Radio Kraków

Trendy z sieci


RSS Spotify Google Podcast

Program o tym co i jak w Sieci. Analiza najpopularniejszych tematów ze świata nauki i nowych technologii. Wyłącznie dla młodych duchem. W czwartki o godzinie 18:30. Zaprasza Kamil Wszołek.

Podcasty

Trendy z Sieci: TestDive 2021

W programie rozmawiamy o programowaniu i testowaniu, ponieważ wielkimi krokami zbliża jedna z największych konferencji testerskich w kraju - TestDive organizowana przez krakowską Nokie.

Trendy z Sieci: Ghostrunner

W programie #TrendyzSieci odwiedzimy krakowskie studio One More Level. Rozmawiamy o pracy na grami komputerowymi i o grze Ghostrunner, która została uznana za najlepszą produkcję 2020 r. w konkursie Digital Dragons Awards.

Trendy z Sieci: Raport #CyberMadeInPoland 2021

Według raportu na temat stanu cyberbezpieczeństwa polskich firm w 2021 roku, przygotowanego przez Polski Klaster Cyberbezpieczeństwa #CyberMadeInPoland, co trzecia firma była ofiarą ataku w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Dodatkowo 43% firm odnotowało próby włamania do systemów informatycznych. Gościem Kamila Wszołka był Łukasz Gawron dyrektor zarządzający #CyberMadeInPoland.

Trendy z Sieci: komunikatory i translatory

Gościem Kamila Wszołka w Radio Kraków był Maciej Góralski (Vasco Electronics). W programie porozmawiamy o przełamywaniu barier językowych, komunikacji i translatorach oraz o tym jak technologia może pomóc w komunikacji ze światem zewnętrznym osobom posiadającym uszkodzenie słuchu i wzroku.

Trendy z Sieci: Technologia rowerowa

Rozmawiamy o nowościach technologicznych w rowerze, e-kolarstwie, aplikacjach dla rowerzystów i diagnostyce komputerowej profesjonalnego jednośladu. Moim gościem był Piotrek Sajdak - mechanik rowerowy a także czynny zawodnik odnoszący sukcesy w krajowych cyklach Maratonów MTB. Absolwent studiów Wychowania Fizycznego i Instruktor kolarstwa Cyclo Trener.

Trendy z Sieci: CYBERSEC CEE: REGIONS & CITIES w Krynicy

W programie Trendy z Sieci rozmawiamy o konferencji CYBERSEC CEE: Regions & Cities. Konferencja w tym roku odbędzie się w Krynicy od 1-3 września. Gośćmi programu byli Izabela Albrycht - Przewodnicząca Komitetu Programowego CYBERSEC oraz Dawid Gleń Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Trendy z Sieci: bezpieczny mail

Czy na prywatnej skrzynce powinny się znaleźć służbowe maile? Który adres e-mail jest najbardziej bezpieczny? Jak zabezpieczyć swoje konto i co to jest klucz U2F? Gościem Kamila Wszołka jest Łukasz Nowatkowski dyrektor IT G Data Software.

Trendy z Sieci: parkowanie z aplikacją

W Radiu Kraków rozmawialiśmy o tym jak technologia mobilna i idea współdzielenia może pomóc w parkowaniu samochodu na osiedlach i parkingach filmowych.

Trendy z Sieci: Drony a zmiany w prawie

Rozmawiamy o nowościach i o zmianach w przepisach. Gościem Radia Kraków był Michał Zawadzak – redaktor portalu ŚwiatDronów, wieloletni pilot dronów. Na program Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30 zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: deepfake

 • access_time 00:16:27
 • calendar_today Czwartek, 2021.05.27
To jedno z najpoważniejszych zagrożeń w sieci. Jak działa ta technologia? I czy może przyczynić się do dezinformacji i manipulacji? Gościem programu był Kamil Mikulski - analityk dezinformacji z Instytutu Kościuszki. Na program Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30 zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Woolaroo ma ochronić wymierające języki

 • access_time 00:15:04
 • calendar_today Czwartek, 2021.05.20
Spośród ponad 7000 języków, którymi mówi się dziś na całym świecie, prawie 3000 jest zagrożonych zniknięciem. Średnio co 14 dni jeden język przestaje istnieć. W programie Trendy z Sieci o tym jak chronić wymierające języki dzięki nowoczesnym technologiom. Gościem programu była Elżbieta Różalska z Google Polska. Na program Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30 zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: śmierć po szczepionce, czyli kolejne oszustwo w sieci

 • access_time 00:15:40
 • calendar_today Czwartek, 2021.05.13
Cyberprzestępcy w mediach społecznościowych publikują fałszywe wiadomości odnośnie śmierci spowodowanych szczepionką przeciw COVID-19. Osoba która chce się dowiedzieć więcej na temat tego zdarzenia odsyłana jest do strony internetowej z fałszywym panelem logowania. Po podaniu danych możemy stracić konto... Gościem programu był Kamil Sadkowski – starszy analityk zagrożeń z krakowskiego laboratorium antywirusowego ESET. Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Fotografia w Internecie

 • access_time 00:25:42
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.29
Czy warto publikować i przechowywać zdjęcia w Internecie? Czym jest wartość estetyczna zdjęcia? I Na co zwrócić uwagę, by zrobić dobre ujęcie? W programie rozmawiamy o fotografii. Gościem był fotograf Paweł Wodnicki. Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: cyfrowe dzieciństwo w czasach zarazy

 • access_time 00:21:22
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.22
Wiele zachowań zmienia się na naszych oczach – często też słyszymy alarmujące informacje o najmłodszych, którzy by funkcjonować społecznie muszą w większym stopniu korzystać z nowych mediów i technologii. Gdzie w globalnej sieci czyhają największe zagrożenia, na co zwracać szczególną uwagę, a na co i w jakim zakresie dziecku pozwalać, by rozwijać jego pasje oraz poszerzać horyzonty? Gościem programu był Grzegorz Miłkowski prezes zarządu ContentHouse i redaktor naczelny SOCIALPRESS. Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Kościół i internet

 • access_time 00:13:16
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.01
Do czego jest potrzeby Kościołowi Internet? Czy ksiądz na YouTubie to influencer? Dlaczego tyle parafii w ciągu ostatniego roku uruchomiło transmisję nabożeństw w internecie? W Trendach z Sieci rozmawiamy o Kościele i Internecie.

Gościem programu był ks Marcin Filar zastępca duszpasterza młodzieży archidiecezji krakowskiej
Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: YouTube Dni Kultury

 • access_time 00:08:50
 • calendar_today Czwartek, 2021.03.25
W czasie gdy kina, teatry i sale koncertowe zostały ponownie zamknięte, widzowie będą mogli obejrzeć w internecie wiele spektakli teatralnych. Rusza festiwal online YouTube Dni Kultury. Nie zabraknie krakowskich akcentów.

Gościem programu była Małgorzata Krasowska, Country Manager YouTube Polska.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

 

Wszystkie treści będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie www.youtubednikultury.pl.

Trendy z Sieci: sztuczna inteligencja a rozpoznawanie emocji

 • access_time 00:15:49
 • calendar_today Czwartek, 2021.03.18
Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. To m.in. medycyna, telekomunikacja, ekonomia, czy rozszerzona rzeczywistość. Sztuczna inteligencja pomaga także w rozpoznawaniu emocji.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Zobacz: Love is in the AI - Cerebro 2021

 

Trendy z Sieci: samochód elektryczny w praktyce

 • access_time 00:22:27
 • calendar_today Czwartek, 2021.03.04
Do 2030 r. najwięksi producenci aut w Europie chcą produkować tylko elektryczne auta. Dlatego w programie Trendy z Sieci m.in. poszukamy odpowiedzi na pytania: jak wygląda na co dzień użytkowanie samochodu elektrycznego? Co może skłonić do zakupu takiego pojazdu? Jakie czynniki hamują w Polsce rozwój elektrycznej motoryzacji? I czy samochód elektryczny jest faktycznie ekologiczny i przyjazny dla środowiska? Gościem programu był Mateusz Fijoł specjalista ds. elektromobilności w Green Cell.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: ransomware wciąż najgroźniejszy

 • access_time 00:16:17
 • calendar_today Czwartek, 2021.02.25
Przez ostatnie miesiące mogliśmy obserwować zupełnie nowy arsenał zagrożeń. Obawa przed nieznanym, masowe przechodzenie w tryb pracy zdalnej oraz rekordowo wysoki poziom dezinformacji pobudziły kreatywność cyberprzestępców. Poskutkowało to wzrostem ilości zagrożeń na niewyobrażalną dotychczas skalę. Najgroźniejszym z nich wciąż jednak pozostaje ransomware.

Gościem programu był Grzegorz Bąk z Xopero Software.
Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Cyberbezpieczeństwo - poznaj najnowsze trendy - raport

 

Trendy z Sieci: Siedem minut grozy, czyli Perseverance na Marsie

 • access_time 00:11:07
 • calendar_today Czwartek, 2021.02.18
„Siedem minut grozy” – tak inżynierowie NASA określają kluczowy manewr lądowania na Marsie łazika Perseverance. Wystrzelona w lipcu 2020 bezzałogowa misja ma dziś dotrzeć na Marsa. Gościem programu był Mateusz Wielgosz popularyzator nauki i bloger "Węglowy szowinista". Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.