Radio Kraków

Trendy z sieci


RSS Spotify Google Podcast

Audycja "Trendy z Sieci" to autorski program dr. Kamila Wszołka, specjalisty w dziedzinie komunikacji i nowych technologii, Digital EU Ambassadora przy Komisji Europejskiej, w którym omawiane są najnowsze trendy w świecie IT, mediów społecznościowych, cyfrowej komunikacji oraz edukacji medialnej. W każdym odcinku słuchacze mogą liczyć na analizę innowacji technologicznych, praktyczne porady dotyczące cyberbezpieczeństwa, rozwój kompetencji cyfrowych oraz rozmowy z gośćmi ze świata nauki, biznesu i technologii.

Podcasty

Trendy z Sieci: Oszustwa telefoniczne – jak się chronić przed cyfrowymi naciągaczami?

Dziś w "Trendach z Sieci" o problemie, który dotyka niemal każdego z nas – o oszustwach telefonicznych. Cyberprzestępcy nieustannie doskonalą swoje metody, wykorzystując najnowsze technologie, ale jak się okazuje, te najprostsze triki wciąż przynoszą im największe zyski. Niemal codziennie odbieramy telefony z nieznanych numerów. Rocznie na te niechciane rozmowy poświęcamy nawet do 8 godzin naszego cennego czasu. Skąd przestępcy mają nasze numery? Jakie metody oszustw są najpopularniejsze i co najważniejsze – jak możemy się przed nimi skutecznie chronić? Odpowiedzi na te pytania już za chwilę w rozmowie Kamila Wszołka z Kamilem Sadkowskim z krakowskiego laboratorium antywirusowego ESET.

Trendy z Sieci: Czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje świat prawa?

O sztucznej inteligencji mówi się wszędzie – od naszych smartfonów, po… sale sądowe. Bo w świecie prawa, gdzie liczą się kilometry akt i miliony stron dokumentów, nowoczesne technologie stają się nie tylko wsparciem, ale wręcz koniecznością. Jak radzić sobie z tą gigantyczną ilością danych? I czy AI sprawi, że prawnicy nagle staną się zbędni? Na te i inne pytania odpowie dziś Piotr Stefaniak, country manager firmy Relativity, z którym rozmawiał Kamil Wszołek. Relativity to amerykańska firma technologiczna, której rozwiązania, służące do zarządzania i analizy ogromnych zbiorów danych prawnych, wykorzystuje m.in. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

Trendy z Sieci: AI i chemia razem, czyli jak chemoinformatyka zmienia naukę

W programie "Trendy z Sieci" rozmawiamy o dziedzinie, która choć jest stosunkowo młoda, ma już znaczący wpływ na rozwój nauki i przemysłu. Mowa o chemoinformatyce – interdyscyplinarnej gałęzi wiedzy, łączącej chemię i informatykę. Zastanowimy się, czym dokładnie zajmuje się ta dyscyplina i w jaki sposób sztuczna inteligencja staje się jej kluczowym narzędziem. Jak nowoczesne algorytmy przyczyniają się projektowania nowych związków chemicznych oraz efektywniejszego wykorzystania ogromnych zbiorów danych? O tym z Jakubem Adamczykiem z Wydziału Informatyki AGH rozmawiał Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: cyfrowy bliźniak Ziemi

Wyobraźcie sobie Państwo cyfrowy model Ziemi, który nie tylko pokazuje, co się dzieje teraz, ale także pozwala nam symulować przyszłe scenariusze i przewidywać skutki różnych działań – zarówno naturalnych, jak i tych wynikających z działalności człowieka. Taki cyfrowy bliźniak Ziemi już jest tworzony. Wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, w tym superkomputery i sztuczną inteligencję.

