Radio Kraków

Kulturka


RSS Spotify Google Podcast

Co ciekawego w kulturze piszczy? Zapowiadają i polecają autorzy audycji Magazyn Familijny

Podcasty

Warsztaty dla dzieci wokół wystawy "Salon" w BWA w Tarnowie

W ostatni weekend wakacji zapraszamy do Tarnowa do Biura Wystaw Artystycznych. Tam mieści się wystawa "Salon" i wokół niej organizowane są warsztaty dla dzieci. O szczegółach z Ewa Łączyńską - Widz, dyrektorką Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie rozmawia Wioletta Gawlik.

Musealia Tatrzańskie

Musealia Tatrzańskie to wielkie święto Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Warto wybrać się do Zakopanego całymi rodzinami - przekonuje Kinga Nędza - Sikoniowska z Muzeum Tatrzańskiego. Z gościem rozmawia Wioletta Gawlik.

Kraków Culture Summer dla dzieci

Szeroki program warsztatów, strefa zabaw, kulturalne kino w plenerze - to atrakcje przygotowane w ramach Kraków Culture Summer. Rozmawiają Wioletta Gawlik i Agnieszka Krajewska z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

"Polskie style narodowe" dla rodzin

"Polskie style narodowe" to wystawa poświęcona poszukiwaniu oryginalnych wzorców modernizacyjnych w sztuce, designie i architekturze polskiej XX i XXI wieku, która mieści się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wokół tej wystawy przygotowano ścieżkę rodzinną, o której opowiada Jagoda Gumińska - Oleksy z działu edukacji Muzeum. Z gościem rozmawia Wioletta Gawlik.

Spotkanie z Historią - Piknik Militarny w Wadowicach

Piknik Militarny organizowany przez Gminę Wadowice to wielka rodzinna impreza, której celem jest krzewienie zachowań patriotycznych poprzez wspólne świętowanie w oparciu o wartości i symbole narodowe. W programie przewidziano: Występ Orkiestry Wojskowej, rekonstrukcję historyczną, pokaz sztuk walki, prezentację sprzętu i uzbrojenia służb mundurowych, koncert szlagierów w wykonaniu Olgi Avigail, a także strefę zabaw dla dzieci. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Małgorzatą Targosz-Storch, kierownikiem Działu Promocji z Gminy Wadowice.

Stacja Lemowo

Podążając śladami Stanisława Lema zrodził się pomysł interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego dla dzieci pt: "Stacja Lemowo". W ramach projektu młodzi ludzie będą mogli uczestniczyć w sprecyzowanych grupach zajęciowych: 1. Orbita Teatralna 2. Cyrk z Księżyca 3. Orbita Muzyczna 4. Orbita Plastyczna 5. Orbita Filozoficzna 6. Orbita Technologiczna. Każda z grup pracować będzie w oparciu o uniwersalne wartości i chęć zdobywania wiedzy, zawarte w Twórczości Stanisława Lema. Nadzór nad warsztatami sprawować będą specjaliści z poszczególnych dziedzin, będący jednocześnie pedagogami. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Dominikiem Setlakiem, specjalistą ds. działań edukacyjno - teatralnych Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży.

Wakacje z duchami w Muzeum

Duch Sztuki, Duchy Epok, Duchy Miejsc, Duchy Muzealnych Ogrodów i stare Duchy Drzew czekają w te wakacje na dzieci. Na wakacje z duchami zaprasza Muzeum Narodowe w Krakowie. Rozmawiają Wioletta Gawlik i Jagoda Gumińska - Oleksy z działu edukacji Muzeum Narodowego.

Festiwal Teatrów dla Dzieci

Przez siedem dni, na przełomie czerwca i lipca, Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na teatralne święto, które odbywać się będzie w różnych przestrzeniach: na teatralnej scenie, w plenerze i festiwalowym namiocie. Sześć spektakli i 14 warsztatów inspirowanych bajkowymi opowieściami. Dla dzieci w każdym wieku, rodziców i opiekunów. O szczegółach Festiwalu Wioletta Gawlik rozmawia ze Zbigniewem Grzybem, dyrektorem NCK-u.

Muzeum nie musi być w muzeum

Na placu Wolnica w Krakowie została otwarta plenerowa wystawa Muzeum Etnograficznego pt: "Muzeum nie musi być w muzeum". Wokół tej wystawy organizowane są warsztaty tworzenia zabawek. O wystawie i o warsztatach Wioletta Gawlik rozmawia z Grzegorzem Strzebońskim - szefem Działu Edukacji Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Literackie Chwile w Pałacu Potockich

"Literackie chwile" to cykl spotkań dedykowany dzieciom do 12 roku życia. Warsztaty wypełnione są spotkaniami z twórcami, aktywnością plastyczną, muzyczną, ruchową. Podczas nich dzieci odkrywają tajemnice języka literackiego oraz piękno książkowych ilustracji. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Olivią Fryc z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to filmy dostosowane do wszystkich poziomów edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To cykle tematyczne oparte na filmach, uzupełnione prelekcją, omówieniem i propozycją warsztatów plastycznych, kartą pracy, scenariuszem lekcji oraz analizą psychologiczną. W tym roku prowadzone są w trybie stacjonarnym i online. Jak wziąć udział w programie? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Kaja Łuczyńska z Kina Pod Baranami.Do programu można zapisać się za pośrednictwem strony nhef.pl  Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego informacja zostanie przekazana do odpowiedniego kina.

Pracowna Mistrza Twardowskiego w Centrum Kultury Podgórza

 • access_time 00:04:17
 • calendar_today Niedziela, 2021.06.06
12 czerwca 2021 r. o godzinie 9.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Pracowni Mistrza Twardowskiego w Centrum Kultury Podgórza. To nowocześnie wyposażona przestrzeń przystosowana do bezpiecznej zabawy maluchów – mówi Przemysław Walaszczyk z CKP, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Dlaczego warto słuchać czułych bajek?

 • access_time 00:05:13
 • calendar_today Czwartek, 2021.06.03
"Czułe bajki" to cykl spotkań, podczas których dzieciom będą czytane bajki psychoedukacyjne. W każdą czerwcową niedzielę punktualnie o godz. 11.00 punkt Zgody 7 zamieni się w stolicę czułych bajek. Czym bajka psychoedukacyjna różni się od terapeutycznej? Jak zmieścił się w niej Kraków? I dlaczego warto czytać dzieciom czułe bajki? O to Wioletta Gawlik pyta Barbarę Fijał, koordynatorkę Kids in Kraków i Wiolettę Szubę, pedagog z Fundacji Kurdybanek.

Pierwsze spotkanie 6 czerwca o godz. 11.00. Bajki będzie można także usłyszeć i obejrzeć online na kanałach Kids in Kraków, Bądź turystą, Zgody 7 i Kraków PL na Facebooku.

Cicha lekcja muzyki w formie zabawy, czyli Sinfonietka

 • access_time 00:04:37
 • calendar_today Niedziela, 2021.05.30
Sinfonietka wraca do sal koncertowych. To cykl koncertów muzyki klasycznej dedykowany dzieciom przygotowany przez Sinfoniettę Cracovię. Jutro we wnętrzach i ogrodach Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wybrzmią utwory Haydna, Mozarta, czy Radziwiłła. Dlaczego Sinfonietka jest cichą lekcją muzyki? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Danuta Augustyn, muzyk Sinfonietty Cracovii, Pani Sinfonietka.

Koncerty odbędą się 31.05 o godz. 15:00 i 17:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

 

Cały dzień dla rodziny

 • access_time 00:03:59
 • calendar_today Niedziela, 2021.05.23
Podczas obchodów często łączy się Dzień Matki z Dniem Dziecka i nazywa ogólnie Dniem Rodziny. Właśnie dlatego w maju w Krakowie organizowane jest Święto Rodziny Krakowskiej, które 23.05 ma swoją kulminację. Inicjatywy kulturalne i sportowe, aktywności rekreacyjne, porady dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego, pikniki rodzinne i wiele innych atrakcji czeka na krakowskie rodziny już od godziny 10.00 na Błoniach Krakowskich. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Marzeną Paszkot, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny.

Papierowe warsztaty

 • access_time 00:04:39
 • calendar_today Niedziela, 2021.05.16
"Podróż do papierowej krainy" to cykl warsztatów dla dzieci, które organizuje Dworek Białoprądnicki. Warsztaty odbywają się co tydzień w niedziele o godz. 10 na stronie internetowej dworek.tv. Cały cykl potrwa do 23 maja. Dlaczego warto zainteresować się papierowymi warsztatami? O to Wioletta Gawlik pyta Magdalenę Ochocką z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

Zarzuć sieć na sztukę

 • access_time 00:05:38
 • calendar_today Niedziela, 2021.05.09
Muzeum Narodowe zaprasza dzieci w wieku od 6 do 9 roku życia na warsztaty online z cyklu "Sieć na sztukę". To spotkania poświęcone wybranej wystawie - w maju towarzyszyć będą wystawie „Aleksander Kotsis (1836–1877). Odcienie realizmu” w Kamienicy Szołayskich. Warsztaty składają się z dwóch części - wirtualnego oprowadzania po wystawie oraz części praktycznej, w której dzieci pracują z edukatorem wspomagając proces twórczy. "Celem cyklu jest oswojenie młodych odbiorców ze światem sztuki." - mówi Izabela Lechowicz, pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Krakowskie Spacerówki

 • access_time 00:04:23
 • calendar_today Niedziela, 2021.04.11
Anna Maria Peczyńska z Krakowskiego Forum Kultury zaprasza na Krakowskie Spacerówki. To cykl wirtualnych spacerów po Krakowie, który ma na celu przybliżyć dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym legendy krakowskie. Wśród najbardziej znanych legend, np.: o Smoku Wawelskim, o Hejnale Mariackim i Historii o żółtej ciżemce, znalazły się te mniej znane, np. : Legenda o skarbach krzysztoforskich, czy opowieść o żydowskim weselu na Kazimierzu. Z pomysłodawczynią cyklu rozmawia Wioletta Gawlik.

