Radio Kraków

Zapiski rodzica


RSS Spotify Google Podcast

Instynkt macierzyński wyostrza zmysły, prowadzi przez meandry rodzicielstwa i pomaga rozwiązywać wychowawcze problemy. Czy aby na pewno? Codzienność dostarcza wielu sytuacji, z którymi musi zmierzyć się rodzic i wtedy instynkt zawodzi. Gdy dziecko krzyczy w sklepie, gdy bije kolegów w przedszkolu, gdy za głośno słucha muzyki, gdy dostaje uwagi w szkole - rodzic czuje się zagubiony. Z pomocą przychodzi psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą Wioletta Gawlik rozmawia o zatrzymaniu dziecka, o porozumieniu bez przemocy i o roli bycia matką.

Podcasty

Rady dla rodziców, którzy odrabiają z dziećmi zadania domowe

Czy istnieje klucz, który ułatwia odrabianie zadań domowych z dzieckiem? Istnieje, podaje go Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholożka, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Krzyk, wyzwiska, trudne emocje, czyli odrabianie zadań domowych z dzieckiem

Krzyk, wyzwiska, trudne emocje, czyli odrabianie zadań domowych z dzieckiem - to dzisiejszy temat "Zapisków rodzica". Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholożka i Wioletta Gawlik.

"Nie chce mi się"

Są takie słowa, które w specyficzny sposób działają na rodzica. Mowa o zwrocie "nie chce mi się" - gdzie szukać przyczyn i jak na nie reagować? Rozmawiają psycholożka Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

O stracie

O stracie - w kontekście dzieci - rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholożka i Wioletta Gawlik.

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci bliskiej osoby?

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci bliskiej osoby? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik

Kiedy kolega dostaje lanie

Jak rodzic może reagować na przemoc? Jakie kroki i działania podjąć? Zgłaszać problem wychowawcy, czy rozmawiać z rodzicami stosującymi przemoc? Odpowiedzi udziela Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

O postawach rodzicielskich

O postawach rodzicielskich - zupełnie skrajnych - rozmawiają psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik

Kiedy w złości wypowiadasz brzydkie słowa - dziecko je słyszy

Kłótnia rodziców wpływa na dziecko - w jaki sposób? Odpowiedzi udziela Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

Jak pomóc dziecku manipulowanemu?

W ubiegłym tygodniu była mowa o manipulacji. Dziś kontynuacja problemu, ale spojrzenie z innej perspektywy. Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Dlaczego dziecko manipuluje innymi?

Dlaczego dziecko manipuluje innymi dziećmi? Skąd potrzeba manipulacji w tak młodym wieku? Przyczyn szukają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Jak odrabiać zadania domowe?

Odrabianie zadań domowych to czynność, która niejednokrotnie potrafi zająć czas całej rodzinie. Czy to właściwy sposób? Na to pytanie odpowiada psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, zadaje je Wioletta Gawlik.

"Tylko nie mów nikomu"

Tajemnica zawiązana między dorosłym a dzieckiem wpływa w negatywny sposób na dziecko. Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Kiedy dziecko upada, a rodzica nie ma w pobliżu

Kiedy dziecko upada, a rodzica nie ma w pobliżu - co można zrobić? Podpowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

Kocham, kocham, kocham....

Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach - zwłaszcza o słowach "kocham cię"? Odpowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

Po co są granice?

Po co są granice? O stawianiu dziecku granic rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Dajcie sobie 1,5 godz. wolnego

Jak sprawić, by urlop z dziećmi był udany i satysfakcjonujący dla dzieci i dla rodziców? Odpowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

Kiedy dziecko nie chce się już bawić z rodzicem

O zabawie z dzieckiem rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Mamo, dlaczego powtarzasz "dam radę"?

Zmęczenie towarzyszy każdej mamie. Dlaczego więc pomimo braku sił matki nadal mówią "dam radę"? Presja społeczna, czy lęk przed odrzuceniem? Odpowiedzi szukają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Jak czerpać przyjemność z rodzinnych wyjazdów?

Udany urlop - to jaki? Jak czerpać przyjemność z rodzinnych wyjazdów? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Co podarować z okazji Dnia Dziecka?

O Dniu Dziecka - jak nie zagubić się w gąszczu atrakcji - rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.