15 maja odbędzie się rodzinny piknik rowerowy organizowany przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta z okazji pierwszych urodzin nowohuckiego szlaku rowerowego Velo Huta. Z Pawłem Kaliną z Ośrodka Kultury Kraków Nowa Huta rozmawia Wioletta Gawlik.
W dniach 20-22 maja Kino Pod Baranami organizuje wydarzenie MŁODZI W KINIE: trzy dni pełne filmowych atrakcji dla widzów w wieku 3-18 lat. Z Kają Łuczyńską z Kina Pod Baranami rozmawia Wioletta Gawlik.
Dlaczego warto oglądać z dzieckiem filmy dokumentalne? Wyjaśnia Magdalena Walo z Biura programowego Krakowskiego Festiwalu Filmowego, pyta Wioletta Gawlik.
Akademia Sztuk Pięknych zaprasza na warsztaty z cyklu "Kulturystyka". To spotkania dla dzieci chętnych zgłębiać wiedzę na temat historii sztuki oraz tworzyć własne prace. Dzieci z Ukrainy natomiast mogą wziąć udział w warsztatach "Słowo i obraz". O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia z Margaritą Vladimirową, kuratorką Galerii ASP.
W ramach weekendu wielkanocnego w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka w Krakowie odbywają się warsztaty wycinanki artystycznej, pokaz malowania ikon, oprowadzanie po stałych wystawach. O szczegółach opowiada Joanna Zaguła z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, pyta Wioletta Gawlik.
18 marca w polskich kinach miała miejsce premiera filmu familijnego pt.: "Za duży na bajki". To ekranizacja powieści autorstwa Agieszki Dąbrowskiej, która napisała także scenariusz do filmu. Z autorką rozmawia Wioletta Gawlik.
19 marca o godz. 11. w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się monodram zatytułowany "Iris i tęczowe drzewo". To spektakl Teatru Figurki dla dzieci od 4 do 10. roku życia, ale jest duża szansa, że dorosłym też się spodoba - mówią organizatorzy. Przedstawienie porusza temat ratowania świata, rozmowy z obcymi, lęków dzieci, ale i dorosłych. Zaprasza szefowa artystyczna Teatru Figurki, Dagmara Żabska. Gościa podejmuje Wioletta Gawlik.
Odnalezienie się w szkolnej rzeczywistości ukraińskim dzieciom mogą ułatwić tzw. asystenci międzykulturowi, których od lat zatrudnia się w szkołach, gdzie uczą się mniejszości narodowe. Asystenci wielokulturowi to ambasadorzy dzieci z doświadczeniem migracyjnym. Uczestniczą w procesie adaptacyjno-integracyjnym dziecka, uczą go języka polskiego, pracują z jego najbliższym środowiskiem, jednocześnie uwrażliwiając polskich uczniów, ich rodziców i nauczycieli na problematykę wielokulturowości. O asystentach międzykulturowych rozmawiają Urszula Majcher–Legawiec – Prezeska Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja, Krakowska Ambasadorka Wielokulturowości oraz Mariia Struhanetes - asystentka międzykulturowa. Gości podejmuje Wioletta Gawlik.
Willa Decjusza organizuje spacer detektywistyczny inspirowany historią dawnych właścicieli Willi. To cykl nowatorskich spacerów, o których opowiada Sylwia Miłkowska z Willi Decjusza. Z gościem rozmawia Wioletta Gawlik.
Jak pomóc dziecku zrozumieć sztukę współczesną? Odpowiedzi udzieli Jagoda Gumińska - Oleksy z działu edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Z gościem rozmawia Wioletta Gawlik.
W Nowohuckim Centrum Kultury od czwartku można oglądać dwie nowe wystawy grafik. Z autorami tychże: Martą Wakułą - Mac, graficzką i Janem Bosakiem, artystą grafikiem, którzy prowadzą warsztaty graficzne "Grafika warsztatowa" dla dzieci i dorosłych rozmawia Wioletta Gawlik.
Spektakl "Detektyw Pozytywka" na podstawie „Wielkiej Księgi Detektywa Pozytywki” Grzegorza Kasdepke w reżyserii Katarzyny Deszcz będzie miał premierę 5.02 w Teatrze Groteska. By umilić oczekiwania do premiery, Groteska zaprasza na konkurs plastyczny. O szczegółach z Adolfem Weltschkiem, dyrektorem Teatru rozmawia Wioletta Gawlik.
O propozycjach na ferie, które czekają na dzieci i młodzież w Pałacu Potockich rozmawiają Katarzyna Jakubowiak z Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego i Wioletta Gawlik.
17 stycznia rozpocznie się Festiwal Teatrów dla Dzieci, o którym już rozmawialiśmy w Magazynie Familijnym. Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi jest wystawa pt: "Dziura w całym. Bohdan Butenko. Ilustracje", którą można oglądać w Nowohuckim Centrum Kultury. Z kuratorką wystawy Moniką Chrabąszcz - Tarkowską rozmawia Wioletta Gawlik.
Ferie w Małopolsce rozpoczynają się 17 stycznia. Instytucje kultury zapraszają najmłodszych na warsztaty i spotkania. O propozycji Muzeum Fotografii Wioletta Gawlik rozmawia z Marią Masternak, specjalistką ds edukacji z Muzeum Fotografii.
Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza w ferie dzieci i młodzież na Festiwal Teatrów dla Dzieci. Teatry z całej Polski przyjeżdżają do Krakowa, by pokazać swoje najlepsze spektakle dla dzieci. W przeciągu 15 dni zobaczymy 15 spektakli o różnej tematyce. O szczegółach Wioletta Gawlik rozmawia ze Zbigniewem Grzybem, dyrektorem Nowohuckiego Centrum Kultury.
Paweł Dziewoński, członek kwintetu kameralnego Cracow Brass Quintet opowiada o płycie "Kolędnicy". Gościa w studiu Radia Kraków podejmuje Wioletta Gawlik.
Ferie w Małopolsce rozpoczną się 17 stycznia, dlatego już teraz warto pomyśleć o ciekawej ofercie dla dzieci i młodzieży. Trwają zapisy na zajęcia organizowane w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. O szczegółach z Katarzyną Zielińską - kierownikiem działu edukacji i obsługi wystaw w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie rozmawia Wioletta Gawlik.
28, 29 i 30 grudnia Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zaprasza dzieci do świątecznej strefy kreatywności. Podczas zajęć dzieci będą mogły wybudować miasto przyszłości i wymarzony dom. O szczegółach z Katarzyną Zielińską - kierownik działu edukacji i obsługi wystaw w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie rozmawia Wioletta Gawlik.