Radio Kraków

Zapiski rodzica


RSS Spotify Google Podcast

Instynkt macierzyński wyostrza zmysły, prowadzi przez meandry rodzicielstwa i pomaga rozwiązywać wychowawcze problemy. Czy aby na pewno? Codzienność dostarcza wielu sytuacji, z którymi musi zmierzyć się rodzic i wtedy instynkt zawodzi. Gdy dziecko krzyczy w sklepie, gdy bije kolegów w przedszkolu, gdy za głośno słucha muzyki, gdy dostaje uwagi w szkole - rodzic czuje się zagubiony. Z pomocą przychodzi psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą Wioletta Gawlik rozmawia o zatrzymaniu dziecka, o porozumieniu bez przemocy i o roli bycia matką.

Podcasty

Dziecko kontra agresywny dorosły

W cyklu "Zapiski rodzica" rozmawiamy o konfrontacji dziecka z agresją, ale nie rówieśnika, lecz ze strony dorosłej osoby. Jak na takie wyzwania rodzic ma przygotować dziecko? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Bunt, brak gotowości, czy kiepska adaptacja?

Przedszkole zaprasza do samodzielności, ale nie wszystkie dzieci są na nią gotowe, dlatego się buntują. Jak nie pomylić tego z brakiem adaptacji? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Przedszkole publiczne a prywatne

Prawa dziecka w przedszkolu prywatnym są takie same jak w przedszkolu publicznym. Dlaczego więc rodzice o tym zapominają? O sztucznym podziale placówek rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Rady dla rodziców przedszkolaków

Jak powinno wyglądać rozstanie rodzica z dzieckiem, które po raz pierwszy idzie do żłobka lub przedszkola? Na co pozwolić dziecku i rodzicowi, a czego zabronić? Jak zmienia się dziecko pod wpływem grupy społecznej? O adaptacji przedszkolnej rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Po adaptacji rodzica przyszedł czas na adaptację dziecka. Lipiec to dobry czas na przygotowanie dziecka i wprowadzenie ważnych zmian, które pomogą dziecku zaaklimatyzować się w przedszkolu. Rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Adaptacja przedszkolna to przede wszystkim adaptacja rodzica

Wracamy do tematu adaptacji przedszkolnej. Dziś o pomocy, której oczekuje dziecko przekraczające próg przedszkola po raz pierwszy. Rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Adaptację zacznij w czerwcu

Pomimo wakacji należy już myśleć o początku nowego roku szkolnego, zwłaszcza, jeśli dziecko będzie przekraczać próg szkoły po raz pierwszy. O adaptacji przedszkolnej i żłobkowej rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Przepraszam to trudne słowo

W procesie przepraszania bardzo ważny jest czas. Niezwykle istotny jest też szacunek do tego słowa. Jak nauczyć tego dziecko i nastolatka? Rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Kiedy i jak wprowadzać słowa "proszę", "dziękuję", "przepraszam"?

Są takie słowa, których wypowiadanie sprawia trudność: "proszę", "dziękuję", "przepraszam". Jak nauczyć tej sztuki dzieci? "Dobrym sposobem jest zabawa w magiczne słowa" - podpowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog. Rozmawia Wioletta Gawlik.

"Kupię ci cukierki, ale zjesz je po obiedzie"

Decyzyjność dziecka może obejmować rodzaj zabawy na placu zabaw. Wszystkie zasady ustala rodzic i konsekwentnie je egzekwuje. O dobrej komunikacji rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk-Joniec, psycholog.

Nienawidzę cię, mamo

 • access_time 00:07:52
 • calendar_today Wtorek, 2021.06.01
Dziecko pod wpływem emocji mówi różne słowa, np nie kocham cię, jesteś najgorszym tatą na świecie, chciałbym mieć inną mamę. Jak ma na nie reagować rodzic, zwłaszcza ten, który skrupulatnie przygotowywał niespodziankę z okazji Dnia Dziecka? "Najważniejszy jest spokój. Te słowa są na trzy sekundy, może trzy minuty, nie na resztę życia." - uspokaja psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Czego pragną mamy?

 • access_time 00:07:54
 • calendar_today Wtorek, 2021.05.25
W przededniu Święta Matki zastanawiamy się, czego mamy pragną. Kwiatów, czekoladek, czy świętego spokoju? Na to pytanie odpowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, pyta Wioletta Gawlik.

Dobra komunikacja

 • access_time 00:08:08
 • calendar_today Wtorek, 2021.05.18
Jak mówić, by dziecko nie tylko słyszało, ale i słuchało? Jakich narzędzi językowych używać, by tworzyć podstawy procesu wychowawczego? Dlaczego używanie zdań typu "zjesz ciastko po obiedzie, dobrze?" nie skutkuje? O dobrej komunikacji Wioletta Gawlik rozmawia z Katarzyną Wnęk - Joniec, psychologiem dziecięcym.

Kiedy rodzic tymczasowo znika...

 • access_time 00:07:49
 • calendar_today Wtorek, 2021.05.11
W cyklu "Zapiski rodzica" poruszamy temat nieobecności rodzica, którą zawsze przeżywa dziecko. Niezależnie, czy jest to tymczasowa nieobecność wywołana pobytem w szpitalu, sprawowaniem opieki nad babcią lub chorym bratem, lub wyjazdem służbowym, czy też może nieobecność stała wywołana przez śmierć rodzica - zawsze ona boli dziecko. Jak na tę nieobecność się przygotować, jakie wprowadzić rytuały, jak wspierać tęskniące dziecko? O to Wioletta Gawlik pyta Katarzynę Wnęk - Joniec.

Nie podcinaj dziecku skrzydeł

 • access_time 00:07:37
 • calendar_today Wtorek, 2021.04.27
"Dziecko ma mieć korzenie, ale ma także umieć latać. Ma iść samodzielnie chodnikiem, nie oglądając się na mamę, czy tatę" - mówi Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog. Wioletta Gawlik pyta, czy samodzielności trzeba uczyć, czy to element rozwojowy dziecka?

