Radio Kraków

Zapiski rodzica


RSS Spotify Google Podcast

Instynkt macierzyński wyostrza zmysły, prowadzi przez meandry rodzicielstwa i pomaga rozwiązywać wychowawcze problemy. Czy aby na pewno? Codzienność dostarcza wielu sytuacji, z którymi musi zmierzyć się rodzic i wtedy instynkt zawodzi. Gdy dziecko krzyczy w sklepie, gdy bije kolegów w przedszkolu, gdy za głośno słucha muzyki, gdy dostaje uwagi w szkole - rodzic czuje się zagubiony. Z pomocą przychodzi psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą Wioletta Gawlik rozmawia o zatrzymaniu dziecka, o porozumieniu bez przemocy i o roli bycia matką.

Podcasty

Zła pani! Dlaczego obwiniamy pracodawcę o pracę w weekendy?

Dobra kontra zła pani - jak dzieciom wartościować zachowania ludzi? O tym, na przykładzie rodzica pracującego w święta rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Nastolatek mówi "nie!"

Gdy dziecko mówi: "nie chce mi się", to zgodnie z zasadą rodzic odpowiada: "czy tobie byłoby miło, gdybyś usłyszał takie słowa". Czy te zasady działają także w relacjach z nastolatkiem? O to Katarzynę Wnęk - Joniec, psychologa pyta Wioletta Gawlik.

Kiedy dziecko mówi "nie chce mi się"

Kiedy dziecko mówi "nie chce mi się", rodzic różnie reaguje: zmusza dziecko do wykonania czynności lub obraża się na odmowę dziecka. Można inaczej. Właściwego sposobu i dobrej komunikacji szukają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Prawa dziecka

Jakie prawa ma dziecko, a jakie obowiązki stoją przed rodzicem? Czy obowiązki dziecka wyznacza rodzic, czy wspólnie ustalają zasady? O prawach i obowiązkach rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Czy dzieci lubią święta?

Święta to czas napięć i oceniania, dlatego dajmy sobie czas - mówi psycholog Katarzyna Wnęk-Joniec, z którą o przygotowaniu do świąt rozmawia Wioletta Gawlik.

Dążenie do ideału prowadzi do tragedii dziecka

Do czego prowadzi dążenie do ideału? Do tragedii - przekonuje Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, z którą o idealnym dziecku - ale z perspektywy dziecka - rozmawia Wioletta Gawlik.

Dzieci idealne nie istnieją

Jak zaakceptować "nieidealne dziecko"? Rozmawiają psycholog, Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Kiedy rodzic marzy o idealnym dziecku, a dziecko jest przeciętne

Kiedy rodzic marzy o idealnym dziecku, a dziecko jest przeciętne - to rodzic doświadcza zawodu. Perspektywę rodzica omawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Pozwól dziecku wybrać ulubione zajęcia dodatkowe

W jakim wieku dziecka zezwolić na rezygnację z zajęć, a kiedy na zmianę jest już za późno? Odpowiada psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, pyta Wioletta Gawlik.

Rodzicu, nie chcę już chodzić na zajęcia dodatkowe...

Kiedy dzieci chcą rezygnować z zajęć dodatkowych, to rodzice stawiani są w patowej sytuacji. Czy istnieje rozsądne rozwiązanie? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Wychowanie do straty

O wychowaniu do straty piórnika, psa, babci rozmawiają psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik.

Jak stawić czoła krytyce?

Czy na krytykę i złe oceny można się uodpornić? Odpowiedzi udziela psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, pyta Wioletta Gawlik

Kiedy nauczyciel krytykuje i stawia niskie stopnie

Czy dziecko można nauczyć dziecko odporności na złe oceny i krytykę nauczyciela? Rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog dziecięca i Wioletta Gawlik.

Jak zachować spokój, gdy nastolatek krzyczy?

Kiedy dorastający nastolatek krzyczy i buntuje się, to rodzic często traci cierpliwość. Psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec podpowiada jak zachować spokój w takich sytuacjach. Pyta Wioletta Gawlik

Dojrzewanie dziecka - trudny czas dla rodziny

Jak reagować na bunt nastolatka? Co odpowiedzieć na zdania typu - wychodzę, nie wiem, kiedy wrócę. Odpowiada psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, pyta Wioletta Gawlik.

Kiedy dziecko nie pozwala swobodnie porozmawiać przez telefon

Jak porozmawiać przez telefon, kiedy dziecko ciągle przeszkadza? Zaspokoić potrzebę dziecka i przerwać rozmowę, czy zignorować i uciszyć podopiecznego? Odpowiada psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, pyta Wioletta Gawlik.

Kiedy rodzic obraża się na dziecko

Kiedy dziecko mówi nie - ćwiczy asertywność. Jak rodzic ma reagować na własne zdanie dziecka? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec.

Daj cioci buziaka - dlaczego zmuszamy dzieci do całowania bliskich?

Pocałuj babcię, daj cioci buziaka - mówią rodzice do dzieci. Dlaczego zmuszamy dzieci do całowania bliskich? Czy całowanie dziecka jest przemocą? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z Katarzyną Wnęk - Joniec, psychologiem.

Jak okazywać uczucia w miejscu publicznym?

Jak pożegnać się z dzieckiem, które przekracza próg szkolny? Dać buziaka, przytulić, poklepać po plecach? O okazywaniu uczuć w miejscach publicznych rozmawiają psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec i Wioletta Gawlik

Jak bawić się z dzieckiem?

O właściwej zabawie rodzica z dzieckiem rozmawiają Katarzyna Wnęk - Joniec psycholog i Wioletta Gawlik.