Radio Kraków

Podcasty

Jobmapa ułatwi poszukiwanie zatrudnienia blisko miejsca zamieszkania

Jobmapa jest aplikacją, która wpisuje się w strategię budowy miasta krótkich odległości. Została stworzona przez Grodzki Urząd Pracy w Krakowie, żeby pomóc mieszkańcom miasta w poszukiwaniu zatrudnienia w interesującej ich okolicy. O szczegółach opowiada pracownik urzędu Magdalena Żuchowicz w rozmowie z Joanną Gąską.

Więcej szkoleń w ramach KFS. 170 tys. trafi do małopolskich firm

Blisko 170 tys. złotych w dodatkowym naborze rozdadzą urzędnicy powiatu krakowskiego w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. - Każdy pracodawca zainteresowany podnoszeniem kwalifikacji swojego zespołu, po złożeniu wniosku, może liczyć na dofinansowanie do kosztów szkolenia w wysokości 20 tysięcy w ciągu roku na jednego pracownika - wyjaśnia specjalistka do spraw rozwoju zawodowego w urzędzie pracy powiatu krakowskiego Anna Matysik w rozmowie z Joanną Gąską.

Urlop na poligonie - armia rekrutuje do udziału w szkoleniach w ramach "Wakacji z WOT"

Ponad 2,5 tysiąca złotych uposażenia, do tego pełne umundurowanie, wyżywienie i szkolenia z obsługi broni w pakiecie - to profity tzw. "szesnastki". Za niespełna 3 tygodnie 24. czerwca rusza kilkunastodniowe szkolenie wojskowe w ramach programu Wakacje z WOT. Rekruci, którzy złożyli karty powołań, kurs podstawowy odbędą w Oświęcimiu. "To ostatni moment na zgłoszenie podania do Wojskowych Centrów Rekrutacji" - wyjaśnia dowódca Małopolskich Terytorialsów - pułkownik Marcin Siudziński i dodaje, że do szkolenia warto się przygotować.

Rekruci, którzy byli związani z wojskiem, to znaczy służyli w armii, szkolą się wyłącznie tydzień. Ci, którzy nie zdążą na czerwcowy termin, mogą ubiegać się o przyjęcie na termin wrześniowy. Do tej pory do udziału w Wakacjach z WOT zgłosiło się już 120 uczestników. 

Powiatowy Urząd Pracy w Krakowie przekazał małopolskim pracodawcom 3,5 mln złotych w ramach programu "Halo Dopłacamy"

250 zakwalifikowanych pracodawców, ponad 300 podpisanych umów i budżet opiewający na 3,5 mln złotych - powiatowy urząd pracy w Krakowie podsumowuje ponad 2-letni projekt "Halo Dopłacamy". Program zakładał refundację kosztów pracowniczych w firmach, które zatrudniały osoby bezrobotne na okres co najmniej 9 miesięcy. O szczegóły pytała Joanna Gąska.

"Macierzyństwo i kariera" - powiatowy urząd pracy w Krakowie aktywizuje kobiety powracające na małopolski rynek pracy

Powiatowy urząd pracy w Krakowie zaprasza kobiety powracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub dłuższej przerwie wychowawczej do wzięcia udziału w programie "Macierzyństwo i kariera". Poza szkoleniami, kursami i dotacjami na własną działalność gospodarczą, kobiety mogą również skorzystać z częściowej refundacji kosztów opieki nad dzieckiem - informuje Justyna Kocjan z Centrum Aktywizacji Zawodowej w rozmowie z Joanną Gąską.

Startują Targi Pracy i Przedsiębiorczości w Krakowie

Blisko stu wystawców, trzy strefy aktywizujące oraz plan bezpłatnych wykładów i warsztatów dla osób chcących założyć działalność gospodarczą albo znaleźć zatrudnienie - tak zapowiadają się krakowskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości pod hasłem "Majówka z pracą". Wystawcy będą czekać na chętnych w środę w Tauron Arenie od godz 9.00 - zaprasza Magdalena Żuchowicz z Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w rozmowie z Joanną Gąską.

8 milionów złotych na wspieranie przedsiębiorczości w powiecie krakowskim

33 tys. złotych bezzwrotnej dotacji otrzyma każdy z mieszkańców powiatu krakowskiego planujący otworzyć własną działalność gospodarczą na terenie gmin okalających Kraków bądź w samym mieście. Procedura ubiegania się o pieniądze trwa kilka miesięcy i zakłada weryfikację pomysłu, szkolenia oraz pracę nad biznesplanem. Do końca tego półrocza urzędnicy na wsparcie przedsiębiorczości wydadzą blisko 4 miliony złotych. w II półroczu chcą wydać o 300 tysięcy więcej, ale na razie czekają na środki. Od początku roku do programu zakwalifikowało się ponad 100 wnioskodawców. W 2023 roku dotację otrzyma w sumie 250 osób. O szczegóły programu pytała Joanna Gąska.

