Radio Kraków

Trendy z sieci


RSS Spotify Google Podcast

Program o tym co i jak w Sieci. Analiza najpopularniejszych tematów ze świata nauki i nowych technologii. Wyłącznie dla młodych duchem. W czwartki o godzinie 18:30. Zaprasza Kamil Wszołek.

Podcasty

Trendy z Sieci: Technologia rowerowa

Rozmawiamy o nowościach technologicznych w rowerze, e-kolarstwie, aplikacjach dla rowerzystów i diagnostyce komputerowej profesjonalnego jednośladu. Moim gościem był Piotrek Sajdak - mechanik rowerowy a także czynny zawodnik odnoszący sukcesy w krajowych cyklach Maratonów MTB. Absolwent studiów Wychowania Fizycznego i Instruktor kolarstwa Cyclo Trener.

Trendy z Sieci: CYBERSEC CEE: REGIONS & CITIES w Krynicy

W programie Trendy z Sieci rozmawiamy o konferencji CYBERSEC CEE: Regions & Cities. Konferencja w tym roku odbędzie się w Krynicy od 1-3 września. Gośćmi programu byli Izabela Albrycht - Przewodnicząca Komitetu Programowego CYBERSEC oraz Dawid Gleń Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Trendy z Sieci: bezpieczny mail

Czy na prywatnej skrzynce powinny się znaleźć służbowe maile? Który adres e-mail jest najbardziej bezpieczny? Jak zabezpieczyć swoje konto i co to jest klucz U2F? Gościem Kamila Wszołka jest Łukasz Nowatkowski dyrektor IT G Data Software.

Trendy z Sieci: parkowanie z aplikacją

W Radiu Kraków rozmawialiśmy o tym jak technologia mobilna i idea współdzielenia może pomóc w parkowaniu samochodu na osiedlach i parkingach filmowych.

Trendy z Sieci: Drony a zmiany w prawie

Rozmawiamy o nowościach i o zmianach w przepisach. Gościem Radia Kraków był Michał Zawadzak – redaktor portalu ŚwiatDronów, wieloletni pilot dronów. Na program Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30 zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: deepfake

 • access_time 00:16:27
 • calendar_today Czwartek, 2021.05.27
To jedno z najpoważniejszych zagrożeń w sieci. Jak działa ta technologia? I czy może przyczynić się do dezinformacji i manipulacji? Gościem programu był Kamil Mikulski - analityk dezinformacji z Instytutu Kościuszki. Na program Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30 zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Woolaroo ma ochronić wymierające języki

 • access_time 00:15:04
 • calendar_today Czwartek, 2021.05.20
Spośród ponad 7000 języków, którymi mówi się dziś na całym świecie, prawie 3000 jest zagrożonych zniknięciem. Średnio co 14 dni jeden język przestaje istnieć. W programie Trendy z Sieci o tym jak chronić wymierające języki dzięki nowoczesnym technologiom. Gościem programu była Elżbieta Różalska z Google Polska. Na program Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30 zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: śmierć po szczepionce, czyli kolejne oszustwo w sieci

 • access_time 00:15:40
 • calendar_today Czwartek, 2021.05.13
Cyberprzestępcy w mediach społecznościowych publikują fałszywe wiadomości odnośnie śmierci spowodowanych szczepionką przeciw COVID-19. Osoba która chce się dowiedzieć więcej na temat tego zdarzenia odsyłana jest do strony internetowej z fałszywym panelem logowania. Po podaniu danych możemy stracić konto... Gościem programu był Kamil Sadkowski – starszy analityk zagrożeń z krakowskiego laboratorium antywirusowego ESET. Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Fotografia w Internecie

 • access_time 00:25:42
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.29
Czy warto publikować i przechowywać zdjęcia w Internecie? Czym jest wartość estetyczna zdjęcia? I Na co zwrócić uwagę, by zrobić dobre ujęcie? W programie rozmawiamy o fotografii. Gościem był fotograf Paweł Wodnicki. Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: cyfrowe dzieciństwo w czasach zarazy

 • access_time 00:21:22
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.22
Wiele zachowań zmienia się na naszych oczach – często też słyszymy alarmujące informacje o najmłodszych, którzy by funkcjonować społecznie muszą w większym stopniu korzystać z nowych mediów i technologii. Gdzie w globalnej sieci czyhają największe zagrożenia, na co zwracać szczególną uwagę, a na co i w jakim zakresie dziecku pozwalać, by rozwijać jego pasje oraz poszerzać horyzonty? Gościem programu był Grzegorz Miłkowski prezes zarządu ContentHouse i redaktor naczelny SOCIALPRESS. Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Studencki Festiwal Informatyczny

 • access_time 00:10:36
 • calendar_today Niedziela, 2021.04.11
3 dni wykładów i warsztatów online, podczas których można zgłębić różne dziedziny informatyki i zdobyć wiedzę od praktyków z wieloletnim doświadczeniem. Gościem programu był Maksymilian Szymczak, który od 7 lat organizuje Studencki Festiwal Informatyczny. Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Kościół i internet

 • access_time 00:13:16
 • calendar_today Czwartek, 2021.04.01
Do czego jest potrzeby Kościołowi Internet? Czy ksiądz na YouTubie to influencer? Dlaczego tyle parafii w ciągu ostatniego roku uruchomiło transmisję nabożeństw w internecie? W Trendach z Sieci rozmawiamy o Kościele i Internecie.

Gościem programu był ks Marcin Filar zastępca duszpasterza młodzieży archidiecezji krakowskiej
Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: YouTube Dni Kultury

 • access_time 00:08:50
 • calendar_today Czwartek, 2021.03.25
W czasie gdy kina, teatry i sale koncertowe zostały ponownie zamknięte, widzowie będą mogli obejrzeć w internecie wiele spektakli teatralnych. Rusza festiwal online YouTube Dni Kultury. Nie zabraknie krakowskich akcentów.

Gościem programu była Małgorzata Krasowska, Country Manager YouTube Polska.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

 

Wszystkie treści będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube.

Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie www.youtubednikultury.pl.

Trendy z Sieci: sztuczna inteligencja a rozpoznawanie emocji

 • access_time 00:15:49
 • calendar_today Czwartek, 2021.03.18
Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. To m.in. medycyna, telekomunikacja, ekonomia, czy rozszerzona rzeczywistość. Sztuczna inteligencja pomaga także w rozpoznawaniu emocji.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Zobacz: Love is in the AI - Cerebro 2021

 

Trendy z Sieci: samochód elektryczny w praktyce

 • access_time 00:22:27
 • calendar_today Czwartek, 2021.03.04
Do 2030 r. najwięksi producenci aut w Europie chcą produkować tylko elektryczne auta. Dlatego w programie Trendy z Sieci m.in. poszukamy odpowiedzi na pytania: jak wygląda na co dzień użytkowanie samochodu elektrycznego? Co może skłonić do zakupu takiego pojazdu? Jakie czynniki hamują w Polsce rozwój elektrycznej motoryzacji? I czy samochód elektryczny jest faktycznie ekologiczny i przyjazny dla środowiska? Gościem programu był Mateusz Fijoł specjalista ds. elektromobilności w Green Cell.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: ransomware wciąż najgroźniejszy

 • access_time 00:16:17
 • calendar_today Czwartek, 2021.02.25
Przez ostatnie miesiące mogliśmy obserwować zupełnie nowy arsenał zagrożeń. Obawa przed nieznanym, masowe przechodzenie w tryb pracy zdalnej oraz rekordowo wysoki poziom dezinformacji pobudziły kreatywność cyberprzestępców. Poskutkowało to wzrostem ilości zagrożeń na niewyobrażalną dotychczas skalę. Najgroźniejszym z nich wciąż jednak pozostaje ransomware.

Gościem programu był Grzegorz Bąk z Xopero Software.
Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Cyberbezpieczeństwo - poznaj najnowsze trendy - raport

 

Trendy z Sieci: Siedem minut grozy, czyli Perseverance na Marsie

 • access_time 00:11:07
 • calendar_today Czwartek, 2021.02.18
„Siedem minut grozy” – tak inżynierowie NASA określają kluczowy manewr lądowania na Marsie łazika Perseverance. Wystrzelona w lipcu 2020 bezzałogowa misja ma dziś dotrzeć na Marsa. Gościem programu był Mateusz Wielgosz popularyzator nauki i bloger "Węglowy szowinista". Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Zagrożenia w sieci i uzależnienia od Internetu

 • access_time 00:26:04
 • calendar_today Czwartek, 2021.02.04
Temat dla rodziców i nie tylko! W programie rozmawialiśmy ze specjalistami na temat uzależnień od internetu w dobie pandemii oraz o innych zagrożeniach, które czyhają na dzieci i młodzież w sieci. Gośćmi byli dr Marta Juza socjolog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Stanisław Bobula psycholog. Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Memy internetowe

 • access_time 00:22:01
 • calendar_today Czwartek, 2021.01.28
Absolutnym przebojem inauguracji prezydentury Joe Bidena stał się 79-letni senator Bernie Sanders. Wszystko za sprawą stroju, w jakim pokazał się na uroczystości. Obok eleganckich płaszczy i garniturów na tę okazję wybrał długą, popielatą kurtkę i parę dużych wełnianych rękawic. Na reakcje internatów nie trzeba było długo czekać… zdjęcie obiegło cały świat. W programie Trendy z Sieci rozmawialiśmy o memach internetowych w kontekście kulturowym, komunikacyjnym oraz marketingowym. Gośćmi programu byli dr Małgorzata Majewska z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szymon Krzysiak strateg w agencji Insignia.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: jak zabezpieczyć konto w socialmediach – poradnik dla polityków i nie tylko...

 • access_time 00:18:37
 • calendar_today Czwartek, 2021.01.21
W ostatnich miesiącach politycy seryjnie padają ofiarą ataków hakerskich w mediach społecznościowych. Jak się ustrzec przed atakiem, na co uważać i z czego korzystać, by nie mieć problemów w sieci? Odpowiadamy na wszystkie pytania. Gościem programu Trendy z Sieci był Kamil Sadkowski – starszy analityk zagrożeń z krakowskiego laboratorium antywirusowego ESET.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: aplikacja do systemu wynajmu i odbioru samochodów

 • access_time 00:13:34
 • calendar_today Czwartek, 2021.01.14
Krakowska firma GrapeUp zbudowała dla wypożyczalni Hertz system wynajmu i odbioru samochodów. Z powodu ograniczeń pandemicznych wszystko odbywa się zdalnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Dzięki usprawnieniu danych telematycznych udało się przy okazji znaleźć ok. 600 zaginionych samochodów. W programie Trendy z Sieci o szybko zmieniającej branży automotive, wykorzystaniu innowacji w sytuacji pandemicznej, a także o tym jak przebiega adaptacja firm do nowych warunków na rynku. Gościem programu był Artur Witek z GrapeUp.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: muzyka w sieci w dobie pandemii

 • access_time 00:10:12
 • calendar_today Czwartek, 2021.01.07
Rok 2020 odróżnia się od poprzednich lat. Jakie utwory królowały w słuchawkach i głośnikach podczas pracy zdalnej i wirtualnych domówek w 2020 roku? Gościem programu był Tomasz Buszewski - szef redakcji muzycznej Radia Kraków

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Wirtualna rzeczywistość w dobie realnej pandemii

 • access_time 00:18:47
 • calendar_today Czwartek, 2020.12.17
Wraz z postępem techniki komputerowej, technologie VR i AR szybko się rozwijają. W dobie pandemii koronawirusa zalety tej technologii są jeszcze wyraźniejsze. Gościem programu był Adrian Łapczyński – prezes spółki Epic VR.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Aplikacja mobilna dobierze idealny rozmiar ubrania

 • access_time 00:10:44
 • calendar_today Czwartek, 2020.12.10
Przez zwroty i złe dobranie rozmiaru ubrania w internecie rynek fashion e-commerce traci rocznie 112 miliardów dolarów. Rozwiązaniem może być aplikacja mobilna, która powstaje w Krakowie. Wystarczy zrobić smartfonem zdjęcie ulubionych spodni lub koszuli, które mamy już w swojej szafie, a aplikacja na podstawie tych danych dobierze idealny rozmiar nowego ubrania. Gościem programu był Michał Jach ze startupu Fitly.ai.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Co z tym marketingiem w czasie kryzysu?

 • access_time 00:14:25
 • calendar_today Sobota, 2020.11.21
Szefowie firm mówią o marketingu, marketerzy o szefach firm i agencje o marketingu. Jaki obraz się wyłania z zebranych danych? Gościem programu był Piotr Golczyk, przedsiębiorca i ekspert ds. zarządzania i marketingu. Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: W jaki sposób aplikacje mobilne śledzą chorych na koronawirusa?

 • access_time 00:20:52
 • calendar_today Czwartek, 2020.11.05
W programie Trendy z Sieci wyjaśnimy jak w praktyce działa protokół Apple i Google śledzący spotkania użytkowników smartfonów iPhone oraz z systemem Android w aplikacji Stop Covid. Wszystko w celu walki z pandemią.

Gościem programu był Adam Malczak z Google Polska.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Małopolska – gramy!