Krakowskie Spacerówki pojawiają się co trzy tygodnie na profilu FB i na stronie Krakowskiego Forum Kultury.

Czy zajączka można znaleźć w muzeum?

 • access_time 00:06:04
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.04.05
Zajączek muzealny to nowa ścieżka edukacyjna tropem zajączka, pisanek i tradycji wielkanocnych, która prowadzi przez Muzeum Narodowe. Kierowana jest do rodzin z dziećmi i ma na celu pokazać zbiory muzealne. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Jagodą Gumińską - Oleksy z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Festiwal Komiksu

 • access_time 00:04:52
 • calendar_today Niedziela, 2021.03.28
Krakowski Festiwal Komiksu to doroczne spotkanie fanów historii obrazkowych, ilustracji i animacji. W programie tegorocznej edycji znalazły się wirtualne spotkania autorskie z polskimi i zagranicznymi twórcami komiksu, tematyczne panele dyskusyjne oraz plenerowa wystawa. W tym roku Festiwal odbywa się formie online, ale ze względu na jubileuszową 10. edycję - nie zabraknie atrakcji - przekonuje Artur Wabik z Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego, organizator Festiwalu Komiksu, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Muzyczne opowiastki

 • access_time 00:05:06
 • calendar_today Niedziela, 2021.03.21
Filharmonia Krakowska zaprasza na nowy cykl edukacyjny pt. "Muzyczne opowiastki", który przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6-10 lat. To okazja, żeby posłuchać pięknej muzyki klasycznej w specjalnie dobranych kameralnych, czyli niewielkich składach. Owa kameralność sprawi także, że młodzi słuchacze będą mieli okazję lepiej poznać instrumenty muzyczne, którym czasem trudno się przyjrzeć w dużym orkiestrowym zespole. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Jadwigą Marchwicą z Działu Edukacji Muzycznej Filharmonii Krakowskiej.

Mały Królewic

 • access_time 00:06:10
 • calendar_today Niedziela, 2021.03.14
W gwarze podhalańskiej nie ma odpowiednika słowa "przyjaciel", jak więc przetłumaczyć "Małego księcia" - powiastkę filozoficzną, która mówi o przyjaźni? Dr hab. Stanisława Trebunia - Staszel - etnolog, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, prezes Zarządu Polskiego Instytutu Antropologii podjęła się tego zadania. I tak powstał "Mały Królewic". Z autorką tłumaczenia rozmawia Wioletta Gawlik.

Oprowadzanki

 • access_time 00:05:03
 • calendar_today Niedziela, 2021.03.07
Jak oprowadzać dzieci po muzeum, by były zainteresowane wystawą i nie mówiły "mamo, nudzę się"? Wystarczy wziąć udział w "Oprowadzankach". O nowym cyklu Muzeum Krakowa Wioletta Gawlik rozmawia z Anną Surmą z działu edukacji Muzeum Krakowa.

Dobra mowa

 • access_time 00:05:53
 • calendar_today Niedziela, 2021.02.28
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz „Kultura wykluczenia” 4 marca rozpoczynają „Horyzonty równości”. To seria otwartych spotkań, wykładów i webinarów o tematyce antydyskryminacyjnej, propagującej postawy dialogiczne i uczącej języka dobrej mowy. O tych spotkaniach, ale i o dobrej mowie Wioletta Gawlik rozmawia z prof. Joanną Hańderek z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pomysłodawczynią „Horyzontów równości”.

Spotkania będą odbywać się co czwartek hybrydowo, czyli stacjonarnie w Dworku Białoprądnickim i online za pośrednictwem strony Dworku i Kultury wykluczenia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Czytelnik roku 2021

 • access_time 00:05:50
 • calendar_today Niedziela, 2021.02.21
Wystarczą książka, paszport i pieczątka, by zostać czytelnikiem roku. Biblioteka Kraków 15 lutego rozpoczęła konkurs "Czytelnik roku 2021", któremu towarzyszą nagrody specjalne - tytuł "Czytającego Rodzica" i "Zaczytanego Seniora". Gośćmi Wioletty Gawlik są Paulina Knapik - Lizak - kierownik działu metodycznego i projektów Biblioteki Kraków oraz Piotr Wasilewski - kierownik działu promocji Biblioteki Kraków.

Wystawa szopek krakowskich

 • access_time 00:05:48
 • calendar_today Niedziela, 2021.02.14
Muzeum Krakowa zaprasza na oprowadzanie po wystawie pokonkursowej szopek krakowskich. Dziś, 14.02, o godz. 14 spotkanie z szopkarzem Andrzejem Malikiem. Dlaczego warto obejrzeć tegoroczną wystawę i jak pandemia wpłynęła na konkurs? O to Wioletta Gawlik pyta Małgorzatę Niechaj, kustosz Muzeum Krakowa, organizatorkę konkursu szopek krakowskich.

"Inna rodzina", czyli jaka?

 • access_time 00:07:09
 • calendar_today Niedziela, 2021.02.07
"Każdy człowiek ma niezbywalne prawo do miłości i bliskości. Nieważne, jak wielkie ograniczenia narzuca nam ciało – pragniemy kochać i być kochani." To cytat, który nawiązuje do projektu "Inna rodzina". To wystawa fotograficzna, która pokazuje 15 innych rodzin - innych, czyli niezwykłych. Można ją obejrzeć w Nowohuckim Centrum Kultury. O szczegółach realizacji tego projektu Wioletta Gawlik rozmawia z autorką projektu, fotografką, Evą Hajduk.

Konkurs wiedzy o Jacku Kaczmarskim

 • access_time 00:05:54
 • calendar_today Niedziela, 2021.01.31
„Nic się nie kończy prostym tak lub nie” to konkurs wiedzy o Jacku Kaczmarskim, wybitnym pieśniarzu, poecie, prozaiku, autorze tekstów piosenek. Organizowany już od 11 lat, co roku przyciąga fanów twórczości wybitnego polskiego artysty. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich, a jego organizatorem jest Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z organizatorami - Piotrem Wirońskim i Julią Górecką

Prace można przesyłać do 16 lutego 2021 r. Szczegóły na stronie:
http://cmjordan.krakow.pl/2020/11/Konkurs-Wiedzy-o-%C5%BByciu-i-Tworczosci-Jacka-Kaczmarskiego

 

 

Jak szukać murali online?

 • access_time 00:04:09
 • calendar_today Niedziela, 2021.01.24
Ile murali jest na Kazimierzu? Tego można dowiedzieć się rozwiązując zagadkę Pani Fiszki. "Piękny mural mamy także na ścianie Klubu" - mówi Alicja Szpot, kierownik Klubu Kultury Przegorzały, który jest filią Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Gościa podejmuje Wioletta Gawlik

#wiemikropka

 • access_time 00:06:19
 • calendar_today Niedziela, 2021.01.17
Warsztaty #wiemikropka w ramach programu Przecinek i Kropka od wielu miesięcy bawią i zaspakajają ciekawość dziecięcą. Ich popularność – do tej pory obejrzało je ponad 6 milionów widzów – wskazuje na ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju treści. Czym różnią się od innych warsztatów i dlaczego warto je obejrzeć? Wioletta Gawlik pyta o to Przemysława Staronia, Nauczyciela Roku 2018, Ambasadora warsztatów #wiemikropka.

Ferie z Groteską

 • access_time 00:05:43
 • calendar_today Niedziela, 2021.01.10
W drugim tygodniu ferii zimowych 2021 Teatr Groteska zaprasza na wirtualne warsztaty dla dzieci. Przygotowano dwie propozycje: „O wyobraźni – czyli to czego nie widać w teatrze, a jest ważne” oraz „Warsztaty skarpetkowe”. O skarpetkowych przygodach on line Wioletta Gawlik rozmawia z Bartłomiejem Olszewskim, aktorem Teatru Groteska.