Trendy z Sieci: Fabryki sztucznej inteligencji i superkomputery w Europie

W programie Trendy z Sieci przenosimy się w świat zaawansowanych technologii, które kształtują naszą przyszłość. Europa staje w obliczu globalnego wyścigu o dominację w dziedzinie wysokowydajnych komputerów i sztucznej inteligencji. Jak w tej rywalizacji wypada nasz kontynent? Jakie korzyści płyną z superkomputerów dla każdego z nas? I wreszcie, jak Polska wpisuje się w ten technologiczny krajobraz? Na te tematy Kamil Wszołek rozmawiał z Grażyną Piesiewicz, Head of United w Dyrekcji Generalnej CONNECT Komisji Europejskiej, która kieruje zespołem odpowiedzialnym za inicjatywę „fabryk sztucznej inteligencji” i sieci komputerów o wysokiej mocy obliczeniowej.

Trendy z Sieci: Sztuczna inteligencja w edukacji – rewolucja czy zagrożenie?

W Trendach z Sieci dziś o jednym z najgorętszych tematów współczesnej edukacji – sztucznej inteligencji w szkolnictwie. Czy AI to rewolucja, która otworzy przed uczniami nowe możliwości, czy może zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Jak generatory treści, inteligentne platformy e-learningowe i algorytmy personalizujące naukę zmieniają rolę zarówno ucznia, jak i nauczyciela? O tym Kamil Wszołek rozmawiał z Jowitą Michalską – założycielką Digital University i autorką książki "Szkoła w czasach AI. Jak przygotować dzieci na wyzwania jutra".

Trendy z Sieci: Cyberataki a współczesne konflikty zbrojne

Cyberprzestrzeń stała się nowym polem walki. Ataki na infrastrukturę krytyczną, instytucje rządowe czy dezinformacja to dziś realne narzędzia wpływu na przebieg konfliktów zbrojnych. Jakie są ich konsekwencje? Kto stoi za największymi operacjami w cyberprzestrzeni? Jak państwa mogą się bronić? Na te pytania odpowiada Marietta Gieroń, Prezes Instytutu Kościuszki i Przewodnicząca Komitetu Programowego CYBERSEC, w rozmowie z Kamilem Wszołkiem w programie Trendy z Sieci.

Trendy z Sieci: Cyberprzestępczość na celowniku, czyli jak CBZC walczy z hakerami?

Cyberprzestępczość to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Codziennie słyszymy o oszustwach internetowych, atakach hakerskich i nowych metodach wyłudzania danych. Walka z tym zjawiskiem wymaga nowoczesnych narzędzi, wyspecjalizowanych ekspertów i skutecznych strategii. Jednak poza zagrożeniami warto mówić także o sukcesach – udaremnionych oszustwach i skutecznej walce z cyberprzestępcami. Jak Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości działa na rzecz bezpiecznej cyberprzestrzeni? Jakie metody stosuje w walce z hakerami? O tym w rozmowie z Kamilem Wszołkiem opowiada podinspektor Wojciech Chechelski z krakowskiego oddziału CBZC.

Trendy z Sieci: Cyberbezpieczeństwo w 2025 roku

W zeszłym roku cyberprzestępczość przybrała na sile, stawiając przed nami nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego. Co więcej, cyberprzestępcy coraz częściej sięgają po sztuczną inteligencję, wykorzystując zaawansowane techniki do przeprowadzania bardziej skomplikowanych i trudniejszych do wykrycia ataków. Jakie były najpoważniejsze cyberzagrożenia? Jakie nowe technologie lub metody ochrony będą kluczowe w 2025 roku w walce z cyberatakami? Na te pytania odpowie nasz dzisiejszy gość, Łukasz Gawron, Prezes Zarządu Polskiego Klastra Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeinPoland z którym rozmawiał Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Pracodawcy muszą zadbać o kompetencje AI pracowników