 • access_time 00:10:37
 • calendar_today Czwartek, 2020.10.29
W listopadzie rusza czwarta edycja Małopolskiego Festiwalu Programowania, w tym roku pod hasłem “Małopolska – gramy!”, ponieważ tegoroczny Festiwal poświęcony będzie programowaniu i modelowaniu gier.

Gośćmi programu są: dr Jan Argasiński z Zakładu Technologii Gier na Wydziale Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Ewa Mauer dyrektor szkoły DaVinci publicznej szkoły podstawowej oraz Agata Kiełkowicz - wiceprezes fundacji Szkoła Medialna.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Geopolityka Nowych Technologii Cyfrowych

 • access_time 00:14:37
 • calendar_today Czwartek, 2020.10.22
W programie Trendy z Sieci rozmawiamy na temat raportu Instytutu Kościuszki "Geopolityka Nowych Technologii Cyfrowych".

Zobacz raport

Gościem programu był Michał Rekowski z Instytutu Kościuszki.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Aplikacja mobilna od strażaków ochotników

 • access_time 00:11:11
 • calendar_today Czwartek, 2020.10.08
To prawdopodobnie pierwsza ostrzegawcza aplikacja mobilna w Polsce napisana przez strażaków ochotników z myślą o mieszkańcach. Aplikacja została napisana przez druhów z OSP Bieżanów. Dedykowana jest dla krakowskiej dzielnicy Bieżanów – Prokocim. Monitoruje poziom rzeki Serafy oraz informuje o zagrożeniach pogodowych wydanych dla krakowskiej dzielnicy dwunastej.

Gośćmi programu byli: Tomasz Lebryk Naczelnik OSP Kraków Bieżanów i Stanisław Polak Członek Zarządu OSP w Bieżanowie, programista i wykładowca Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

 

Trendy z Sieci: Cyberzagrożenia w Sieci

 • access_time 00:14:20
 • calendar_today Czwartek, 2020.09.10
W programie o nowym wirusie, który kradnie kryptowaluty, zasadach bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej, a także przypadkach kradzieży kont w mediach społecznościowych.

Gościem był Kamil Sadkowski – analityk zagrożeń z krakowskiego laboratorium antywirusowego ESET.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Lockdown, czyli "test" pracy testerów

 • access_time 00:10:13
 • calendar_today Czwartek, 2020.09.03
W programie powiemy o pracy testerów oprogramowania w czasach pandemii, a także o zbliżające się konferencji testerskiej Test Dive, która w tym roku przenosi się do internetu.

Gośćmi programu byli Sylwia Kaleta i Michał Gajda z Nokia Kraków.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Złote Pinezki i ruch rowerowy na mapach Google

 • access_time 00:10:54
 • calendar_today Sobota, 2020.08.29
W czasie pandemii krakowianie przesiedli się na rowery. Ruch rowerowy w mieście od lutego znacząco wzrósł. Widać to także w Mapach Google. Liczba zapytań o wskazówki dojazdu dla rowerzystów w stolicy małopolski wzrósł o 242%. W programie także o najpopularniejszych atrakcjach turystycznych Małopolski na wirtualnych mapach.

Gościem programu była Elżbieta Różalska z Google Polska.

Trendy z Sieci w czwartki o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: 150 metrów w drodze ludzkości na Marsa

 • access_time 00:10:21
 • calendar_today Sobota, 2020.08.22
W programie o pierwszym wodowaniu kapsuły od 1975 roku i 150 metrach w drodze ludzkości na Marsa. Porozmawiamy o dużej zmianie technologicznej, choćby przy wielokrotnym wykorzystaniu części rakiet typu Falcon 9.

Gościem programu był Mateusz Wielgosz - popularyzator nauki i bloger "Węglowy szowinista".

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Jak być widocznym w sieci?

 • access_time 00:16:37
 • calendar_today Sobota, 2020.08.01
Dobrze prowadzony blog firmowy może przynieść wiele korzyści. A takie medium online może założyć właściciel każdego, nawet bardzo niewielkiego biznesu.

Gościem programu był Grzegorz Miłkowski z Content House.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: AS Roma wybiera rozwiązania krakowskiej spółki SalesManago

 • access_time 00:12:50
 • calendar_today Sobota, 2020.07.04
Włoski klub piłkarski AS Roma rozstrzygnął międzynarodowy przetarg na system do automatyzacji marketingu. Wygrał polski system SALESmanago Marketing Automation.

Gościem programu był Aleksander Skałka z krakowskiej spółki SALESmanago.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: Aplikacje mobilne w czasach zarazy

 • access_time 00:11:08
 • calendar_today Sobota, 2020.06.20
Z jakich mobilnych rozwiązań najczęściej korzystaliśmy w czasie izolacji?

Gościem programu był Robert Rachwał – pomysłodawca i główny organizator konferencji Mobile Trends w Krakowie.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: ProteGo Safe ma chronić przed koronawirusem

 • access_time 00:15:44
 • calendar_today Sobota, 2020.06.13
Technologia może nam pomóc w walce z #COVID19. Nowa odsłona aplikacji ProteGo Safe używa funkcji Bluetooth, by komunikować ze sobą telefony ludzi znajdujących się w pobliżu. Dzięki temu telefon może pełnić funkcję osobistego wykrywacza zakażonych na koronawirusa.

Gościem programu była Joanna Dębek z Ministerstwa Cyfryzacji.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: czego szukamy w Internecie w czasach zarazy?

 • access_time 00:13:22
 • calendar_today Sobota, 2020.06.06
Czym żyli Polacy w czasach zarazy i czego najczęściej wyszukiwali w Internecie? W programie także o tym, jakie zmiany wprowadził Google w wyszukiwarce, by ułatwić odnalezienie w sieci wiarygodnych informacji o koronawirusie. Gościem był Adam Malczak z Google. Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: na czym polega fenomen kolejnego „G”

 • access_time 00:13:07
 • calendar_today Sobota, 2020.05.23
Sieć 5G to szybsze, stabilniejsze i działające z mniejszym opóźnieniem połączenie z mobilnym internetem. Technologia będzie mogła być wykorzystana na przykład w medycynie do przeprowadzenia operacji na odległość czy przy budowie pojazdów autonomicznych.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Druk 3D w dobie COVID19

 • access_time 00:11:36
 • calendar_today Sobota, 2020.05.09
W krytycznym momencie, gdy brakowało sprzętu ochrony osobistej dla medyków, a dostawy nie były możliwe, w ruch poszły drukarki 3D. Na potrzeby szpitali drukowane były m.in przyłbice ochronne i elementy do masek. Sytuacja pandemii pokazała jeszcze dobitniej, że druk 3D zmienia wiele branż, w tym także medycyny.
Gościem był Konrad Głowacki współzałożyciel Sinterit.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: Hakerzy i koronawirus

 • access_time 00:12:17
 • calendar_today Sobota, 2020.05.02
Skutki pandemii odczuwamy także w cyberprzestrzeni. W ciągu ostatnich tygodni do Internetu przeniosła się ogromna część codziennego życia - praca, nauka, zakupy i kontakty społeczne. Tę zmianę wykorzystują hakerzy.

Gościem był Kamil Sadkowski – analityk zagrożeń z krakowskiego laboratorium antywirusowego ESET.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Czy eventy wirtualne mogą mieć taką samą skuteczność biznesową?

 • access_time 00:11:06
 • calendar_today Sobota, 2020.04.25
Dziś niemal wszystkie spotkania bizesowe odbywają się on-line - pozwala to przetrwać biznesom w dobie koronawirusa. Ale jak mówią eksperci niezależnie od tego, czy patogen pozostanie z nami na dłużej, czy też zniknie za kilka miesięcy, spotkania bezpośrednie, nawet jeśli ograniczone, pozostaną niezbędną codziennością świata biznesu. W programie o tym czy eventy wirtualne mogą mieć taką samą skuteczność biznesową jak spotkania bezpośrednie oraz jak technologia może pomóc w sytuacjach kryzysowych.

Gościem był Rafał Orlicki prezes krakowskiego startup-u Meetbit.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Marketing vs. recesja

 • access_time 00:11:39
 • calendar_today Sobota, 2020.04.18
Skutki obecnego kryzysu wywołanego pandemią odczujemy wszyscy. Ale jak pokazują to ostatnie dni najmniej powodów do obaw mają firmy, które od pewnego czasu systematycznie przenosiły chociaż część swojej działalności do wirtualnego świata. W czasie epidemii komunikaty wysyłane do klientów w Internecie muszą spełniać kilka podstawowych zasad.

Gościem był Grzegorz Miłkowski, CEO w ContentHouse oraz ekspert BCC ds. digital marketingu.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: Polacy polubili home office?

 • access_time 00:20:40
 • calendar_today Sobota, 2020.04.11
Za nami już pewne doświadczenia przymusowej dla wielu i pewnie jeszcze niezbyt oswojonej pracy zdalnej. Ten skok zainteresowania pracą zdalną widać choćby w wynikach wyszukiwania przeglądarek

Gościem programu był Piotr Golczyk, przedsiębiorca i ekspert ds. zarządzania i marketingu.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Drony mogą pomóc w walce z koronawirusem

 • access_time 00:15:02
 • calendar_today Sobota, 2020.04.04
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej potwierdza gotowość wykorzystania systemu do koordynacji operacji bezzałogowych statków powietrznych – PansaUTM. Wszyscy operatorzy dronów posiadający świadectwo kwalifikacji, a także organizacje posiadające flotę dronów np. jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej mogą dołączyć do akcji. Już teraz drony wyposażone w kamerę pomagają służbom w patrolowaniu przestrzeni publicznej i sprawdzaniu czy mieszkańcy stosują się do zasad kwarantanny.

Gościem programu był Michał Wojas z FlyTechUAV.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Jak pracować zdalnie?

 • access_time 00:12:30
 • calendar_today Sobota, 2020.03.21
Z konieczności, z powodu epidemii koronawirusa, większość z nas zamyka się we własnych domach. Wykonywanie pracy zdalnej wymaga doskonałej samodyscypliny i motywacji. Jak skutecznie pracować zdalnie? Odpowiedzi w programie Trendy z Sieci.

Gościem programu będzie Łukasz Wołek – przedsiębiorca i gospodarz podcastu „Marketing ludzkim głosem”.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: socjotechnika w ataku hakera

 • access_time 00:11:10
 • calendar_today Sobota, 2020.03.14
Cyberprzestępcy żerują na ludzkim strachu. Hakerzy wykorzystują np. obawy związane z koronawirusem - ostrzegają specjaliści. W sieci pojawiły się zainfekowane e-maile, których treść odnosi się do gospodarczych konsekwencji epidemii. Pobranie pliku może oznaczać utratę danych. Cyberprzestępcy do przeprowadzenia ataków wykorzystują socjotechnikę…

Gościem programu będzie Łukasz Nowatkowski dyrektor IT G Data Software.
Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Technologia i podróże

 • access_time 00:16:48
 • calendar_today Sobota, 2020.03.07
W jaki sposób technologa wpływa na podróże? Czy sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe mogą być przydatne w branży lotniczej? Czy można zaplanować wystąpienie sytuacji losowych podczas lotu? Jakie konsekwencje dla linii lotniczych ma koronawirus?

Gościem programu był Oktawiusz Kacza wiceprezes Sabre odpowiedzialny za rozwiązania Airline Solutions dla linii lotniczych i członek zarządu Sabre Polska

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: O grach komputerowych i symulatorach

 • access_time 00:10:09
 • calendar_today Sobota, 2020.02.29
To okazja, żeby sprawdzić się w odmiennej roli. Zobaczyć jak to jest być np. sprzedawcą, biznesmenem, detektywem lub papparazzi. Czy gry-symulatory oprócz tego, że są rozrywką mogą czegoś gracza nauczyć?

Gościem programu była Joanna Tynor - Prezes Zarządu krakowskiej spółki Drago entertainment.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Pokolenie Z

 • access_time 00:12:27
 • calendar_today Sobota, 2020.02.22
Pokolenie Z - jest to zupełnie odmienna generacja od poprzednich. Przedstawiciele tego pokolenia – czyli urodzeni po 1993 roku - obsługę smartfona opanowali szybciej niż gramatykę języka polskiego. Od pierwszych miesięcy swojego życia są związani z technologią i internetem. Dziś zakupy robią głównie przez internet i częściej korzystają z serwisów streamingowych niż tradycyjnej telewizji...

Gośćmi programu będą: Sylwester Wrona dyrektor operacyjny w agencji Insignia oraz Szymon Krzysiak – strateg w agencji Insignia.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: Promocja pozytywnych zachowań w sieci

 • access_time 00:12:46
 • calendar_today Sobota, 2020.02.15
Promocja pozytywnych zachowań w sieci, a także fakenews i deepfake w kontekście wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. W programie także o zagrożeniach, jakie w ubiegłym roku najczęściej napotkali obywatele UE w Sieci.

Gościem programu był Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: kryptowaluty i piłka nożna

 • access_time 00:15:39
 • calendar_today Sobota, 2020.02.08
Piłkarski gigant Paris Saint-Germain będzie współpracował z wywodząca się z Krakowa giełdą kryptowalut. PSG nie będzie miał na razie swojej kryptowaluty, ale będzie operował tzw. tokenami. W Trendach z Sieci o technologii blockchain w piłce nożnej i o tym jak kryptowaluty mogą zmodernizować najpopularniejszy sport świata.