Firmy technologiczne i państwowe agencje rekrutują w Krakowie - rozpoczęły się Targi Pracy AGH

ad 120 firm z całej Polski zaczynając od sektora chemicznego, przez instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz aż do Agencji Wywiadowczej i Bezpieczeństwa Publicznego przyjechało na największe w Krakowie targi pracy organizowane przez Akademię Górniczo-Hutniczą. Kogo poszukuje przemysł 4.0 i rynek pracy oparty na nowoczesnych technologiach - odpowiada Piotr Janus, kierownik centrum karier AGH, które organizuje targi

Pokolenie Silver wkracza na małopolski rynek pracy

"Rozwój zawodowy dla 50-latków. Szybka ścieżka szkoleń" - pod takim hasłem Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie promuje możliwość skorzystania z kursów i szkoleń zawodowych dla osób powyżej 50 roku życia. Jak zapewniają organizatorzy, w ofercie znajdują się szkolenia niemal z każdej branży a dofinansowanie przekracza 5 tysięcy złotych. O możliwościach rozwoju pokolenia "Silver" na małopolskim rynku pracy opowiada Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Ruszył nabór do Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Ruszył nabór wniosków do Krajowego Funduszu Szkoleniowego. W ramach budżetu przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej powiat krakowski otrzymał milion siedemset tysięcy. Po pieniądze mogą zgłaszać się przedsiębiorcy, którzy chcą wysłać na kursy swoich pracowników. O szczegóły nowego rozdania w ramach KFS pytała Joanna Gąska.

Aktywność zawodowa na nowo - Ministerstwo Rodziny opracowało projekt ustawy

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:05:51
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.02.27
Zmiany dla przedsiębiorców, rolników, biernych zawodowo, imigrantów i emerytów ma gwarantować najnowsza Ustawa o Aktywności Zawodowej opracowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Projekt zakłada diametralną zmianę skostniałych monolitów jakimi obecnie są urzędy pracy w prężne jednostki dające szansę na faktyczną aktywizację zawodową i zdobywanie nowych kompetencji na rynku pracy - argumentuje współautorka projektu Dyrektor Departament Ryku Pracy dr Ewa Flaszyńska w rozmowie z Joanną Gąską.
Ustawa O promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która obecnie obowiązuje była uchwalona w 2004 roku.  Ma już 19 lat  wówczas panowało 20 proc. bezrobocie. Obecne bezrobocie w Polsce wynosi 5,2 procenta natomiast w Małopolsce około 4,5 procenta. 
 

Ustawa, która zmienia rynek pracy - Ministerstwo Rodziny przygotowało projekt

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:03:40
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.02.27
Ta ustawa ma zmienić urzędy pracy ze skamieniałych instytucji w prężne ośrodki budujące kapitał kariery mieszkańców regionu i zmniejszające bezrobocie. Projekt Ustawy o Aktywności Zawodowej opracowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej znosi m.in. zapis dotyczący ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie rejestracji jako osoba bezrobotna. Dzięki temu do urzędów będą trafiali chętni, którzy faktyczne zgłaszają się po pracę a nie po świadczenie. Nowe prawo ma gwarantować też szereg rozwiązań dla osób, które skończyły 18 lat i dopiero wchodzą na rynek pracy - wyjaśnia współautorka projektu Dyrektor Departament Ryku Pracy dr Ewa Flaszyńska. Rozmawiała z nią Joanna Gąska.

Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron: Z punktu widzenia stopy bezrobocia w regionie, sytuacja 50-laktów w Małopolsce jest całkiem niezła

Grupa bezrobotnych 50 plus w Małopolsce stanowi aż jedną czwartą ogółu Małopolan pozostających bez zatrudnienia - informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Większość, bo aż 60 proc. stanowią mężczyźni. Dodatkowo osoby dojrzałe są bardziej narażone na długotrwałe bezrobocie niż osoby młode. Na koniec grudnia ubiegłego roku osoby powyżej 50 roku życia stanowiły aż jedną trzecią wszystkich długotrwale bezrobotnych. - To potencjał, którego potrzebują pracodawcy w regionie - ocenia Marszałek Małopolski Józef Gawron

Małopolska jest województwem stosunkowo młodym. Średnia wieku pod koniec 2021 roku wynosiła nieco ponad 40 lat. Jednak wartość tego wskaźnika z roku na rok wzrasta, co wpływa na wzrost odsetka bezrobotnych powyżej 50. roku życia.  Stopa bezrobocia w południowym regionie wynosi obecnie  4,5 proc., w całej Polsce stanowi 5,2 proc. Małopolska znajduje się na 6. miejscu (ex equo z woj. dolnośląskim) pod względem stopy bezrobocia w naszym kraju.

Doradcy zawodowi coraz liczniej wkraczają do małopolskich szkół. Mówią o potrzebie rozwiązań systemowych

Doradcy zawodowi coraz częściej i liczniej wkraczają do małopolskich szkół, nawet tych podstawowych. Część z nich to etatowi nauczyciele, którzy znają dobrze swoich uczniów, część reprezentuje powiatowe urzędy pracy i odwiedza szkoły kilka razy do roku, prezentując możliwości rozwoju ścieżki edukacyjnej i zawodowej nawet na wczesnym etapie kształcenia. To jednak inicjatywa dyrektorów urzędów a nie obowiązek prawny - wyjaśnia Dorota Niemiec - dyrektor urzędu pracy powiatu krakowskiego w rozmowie z Joanną Gąską.

