Radio Kraków

Trendy z sieci


RSS Spotify Google Podcast

Program o tym co i jak w Sieci. Analiza najpopularniejszych tematów ze świata nauki i nowych technologii. Wyłącznie dla młodych duchem. W środy o godzinie 18:30. Zaprasza Kamil Wszołek.

Podcasty

Trendy z Sieci: uczenie maszynowe

Czy interesujesz się sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym? 🤖🧠 Nie przegap programu #TrendyzSieci w w Radiu Krakow. Dowiedz się więcej na temat najnowszych trendów w technologii.

Trendy z Sieci: Deepfake audio

Coraz częściej mamy do czynienia z technologiami, które pozwalają na generowanie mowy w sposób, który może zmylić nasze uszy. Jakie zagrożenia niesie ze sobą ta technologia? Jakie zastosowania ma deepfake audio? A przede wszystkim, jakie są sposoby na jej wykrycie?

Trendy z Sieci: Technologia w walce ze smogiem

Ponad 80 proc. mieszkańców dużych aglomeracji miejskich oddycha powietrzem, którego stan wielokrotnie przekracza normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Czy technologia może pomóc w walce o czyste powietrze?

Trendy z Sieci: Atak hakerski na ŚKUP

Cyberataki dotykają nas bezpośrednio! Wielka awaria systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych to właśnie efekt cyberataku. Jest to kolejny przykład ataku wymierzonego w organy administracji publicznej. Sektor publiczny w coraz większym stopniu jest narażony na tego typu incydenty, a jego skutkami obciążani są również mieszkańcy.

Trendy z Sieci: socialmedia i zmiany w algorytmie

Dlaczego decydujemy się na aktywność w mediach społecznościowych? W których socialmediach warto być? Co muszę wiedzieć o algorytmie żeby być widocznym?

Trendy z Sieci: Małopolskie klimaty w grze The End of the Sun

Beskid Niski, malowane chaty z Zalipia, Skamieniałe miasto i "Skansen Wsi Pogórzańskiej" w Szymbarku - to wszystko małopolskie klimaty wiernie przeniesione do świata wirtualnego - do gry The End of the Sun. Darmowe demo gry jest już dostępne w sieci. W programie Trendy z Sieci Kamil Wszołek gościł twórców tej osadzonej w Słowiańskim świecie fantasy gry.

Trendy z Sieci: Czy TiKTok zostanie zbanowany w UE?

TikTok będzie musiał dostosować się do nowych przepisów w Unii Europejskiej albo zostanie zbanowany na terenie państw Wspólnoty. O aplikacji TiKTok Kamil Wszołek rozmawia z Pauliną Kasprzyk z grupy Eura7

Trendy z Sieci: rynek aplikacji mobilnych 2023

W programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków rozmawiamy o rynku mobile. O tym jak zmiana się ten rynek i co nas czeka w tym roku na rynku aplikacji mobilnych. Gościem programu jest Robert Rachwał – pomysłodawca i główny organizator konferencji Mobile Trends.

Trendy z Sieci: Retroprogramowanie dla dzieci i młodzieży

W programie rozmawiamy o programowaniu dla dzieci i młodzieży oraz o bezpłatnych warsztatach programistycznych pt. „Koduj z Gigantami”. W nadchodzącej edycji motywem przewodnim będzie Retroprogramowanie.

Trendy z Sieci: aktywność cyberprzestępców w 2022 roku

Gościem Kamila Wszołka w Radiu Kraków był Kamil Sadkowski specjalista ds. cyberbezpieczeństwa z krakowskiego oddziału ESET. Tematów jest kilka: cyberwojna na Ukrainie, akcje odwetowe Anonymous wymierzone w Rosję, kryzys na rynku kryptowalut i oszustwa w socialmediach.