Gościem programu był Damian Juszczyk z giełdy kryptowalut CoinCasso.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: Ponad milion osób obserwuje Muzeum Auschwitz na Twitterze

 • access_time 00:24:06
 • calendar_today Sobota, 2020.02.01
Już ponad milion osób obserwuje profil Muzeum Auschwitz na Twitterze. W ciągu ostatnich 28 dni informacje pochodzące z Miejsca Pamięci wyświetlono ponad 250 milionów razy. Profil Auschwitz Memorial na Twitterze był najbardziej angażującym i jednocześnie najszybciej rosnącym profilem w 2019 roku w Polsce. Placówka jest obecna w social mediach od 2009 r. jako pierwsza tego typu instytucja na świecie. Głównym celem obecności Muzeum w mediach społecznościowych jest upamiętnianie ofiar i edukacja o historii Auschwitz.

Gościem pogramu był Paweł Sawicki z Biura Prasowego Miejsca Pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau – byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Administrator mediów społecznościowych.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

 

 

Trendy z Sieci: jak ochronić się przed atakami cyberprzestępców?

 • access_time 00:17:43
 • calendar_today Sobota, 2020.01.25
Czy wystarczy przed pobraniem i zainstalowaniem jakiejkolwiek aplikacji włączyć jedynie zdrowy rozsądek? W programie też o noworocznych postanowieniach technologicznych i o aktualnej sytuacji międzynarodowej jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo.

Gościem pogramu był Łukasz Nowatkowski dyrektor IT G Data Software.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Cyberbezpieczeństwo 2020

 • access_time 00:14:58
 • calendar_today Sobota, 2020.01.18
Trendy w zakresie bezpieczeństwa w sieci zawsze ewoluują. Pojawiają się nowe technologie – jak choćby siec 5G, rozwija się sztuczna inteligencja itd. Przed jakimi wyzwaniami staną w tym roku eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa?

Gościem pogramu była Barbara Sztokfisz z Instytutu Kościuszki.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Sieć 5G

 • access_time 00:14:20
 • calendar_today Sobota, 2020.01.11
W pierwszym kwartale 2020 r. klienci z co najmniej 7 miast w Polsce będą mogli korzystać z nowej technologii. Sieć 5G to coś więcej niż tylko szansa na szybszy internet mobilny...

Gościem pogramu był Michał Wągrowski adiunkt w katedrze telekomunikacji AGH.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: Muzyczne podsumowanie roku w Internecie

 • access_time 00:14:10
 • calendar_today Sobota, 2020.01.04
Jakiej muzyki najczęściej słuchali Internauci w minionym 2019 roku? Jakie oglądali teledysk? I jacy wykonawcy królowali w sieci? - te pytania postawimy w programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków.

Gościem pogramu był Tomasz Buszewski - szef muzyczny Radia Kraków.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: Od pomysłu do wydruku 3D

 • access_time 00:09:45
 • calendar_today Sobota, 2019.12.21
Projektując przedmioty do wydruku 3D trzeba wiedzieć w jaki sposób będą powstawać. Z jakimi wyzwaniami drukarka poradzi sobie bez problemu, a co może sprawić jej trudność. Dzięki temu unikniemy różnych przykrych niespodzianek w trakcie druku.

Gościem pogramu był Łukasz Pisarek Produkt Designer z firmy Sinterit

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: Młodzież, social media i marketing

 • access_time 00:15:48
 • calendar_today Sobota, 2019.12.14
Jak młodzież korzysta z Internetu? Czy przyznaje się do uzależnienia? Kogo młodzi obserwują w globalnej sieci? m.in odpowiedzi na te pytania padają w raporcie „Młodzież, social media i marketing” przygotowanym przez agencję Abanana oraz Research & Grow. Badania omówimy w programie Trendy z Sieci...

Gościem pogramu będzie Maks Michalczak z agencji Abanana

Pełny raport można przeczytać TU

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: Minecraft w szkole

 • access_time 00:17:22
 • calendar_today Sobota, 2019.12.07
Minecraft to gra komputerowa z nieskończonymi możliwościami.  Jak się okazuje gra świetnie sprawdza się w szkole...

Goście: Ewa Mauer dyrektor szkoły DaVinci publicznej szkoły podstawowej, Agata Kiełkowicz - wiceprezes fundacji szkoła medialna i koordynator małopolskiej Inicjatywy cyfrowej edukacji.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Jak tworzyć dobre treści w Internecie?

 • access_time 00:20:26
 • calendar_today Sobota, 2019.11.30
Na to pytanie powinny znać odpowiedź wszystkie osoby które chcą zajmować się content marketingiem. Marketing treści, w odróżnieniu od tradycyjnych form marketingu bazuje na budowaniu długotrwałych relacji z odbiorcą. Pomóc mogą proste narzędzia…

Gościem pogramu był Michał Grzebyk z firmy Content House.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

 

Trendy z Sieci: Nowe gry na stare komputery

 • access_time 00:14:25
 • calendar_today Sobota, 2019.11.09
Choć te komputery miały swoje premiery latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku to nadal powstają na nie programy i gry. Atari czy Commodore przeżywają drugą młodość. Pisanie nowych programów na stary komputer to jednak spore wyzwanie – przyznają programiści.

Gościem pogramu był Tomasz Boksa autor gry „Deszczownik” na ośmiobitowy komputer Atari.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: Kobiety w samochodach przyszłości

 • access_time 00:14:29
 • calendar_today Sobota, 2019.10.26
W programie "Trendy z sieci" w Radio Kraków porozmawiamy na temat samochodów przyszłości i technologii, która rozprawia się ze stereotypem, że kobieta to gorszy kierowca niż mężczyzna...

Gośćmi programu były Ola Mankiewicz oraz Agnieszka Koszek z firmy Aptiv.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Wykorzystanie walut i serwisów wirtualnych do prania pieniędzy

 • access_time 00:20:46
 • calendar_today Sobota, 2019.10.19
Przestępcy wykorzystują wirtualną walutę m.in. do prania pieniędzy. W Internecie powstał rynek usług finansowych, chętnie wykorzystywany przez cyberprzestępców. Chodzi o nowe formy inwestowania, oparte na wartościach majątkowych w formie cyfrowej, kryptowalutach a także czy crowdfundingu czy sieci bankomatów kryptowalutowych.

Gościem programu był dr Paweł Opitek prokurator z Prokuratury Krajowej i ekspert Instytutu Kościuszki ds. Cyberbezpieczeństwa.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: uwaga na fałszywe maile!

 • access_time 00:16:31
 • calendar_today Sobota, 2019.10.12
Fałszywe faktury rozsyłane mailem? Problem stary, ale niestety wraca. Cyberprzestępcy wzięli sobie ostatnio na celownik klientów jednej z sieci telekomunikacyjnych i rozsyłają informacje do klientów. Klienci banków także muszą być uważni - przestępcy rozsyłają fałszywe maile z linkami do formularzy kredytowych. Jak reagować na takie zagrożenie?

Gościem programu był Kamil Sadkowski - starszy analityk zagrożeń z krakowskiego laboratorium antywirusowego firmy ESET.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Sztuczna inteligencja wyświetla reklamę na podstawie analizy twarzy

 • access_time 00:17:53
 • calendar_today Sobota, 2019.09.28
Targetownie reklam poza siecią Internet? Startup iQ.screen opracował nośnik, który wykorzystując sztuczną inteligencję wyświetla pasażerom taksówek spersonalizowane reklamy na podstawie ich wieku, płci oraz lokalizacji.

Gośćmi programu byli Jakub Myszka i Szymon Gołąb z IQScreen.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Atak dronów

 • access_time 00:17:01
 • calendar_today Sobota, 2019.09.21
Po ataku dwóch dronów na saudyjskie instalacje naftowe z rynku ropy nagle zniknęły dostawy o wielkości 5,7 mln baryłek dziennie. Atak dronów dobitnie pokazuje, że małe drony mogą stanowić poważne zagrożenie dla strategicznych celów. Choć istnieją systemy antydronowe, to nie wszędzie spełnią swoją funkcję...

Gościem programu był Michał Wojas z FlyTech.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: smartfon i reklama

 • access_time 00:11:10
 • calendar_today Sobota, 2019.09.14
Dla handlowców czy speców od reklamy rosnąca popularność mobilnych urządzeń typu smart jest największą rewolucją od czasu pojawienia się internetu. Dane, które są zbierane przez smartfony mogą nas np. nakłonić do zakupów. Smartfon wie o nas naprawdę sporo…

Gościem programu była Anna Watza z Planet Partners.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Krakowska firma Grape Up pomaga Porsche w cyfrowej transformacji

 • access_time 00:11:38
 • calendar_today Sobota, 2019.09.07
Producent samochodów sportowych planuje zaoferować swoim użytkownikom szereg nowych cyfrowych usług, dzięki platformie One Digital Platform.

Gościem programu był Artur Witek wiceprezes zarządu firmy Grape Up.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Gra z silnikiem do symulacji dźwięku

 • access_time 00:13:26
 • calendar_today Sobota, 2019.08.31
Miało powstać proste demo a powstała gra. Krakowska firma Techmo, która specjalizuje się w przetwarzaniu audio, aby przedstawić możliwości silnika do symulacji dźwięku SoundToolKit stworzyła grę Banana Invaders.

Gościem programu był Bartosz Ziółko z firmy Techmo

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Do czego może się przydać smartfon w górach

 • access_time 00:16:28
 • calendar_today Sobota, 2019.08.24
Technologia może poprawić nasze bezpieczeństwo w górach. Aplikacje pogodowe, monitory burz, a także interaktywne mapy – to wszystko możemy mieć w smartfonie. O tym co warto zainstalować przed wyjściem w góry powiemy w programie Trendy z Sieci.

Gościem programu był Michał Semow z Klubu Wysokościowego Kraków.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Czy aplikacja FaceApp jest bezpieczna? Sprawdzamy!

 • access_time 00:15:17
 • calendar_today Sobota, 2019.07.27
FaceApp, czyli aplikację służącą do przerabiania zdjęć, pobrało już ponad 100 mln ludzi na świecie. Pojawiły się jednak kontrowersje, dlatego w programie Trendy z Sieci prześledzimy kod aplikacji FaceApp i sprawdzimy z jakimi serwerami się łączy. A przede wszystkim odpowiemy na pytanie czy jest bezpieczna.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Problemy chińskiej marki

 • access_time 00:15:23
 • calendar_today Sobota, 2019.07.20
Huawei pracuje nad własnym systemem operacyjnym dla smartfonów – na wypadek, gdyby Android stał się dla tej firmy nieosiągalny przez przepychanki handlowe USA i Chin. Stworzenie od podstaw nowego systemu operacyjnego nie jest wcale takie proste.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Awaria pokazała coś więcej

 • access_time 00:10:16
 • calendar_today Sobota, 2019.07.13
W programie Trendy z Sieci poruszymy temat ostatniej awarii na portalach należących do firmy Marka Zuckerberga. Użytkownicy mieli trudności z umieszczaniem tam swoich zdjęć i innych materiałów. Przy okazji wyszło na jaw, w jaki sposób wykorzystywana przez Facebooka sztuczna inteligencja przetwarza udostępniane zdjęcia...

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Aplikacja mobilna Radia Kraków

 • access_time 00:09:52
 • calendar_today Sobota, 2019.07.06
Zapewnia szybką i rzetelną informację z Krakowa i Małopolski i dzięki niej wszędzie i w najwyższej jakości słuchać Radia Kraków. Mowa o nowej aplikacji mobilnej naszego radia. Specjalnie dla użytkowników aplikacji przygotowaliśmy dział informacji o utrudnieniach na małopolskich drogach, ale nie tylko... więcej na temat możliwości nowej aplikacji mobilnej Radia Kraków powiemy w programie Trendy z Sieci...

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Wideo na życzenie

 • access_time 00:20:01
 • calendar_today Sobota, 2019.06.29
Platformy video w Internecie z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Zyskują także wierne grono użytkowników. Filmy, seriale, dokumenty – to jedne z najpopularniejszych materiałów, odtwarzanych za pośrednictwem platform VoD. Ale nie tylko...

 

Trendy z Sieci: Seriale telewizyjne - od pomysłu po platformę VoD

 • access_time 00:11:11
 • calendar_today Sobota, 2019.06.08
Jak wygląda prac przy serialu telewizyjnym? Czy wyboista jest droga od pomysłu do realizacji tego pomysłu w telewizji polskiej i czy publiczny nadawca może rywalizować z produkcjami przygotowanymi specjalnie na platformy internetowe VoD … o tym w programie Trendy z Sieci.

Gościem programu byłdr Artur Majer, filmoznawca i redaktor w Telewizji Polskiej SA.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Czy Twoje hasło jest bezpieczne?

