Lidia Baściuk - Forreiter i Agnieszka Gola, aktorki, edukatorki założyły nową grupę teatralną Lala Baja. Spektakle dla dzieci w ich wykonaniu można oglądać m.in. w Teatrze KTO. Na rozmowę z artystkami zaprasza Wioletta Gawlik.
W Kinie Pod Baranami odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Pianoforte" oraz spotkanie z zaproszonymi gośćmi. Bohaterami filmu są młodzi ludzie pochodzący ze wszystkich stron świata. Łączy ich jedno – od dzieciństwa poświęcili się bez reszty grze na fortepianie. O wartości edukacyjnej filmu mówi Kaja Łuczyńska, filmoznawczyni, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.
Festiwal Teatrów dla Dzieci "Podskoki i wykręty", który odbędzie się 13-16.10.2022 w Krakowie, zaprasza do zabawy całe rodziny. Na trzech krakowskich scenach (Cricoteka, Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Teatr Figur) zaprezentują się trupy teatralne z kilku miast Polski. Zobaczymy teatr cieni, teatr lalek i warsztaty towarzyszące. Zaprasza Dagmara Żabska, szefowa Teatru Figur Kraków, organizatorka festiwalu, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.
Kuratorki wystawy "Powerbank. Siła kobiet" prezentowanej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, która została nagrodzona wakacyjną Marką Radia Kraków, po raz pierwszy organizują oprowadzanie po wystawie dedykowane dzieciom. Jaką siłę mogą czerpać najmłodsi z "Powerbanku"? Odpowiedzi udziela Dorota Majkowska-Szajer, jedna z kuratorek wystawy, etnolożka, autorka książek dla dzieci, którą podejmuje Wioletta Gawlik.
Meeting Point to miejsce spotkań wielokulturowych, które ma na celu integrację rodzin ukraińskich z polskimi. Z Agatą Bisping - Adamik, prezeską Fundacji Fine rozmawia Wioletta Gawlik.
Wakacyjne zwiedzanie Krakowa to okazja, aby zajrzeć do miejsc nieoczywistych, np. Barbakanu. Tam, w każdą sobotę wakacji, odbywają się spotkania ze Średniowieczem. Zaprasza Szymon Jarosiński, pracownik Muzeum Krakowa, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.
Wielkimi krokami zbliża się Noc Kupały. To święto zwane Nocą Świętojańską, które przypada na 21- 22 czerwca i oficjalnie rozpoczyna lato. Muzeum Narodowe wita lato magią nocy świętojańskiej, śpiewem, blaskiem ognia, tajemnicą kwiatu paproci i ukrytym przed oczami zwykłych śmiertelników tropem mitycznych i baśniowych stworzeń. Instytucja zaprasza na MalczeWianki. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Jagodą Gumińską-Oleksy z działu edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.
15 maja odbędzie się rodzinny piknik rowerowy organizowany przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta z okazji pierwszych urodzin nowohuckiego szlaku rowerowego Velo Huta. Z Pawłem Kaliną z Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta rozmawia Wioletta Gawlik.
W dniach 20-22 maja Kino Pod Baranami organizuje wydarzenie MŁODZI W KINIE: trzy dni pełne filmowych atrakcji dla widzów w wieku 3-18 lat. Z Kają Łuczyńską z Kina Pod Baranami rozmawia Wioletta Gawlik.
Dlaczego warto oglądać z dzieckiem filmy dokumentalne? Wyjaśnia Magdalena Walo z Biura programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego, pyta Wioletta Gawlik.
Akademia Sztuk Pięknych zaprasza na warsztaty z cyklu "Kulturystyka". To spotkania dla dzieci chętnych zgłębiać wiedzę na temat historii sztuki oraz tworzyć własne prace. Dzieci z Ukrainy natomiast mogą wziąć udział w warsztatach "Słowo i obraz". O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Margaritą Vladimirową, kuratorką Galerii ASP.
W ramach weekendu wielkanocnego w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie odbywają się warsztaty wycinanki artystycznej, pokaz malowania ikon, oprowadzanie po stałych wystawach. O szczegółach opowiada Joanna Zaguła z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, pyta Wioletta Gawlik.
18 marca w polskich kinach miała miejsce premiera filmu familijnego pt.: "Za duży na bajki". To ekranizacja powieści autorstwa Agieszki Dąbrowskiej, która napisała także scenariusz do filmu. Z autorką rozmawia Wioletta Gawlik.
19 marca o godz. 11. w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się monodram zatytułowany "Iris i tęczowe drzewo". To spektakl Teatru Figurki dla dzieci od 4 do 10. roku życia, ale jest duża szansa, że dorosłym też się spodoba - mówią organizatorzy. Przedstawienie porusza temat ratowania świata, rozmowy z obcymi, lęków dzieci, ale i dorosłych. Zaprasza szefowa artystyczna Teatru Figurki, Dagmara Żabska. Gościa podejmuje Wioletta Gawlik.
Odnalezienie się w szkolnej rzeczywistości ukraińskim dzieciom mogą ułatwić tzw. asystenci międzykulturowi, których od lat zatrudnia się w szkołach, gdzie uczą się mniejszości narodowe. Asystenci wielokulturowi to ambasadorzy dzieci z doświadczeniem migracyjnym. Uczestniczą w procesie adaptacyjno-integracyjnym dziecka, uczą go języka polskiego, pracują z jego najbliższym środowiskiem, jednocześnie uwrażliwiając polskich uczniów, ich rodziców i nauczycieli na problematykę wielokulturowości. O asystentach międzykulturowych rozmawiają Urszula Majcher–Legawiec – Prezeska Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja, Krakowska Ambasadorka Wielokulturowości oraz Mariia Struhanetes - asystentka międzykulturowa. Gości podejmuje Wioletta Gawlik.
Willa Decjusza organizuje spacer detektywistyczny inspirowany historią dawnych właścicieli Willi. To cykl nowatorskich spacerów, o których opowiada Sylwia Miłkowska z Willi Decjusza. Z gościem rozmawia Wioletta Gawlik.
Jak pomóc dziecku zrozumieć sztukę współczesną? Odpowiedzi udzieli Jagoda Gumińska - Oleksy z działu edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Z gościem rozmawia Wioletta Gawlik.
W Nowohuckim Centrum Kultury od czwartku można oglądać dwie nowe wystawy grafik. Z autorami tychże: Martą Wakułą - Mac, graficzką i Janem Bosakiem, artystą grafikiem, którzy prowadzą warsztaty graficzne "Grafika warsztatowa" dla dzieci i dorosłych rozmawia Wioletta Gawlik.