Festiwal Teatrów dla Dzieci 2021 on line

 • access_time 00:04:17
 • calendar_today Środa, 2021.01.06
Festiwal Teatrów dla Dzieci w tym roku odbywa się w wersji on line. W czasie ferii zimowych, 4-15 stycznia, prezentowane są bezpłatnie spektakle teatrów z całej Polski. Po wybranych przedstawieniach odbywają się warsztaty teatralne, które pozwalają wzbogacić wiedzę o teatrze i jego kulisach. Warsztaty mają zachęcić dzieci i młodzież do przygotowania własnego spektaklu, który zostanie wystawiony na wirtualnej scenie NCK-u. Zaprasza Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury, z którym rozmawia Wioletta Gawlik. 6kulturkaWWW q www

W Muzeum Narodowym w Krakowie można spędzić całe ferie

 • access_time 00:03:32
 • calendar_today Niedziela, 2021.01.03
Ścieżka "Dzyń, dzyń, dzyń - sztuka na sankach" dedykowana jest dzieciom i młodzieży. W muzeum można spędzić całe ferie - przekonuje Jagoda Gumińska - Oleksy z Muzeum Narodowego w Krakowie, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Staromiejskie Centrum Kultury z propozycją na ferie

 • access_time 00:04:12
 • calendar_today Niedziela, 2020.12.27
Staromiejskie Centrum Kultury zaprasza na stacjonarne zajęcia i warsztaty w ferie. O szczegółach z Barbarą Szymańską ze SCKM rozmawia Wioletta Gawlik.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie z propozycją na ferie

 • access_time 00:04:58
 • calendar_today Sobota, 2020.12.26
Jak nauczyć dzieci składać życzenia? Czy sztuka robienia masek karnawałowych jest trudna? Jak piecze się szczodraki z ciasta chlebowego? Tego mogą nauczyć się dzieci podczas zajęć organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. "To propozycja na ferie" - mówi Klaudia Ciepłucha z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

9 i 16 stycznia rozpoczną się warsztaty. Szczegóły na stronie Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży na święta

 • access_time 00:04:18
 • calendar_today Niedziela, 2020.12.20
Warsztaty bożonarodzeniowe i wspólne śpiewanie kolędy to propozycja na święta dla całych rodzin od Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży. "Warsztaty są bezpłatne, należy jedynie zgłosić obecność" - mówi Barbara Szymańska ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Festiwal Mała Boska

 • access_time 00:05:23
 • calendar_today Niedziela, 2020.12.13
Festiwal Mała Boska powoli dobiega końca. Dziś młodzi widzowie będą mogli obejrzeć spektakl "Kosmici", a po południu przedstawienie dla młodzieży "Lem vs P.K. Dick". Jak udało się organizatorom zorganizować Festiwal w czasie pandemii? O to Wioletta Gawlik pyta Martynę Paliś z Teatru Łaźnia Nowa

Kluby rodziców w sieci

 • access_time 00:04:17
 • calendar_today Niedziela, 2020.12.06
Jak funkcjonują kluby rodziców w czasie pandemii? Przeniosły się do sieci. Zapraszają rodziców z dziećmi do lat trzech na zajęcia umuzykalniające, literackie, kreatywne. Udział w zajęciach jest bezpłatny. O wirtualnej działalności Centrum Kultury Podgórza z rzecznikiem Przemysławem Walaszczykiem rozmawia Wioletta Gawlik.

Książkowy kalendarz adwentowy

 • access_time 00:05:57
 • calendar_today Niedziela, 2020.11.29
W tym roku 29 listopada w kościele katolickim rozpoczyna się adwent - czas przygotowania, oczekiwania na Boże Narodzenie. Z tym radosnym okresem wiąże się wiele zwyczajów, które z powodzeniem są kultywowane do dnia dzisiejszego, np wieniec adwentowy, lampiony, czy kalendarze adwentowe. Kalendarz adwentowy, który pomaga odliczać dni do świąt, pojawił się w XIX wieku i pochodzi od niemieckich luteran. O kalendarzu w formie książkowej, czyli o książce "24 opowieści adwentowe" Wioletta Gawlik rozmawia z Anną Mączką, dziennikarką, scenarzystką.

„Czytanie – odkrywanie”

 • access_time 00:05:22
 • calendar_today Niedziela, 2020.11.22
Biblioteka Kraków zaprasza dzieci i młodzież na wirtualne spotkania z autorami książek, wyróżnionych nominacją w ogólnopolskim konkursie literackim Nagroda Żółtej Ciżemki. Na dzieci czekają: Cezary Harasimowicz, Melania Kapelusz, Barbara Kosmowska, Wojciech Mikołuszko, Katarzyna Ryrych. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Piotrem Wasilewskim, rzecznikiem Biblioteki Kraków.

Trasa dla Bobasa

 • access_time 00:04:18
 • calendar_today Niedziela, 2020.11.15
Dzieci mogą zamienić się w przewodnika po swojej dzielnicy i wziąć udział w konkursie, który trwa do 30 listopada. Pomocny będzie bezpłatny interaktywny przewodnik po 4. dzielnicach Krakowa. Jak zamienić się w szpiega wiedzy i zostać przewodnikiem? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik rozmawiając z Martą Mleczko z Fundacji Trasa dla Bobasa.

Interaktywne przewodniki są one dostępne na stronie szpiedzywiedzy.pl.

Festiwal Literatury dla dzieci

 • access_time 00:05:39
 • calendar_today Niedziela, 2020.11.08
W dniach 10-14 listopada odbędzie się Festiwal Literatury dla dzieci. Mottem tegorocznej edycji jest "Hallo, tu Ziemia", dlatego w programie zaplanowano rozmowy o różnorodności, naturze, bogactwie kultur, faunie, florze i ekologii. Czekają nas spotkania z bohaterami książek dla dzieci, spotkania z autorami i ilustratorami oraz wybór najlepszej dziecięcej książki 2019, która otrzyma nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Łukaszem Dębskim, dyrektorem programowym Festiwalu Literatury dla dzieci.

W tym roku wszystkie wydarzenia będą transmitowane online i każdy będzie mógł uczestniczyć w nich z własnego domu.

 

Zagraj w sztukę

 • access_time 00:03:46
 • calendar_today Niedziela, 2020.10.25
Przy pomocy gry komputerowej dzieci i młodzież mogą obcować ze sztuką. Wirtualnie poznają malarzy i ich najsłynniejsze dzieła, by później szukać ich w galeriach sztuki. "Gra powstała w czasie lockdownu" - mówi Patrycja Curyło, projektantka gier, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Retro Festival Kraków

 • access_time 00:04:53
 • calendar_today Niedziela, 2020.10.18
Kraków zmienia się w stolicę retro. Jedyne w Polsce warsztaty szycia strojów historycznych, retro spacery po Krakowie, koncerty, pokaz mody historycznej z rowerem w tle, warsztaty taneczne - to wszystko czeka na miłośników retro klimatów. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z dyrektorką Festiwalu - Agnieszką De Neve.

Wystawa Bogny Beker

 • access_time 00:04:32
 • calendar_today Niedziela, 2020.10.11
Bogna Beker, autorka wystawy i fotografii zaprasza całe rodziny do Nowohuckiego Centrum Kultury. Mieści się tam wystawa i fotografie artystki, której głównym motywem artystycznym są lalki. Z autorką rozmawia Wioletta Gawlik.

"Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej"

 • access_time 00:05:26
 • calendar_today Niedziela, 2020.10.04
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to ogólnopolski projekt umożliwiający spotkanie z kinem oraz pogłębienie wiedzy na temat sztuki filmowej. W Krakowie realizowany jest w Kinie Pod Baranami od 14. lat. W tegorocznej ofercie znalazły się cztery propozycje działań edukacyjnych, wśród których są: pokazy pozwalające poczuć młodym widzom magię kina, jak i seanse online, odbywające się za pomocą internetowych platform. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Kają Łuczyńską z Kina Pod Baranami.

Festiwal Kino Dzieci

 • access_time 00:04:06
 • calendar_today Niedziela, 2020.09.20
7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci to wydarzenie skierowane do widzów od 4 roku życia oraz ich opiekunów. Ideą, jaka od początku przyświeca festiwalowi, jest udostępnianie szerokiej publiczności wartościowych filmów, które wyróżniają się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi. W Krakowie w ramach Festiwalu w Kinie Pod Baranami zaprezentowanych zostanie dziewięć filmów animowanych i aktorskich. Zaprasza Kaja Łuczyńska z Kina Pod Baranami, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

"Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek"

 • access_time 00:04:36
 • calendar_today Niedziela, 2020.09.20
Dlaczego skarpetki się gubią? Co się dzieje ze zgubionymi skarpetkami? Czy skarpetka może zostać gwiazdą filmową, detektywem, politykiem, mamą mysz? Odpowiedzi znajdziemy w książce "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" Justyny Bednarek, na podstawie której powstał spektakl teatralny w Teatrze Groteska. Z reżyserem Lechem Walickim rozmawia Wioletta Gawlik.

Kino dla rodziców

 • access_time 00:04:33
 • calendar_today Niedziela, 2020.08.23
Są miejsca dedykowane dzieciom i młodzieży, które serwują im bogatą ofertę kulturalną. Rodzice oczekując na zakończenie zajęć - muszą czekać długie godziny w poczekalni lub szatni. Centrum Młodzieży im. Jordana wychodzi im naprzeciw i zaprasza do kina plenerowego. Monika Kilian z Centrum im. H. Jordana jest gościem Wioletty Gawlik

Teatr Groteska zaprasza na wakacyjne granie w każdą sierpniową niedzielę

 • access_time 00:03:51
 • calendar_today Niedziela, 2020.08.16
O 11.00 prezentowane są spektakle dla dzieci. 16. sierpnia widzowie spotkają się z "Trzema świnkami", a tydzień później z "Kotem w butach". O szczegółach z Eryką Żmudą z Teatru Groteska rozmawia Wioletta Gawlik.

Spacery edukacyjno-przyrodnicze

 • access_time 00:05:38
 • calendar_today Niedziela, 2020.08.09
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida organizuje spacery edukacyjno-przyrodnicze w ramach projektu "Nowa Huta od NATURY strony". Podczas nich rodziny z dziećmi lepiej przyjrzą się Łąkom Nowohuckim, szlakom przyrodniczym, ogródkom działkowym, ciągom rzecznym, czy lasom miejskim. Elżbieta Urbańska - Kłapa i Jarosław Klaś są gośćmi Wioletty Gawlik.

Czy wiekowy Kraków może zaskoczyć najmłodszych?