Trendy z Sieci: Socialmedia - doświadczenia 2022 roku

Co się wydarzyło w ciągu ostatniego roku w obszarze mediów społecznościowych? Z jakimi problemami mierzyły się platformy? W programie #TrendyzSieci w Radio Kraków rozmowa Kamila Wszołka z Grzegorzem Miłkowskim z ContentHouse o #socialmedia - doświadczeniach 2022 i nowościach 2023 roku.

Trendy z Sieci: oszustwa w handlu internetowym

Przestępcy nie próżnują i wciąż wymyślają nowe sposoby, by wejść w posiadanie naszych pieniędzy. A okazji jest wiele i to nie tylko w okresie świąteczno - noworocznym.

Trendy z Sieci: czego szukaliśmy i słuchaliśmy w Internecie w 2022 roku?

Co interesowało internautów i internautki w Polsce i na świecie w 2022 roku, a także jakiej muzyki najczęściej słuchaliśmy na platformach streamingowych.

Trendy z Sieci: analogowe misje kosmiczne

To prawdziwy poligon doświadczalny i symulacja tego, co może się wydarzyć podczas prawdziwych misji załogowych. Astronauci analogowi mieszkają w tzw. habitacie, czyli bazie, która ma możliwie dokładnie oddać warunki w kosmosie. W programie #TrendyzSieci w Radio Kraków wspólnie z Maćkiem Myśliwcem rozmawiamy o analogowych misjach kosmicznych oraz o kobietach w kosmosie, a to za sprawą misji "Demeter". To pierwsza w Polsce i druga w Europie w pełni żeńska analogowa misja kosmiczna. W skład załogi wchodzą studentki Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Organizatorami projektu są Space Technology Centre AGH UST - Centrum Technologii Kosmicznych AGH oraz Analog Astronaut Training Center. Swoim patronatem objęła wydarzenie Polska Agencja Kosmiczna.

Trendy z Sieci: Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH

W AGH rozpoczęło działaność Centrum Cyberbezpieczeństwa. W nowej formule, zastępującej dotychczasową jednostkę, Centrum będzie integrować i koordynować prace prowadzone w tym obszarze przez naukowców i studentów całej uczelni.

Trendy z Sieci: Technologia FPGA

Rozmawiamy o programowalnych układach logicznych. Czy warto zająć się FPGA? Zdecydowanie tak!

Trendy z Sieci: Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Specjalistyczny skaner wysokiej rozdzielczości przeznaczony do starodruków pozwala odwzorować wszystkie parametry dokumentu w nadzwyczaj wysokiej rozdzielczości. Jak dużej? Wydruk można powieść na elewacji hotelu Cracovia. Wszystko to sprawia, że powiększone w komputerze zdjęcia są dla naukowców łatwiejsze w odczycie od samych oryginałów. Takiego sprzętu używa np. biblioteka kongresu Stanów Zjednoczonych. Jest też w Krakowie. W pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytety Papieskiego Jana Pawła II. W programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków rozmawiamy o projekcie Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej.

Trendy z Sieci: Europejski Tydzień Kodowania

To społeczna inicjatywa, której celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania. W ramach CodeWeek europejskie państwa rywalizują ze sobą w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. O Europejskim Tygodniu Kodowania z Grzegorzem Zajączkowskim ambasadorem #CodeWeek na Polskę rozmawiał Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Test Dive 2022

W programie o testerach i testowaniu. A wszystko za sprawą konferencji Test Dive organizowanej przez Centrum Technologiczne Nokia w Krakowie. Test Dive to jedna z największych konferencji testerskich w Polsce. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną najnowsze trendy w testowaniu, najlepsze praktyki i tematy związane z cyklem życia i jakością produkcji oprogramowania. Kamil Wszołek zapraszam

Trendy z Sieci: Pięć Złotych Pinezek Map Google w Małopolsce

Piętnaście parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody zostało laureatami Złotych Pinezek. Google przyznaje to wyróżnienie na podstawie opinii użytkowników i użytkowniczek Map. W województwie małopolskim statuetkę otrzymują: Ojcowski Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, rezerwat przyrody Wąwóz Homole oraz rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto.