Radio Kraków

Podcasty

Doradcy zawodowi i specjaliści od rynku pracy wkraczają do małopolskich szkół

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:04:38
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.10.25
Z ofertą szkoleń i staży oraz wiedzą na temat współczesnego rynku pracy wkraczają do szkół podstawowych, liceów i techników. Doradcy zawodowi oraz pośrednicy pracy z powiatu krakowskiego zachęcają nastolatków do rozwoju zawodowego i poszerzania własnych pasji już na wczesnym etapie edukacji. - Młodzi ludzie mogą robić to, co kochają i w przyszłości na tym zarabiać, ale trzeba im to uświadomić - przekonuje Andrzej Ludwik - doradca zawodowy z powiatowego urzędu pracy w Krakowie. Rozmawiała z nim Joanna Gąska.

Powiatowe budżety gotowe do wypłaty dotacji przyszłym przedsiębiorcom

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:05:16
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.10.11
Mniej formalności i skrócony okres oczekiwania na wypłatę dofinansowania - powiatowy urząd pracy w Krakowie zachęca do wnioskowania o pieniądze na własną działalność gospodarczą. 25 tysięcy złotych jeszcze w tym roku mogą otrzymać bezrobotni zarejestrowani w urzędzie, którzy planują otworzyć własny biznes. O możliwościach rozwoju zawodowego i drodze do otrzymania dotacji opowiada Joanna Dębińska z Centrum Aktywizacji Zawodowej. Rozmawiała nią Joanna Gąska.

"Halo Dopłacamy" - powiatowy urząd pracy dofinansuje przedsiębiorców

  • Joanna Gąska
  • access_time 00:02:43
  • calendar_today Poniedziałek, 2021.10.11
Nawet 300 przedsiębiorców otrzyma dopłaty do wynagrodzeń i kosztów pracowniczych w ramach projektu Powiatowego Urzędu Pracy w Krakowie "Halo Dopłacamy". Warunkiem otrzymywania pieniędzy jest zatrudnianie osoby bezrobotnej po 30. roku życia na umowę o pracę przez okres co najmniej 9 miesięcy. Wtedy pracodawca będzie otrzymywał dopłaty do kosztów zatrudniania pracownika przez pół roku. Refundacja wyniesie blisko półtora tysiąca złotych miesięcznie - wylicza doradca zawodowy Powiatowego urzędu pracy w Krakowie Renata Liwosz w rozmowie z Joanną Gąską. - W programie przewidziane są dwa nabory: pierwszy zakończy się w październiku, kolejna rekrutacja przewidziana jest w zimie - wyjaśnia kierownik projektu Marcin Huńka. Wartość programu sięga trzech i pół miliona złotych.

MARR przeszkoli menedżerów w wielopokoleniowych firmach

Wzrost efektywności pracy, mniej kosztów, lepsza motywacja do działania, mniejsza rotacja w grupie i dobra atmosfera w zespole to korzyści z udziału w programie szkoleń pod hasłem "Lider HR". Specjaliści Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego ogłosili konkurs do udziału w którym zapraszają nie tylko firmy prywatne, ale także jednostki samorządu terytorialnego. Jak obiecuje Elżbieta Filipowicz HR biznes partner, szkolenia pomogą zbudować lepszą komunikację w zespołach wielopokoleniowych, a to początek sukcesu w firmie. Rozmawiała z nią Joanna Gąska. Szczegóły konkursu "Liderzy HR w naszej gminie" znajdują się na stronie MARR, a zgłoszenia do udziału w konkursie można wysyłać do końca listopada.

Nowy zastrzyk finansowy dla firm z Małopolski

Blisko 300 uczestników i aż 3,5 mln złotych do wydania. Powiatowy urząd pracy w Krakowie zachęca przedsiębiorców oraz bezrobotnych do udziału w projekcie "Halo, Dopłacamy". Firma, która zatrudni na umowę o pracę trzydziestolatka zarejestrowanego w urzędzie, otrzyma dofinansowanie do kosztów składek i wynagrodzeń - blisko półtora tysiąca złotych miesięcznie przez pół roku, pod warunkiem, że pracodawca utrzyma zatrudnienie przez co najmniej 9 miesięcy. Z projektu mogą skorzystać przedsiębiorcy, działający na terenie powiatu krakowskiego - wyjaśnia kierownik projektu, Marcin Huńka w rozmowie z Joanną Gąską

"Prawa przez cały rok" - program informacyjny dla wyjeżdżających za granicę

"Prawa przez cały rok" - tak brzmi hasło kampanii informacyjnej skierowanej do pracowników podejmujących pracę sezonową za granicami kraju pochodzenia. Mimo ochrony prawnej, osoby wyjeżdżające na tzw. saksy są bardziej narażone na niepewne warunki życia i pracy. Dlatego, aby podnieść świadomość pracowników sezonowych i zatrudniających ich pracodawców Europejski Urząd ds. Pracy wspólnie z Komisją Europejską i siecią EURES przekazuje bieżące informacje na temat warunków pracy sezonowej w krajach Unii Europejskiej. Do korzystania z bazy EURES zachęca doradca zawodowy Renata Liwosz z powiatowego urzędu pracy w Krakowie. Szczegóły kampanii oraz niezbędne informacje dostępne są na stronie Eures - sieci europejskich ofert pracy. Każdego roku nawet 850 tyś. obywateli Europy podejmuje pracę sezonową w innym kraju UE.