 • access_time 00:13:43
 • calendar_today Sobota, 2019.06.01
Po przeanalizowaniu milionów zhakowanych na całym świecie haseł, użytkownicy Internetu najczęściej stosowali kombinacje cyfr „123456”. Było to ponad 23 miliony włamań. Według analiz brytyjskiego National Cyber Security Center, do najczęściej wykorzystywanych przez użytkowników haseł należą również nazwy popularnych zespołów rockowych i drużyn sportowych. - "Proste hasła nie chronią wystarczająco dobrze" - przestrzega Kamil Sadkowski - starszy analityk zagrożeń w firmie antywirusowej ESET. Więcej o tym jak bezpiecznie generować hasła i jak je chronić powiemy w programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Grupa Filmowa Darwin

 • access_time 00:22:54
 • calendar_today Sobota, 2019.05.25
Według niektórych to najlepszy jakościowo kanał na polskim Youtubie. Miesięcznie, od swoich widzów otrzymują prawie czterdzieści tysięcy złotych. Grupa Filmowa Darwin, którą założyli absolwenci krakowskiej szkoły teatralnej, Marek Hucz i Jan Jurkowski z Grupy Filmowej Darwin gościła w Radiu Kraków. Bartłomiej Grzankowski pytał ich o to jak osiągnąć taki sukces.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Małopolska koduje 2019

 • access_time 00:13:47
 • calendar_today Sobota, 2019.05.18
Przed nami trzecia edycja Małopolskiego Festiwalu Programowania “Małopolska koduje 2019”. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się pod hasłem: “W czym zastąpią nas roboty i sztuczna inteligencja”.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Portret wizerunkowy

 • access_time 00:20:40
 • calendar_today Sobota, 2019.05.11
Zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych wiele mówi o właścicielu internetowego profilu - przekonują specjaliści od wizerunku. Dobra fotografia to świetny pomysł by wyróżnić się na tle konkurencji i pokazać swoje mocne strony.

Gościem programu będzie Łukasz Sokół, fotograf zajmujący się reportażem i portretem.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Czy seriale audio to rozrywka przyszłości?

 • access_time 00:16:21
 • calendar_today Sobota, 2019.05.04
Jak wygląda praca przy audiobookach? O to zapytałem twórców i aktorów współpracujących z serwisem Storytel, który pozwala na słuchanie audiobooków w streamingu. Moimi gośćmi będą: Anna Cieślak (aktorka), Przemysław Wyszyński (aktor) oraz Jakub Małecki (pisarz). Zapraszamy.

Gośćmi byli: Anna Cieślak (aktorka), Przemysław Wyszyński (aktor) oraz Jakub Małecki (pisarz).

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Chatboty zmieniają współczesny marketing

 • access_time 00:12:49
 • calendar_today Sobota, 2019.04.27
Po napisaniu dobrego scenariusza mogą sprzedawać produkty, przeprowadzić rekrutację do firmy a także prowadzić komunikację – chatboty stały się potężnym narzędziem.

Gościem programu był Łukasz Wołek – przedsiębiorca i gospodarz podcastu „marketing ludzkim głosem”.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Najlepsze miejsce pracy - plebiscyt

 • access_time 00:15:23
 • calendar_today Sobota, 2019.04.20
Cisco Kraków po raz drugi z rzędu zostało wybrane najlepszym miejscem pracy w Polsce w plebiscycie Great Place To Work. Dodatkowo krakowski oddział świętuje swoje siódme urodziny. Jak wygląda to miejsce?

Trendy z Sieci: Gra o tron

 • access_time 00:10:16
 • calendar_today Niedziela, 2019.04.14
W internecie roi się od komentarzy i domysłów co do przebiegu fabuły. Nic dziwnego bowiem na zakończenie historii „Gry o Tron” fani musieli czekać prawie dwa lata. Od strony technicznej ostatnie odcinki serialu mają przebić rozmachem wszystko, co do tej pory pokazywała telewizja…

Gościem Radia Kraków była Małgorzata Pawłowska, filmoznawca i doktorantka WZiKS UJ.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Gra o tron

 • access_time 00:10:16
 • calendar_today Sobota, 2019.04.13
W internecie roi się od komentarzy i domysłów co do przebiegu fabuły. Nic dziwnego bowiem na zakończenie historii „Gry o Tron” fani musieli czekać prawie dwa lata. Od strony technicznej ostatnie odcinki serialu mają przebić rozmachem wszystko, co do tej pory pokazywała telewizja…

Gościem Radia Kraków była Małgorzata Pawłowska, filmoznawca i doktorantka WZiKS UJ.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Technologia dla biegaczy

 • access_time 00:19:00
 • calendar_today Sobota, 2019.03.30
Bieganie to najprostszy i zarazem najpopularniejszy sport w Polsce. Choć poza dobrymi butami i wygod­nym strojem praktycznie nie wymaga skomplikowanego sprzętu to jednak nowoczesna technologia wspiera biegaczy i to niemal na każdym kroku.

Gościem porgramu Trendy z Sieci był Grzegorz Sudoł – trener AZS AWF Kraków Masters. Wielokrotny mistrz Polski i reprezentant kraju. W swojej bogatej karierze trzykrotnie reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich, jest także medalistą Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Poziomo czy pionowo

 • access_time 00:14:11
 • calendar_today Sobota, 2019.03.23
Czy to jak nagrany jest film za pomocą smartfona - pionowo czy poziomo ma jakieś znaczenie? Okazuje się, ze tak! W programie Trendy z Sieci rozmawialiśmy o tym jak odnaleźć się w mobilnej wideo-rzeczywistości „pokolenia Z” na takich platformach jak TikTok, Instagram, InstaStories czy YouTube oraz jak wykorzystać vertical influencers w komunikacji w Internecie.

Gośćmi programami byli: Kamil Bolek - CMO i członek zarządu LifeTube, największej w Polsce agencji realizującej kampanie z youtuberami oraz Bartek Sibiga założyciel platformy społecznościowej dla influencerów DDOB.com.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: 30 lat www

 • access_time 00:15:57
 • calendar_today Sobota, 2019.03.16
W programie Trendy z Sieci gościem był Prof. dr hab. inż. Grzegorz Dobrowolski z Katedry Informatyki AGH University of Science and Technology. Rozmawialiśmy o początkach sieci www. Dokładnie 12 marca 1989 roku brytyjski inżynier i naukowiec sir Tim Berners-Lee stworzył World Wide Web - sieć okazała jedną z najbardziej wpływowych innowacji naszych czasów.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Co nas czeka po mobile?

 • access_time 00:11:15
 • calendar_today Sobota, 2019.03.09
O tym dokąd zmierza rewolucja technologiczna i co nas czeka po wszechobecnej erze mobile - o tym porozmawiamy w programie Trendy z Sieci.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Wirtualna rzeczywistość i gry komputerowe

 • access_time 00:16:35
 • calendar_today Sobota, 2019.03.02
Wirtualna rzeczywistość daje wiele możliwości nie tylko graczom ale także twórcom gier komputerowych. Jak się okazuje narzędzie oparte na VR i stworzone w Krakowie pozwoli nagrywać różne animacje postaci...

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: "OK Google" - Asystent jako pierwszy oficjalnie mówi po polsku

 • access_time 00:13:38
 • calendar_today Sobota, 2019.02.23
Inteligentny Asystent Google zaczął jako pierwszy oficjalnie mówić po polsku. Od połowy stycznia możemy używać go w naszych telefonach. Zarówno na iOS, jak i na Androidzie. Czy Asystent Google mówiący po polsku to tylko gadżet, czy spełnia swoje zadanie? Sprawdzimy to w programie "Trendy z Sieci" w Radiu Kraków.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: 15 urodziny Facebooka

 • access_time 00:15:26
 • calendar_today Sobota, 2019.02.16
Facebook skończył 15 lat. Fety nie było. Malo tego, jubileusz był okazją dla mediów by przypomnieć największe skandale i zarzuty, które w ostatnich latach stawiano twórcy Facebooka Markowi Zuckerbergowi. Choć w ciągu półtorej dekady Facebook stał się medium globalnym, to dziś zmusza do przewartościowania wielu kwestii społecznych i prowokuje do pytań m.in. o przyszłość demokracji.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Internet rzeczy

 • access_time 00:17:24
 • calendar_today Sobota, 2019.02.09
Kto może być zainteresowany atakiem hakerskim na lodówkę czy kamerę monitoringu? Choć to pytanie dziś brzmi dość abstrakcyjne, to szybki rozwój Internetu rzeczy sprawia, że nie jest bezzasadne...

Gościem programu był Kamil Sadkowski z krakowskiego laboratorium antywirusowego ESET.

Trendy z Sieci: TikTok

 • access_time 00:12:25
 • calendar_today Sobota, 2019.02.02
O TikTok-u i Tiktokerach porozmawiamy w programie „Trendy z Sieci”. Medium społecznościowe, które ma 600 milionów użytkowników przede wszystkim przyciąga młodzież z tak zwanego „pokolenia z”.

Gościem programu była Anna Ortman – specjalista z zakresu mediów społecznościowych i manager w agencji Insignia.

Trendy z Sieci: Aplikacja ma wykrywać choroby poprzez analizę głosu

 • access_time 00:14:02
 • calendar_today Sobota, 2019.01.26
Trwają prace nad aplikacją dzięki której będzie możliwa wczesna diagnostyka chorób. Badanie ma być przeprowadzana za pomocą analizy głosu pacjenta. O wspólnym projekcie naukowców i lekarzy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i krakowskiej firmy Techmo opowiemy w programie Trendy z Sieci.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Cyberbezpieczeństwo - co nas czeka w 2019 roku?

 • access_time 00:20:15
 • calendar_today Sobota, 2019.01.19
W programie Trendy z Sieci rozmawiamy o wyzwaniach 2019 roku jeśli chodzi o bezpieczeństwo sieci.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Muzyczne podsumowanie roku 2018 w Internecie

 • access_time 00:17:27
 • calendar_today Sobota, 2019.01.12
Po jakie utwory i jakich artystów najczęściej sięgali Polacy w 2018 roku w Internecie? Jak wygląda zestawienie globalne? W programie Trendy z Sieci przyjrzymy się tym zestawieniom przygotowanym przez Youtube i Spotify.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Jak działa reklama kontekstowa?

 • access_time 00:14:37
 • calendar_today Sobota, 2018.12.22
Wszystko zależy co wpiszemy w wyszukiwarkę, ale nie tylko... Wielu użytkowników twierdzi, że aplikacje Facebook oraz Messenger na smartfonach potrafią słuchać otoczenia, nawet gdy pozostają włączone w tle. Aplikacje mają wyłapywać słowa kluczowe i na tej podstawie mogą oferować sprofilowane reklamy.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Druk 3D

 • access_time 00:19:11
 • calendar_today Sobota, 2018.12.15
Czy stoimy przed trójwymiarową rewolucją technologiczną? Drukarki 3D już dziś potrafią wydrukować np. w całości działające mechanizmy bez konieczności ich późniejszego montażu. Drukowanie odbywa się nie tylko w plastiku, ale także w betonie czy metalu. To także ogromna szansa na rozwój spersonalizowanej produkcji przedmiotów, których nie tworzy się na masową skalę...

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: Kryptowaluty i cyberprzestępczość

 • access_time 00:18:29
 • calendar_today Sobota, 2018.12.08
Waluty wirtualne już od jakiegoś czasu są „ulubionym” instrumentem w działalności przestępczej i niejednokrotnie wykorzystywane są m.in. do „prania pieniędzy”, płacenia okupu w atakach hakerskich, słyszy się także o nielegalnym zakupie broni, czy nielegalnych towarów i usług w sieci. Kryptowaluty i blockchain coraz częściej pojawiają się także w postępowaniu karnym. m.in. o tym rozmawialiśmy w programie Trendy z Sieci w Radio Kraków

Gościem był dr Paweł Opitek, del. do Prokuratury Krajowej, ekspert Instytutu Kościuszki ds. Cyberbezpieczeństwa.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Tyfloinformatyka i aplikacje dla osób niepełnosprawnych

 • access_time 00:20:33
 • calendar_today Sobota, 2018.12.01
Tyfloinformatyka, aplikacje dla osób niepełnosprawnych i dostosowanie stron internetowych dla osób niewidomych i słabowidzących - to tematy najbliższego programu Trendy z Sieci w Radiu Krakow. Gośćmi będą członkowie stowarzyszenia EyeSoft.pl, którzy na co dzień zmagają się z tymi problemami.

 

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: wirusy, wybory i socialmedia

 • access_time 00:16:42
 • calendar_today Sobota, 2018.11.24
Hakerzy próbują wpływać na wyniki demokratycznych wyborów. Nie są to jednak ataki na systemy bezpośrednio obsługujące wybory - problem jest bardziej złożony - Wybory mogą być zhakowane na poziomie socialmediów - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Juraj Malcho, Chief Technology Officer z firmy antywirusowej ESET

 

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: SherLock

 • access_time 00:17:45
 • calendar_today Sobota, 2018.11.17
Specjaliści z Alior Banku stworzyli urządzenie kryptograficzne, które zabezpiecza przelewy internetowe. SherLOCK, bo tak nazywa się to przypominające wyglądem telefon komórkowy narzędzie, szyfruje bankowe transakcje i chroni je przed złośliwym oprogramowaniem. Urządzenie zapewnia bezpieczeństwo transakcji bankowych nawet na zawirusowanym komputerze…

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: Teatr w Internecie

 • access_time 00:17:56
 • calendar_today Sobota, 2018.11.10
W Trendach z Sieci porozmawiamy o teatrze… w sieci. Teatr w internecie? Czy to dobry pomysł, czy się sprawdzi? Gdzie ten klimat gmachu teatru, widowni, sceny…? O tym porozmawiamy z aktorem Borysem Szycem i dziennikarzem Jarosławem Kuźniarem w najbliższym programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: TestDive 2018

 • access_time 00:23:43
 • calendar_today Sobota, 2018.10.27

Trendy z Sieci: Retroinformatyka

 • access_time 00:15:23
 • calendar_today Sobota, 2018.10.20
Stare komputery i gry przeżywają dziś drugą młodość. Coraz częściej stają się atrakcją konferencji informatycznych lub spotkań dotyczących niebezpieczeństwa.

 Gościem programu był Przemysław Wrona z Fundacji Promocji Retroinformatyki.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hello

Trendy z Sieci: CyberSec 2018

 • access_time 00:10:16
 • calendar_today Sobota, 2018.10.13
W Krakowie w tym tygodniu odbyła się konferencja Cybersec. W jednej z największych konferencji w Europie, poświęconych problematyce bezpieczeństwa sieci, uczestniczyło ponad tysiąc ekspertów z 20 krajów. - Jednym z głównych tematów była współpraca krajów Trójmorza w zakresie bezpieczeństwa w sieci. A więcej na temat konferencji w programie Trendy z Sieci w sobotę po godz. 18.30.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Wirus atakuje UEFI

 • access_time 00:10:50
 • calendar_today Sobota, 2018.10.06
Wirus LoJax bierze na cel komputery mieszkańców Europy centralnej i wschodniej. Wykryte przez ESET zagrożenie zagnieżdża się w systemie UEFI (następcy BIOS-u).

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: promocja w mediach społecznościowych

 • access_time 00:24:22
 • calendar_today Sobota, 2018.09.22
Nie trzeba profesjonalnych narzędzi żeby dobrze promować się w internecie. Czasami liczy się dobry pomysł i budowanie relacji ze swoimi klientami poprzez media społecznościowe. W najbliższym programie "Trendy z Sieci" więcej o strategiach marketingowych, promocji w mediach społecznościowych oraz automatyzacji i sztucznej inteligencji w procesie pozyskiwania nowych klientów...

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: testowanie oprogramowania

 • access_time 00:16:59
 • calendar_today Sobota, 2018.09.15
Czym jest testowanie? i jakie ma znaczenie w całym cyklu tworzenia oprogramowania? Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź w dzisiejszym programie „Trendy z Sieci” w Radiu Kraków.

 

Trendy z Sieci: złośliwe oprogramowanie i ataki hakerów

 • access_time 00:20:28
 • calendar_today Sobota, 2018.09.08
W programie porozmawiamy o cyberbezpieczeństwie i zagrożeniach, które ostatnio pojawiły się w sieci.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Rewolucja z dronami w roli głównej

 • access_time 00:24:51
 • calendar_today Sobota, 2018.09.01
Rozmawiamy o nowym unijnym prawie dotyczącym bezzałogowych statków powietrznych U-Space. Nowościach ze świata dronów (np. wykorzystania Sieci 5G oraz sztucznej inteligencji) i bezpieczeństwie (to w związku z próbą zamachu z użyciem cywilnego drona na prezydenta Wenezueli). Będzie też o akcji ratunkowej z udziałem drona w Himalajach. Zapraszamy na Trendy z Sieci w sobotę 1 września o 18.30.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Youtuber, czyli kto?

 • access_time 00:17:21
 • calendar_today Sobota, 2018.08.25
Youtube zmienia oblicze nie tylko mediów... Internet obiegła niedawno informacja, że YouTuber prowadzący kanał „Naukowy Bełkot” na YouTube został sponsorem tytularnym drużyny koszykarskiej AZS UMCS Lublin. Drużyna oficjalnie zmieniła nazwę na Naukowy Bełkot AZS UMCS Lublin. O zmieniającym się obliczy mediów elektronicznych oraz o wrześniowym spotkaniu Youtuberów w Krakowie rozmawiamy z programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków.

Gościem programu był Paweł Kowalczyk jeden z organizatorów wrześniowego spotkania youtuberów z fanami w Krakowie.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

 

 

Trendy z Sieci: kampania wyborcza i badanie mediów społecznościowych

 • access_time 00:18:04
 • calendar_today Sobota, 2018.08.18
Kandydaci rejestrują swoje komitety wyborcze. Poznaliśmy datę wyborów samorządowych. Do urn pójdziemy 21 października. Tymczasem kampania wyborcza coraz częściej przenosi się do internetu i mediów społecznościowych. Takie narzędzia dają nowe możliwości.

Gościem programu był Tomasz Aleksandrowicz - doktorant z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ - badacz mediów społecznościowych.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Instagram

 • access_time 00:14:01
 • calendar_today Sobota, 2018.08.11
Instagram to dobre dobre narzędzie promocji wielu marek. Grupa docelowa także jest imponująca. Co warto i czego absolutnie nie powinno się robić na Instagramie? - odpowiedź na to pytanie padnie w programie Trendy z Sieci.

Gościem programu była Anna Ortman – specjalista z zakresu mediów społecznościowych i manager w agencji Insignia.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Promowanie Małych Ojczyzn w Internecie

 • access_time 00:11:10
 • calendar_today Sobota, 2018.07.14
Internet, w tym media i serwisy społecznościowe, stały się niezastąpionym narzędziem komunikacji dla milionów ludzi na całym świecie. Portale, takie jak Facebook i Twitter, są stosowane nie tylko w celach towarzyskich, ale też jako platformy dyskusji i mobilizacji społecznej. Również jednostki samorządowe, w tym miasta, coraz częściej traktują media społecznościowe jako niezbędne narzędzie do bezpośredniej komunikacji w marketingu miejsc.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Technologia w piłce nożnej

 • access_time 00:15:21
 • calendar_today Sobota, 2018.07.07
Piłka jest jedna, bramki są dwie a 22 zawodników walczy o zdobycie większej ilości goli - ta zasada w piłce nożnej nie zmienia się od lat. W pozostałych aspektach nowa technologia wkracza na pole gry. O tym porozmawiamy w najbliższym programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków. Zapraszam w sobotę 7.07.2018 o godz. 18.30

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: pozyskiwanie danych cyfrowych w śledztwie

 • access_time 00:14:40
 • calendar_today Sobota, 2018.06.30
Każde przestępstwo w jakimś stopniu wiązane jest danymi cyfrowymi. Przestępca, tak każdy inny użytkownik sieci zostawia za sobą ślady, choćby w smartfonie lub komputerze. Jak się jednak okazuje pozyskanie takich danych przez prokuraturę wcale nie jest proste.

Gościem programu był: Paweł Opitek - Doktor nauk prawnych, prokurator del. do Prokuratury Krajowej, ekspert Instytutu Kościuszki ds. Cyberbezpieczeństwa.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Wirtualna rzeczywistość i gry komputerowe

 • access_time 00:13:21
 • calendar_today Sobota, 2018.06.16
Czy wirtualna rzeczywistość w jakimś stopniu zmienia rzeczywistość realną? Czy jest pomocna w edukacji i do czego, oprócz rozrywki, mogą nam służyć gry komputerowe?

Gościem programu był dr Jan Argasiński z Zakładu Technologii Gier na Wydziale Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: sztuczna inteligencja w fotografii cyfrowej

 • access_time 00:16:01
 • calendar_today Sobota, 2018.06.09
Zdjęcia, które publikujemy w internecie to nieoceniona baza danych dla sztucznej inteligencji. Komputer analizuje obrazy i dzięki temu rozwija takie technologie jak np. rozpoznawanie twarzy. Sztuczna inteligencja wkracza także na pole programów graficznych...

Gościem pogramu był Piotr Guzik z Katedry Telekomunikacji AGH.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z sieci: Sterowanie radiem samochodowym za pomocą gestu dłoni czy ruchu gałek ocznych

 • access_time 00:22:56
 • calendar_today Sobota, 2018.06.02
- Takie rozwiązania już są testowane w krakowskim Centrum Technicznym APTIV i za kilka lat wejdą do seryjnie produkowanych samochodów. W tym przypadku technologia nie tylko jest funkcjonalna, ale także podnosi poziom bezpieczeństwa na drodze.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z sieci: Małopolski Festiwal Programowania

 • access_time 00:20:12
 • calendar_today Sobota, 2018.05.26
Programowanie przestało być umiejętnością zastrzeżoną wyłącznie dla profesjonalnych programistów, a staje się trzecim językiem, obok języka ojczystego i języka obcego, który należy znać, by aktywnie uczestniczyć w społeczeństwie informacyjnym.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: RODO przynętą w atakach hakerskich

 • access_time 00:11:44
 • calendar_today Sobota, 2018.05.19
Cyberprzestępcy wykorzystują aktualizację polityki prywatności, by wyłudzić dane osobowe oraz dane kart płatniczych. Ataki mogą się nasilić przed 25 maja - ostrzegają specjaliści i zalecają czujność.

Gościem programu był Kamil Sadkowski analityk zagrożeń w firmie ESET.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: M-art, czyli sztuka w smartfonie

 • access_time 00:20:39
 • calendar_today Sobota, 2018.05.12
W programie o tym jak nasze smartfony pomagają nam poznawać i uczestniczyć w kulturze. Jakie aplikacje mobilne są najlepsze i jak na tle światowych galerii i muzeów wypadają instytucje kultury w Małopolsce. Zapraszam

Gościem programu Trendy z Sieci był Robert Rachwał pomysłodawca konferencji o technologiach i aplikacjach mobilnych oraz przewodniczący kapituły Mobile Trends Awards.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: Czy smartfony zdetronizują telewizję?

 • access_time 00:16:17
 • calendar_today Sobota, 2018.05.05
Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranami urządzeń mobilnych. Niebawem smartfony mogą być częściej używane niż np. tradycyjne telewizory. O VOD, materiałach wideo dostępnych w internecie oraz o tym co powoduje spadek w przypadku treści telewizyjnych porozmawiamy w programie "Trendy z Sieci" w Radiu Kraków. Zapraszam.

Gościem programu Trendy z Sieci była Anna Watza z Planet PR.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Czas na RODO

 • access_time 00:19:01
 • calendar_today Sobota, 2018.04.28
W najbliższym programie TrendyzSieci porozmawiamy na temat rewolucji w podejściu do ochrony danych osobowych w internecie oraz wyzwaniach stojących przed administratorami danych w kontekście nowego unijnego prawa, które wejdzie w życie już 25 maja.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Samochód autonomiczny - technologie dla aut przyszłości

 • access_time 00:17:10
 • calendar_today Sobota, 2018.04.21
O technologiach przyszłości branży motoryzacyjnej, o bezpieczeństwie i samochodach w pełni autonomicznych z inżynierami z krakowskiego Centrum Technicznego APTIV porozmawiamy w najbliższym programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków. Zapraszam.

Gościem programu będzie Marcin Szelest - kierownik grupy zajmującej się pojazdami autonomicznymi z krakowskiego Centrum Technicznego APTIV

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

 

Trendy z Sieci: Turniej Counter Strike na jubileusz uczelni

 • access_time 00:17:51
 • calendar_today Sobota, 2018.04.14
W programie Trendy z Sieci odwiedzimy Zakład Informatyki PWSZ Tarnów. Szykuje się tam "krwawa rozgrywka" z okazji jubileuszu uczelni. Okazało się, że z pozoru prosty pomysł studentów na rozegranie turnieju stał się ogólnopolską imprezą esportową.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci: Profilowanie osobowość na podstawie śladów cyfrowych

 • access_time 00:18:15
 • calendar_today Sobota, 2018.03.31
To jedna z największych dotąd afer w mediach społecznościowych oraz na linii wielkiego biznesu i polityki. Chodzi o sprawę spółki Cambrige Analiytica, która komercyjnie wykorzystała dane nawet 50 milionów ludzi zarejestrowanych na Facebooku. Specjaliści mówią, że spółka mogła wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych oraz w sprawie Brexitu.

Gościem programu będzie: Tomasz Aleksandrowicz - badacz mediów społecznościowych, doktorant Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: E-sport

 • access_time 00:16:28
 • calendar_today Sobota, 2018.03.24
E-sport zdobywa coraz więcej zwolenników. W Polsce również da się zaobserwować coraz większe zainteresowanie sportem elektronicznym. Na czym polega fenomen e-sportu?

Gościem programu był Aleksander Kłos - komentator gier e-sportowych i komputerowych.

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: antywirusy i cyberbezpieczeństwo

 • access_time 00:18:17
 • calendar_today Sobota, 2018.03.17
W tym laboratorium polscy informatycy od prawie dekady tworzą szczepionki na wirusy komputerowe. W tym tygodniu krakowski viruslab firmy ESET przeniósł się do nowej siedziby. To odpowiedź na zmieniający się rynek technologiczny i nowe wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa. O cyberbezpieczeństwie w kontekście nowych przepisów oraz rozwiązań dla przedsiębiorców rozmawialiśmy w programie "Trendy z Sieci" w Radiu Kraków. Było też o tworzeniu programów antywirusowych i pracy w nowym krakowskim laboratorium.

Gośćmi programu byli Jadwiga Emilewicz - Minister Przedsiębiorczości i Technologii oraz Jakub Dębski - chief product officer w firmie Esset.

 

Trendy z Sieci w soboty o godz. 18.30. Na program zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Jak zaistnieć w internecie, czyli kilka słów o marketingu

 • access_time 00:19:30
 • calendar_today Sobota, 2018.03.10
Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że wiele osób szuka informacji w internecie - mówi gość Radia Kraków Mariusz Gąsiewski z firmy Google. Dlatego tradycyjne formy reklamy często są zastępowane przez marketing internetowy. Argumentów "za" jest kilka, i właśnie o nich porozmawiamy w programie Trendy z Sieci w Radiu Kraków

Gościem programu będzie Mariusz Gąsiewski z firmy Google.

Początek Trendów z Sieci w sobotę 10 marca o godz. 18.30. Zaprasza Kamil Wszołek

Trendy z Sieci: Czerwonym samochodem na czerwoną planetę

 • access_time 00:20:13
 • calendar_today Sobota, 2018.03.03
W najbliższym programie sprawdzimy jak daleko od Ziemi jest aktualnie czerwony samochód Tesla Roadster oraz czy wystrzelenie rakiety Falcon Heavy może zrewolucjonizować branżę kosmiczną. Będzie też o kolonizacji planety Mars.

Gościem programu będzie Piotr Guzik z obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz katedry telekomunikacji AGH w Krakowie.

Początek Trendów z Sieci: sobota 03.03.2018 o godzinie 18:30. Zaprasza Kamil Wszołek.

Kamil Wszołek/KW

Trendy z Sieci: Jak zmieniają się trendy w kanałach mobile?

 • access_time 00:17:19
 • calendar_today Sobota, 2018.02.24
W programie porozmawiamy o mobile. A aspektów i tematów jest wiele. Od trendów i wpływie kanału mobile na sprzedaż, poprzez przyszłości komunikacji mobilnej czy płatności za pomocą aplikacji. Powiemy także o konferencji Mobile Trends, która odbędzie się w Krakowie zaraz na początku marca.

Gościem programu bedzie Robert Rachwał – pomysłodawca i główny organizator konferencji Mobile Trends w Krakowie.

Początek Trendów z Sieci: sobota 24.02.2018 po godzinie 18:30. Zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci 10.02.18: Technologia w górach

 • access_time 00:20:22
 • calendar_today Sobota, 2018.02.10
Dzięki technologii cyfrowej i satelitarnej mogliśmy śledzić akcję na Nanga Parbat czy na K2. Elektronika też znacznie poprawia bezpieczeństwo w górach. O tym jak elektronika działa w ekstremalnych warunkach, ale też jaki sprzęt warto zabrać np. w Tatry rozmawiamy w programie Trendy z Sieci.

Gościem programu bedzie Michał Semow z Klubu Wysokogórskiego Kraków.

 

Początek Trendów z Sieci: sobota 10.02.2018 po godzinie 18:30. Zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci 03.02.18: Czy sztuczna inteligencja zabierze ludziom etaty?

 • access_time 00:26:40
 • calendar_today Sobota, 2018.02.03
Roboty zamiast personelu medycznego w szpitalach, boty zamiast dziennikarzy, autonomiczne ciężarówki bez kierowców, stoiska samoobsługowe w sklepach - rynek pracy się zmienia. O inteligentnych maszynach, które zastępują człowieka porozmawiamy w najbliższym programie Trendy z Sieci.

Gościem programu bedzie Prof. Ryszard Tadeusiewicz z AGH w Krakowie

Początek Trendów z Sieci: sobota 03.02.2018 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci 27.01.18: Facebook zapowiada poważne zmiany

 • access_time 00:21:35
 • calendar_today Sobota, 2018.01.27
Facebook zapowiada powrót do korzeni serwisu, czyli do zacieśniania relacji między użytkownikami. W aktualnościach na najwyższych pozycjach pojawią się przede wszystkim treści pochodzące od znajomych czy rodziny. Zmiana uderzy w firmy promujące swoje produkty czy marki.

Gościem programu Trendy z Sieci będzie Anna Watza z Planet PR.

 

Początek Trendów z Sieci: sobota 27.01.2018 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci 20.01.18: Twitter od A do Z

 • access_time 00:26:22
 • calendar_today Sobota, 2018.01.20
Jak powstały dziennikarskie plemiona na Twitterze? Kogo obserwują w sieci polskie media? Jak skutecznie wykorzystać Twittera w codziennej pracy. O tym wszystkim porozmawiamy już w najbliższej audycji Trendy z Sieci w Radiu Kraków. Kamil Wszołek zapraszam.

Gościem programu będzie Stanisław Marcin Stanuch - dziennikarz i analityk Twittera.

 

Początek Trendów z Sieci: sobota 20.01.2018 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek.

 

Trendy z Sieci 13.01.18: Cyberbezpieczenstwo - co nas czeka w 2018 roku?

 • access_time 00:24:37
 • calendar_today Sobota, 2018.01.13
Za nami doświadczenia 2017 roku. O cyberbezpieczeństwie mówiło szczególnie dużo i to w wielu kontekstach oraz obszarach życia codziennego. Przed nami rok 2018. Jakie on przyniesie wyzwania w tym obszarze? O tym porozmawiamy w programie Trendy z Sieci. Kamil Wszołek zapraszam.

Gośćmi programu będą:

Barbara Sztokfisz z Instytutu Kościuszki
Komandor porucznik Wiesław Goździewicz, Radca Prawny w NATO Joint Force Training Centre w Bydgoszczy

Początek Trendów z Sieci: sobota 13.01.2018 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci: Komputer i smartfon w obserwacji astronomicznej

 • access_time 00:25:19
 • calendar_today Sobota, 2018.01.06
Jak wyszukiwać i identyfikować ciała niebieskie? Jak sprawić, by obserwacja nieba stała się wyjątkowym przeżyciem? a przede wszystkim jak do obserwacji nieba wykorzystać komputer i smartfon? - To wszystko w programie Trendy z Sieci. Kamil Wszołek zapraszam.

Gościem będzie Piotr Guzik astronom i informatyk z obserwatorium astronomicznwego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

 

Początek Trendów z Sieci: sobota 06.01.2018 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci 30.12.2017: Czas i media społecznościowe

 • access_time 00:24:45
 • calendar_today Sobota, 2017.12.30
Na przełomie roku zastanowimy się nad kwestią czasu... czasu jaki poświęcamy na media społecznościowe. Ile zajmuje nam przeglądanie Facebooka, dodawanie zdjęć do Instagrama, używanie Snapchata czy Twittera w perspektywie całego życia? Kamil Wszołek zapraszam.

Gościem programu będzie Tomasz Aleksandrowicz doktorant z Instytutu Dziennikarstwa Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Początek Trendów z Sieci: sobota 30.12.2017 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci 23.12.2017: Najpopularniejsze reklamy i wideoklipy na YouTube w 2017

 • access_time 00:27:02
 • calendar_today Sobota, 2017.12.23
Jak co roku największy na świecie serwis z plikami wideo podzielił się z użytkownikami zestawieniem najpopularniejszych filmów. W Trendach z Sieci przyjrzymy się najpopularniejszym materiałom wideo - reklamom i teledyskom. Kamil Wszołek zapraszam.

Gośćmi programu będą:

Anna Watza specjalista w zakresie public relations z Agencji Planet PR.

oraz

Tomasz Buszewski - szef redakcji muzycznej Radia Kraków

Początek Trendów z Sieci: sobota 23.12.2017 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek.

 

Najpopularniejsza reklama 2017 roku na YouTube - 150 mln wyświetleń:

Najpopularniejszy wideoklip 2017 roku na YouTube - 1 miejsce w rankingu globalnym oraz w Polsce - 4,58 mld wyświetleń.

 

Trendy z Sieci 16.12.2017: Myśli i słowa w komunikacji z komputerem

 • access_time 00:24:26
 • calendar_today Sobota, 2017.12.16
Jeszcze kilka lat temu o możliwości porozmawiania ze swoim telefonem czy komputerem mogliśmy tylko pomarzyć, dziś jest to wręcz standardem. W programie "Trendy z Sieci" w Radiu Kraków porozmawiamy o najbardziej oczywistym z interfejsów - automatycznym rozpoznawaniu mowy. Bo przecież trudno o coś bardziej naturalnego w komunikacji niż język. Pójdziemy też o krok dalej i sprawdzimy jakie są możliwości interfejsów mózg–komputer, które wykorzystują do komunikacji z maszyną jedynie fale mózgowe człowieka. Kamil Wszołek zapraszam.

Gośćmi programu będą:

Prof. Piotr Augustyniak z Katedry Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie

oraz

dr Bartosz Ziółko z Katedry Elektroniki Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie i firmy Techmo.

Początek Trendów z Sieci: sobota 16.12.2017 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek.

Trendy z Sieci 09.12.2017: Bitcoin i gorączka e-złota

 • access_time 00:29:51
 • calendar_today Sobota, 2017.12.09
Bitcoin odnotowuje kolejne rekordy. Notowania przekroczyły już poziom 17 tysięcy dolarów! Gorączka złota trwa. Niektórzy zapowiadają, że bitcoin osiągnie poziom miliona dolarów, a niektórzy już przepowiadają pęknięcie bańki spekulacyjnej. Czy warto inwestować w kryptowaluty? Na to pytanie każdy inwestor musi odpowiedzieć sobie sam. Jednak przy podejmowaniu akurat tej decyzji ekonomicznej trzeba dobrze poznać środowisko informatyczne. Dlatego w najbliższym programie „Trendy z Sieci” w Radiu Kraków spróbujemy przybliżyć fenomen Bitcoina, od strony praktycznej, ekonomicznej i informatycznej. Początek Trendów z Sieci: sobota 09.12.2017 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek.

Gościem programu będzie Wojciech Kwiatek z P2P.Systems - Konsultant i programista systemów opartych o technologię blockchain, analityk rynku kryptowalut.

 

 

 

 

Trendy z Sieci 02.12.2017: Technologia w walce ze smogiem

 • access_time 00:03:10
 • calendar_today Sobota, 2017.12.02
Badania naukowe, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, a może Internet of things – czy technologia pomoże w walce o czyste powietrze?

Gośćmi programu będą:

- Jakub Bartyzel z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH Kraków
- Paulina Bąk z krakowskiego startupu Airly
- Tomasz Szymański - twórca aplikacji mobilnej na teefony z systemem Android "Powietrze Tarnów" i "Powietrze Tuchów".

Początek Trendów z Sieci: sobota 02.12.2017 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek

Trendy z Sieci 25.11.2017: Czy biometria gwarantuje bezpieczeństwo?

 • access_time 00:30:43
 • calendar_today Sobota, 2017.11.25
Popularność urządzeń cyfrowych rośnie z każdym dniem. Jedną z technologii, która przekłada się na życie i zwyczaje konsumentów jest biometria. Sprawdza się np. przy odblokowaniu telefonu komórkowego czy uwierzytelnianiu transakcji bankowej, ponieważ nie musimy pamiętać często skomplikowanego hasła. Pytanie czy biometria jest bezpieczna?

Gośćmi programu będą:
dr. Joanna Świebocka-Więk z katedry Informatyki Stosowanej i Fizyki Komputerowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Grzegorz Jasiulewicz Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Elektronicznego i Paweł Ogonowski z Alior Banku.

Początek Trendów z Sieci: sobota 25.11.2017 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek

Trendy z Sieci 18.11.2017: Robot Sophia dostał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej

 • access_time 00:38:24
 • calendar_today Sobota, 2017.11.18
Sztuczna inteligencja jest już rzeczywistością i potrafi uczyć się na własnych błędach szybciej niż człowiek. Dlaczego android bliźniaczo podobny do człowieka ma więcej praw niż kobiety w Arabii Saudyjskiej? Czy żyjemy u progu ery terminatorów? Czy społeczeństwo jest na to przygotowane? Na program Trendy z Sieci zaprasza Kamil Wszołek.

Gośćmi audycji Trendy z Sieci są: dr hab. Małgorzata Bogunia-Borowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zapraszamy.

 

 

Trendy z Sieci 04.11.2017: Hakerzy atakują!

 • access_time 00:19:40
 • calendar_today Sobota, 2017.11.04
Ten rok jest rekordowy pod względem aktywności hakerów na całym świecie. W programie więcej o ciemnej stronie internetu oraz zagrożeniach cyberprzestępczą działalnością hakerów.

Gościem będzie doktor Paweł Opitek - prokurator Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze, członek: Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, Centrum Technologii Blockchain przy Uczelni Łazarskiego oraz zespołu „Blockchain i kryptowaluty” przy Ministerstwie Cyfryzacji i ekspert Instytutu Kościuszki.

Początek Trendów z Sieci: sobota 04.11.2017 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek

Trendy z Sieci 28.10.2017: A może by tak rzucić to wszystko i zostać... programistą!

 • access_time 00:30:16
 • calendar_today Sobota, 2017.10.28
Wszechobecna digitalizacja wymaga programowania. Nowe technologie, które wkraczają praktycznie w każdą dziedzinę naszego życia wymagają programowania. Zapotrzebowanie na informatyków rośnie. Obserwując rynek można śmiało powiedzieć, że boom na programistów trwa…

Gościem audycji będzie dr. Paweł Skrzyński z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Katedra Informatyki Stosowanej Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

W programie także relacja z konferencji testerskiej TestDive, która odbyła się 24 października w Krakowie.

