Radio Kraków

Trendy z sieci


RSS Spotify Google Podcast

Program o tym co i jak w Sieci. Analiza najpopularniejszych tematów ze świata nauki i nowych technologii. Wyłącznie dla młodych duchem. W środy o godzinie 18:30. Zaprasza Kamil Wszołek.

Podcasty

Trendy z Sieci: Kalendarium działań cybernetycznych przeciwko Ukrainie

W programie także analiza kodów oprogramowania użytego do cyberataków na Ukrainę, czyli jak działają #HermeticWiper #IsaacWiper #CaddyWiper #HermeticRansom. Gościem Kamila Wszołka był Kamil Sadkowski - starszy analityk zagrożeń z krakowskiego laboratorium ESET.

Trendy z Sieci: kariera w marketingu internetowym

Kompetencje cyfrowe na rynku pracy to umiejętności jutra! W #TrendyzSieci w Radiu Krakow rozmawiamy na temat kariery w marketingu internetowym i kursie od Google i Szkoły Głównej Handlowej. By się przebranżowić i zacząć pracę w cyfrowym świecie wystarczy 8 tygodni!

Trendy z Sieci: haki na cyberataki, czyli bezpieczeństwo naszych finansów w sieci

Instytut Kościuszki przygotował kampanię edukacyjną o cyberzagrożeniach dla finansów.

Trendy z Sieci: Rosja może ominąć sankcje sięgając po wirtualne waluty i elektroniczne tokeny

W programie m.in. o tym jak zachowuje się Bitcoin w kontekście wojny na Ukrainie. Porozmawiamy o tym czy Rosja może ominąć sankcje sięgając po wirtualne waluty i elektroniczne tokeny? A także cz Rosjanie, zmotywowani sankcjami, zbudują własną infrastrukturę kryptowalut? Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Fale akustyczne

W programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków rozmawiamy m.in. o zastosowaniu fal akustycznych, analizie naszego głosu pod kątem biomarkerów chorobowych oraz generowaniu dotyku ale „bezdotykowo”. Zapraszamy także na konferencję naukową CEREBRO 2022.

Trendy z Sieci: drony bojowe i cywilne nad Ukrainą

W programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków rozmawiamy m.in o dronach bojowych Bayraktar TB2 oraz o akcji #DronyNaWschód. Gościem programu jest także twórca platformy #LekarzedlaUkrainy

Trendy z Sieci: rosyjska dezinformacja

Nie dajcie się zwieść rosyjskiej dezinformacji! Zarówno w Polsce jak i w innych krajach UE da się zauważyć rozprzestrzeniające się dezinformacje w sprawie wojny w Ukrainie.

Trendy z Sieci: wojna cybernetyczna

Cyberprzestępcy na swój celownik biorą nie tylko nasze dane i finanse, ale także sprawy państwowe. Najgorętszy front wojny cybernetycznej znajduje się obecnie na Ukrainie. Gościem Kamila Wszołka w programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków (16 lutego) był dr inż. Mirosław Hajder adiunkt w Katedrze Inteligentnych Systemów i Sieci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa.

Trendy z Sieci: programowanie dla najmłodszych

Po co dziecku umiejętność programowania? Które środowisko jest najbardziej podstawowe i przyjazne dla najmłodszych? Gościem Kamila Wszołka był Adrian Czechowski trener programowania.

Trendy z Sieci: e-kolarstwo

W programie Trendy z Sieci wsiadamy na wirtualne rowery! Porozmawiamy o tym jak od strony technicznej ogarnąć potrzebny sprzęt (aplikacja, rower i trenażer) a także co znajdziemy na platformie Zwift. Będzie też o mistrzostwach świata w e-kolarstwie.

Trendy z Sieci: Jak działa Pegasus?

W programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków wspólnie z krakowskim laboratorium antywirusowym ESET wytłumaczymy jak działa oprogramowanie szpiegujące Pegasus. Będą to techniczne dane oparte o upublicznione dotąd wersje oprogramowania wykrywane przez systemy antywirusowe na Android i iOS

Trendy z Sieci: rekordowy rok pod względem cyberataków

W programie m.in. nowe centrum rozwoju technologii Amazon w Krakowie, a także rozmowa o cyberbezpieczeństwie. Jak się okazuje rok 2021 był rekordowy pod względem cyberataków. Według ekspertów z branży IT już w październiku ubiegłego roku liczba naruszeń danych przekroczyła poziom z całego 2020 roku.

Trendy z Sieci: Teleskop Jamesa Webba

Gościem Kamila Wszołka był Mateusz Wielgosz - popularyzator nauki i bloger

Trendy z Sieci: Jak chronić się przed dezinformacją?

Gościem Kamila Wszołka był Kamil Mikulski z Instytutu Kościuszki.

Trendy z Sieci: 2021 rok w wyszukiwarce

Gościem Kamila Wszołka jest Elżbieta Rożalska Google Polska.

Trendy z Sieci: krakowskie startupy

Gościem programu jest Michał Adamczyk z fundacji Kraków Miastem Startapów

Trendy z Sieci: TestDive 2021

W programie rozmawiamy o programowaniu i testowaniu, ponieważ wielkimi krokami zbliża jedna z największych konferencji testerskich w kraju - TestDive organizowana przez krakowską Nokie.

Trendy z Sieci: Ghostrunner

W programie #TrendyzSieci odwiedzimy krakowskie studio One More Level. Rozmawiamy o pracy na grami komputerowymi i o grze Ghostrunner, która została uznana za najlepszą produkcję 2020 r. w konkursie Digital Dragons Awards.

Trendy z Sieci: Raport #CyberMadeInPoland 2021

Według raportu na temat stanu cyberbezpieczeństwa polskich firm w 2021 roku, przygotowanego przez Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland, co trzecia firma była ofiarą ataku w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Dodatkowo 43% firm odnotowało próby włamania do systemów informatycznych. Gościem Kamila Wszołka był Łukasz Gawron dyrektor zarządzający #CyberMadeInPoland.

Trendy z Sieci: komunikatory i translatory

Gościem Kamila Wszołka w Radio Kraków był Maciej Góralski (Vasco Electronics). W programie porozmawiamy o przełamywaniu barier językowych, komunikacji i translatorach oraz o tym jak technologia może pomóc w komunikacji ze światem zewnętrznym osobom posiadającym uszkodzenie słuchu i wzroku.