Jak odseperować dziecko od rodzica i nauczyć samodzielnej zabawy?

 • access_time 00:08:01
 • calendar_today Wtorek, 2021.04.20
Nie uciekaj do drugiego pokoju, bądź przy nim, ale pokaż, że jesteś zajęta. Weź kubek do ręki i powiedz: teraz piję herbatę. Po pewnym czasie wróć do wspólnej zabawy. Ponawiaj próbę przez kilka dni. Jeśli dziecko nie będzie reagować, skontaktuj się z psychologiem pracującym z emocjami dziecka - radzi psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Jak budować autorytet u dziecka?

 • access_time 00:07:56
 • calendar_today Wtorek, 2021.04.13
Czy bycie autorytarnym jest tożsame z byciem szanowanym? Czy istnieje przepis na autorytet, który można zastosować w procesie wychowawczym? Istnieje. To miłość, reguły i konsekwencje - przekonuje Katarzyna Wnęk-Joniec, psycholog, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Czy wiesz, jacy uczniowie chodzą do twojej klasy i jakie mają problemy?

 • access_time 00:07:44
 • calendar_today Wtorek, 2021.04.06
Nauczycielu, nie wiesz, jakie doświadczenia życiowe ma dziecko. To zdanie jest pretekstem do spojrzenia na problem przemocy w szkole od strony nauczyciela. Podejmują go Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog i Wioletta Gawlik.

Dlaczego pani mnie przezywa?

 • access_time 00:08:31
 • calendar_today Wtorek, 2021.03.30
Kiedy w szkołach dochodzi do sytuacji przemocowych, warto przyjrzeć się ich przyczynom. Należy także poznać narzędzia i sposoby, których w takich sytuacjach może użyć dziecko. Jak dziecko ma się bronić przed nauczycielem, który krzyczy, porównuje, przezywa, słowem lub gestem rani? O to Wioletta Gawlik pyta psychologa, Katarzynę Wnęk - Joniec.

Zacznij od pięciu minut

 • access_time 00:08:01
 • calendar_today Wtorek, 2021.03.16
Pięć minut dla siebie na początku wystarczy, by złapać oddech od codzienności. Z czasem wydłuż je do 15. Nie musisz zawsze odrabiać zadań domowych z dzieckiem, nie musisz ciągle czuwać, nie wszystko musi być perfekcyjne. Jeśli odpuścisz, to unikniesz sformułowania - poświęciłam się dla dzieci. O higienie życia prywatnego matek Wioletta Gawlik rozmawia z Katarzyną Wnek Joniec, psychologiem.

Kobieto, matko daj sobie 5 minut

 • access_time 00:07:45
 • calendar_today Wtorek, 2021.03.09
Szczęśliwa mama to szczęśliwe dzieci. To nie tylko często powtarzany frazes, lecz udowodniony naukowo fakt. Jak zadbać o własne szczęście? "Wystarczy 5 minut dla siebie" - mówi psycholog, Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Rodzicu, kup córce czołg

 • access_time 00:08:03
 • calendar_today Wtorek, 2021.03.02
Na pytanie: "Dlaczego twój syn bawi się lalkami?" rodzic może odpowiedzieć: "A dlaczego nie?". Nie ma jednego sposobu na nietolerancję, ale tolerancji można uczyć już od najmłodszych lat. Jak uczyć dzieci tolerancji na odmienność i kto powinien to robić? Na ten temat rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Skąd nietolerancja na odmienność u przedszkolaków?

 • access_time 00:08:00
 • calendar_today Wtorek, 2021.02.23
Przedszkolak w różowej koszulce dziwi inne dzieci. Chłopiec, który chce bawić się kuchnią, jest negowany przez panią przedszkolankę. Rodzic nie chce kupić lalki dla syna, bo przecież lalkami bawią się tylko dziewczynki. Czy nie należy tego zmienić? O tolerancji i nietolerancji na odmienność przedszkolaków Wioletta Gawlik rozmawia z Katarzyną Wnęk - Joniec, psycholog dziecięcą.

Jak prawidłowo okazywać miłość?

 • access_time 00:06:26
 • calendar_today Wtorek, 2021.02.16
Kiedy chłopcy ciągną dziewczynki za warkocze, to okazują miłość - mawiały babcie, utwierdzając dzieci w słuszności takich zachowań. Dziś także takich sytuacji jest mnóstwo, dlatego należy z dziećmi rozmawiać na temat okazywania sobie uczuć. I ten temat podejmuje Wioletta Gawlik w rozmowie z Katarzyną Wnęk - Joniec, psychologiem.

Pierwsza miłość

 • access_time 00:07:48
 • calendar_today Wtorek, 2021.02.09
Czy pamiętają państwo pierwszą miłość z czasów dzieciństwa? W większości przypadków było to zauroczenie panią przedszkolanką (lub panem przedszkolankiem), ale i zauroczenia koleżanką, czy kolegą. Później pojawiał się idol, najlepsza przyjaciółka, w końcu prawdziwa miłość. Jak rozmawiać z dzieckiem o jego pierwszej miłości? O to Wioletta Gawlik pyta psycholog - Katarzynę Wnęk - Joniec.

Pomimo pandemii, pozwól mi przebrać się na bal karnawałowy

 • access_time 00:07:50
 • calendar_today Wtorek, 2021.02.02
Karnawał to czas balów karnawałowych. W czasie pandemii organizowane są one w przedszkolach i klasach 1-3. Pomimo iż dzieci cieszą się z możliwości przebrania za wymarzonego bohatera z bajki, to słyszą od rodziców - bal karnawałowy w tym roku ze względów bezpieczeństwa urządzany jest bez strojów. Dlaczego? O to Wioletta Gawlik pyta Katarzynę Wnęk - Joniec, psycholog dziecięcą.

Kontynuujemy temat rozwodu rodziców

 • access_time 00:05:56
 • calendar_today Poniedziałek, 2021.01.25
W ujęciu dzieci to bardzo ważny i trudny temat, który wymaga profesjonalnego wsparcia. Jakiego? O to Wioletta Gawlik pyta Katarzynę Wnęk - Joniec, psycholog dziecięcą.