 • access_time 00:07:14
 • calendar_today Niedziela, 2020.08.02
Projekt "Odkryj Kraków" dedykowany jest rodzinom z dziećmi. Rozpoczął się 1 sierpnia i potrwa przez 6 tygodni. Zakłada bliższe poznanie miasta od strony kulturalnej, przyrodniczej i historycznej. Przybiera charakter gry terenowej dzięki kartom, które można bezpłatnie pobrać z portalu kidsinkrakow.pl . O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Michałem Zalewskim z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

"Mikropodróż w głąb dziedzictwa Nowej Huty"

 • access_time 00:04:58
 • calendar_today Niedziela, 2020.07.26
Warsztaty hafciarskie - haft koralikowy i krzyżykowy, warsztaty zdobnictwa ludowgo i warsztaty szycia spódnic krakowskich to wybrane propozycje, które czekają na dzieci i młodzież w Nowej Hucie. Mają one na celu zainteresować młodych ludzi dziedzictwem lokalnej kultury. 27 lipca ruszają zapisy. Z Pauliną Maciaszek z ARTzony Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida rozmawia Wioletta Gawlik.

Kosmiczny Bulwar(t) Sztuki dla dzieci

 • access_time 00:04:36
 • calendar_today Niedziela, 2020.07.19
Co tydzień w niedzielę o godz. 12.00 w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa odbywają się spotkania artystyczno - literackie dla dzieci, którym przewodzi kosmiczny temat. Pod przewodnictwem artysty dzieci poznają twórczość literacką i muzyczną oraz biorą udział w warsztatach filozoficznych, plastycznych, kuglarskich. W czasie 3-9 sierpnia odbędą się warsztaty konstruktorskie, podczas których dzieci i młodzież będą projektować i konstruować rakietę kosmiczną, by odbyć symulowany lot w Kosmos. O szczegółach z Martyną Paliś z Teatru Łaźnia Nowa rozmawia Wioletta Gawlik.

Wakacje w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży

 • access_time 00:04:25
 • calendar_today Niedziela, 2020.07.12
Oferta wakacyjna SCKM składa się z zajęć stacjonarnych oraz on line. Jutro, 13 lipca rozpoczyna się Akademia Dziennikarstwa, a w sierpniu odbędzie się Letnia Akademia Sztuk Walki. Do sieci przeniosła się grupa Zatrzymać Obrotówkę, która w ramach zajęć "Inna bajka" prezentuje bajki dla dzieci. O szczegółach z Barbarą Szymańską ze Staromiejskiego Centrum Kultury rozmawia Wioletta Gawlik.

Wszystkie zajęcia, które organizowane są w ramach Akcji Lato, są bezpłatne. Wystarczy wcześniejsza rezerwacja.

 

Nie ma nudy w wakacje

 • access_time 00:04:20
 • calendar_today Sobota, 2020.07.04
Ofertę wakacyjną Nowohuckie Centrum Kultury kieruje do dzieci, które spędzają wakacje w mieście. Znalazły się w niej zajęcia plastyczne, taneczne Break Dance, ćwiczenia aktorskie, i ogólnoartystyczne. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z dyrektorem NCK-u, Zbigniewem Grzybem.

Promenada dla dzieci

 • access_time 00:03:42
 • calendar_today Niedziela, 2020.06.28
Czy muzyka poważna zawsze jest poważna? Takie pytanie często zadają dzieci, które biorą udział w koncertach wraz z rodzicami. Odpowiedź poznają już w najbliższą sobotę 4.07 podczas koncertu w Altanie na Plantach o godz. 11. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Karoliną Magierą z Krakowskiego Forum Kultury.

"Szancer, wyobraź sobie!" dla dzieci

 • access_time 00:04:45
 • calendar_today Niedziela, 2020.06.21
Jan Marcin Szancer polski artysta żydowskiego pochodzenia będzie bohaterem nowej wystawy w Żydowskim Muzeum Galicja. Wernisaż przewidziany jest na lipiec 2020. Dzieci w wieku 3-12 lat mogły wziąć udział w inicjatywie przygotowanej przez Żydowskie Muzeum Galicja. Wystarczyło stworzyć pracę na temat "Co ty sobie wyobrażasz". O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Pauliną Banasik, kuratorką wystawy "Szancer, wyobraź sobie!" w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.

Wszystkie nadesłane przez dzieci prace zawisną w Muzeum obok wystawy "Szancer, wyobraź sobie".

 

Piknikowanie w sieci

 • access_time 00:05:52
 • calendar_today Niedziela, 2020.06.14
Pikniki krakowskie w tym roku przeniosły się do Internetu. Od 6 czerwca na oficjalnym profilu facebookowym „Pikniku Krakowskiego” można wspólnie ćwiczyć, uczyć się, majsterkować i dbać o balkonowy ogródek. Czy piknikowanie online cieszy się popularnością? O to Michała Zalewskiego z Krakowskiego Biura Festiwalowego pyta Wioletta Gawlik.

"Bądź turystą w swoim mieście"

 • access_time 00:05:21
 • calendar_today Czwartek, 2020.06.11
Z okazji długiego weekendu Krakowskie Biuro Festiwalowe przygotowało spacery tematyczne: śladem świętych miejsc w Krakowie oraz spacer „Śladami Listy Schindlera”. Na miłośników filmów w kinie samochodowym czekają oscarowe produkcje: Green Book i Parasite. Wszystkie działania wpisują się w akcję "Bądź turystą w swoim mieście". O szczegółach akcji rozmawiają Michał Zalewski rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego i Wioletta Gawlik.

Żywe Muzeum Witrażu

 • access_time 00:04:52
 • calendar_today Niedziela, 2020.06.07
Od ponad stu lat funkcjonuje Krakowski Zakład Witrażów. Artyści wciąż tworzą nowe dzieła - wyłącznie ręcznie, a zwiedzający mogą podejrzeć ich w trakcie pracy. Muzeum Witrażu w każdą sobotę zaprasza także dzieci. O ofercie dla najmłodszych z Moniką Krawczyk z Muzeum Wirtażu rozmawia Wioletta Gawlik.

Sobotnie poranki w Muzeum Witrażu rozpoczynają się o godz. 10.00. Ze względów bezpieczeństwa należy wcześniej dokonać rezerwacji mailowej info@muzeumwitrazu.pl

"Dzieci" w Dworku Białoprądnickim

 • access_time 00:06:48
 • calendar_today Niedziela, 2020.05.31
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w Dworku Białoprądnickim pojawi się online wystawa fotografii pt: "Dzieci" autorstwa Wojciecha Prażucha. Około 500 zdjęciom towarzyszyć będzie oryginalna muzyka Bogdana Chmury oraz czytany przez Tymka Kretschmera komentarz autora. "To projekt, film, opowieść o dzieciach z różnych stron świata, które łączy uśmiech" - mówi autor wystawy, z którym rozmawia Wioletta Gawlik.

Wystawa pt: "Dzieci" autorstwa Wojciecha Prażucha dostępna będzie online od 1 czerwca od godz. 12.00 na Facebooku oraz stronie internetowej Dworku Białoprądnickiego www.dworek.eu

Kino samochodowe dla dzieci

 • access_time 00:00:17
 • calendar_today Niedziela, 2020.05.24
Kino Pod Baranami rozpoczęło weekendowe pokazy filmów w kinie samochodowym "Rozrywka". Na dużym polowym ekranie pojawiły się filmowe hity dla dorosłych i dzieci. Wśród propozycji dla dorosłych znalazły się filmy: "Córka trenera", "Parasite", "Boska Florence", "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". O propozycjach dla młodych widzów z Olą Starmach z Kina Pod Baranami rozmawia Wioletta Gawlik.

"Czytanie na drugie śniadanie"

 • access_time 00:04:54
 • calendar_today Niedziela, 2020.05.17
Krakowskie Biuro Festiwalowe od momentu ogłoszenia stanu epidemii czyta dzieciom bajki. A dokładnie czytają znane osoby - takie jak: Michał Rusinek, Joanna Olech, Maciej Wojtyszko, Sylwia Chutnik, Wojciech Widłak, Grzegorz Kasdepke, Agnieszka Taborska, Łukasz Małecki i wiele innych. Akcja "Czytanie na drugie śniadanie" powoli dobiega końca, ale w ostatnim tygodniu czeka na najmłodszych uczestników niespodzianka. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Anną Zygmunt z Krakowskiego Biura Festiwalowego

Baśniowa Bagatela

 • access_time 00:05:04
 • calendar_today Niedziela, 2020.05.03
Teatr Bagatela zaprasza najmłodszych widzów na spotkania on line. W ramach cyklu "Baśniowa Bagatela" aktorzy czytają dzieciom klasyczne baśnie. W tygodniu natomiast zapraszają na spotkania z "Anią z Zielonego Wzgórza" - oczywiście w sieci. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Magdaleną Musialik z Teatru Bagatela.

 

"Poranki" Opery Krakowskiej on line

 • access_time 00:05:40
 • calendar_today Niedziela, 2020.04.26
Anna Adamus pomysłodawczyni i prowadząca "Poranki" w Operze Krakowskiej, czyli cykl spotkań dla dzieci w wieku 6-9 lat zaprasza widzów do sieci. Dziś, 26 kwietnia pierwszy odcinek "Poranków" zostanie udostępniony na oficjalnym kanale Opery Krakowskiej. Czy da się stworzyć Operę w domu? O to Annę Adamus pyta Wioletta Gawlik.

