Radio Kraków

Trendy z sieci


RSS Spotify Google Podcast

Program o tym co i jak w Sieci. Analiza najpopularniejszych tematów ze świata nauki i nowych technologii. Wyłącznie dla młodych duchem. W poniedziałki o godzinie 18:30. Zaprasza Kamil Wszołek.

Podcasty

Trendy z Sieci: Przyszłość pamięci masowej - trendy i wyzwania

W programie najnowsze trendy w technologii pamięci masowej oraz wyzwania związane z zarządzaniem danymi. Nie zabraknie także tematu bezpieczeństwa danych oraz nowych regulacji takich jak RODO i NIS2 ich wpływu na wdrażanie rozwiązań hardware.

Trendy z Sieci: Którzy influencerzy naprawdę podbijają sprzedaż?

Influencerzy to osoby mające duży wpływ na opinie i decyzje zakupowe swoich obserwatorów w mediach społecznościowych. My dziś sprawdzamy kluczowe trendy w influencer marketingu, które znacząco wpływają na wzrost sprzedaży. Czy mikro-influencerzy, czyli ci z mniejszą liczbą obserwujących, mogą być skuteczni? Czy może większy wpływ mają makro-influencerzy? Czy influenserom pomaga także sztuczna inteligencja?

Trendy z Sieci: Czy respirator potrzebuje antywirusa?

Jakie są największe zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem w sektorze medycznym? W programie Trendy z Sieci o wyzwaniach z jakimi mierzą się szpitale. Będą też recepty.... coś na poprawę cyberodporności.

Trendy z Sieci: CYBERSEC 2024

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w tym roku to swoiste preludium do polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Ta odbędzie się w głównej mierze pod znakiem cyberbezpieczeństwa. W programie Trendy z Sieci Kamil Wszołek rozmawia z Maciejem Górą z Instytutu Kościuszki o zbliżającym się Forum Cyberbezpieczeństwa w Krakowie a także o ostatnich wydarzeniach w cyberprzestrzeni, atakach hakerskich, ochronie danych.

Trendy z Sieci: Człowiek w centrum cyfrowej transformacji

Technologie pomagają firmom pracować efektywniej. Aby zmniejszyć różnice w cyfryzacji, przedsiębiorcy, działy HR i menadżerowie muszą skupić się na kluczowym elemencie – pracownikach. O tym rozmawiamy z Izabelą Polańską z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Trendy z Sieci: Krajowy System Cyberbezpieczeństwa

Jakie nowości przewiduje nowela ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa i czego w tych przepisach brakuje? o tym w rozmowie Kamila Wszołka z Aleksandrem Kostuchem, inżynierem i managerem w Stormshield, wytwórcy rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT.

Trendy z Sieci: Digital Services Act, DSA

Te przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w internecie, a także doprecyzować kwestie dotyczących moderowania treści. Chodzi o unijny akt o usługach cyfrowych. W kwietniu w Ministerstwie Cyfryzacji zakończyły się konsultacje projektu polskiej ustawy wdrażającej regulację. Teraz trwają prace nad dokładnym przeanalizowaniem zgłoszonych uwag i naniesieniem potrzebnych zmian w ustawie. A o tym czym jest unijny akt o usługach cyfrowych? O tym dziś w programie Trendy. Gościem Kamila Wszołka jest Ewelina Jelenkowska-Luka z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej zajmującej się cyfryzacją i technologią.

Trendy z Sieci: Spotkanie Cyfrowych Ambasadorów w Brukseli

W programie Trendy z Sieci relacja ze spotkania Cyfrowych Ambasadorów Unii Europejskiej w Brukseli.

Trendy z Sieci: Raport CERT Polska za rok 2023

Oszustwa internetowe i ataki typu phishing to główne zagrożenia w sieci – tak wynika z raportu CERT Polska za rok 2023. Popularnym motywem służącym wyłudzaniu danych i pieniędzy w ubiegłym roku były strony internetowe podszywające się pod portale informacyjne. Ale nie tylko.

Trendy z Sieci: EagleEye - kamień milowy dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego

Tegoroczna premiera największego i najbardziej zaawansowanego satelity w historii Polski, o nazwie EagleEye, to wydarzenie nie tylko dla naszego kraju, ale także dla całej europejskiej branży kosmicznej. Satelita EagleEye powstał na terenie Polski przy zaangażowaniu krajowych firm, budując narodowe kompetencje w zakresie tworzenia małych satelitów i stanowi kamień milowy dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego. W studiu Kamil Wszołek i jego gość Maciej Myśliwiec ze Space Agency...