Rozwód w oczach dziecka

 • access_time 00:06:34
 • calendar_today Wtorek, 2021.01.19
W "Zapiskach rodzica" trudny temat: rozwód rodziców i jego wpływ na dziecko. Zawsze niesie on spustoszenie w życiu dzieci, ale jeśli stają się one narzędziem w walce, to trauma jest nieunikniona. Z Katarzyną Wnęk - Joniec, psychologiem rozmawia Wioletta Gawlik.

Jak zwracać uwagę rodzicom?

 • access_time 00:02:59
 • calendar_today Wtorek, 2021.01.12
Wielu znalazło się w sytuacjach, które wprawiały w osłupienie. Gdy dziecko płakało, a rodzic nie reagował, gdy dziecko krzyczało, a rodzic wrzeszczał, gdy dziecko spało, a rodzic nim potrząsał itd. Co zrobić w takich sytuacjach? O to Katarzynę Wnęk - Joniec, psycholog dziecięcą pyta Wioletta Gawlik.

Rodzicu, zatroszcz się o siebie

 • access_time 00:07:38
 • calendar_today Wtorek, 2021.01.05
Jeśli chcesz nawiązać lepsze relacje z dzieckiem - zatroszcz się o siebie, rodzicu. Poświęć sobie kilka minut codziennie, a wówczas lepiej będziesz radzić sobie z problemami. - radzi Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog dziecięca, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Nowy Rok

 • access_time 00:06:44
 • calendar_today Wtorek, 2020.12.29
Czego życzyć rodzicom w Nowym Roku? Czy dzieci realizują postanowienia noworoczne? Jak uczyć przestrzegania reguł - także tych niepisanych? O to Katarzynę Wnęk - Joniec, psycholog dziecięcą pyta Wioletta Gawlik.

Święta z perspektywy dziecka

 • access_time 00:06:27
 • calendar_today Wtorek, 2020.12.22
Jak dzieci spędzają święta? Czego pragną w Boże Narodzenie? Czy można sprawić, by były szczęśliwe? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z Katarzyną Wnęk - Joniec, psycholog dziecięcą.

Jak nauczyć dziecko dzielenia się?

 • access_time 00:06:15
 • calendar_today Wtorek, 2020.12.15
Grudzień to czas dzielenia się z bliskimi. Czy dziecko ma obowiązek dzielić się zabawkami? A może ma prawo tego odmówić? Jak nauczyć dziecko dzielenia się, ale i stawiania granic? O to Katarzynę Wnęk-Joniec, psycholog dziecięcą, pyta Wioletta Gawlik.

Podaruj dziecku czas

 • access_time 00:07:55
 • calendar_today Wtorek, 2020.12.08
Zamiast drogiego prezentu, podaruj dziecku czas. Zamiast wymyć kolejne okno, pobaw się z dzieckiem. Zamiast sama przygotowywać posiłki, zaproś do gotowania dziecko. Wydłuż kolację do godziny, wymyśl nowy przepis, zorganizuj nowy, śmieszny, rodzinny zwyczaj. "Dziecko będzie pamiętać radosne święta, a nie czyste mieszkanie" - mówi Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Jak oderwać dziecko od komputera?

 • access_time 00:06:41
 • calendar_today Wtorek, 2020.12.01
Gdy dziecko po całym dniu nauki zdalnej sięga dla rozrywki po grę komputerową, to dla rodzica zrozumiałe zachowanie. Gdy czas obcowania z wysokimi technologiami znacznie się wydłuża, to rodzic natychmiastowo interweniuje. Jak to zrobić, by odnieść sukces? Czy obejdzie się bez awantur i dąsów? Dlaczego dzieci trudno oderwać od komputera? O to psychologa, Katarzynę Wnęk - Joniec pyta Wioletta Gawlik.

Jak odizolować dziecko od otaczających je trudnych treści?

 • access_time 00:04:54
 • calendar_today Wtorek, 2020.12.01
Gdy dziecko jest świadkiem trudnych zdarzeń i rozmów, może stać się lękowe. Istnieje kilka sposobów, by temu zaradzić. Najprostszym jest izolacja dziecka od otaczających je trudnych treści, jednak to nie zawsze jest możliwe. Dlatego o swoim pomyśle opowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Jak pomóc nastolatkom w czasie pandemii?

 • access_time 00:07:06
 • calendar_today Wtorek, 2020.11.17
Okres dojrzewania to trudny czas w życiu młodego człowieka. Czas pandemii - edukacja zdalna, utrudnione kontakty z rówieśnikami, brak dostępu do miejsc kultury i rozrywki - potęgują w nich frustracje i wywołują trudne emocje. Jak im pomóc? O to Wioletta Gawlik pyta psycholożkę, Katarzynę Wnęk - Joniec.

Zabawy dla małych dzieci w czasie pandemii

 • access_time 00:06:51
 • calendar_today Wtorek, 2020.11.10
Jak pomóc dzieciom rozładować napięcie narosłe z niepokoju, ze zdalnej edukacji, z braku kontaktu z rówieśnikami? Jak bawić się wspólnie z dzieckiem, by odstresować siebie? Kiedy i jak szukać czasu na relaks w dobie zdalnego życia? O to psychologa, Katarzynę Wnęk - Joniec pyta Wioletta Gawlik.

Kiedy młodsze dziecko wyprzedza starsze rodzeństwo

 • access_time 00:06:32
 • calendar_today Wtorek, 2020.11.03
Starszy brat, starsza siostra mają swoje przywileje. Nie muszą reagować na słowa "ustąp młodszemu", mogą później kłaść się spać i obejrzeć o jedną bajkę więcej. Prawa wiążą się także z obowiązkami - sprzątanie pokoju, czy odrabianie lekcji. A co, jeśli młodsze dziecko wyprzedza starsze rodzeństwo? O to Katarzynę Wnęk - Joniec psychologa pyta Wioletta Gawlik.

Dlaczego dzieci porównują się do innych?