 

#sckmwnecie

 • access_time 00:06:08
 • calendar_today Niedziela, 2020.04.19
#sckmwnecie pod takim hasłem można znaleźć ciekawą ofertę zajęć edukacyjnych przygotowaną przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Propozycje zostały podzielone tematycznie: teatr, taniec, plastyka, sport, nauka, natura, muzyka, film. Wspólnie z nauczycielami SCKM można bawić się także w cyrk rodzinny lub wziąć udział w konkursach. O wirtualnym świecie, do którego przeniosło się Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Wioletta Gawlik rozmawia z Barbarą Szymańską z SCKM.

Wielkanocne fiszki w Muzeum Etnograficznym

 • access_time 00:04:46
 • calendar_today Poniedziałek, 2020.04.13
Wiele ciekawych zwyczajów wielkanocnych pochodzi z Małopolski, np. chodzący w Poniedziałek Wielkanocny Siuda Baba. Część z nich przetrwała do dziś, ale niestety coraz więcej odchodzi w zapomnienie. "Aby tego uniknąć - warto tworzyć fiszki" - zachęca Urszula Sobczyk z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Muzeum Narodowe w Krakowie w sieci

 • access_time 00:04:46
 • calendar_today Niedziela, 2020.04.05
2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie zaprosiło najmłodszych do wysłuchania nagrań, w których czytane były książki wydane przez MNK, m.in. "Opowieści przedmiotów" Jagody Gumińskiej - Oleksy. "Najlepiej nagrywa się w szafie" - zdradza kuluary pracy autorka, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Groteska w sieci

 • access_time 00:08:28
 • calendar_today Niedziela, 2020.03.22
Instytucje kultury przeniosły swoją działalność do internetu. Teatr Groteska wirtualne spotkanie z widzami rozpoczął spektaklem "Brzydkie kaczątko". Codziennie w samo południe artyści zapraszają dzieci na warsztaty lalkarskie, a w weekend na spektakl teatralny. O szczegółach z dyrektorem Teatru Groteska Adolfem Weltschekiem rozmawia Wioletta Gawlik.

Więcej na kanale YouTube Teatru

 

"Capella dla dzieci" w Teatrze im. J. Słowackiego

 • access_time 00:05:54
 • calendar_today Niedziela, 2020.03.08
29 lutego rozpoczął się cykl koncertów "Capella dla dzieci" organizowanych w Teatrze im. J. Słowackiego. Koncerty są dawką muzyki klasycznej dla najmłodszych, ale w formie dostosowanej dla dorosłych, czyli są krótsze, ale nie infantylne i kolorowe. Odbiór kultury wzmacnia obcowanie w teatrze i naturalna forma muzyki klasycznej. "Dzieci nienawidzą, jak się je traktuje jak dzieci, a muzycy nie cierpią grać dla dzieci" - mówi Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny Capelli Cracoviensis, z którym rozmawia Wioletta Gawlik. [załącznik "8adamus.mp3" został usunięty przez użytkownika Jowita Galka/PRK] Najbliższe koncerty "Capella dla dzieci" 14 marca, 4 i 18 kwietnia oraz 9 maja. Szczegóły na stronie Capelli Cracoviensis i Teatru Słowackiego.

Skąd bierze się potrzeba pomagania innym u młodych?

 • access_time 00:04:24
 • calendar_today Niedziela, 2020.03.01
Dziś, 1 marca rozpoczyna się slalom - gigant w stacji narciarskiej Czorsztyn-Ski w Kluszkowcach. 14 marca odbędzie się koncert w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a we wrześniu Szymon Makuch przebiegnie samotnie Pamir Highway w Tadżykistanie. Wszystko po to, by pomóc Łukaszowi Dacie - sportowcowi, który potrzebuje wsparcia finansowego na rehabilitację. Skąd bierze się potrzeba pomagania innym - pyta Szymona Makucha Wioletta Gawlik.

Zrzutka finansowa organizowana w ramach biegu Szymona Makucha zostanie ogłoszona na stronie Stowarzyszenia "Krzysiek pomaga pomagać".

"Niezwykłe przedmioty"

 • access_time 00:03:23
 • calendar_today Niedziela, 2020.02.23
Krakowskie Forum Kultury zaprasza najmłodszych na warsztaty literackie, których efektem będzie słuchowisko radiowe. Głównym celem warsztatów jest rozwijanie wrażliwości literackiej, a także wyposażenie dziecka w umiejętność dostrzegania elementów rzeczywistości i ich twórcze wykorzystanie. "Dzieci zwykłe przedmioty zamieniają w niezwykłe" - mówi Wioletcie Gawlik Zofia Gnoińska, realizatorka KFK.

Słuchowiska będzie można posłuchać przez internet na początku marca. Warsztaty literackie ze słuchowiskiem radiowym dedykowane są dzieciom w wieku od 8-12 lat. Spotkania odbywają się w środy o godz. 18.00. Szczegóły na stronie Krakowskiego Forum Kultury. 

 

"Sławni malarze wśród nas"

 • access_time 00:05:02
 • calendar_today Niedziela, 2020.02.16
W Szkole Podstawowej nr 53 im. J. H. Dąbrowskiego już drugi rok trwa realizacja projektu pt. „Sławni malarze wśród nas” programu Erasmus+. Jego celem jest pogłębienie wiedzy o życiu i twórczości wybranych malarzy. W tym roku poprzez warsztaty, spacery po Krakowie i zwiedzanie muzeów dzieci poznawały dzieła Wyspiańskiego, Makowskiego, Mehoffera, Stryjeńskiej i Jargusza. Efektem tych działań są prace plastyczne dzieci będące interpretacją wybranych dzieł. Zobaczyć je można na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay 19 lutego. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z koordynatorką projektu Ewą Pawlak - Głuc.

„Futuronauci”

 • access_time 00:04:01
 • calendar_today Niedziela, 2020.02.09
Podróż w przyszłość, a może do przeszłości? Na pewno wystawa „Futuronauci” pozwoli zobaczyć statek kosmiczny i poznać wszystkie jego elementy, strefy i pracowników. O szczegółach opowiada Robert Salisz z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, a pyta Wioletta Gawlik.

Ogólnopolski konkurs “Wiedzy o życiu i twórczości poetyckiej Jacka Kaczmarskiego”.

 • access_time 00:04:33
 • calendar_today Niedziela, 2020.02.02
"Twórczość Jacka Kaczmarskiego jest mało znana młodzieży, ale sporo wnosi do życia młodego człowieka" - mówi Beata Huet z Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana, organizatorka ogólnopolskiego konkursu “Wiedzy o życiu i twórczości poetyckiej Jacka Kaczmarskiego”. To konkurs literacki dedykowany młodzieży licealnej, składający się z trzech etapów. Pierwszy lada dzień się rozpocznie, gdyż do 16 lutego należy składać eseje poświęcone twórczości artysty. O szczegółach tegoż konkursu i o Jacku Kaczmarskim z Beatą Huet rozmawia Wioletta Gawlik.

NCK na ferie zimowe

 • access_time 00:04:54
 • calendar_today Niedziela, 2020.01.26
Spektakl teatralny, zajęcia plastyczne, a może jazda na łyżwach? Przed takim wyborem stoją dzieci, które spędzają ferie w mieście. O szerokiej ofercie Nowohuckiego Centrum Kultury przygotowanej dla dzieci na czas ferii zimowych z dyrektorem NCK Zbigniewem Grzybem rozmawia Wioletta Gawlik.

Festiwal Teatrów Dla Dzieci   27 stycznia do 9 lutego 2020 r.  
 

Z radością zapraszamy na Festiwal Teatrów dla Dzieci, czyli najpiękniejsze, najzabawniejsze i najmilsze święto najmłodszych widzów!
Po raz kolejny roztoczymy przed Wami magiczny świat teatralnej iluzji, w którym zdarzyć się może wszystko. W tę niezwykłą podróż zabiorą nas najlepsze polskie teatry - z Rzeszowa, Gliwic, Gdańska, Bielska-Białej, Kielc, Zabrza i Sosnowca. Zobaczymy rozśpiewaną „Świnkę Peppę”, szaloną „Anię z Zielonego Wzgórza”, pełen dinozaurów „Zaginiony świat”, rozbrykaną „Calineczkę”, kosmiczne „Bajki robotów” i wiele więcej... A dodatkowo, oprócz spektakli na Scenie NCK, przygotowaliśmy moc wydarzeń towarzyszących - warsztaty, spotkania i przedstawienia dla maluszków.
Będzie mądrze, śmiesznie i refleksyjnie - dla dzieci w każdym wieku!

Ferie z książką w Muzeum Fotografii

 • access_time 00:04:56
 • calendar_today Niedziela, 2020.01.19
Jak patrzeć, by widzieć rzeczy ważne? Pomoże w tym książka. Wydawnictwo Dwie Siostry zagości w czasie ferii w Muzeum Fotografii. Książki staną się inspiracją do zajęć spotkań, warsztatów dedykowanych dzieciom w wieku 5-10 lat. Wioletta Gawlik o ofercie na ferie rozmawia z Marią Masternak z Muzeum Fotografii.

Więcej o akcji Ferie w Mufo z Wydawnictwem Dwie Siostry

Klucz do ferii

 • access_time 00:04:49
 • calendar_today Niedziela, 2020.01.12
Ferie w Małopolsce rozpoczynają się 27 stycznia, ale już teraz warto zaplanować czas wolny dzieciom, które zostają w mieście. W Muzeum Narodowym w Krakowie ruszyły zapisy na atrakcje przygotowane dla najmłodszych. Tematem przewodnim spotkań, warsztatów, spacerów w różnych oddziałach muzeum będą klucze. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Jagodą Gumińską - Oleksy z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Rezerwacji na zajęcia można dokonać pisząc na adres bilety.mnk.pl lub agiewont@mnk.pl (na zajęcia w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem)

Spektakl "Koch" i cyrk rodzinny

 • access_time 00:04:46
 • calendar_today Niedziela, 2020.01.05
Z Barbarą Szymańską ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży rozmawiała Wioletta Gawlik.

