Radio Kraków

Trendy z sieci


RSS Spotify Google Podcast

Program o tym co i jak w Sieci. Analiza najpopularniejszych tematów ze świata nauki i nowych technologii. Wyłącznie dla młodych duchem. W środy o godzinie 18:30. Zaprasza Kamil Wszołek.

Podcasty

Trendy z Sieci: Pięć Złotych Pinezek Map Google w Małopolsce

Piętnaście parków narodowych i krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody zostało laureatami Złotych Pinezek. Google przyznaje to wyróżnienie na podstawie opinii użytkowników i użytkowniczek Map. W województwie małopolskim statuetkę otrzymują: Ojcowski Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy, rezerwat przyrody Wąwóz Homole oraz rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto.

Trendy z Sieci: cyberbezpieczeństwo w szkole

Wyprawka, książki, zeszyty przybory szkolne, może nowy telefon tablet czy komputer z przeznaczeniem do nauki – taki często jest początek roku szkolnego. Przy tej okazji nie można zapominać o bezpieczeństwie i kilku żelaznych zasadach w sieci, by nasze prywatne dane czy dane naszych dzieci nie trafiły w ręce cyberprzestępców… Na co zwrócić uwagę i jak uchronić dziecko przed zagrożeniami? – o tym w programie Trendy w Sieci w Radiu Kraków

Trendy z Sieci: European Rover Challenge 2022

W programie rozmawiamy o największym konkursie robotyki kosmicznej w Europie - 8. edycji European Rover Challenge.

Trendy z Sieci: Koduj z Gigantami - cyberbezpieczeństwo

Ataki hakerów potrafią być naprawdę szybkie i zaskakujące! Spróbuj zdobyć, jak najwięcej punktów w walce z hakerami, ale uważaj na to, żeby przypadkiem nie zniszczyć części superkomputera. W przeciwnym razie wyłączymy internet na całym świecie - tak wygląda jedno zadanie przed którym staną 7 latkowie - najmłodsi uczestnicy kursów programowania - Koduj z Gigantami. Tematem przewodnim będzie cyberbezpieczenstwo.

Trendy z Sieci: zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba

NASA opublikowała fotografie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. W astronomii rozpoczęła się nowa epoka. W programie rozmawiamy o astrofotografii, nauce i kosmicznej technologii. Gościem Kamila Wszołka był Maciej Myśliwiec z Centrum Technologii Kosmicznych AGH w Krakowie.

Trendy z Sieci: Superkomputer w Krakowie

Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali wytypowało pięć nowych miejsc, w których zostaną zainstalowane superkomputery budujące europejską infrastrukturę wielkoskalowego przetwarzania danych. Jedną z nich jest Kraków. Maszyna stanie w ACK #Cyfronet AGH. W programie rozmawiamy o projektowaniu krakowskiego superkomputera i obliczeniach eksaskalowych, a także o pracy wojsk cybernetycznych, które na co dzień dbają o bezpieczną łączność i niezawodną komunikację wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych i całego Resortu Obrony Narodowej.

Trendy z Sieci: 70 lat Elektrycznego

Dziś program #TrendyzSieci prosto z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Powód to platynowy jubileusz. O 70-leciu funkcjonowania Wydziału EAIiIB AGH, planach na przyszłość, konferencji naukowej i głównych wydarzeniach jubileuszu Kamil Wszołek rozmawia z prof. Ryszardem Tadeusiewiczem, prof. Antonim Cieślą i Dziekanem Wydziału Ryszardem Sroką.

Trendy z Sieci: oprogramowanie dla linii lotniczych z Krakowa

W programie rozmawiamy o odradzającej się po wielkim światowym lockdownie branży lotniczej i oprogramowaniu dla linii lotniczych, które powstaje w Krakowie.

