Radio Kraków

Zapiski rodzica


RSS Spotify Google Podcast

Instynkt macierzyński wyostrza zmysły, prowadzi przez meandry rodzicielstwa i pomaga rozwiązywać wychowawcze problemy. Czy aby na pewno? Codzienność dostarcza wielu sytuacji, z którymi musi zmierzyć się rodzic i wtedy instynkt zawodzi. Gdy dziecko krzyczy w sklepie, gdy bije kolegów w przedszkolu, gdy za głośno słucha muzyki, gdy dostaje uwagi w szkole - rodzic czuje się zagubiony. Z pomocą przychodzi psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą Wioletta Gawlik rozmawia o zatrzymaniu dziecka, o porozumieniu bez przemocy i o roli bycia matką.

Podcasty

Dlaczego dziecko manipuluje innymi?

Dlaczego dziecko manipuluje innymi dziećmi? Skąd potrzeba manipulacji w tak młodym wieku? Przyczyn szukają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Jak odrabiać zadania domowe?

Odrabianie zadań domowych to czynność, która niejednokrotnie potrafi zająć czas całej rodzinie. Czy to właściwy sposób? Na to pytanie odpowiada psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, zadaje je Wioletta Gawlik.

"Tylko nie mów nikomu"

Tajemnica zawiązana między dorosłym a dzieckiem wpływa w negatywny sposób na dziecko. Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Kiedy dziecko upada, a rodzica nie ma w pobliżu

Kiedy dziecko upada, a rodzica nie ma w pobliżu - co można zrobić? Podpowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

Kocham, kocham, kocham....

Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach - zwłaszcza o słowach "kocham cię"? Odpowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

Po co są granice?

Po co są granice? O stawianiu dziecku granic rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Dajcie sobie 1,5 godz. wolnego

Jak sprawić, by urlop z dziećmi był udany i satysfakcjonujący dla dzieci i dla rodziców? Odpowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

Kiedy dziecko nie chce się już bawić z rodzicem

O zabawie z dzieckiem rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Mamo, dlaczego powtarzasz "dam radę"?

Zmęczenie towarzyszy każdej mamie. Dlaczego więc pomimo braku sił matki nadal mówią "dam radę"? Presja społeczna, czy lęk przed odrzuceniem? Odpowiedzi szukają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Jak czerpać przyjemność z rodzinnych wyjazdów?

Udany urlop - to jaki? Jak czerpać przyjemność z rodzinnych wyjazdów? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Co podarować z okazji Dnia Dziecka?

O Dniu Dziecka - jak nie zagubić się w gąszczu atrakcji - rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Idealny prezenet na Dzień Matki

O Dniu Matki, o idealnym prezencie i o szukaniu czasu dla siebie rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Jak pomóc dziecku rozładować rosnące w nim napięcie?

Jak pomóc dziecku rozładować rosnące w nim napięcie? Porady udziela Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

Toksyczna pozytywność

O toksycznej pozytywności rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik

Jak nauczyć dziecko prosić o pomoc w trudnych sytuacjach?

Jak nauczyć dziecko prosić o pomoc w trudnych sytuacjach? Jak radzić sobie ze słowem skarżypyta? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

O ulubionych ubraniach dzieci i noszeniu ich nieustannie

O ulubionych ubraniach dzieci i noszeniu ich nieustannie rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik

Kiedy brat nie może, to siostra także. Dlaczego robisz to swojemu dziecku?

Kiedy dziecko nie może jeść glutenu, kiedy nie może skakać, kiedy musi ograniczyć cukier, to często ograniczenia rodzice narzucają całej rodzinie. Czy słusznie? O to Katarzynę Wnęk Joniec pyta Wioletta Gawlik.

O nauczycielach i ich wpływie na życie dzieci

O nauczycielach i ich wpływie na życie dzieci rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Dziecko widoczne i dziecko niewidzialne

Dziecko niewidoczne dla rodziców, to dziecko posłuszne. Chcący być widzialne - zaczyna łobuzować. O tym, jak dzieci zwracają uwagę rodziców rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Do czego może prowadzić wyśmiewanie ucznia?

Do czego może prowadzić wyśmiewanie ucznia przez nauczyciela? I dlaczego wciąż dochodzi do takich sytuacji w polskich szkołach? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.