 • access_time 00:08:04
 • calendar_today Wtorek, 2020.10.27
"Janek pięknie pisze, Maciek zawsze strzela bramki, Ola nie robi błędów ortograficznych. Dlaczego mi nie wychodzi?" Kiedy dziecko porównuje się do innych, to znaczy, że ma niską samoocenę lub nie radzi sobie z porażką. O innych powodach porównywania się dzieci mówi Wioletcie Gawlik Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Kiedy dziecko potrzebuje prywatności?

 • access_time 00:09:01
 • calendar_today Wtorek, 2020.10.20
W którym momencie życia dziecka rodzi się potrzeba prywatności? Do których stref rodzic nie ma prawa zaglądać, a do których wgląd mieć powinien? Jak prawidłowo reagować na komunikaty typu: to jest moja sprawa, nie powiem ci, nie musisz o tym wiedzieć? Odpowiedz poznamy z rozmowy Wioletty Gawlik z psychologiem - Katarzyną Wnęk - Joniec.

Jak skutecznie wołać dzieci do posiłku?

 • access_time 00:06:12
 • calendar_today Wtorek, 2020.10.13
Kiedy dziecko ociąga się z przyjściem na obiad, to rodzić może odpowiedzieć - dostaniesz obiad jutro. Ważne, by dziecko nauczyło się brać odpowiedzialność za swoje postępowanie - podpowiada psycholog, Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Jak odróżnić płacz rozpaczy od kwilenia?

 • access_time 00:08:18
 • calendar_today Wtorek, 2020.10.06
Niemowlę przez płacz komunikuje się z rodzicem. Jest kilka rodzajów płaczu dziecka, m.in. płacz rozpaczy i kwilenie. Jak je odróżnić? I na który płacz reagować? O to Wioletta Gawlik pyta psychologa, Katarzynę Wnęk - Joniec.

Płacz a płeć

 • access_time 00:09:34
 • calendar_today Wtorek, 2020.09.29
Czy dziewczynki płaczą inaczej niż chłopcy? Dlaczego bronimy chłopcom płakać mówiąc "chłopaki nie płaczą"? Jak reagować na płacz dziecka? "Jest kilka rodzajów płaczu dziecka, np. płacz rozpaczy, płacz jęczenia i płacz złości. Gdy dziecko płacze, warto je wówczas zapytać: Mogę z tobą posiedzieć? - podpowiada Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Wsparcie emocjonalne a wyręczanie

 • access_time 00:09:19
 • calendar_today Wtorek, 2020.09.22
Za nami Ogólnopolska Konferencja Stowarzyszenia Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych, podczas której poruszano temat emocjonalnego wspierania dziecka. Jak wspierać emocjonalnie dziecko? Należy być uważnym na potrzeby dziecka, ale nie można we wszystkim dziecka wyręczać. Nadmierne wyręczanie prowadzi do wygodnictwa. Zaprasza Wioletta Gawlik.

Konfrontacja ze szkolną rzeczywistością

 • access_time 00:08:48
 • calendar_today Wtorek, 2020.09.15
Po kilku dniach pobytu dzieci w szkole można zauważyć kilka problemów. Jednym z nich jest trudność z występem na forum klasy. Po czasie izolacji społecznej i zdalnej edukacji dzieci odzwyczaiły się od występów publicznych, udzielania odpowiedzi przy tablicy i chęci zdobycia uznania kolegów. Jak im pomóc? Na ten temat Wioletta Gawlik rozmawia z Katarzyną Wnęk - Joniec, psychologiem.

Czy edukacja finansowa zaczyna się od kieszonkowego?

 • access_time 00:04:28
 • calendar_today Wtorek, 2020.09.08
Jak uczyć dzieci zarządzania pieniędzmi? Czy prezent urodzinowy w formie określonej kwoty jest akceptowalny? O pieniądzach w rękach dzieci rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Kłótnia rodziców w oczach dziecka

 • access_time 00:10:20
 • calendar_today Wtorek, 2020.08.25
Dlaczego dorośli kłócą się przy dzieciach? Dlaczego mówią: "my się wcale nie kłócimy"? Dlaczego dziecko staje się listonoszem dostarczającym wieści skłóconym rodzicom? Dlatego, że rodzice nie umieją rozmawiać o trudnych emocjach. Dlatego, że zapominają po każdej awanturze pomówić z dzieckiem o tym, co wywołało kłótnię - wyjaśnia Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog. Temat podejmuje Wioletta Gawlik.

Konsekwencja kontra kara

 • access_time 00:08:35
 • calendar_today Wtorek, 2020.08.18
Czy karanie w procesie wychowania jest potrzebne, by utrzymać dyscyplinę? Czy istnieje pozytywna dyscyplina? Czym kara różni się od konsekwencji? Jak nauczyć dziecko ponosić konsekwencje złego zachowania, by nie czuło się karane? Takie pytania padają z ust rodziców, dlatego odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik u psychologa, Katarzyny Wnęk - Joniec.

Nagość dziecka

 • access_time 00:07:17
 • calendar_today Czwartek, 2020.08.13
Bobas biegający po plaży na golasa nikogo nie dziwi - nagi kilkulatek już tak. U około czteroletniego dziecka zaczyna pojawiać się poczucie wstydu, więc to dobry moment, by zacząć z dzieckiem rozmawiać na temat nagości. Nagość dziecka i nagość rodziców w obecności dziecka to tematy, które podejmuje Wioletta Gawlik z Katarzyną Wnęk - Joniec, psychologiem.

Czy w wakacje można kupić wszystko, czego dziecko zapragnie?

 • access_time 00:06:48
 • calendar_today Wtorek, 2020.08.04
Wakacje to czas odpoczynku i rozluźnienia, dlatego kupujemy więcej niż planujemy kupić - zwłaszcza, gdy prosi dziecko. Samochód, lalka, piłka - nowe zabawki kuszą dzieci, więc rodzic ulega. Jeśli powie "nie kupię, bo jest za drogie", to widzi bunt dziecka. Może też usłyszeć argument, że dziecko kupi za swoje kieszonkowe. Jak nie ulegać pokusie zakupów wakacyjnych, ucząc jednocześnie dziecko rozsądnego wydawania pieniędzy? Jak wychować dziecko do być, a nie mieć? O to Wioletta Gawlik pyta psychologa, Katarzynę Wnęk - Joniec.

