Radio Kraków

Trendy z sieci


RSS Spotify Google Podcast

Program o tym co i jak w Sieci. Analiza najpopularniejszych tematów ze świata nauki i nowych technologii. Wyłącznie dla młodych duchem. W poniedziałki o godzinie 18:30. Zaprasza Kamil Wszołek.

Podcasty

Trendy z Sieci: deepfake i wpływ technologii na przebieg wyborów

W 2024 roku świat stoi przed wyzwaniami, których złożoność i znaczenie przekracza granice państw oraz wpływa na fundamentalne aspekty demokracji. W Polsce jesteśmy tuż po wyborach samorządowych, ale to nie jedyne wybory w tym roku – przed nami wybory do europarlamentu, a w innych krajach wybory parlamentarne i prezydenckie – choćby w USA. Na arenie międzynarodowej kluczowe wybory stanowią wyjątkowe pole doświadczeń, w którym technologia, polityka i cyberbezpieczeństwo splatają się w niezwykle istotny sposób.

Trendy z Sieci: Staże w ESA oraz Studencki Festiwal Informatyczny w Krakowie

Kilkunastu młodych polskich naukowców wkrótce rozpocznie staż w centrach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zbliża się 19 edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego w Krakowie.

Trendy z Sieci: Cyberbezpieczeństwo w cieniu wojny na Ukrainie

W Trendach z Sieci temat cyberbezpieczeństwa w kontekście trwającej od dwóch lat wojny na Ukrainie oraz rosnącej aktywności Federacji Rosyjskiej w cyberprzestrzeni.

Trendy z Sieci: Ransomware i ataki na kod źródłowy

W programie rozmawiamy na temat ataków ransomware, o tym jak ważne jest robienie kopii zapasowych i oczywiście umiejętne zarządzanie naszym backupem, a także o przypadkach ataków hakerskich na kod źródłowy aplikacji.

Trendy z Sieci: Koniec z postanowieniami noworocznymi. Jak ograniczyć niechciane reklamy w internecie?

49% Polek i Polaków porzuca postanowienia noworoczne w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku. Mimo to aż 79% z nich nadal zauważa reklamy związane z tymi postanowieniami nawet po ich porzuceniu, szczególnie w tematyce odchudzania (25%), witamin i suplementów (24%), siłowni i fitnessu (17%). W jaki sposób możemy szybko ograniczyć te treści, by nie wywoływały niepotrzebnych wyrzutów sumienia i negatywnych emocji?

Trendy z Sieci: Sztuczna inteligencja a marketing

O sztucznej inteligencji w marketingu. Gościem programu Trendy z Sieci w Radiu Kraków był Łukasz Wołek z Grupy Eura7.

Trendy z Sieci: Czy sztuczna inteligencja zastąpi szpiegów?

W programie rozmawiamy o tym jak narzędzia cyfrowe wspomagają pracę agentów i jak sztuczna inteligencja może poszerzyć ich możliwości, nie zastępując jednak roli człowieka. A może maszyny zastąpią prawdziwych szpiegów?

Trendy z Sieci: cyberprzestępcy kradną dane osobowe dzieci

W programie m.in. o tym dlaczego cyberprzestępcy chcą kraść dane osobowe najmłodszych i jak się przed tym uchronić? Porozmawiamy także o tym jakie mogą być konsekwencje wrzucania zdjęć dzieci do sieci w dobie AI?

Trendy z Sieci: Czy AI jest w stanie zastąpić specjalistów?

Sztuczna inteligencja to już nie przyszłość, to nasza codzienność. Jak wykorzystać AI w świecie IT? Czy AI jest w stanie zastąpić specjalistów w branży?

Trendy z Sieci: CodeWeek 2023

Rozmawiamy o wielkim europejskim święcie programowania. 7 października rozpocznie się Europejski Tydzień Kodowania, czyli CodeWeek 2023.

Trendy z Sieci: Jak programowanie wpływa na rozwój dzieci?

Jeden na pięciu uczniów w Polsce już uczy się programować. To wiedza potrzebna jak opanowanie języków obcych. Dzieci mogą się oswajać z wizualnym kodowaniem w Scratchu czy Minecrafcie.

Trendy z Sieci: zabezpieczenia cybernetyczne infrastruktury krytycznej

W programie Trendy z Sieci gościem był Aleksander Kostuch inżynier Stormshield ekspert w zakresie transmisji danych i cybersecurity. Rozmawiamy o zabezpieczeniach cybernetycznych infrastruktury krytycznej na kolei i przedsiębiorstwach wodociągowych.

Trendy z Sieci: zawody łazików marsjańskich

W #TrendyzSieci technologie kosmiczne! Rozmawiamy o European Rover Challenge największym w Europie międzynarodowym wydarzeniu kosmicznym łączącym zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi.

Trendy z Sieci: Cyberbezpieczeńtwo a wybory parlamentarne

O cyberbezpieczeństwe w kontekście procesu wyborczego Kamil Wszołek rozmawiał z Arturem Kulińskim, ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa w Google Cloud.

Trendy z Sieci: Złota Pinezka Google dla Zamku Królewskiego na Wawelu

W programie Trendy z Sieci rozmawiamy o nowościach w mapach Google. Może się to przydać w planowaniu wakacyjnych podróży. Poza tym będzie też temat Złotych Pinezek, wyróżnienia, które otrzymują najbardziej doceniane przez użytkowników i użytkowniczki Map Google miejsca w całej Polsce.

Trendy z Sieci: efektywniejszy algorytm w budżecie obywatelskim

W programie Trendy z Sieci rozmawiamy o tym jak informatyka pomaga rozwiązywać problemy współczesnej demokracji i co może zmienić metoda równych udziałów w budżetach obywatelskich. Gośćmi Kamila Wszołka są dr hab. Piotr Skowron z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Piotr Faliszewski z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Trendy z Sieci: Elektromobilność

Gościem Kamila Wszołka jest Paweł Ochyński twórca marki GreenCell.

Trendy z Sieci: Jak zrobić podcast?

Podcasty są stosunkowo nowym medium. Jak je tworzyć, jakiego sprzętu używać do nagrywania, czym montować dźwięki? O tym rozmawiam z Tomkiem Stankiewiczem realizatorem dźwięku i człowiekiem od podcastów.

Trendy z Sieci: SEM i SEO

W programie Trendy z Sieci coś dla pasjonatów marketingu w wyszukiwarkach oraz analityki. Rozmawiamy o trendach w branży SEM i SEO. A wszystko za sprawą semKRK.

Trendy z Sieci: Sklepy internetowe

W programie rozmawiamy o sklepach internetowych. Moim gościem była Diana Drobiniak-Szczerba z Atomstore.