Radio Kraków

Zapiski rodzica


RSS Spotify Google Podcast

Instynkt macierzyński wyostrza zmysły, prowadzi przez meandry rodzicielstwa i pomaga rozwiązywać wychowawcze problemy. Czy aby na pewno? Codzienność dostarcza wielu sytuacji, z którymi musi zmierzyć się rodzic i wtedy instynkt zawodzi. Gdy dziecko krzyczy w sklepie, gdy bije kolegów w przedszkolu, gdy za głośno słucha muzyki, gdy dostaje uwagi w szkole - rodzic czuje się zagubiony. Z pomocą przychodzi psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą Wioletta Gawlik rozmawia o zatrzymaniu dziecka, o porozumieniu bez przemocy i o roli bycia matką.

Podcasty

Kiedy dziecko wrzeszczy w miejscu publicznym

Kiedy dziecko wrzeszczy w miejscu publicznym, to co robi rodzic? "Rodzic przesuwa granice, ulega dziecięcej manipulacji" - mówi Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog. A jak być powinno? Pyta Wioletta Gawlik.

Czy małym dzieciom należy wyznaczać granice?

Czy małym dzieciom należy wyznaczać granice? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

O wyznaczaniu granic

O wyznaczaniu granic dzieciom rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Jak wyciągnąć dziecko z sieci?

Jak wyciągnąć dziecko z sieci? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Kiedy kończy się kontrola rodzicielska, a zaczyna tworzyć zaufanie do dziecka?

Kontrola rodzicielska, czy zaufanie do dziecka? Co wybrać, gdy mowa o telefonach, smartfonach i komputerze? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Brak zadań domowych to nie brak nauki

O zniesieniu odrabiania zadań domowych - z psychologicznej perspektywy - rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Jaką rolę odgrywa dziś babcia?

Jaką rolę pełni dziś babcia? Jaką ścieżką podąża dziadek? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Nie założę czapki - jak z tym polemizować?

Nie założę czapki, na złość odmrożę sobie uszy - jak polemizować z takim zdaniem? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

O postanowieniach, planach i życzeniach noworocznych

O postanowieniach, planach i życzeniach noworocznych rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Słowo "grzeczność" należy wymazać z komunikacji

Słowo "grzeczność" należy wymazać z komunikacji - radzi Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Bądź grzeczny, czyli jaki?

Bądź grzeczny, czyli jaki? O grzeczności i niegrzeczności rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Czy św. Mikołaj istnieje?

Czy św. Mikołaj istnieje? Jeśli takie pytanie pada z ust dziecka, to rodzic często nie wie, co odpowiedzieć. Podpowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

Rady dla rodziców, którzy odrabiają z dziećmi zadania domowe

Czy istnieje klucz, który ułatwia odrabianie zadań domowych z dzieckiem? Istnieje, podaje go Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholożka, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Krzyk, wyzwiska, trudne emocje, czyli odrabianie zadań domowych z dzieckiem

Krzyk, wyzwiska, trudne emocje, czyli odrabianie zadań domowych z dzieckiem - to dzisiejszy temat "Zapisków rodzica". Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholożka i Wioletta Gawlik.

"Nie chce mi się"

Są takie słowa, które w specyficzny sposób działają na rodzica. Mowa o zwrocie "nie chce mi się" - gdzie szukać przyczyn i jak na nie reagować? Rozmawiają psycholożka Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

O stracie

O stracie - w kontekście dzieci - rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholożka i Wioletta Gawlik.

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci bliskiej osoby?

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci bliskiej osoby? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik

Kiedy kolega dostaje lanie

Jak rodzic może reagować na przemoc? Jakie kroki i działania podjąć? Zgłaszać problem wychowawcy, czy rozmawiać z rodzicami stosującymi przemoc? Odpowiedzi udziela Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

O postawach rodzicielskich

O postawach rodzicielskich - zupełnie skrajnych - rozmawiają psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik

Kiedy w złości wypowiadasz brzydkie słowa - dziecko je słyszy

Kłótnia rodziców wpływa na dziecko - w jaki sposób? Odpowiedzi udziela Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.