Jak przetrwać podróż wakacyjną?

 • access_time 00:04:40
 • calendar_today Wtorek, 2020.07.21
Tata lubi słuchać muzyki rockowej. Mama potrzebuje ciszy, by przeczytać książkę. Córka domaga się tableta, by obejrzeć ulubiony serial, a syn chce zagrać w grę na telefonie komórkowym. Jak sprostać tym wszystkim potrzebom i dojechać do miejsca docelowego bez awantur? To nie jest łatwa sprawa. "Należy uwzględnić potrzeby wszystkich uczestników podróży" - radzi Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Skąd potrzeba zawstydzania dzieci?

 • access_time 00:05:21
 • calendar_today Wtorek, 2020.07.14
W życiu dorosłym upokarzanie nazywane jest mobbingiem. Kiedy upokarza się dziecko, porównuje lub zawstydza, to uważa się to za wychowanie. Dlaczego rodzice robią to swoim dzieciom? Dlaczego zmuszają do mówienia "dzień dobry" obcej dziecku osobie? Dlaczego straszą słowami "ta pani cię zabierze"? Odpowiedzi udziela Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, a pyta Wioletta Gawlik.

Wymuszanie

 • access_time 00:05:32
 • calendar_today Wtorek, 2020.07.07
Kiedy dziecko czegoś bardzo pragnie, to stosuje wiele technik manipulacyjnych. Jedną z nich jest wymuszanie, czyli krzyk bez płaczu. Zdesperowany rodzic z czasem temu ulega. Jak radzić sobie z wymuszaniem dziecka? O to Katarzynę Wnęk - Joniec, psychologa pyta Wioletta Gawlik.

"Przewróć tatę"

 • access_time 00:05:21
 • calendar_today Wtorek, 2020.06.30
W cyklu "Zapiski rodzica" wracamy do tematu radzenia sobie z porażką. Jakich sposobów używać na co dzień, by dziecko radziło sobie z przegraną? "Dobrą metodą jest wspólna gra w planszówki" - radzi psycholog, Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Jaką rolę pełni tata w życiu dziecka?

 • access_time 00:07:37
 • calendar_today Wtorek, 2020.06.23
"Tata jest potrzebny" głoszą słowa piosenki śpiewanej z okazji Dnia Ojca. Tata pełni ważną funkcję w życiu każdego dziecka, więc jeśli taty nie ma - fizycznie i mentalnie - to ta nieobecność wpływa na rozwój psychiczny, emocjonalny i społeczny dziecka. O ojcach w Dniu Ojca Wioletta Gawlik rozmawia z psycholog, Katarzyną Wnęk - Joniec.

Porażka

 • access_time 00:09:14
 • calendar_today Wtorek, 2020.06.16
Dlaczego porażka sprawia tyle kłopotów dorosłym i dzieciom? Czy umiejętność radzenia sobie z porażką nabywamy wraz z wiekiem, czy można się jej nauczyć? Jak uczyć dzieci dzielnie znosić porażki? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z psychologiem Katarzyną Wnęk - Joniec.

Jak oswoić smutek?

 • access_time 00:08:22
 • calendar_today Wtorek, 2020.06.09
Lubimy obserwować wesołe, roześmiane i pogodne dzieci. Dzieci płaczące i smutne od razu wywołują w nas potrzebę udzielenia pomocy. Smutne dziecko zasypujemy pytaniami - co się stało, czy ktoś cię skrzywdził, dlaczego się smucisz? Próbujemy ten smutek zamienić w radość, dlatego rozśmieszamy smucące się dziecko. Dlaczego w nas dorosłych nie ma zgody na smutek dziecka i dlaczego zagadujemy ten smutek? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z Katarzyną Wnęk - Joniec, psychologiem.

Jak wywołać radość u dziecka?

 • access_time 00:08:27
 • calendar_today Wtorek, 2020.06.02
Zakup zabawki przynosi tymczasową radość. Ponadczasowej radości dostarcza dzieciom zabawa z rodzicem, ale jak się bawić, skoro nikt tego dorosłych nie uczy? "Nie wystarczy równolegle budować twierdze z klocków, trzeba dać dziecku przewodzić w zabawie" - mówi Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Dojrzałe macierzyństwo

 • access_time 00:09:30
 • calendar_today Wtorek, 2020.05.26
W Dniu Matki Wioletta Gawlik rozmawia o relacjach dojrzałych matek z dorosłymi dziećmi. Jak rozpoznać dojrzałość dziecka? Kiedy przewartościować relacje łączące matkę z dzieckiem? Do kogo należy ten krok - do narzucającej się matki, czy dorosłej córki? Odpowiedzi udziela Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog.

Trudne emocje u dorosłych

 • access_time 00:04:16
 • calendar_today Wtorek, 2020.05.19
Kiedy jesteśmy źli - wychodzimy z domu trzaskając drzwiami. W czasie pandemii jest to niemożliwe. "Weź głęboki oddech, oddal się od partnera." - radzi Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą o trudnych emocjach rozmawia Wioletta Gawlik.

Co robić z agresywnym nastolatkiem w czasie kwarantanny?

 • access_time 00:03:56
 • calendar_today Wtorek, 2020.05.12
Jeśli nastolatek w czasie kwarantanny nudzi się, to przychodzą mu do głowy różne, niekoniecznie rozsądne pomysły. Mogą pojawiać się też trudne emocje, a nawet agresja w stosunku do brata czy siostry. Jak radzić sobie z agresywnym nastolatkiem w czasie kwarantanny? O to Wioletta Gawlik pyta psychologa - Katarzynę Wnęk-Joniec.

Dlaczego dzieci się biją?