2 lutego weszły w życie przepisy unijnego aktu o sztucznej inteligencji, które wprowadzają zakazy stosowania systemów AI manipulujących zachowaniem użytkowników. To ważny krok w kierunku etycznego wykorzystania tej technologii. Ale to nie jedyna zmiana. Oprócz zakazów, AI Act stawia na rozwój kompetencji. Pracodawcy mają teraz obowiązek zapewnienia pracownikom odpowiednich kompetencji w zakresie AI. Jak te zmiany wpływają na małe i średnie przedsiębiorstwa, które chcą wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji? Dziś w programie „Trendy z Sieci” porozmawiamy o tym, jak sztuczna inteligencja zmienia oblicze biznesu w Polsce. Gościem Kamil Wszołka był Łukasz Pietrzak, specjalista w dziedzinie marketingu konsumenckiego AI i brand marketingu w Google Polska. Google i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie prowadzą intensywny program szkoleniowy Umiejętności Jutra: AI dla firm z sektora MŚP.

Trendy z Sieci: Jak Muzeum Auschwitz stawia czoła dezinformacji w sieci?

W najnowszym odcinku programu Trendy z Sieci Kamil Wszołek rozmawia z Pawłem Sawickim z Muzeum Auschwitz-Birkenau o wyzwaniach związanych z ochroną pamięci historycznej w erze mediów społecznościowych. Jak Muzeum reaguje na próby zakłamywania historii i negowanie Holokaustu? Jakie narzędzia komunikacji są wykorzystywane w walce z mową nienawiści i dezinformacją.

Trendy z Sieci: socialmedia i polityka

Jak politycy wykorzystują algorytmy mediów społecznościowych do kształtowania opinii publicznej? Czy Twitter (teraz X) nadal będzie centrum politycznych dyskusji? Czy może Elon Musk, który ma duży wpływ na nadchodzącą administrację Donalda Trumpa, wprowadzi jakieś zmiany na platformie? O wpływie współczesnych mediów społecznościowych na politykę z dr. Tomaszem Aleksandrowiczem, wykładowcą akademickim i podcasterem rozmawiał Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Backup to podstawa

Dziś w Trendach z Sieci skupimy się na temacie, który przykuwa uwagę nie tylko ekspertów od IT, ale także nas, zwykłych użytkowników Internetu – kopia zapasowa naszych cennych danych. Dlatego słowo „backup” będzie dzisiaj odmieniane przez wszystkie przypadki – dosłownie i w przenośni. Nie sposób pominąć wydarzeń z zeszłego roku, jak chociażby ataku na systemy MPK w Krakowie, gdzie kluczowym elementem było przywrócenie baz danych po cyberataku. Dlaczego kopie zapasowe to absolutna podstawa ochrony danych? Jakie strategie i technologie pozwalają firmom, zarówno małym, jak i dużym, minimalizować ryzyko utraty danych? Tego dowiemy się w rozmowie z naszym dzisiejszym gościem, ekspertem od cyberbezpieczenstwa - Łukaszem Nowatkowskim, z którym rozmawiał Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Metoda na policjanta – oszuści uderzają w polityków.

- „Metoda na policjanta” wciąż zbiera swoje żniwo – ofiarami oszustów padają nie tylko zwykli obywatele, ale i osoby publiczne. W grudniu senator stracił 430 tys. zł, a wcześniej poseł został zmanipulowany przez fałszywego „inspektora Boronia” na 150 tys zł. Jak działają takie oszustwa, dlaczego wciąż są skuteczne i jak się przed nimi chronić? O tym Kamil Wszołek porozmawiał z Piotrem Zielaskiewiczem, Senior Product Managerem z DAGMA Bezpieczeństwo IT.