Muzycznie i tanecznie w SCKM

 • access_time 00:08:20
 • calendar_today Niedziela, 2019.12.29
Muzycznie, tanecznie i teatralnie będzie w Nowym Roku w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Odbędą się bezpłatne zajęcia umuzykalniające "Muzyczna Kraina", Koncert Orkiestry Gitarowej, warsztaty taneczno - ruchowe oraz spektakle teatralne. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Barbarą Szymańską ze Staromiejskiego Centrm Kultury Młodzieży.

Daje drugie życie rzeczom

 • access_time 00:02:49
 • calendar_today Czwartek, 2019.12.26
Magdalena Cudziło prowadzi warsztaty plastyczne z elementami recyklingowymi w Klubie Kultury Mydlniki i Klubie Kultury Łokietek – filiach Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki. Wraz z dziećmi tworzy ozdoby choinkowe, a przygląda im się Wioletta Gawlik.

Warsztaty ekologiczne

 • access_time 00:03:25
 • calendar_today Niedziela, 2019.12.22
Sezon grzewczy to idealny czas na naukę ekologii. Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękini organizuje wyjazdowe warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Czego można się na nich dowiedzieć? Jak uczyć dzieci ekologii? O to Wioletta Gawlik pytała Andrzeja Kordeczkę z Ośrodka Dydaktyczno - Badawczego AGH Miękinia.

Warsztaty szopkarskie dla dzieci

 • access_time 00:03:56
 • calendar_today Niedziela, 2019.12.15
77. Konkurs Szopek Krakowskich dobiegł końca. 5 grudnia prace konkursowe zostały zaprezentowane na Rynku Głównym, a 8 grudnia w Pałacu Krzysztofory poznaliśmy zwycięzców. Wystawę pokonkursową można oglądać w Celestacie na ul. Lubicz 16. Na wystawę i warsztaty szopkarskie zaprasza Małgorzata Niechaj - kustosz Muzeum Krakowa, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Św. Mikołaj w Muzeum

 • access_time 00:04:24
 • calendar_today Niedziela, 2019.12.08
Mimo że dziś 8 grudnia, to św. Mikołaj wciąż jest w Krakowie. Spotkać go można w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Dziś podczas warsztatów "Konik muzealny" pt: "Anieli grają, króle witają" dzieci odkrywać będą tajemnicę Bożego Narodzenia. O nauce tradycji Wioletta Gawlik rozmawia z Jagodą Gumińską - Oleksy z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jak uczyć dzieci przedsiębiorczości i historii równocześnie?

 • access_time 00:02:39
 • calendar_today Niedziela, 2019.12.01
Gdzie przenocować w otoczeniu dzieł sztuki? Jak popularyzować wiedzę z zakresu numizmatyki? Oczywiście w Willi Decjusza, w której regularnie odbywają się warsztaty dla dzieci szkół podstawowych pt "Dukaty Decjusza". Wioletta Gawlik rozmawia z prof. Dominiką Kasprowicz, dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza. A okazją ku temu jest ostatni dzień Festiwalu Wielokulturowości.

Wióry lecą w Muzeum Etnograficznym

 • access_time 00:04:48
 • calendar_today Niedziela, 2019.11.24
W listopadzie w Muzeum Etnograficznym odbywają się warsztaty dla dzieci i młodzieży Etnokalendarz poświęcone jesieni. Na wszystkich czekają dziś niespodzianki, zagadki i zadania praktyczne – w tym miesiącu przy użyciu pił i wiertarek. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Joanną Zbelą z Muzeum Etnograficznego.

 

 

"Wesołe Miasteczko 2019"

 • access_time 00:03:59
 • calendar_today Niedziela, 2019.11.17
V Krakowski Przegląd Interpretacji Piosenki Aktorskiej "Wesołe Miasteczko 2019" dobiega końca. Dziś poznamy finalistów konkursu, ale wcześniej przybliżymy jego ideę. Na ten temat z Danutą Pietraszewską, przewodniczącą jury oraz Aleksandrem Szklarskim, dyrektorem artystycznym Przeglądu rozmawia Wioletta Gawlik.

Teatr Lalek Rabcio świętuje jubileusz 70-lecia istnienia

 • access_time 00:04:34
 • calendar_today Niedziela, 2019.11.10
15 listopada Teatr Lalek Rabcio świętuje jubileusz 70-lecia istnienia. Z tej okazji przygotowano m.in. spektakl "Złodziejski majster" według baśni Braci Grimm oraz dwie okolicznościowe wystawy. O szczegółach jubileuszu Wioletta Gawlik rozmawia z Łukaszem Łęckim - aktorem z Teatru Lalek Rabcio.

Estetyczne podejście do fotografii

 • access_time 00:04:12
 • calendar_today Niedziela, 2019.11.03
W dobie selfie Muzeum Fotografii uczy estetycznego podejścia do fotografii i zaprasza dzieci na nowy cykl warsztatów. "Widzi mi się" to zajęcia dla dzieci w wieku 6-9 lat, podczas których dzieci będą uczyć się rozumienia obrazów. Zajęcia "Błysk w oku" dedykowane są młodzieży w wieku 10-14 lat. Warsztaty odbywają się raz w miesiącu – najbliższe będą 23 listopada. O szczegółach Maria Masternak, specjalista do spraw edukacji Muzeum Fotografii w Krakowie rozmawia z Wiolettą Gawlik.

Co małe dziecko może robić w Muzeum?

 • access_time 00:03:55
 • calendar_today Niedziela, 2019.10.27
Odpowiedzi w cyklu Kulturka szukają Jagoda Gumińska - Oleksy z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Muzeum Narodowym w Krakowie i Wioletta Gawlik.

Grechuta Festiwal

 • access_time 00:05:08
 • calendar_today Niedziela, 2019.10.20
Już w najbliższy wtorek rozpocznie się Grechuta Festiwal. Czy można odnaleźć w nim wątki dziecięce? Z pewnością. Na ich poszukiwanie wybrała się Wioletta Gawlik, zapraszając do studia Danutę Grechutę, żonę Marka Grechuty, opiekuna artystycznego Festiwalu.

20. Ogólnopolski Festiwal Dzieci i Młodzieży “Piosenki Jana Wojdaka”

 • access_time 00:06:11
 • calendar_today Niedziela, 2019.10.13
Trwają eliminacje do 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży “Piosenki Jana Wojdaka”. W Krakowie przesłuchania odbędą się 27 października w Centrum Sztuki Współczesnej "Solvay", a wielki finał - 9 i 10 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury. Młode talenty zaprasza już dziś Jan Wojdak, dyrektor Festiwalu, w rozmowie z Wiolettą Gawlik.

Warsztaty kulinarno-filmowe w MNK

 • access_time 00:03:45
 • calendar_today Niedziela, 2019.09.29
W Muzeum Narodowym w Krakowie odbywają się warsztaty z cyklu "Gotowanie na ekranie". Dzieci gotowały już kuchnię dworską pod czujnym okiem kucharza, a następnie przeniosły ten przepis na ekrany, czyli tworzą film animowany. Warsztaty kulinarno-filmowe są bezpłatne i kolejne - tym razem z kuchni mieszczańskiej - odbędą się w październiku. Wioletta Gawlik rozmawia na ich temat z Martą Chwałek, koordynatorką projektu "Gotowanie na ekranie". A wszystko zaczęło się od filmu...

„Kufry pełne dziedzictwa” w podróży po Polsce

 • access_time 00:04:57
 • calendar_today Niedziela, 2019.09.22
„Kufry pełne dziedzictwa” wyruszyły w podróż po Polsce. To walizki pełne skarbów, pamiątek, regionalnych przedmiotów, czyli dziedzictwa kulturowego, które można zaprosić do szkoły, biblioteki lub domu kultury. Barbara Łepkowska z Fundacji Plenerownia i Stowarzyszenia Historyków Sztuki odkrywa tajemnicę, co mieści się w kufrze, a pyta Wioletta Gawlik.

Brzydkie Kaczątko - balet w NCK

 • access_time 00:04:17
 • calendar_today Niedziela, 2019.09.15
W Nowohuckim Centrum Kultury - spektakl baletowy pt. "Brzydkie kaczątko". Dzieci włączały się w przygotowanie scenografii do spektaklu, ale i same wzięły udział w przedstawieniu. O tym, jak baśń zamienia się w balet, rozmawiają w cyklu Kulturka Monika Zielińska, realizator z Krakowskiego Forum Kultury, koordynatorka projektu i Wioletta Gawlik.

Europejskie Dni Dziedzictwa - Niedzica

 • access_time 00:04:44
 • calendar_today Niedziela, 2019.09.08
W związku z trwającymi Europejskimi Dniami Dziedzictwa przygotowano dla najmłodszych wiele atrakcji w różnych miastach Małopolski. Dziś w cyklu "Kulturka" wybieramy się do Niedzicy i nie przeszkodzi w tym strasząca na zamku Biała Dama. Przewodniczkami są Katarzyna Zażycka i Barbara Łepkowska z Fundacji Plenerownia, a rozmawia z nimi Wioletta Gawlik.

Fot. Pixabay

Wakacje w muzeum

 • access_time 00:05:00
 • calendar_today Niedziela, 2019.08.18
Czteroletnie dziecko rozumie sztukę współczesną - mówi Justyna Droń, koordynatorka programu edukacyjnego Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA. O wakacjach w muzeum rozmawia z nią Wioletta Gawlik.