 • access_time 00:05:29
 • calendar_today Wtorek, 2020.05.05
W czasie kwarantanny, kiedy dzieci zamknięte są na małej przestrzeni, do popychania, bicia, gryzienia dochodzi częściej niż zwykle. A rodzice czują z tego powodu wyrzuty sumienia. Jak temu sprostać i jak radzić sobie z agresją małych dzieci? O to Katarzynę Wnęk - Joniec, psychologa pyta Wioletta Gawlik.

"Mamo, pić"

 • access_time 00:05:12
 • calendar_today Wtorek, 2020.04.28
Komunikacja dziecka z rodzicem ewoluuje wraz z jego rozwojem. Dziecko uczy się mówić, a z czasem poznaje słowa "proszę, dziękuję, przepraszam" - i umiejętnie potrafi ich używać. Są jednak takie sytuacje, które budzą zastrzeżenia psychologa. Z Katarzyną Wnęk - Joniec rozmawia na ten temat Wioletta Gawlik

Jak nie oszaleć w czasie kwarantanny?

 • access_time 00:04:01
 • calendar_today Wtorek, 2020.04.21
Czas izolacji społecznej daje się we znaki wszystkim - małym dzieciom, nastolatkom i rodzicom. Dzisiaj w cyklu "Zapiski rodzica" skupimy się na tej ostatniej grupie. Jak nie oszaleć w czasie kwarantanny? O to psychologa, Katarzynę Wnęk - Joniec pyta Wioletta Gawlik.

Kwarantanna to niebezpieczny moment dla młodzieży

 • access_time 00:05:07
 • calendar_today Wtorek, 2020.04.14
Odrętwienie, brak celu, stany depresyjne dotykają nastolatków w czasie izolacji społecznej. Jeśli rodzic nie tworzył relacji z dzieckiem od najmłodszych lat, to trudno będzie mu zaktywizować dziecko. "Dobrym sposobem jest lista zadań i wprowadzenie rytmu dnia" - radzi Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

"Stwórzmy kuchnię miłości"

 • access_time 00:04:04
 • calendar_today Wtorek, 2020.04.07
Siedzenie w domu, choć służy bezpieczeństwu, nawarstwia problemy. Kiedy pojawiają się trudne emocje, to dobrze jest je z siebie wyrzucić. Ważne, by nie ranić przy tym bliskich. "Dobrym pomysłem jest stworzenie miejsca wolnego od złości." - mówi psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Dlaczego kłócimy się podczas kwarantanny?

 • access_time 00:03:18
 • calendar_today Wtorek, 2020.03.31
Izolując się społecznie, chronimy siebie i innych. Jednak długotrwałe przebywanie w domu - często na małej przestrzeni - może prowadzić do wielu konfliktów i problemowych sytuacji. Jeśli syn lub córka uwielbiali uprawiać sport, to teraz robią to w domu. Każdy sposób na ciekawe zagospodarowanie czasu jest dobry. Skąd jednak tak wiele problemów, które nawarstwiają się w czasie kwarantanny? "Umiemy być ze sobą, tylko gdy się mijamy" - mówi Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

 

 

Porównywanie to przemoc

 • access_time 00:03:59
 • calendar_today Wtorek, 2020.03.24
Rodzeństwo bywa porównywane przez rodziców i nauczycieli. Dzieci potrafią wychwycić najdrobniejsze niuanse wskazujące na różnice w traktowaniu rodzeństwa. Rodzic musi więc być czujny przy codziennych wyborach i uważny, by nie skrzywdzić żadnego z dzieci - a to bardzo trudne - mówi pani Aleksandra, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

 

 "On dostał większy kawałek tortu", "Dlaczego ona ma zawsze wybierać", "Czemu jej czytasz najpierw, a nie mnie?" - słychać w tych wypowiedziach wyrzuty, pretensje, ale i zagubienie, niepewność, bo czasami porównywanie prowadzi do faworyzowania. "Porównywanie to przemoc" - twierdzi psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

 

Trudne rozmowy

 • access_time 00:07:17
 • calendar_today Wtorek, 2020.03.10
Należy rozmawiać z dziećmi na temat zagrożenia koronawirusem i przypominać im o częstszej i dokładniejszej higienie. W cyklu "Zapiski rodzica" mówimy o tym, jak rozmawiać z dziećmi na temat choroby, niepełnosprawności, obciążeń zdrowotnych. Jak rozmawiać z dzieckiem z niepełnosprawnością na temat jego dysfunkcji? O to Wioletta Gawlik pyta psychologa, Katarzynę Wnęk - Joniec.

Gdy rodzic chce wychować idealne dziecko

 • access_time 00:08:33
 • calendar_today Wtorek, 2020.03.03
Dzieci idealne istnieją w wyobrażeniach wielu rodziców. To dzieci z najlepszymi stopniami, z wysokimi wynikami na konkursach, grające na wielu instrumentach, uprawiające kilka sportów itd. W osiągnięciu tej doskonałości rodzice pomagają dzieciom. Odrabiają za nie prace domowe, ingerują w relacje koleżeńskie, rozmawiają z trenerami, dopominając się wzmożenia treningów. Do czego to prowadzi? O to Wioletta Gawlik pyta Katarzynę Wnęk - Joniec, psychologa.

Niepełnosprawność roszczeniowa

 • access_time 00:07:48
 • calendar_today Wtorek, 2020.02.25
Dzieci z niepełnosprawnością traktujemy szczególnie - ze zrozumieniem, łagodnie i ulgowo. Zdarza się czasem, że dzieci tę taryfę ulgową wykorzystują i przekraczają granice, których przekraczać nie wolno. Stają się agresywne, roszczeniowe i żądające wobec kolegów z klasy, nauczycieli, rodziców. Jak wychowywać dzieci z niepełnosprawnością? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z psychologiem Katarzyną Wnęk - Joniec.

Kiedy nastolatek wychodzi do klubu

 • access_time 00:07:36
 • calendar_today Wtorek, 2020.02.18
Gdy rodzic słyszy komunikat "wychodzę na imprezę", ma prawo czuć niepokój. Jeśli zabroni - może napotkać na bunt nastolatka. Jeśli pozwoli w imię swobody wychowawczej - może zmazać wyznaczone wcześniej granice. O tym, jak reagować w takich sytuacjach i kiedy zezwalać na wieczorne wyjście nastolatka Wioletta Gawlik rozmawia z Katarzyną Wnęk - Joniec, psychologiem.