Początek Trendów z Sieci: sobota 28.10.2017 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek

Trendy z Sieci 21.10.2017: Drony [AUDIO]

 • access_time 00:32:00
 • calendar_today Sobota, 2017.10.21
Technologia sprawia, że drony już znajdują zastosowanie niemal w każdej dziedzinie życia. Kilka lat temu, gdy na rynku pojawiały się pierwsze tego typu konstrukcje, pozwalające niedrogim kosztem filmować i robić zdjęcia z powietrza, w temacie pilotażu panowała w zasadzie zupełna samowola. Teraz są przepisy i licencje. Jak zacząć przygodę z bezzałogowcami? – m.in. o tym porozmawiamy w najbliższej audycji.

Gośćmi programu są: Paweł Ćwiąkała z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Michał Wojas instruktor i ekspert w dziedzinie szkoleń.

Początek Trendów z Sieci: sobota 21.10.2017 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek

 

#TrendyzSieci 14.10.2017: Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC 2017 w Krakowie

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Sobota, 2017.10.14
- W tym tygodniu Kraków stał się centrum europejskiej debaty na temat cyberbezpieczeństwa. W stolicy Małopolski odbyło się Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC 2017. Wśród gości uczestniczących w spotkaniu warto wymienić premier Beatę Szydło, ministrów obrony narodowej i cyfryzacji, a także unijnego komisarza ds. bezpieczeństwa Sir Juliana Kinga czy Ambasadora Sorina Ducaru – zastępcę Sekretarza Generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa. W ciągu dwóch dni w Krakowie w forum uczestniczyło około 130 ekspertów i 1000 gości. W programie obszerna relacja z tego wydarzenia.

Początek Trendów z Sieci: sobota 14.10.2017 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek

#TrendyzSieci 07.10.2017: Testowanie oprogramowania

 • access_time 00:25:59
 • calendar_today Sobota, 2017.10.07
W programie Trendy z sieci opowiemy o testowaniu oprogramowania. Wszystko za sprawą konferencji Test Dive, która odbędzie się 24 października w Audytorium Maximum UJ w Krakowie. Prelegenci będą poruszać najnowsze zagadnienia w testowaniu, a gwiazdami konferencji będą Isabel Evans oraz Rex Black, znani eksperci w dziedzinie testowania.

Początek Trendów z Sieci: sobota 07.10.2017 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek

 

24 października 2017 roku w Krakowie w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się pierwsza edycja konferencji testerskiej TestDive. Organizatorem wydarzenia był krakowski oddział firmy Nokia, a osobami otwierającymi i zamykającymi konferencję - wiceprezes Mark Atkinson oraz kierownik krakowskiego ośrodka Krzysztof Persona. Patronat honorowy sprawowało Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych (SJSI).
W konferencji wzięło udział ponad 700 uczestników, dodatkowo jej bezpośrednią transmisję obejrzało ponad 200 osób, zarówno w kraju jak i za granicą.
Tematyka prezentacji przedstawionych podczas TestDive koncentrowała się wokół automatyzacji, sposobów testowania, rodzajów środowisk testowych oraz zarządzania testami.
Nadrzędnym celem konferencji Test Dive była integracja środowiska naukowego ze światem biznesu poprzez umożliwienie zawodowym testerom i pasjonatom, spotkań ze światowej klasy ekspertami w tej dziedzinie oraz otwartą dyskusję i wymianę doświadczeń. Zależało nam na stworzeniu miejsca wspierającego rozwój wiedzy o testach systemów informatycznych a także na podkreśleniu znaczenia testów w całym procesie wytwarzania oprogramowania.  Intencją konferencji jest również promocja innowacyjności oraz integracja lokalnego środowiska IT.
Osoby uczestniczące w konferencji mogły wysłuchać jedenastu wykładów – w tym dwóch kluczowych, zaprezentowanych przez Rexa Black’a („Two Case Studies in Non-GUI Test Automation”) oraz Isabel Evans („Quality in use: the beating heart of the user experience”). Swoją prelekcję na temat zarządzania planem naprawy katastrof wygłosił również przedstawiciel organizacji SJSI Wojciech Jaszcz. Pozostałe prezentacje zostały zgrupowane w dwa równoległe ciągi wykładów: „Nowoczesne środowisko testowe i automatyzacja testów” oraz „Metodyki testowania systemów IT”. Interakcja z uczestnikami była zapewniona przez Slido – narzędzie umożliwiające zadawanie pytań dotyczących wykładu poprzez stronę www.
Zarówno w czasie trwania prelekcji, jak i podczas przerw, dostępna była sala wystawowa, w której można było zobaczyć w działaniu produkty dostarczane przez firmę Nokia, a także zadać kilka pytań doświadczonym inżynierom oprogramowania pracującym z najnowocześniejszymi technologiami.
W związku z pozytywnym odzewem ze strony uczestników konferencji, krakowski ośrodek Nokii planuje zorganizować kolejną edycję konferencji TestDive w roku 2018.

Relacja z konferencji także w audycji Trendy z Sieci

 

#TrendyzSieci 30.09.2017: cyberbezpieczeństwo w sieci

 • access_time 00:14:43
 • calendar_today Sobota, 2017.09.30
W programie Trendy z sieci rozmawialiśmy o cyberbezpieczeństwie. W październiku w Krakowie odbędzie się CYBERSEC Forum 2017 - jedna z najważniejszych konferencji o cyberbezpieczeństwie w Europie. Gościem audycji była Izabela Albrycht Prezes Instytutu Kościuszki i przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Europejskiego i Polskiego Forum Cyberbezpieczeństwa.

W tym tygodniu przywódcy krajów Unii Europejskiej rozmawiali o wizji przyszłej Europy cyfrowej. W stolicy Estonii, Tallinie, odbył szczyt cyfrowy.

Estonia, która była gospodarzem spotkania, sprawuje półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Rozwój nowych technologii oraz cyfryzacja to jeden z priorytetów prezydencji Estonii.  Unijni przywódcy rozmawiali m.in. o cyberbezpieczeństwie, rozwoju administracji cyfrowej, nowoczesnej gospodarki i o wykorzystaniu wysoko wykwalifikowanych pracowników. Estonia chciałaby ustalić główne założenia, które miałyby zostać wcielone w życie do 2025 roku.

Początek Trendów z Sieci: sobota 30.09.2017 po godzinie 18:00. Zaprasza Kamil Wszołek

 

Trendy z Sieci 19.08.2017: Dzień pomocy humanitarnej - PAH organizuje spotkania z misjonarzami na Facebooku

 • access_time 00:27:13
 • calendar_today Sobota, 2017.08.19
O znaczeniu sieci i mediów społecznościowych w niesieniu pomocy do miejsc dotkniętych klęskami humanitarnymi opowie Michał Serwiński, z Polskiej Akcji Humanitarnej.

W "Trendach" rozprawimy się też z głośną wypowiedzią Elona Muska, szefa Tesli, który przekonywał, że "sztuczna inteligencja stwarza większe zagrożenie niż Korea Północna".

Początek Trendów z Sieci: sobota 19.08.2017 po godzinie 18:00. Zaprasza Karol Surówka

Trendy z Sieci 12.08.2017: Katastrofa wizerunkowa "Tigera". Nie ważne jak mówią, ważne żeby mówili? [AUDIO]

 • access_time 00:53:00
 • calendar_today Sobota, 2017.08.12
"1 sierpnia - dzień pamięci. Chrzanić to co było, ważne to co będzie" - taki napis pojawił się na profilu instagramowym napoju Tiger w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Za brak wyczucia i szacunku, producenta Tigera, wadowicką firmę Maspex, krytykowali wszyscy: od internautów, przez polityków aż po Powstańców i ich rodziny. Czy wywołanie skandalu było zamierzone? Czy rzeczywiście "nie ważne jak mówią, ważne żeby mówili"? Jakie są granice shockvertisingu?

Dla trendów z sieci katastrofę wizerunkową "Tigera" skomentowała Anna Watza z Planet PR. Była też mowa o kolejnych atakach facebookowego wirusa.

 

Emisja Trendów z Sieci: 12.08.2017 godziny 18:05. Prowadzący: Karol Surówka.

Trendy z Sieci 5.08.17: Jaka będzie bateria przyszłości? [AUDIO]

 • access_time 00:48:51
 • calendar_today Sobota, 2017.08.05
Wielordzeniowe procesory, obłędnie ostry obraz na ekranie, gigantyczna prędkość łącza - dzisiejsze smartfon przekracza najśmielsze wyobrażenia nawet sprzed kilku lat. Jedno zdaje się nie zmieniać: komórkę wciąż musimy średnio raz dziennie podłączyć do ładowania. Czy w końcu nadejdzie rewolucja w magazynowaniu energii?

Gościem Trendów z Sieci była prof. dr hab. inż. Janina Molęda z Katedry Energetyki Wodorowej wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Emisja Trendów z Sieci: sobota 5.08.17 godz. 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 29.07.2017: Smartfon w ręku uchodźcy - narzędzie ratujące życie [AUDIO]

 • access_time 00:48:12
 • calendar_today Piątek, 2017.07.28
BBC uruchomiło w sieci kampanię społęczną, w której pokazuje nam świat z perspektywy smartfona uchodźcy. Widzimy na ekranie poszukiwanie trasy, kontaktowanie się z rodziną, wymianę informacje w sprawie tego gdzie można się bezpiecznie udać. W Trendach mówiliśmy o tym, jaką rolę w podobnych kryzysach humanitarnych odgrywa smartfon - gościem był Michał Serwiński z Polskiej Akcji Humanitarnej.

 

 

 

Emisja Trendów z Sieci: sobota 29.07.2017. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 22.07.2017: Jak pomagać w sieci, by nie dać zarobić oszustom? [AUDIO]

 • access_time 00:52:18
 • calendar_today Sobota, 2017.07.22
Rusza portal #MądrzePomagam, wspierany przez wiele organizacji pożytku publicznego. Ma pomóc w wychwytywaniu fałszywych aukcji charytatywnych. To reakcja na skandal związany ze zbiórką #BojęSięCiemności. Miała to być pomoc dla chorego Antosia. Zaangażowało się w nią wielu celebrytów. Organizator zebrał pół miliona złotych. Jak się okazało - Antoś był fikcyjną postacią, a organizator aukcji pieniądze zabrał dla siebie.

W Trendach była też mowa o płatnej części facebooka - co zmieni się dla internautów?

Goście: Maciej Myśliwiec ze Stowarzyszenia Wzmacniacz, dr Michał Kudłacz z Uniwersytetu Ekonomicznego. Początek: sobota 22.07.2017, godz. 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 15.07.17: "Gangnam Style" zdetronizowany. "See you again" najpopularniejszym filmikiem w historii [AUDIO]

 • access_time 00:38:42
 • calendar_today Sobota, 2017.07.15
Piosenkę "See you again" oglądnęło już ponad 2,9 mld osób. Skąd biorą się takie internetowe superhity i wirale? Czy ich twórcy mieli po prostu szczęście, czy też były to perfekcyjnie wypromowane projekty skazane na sukces?

Poprzedni rekordzista, Gangnam Style koreańskiego artysty PSY:

 

Nowe youtubowy lider: Wiz Khalifa feat. Charlie Puth - "See you again":

 

 

Emisja: sobota 15.07.2017 godz. 18:05. Prowadzący Karol Surówka

Trendy z Sieci 8.07.2017: 10 lat temu zaczęła się smartfonowa rewolucja [AUDIO]

 • access_time 00:34:53
 • calendar_today Sobota, 2017.07.08
Mija dekada, odkąd zaprezentowany został pierwszy model iPhone'a. Dziś w Polsce zarejestrowanych jest już 60 mln inteligentnych komórek

O technologicznym wymiarze smartfonowej rewolucji w Trendach z Sieci opowiedział dr Jerzy Domżał, z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wpływ komórek na gospodarkę przeanalizował dr Michał Kudłacz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Emisja: sobota 8.07.2017 godz. 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 1.07.2017: Zmasowany cyberatak na Polskę, Niemcy i Ukrainę [AUDIO]

 • access_time 00:52:23
 • calendar_today Piątek, 2017.06.30
Kto stoi za atakiem, które sparaliżował tysiące serwerów i spowodował milionowe straty u przedsiębiorców? Jak możemy się chronić przez kolejnymi atakami W Trendach z Sieci skomentowali to specjaliści: Kamil Sadkowski, z krakowskiego laboratorium antywirusowego ESET; oraz dr inż. Marcin Niemiec, z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

Emisja Trendów z Sieci: w sobote 1.07.2017 godz. 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 17.06.2017: Polubienia i obserwujący do kupienia w automatach. Internetowej "walucie" grozi inflacja? [AUDIO]

 • access_time 00:06:00
 • calendar_today Sobota, 2017.06.17
W sieci hipermarketów w Moskwie można kupić "obserwujących" i "polubienia" na portalu społecznościowym Instagram. O wartości tej internetowej "waluty" opowiedział Maciej Myśliwiec, specjalista w dziedzinie mediów społecznościowych ze stowarzyszenia Wzmacniacz.