Trendy z Sieci: Atak hakerski na MPK w Krakowie

W dzisiejszych czasach infrastruktura krytyczna, taka jak komunikacja miejska, staje się coraz częściej celem cyberataków. Przykładem może być niedawny incydent w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Krakowie, gdzie atak hakerski paraliżował działanie systemów biletowych i stron internetowych, a użytkownicy zostali ostrzeżeni o potencjalnym wycieku danych osobowych. Czy możemy skutecznie zabezpieczyć się przed tego typu zagrożeniami? Jakie wnioski można wyciągnąć z takich sytuacji? Naszym gościem jest Aleksander Kostuch, ekspert ds. bezpieczeństwa IT z firmy Stormshield, z którym rozmawiał Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Rok 2024 w wyszukiwarce

Czego szukaliśmy, co nas zaskoczyło, a co rozpalało emocje? Google opublikowało „Rok w wyszukiwarce” – coroczne zestawienie haseł, które zyskały największą popularność w mijającym roku. To swoista mapa naszych zainteresowań, obaw i fascynacji, a także nieoczekiwanych odkryć. Czy więcej pytaliśmy o światowe wydarzenia, popkulturę, czy może o praktyczne wskazówki codziennego życia? Jak nasze zainteresowania zmieniały się pod wpływem emocji i globalnych trendów? O zestawieniu „Rok w wyszukiwarce” Kamil Wszołek rozmawiał z Elżbietą Różalską z Google Polska.

Trendy z Sieci: aplikacje i narzędzia dla pilotów dronów

Drony coraz śmielej wkraczają w nasze życie, znajdując zastosowanie w filmowaniu, ratownictwie, a nawet rolnictwie. Jakie aplikacje i narzędzia są niezbędne dla pilotów i operatorów tych urządzeń? Jak zadbać o bezpieczeństwo lotów i zgodność z przepisami? Gościem Kamila Wszołka jest Michał Zawadzak, redaktor portalu “Świat Dronów” i ekspert w dziedzinie technologii UAV.

Trendy z Sieci: Czy możemy się podsłuchiwać i śledzić elektronicznie?

Podsłuchy, nagrania, śledzenie GPS-em – coraz częściej te tematy pojawiają się zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w życiu codziennym. Czy takie działania są zgodne z prawem? Co oznaczają dla naszego prawa do prywatności? Jakie mogą mieć konsekwencje prawne i etyczne? Naszym gościem był dr Paweł Opitek - prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie zajmujący się cyberprzestępczością, a także adiunkt w Zakładzie Kryminologii Stosowanej Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim i ekspert Instytutu Kościuszki ds. Cyberbezpieczeństwa. O tym, gdzie przebiega granica między kontrolą a naruszeniem prywatności rozmawiał z nim Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa

Branża cyberbezpieczeństwa stoi dziś przed ogromnym wyzwaniem – na całym świecie brakuje tysięcy specjalistów, którzy mogliby chronić firmy, instytucje i użytkowników przed coraz bardziej zaawansowanymi cyberzagrożeniami. Mimo dynamicznego rozwoju tej dziedziny, rośnie przepaść między potrzebami rynku a dostępnością wykwalifikowanych kadr. Co stoi za tym niedoborem? Jak możemy wspierać młodych ludzi w wejściu na tę ścieżkę kariery? I jakie działania pomagają przygotować branżę na przyszłość? O tych wyzwaniach Kamil Wszołek rozmawiał z Łukaszem Gawronem, Prezesem Polskiego Klastra Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland.

Trendy z Sieci: bezpieczeństwo seniorów w sieci

Rozmawiamy o jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata – cyberbezpieczeństwie, ale w szczególnym kontekście – bezpieczeństwa seniorów w sieci. Coraz więcej starszych osób korzysta z internetu, czy to do komunikacji, bankowości, czy wyszukiwania informacji. Jednak czy ich aktywność online zawsze jest bezpieczna? Jakie zagrożenia czyhają na seniorów w internecie, i jak chronić ich przed dezinformacją czy próbami wyłudzeń? O tym, jak seniorzy mogą bezpiecznie i świadomie korzystać z internetu, z Magdą Król z Wydziału Informatyki AGH rozmawiał Kamil Wszołek.