Dziecko królem

 • access_time 00:07:06
 • calendar_today Wtorek, 2020.02.11
Kiedy dziecko jest wychowywane na króla? Kiedy detronizuje dotychczasowego władcę? Jakie są tego konsekwencje? Odpowiedzi na te pytania szuka Wioletta Gawlik, a udziela ich Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, mówiąc - "Tata stawia granice, a mama daje wolność". Te słowa pozwolą uniknąć wychowania księżniczek, królewiczów, którzy w przyszłości będą mówić - Ja chcę, bo jestem królem.

Fochy i dąsy

 • access_time 00:05:34
 • calendar_today Wtorek, 2020.02.04
Dąsy u dzieci to standard. Obrażanie się, tupanie nogą, trzaskanie drzwiami - różne są tego objawy, ale zawsze "foch" wynika z emocji. Jak radzić sobie w takich sytuacjach - zwłaszcza gdy dziecko jest małe? Odpowiedzi udziela psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, a pyta Wioletta Gawlik.

Samotność w macierzyństwie

 • access_time 00:06:43
 • calendar_today Wtorek, 2020.01.28
Kiedy rodzi się dziecko, to świat staje do góry nogami. Rodzina, przyjaciele, znajomi utwierdzają w przekonaniu, że teraz będzie inaczej, lepiej, cudowniej. Jednak mama nie zawsze powiela te opinie. Trudno jej sprostać obowiązkom, trudno zrezygnować z siebie dla kogoś, trudno nic nie robić... Wtedy pojawiają się straszne myśli, zwłaszcza gdy jest się samotną. Czy to już depresja? A może tylko objaw samotności? Jak te stany rozpoznać? Z pomocą przychodzi psycholog, Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Kiedy babcia przejmuje rolę matki

 • access_time 00:07:13
 • calendar_today Środa, 2020.01.22
"Załóż jej czapkę, bo się przeziębi" - mówi zatroskana babcia. Niby nic złego w tej uwadze, bo świadczy o trosce, ale zbyt często wypowiadana podważa decyzje rodzica. Rodzą się wówczas konflikty i nieporozumienia, które niszczą relacje między babcią a rodzicami dziecka. Jak wyznaczyć granicę, której przekraczać babci nie wolno? Jak zatrzymać babcię zbyt mocno angażującą się w proces wychowania wnucząt? Kiedy babcia gra rolę matki? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z Katarzyną Wnęk - Joniec.

Dziecko w teatrze

 • access_time 00:00:18
 • calendar_today Wtorek, 2020.01.14
Niektóre zachowania dzieci w teatrze budzą zdziwienie - hałasują, przeszkadzają, wchodzą na scenę. Kiedy są one akceptowalne, a kiedy powiedzieć stop? I kto powinien to zrobić? "Rodzic lub nauczyciel" - twierdzi psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Wykluczony ojciec

 • access_time 00:07:45
 • calendar_today Wtorek, 2020.01.07
Kiedy matka wyklucza ojca z opieki nad dzieckiem, to wpływa na relacje między nimi. Robi to poprzez słowa - nie musisz tego robić, ja się tym zajmę, ja zrobię to lepiej. Jak ojciec ma reagować? Jak budować relacje z dzieckiem? Jaką ojciec powinien pełnić rolę w pierwszym etapie życia dziecka? O to Wioletta Gawlik pyta Katarzynę Wnęk-Joniec, psychologa.

Dziecko w restauracji

 • access_time 00:06:55
 • calendar_today Wtorek, 2019.12.31
Sylwester z dzieckiem w restauracji? Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Wystarczy tylko dobrze się przygotować - twierdzi psycholog Katarzyna Wnęk - Joniec, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Trudne emocje przygotowań do wigilijnej kolacji

 • access_time 00:06:07
 • calendar_today Wtorek, 2019.12.24
Wigilia Bożego Narodzenia to czas oczekiwania na Boże Dziecię. W wirze przygotowań przedświątecznych lubią pojawić się trudne emocje, dlatego o nich w dzisiejszym cyklu "Zapiski rodzica" rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec.

Gryzące dziecko

 • access_time 00:06:59
 • calendar_today Wtorek, 2019.12.17
W cyklu "Zapiski rodzica" dziś temat dotyczący gryzienia dzieci przez dzieci. To powszechny problem stawiający rodziców w niezręcznej sytuacji, czasem prowadzący do wykluczenia z grupy. Zanim podejmie się jakiekolwiek kroki, należy poznać przyczynę - mówi Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Tolerancyjne dziecko

 • access_time 00:07:17
 • calendar_today Wtorek, 2019.12.10
Jak uczyć dzieci tolerancji? Jak odmienność ze względu na stan zdrowia, wygląd, pochodzenie jest rozumiana przez dzieci? Kiedy zacząć rozmowę na temat bycia tolerancyjnym? Odpowiedzi szukamy wspólnie z Wiolettą Gawlik i Marią Maciejewską, psycholog dziecięcą pracującą m.in. z dziećmi z autyzmem.

Listy do św. Mikołaja

 • access_time 00:08:33
 • calendar_today Wtorek, 2019.12.03
Jak walczyć z nadmiernym konsumpcjonizmem u dziecka? Czym zastąpić kolejną zabawkę? Kto kogo szantażuje emocjonalnie w czasie przedświątecznym - dziecko rodzica, czy rodzic dziecko? Odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z psychologiem, Katarzyną Wnęk - Joniec.

