Radio Kraków

Trendy z sieci


RSS Spotify Google Podcast

Program o tym co i jak w Sieci. Analiza najpopularniejszych tematów ze świata nauki i nowych technologii. Wyłącznie dla młodych duchem. W poniedziałki o godzinie 18:30. Zaprasza Kamil Wszołek.

Podcasty

Trendy z Sieci: cyberprzestępcy kradną dane osobowe dzieci

W programie m.in. o tym dlaczego cyberprzestępcy chcą kraść dane osobowe najmłodszych i jak się przed tym uchronić? Porozmawiamy także o tym jakie mogą być konsekwencje wrzucania zdjęć dzieci do sieci w dobie AI?

Trendy z Sieci: Czy AI jest w stanie zastąpić specjalistów?

Sztuczna inteligencja to już nie przyszłość, to nasza codzienność. Jak wykorzystać AI w świecie IT? Czy AI jest w stanie zastąpić specjalistów w branży?

Trendy z Sieci: CodeWeek 2023

Rozmawiamy o wielkim europejskim święcie programowania. 7 października rozpocznie się Europejski Tydzień Kodowania, czyli CodeWeek 2023.

Trendy z Sieci: Jak programowanie wpływa na rozwój dzieci?

Jeden na pięciu uczniów w Polsce już uczy się programować. To wiedza potrzebna jak opanowanie języków obcych. Dzieci mogą się oswajać z wizualnym kodowaniem w Scratchu czy Minecrafcie.

Trendy z Sieci: zabezpieczenia cybernetyczne infrastruktury krytycznej

W programie Trendy z Sieci gościem był Aleksander Kostuch inżynier Stormshield ekspert w zakresie transmisji danych i cybersecurity. Rozmawiamy o zabezpieczeniach cybernetycznych infrastruktury krytycznej na kolei i przedsiębiorstwach wodociągowych.

Trendy z Sieci: zawody łazików marsjańskich

W #TrendyzSieci technologie kosmiczne! Rozmawiamy o European Rover Challenge największym w Europie międzynarodowym wydarzeniu kosmicznym łączącym zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi.

Trendy z Sieci: Cyberbezpieczeńtwo a wybory parlamentarne

O cyberbezpieczeństwe w kontekście procesu wyborczego Kamil Wszołek rozmawiał z Arturem Kulińskim, ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa w Google Cloud.

Trendy z Sieci: Złota Pinezka Google dla Zamku Królewskiego na Wawelu

W programie Trendy z Sieci rozmawiamy o nowościach w mapach Google. Może się to przydać w planowaniu wakacyjnych podróży. Poza tym będzie też temat Złotych Pinezek, wyróżnienia, które otrzymują najbardziej doceniane przez użytkowników i użytkowniczki Map Google miejsca w całej Polsce.

Trendy z Sieci: efektywniejszy algorytm w budżecie obywatelskim

W programie Trendy z Sieci rozmawiamy o tym jak informatyka pomaga rozwiązywać problemy współczesnej demokracji i co może zmienić metoda równych udziałów w budżetach obywatelskich. Gośćmi Kamila Wszołka są dr hab. Piotr Skowron z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Piotr Faliszewski z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Trendy z Sieci: Elektromobilność

Gościem Kamila Wszołka jest Paweł Ochyński twórca marki GreenCell.

Trendy z Sieci: Jak zrobić podcast?

Podcasty są stosunkowo nowym medium. Jak je tworzyć, jakiego sprzętu używać do nagrywania, czym montować dźwięki? O tym rozmawiam z Tomkiem Stankiewiczem realizatorem dźwięku i człowiekiem od podcastów.

Trendy z Sieci: SEM i SEO

W programie Trendy z Sieci coś dla pasjonatów marketingu w wyszukiwarkach oraz analityki. Rozmawiamy o trendach w branży SEM i SEO. A wszystko za sprawą semKRK.

Trendy z Sieci: Sklepy internetowe

W programie rozmawiamy o sklepach internetowych. Moim gościem była Diana Drobiniak-Szczerba z Atomstore.

Trendy z Sieci: Sztuczna inteligencja i biznes

Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w biznesie poprawiając jakość pracy i zwiększając zyski. Jednym z narzędzi wykorzystywanych do tego celu może być ChatGPT.

Trendy z Sieci: Spotkanie Cyfrowych Ambasadorów UE w Brukseli

W programie relacja ze spotkania Cyfrowych ambasadorów Unii Europejskiej w Brukseli. Rozmówcami Kamila Wszołka byli: Ewelina Jelonkowska Luka szefowa działu Komunikacji w Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii Komisji Europejskiej oraz Artur Rabant koordynator Cyfrowych Ambasadorów Unii Europejskiej.

Trendy z Sieci: Wychowanie przy ekranie

Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym rozmawiam z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekranie".

Trendy z Sieci: uczenie maszynowe

Czy interesujesz się sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym? ?? Nie przegap programu #TrendyzSieci w w Radiu Krakow. Dowiedz się więcej na temat najnowszych trendów w technologii.

Trendy z Sieci: Deepfake audio

Coraz częściej mamy do czynienia z technologiami, które pozwalają na generowanie mowy w sposób, który może zmylić nasze uszy. Jakie zagrożenia niesie ze sobą ta technologia? Jakie zastosowania ma deepfake audio? A przede wszystkim, jakie są sposoby na jej wykrycie?

Trendy z Sieci: Technologia w walce ze smogiem

Ponad 80 proc. mieszkańców dużych aglomeracji miejskich oddycha powietrzem, którego stan wielokrotnie przekracza normy wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Czy technologia może pomóc w walce o czyste powietrze?

Trendy z Sieci: Atak hakerski na ŚKUP

Cyberataki dotykają nas bezpośrednio! Wielka awaria systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych to właśnie efekt cyberataku. Jest to kolejny przykład ataku wymierzonego w organy administracji publicznej. Sektor publiczny w coraz większym stopniu jest narażony na tego typu incydenty, a jego skutkami obciążani są również mieszkańcy.