Radio Kraków

Kulturka


RSS Spotify Google Podcast

Co ciekawego w kulturze piszczy? Zapowiadają i polecają autorzy audycji Magazyn Familijny

Podcasty

Film "Pianoforte" i jego walory edukacyjne

W Kinie Pod Baranami odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Pianoforte" oraz spotkanie z zaproszonymi gośćmi. Bohaterami filmu są młodzi ludzie pochodzący ze wszystkich stron świata. Łączy ich jedno – od dzieciństwa poświęcili się bez reszty grze na fortepianie. O wartości edukacyjnej filmu mówi Kaja Łuczyńska, filmoznawczyni, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

"Luna" - premiera w Teatrze Rabcio

Festiwal Teatrów dla Dzieci "Podskoki i wykręty"

Festiwal Teatrów dla Dzieci "Podskoki i wykręty", który odbędzie się 13-16.10.2022 w Krakowie, zaprasza do zabawy całe rodziny. Na trzech krakowskich scenach (Cricoteka, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Teatr Figur) zaprezentują się trupy teatralne z kilku miast Polski. Zobaczymy teatr cieni, teatr lalek i warsztaty towarzyszące. Zaprasza Dagmara Żabska, szefowa Teatru Figur Kraków, organizatorka festiwalu, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

"Powerbank" dla dzieci

Kuratorki wystawy "Powerbank. Siła kobiet" prezentowanej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, która została nagrodzona wakacyjną Marką Radia Kraków, po raz pierwszy organizują oprowadzanie po wystawie dedykowane dzieciom. Jaką siłę mogą czerpać najmłodsi z "Powerbanku"? Odpowiedzi udziela Dorota Majkowska-Szajer, jedna z kuratorek wystawy, etnolożka, autorka książek dla dzieci, którą podejmuje Wioletta Gawlik.

Czym jest Meeting Point. Punkt Spotkań Międzykulturowych?

Meeting Point to miejsce spotkań wielokulturowych, które ma na celu integrację rodzin ukraińskich z polskimi. Z Agatą Bisping - Adamik, prezeską Fundacji Fine rozmawia Wioletta Gawlik.

"Średniowiecze da się lubić"

Wakacyjne zwiedzanie Krakowa to okazja, aby zajrzeć do miejsc nieoczywistych, np. Barbakanu. Tam, w każdą sobotę wakacji, odbywają się spotkania ze Średniowieczem. Zaprasza Szymon Jarosiński, pracownik Muzeum Krakowa, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

MalczeWianki w Muzeum Narodowym

Wielkimi krokami zbliża się Noc Kupały. To święto zwane Nocą Świętojańską, które przypada na 21- 22 czerwca i oficjalnie rozpoczyna lato. Muzeum Narodowe wita lato magią nocy świętojańskiej, śpiewem, blaskiem ognia, tajemnicą kwiatu paproci i ukrytym przed oczami zwykłych śmiertelników tropem mitycznych i baśniowych stworzeń. Instytucja zaprasza na MalczeWianki. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Jagodą Gumińską-Oleksy z działu edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Velo Huta ma już rok!

15 maja odbędzie się rodzinny piknik rowerowy organizowany przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta z okazji pierwszych urodzin nowohuckiego szlaku rowerowego Velo Huta. Z Pawłem Kaliną z Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta rozmawia Wioletta Gawlik.

"Młodzi w kinie"

W dniach 20-22 maja Kino Pod Baranami organizuje wydarzenie MŁODZI W KINIE: trzy dni pełne filmowych atrakcji dla widzów w wieku 3-18 lat.  Z Kają Łuczyńską z Kina Pod Baranami rozmawia Wioletta Gawlik.

Sekcja dziecięca na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Dlaczego warto oglądać z dzieckiem filmy dokumentalne? Wyjaśnia Magdalena Walo z Biura programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego, pyta Wioletta Gawlik.