Gdy odchodzi pupil

 • access_time 00:09:21
 • calendar_today Wtorek, 2019.11.26
"Moja córka dostała chomika na 5 urodziny. Po 2,5 roku chomik zagrzebał się w ściółkę i zdechł. Gdy Hania znalazła truchełko, przyniosła na rączkach, rozpaczając. Przytuliłam ją mocno. Gdy pierwsza rozpacz minęła, znalazłam najlepsze pudełeczko, najpiękniejsze jakie znalazłam w domu. Ułożyłyśmy w nim Pusię, po drodze wstąpiłyśmy do sklepu, kupiłyśmy dwa lizaki - jeden włożyłyśmy do pudełka. Pojechaliśmy na naszą działeczkę, zakopaliśmy pudełeczko, na górze posadziliśmy bratki. Uczę córkę, że jak nam jest smutno, to płaczemy i to jest OK. Nie oszukuję, że pobieranie krwi nie boli, bo przecież wkłucie igłą boli. Tak samo boli, gdy nadchodzi śmierć. Jednak jest ona naturalną koleją życia i nic tego nie zmieni. Moim zdaniem łatwiej nauczyć tego dziecko, gdy jest "elastyczne", mam nadzieję, że w przyszłości moje, czy każdej bliskiej osoby, odejście nie będzie dla córki wielką traumą." - pisze Pani Monika. O śmierci ukochanego psa, kota, chomika, żółwia i sposobach oswajania jej rozmawiają Wioletta Gawlik i Katarzyna Wnęk - Joniec.

Jak radzić sobie z dziecięcym smutkiem?

 • access_time 00:07:39
 • calendar_today Wtorek, 2019.11.19
Smutek to trudna emocja, która w obecnych czasach spychana jest na dalszy plan. Energetyczni, uśmiechnięci i pełni wigoru ludzie zdobywają świat, a smutni pozostają z tyłu. Podobnie jest z dziećmi - wolimy oglądać uśmiechnięte buzie dziecięce, niż smutne i zapłakane. Bywa, że rodzice - w trosce o dzieci - próbują ten smutek wyeliminować lub zastąpić inną emocją, próbują zasmucone dziecko rozśmieszyć lub zbadać źródło smutku. To wszystko prowadzi do tego, że dziecko nie ma czasu i możliwości, by poznać smutek i zmierzyć się z nim. O tym, jak radzić sobie ze smutkiem dzieci, Wioletta Gawlik rozmawia z Katarzyną Wnęk - Joniec psycholog.

Rola matki

 • access_time 00:07:00
 • calendar_today Wtorek, 2019.11.12
Każda z ról, którą gramy w życiu, jest ważna, każda czegoś uczy i wprowadza w nowe meandry. Czasem bywa tak, że jedna z ról zmienia się w pierwszoplanową i przysłania inne role, doprowadzając do zaniku relacji. Takim momentem w życiu każdej kobiety są narodziny dziecka i przyjęcie roli matki. Wówczas rola żony, przyjaciółki, córki, pracownika są spychane na dalszy plan. Jak pogodzić pełnione w życiu role, by stworzyć piękny spektakl? Na ten temat Wioletta Gawlik rozmawia z Katarzyną Wnęk - Joniec.

O co kłócą się dzieci?

 • access_time 00:07:09
 • calendar_today Wtorek, 2019.11.05
Małe dzieci najczęściej kłócą się o zabawkę. Zawsze najfajniejszy jest ten miś, którym akurat bawi się brat lub siostra. Fakt, że na półce można znaleźć piętnaście podobnych, jest mało istotny. I wtedy pojawia się krzyk, płacz i kłótnia nieunikniona. Co w takiej sytuacji ma robić rodzic? - Nie odbierać bawiącemu się dziecku zabawki. Nie mówić: daj mu się pobawić, on jest młodszy, ona jest dziewczynką. - mówi Katarzyna Wnęk - Joniec, psycholog, z którą rozmawia Wioletta Gawlik.

Jak sprawić, by poranek był przyjemny i łatwy dla wszystkich?

 • access_time 00:06:48
 • calendar_today Wtorek, 2019.10.29
Dobrze rozpoczęty poranek wpływa na cały dzień. Jeśli jesteśmy wypoczęci, pełni energii i werwy do życia, to wszystko idzie sprawnie i gładko. Bywają jednak w życiu rodziny takie sytuacje, które mogą niejednego rodzica wyprowadzić z równowagi już z samego rana. Dzieci nie chcą wstać z łóżek, a jak już wstaną, to wszystko idzie im mozolnie i powoli, a przecież czas nagli. I jak tu zdążyć do szkoły przedszkola, pracy zwłaszcza jesienią, kiedy za oknem szaro, buro i ponuro. Czy istnieją sposoby, które można wdrożyć w życie, by poranek był przyjemny i łatwy dla wszystkich? Na ten temat Wioletta Gawlik rozmawia z Katarzyną Wnęk - Joniec, psycholog.

Jak być konsekwentnym rodzicem?

 • access_time 00:08:06
 • calendar_today Wtorek, 2019.10.22
Konsekwencja według definicji słownikowej to: "następstwo, rezultat czegoś", "logiczna ciągłość w działaniu, wytrwałość w dążeniu do czegoś". Być konsekwentnym rodzicem wydaje się proste. Wystarczy ustalić zasady, wprowadzić je w życie i pilnować, by dziecko ich przestrzegało. Życie pisze jednak różne scenariusze... O konsekwentnym rodzicu Wioletta Gawlik rozmawia z psycholog Katarzyną Wnęk - Joniec.

Jak odmawiać dziecku, by nie czuć wyrzutów sumienia?

 • access_time 00:07:48
 • calendar_today Wtorek, 2019.10.15
Bywają takie sytuacje w życiu rodzica, którym trudno sprostać. Nie jest łatwo powiedzieć "nie", gdyż niezależnie od tego, czy mówimy nie wolno, nie możesz, nie pozwalam - dziecko spotyka się z odmową, na którą różnie reaguje - protestem, płaczem, skruszoną miną. I bywa, że rodzic ulega. Jak odmawiać dziecku, by nie czuć wyrzutów sumienia? A może nie odmawiać, tylko na wszystko się zgadzać, by samo mogło doświadczać życia? Co to znaczy zatrzymać dziecko? Na te pytania odpowiedzi szuka Wioletta Gawlik w rozmowie z psycholog Katarzyną Wnęk - Joniec.