Cudowna Moc Bukietów

 • access_time 00:04:17
 • calendar_today Czwartek, 2019.08.15
W cyklu "Kulturka" zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy bukiet zielny. Kompozycje będą oceniane w trzech kategoriach – „Tradycyjny bukiet zielny”, „Profesjonalny bukiet florysty” oraz „Mały bukiet” dla dzieci do 13. roku życia. To wszystko w ramach Cudownej Mocy Bukietów - wydarzenia, które już po raz 10. odbywa się w Krakowie. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Marią Świgost, koordynatorką projektu “Cudowna moc bukietów”.

Wakacje w mieście - Muzeum Inżynierii Miejskiej

 • access_time 00:03:33
 • calendar_today Niedziela, 2019.08.11
Wakacje w mieście nie muszą być nudne. Można zwiedzić stare tramwaje, zrobić bilet magnetyczny oraz stworzyć magiczny atrament. To wszystko na warsztatach rodzinnych organizowanych w Muzeum Inżynierii Miejskiej, o których Wioletta Gawlik rozmawia z Beatą Urban z Działu Edukacji i Obsługi Wystaw.

Co ciekawego czeka na gości Ogrodu Doświadczeń im. S. Lema?

 • access_time 00:04:53
 • calendar_today Poniedziałek, 2019.08.05
Co ciekawego robić w wakacje z dzieckiem? Można udać się w świat zmysłów i przy tym dobrze się bawić. Ogród Doświadczeń im. S. Lema w Krakowie przez całe wakacje organizuje cykl spotkań i warsztatów dla dzieci poświęconych np zmysłom. Zapraszają Rafał Sworst kierownik Ogrodu Doświadczeń im. S. Lema i Wioletta Gawlik.

W co państwo grali w dzieciństwie?

 • access_time 00:05:22
 • calendar_today Niedziela, 2019.08.04
Agnieszka Łatas - Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Zbigniew Grzyb - Dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury, Zbigniew Krzysztyniak - Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej są dziś gośćmi Wioletty Gawlik w cyklu Kulturka. Wspominają swoje ulubione, czasem dziwne zabawy podwórkowe, by zaprosić Państwa na Dzień Zabaw Dziwnych Sportów i Zapomnianych Zabaw Podwórkowych. A w co państwo grali w dzieciństwie?

Czym zajmuje się Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej?

 • access_time 00:05:48
 • calendar_today Niedziela, 2019.07.21
W Magazynie Familijnym w Radiu Kraków w cyklu "Kulturka" zazwyczaj polecamy interesujące wydarzenia kulturalne dla rodzin z dziećmi. A jaki dostęp do kultury mają dzieci i młodzież, którzy mieszkają w Europie Wschodniej, ale mają polskie korzenie? O tym opowie Wojciech Odzimek, wicedyrektor Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji, który jest oddziałem regionalnym Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Wioletta Gawlik pyta czym zajmuje się Fundacja.

Bulwar(t) Sztuki dla dzieci

 • access_time 00:06:16
 • calendar_today Niedziela, 2019.07.07
Od początku wakacji przy Teatrze Łaźnia Nowa działa Bulwar[t] Sztuki, czyli szereg spektakli teatralnych, pokazów filmowych, spotkań z artystami, warsztatów, potańcówek i zajęć sportowych. W tym roku teatralna odsłona Bulwartu rozszerzyła krąg swoich widzów, skupiając się na najmłodszych odbiorcach. O Bulwarcie Sztuki dla dzieci opowiada Martyna Paliś z Teatru Łaźnia Nowa, a pyta Wioletta Gawlik.

21. edycja EtnoKraków/Rozstaje

 • access_time 00:04:28
 • calendar_today Niedziela, 2019.06.30
Już za kilka dni Kraków stanie się stolicą muzyki świata. Etno, folk, world music i muzykę tradycyjną usłyszymy na 21. edycji EtnoKraków/Rozstaje. Czeka nas blisko 20 koncertów i wiele wydarzeń towarzyszących z udziałem artystów z całego świata. Etnofestiwal ma także bogatą ofertę dla rodzin z dziećmi oraz specjalną strefę dla mam z niemowlakami. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Anną Szczygieł z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Wakacje w mieście - MOCAK

 • access_time 00:04:15
 • calendar_today Niedziela, 2019.06.23
Co roku w lipcu i w sierpniu Muzeum Sztuki Współcesnej MOCAK organizuje cykl nieodpłatnych zajęć adresowanych do dzieci spędzających wakacje w mieście. Podczas warsztatów dzieci będą mogły poznać sztukę współczesną, stworzyć własne prace, spotykać się z artystami, kuratorami, pracownikami muzeum, ale i poczytać książkę. O książce w Muzeum Wioletta Gawlik rozmawia z Magdaleną Mazik - kierowniczką Działu Wiedzy o Sztuce w Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak.

Półkolonie w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży

 • access_time 00:04:24
 • calendar_today Niedziela, 2019.06.16
16 czerwca rozpoczną się wakacje. Choć dzieci nie mogą doczekać się tych dwóch miesięcy beztroski i swobody, to zapracowani rodzice głowią się nad zagospodarowaniem wolnego czasu swoim pociechom. Z pomocą przychodzi Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, które zaprasza dzieci od 6 roku życia na półkolonie. Gościem Wioletty Gawlik jest Joanna Miczałowska z SCKM.

Festiwal Filmowy dla dzieci i Młodzieży Kinolub

 • access_time 00:04:23
 • calendar_today Niedziela, 2019.06.09
10 kwietnia rozpoczyna się Festiwal Filmowy dla dzieci i Młodzieży Kinolub. W kinie Paradoks w Krakowie będą pokazywane filmy familijne, obyczajowe, przygodowe dostosowane do wieku młodych widzów. Wstęp na seanse jest bezpłatny. O szczegółach z Moniką Pindziak - Dutkiewicz - organizatorką Festiwalu Kinolub rozmawia Wioletta Gawlik.

Jak tworzy się 6-metrowego smoka?

 • access_time 00:04:41
 • calendar_today Niedziela, 2019.06.02
W kuluarach teatralnych spotkać można artystów, malarzy, rzeźbiarzy, którzy wykonują scenografię. Drzewa, manekiny, zwierzęta na scenie to rekwizyty, które wychodzą spod ich rąk. Zdarza się, że dostają zadanie wyjątkowe, na przykład wykonać smoka realnych rozmiarów. O tym, jak tworzy się 6-metrowego smoka opowiada Łukasz Pipczyński, malarz, rzeźbiarz. Rozmawia z nim Wioletta Gawlik.

Premiera spektaklu Smok! w reżyserii Jakuba Roszkowskiego odbędzie się na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu 8 czerwca. 

Fot. Viola Gawlik

Sztuka współczesna i dzieci

 • access_time 00:04:34
 • calendar_today Niedziela, 2019.05.26
Co wspólnego ma sztuka współczesna i dzieci? Punktów wspólnych w cyklu Kulturka szuka Wioletta Gawlik i jej gość. Magdalena Mazik, kierowniczka działu wiedzy o sztuce w Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak zaprasza na warsztaty do Ogrodu Botanicznego 2 czerwca oraz opowiada o innych ofertach edukacyjnych kierowanych do dzieci, a przygotowanych przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Piękno harfy

 • access_time 00:04:46
 • calendar_today Niedziela, 2019.05.19
Jest piękna, romantyczna i wydaje ciepłe barwy dźwięków. Ma 37 trójkolorowych strun i 7 pedałów. Trzeba do niej dorosnąć, ale naukę gry na niej może zacząć każdy wrażliwy na piękno. Mowa o harfie. 25 maja w Radiu Kraków odbędzie się Dzień Matki i Dziecka, w ramach którego pojawi się wystawa harf oraz przeprowadzone zostaną warsztaty muzyczne nauki gry na harfie. Poprowadzi je Honorata Barbarowska - znakomita harfistka, która na swoim koncie ma współpracę między innymi z Hanną Banaszak, Zbigniewem Wodeckim, Edytą Górniak, Leszkiem Możdżerem, Januszem Radkiem czy Janem Kantym Pawluśkiewiczem, a towarzyszyć będzie jej Artur Barbarowski – mistrz serwisu harf. O harfie rozmawia z nimi Wioletta Gawlik.

Rodzinne warsztaty kuchni chińskiej

 • access_time 00:06:06
 • calendar_today Niedziela, 2019.05.12
Co na śniadanie jedzą dzieci w Chinach? Jaki jest ulubiony napój chińskich nastolatków? Jakie słodkości królują na azjatyckich stołach? Tego można dowiedzieć się z rodzinnych warsztatów "Man Zou! Chiny dla dociekliwych" poświęconych gotowaniu po chińsku. W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha Izabella Kaluta, entuzjastka gotowania po chińsku i autorka przewodnika po kulturze Chin dla dzieci, zaprasza na wspólne gotowanie. Warsztaty odbywają się w ramach Festiwalu Najedzeni Fest.

Ilustracje z książki trafiły na wystawę

 • access_time 00:04:45
 • calendar_today Niedziela, 2019.05.05
Ilustracje Małgorzaty Zając do książki "Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim" autorstwa Katarzyny Maziarz można oglądać na wystawie w Pawilonie Wyspiańskiego. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z autorką, Katarzyną Maziarz z działu edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ostatni weekend kwietnia należy do książek!

