołkę pytała Joanna Gąska.

Powiatowe urzędy pracy zachęcają do składania wniosków o dopłaty do kosztów zatrudnienia

Dopłaty do kosztów zatrudnienia pracownika, nagród i poniesionych składek proponuje powiatowy urząd pracy w Krakowie tym przedsiębiorcom, którzy przyjmą osobę bezrobotną do pracy na co najmniej 9 miesięcy.

Przyszły pracownik musi mieć ukończone  30 lat i znajdować się w rejestrze osób bezrobotnych.  Z projektu "Halo dopłacamy" mogą skorzystać także ci przedsiębiorcy, którzy zatrudnią uchodźców z Ukrainy - wyjaśnia kierownik projektu Adrian Nowak. Łączna wartość projektu to 3,5 mln złotych. Z pomocy finansowej może skorzystać jeszcze około 80 uczestników. Wnioski należy składać w powiatowym urzędzie pracy w Krakowie i jego filiach, do końca maja.  

Blisko półtora miliona złotych przygotował na ten rok powiatowy urząd pracy w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Poza standardowymi zasadami udzielania dopłat do szkoleń pracowniczych, w tym roku powstało kilka nowych priorytetów - wylicza specjalista do spraw rozwoju zawodowego Anna Matysik w rozmowie z Joanna Gąską. Wnioski można składać osobiście w powiatowym urzędzie pracy w Krakowie oraz jego filiach a także drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu www.praca.gov.pl.

Powiatowy Urząd Pracy w Krakowie z pakietem pomocowym dla obywateli Ukrainy

Przez półtora roku mogą legalnie mieszkać i pracować w Polsce bez wymaganych zezwoleń. Uchodźcy, którzy przyjechali do naszego kraju z Ukrainy, mają dostęp do legalnej pracy bez wymaganych zezwoleń. Na nich w powiatowych urzędach pracy czekają oferty szkoleń, kursów oraz szereg udogodnień dotyczących zatrudnienia - informuje specjalista do spraw zatrudnienia cudzoziemców Paulina Belska z powiatowego urzędu pracy w Krakowie. Jak informuje Paulina Belska, na stronie powiatowego urzędu pracy w Krakowie widnieją numery telefonów oraz e-maile, przeznaczone dla pracodawców z Małopolski, którzy chcą zatrudnić obywateli Ukrainy.

Kluby pracy, pogotowie zatrudnieniowe, pomoc w szkoleniach - powiatowe urzędy pracy z pełną ofertą dla uchodźców z Ukrainy

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zezwala na legalny pobyt i znacznie ułatwiła zasady zatrudniania naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Pomoże też wypełnić wolne wakaty w małopolskich firmach z branży logistycznej, transportu, beauty, medycznej i sektora farmaceutycznego. W samym Krakowie jest w te chwili już blisko 250 tys. uchodźców a miejsc pracy w naszym regionie blisko 7,5 tysiąca. Część wakatów to typowo męskie zawody, ale chętnych, którzy szukają pracy nie brakuje. Dla nich powiatowe urzędy pracy przygotowały specjalną ofertę - wymienia specjalista do spraw zatrudniania cudzoziemców Paulina Belska z powiatowego urzędu pracy w Krakowie w rozmowie z Joanną Gąską.

Na mocy ustawy obywatele Ukrainy przez półtora roku mogą legalnie mieszkać i pracować w Polsce bez wymaganych zezwoleń. Uchodźcy, którzy przyjechali do naszego kraju po 24 lutego bezpośrednio z Ukrainy, mają dostęp do legalnej pracy bez wymaganych zezwoleń, z jednym zastrzeżeniem: muszą  złożyć wniosek do wojewody o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy, ale nie wcześniej niż po 9 miesiącach od przyjazdu i nie później niż 18 miesięcy licząc od dnia wybuchu wojny.

Urzędnicy dołożą do kosztów zatrudnienia w ramach programu "Halo Dopłacamy"

Dopłaty do kosztów wynagrodzenia, składek ubezpieczeniowych oraz nagród proponuje powiatowy urząd pracy w Krakowie tym przedsiębiorcom, którzy zatrudnią pracowników w ramach prac interwencyjnych. W projekcie "Halo Dopłacamy" pracę znajdzie blisko trzystu bezrobotnych, którzy ukończyli 30 lat i mieszkają w gminach sąsiadujących z Krakowem - wyjaśnia pośrednik pracy Adrian Nowak w rozmowie z Joanną Gąską.