Radio Kraków

Trendy z sieci


RSS Spotify Google Podcast

Program o tym co i jak w Sieci. Analiza najpopularniejszych tematów ze świata nauki i nowych technologii. Wyłącznie dla młodych duchem. W środy o godzinie 18:30. Zaprasza Kamil Wszołek.

Podcasty

Trendy z Sieci: Centrum Cyberbezpieczeństwa AGH

W AGH rozpoczęło działaność Centrum Cyberbezpieczeństwa. W nowej formule, zastępującej dotychczasową jednostkę, Centrum będzie integrować i koordynować prace prowadzone w tym obszarze przez naukowców i studentów całej uczelni.

Trendy z Sieci: Technologia FPGA

Rozmawiamy o programowalnych układach logicznych. Czy warto zająć się FPGA? Zdecydowanie tak!

Trendy z Sieci: Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Specjalistyczny skaner wysokiej rozdzielczości przeznaczony do starodruków pozwala odwzorować wszystkie parametry dokumentu w nadzwyczaj wysokiej rozdzielczości. Jak dużej? Wydruk można powieść na elewacji hotelu Cracovia. Wszystko to sprawia, że powiększone w komputerze zdjęcia są dla naukowców łatwiejsze w odczycie od samych oryginałów. Takiego sprzętu używa np. biblioteka kongresu Stanów Zjednoczonych. Jest też w Krakowie. W pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytety Papieskiego Jana Pawła II. W programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków rozmawiamy o projekcie Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej.

Trendy z Sieci: Europejski Tydzień Kodowania

To społeczna inicjatywa, której celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania. W ramach CodeWeek europejskie państwa rywalizują ze sobą w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. O Europejskim Tygodniu Kodowania z Grzegorzem Zajączkowskim ambasadorem #CodeWeek na Polskę rozmawiał Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Test Dive 2022

W programie o testerach i testowaniu. A wszystko za sprawą konferencji Test Dive organizowanej przez Centrum Technologiczne Nokia w Krakowie. Test Dive to jedna z największych konferencji testerskich w Polsce. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną najnowsze trendy w testowaniu, najlepsze praktyki i tematy związane z cyklem życia i jakością produkcji oprogramowania. Kamil Wszołek zapraszam

Trendy z Sieci: Pięć Złotych Pinezek Map Google w Małopolsce

Piętnaście parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody zostało laureatami Złotych Pinezek. Google przyznaje to wyróżnienie na podstawie opinii użytkowników i użytkowniczek Map. W województwie małopolskim statuetkę otrzymują: Ojcowski Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, rezerwat przyrody Wąwóz Homole oraz rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto.

Trendy z Sieci: cyberbezpieczeństwo w szkole

Wyprawka, książki, zeszyty przybory szkolne, może nowy telefon tablet czy komputer z przeznaczeniem do nauki – taki często jest początek roku szkolnego. Przy tej okazji nie można zapominać o bezpieczeństwie i kilku żelaznych zasadach w sieci, by nasze prywatne dane czy dane naszych dzieci nie trafiły w ręce cyberprzestępców… Na co zwrócić uwagę i jak uchronić dziecko przed zagrożeniami? – o tym w programie Trendy w Sieci w Radiu Kraków

Trendy z Sieci: European Rover Challenge 2022

W programie rozmawiamy o największym konkursie robotyki kosmicznej w Europie - 8. edycji European Rover Challenge.

Trendy z Sieci: Koduj z Gigantami - cyberbezpieczeństwo

Ataki hakerów potrafią być naprawdę szybkie i zaskakujące! Spróbuj zdobyć, jak najwięcej punktów w walce z hakerami, ale uważaj na to, żeby przypadkiem nie zniszczyć części superkomputera. W przeciwnym razie wyłączymy internet na całym świecie - tak wygląda jedno zadanie przed którym staną 7 latkowie - najmłodsi uczestnicy kursów programowania - Koduj z Gigantami. Tematem przewodnim będzie cyberbezpieczenstwo.