Zwiększy się przyszłoroczny budżet dla przedsiębiorców w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego

"Nie powinny się zmienić ani wysokość dotacji ani priorytety finansowania, za to wydłuży się czas oczekiwania na pieniądze. Nabór wniosków do Krajowego Funduszu Szkoleniowego rozpocznie się dopiero w drugim kwartale przyszłego roku" - wyjaśnia wiceprzewodniczący powiatowej rady rynku pracy Grzegorz Seweryn w rozmowie z Joanną Gąską. Już wiadomo, że podstawowy limit budżetu dla KFS wyniesie w 2023 roku milion siedemset złotych. To o 200 tys. więcej niż powiatowy urząd pracy wydał w tym roku na szkolenia w ramach KFS.

Ponad 10 milionów złotych wydał w tym roku powiatowy urząd pracy na dotacje dla startujących z własnym biznesem

Ponad 10 milionów złotych wydał w tym roku powiatowy urząd pracy na dotacje dla osób, startujących z własnym biznesem. Do tej pory działalność rozpoczęło 200 firm, docelowo do końca grudnia powstanie 350. Każdy przedsiębiorca, po blisko półrocznym szkoleniu otrzymuje w programie 30 tysięcy złotych bezzwrotnej dotacji, pod warunkiem że utrzyma biznes przez co najmniej rok. Mieszkańcy gmin okalających Kraków, chętnie inwestują w usługi rękodzielnicze, samochodowe oraz te, oparte na nowych technologiach

Pracownicy ZUS w Małopolsce zwiększyli wykrywalność wyłudzających zwolnienia lekarskie. Korzystają z algorytmów bazujących na sztucznej inteligencji

Małopolski ZUS wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę niemal półtora miliona złotych. Przyczyną braku przyznania świadczeń jest nieuczciwe wykorzystanie zwolnień lekarskich bądź ich nieuprawnione przedłużanie. Decyzja dotyczy blisko półtora tysiąca Małopolan - wyjaśnia regionalny rzecznik ZUS Anna Szaniawska w rozmowie z Joanną Gąską.

Wysoka wykrywalność wynika z oprogramowania, opartego na protokołach sztucznej inteligencji, która na podstawie historii choroby i przyznanych zwolnień, typuje przypadki budzące wątpliwość i zaleca przeprowadzenie kontroli.

Trzydniowe Forum Podkrakowskiego Rynku Pracy zaprasza przedsiębiorców, pracodawców oraz osoby poszukujące zatrudniania

Spotkania doradców z przedsiębiorcami, warsztaty, dyskusje i profesjonalne wsparcie zawodowe oraz punkty konsultacyjne czekają na małopolskich pracodawców oraz osoby poszukujące zatrudnienia lub chcące się przekwalifikować w ramach trwającego Forum Podkrakowskiego Rynku Pracy. Spotkania odbywają się w Dworku Skawińskim, Dworze w Tomaszowicach oraz w filiach powiatowych urzędów pracy. O program pytała Joanna Gąska.

Szczegółowy plan spotkań, warsztatów i prelekcji dostępny jest na www.powiat.krakow.pl oraz na portalu powiatowego urzędu pracy w Krakowie. 

Mężczyźni narodowości ukraińskiej nie chcą wracać do rodzimego kraju - wynika z badań Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:05:25
  • calendar_today Poniedziałek, 2022.11.14
Po agresji Rosji na Ukrainę tylko 15 proc. mężczyzn narodowości ukraińskiej opuściło Małopolskę i wróciło do rodzimego kraju - szacuje Grodzki Urząd Pracy w Krakowie. Z kolei kobiety uciekające z terenów ogarniętych wojną, które poszukiwały zatrudnienia na południu Polski nie wypełniły zapotrzebowania na stanowiska medyczne. O obecnej sytuacji na małopolskim rynku pracy w kontekście wojny toczącej się za wschodnią granicą opowiada Dyrektor ds. Rynku Pracy w Grodzkim Urzędzie Pracy Waldemar Jakubas. Rozmawiała z nim Joanna Gąska

Od szkoleń po własny biznes - powiatowy urząd pracy proponuje bezrobotnym indywidualną ścieżkę rozwoju

Szkolenia, staże, doradztwo zawodowe i dotacje na własny biznes - powiatowy urząd pracy w Krakowie zaprasza do współpracy osoby bezrobotne i proponuje indywidualną ścieżkę rozwoju. Na pomoc mogą liczyć osoby z gmin okalających Kraków bez względu na wiek i wykształcenie. Jak otrzymać pomoc w rozwoju własnej kariery podpowiada doradca zawodowy Andrzej Ludwik w rozmowie z Joanną Gąską.