Trendy z Sieci: Uwaga smartfon

Kontakt dzieci, szczególnie małych, z ekranami, w tym ze smartfonami, jest dużym problemem i bardzo zaburza rozwój. Jednocześnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego problemu. W programie Trendy z Sieci m.in. relacja z międzynarodowej konferencji Uwaga smartfon. Wydarzenie zorganizowane w maju w Krakowie poświęcone było problemom i skutkom nadmiernego korzystania ze smartfonów przez dzieci i młodzież w Polsce.

Trendy z Sieci: Zmiany w Street View i co warto zobaczyć w Małopolsce

Jakie miejsca warto zobaczyć na wirtualnych mapach i co się zmieniło w Street View w ciągu ostatnich 15 lat?

Trendy z Sieci: Kalendarium działań cybernetycznych przeciwko Ukrainie

W programie także analiza kodów oprogramowania użytego do cyberataków na Ukrainę, czyli jak działają #HermeticWiper #IsaacWiper #CaddyWiper #HermeticRansom. Gościem Kamila Wszołka był Kamil Sadkowski - starszy analityk zagrożeń z krakowskiego laboratorium ESET.

Trendy z Sieci: kariera w marketingu internetowym

Kompetencje cyfrowe na rynku pracy to umiejętności jutra! W #TrendyzSieci w Radiu Krakow rozmawiamy na temat kariery w marketingu internetowym i kursie od Google i Szkoły Głównej Handlowej. By się przebranżowić i zacząć pracę w cyfrowym świecie wystarczy 8 tygodni!

Trendy z Sieci: haki na cyberataki, czyli bezpieczeństwo naszych finansów w sieci

Instytut Kościuszki przygotował kampanię edukacyjną o cyberzagrożeniach dla finansów.

Trendy z Sieci: Rosja może ominąć sankcje sięgając po wirtualne waluty i elektroniczne tokeny

W programie m.in. o tym jak zachowuje się Bitcoin w kontekście wojny na Ukrainie. Porozmawiamy o tym czy Rosja może ominąć sankcje sięgając po wirtualne waluty i elektroniczne tokeny? A także cz Rosjanie, zmotywowani sankcjami, zbudują własną infrastrukturę kryptowalut? Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Fale akustyczne

W programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków rozmawiamy m.in. o zastosowaniu fal akustycznych, analizie naszego głosu pod kątem biomarkerów chorobowych oraz generowaniu dotyku ale „bezdotykowo”. Zapraszamy także na konferencję naukową CEREBRO 2022.

Trendy z Sieci: drony bojowe i cywilne nad Ukrainą

W programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków rozmawiamy m.in o dronach bojowych Bayraktar TB2 oraz o akcji #DronyNaWschód. Gościem programu jest także twórca platformy #LekarzedlaUkrainy

Trendy z Sieci: rosyjska dezinformacja

Nie dajcie się zwieść rosyjskiej dezinformacji! Zarówno w Polsce jak i w innych krajach UE da się zauważyć rozprzestrzeniające się dezinformacje w sprawie wojny w Ukrainie.

Trendy z Sieci: wojna cybernetyczna

Cyberprzestępcy na swój celownik biorą nie tylko nasze dane i finanse, ale także sprawy państwowe. Najgorętszy front wojny cybernetycznej znajduje się obecnie na Ukrainie. Gościem Kamila Wszołka w programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków (16 lutego) był dr inż. Mirosław Hajder adiunkt w Katedrze Inteligentnych Systemów i Sieci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa.

Trendy z Sieci: programowanie dla najmłodszych

Po co dziecku umiejętność programowania? Które środowisko jest najbardziej podstawowe i przyjazne dla najmłodszych? Gościem Kamila Wszołka był Adrian Czechowski trener programowania.

Trendy z Sieci: e-kolarstwo

W programie Trendy z Sieci wsiadamy na wirtualne rowery! Porozmawiamy o tym jak od strony technicznej ogarnąć potrzebny sprzęt (aplikacja, rower i trenażer) a także co znajdziemy na platformie Zwift. Będzie też o mistrzostwach świata w e-kolarstwie.