Radio Kraków

Zapiski rodzica


RSS Spotify Google Podcast

Instynkt macierzyński wyostrza zmysły, prowadzi przez meandry rodzicielstwa i pomaga rozwiązywać wychowawcze problemy. Czy aby na pewno? Codzienność dostarcza wielu sytuacji, z którymi musi zmierzyć się rodzic i wtedy instynkt zawodzi. Gdy dziecko krzyczy w sklepie, gdy bije kolegów w przedszkolu, gdy za głośno słucha muzyki, gdy dostaje uwagi w szkole - rodzic czuje się zagubiony. Z pomocą przychodzi psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą Wioletta Gawlik rozmawia o zatrzymaniu dziecka, o porozumieniu bez przemocy i o roli bycia matką.

Podcasty

Dziecko widoczne i dziecko niewidzialne

Dziecko niewidoczne dla rodziców, to dziecko posłuszne. Chcący być widzialne - zaczyna łobuzować. O tym, jak dzieci zwracają uwagę rodziców rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Do czego może prowadzić wyśmiewanie ucznia?

Do czego może prowadzić wyśmiewanie ucznia przez nauczyciela? I dlaczego wciąż dochodzi do takich sytuacji w polskich szkołach? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Gdy dziecko sięga po alkohol

Dziecko sięga po alkohol - jak reagować? Odpowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

Pozowanie do zdjęć

Dzieci w sieci, czyli dlaczego rodzice umieszczają zdjęcia swoich pociech na portalach internetowych? Z psychologicznego punktu widzenia rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik

Zdjęcia w mediach społecznościowych z dzieckiem w roli głównej

Piękne zdjęcia w mediach społecznościowych z dzieckiem w roli głównej. Jak taki wirtualny obraz działa na dziecko i na odbiorców? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Dzień urodzin

O urodzinach dziecka i dorosłego człowieka rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik

"Nie chcę jechać na obóz narciarski"

Kiedy dziecko nie chce jechać na obóz narciarski lub półkolonie w ferie - to co może zrobić rodzic? Odpowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

Jak rozmawiać, żeby być wysłuchanym

Jak rozmawiać, żeby być wysłuchanym - czyli o komunikacji z dzieckiem rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Wrażliwe dziecko

Wrażliwe dziecko - dar, czy przekleństwo? Odpowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

Nie wymuszaj płaczem

Czego polscy rodzice mogą nauczyć się od rodziców z Finlandii? Spokoju - mówi Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

O dzieleniu się - zabawkami, książkami, pokojem

O dzieleniu się - zabawkami, książkami, pokojem rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Po co dzieciom święty Mikołaj?

Po co dzieciom święty Mikołaj - po co dorosłym? O odnajdywaniu dziecka w sobie rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Łobuziaki kontra reszta klasy

Łobuziaki kontra reszta klasy - co może zrobić nauczyciel? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik

Dlaczego tak szybko rośniesz?

Dlaczego tak szybko rośniesz? Jak na takie pytania reagują dzieci? Odpowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, pyta Wioletta Gawlik.

Czy dzieci mają poczucie czasu?

Jak dzieci rozumieją czas? Czy mają poczucie czasu? O czasie rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Jak napięcie między rodzicami wpływa na dziecko?

Jak napięcie między rodzicami wpływa na dziecko? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Nie chcę, nie zjem, nie lubię tego

Nie chcę, nie zjem, nie lubię tego - jak reagować na marudzenie dziecka przy jedzeniu? Odpowiada psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, pyta Wioletta Gawlik

Kaprys a potrzeba - jak to odróżnić?

Czy można odróżnić kaprys od potrzeby dziecka? To bardzo trudne zadanie - mówi Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog dziecięca, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Szkoła uczy przystosowania społecznego - a może powinien robić to rodzic?

Szkoła uczy przystosowania społecznego - a może powinien robić to rodzic? Na pewno postawa rodzica wpływa na zachowania dzieci- mówi Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog dziecięca, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Dziecko workiem treningowym - co robić?

Jak nie dopuścić do sytuacji, w której dziecko staje się "workiem treningowym" w klasie? Wiele zależy od postaw rodziców. Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.