Trendy z Sieci: cyberbezpieczeństwo w urzędzie

Tuż po wyborach samorządowych chcemy zapytać o cyberbezpieczesntwo samorządów – urzędów, miast, gmin i powiatów. Są konkretne i aktualne dane – na razie w urzędach gmin w województwie zachodniopomorskim. Jest to, niestety miażdżący raport Najwyższej Izby Kontorli. Jakie są jego wnioski? Wieloletnie zaniedbania dotyczące cyberbezpieczeństwa, nieświadomość i brak skutecznych procedur reagowania na zagrożenia, a także wykorzystywanie oprogramowania, które miało krytyczne luki – to tylko główne nieprawidłowości wykryte w urzędach.

Trendy z Sieci: deepfake i wpływ technologii na przebieg wyborów

W 2024 roku świat stoi przed wyzwaniami, których złożoność i znaczenie przekracza granice państw oraz wpływa na fundamentalne aspekty demokracji. W Polsce jesteśmy tuż po wyborach samorządowych, ale to nie jedyne wybory w tym roku – przed nami wybory do europarlamentu, a w innych krajach wybory parlamentarne i prezydenckie – choćby w USA. Na arenie międzynarodowej kluczowe wybory stanowią wyjątkowe pole doświadczeń, w którym technologia, polityka i cyberbezpieczeństwo splatają się w niezwykle istotny sposób.

Trendy z Sieci: Staże w ESA oraz Studencki Festiwal Informatyczny w Krakowie

Kilkunastu młodych polskich naukowców wkrótce rozpocznie staż w centrach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zbliża się 19 edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego w Krakowie.

Trendy z Sieci: Cyberbezpieczeństwo w cieniu wojny na Ukrainie

W Trendach z Sieci temat cyberbezpieczeństwa w kontekście trwającej od dwóch lat wojny na Ukrainie oraz rosnącej aktywności Federacji Rosyjskiej w cyberprzestrzeni.

Trendy z Sieci: Ransomware i ataki na kod źródłowy

W programie rozmawiamy na temat ataków ransomware, o tym jak ważne jest robienie kopii zapasowych i oczywiście umiejętne zarządzanie naszym backupem, a także o przypadkach ataków hakerskich na kod źródłowy aplikacji.

Trendy z Sieci: Koniec z postanowieniami noworocznymi. Jak ograniczyć niechciane reklamy w internecie?

49% Polek i Polaków porzuca postanowienia noworoczne w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku. Mimo to aż 79% z nich nadal zauważa reklamy związane z tymi postanowieniami nawet po ich porzuceniu, szczególnie w tematyce odchudzania (25%), witamin i suplementów (24%), siłowni i fitnessu (17%). W jaki sposób możemy szybko ograniczyć te treści, by nie wywoływały niepotrzebnych wyrzutów sumienia i negatywnych emocji?

Trendy z Sieci: Sztuczna inteligencja a marketing

O sztucznej inteligencji w marketingu. Gościem programu Trendy z Sieci w Radiu Kraków był Łukasz Wołek z Grupy Eura7.

Trendy z Sieci: Czy sztuczna inteligencja zastąpi szpiegów?

W programie rozmawiamy o tym jak narzędzia cyfrowe wspomagają pracę agentów i jak sztuczna inteligencja może poszerzyć ich możliwości, nie zastępując jednak roli człowieka. A może maszyny zastąpią prawdziwych szpiegów?

Trendy z Sieci: cyberprzestępcy kradną dane osobowe dzieci

W programie m.in. o tym dlaczego cyberprzestępcy chcą kraść dane osobowe najmłodszych i jak się przed tym uchronić? Porozmawiamy także o tym jakie mogą być konsekwencje wrzucania zdjęć dzieci do sieci w dobie AI?

Trendy z Sieci: Czy AI jest w stanie zastąpić specjalistów?

Sztuczna inteligencja to już nie przyszłość, to nasza codzienność. Jak wykorzystać AI w świecie IT? Czy AI jest w stanie zastąpić specjalistów w branży?