 • access_time 00:06:14
 • calendar_today Niedziela, 2019.04.28
Krakowski Kiermasz Książki, czyli cykl wydarzeń skupionych wokół Światowego Dnia Książki, przypada na 27-28 kwietnia. W związku z tym Krzysztof Żwirski z Krakowskiego Biura Festiwalowego zaprasza na malowniczy plac św. Marii Magdaleny, gdzie czeka czytelnicza uczta, ale i sporo atrakcji dla dzieci. Rozmawia z nim Wioletta Gawlik.

Co zrobić z dzieckiem, gdy rodzic chce pójść do teatru? Najlepiej zabrać je z sobą

 • access_time 00:04:54
 • calendar_today Niedziela, 2019.04.14
Teatr Bagatela zaprasza wszystkich rodziców do wzięcia udziału w akcji "Zabierz dziecko do teatru". O szczegółach z Anetą Belcik z działu edukacji Teatru Bagatela rozmawia Wioletta Gawlik.

"Basia" znowu w kinach

 • access_time 00:07:53
 • calendar_today Niedziela, 2019.04.07
Basia ma charakterek, pluszowego Miśka Zdziśka, uwielbia żelki i ubrania w paski. Na ekranach kin pojawiła się druga część przygód "Basi" w reżyserii Marcina Wasilewskiego, Łukasza Kacprowicza, Roberta Jaszczurowskiego. Zapraszają Wioletta Gawlik i Ola Starmach z Kina Pod Baranami.

11 hafciarek z Nowej Huty haftuje mapę osiedli

 • access_time 00:04:47
 • calendar_today Niedziela, 2019.03.24
Wyniki tej pracy będą mogli państwo zobaczyć już w najbliższą sobotę. 29 marca w ARTzonie Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Nowa Haftująca". Inspiracją do jej powstania jest przypadający w tym roku jubileusz 70-lecia Nowej Huty. O szczegółach rozmawiają Paulina Maciaszek z ARTzony i Wioletta Gawlik.

Spacer śladami Tadeusza Kantora

 • access_time 00:05:25
 • calendar_today Niedziela, 2019.03.17
Jeśli spacer po Krakowie - to tylko ze Spacerownikiem w dłoni. To mapa śladami Tadeusza Kantora, która zaprowadzi w miejsca bliskie sercu artysty, np do Domu Plastyków, dawnej siedziby Cricoteki, czy Galerii - Pracowni Tadeusza Kantora. Dla urozmaicenia spaceru na uczestników czekają zadania do wykonania. O szczegółach mówi Justyna Droń z Cricoteki, a rozmawia z nią Wioletta Gawlik.

Teatr Moich Marzeń

 • access_time 00:04:12
 • calendar_today Niedziela, 2019.03.03
Jeśli młody człowiek odkrywa swój talent teatralny, to konieczne trzeba udać się z nim do Centrum Młodzieży im. Jordana w Krakowie. Tam obecnie przyjmowane są zgłoszenia do Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych "Teatr Moich Marzeń" oraz do Spotkań z Piosenką Aktorską. Tajniki tych konkursów zgłębia Wioletta Gawlik, a jej gośćmi są: Alicja Nowak - Muller - Wicedyrektor Centrum Młodzieży oraz koordynator Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych i Irena Latała - instruktor z pracowni muzyki w Centrum Młodzieży im Jordana w Krakowie.

Do 4 marca przyjmowane są zgłoszenia do Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych, choć spóźnienie kilkudniowe będzie akceptowalne. 13 i 14 kwietnia odbędą się przeglądy eliminacyjne, a finał przewidziany jest na 24 kwietnia.

Przesłuchania do Spotkań z Piosenką Aktorską trwać będą do 23 marca. Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 marca, a finał odbędzie się 8 kwietnia.

Muzyczne Poranki na Radziwiłłowskiej

 • access_time 00:04:54
 • calendar_today Niedziela, 2019.02.17
Muzyczną pobudkę oferują Muzyczne Poranki na Radziwiłłowskiej. To organizowane raz w miesiącu spotkania z uzdolnionymi muzycznie uczniami, których promuje Fundacja Zawsze Warto. W niedzielę usłyszeliśmy koncert przygotowany przez młodych artystów, wychowanków Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Krakowie. Zapraszała prof. Milena Kędra adiunkt Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie.

Wiosna w Muzeum Narodowym

 • access_time 00:04:45
 • calendar_today Niedziela, 2019.01.27
W Muzeum Narodowym w Krakowie rozpoczęły się zapisy na warsztaty wiosenne. O szczegółach w rozmowie z Wiolettą Gawlik opowie Maria Masternak z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kulturalny spacer ulicami Krakowa

 • access_time 00:03:32
 • calendar_today Niedziela, 2019.01.20
W Magazynie Familijnym podpowiadamy jak i gdzie spędzić ferie w Małopolsce, dlatego zapraszamy na kulturalny spacer ulicami Krakowa. Przewodnikami będą Katarzyna Mrugała i Filip Skowron z Muzeum Narodowego w Krakowie, którzy stworzyli “Przygotowania do Wesela”, czyli wyjątkową grę miejską. A co to za gra? Pyta Wiola Gawlik.

Dawne symbole świąt Bożego Narodzenia

 • access_time 00:05:41
 • calendar_today Niedziela, 2018.12.23
W jednej z sal Muzeum Etnograficznego znajduje się ciekawa ekspozycja - ukazująca dawne symbole świąt Bożego Narodzenia. Są tam ozdoby z opłatków, podłaźniczki i pająki. Co to takiego? Szczegóły przedstawia Małgorzata Oleszkiewicz, starszy kustosz w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry 2018” i warsztaty dla dzieci

 • access_time 00:05:02
 • calendar_today Niedziela, 2018.12.16
29 listopada, podczas uroczystej gali w ramach 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, wręczono nagrody ogólnopolskiego konkursu edytorskiego na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry 2018”. W gronie laureatów pięciu najpiękniej wydanych książek minionego roku, znalazła się publikacja „Zwierzyniec. Okazy wybrane”, przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury razem z Wydawnictwem Dwie Siostry. Na bezpłatne warsztaty czytelniczo–plastyczne “Wyżły chodzą na łyżwy” - skupione wokół książki „Zwierzyniec. Okazy wybrane” - zaprasza Karolina Grabarczyk–Chochołek z Międzynarodowego Centrum Kultury. A rozmawia z nią Wiola Gawlik.

Warsztaty świąteczne dla najmłodszych w Muzeum Narodowym w Krakowie

 • access_time 00:00:36
 • calendar_today Niedziela, 2018.12.09
Skoro święta już za pasem, to warto przygotować ozdoby świąteczne - ale takie, których już nie dostaniemy w sklepach. Na warsztaty świąteczne zapraszają Jagoda Gumińska-Oleksy - z działu edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie i Wiola Gawlik.

Warsztaty świąteczne Świerk czy jabłonka? Tajemnice świątecznej choinki odbędą się w sobotę 16 grudnia w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie

Światowy dzień pluszowego misia

 • access_time 00:03:58
 • calendar_today Niedziela, 2018.11.25
Lubicie przytulać się do swoich misiów? 25 listopada jest ku temu szczególna okazja - obchodzimy światowy dzień pluszowego misia. Dlatego o zabawkach, a właściwie ciekawym spotkaniu z kolekcjonerem zabawek, rozmawiają Jagoda Gumińska-Oleksy z działu edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie i Wiola Gawlik.

 

 

Festiwal Teatrów dla Dzieci "Podskoki i Wykręty"

 • access_time 00:07:14
 • calendar_today Niedziela, 2018.11.18
Festiwal Teatrów dla Dzieci "Podskoki i Wykręty" już wkrótce rozpocznie się w Krakowie. W dniach 21-25 listopada na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, o których opowiada Dagmara Żabska, szefowa Teatru Figur, współtwórczyni Festiwalu Teatrów dla Dzieci, a pyta Wiola Gawlik.

"O, kurka kulturka"

 • access_time 00:02:46
 • calendar_today Niedziela, 2018.10.14
"O, kurka kulturka" – pod takim tytułem odbywają się co tydzień w niedzielę zajęcia dla całych rodzin w Dworku Białoprądnickim. W ramach cyklu organizowane są spektakle teatralne, koncerty i zabawy muzyczne, spotkania podróżnicze i warsztaty kreatywne. Wszystko po to, by ciekawie spędzić czas w gronie rodzinnym - mówi Alicja Miękina z Dworku Białoprądnickiego.

Pociąg retro niezmiennie przyciąga tłumy

 • access_time 00:04:02
 • calendar_today Niedziela, 2018.09.30
Pociąg Retro wciąż zachwyca. Zabytkowy parowóz ze Skansenu Kolejowego w Chabówce z równie leciwymi wagonami powrócił po drobnych perturbacjach na nowosądeckie tory. To była okazja, by sprawdzić jak wygląda podróż pociągiem Retro i czy wciąż - po wakacyjnym szale - pociąg przyciąga rzesze fanów. Na sentymentalną podróż w czasie zaprasza Wioletta Gawlik.

Po co dziecku zajęcia cyrkowe?

 • access_time 00:04:13
 • calendar_today Niedziela, 2018.09.30
Po co dziecku zajęcia cyrkowe? Po to, by nauczyło się koordynacji ruchów, by ćwiczyło zdolności manualne, by nauczyło się przeżywać porażki, by poznało nowych kolegów, a przede wszystkim po to, by dobrze się bawiło. Więcej na temat korzyści wypływających z warsztatów cyrkowych - mówi Aleksandra Warczyk ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w rozmowie z Wiolettą Gawlik.