Radio Kraków

Zapiski rodzica


RSS Spotify Google Podcast

Instynkt macierzyński wyostrza zmysły, prowadzi przez meandry rodzicielstwa i pomaga rozwiązywać wychowawcze problemy. Czy aby na pewno? Codzienność dostarcza wielu sytuacji, z którymi musi zmierzyć się rodzic i wtedy instynkt zawodzi. Gdy dziecko krzyczy w sklepie, gdy bije kolegów w przedszkolu, gdy za głośno słucha muzyki, gdy dostaje uwagi w szkole - rodzic czuje się zagubiony. Z pomocą przychodzi psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą Wioletta Gawlik rozmawia o zatrzymaniu dziecka, o porozumieniu bez przemocy i o roli bycia matką.

Podcasty

Dzieci idealne nie istnieją

Jak zaakceptować "nieidealne dziecko"? Rozmawiają psycholog, Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Kiedy rodzic marzy o idealnym dziecku, a dziecko jest przeciętne

Kiedy rodzic marzy o idealnym dziecku, a dziecko jest przeciętne - to rodzic doświadcza zawodu. Perspektywę rodzica omawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Pozwól dziecku wybrać ulubione zajęcia dodatkowe

W jakim wieku dziecka zezwolić na rezygnację z zajęć, a kiedy na zmianę jest już za późno? Odpowiada psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, pyta Wioletta Gawlik.

Rodzicu, nie chcę już chodzić na zajęcia dodatkowe...

Kiedy dzieci chcą rezygnować z zajęć dodatkowych, to rodzice stawiani są w patowej sytuacji. Czy istnieje rozsądne rozwiązanie? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Wychowanie do straty

O wychowaniu do straty piórnika, psa, babci rozmawiają psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Jak stawić czoła krytyce?

Czy na krytykę i złe oceny można się uodpornić? Odpowiedzi udziela psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, pyta Wioletta Gawlik

Kiedy nauczyciel krytykuje i stawia niskie stopnie

Czy dziecko można nauczyć dziecko odporności na złe oceny i krytykę nauczyciela? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog dziecięca i Wioletta Gawlik.

Jak zachować spokój, gdy nastolatek krzyczy?

Kiedy dorastający nastolatek krzyczy i buntuje się, to rodzic często traci cierpliwość. Psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec podpowiada jak zachować spokój w takich sytuacjach. Pyta Wioletta Gawlik

Dojrzewanie dziecka - trudny czas dla rodziny

Jak reagować na bunt nastolatka? Co odpowiedzieć na zdania typu - wychodzę, nie wiem, kiedy wrócę. Odpowiada psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, pyta Wioletta Gawlik.

Kiedy dziecko nie pozwala swobodnie porozmawiać przez telefon

Jak porozmawiać przez telefon, kiedy dziecko ciągle przeszkadza? Zaspokoić potrzebę dziecka i przerwać rozmowę, czy zignorować i uciszyć podopiecznego? Odpowiada psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, pyta Wioletta Gawlik.

Kiedy rodzic obraża się na dziecko

Kiedy dziecko mówi nie - ćwiczy asertywność. Jak rodzic ma reagować na własne zdanie dziecka? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec.

Daj cioci buziaka - dlaczego zmuszamy dzieci do całowania bliskich?

Pocałuj babcię, daj cioci buziaka - mówią rodzice do dzieci. Dlaczego zmuszamy dzieci do całowania bliskich? Czy całowanie dziecka jest przemocą? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z Katarzyną Wnęk - Joniec, psychologiem.

Jak okazywać uczucia w miejscu publicznym?

Jak pożegnać się z dzieckiem, które przekracza próg szkolny? Dać buziaka, przytulić, poklepać po plecach? O okazywaniu uczuć w miejscach publicznych rozmawiają psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik

Jak bawić się z dzieckiem?

O właściwej zabawie rodzica z dzieckiem rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec psycholog i Wioletta Gawlik.

Jak odpowiadać na agresję?

Musimy dziecko nauczyć radzenia sobie w trudnych sytuacjach, np kiedy dorosły obraża lub przezywa je. Zasada oko za oko się nie sprawdza. Lepiej uczyć języka żyrafy. - mówi Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Dziecko kontra agresywny dorosły

W cyklu "Zapiski rodzica" rozmawiamy o konfrontacji dziecka z agresją, ale nie rówieśnika, lecz ze strony dorosłej osoby. Jak na takie wyzwania rodzic ma przygotować dziecko? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Bunt, brak gotowości, czy kiepska adaptacja?

Przedszkole zaprasza do samodzielności, ale nie wszystkie dzieci są na nią gotowe, dlatego się buntują. Jak nie pomylić tego z brakiem adaptacji? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Przedszkole publiczne a prywatne

Prawa dziecka w przedszkolu prywatnym są takie same jak w przedszkolu publicznym. Dlaczego więc rodzice o tym zapominają? O sztucznym podziale placówek rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Rady dla rodziców przedszkolaków

Jak powinno wyglądać rozstanie rodzica z dzieckiem, które po raz pierwszy idzie do żłobka lub przedszkola? Na co pozwolić dziecku i rodzicowi, a czego zabronić? Jak zmienia się dziecko pod wpływem grupy społecznej? O adaptacji przedszkolnej rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Po adaptacji rodzica przyszedł czas na adaptację dziecka. Lipiec to dobry czas na przygotowanie dziecka i wprowadzenie ważnych zmian, które pomogą dziecku zaaklimatyzować się w przedszkolu. Rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.