Trendy z Sieci: zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba

NASA opublikowała fotografie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. W astronomii rozpoczęła się nowa epoka. W programie rozmawiamy o astrofotografii, nauce i kosmicznej technologii. Gościem Kamila Wszołka był Maciej Myśliwiec z Centrum Technologii Kosmicznych AGH w Krakowie.

Trendy z Sieci: Superkomputer w Krakowie

Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali wytypowało pięć nowych miejsc, w których zostaną zainstalowane superkomputery budujące europejską infrastrukturę wielkoskalowego przetwarzania danych. Jedną z nich jest Kraków. Maszyna stanie w ACK #Cyfronet AGH. W programie rozmawiamy o projektowaniu krakowskiego superkomputera i obliczeniach eksaskalowych, a także o pracy wojsk cybernetycznych, które na co dzień dbają o bezpieczną łączność i niezawodną komunikację wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych i całego Resortu Obrony Narodowej.

Trendy z Sieci: 70 lat Elektrycznego

Dziś program #TrendyzSieci prosto z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Powód to platynowy jubileusz. O 70-leciu funkcjonowania Wydziału EAIiIB AGH, planach na przyszłość, konferencji naukowej i głównych wydarzeniach jubileuszu Kamil Wszołek rozmawia z prof. Ryszardem Tadeusiewiczem, prof. Antonim Cieślą i Dziekanem Wydziału Ryszardem Sroką.

Trendy z Sieci: oprogramowanie dla linii lotniczych z Krakowa

W programie rozmawiamy o odradzającej się po wielkim światowym lockdownie branży lotniczej i oprogramowaniu dla linii lotniczych, które powstaje w Krakowie.

Trendy z Sieci: Uwaga smartfon

Kontakt dzieci, szczególnie małych, z ekranami, w tym ze smartfonami, jest dużym problemem i bardzo zaburza rozwój. Jednocześnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego problemu. W programie Trendy z Sieci m.in. relacja z międzynarodowej konferencji Uwaga smartfon. Wydarzenie zorganizowane w maju w Krakowie poświęcone było problemom i skutkom nadmiernego korzystania ze smartfonów przez dzieci i młodzież w Polsce.

Trendy z Sieci: Zmiany w Street View i co warto zobaczyć w Małopolsce

Jakie miejsca warto zobaczyć na wirtualnych mapach i co się zmieniło w Street View w ciągu ostatnich 15 lat?

Trendy z Sieci: Kalendarium działań cybernetycznych przeciwko Ukrainie

W programie także analiza kodów oprogramowania użytego do cyberataków na Ukrainę, czyli jak działają #HermeticWiper #IsaacWiper #CaddyWiper #HermeticRansom. Gościem Kamila Wszołka był Kamil Sadkowski - starszy analityk zagrożeń z krakowskiego laboratorium ESET.

Trendy z Sieci: kariera w marketingu internetowym

Kompetencje cyfrowe na rynku pracy to umiejętności jutra! W #TrendyzSieci w Radiu Krakow rozmawiamy na temat kariery w marketingu internetowym i kursie od Google i Szkoły Głównej Handlowej. By się przebranżowić i zacząć pracę w cyfrowym świecie wystarczy 8 tygodni!

Trendy z Sieci: haki na cyberataki, czyli bezpieczeństwo naszych finansów w sieci

Instytut Kościuszki przygotował kampanię edukacyjną o cyberzagrożeniach dla finansów.

Trendy z Sieci: Rosja może ominąć sankcje sięgając po wirtualne waluty i elektroniczne tokeny

W programie m.in. o tym jak zachowuje się Bitcoin w kontekście wojny na Ukrainie. Porozmawiamy o tym czy Rosja może ominąć sankcje sięgając po wirtualne waluty i elektroniczne tokeny? A także cz Rosjanie, zmotywowani sankcjami, zbudują własną infrastrukturę kryptowalut? Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Fale akustyczne

W programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków rozmawiamy m.in. o zastosowaniu fal akustycznych, analizie naszego głosu pod kątem biomarkerów chorobowych oraz generowaniu dotyku ale „bezdotykowo”. Zapraszamy także na konferencję naukową CEREBRO 2022.