Radio Kraków

Kulturka


RSS Spotify Google Podcast

Co ciekawego w kulturze piszczy? Zapowiadają i polecają autorzy audycji Magazyn Familijny

Podcasty

Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci

Trwa Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci. O programie, idei i zagranicznych spektaklach z Dagmarą Żabską, szefową Teatru Figur rozmawia Wioletta Gawlik.

Bajki Muzyką Pisane

Filharmonia Krakowska zaprasza na Bajki Muzyką Pisane. To spektakl oparty na legendach słowiańskich dedykowany dzieciom i młodzieży. Z pomysłodawcą tego widowiska Jerzym Łysińskim, artystą Chóru Filharmonii Krakowskiej, reżyserem spektaklu rozmawia Wioletta Gawlik.

Jak brzmi Kraków?

Organizatorzy Festiwalu Sacrum Profanum zapraszają dzieci na warsztaty ekologiczno - muzyczne. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Barbarą Fijał, koordynatorką projektu Kids in Kraków.

Jesień w Centrum Kultury Podgórza

Nastała jesień, którą głośno wita Centrum Kultury Podgórze. Kulturalna Jesień Podgórska rozpoczęła sezon wydarzeń edukacyjno - kulturalnych dla dzieci i dorosłych. O ofercie zajęć przygotowanych na ten sezon rozmawiają Przemysław Walaszczyk z Centrum Kultury Podgórza i Wioletta Gawlik.

Festiwal Filmowy Kino Dzieci

25-26.09 oraz 2-3.10 w Krakowie odbędzie się Festiwal Filmowy Kino Dzieci. O propozycjach filmowych dla najmłodszych Wioletta Gawlik rozmawia z Kają Łuczyńską z Kina Pod Baranami.

Wawelskie smoczki

Na Wawelu powstała pierwsza w historii trasa zwiedzania Zamku dla mam z niemowlętami. O nowej trasie zatytułowanej Wawelskie smoczki opowiada Aleksandra Schoen-Żmijowa z Działu Obsługi Ruchu Turystycznego i Rozwoju na Zamku Królewskim na Wawelu, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Jubileusz 75-lecia Teatru Groteska

Wioletta Gawlik i Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska rozmawiają o jubileuszu Teatru Groteska.

Warsztaty dla dzieci wokół wystawy "Salon" w BWA w Tarnowie

W ostatni weekend wakacji zapraszamy do Tarnowa do Biura Wystaw Artystycznych. Tam mieści się wystawa "Salon" i wokół niej organizowane są warsztaty dla dzieci. O szczegółach z Ewa Łączyńską - Widz, dyrektorką Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie rozmawia Wioletta Gawlik.

Musealia Tatrzańskie

Musealia Tatrzańskie to wielkie święto Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Warto wybrać się do Zakopanego całymi rodzinami - przekonuje Kinga Nędza - Sikoniowska z Muzeum Tatrzańskiego. Z gościem rozmawia Wioletta Gawlik.

Kraków Culture Summer dla dzieci

Szeroki program warsztatów, strefa zabaw, kulturalne kino w plenerze - to atrakcje przygotowane w ramach Kraków Culture Summer. Rozmawiają Wioletta Gawlik i Agnieszka Krajewska z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

"Polskie style narodowe" dla rodzin

"Polskie style narodowe" to wystawa poświęcona poszukiwaniu oryginalnych wzorców modernizacyjnych w sztuce, designie i architekturze polskiej XX i XXI wieku, która mieści się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wokół tej wystawy przygotowano ścieżkę rodzinną, o której opowiada Jagoda Gumińska - Oleksy z działu edukacji Muzeum. Z gościem rozmawia Wioletta Gawlik.

Spotkanie z Historią - Piknik Militarny w Wadowicach

Piknik Militarny organizowany przez Gminę Wadowice to wielka rodzinna impreza, której celem jest krzewienie zachowań patriotycznych poprzez wspólne świętowanie w oparciu o wartości i symbole narodowe. W programie przewidziano: Występ Orkiestry Wojskowej, rekonstrukcję historyczną, pokaz sztuk walki, prezentację sprzętu i uzbrojenia służb mundurowych, koncert szlagierów w wykonaniu Olgi Avigail, a także strefę zabaw dla dzieci. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Małgorzatą Targosz-Storch, kierownikiem Działu Promocji z Gminy Wadowice.

Stacja Lemowo

Podążając śladami Stanisława Lema zrodził się pomysł interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego dla dzieci pt: "Stacja Lemowo". W ramach projektu młodzi ludzie będą mogli uczestniczyć w sprecyzowanych grupach zajęciowych: 1. Orbita Teatralna 2. Cyrk z Księżyca 3. Orbita Muzyczna 4. Orbita Plastyczna 5. Orbita Filozoficzna 6. Orbita Technologiczna. Każda z grup pracować będzie w oparciu o uniwersalne wartości i chęć zdobywania wiedzy, zawarte w Twórczości Stanisława Lema. Nadzór nad warsztatami sprawować będą specjaliści z poszczególnych dziedzin, będący jednocześnie pedagogami. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Dominikiem Setlakiem, specjalistą ds. działań edukacyjno - teatralnych Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży.

Wakacje z duchami w Muzeum

Duch Sztuki, Duchy Epok, Duchy Miejsc, Duchy Muzealnych Ogrodów i stare Duchy Drzew czekają w te wakacje na dzieci. Na wakacje z duchami zaprasza Muzeum Narodowe w Krakowie. Rozmawiają Wioletta Gawlik i Jagoda Gumińska - Oleksy z działu edukacji Muzeum Narodowego.

Festiwal Teatrów dla Dzieci

Przez siedem dni, na przełomie czerwca i lipca, Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na teatralne święto, które odbywać się będzie w różnych przestrzeniach: na teatralnej scenie, w plenerze i festiwalowym namiocie. Sześć spektakli i 14 warsztatów inspirowanych bajkowymi opowieściami. Dla dzieci w każdym wieku, rodziców i opiekunów. O szczegółach Festiwalu Wioletta Gawlik rozmawia ze Zbigniewem Grzybem, dyrektorem NCK-u.

Muzeum nie musi być w muzeum

Na placu Wolnica w Krakowie została otwarta plenerowa wystawa Muzeum Etnograficznego pt: "Muzeum nie musi być w muzeum". Wokół tej wystawy organizowane są warsztaty tworzenia zabawek. O wystawie i o warsztatach Wioletta Gawlik rozmawia z Grzegorzem Strzebońskim - szefem Działu Edukacji Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Literackie Chwile w Pałacu Potockich

"Literackie chwile" to cykl spotkań dedykowany dzieciom do 12 roku życia. Warsztaty wypełnione są spotkaniami z twórcami, aktywnością plastyczną, muzyczną, ruchową. Podczas nich dzieci odkrywają tajemnice języka literackiego oraz piękno książkowych ilustracji. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Olivią Fryc z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to filmy dostosowane do wszystkich poziomów edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To cykle tematyczne oparte na filmach, uzupełnione prelekcją, omówieniem i propozycją warsztatów plastycznych, kartą pracy, scenariuszem lekcji oraz analizą psychologiczną. W tym roku prowadzone są w trybie stacjonarnym i online. Jak wziąć udział w programie? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Kaja Łuczyńska z Kina Pod Baranami.Do programu można zapisać się za pośrednictwem strony nhef.pl  Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego informacja zostanie przekazana do odpowiedniego kina.

Pracowna Mistrza Twardowskiego w Centrum Kultury Podgórza

  • access_time 00:04:17
  • calendar_today Niedziela, 2021.06.06
12 czerwca 2021 r. o godzinie 9.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Pracowni Mistrza Twardowskiego w Centrum Kultury Podgórza. To nowocześnie wyposażona przestrzeń przystosowana do bezpiecznej zabawy maluchów – mówi Przemysław Walaszczyk z CKP, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Dlaczego warto słuchać czułych bajek?

  • access_time 00:05:13
  • calendar_today Czwartek, 2021.06.03
"Czułe bajki" to cykl spotkań, podczas których dzieciom będą czytane bajki psychoedukacyjne. W każdą czerwcową niedzielę punktualnie o godz. 11.00 punkt Zgody 7 zamieni się w stolicę czułych bajek. Czym bajka psychoedukacyjna różni się od terapeutycznej? Jak zmieścił się w niej Kraków? I dlaczego warto czytać dzieciom czułe bajki? O to Wioletta Gawlik pyta Barbarę Fijał, koordynatorkę Kids in Kraków i Wiolettę Szubę, pedagog z Fundacji Kurdybanek.

Pierwsze spotkanie 6 czerwca o godz. 11.00. Bajki będzie można także usłyszeć i obejrzeć online na kanałach Kids in Kraków, Bądź turystą, Zgody 7 i Kraków PL na Facebooku.