Akademia Sztuk Pięknych zaprasza na warsztaty z cyklu "Kulturystyka"

Akademia Sztuk Pięknych zaprasza na warsztaty z cyklu "Kulturystyka". To spotkania dla dzieci chętnych zgłębiać wiedzę na temat historii sztuki oraz tworzyć własne prace. Dzieci z Ukrainy natomiast mogą wziąć udział w warsztatach "Słowo i obraz". O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Margaritą Vladimirową, kuratorką Galerii ASP.

Wielkanocny Weekend w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie

W ramach weekendu wielkanocnego w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie odbywają się warsztaty wycinanki artystycznej, pokaz malowania ikon, oprowadzanie po stałych wystawach. O szczegółach opowiada Joanna Zaguła z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, pyta Wioletta Gawlik.

"Za duży na bajki"

18 marca w polskich kinach miała miejsce premiera filmu familijnego pt.: "Za duży na bajki". To ekranizacja powieści autorstwa Agieszki Dąbrowskiej, która napisała także scenariusz do filmu. Z autorką rozmawia Wioletta Gawlik.

Teatr Figurki zaprasza na spektakl

19 marca o godz. 11. w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się monodram zatytułowany "Iris i tęczowe drzewo". To spektakl Teatru Figurki dla dzieci od 4 do 10. roku życia, ale jest duża szansa, że dorosłym też się spodoba - mówią organizatorzy. Przedstawienie porusza temat ratowania świata, rozmowy z obcymi, lęków dzieci, ale i dorosłych. Zaprasza szefowa artystyczna Teatru Figurki, Dagmara Żabska. Gościa podejmuje Wioletta Gawlik.

Asystent międzykulturowy

Odnalezienie się w szkolnej rzeczywistości ukraińskim dzieciom mogą ułatwić tzw. asystenci międzykulturowi, których od lat zatrudnia się w szkołach, gdzie uczą się mniejszości narodowe. Asystenci wielokulturowi to ambasadorzy dzieci z doświadczeniem migracyjnym. Uczestniczą w procesie adaptacyjno-integracyjnym dziecka, uczą go języka polskiego, pracują z jego najbliższym środowiskiem, jednocześnie uwrażliwiając polskich uczniów, ich rodziców i nauczycieli na problematykę wielokulturowości. O asystentach międzykulturowych rozmawiają Urszula Majcher–Legawiec – Prezeska Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja, Krakowska Ambasadorka Wielokulturowości oraz Mariia Struhanetes - asystentka międzykulturowa. Gości podejmuje Wioletta Gawlik.

Spacer detektywistyczny w Willi Decjusza

Willa Decjusza organizuje spacer detektywistyczny inspirowany historią dawnych właścicieli Willi. To cykl nowatorskich spacerów, o których opowiada Sylwia Miłkowska z Willi Decjusza. Z gościem rozmawia Wioletta Gawlik.

Jak pomóc dziecku zrozumieć sztukę współczesną?

Jak pomóc dziecku zrozumieć sztukę współczesną? Odpowiedzi udzieli Jagoda Gumińska - Oleksy z działu edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Z gościem rozmawia Wioletta Gawlik.

"Grafika warsztatowa" w NCK-u

W Nowohuckim Centrum Kultury od czwartku można oglądać dwie nowe wystawy grafik. Z autorami tychże: Martą Wakułą - Mac, graficzką i Janem Bosakiem, artystą grafikiem, którzy prowadzą warsztaty graficzne "Grafika warsztatowa" dla dzieci i dorosłych rozmawia Wioletta Gawlik.

Detektyw Pozytywka

5.02.2022 odbyła się premiera spektaklu "Detektyw Pozytywka" na deskach Teatru Groteska. Relację przygotowała Wioletta Gawlik

Groteska zapasza na konkurs plastyczny

Spektakl "Detektyw Pozytywka" na podstawie „Wielkiej Księgi Detektywa Pozytywki” Grzegorza Kasdepke w reżyserii Katarzyny Deszcz będzie miał premierę 5.02 w Teatrze Groteska. By umilić oczekiwania do premiery, Groteska zaprasza na konkurs plastyczny. O szczegółach z Adolfem Weltschkiem, dyrektorem Teatru rozmawia Wioletta Gawlik.