Mowa była też kolejne przypomnienie w sprawie cyberbezpieczeństwa: tym razem, przed hackerami podszywającymi się pod naszych znajomych.

Początek Trendów z Sieci: sobota, 17.06.2017 godzina 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 10.06.2017: Facebook i Twitter mają bardziej zdecydowanie walczyć z terroryzmem [AUDIO]

 • access_time 00:52:37
 • calendar_today Piątek, 2017.06.09
Apel o ścisłą współpracę z organami ścigania do portali społecznościowych wystosowała po zamachach w Londynie z ubiegłej soboty premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Jak ważne dla międzynarodowego terroryzmu są serwisy społecznościowe?

W programie była mowa też o internetowym tropieniu pedofili przez małopolską policję. Do zatrzymań dochodzi niemalże klażdego tygodnia.

Goście: Dariusz Nowak, mł. insp. Jan Klima. Początek: sobota 10.06.17 godz. 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 2.06.2017: Kobiety, do komputerów! [AUDIO]

 • access_time 00:46:55
 • calendar_today Piątek, 2017.06.02
Krakowska szkoła programowania postanowiła prowadzić darmowe szkolenia dla Pań. Powód: wciąż wiele firm informatycznych zdominowanych jest przez mężczyzn.

O to skąd wynikają te dysproporcje i jak wkroczyć do świata informatycznego zapytaliśmy programistki Katarzyną Jarmołkowicz i Annę Połeć. W programie mowa była również o wirtualnej rzeczywistości. W tym tygodniu posłużyła w Małopolsce do szkolenia strażaków i przeprowadzenia wykładów. A jaka jest przyszłość tej technologii?

Goście: Katarzyna Jarmołkowicz, Jakub Jakubowicz, Anna Połeć, Jan Argasiński. Początek: sobota 3.06.2017 godz. 18:05. Prowadzący Karol Surówka

Trendy z Sieci 27.05.2017: Systemy zastępują pracowników, ale ludzi i tak brakuje [AUDIO]

 • access_time 00:52:34
 • calendar_today Piątek, 2017.05.26
W Małopolsce powstają systemy które wspomagają albo nawet zastępują ludzi. Ale podobne robobezrobocia na razie nie musimy się obawiać.

W programie mowa była też o abonamentach i mikropłatnościach Czy jesteśmy gotowi płacić za treści w sieci?

Emisja sobota 27.05.2017. Goście: Łukasz Wróbel, WEBCON; Anna Watza, Planet PR. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 20.05.2017: Internet oszalał, Wiedźmin będzie serialem [AUDIO]

 • access_time 00:53:23
 • calendar_today Czwartek, 2017.05.18
Jeden krótki wpis w sieci na portalu społecznościowym sprawił, że internet oszalał. Gigant serialowy i internetowy Netflix ogłosił, że stworzy serial na podstawie serii Wiedźmin. Opowiadania Andrzeja Sapkowskiego już wcześniej zainspirowały polskich twórców gier komputerowych do stworzenia gry komputerowej, która również stałą się światowym hitem.

O fenomenie Wiedźmina opowiedział Bolesław Racieński  z Instytutu Sztuk audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W prograwie mowa była również o cyfrowych muzeach. Już jeden na pięć eksponatów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa jest dostępnych w internecie. Więcej opowiedział Jacek Salwiński, zastępca dyrektora MHMK.

Emisja sobota: 20.05.17, godzina 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

 

Trendy z sieci 13.05.17: Kilka sposobów na rozpoznanie fake news [AUDIO]

 • access_time 00:52:26
 • calendar_today Piątek, 2017.05.12
Portal Facebook przygotował listę zasad, które powinniśmy wykorzystać jeśli nie chcemy nabrać się na "fake news", czyli nieprawdziwe wiadomości. Rady te skomentowała w Trendach z Sieci specjalistka w dziedzinie mediów społecznościowych, szefowa działu Nowe Media w Radiu Kraków Jowita Gałka.

Mowa była też o wojnie twórców aplikacji komórkowych o tak zwaną "pierwszą stronę". Jak się bowiem okazuje - statystyczny Kowalski na co dzień używa jedynie sześciu aplikacji smartfonowych. O "idealnej apce" w programie opowiedzieli Łukasz Majewski z VML Poland oraz Magdalena Grochala z Symetria PR.

Emisja: sobota 13.05.2017 godz. 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 6.05.17: Czy globalna wioska rzeczywiście stanie się globalna? [AUDIO]

 • access_time 00:39:11
 • calendar_today Piątek, 2017.05.05
"Geoblokady" w sieci mają zostać zniesione. Pracuje nad tym Unia Europejska. Czyli - różnice dostępu do filmów i muzyki w Polsce, Niemczech czy Wielkiej Brytanii mają być mniejsze.

W programie mowa była też o ważnym wyroku Sądu Najwyższego w sprawie obraźliwych komentarzy w internecie.

 

Goście: mecenas Michał Jaworski, Anna Watza. Początek: sobota 6.05.17 godz. 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 29.04.17: Nadchodzi koniec ery CD [AUDIO]

 • access_time 00:43:01
 • calendar_today Piątek, 2017.04.28
Sprzedaż piosenek w sieci w ubiegłym roku przyniosła większy dochód, niż sprzedaż tradycyjnych płyt. Jak zmieni to rynek muzyczny?

W programie mowa była też o smartfonomanii w Polsce: na 38 milionów Polaków przypada blisko 60 milionów smartfonów.

 

Goście: dr Michał Kudłacz, Maciej Myśliwiec. Początek: sobota 29.04.17, godz. 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 15.04.17: Jak powstrzymać fake news? [AUDIO]

 • access_time 00:48:10
 • calendar_today Piątek, 2017.04.14
Facebook chce dać użytkownikom narzędzie do usuwania nieprawdziwych informacji. Te wyrządzają coraz większe szkody, o coraz częściej decydują o losie polityków i firm.

W programie mowa była też o nadmierze banerów w mieście. Czy reklamowanie się na bilbordach ma jeszcze sens?

Goście: Łukasz Majewski, Marek Tobolewski. Początek: sobota 15.04.17 godzina 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 1.04.2017: Krakowianie mistrzami w zgłaszaniu wykroczeń pr5zez internet [AUDIO]

 • access_time 00:39:52
 • calendar_today Sobota, 2017.04.01
Nikt w Polsce tak chętnie nie korzysta z cyfrowej mapy zagrożeń, jak Krakowianie. Tylko w tym roku mieszkańcy stolicy Małopolski zaznaczyli na niej 6000 miejsc, w których doszło do wykroczeń bądź przestępstw. Policja tymczasem już pracuje nad uruchomieniem aplikacji, które dodatkowo ułatwiłyby kontakt z mundurowymi. Czy dzięki sieci wszyscy staniemy się policjantami?

Gościem Trendów z Sieci był mł. insp. Sebastian Gleń. Powiemy tez o nowej ustawie hazardowej - czy obstawianie meczów będzie jeszcze legalne? Wyjaśnił mec. Wojciech Piwowarczyk.

Początek 1.04.2017 godz 18:05. Prowadzący Karol Surówka

Trendy z Sieci 25.03.17: "Błękitny wieloryb": internetowy mit, który z winy mediów stał się prawdą [AUDIO]

 • access_time 00:49:46
 • calendar_today Piątek, 2017.03.24
Nieprawdziwe artykuły coraz częściej realnie wpływają na rzeczywistość. Przykładem może być "błękitny wieloryb": internetowy mit o grze, która rzekomo doprowadza nastolatków do samookaleczeń. Zaczęło się od nierzetelnego artykułu na rosyjskim portalu, który został zacytowany tysiące razy. Efekt: młodzi tą historią zaczęli się inspirować. Już kilka osób w Małopolsce wyrządziło sobie krzywdę.

Niebezpieczny fenomen "błękitnego wieloryba" skomentował Michał Kuźmiński, zastępca redaktora naczelna Tygodnika Powszechnego. W programie sprawdziliśmy też co sprawia, że obiekty stają się kultowe. Najstarsze Vespa świata na internetowej aukcji może osiągnąć cenę nawet do 300 tysięcy euro. Więcej opowiedział Łukasz Wilczyński z Planet PR.

Początek trendów: sobota 25.04.17, godzina 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 18.03.2017: Jakość dźwięku - lepszy streaming, CD czy winyl? [AUDIO]

 • access_time 00:47:16
 • calendar_today Piątek, 2017.03.17
W programie sprawdziliśmy jak dobry jest dźwięk w sieci. Porównaliśmy serwis streamingowy, winyl i płytę CD. Była też mowa o używaniu komórek za kółkiem. Przekazaliśmy również policyjne ostrzeżenie w sprawie sextingu wśród nastolatków.

Goście: dr Paweł Małecki, Joanna Ziaja, Katarzyna Cisło. Emisja: sobota 18.03.17 godzina 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 11.03.17: Prowokacja Jakóbiaka - geniusz czy żenada? [AUDIO]

 • access_time 00:51:42
 • calendar_today Wtorek, 2017.03.07
Znany polski youtuber Łukasz Jakóbiak zrobił psikusa internautom i wkręcił ich, że był gościem znanego amerykańskiego show, Ellen. Wybudował w tym celu studiu i wynajął aktorkę, która wcieliła się w prowadzącą. Genialny sposób na promocje, czy żenująca walka o sławę?

 

 

W programie powiedzieliśmy również o przenoszeniu się zakupów do sieci: coraz więcej Polaków kupuje przez internet nie tylko elektronikę czy książki, ale też produkty spożywcze i ubrania. Czy to szansa czy zagrożenie dla gospodarki?

Goście: dr Michał Kudłacz, Anna Watza. Start: sobota 11.03.17 18:05. Prowadzący Karol Surówka

Trendy 4.03.17: Dlaczego wifi jest takie wolne? [AUDIO]

 • access_time 00:49:38
 • calendar_today Piątek, 2017.03.03
60% internautów uważa, że ich internet w pracy jest zbyt wolny - wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal CNET. W Trendach z Sieci zastanowiliśmy się co wpływa na prędkość internetu i czy są jakiekolwiek granice prędkości łącza.

Mowa była też o upadku wizerunkowym najpopularniejszego youtubera w historii, pewdiepie, oraz o zamieszaniu wokół nowego logo Krakowa.

Goście: dr Jerzy Domżał, AGH; dr Piotr Kleczkowski, AGH; Anna Watza, Planet PR.

Początek: sobota 4.03.17 pogodzinie 18:00. Zaprasza Karol Surówka

Trendy z Sieci 25.02.17: Czy roboty zabiorą nam pracę? [AUDIO]

 • access_time 00:52:11
 • calendar_today Piątek, 2017.02.24
Kolejne sieci handlowe wprowadzają automaty, które są w stanie częściowo zastąpić żywych pracowników. Choć na razie w Polsce nie ma "bezrobocia technologicznego", zdaniem specjalistów to jedynie kwestia czasu.

"Robobezrobocie" skomentował w Trendach z Sieci znany informatyk i automatyk, prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W programie zastanowialiśmy się również, w jaki sposób walczyć z internetowym hejtem: w prokuraturze toczą się dziesiątki postępowań w sprawie obraźliwych stron i wpisów na portalach społecznościowych. Najwięcej kontrowersji wywołała strona "Mistrzostwa świata w szkalowaniu papieża". Czy z takimi stronami należy walczyć za wszelką cenę? Czy też w sieci jest miejsce na wszystkie treści, nawet na te uważane za skandaliczne i obraźliwe?

Emisja: sobota 25.02.17 godz. 18:05. Goście: prof. Ryszard Tadeusiewicz z AGH, Łukasz Majewski z VML, Magdalena Grochala z Symetria PR, mecenas Michał Jaworski. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 18.02.17: Hater - aplikacja, która łączy tych, co nienawidzą [AUDIO]

 • access_time 00:46:58
 • calendar_today Wtorek, 2017.02.14
Hater to aplikacja dla samotnych, szukających drugiej połówki. Jest jednak zupełnie inna, niż wszystkie podobne programy. Wcześniej szukaliśmy partnerek i partnerów na podstawie wspólnych zainteresowań. Hater dobiera osoby które... nienawidzą te same rzeczy. Czy to znak czasów?

W programie była też mowa o nowej kampanii Polskiej Akcji Humanitarnej. W sieci obejrzały ją już setki tysięcy osób. Czy udane inicjatywy w serwisach społecznościowych to sposób na społeczną znieczulicę?

 

Goście: Michał Serwiński z PAH, psycholog społeczny dr Jerzy Rosiński. Początek: sobota, 18.02.17, godz. 18:05. Zaprasza Karol Surówka

 

 

Trendy z Sieci 11.02.17: Polski system bankowy zaatakowany przez hakerów [AUDIO]

 • access_time 00:51:56
 • calendar_today Piątek, 2017.02.10
W październiku ubiegłego roku na serwery Komisji Nadzoru Finansowego zostało wgrane złośliwe oprogramowanie. Wykryto je dopiero po kilku miesiącach. Kto był autorem oprogramowania? Do czego służyło? Zapytaliśmy dra Marcina Niemca, z katedry telekomunikacji AGH.

W programie mowa była również o święcie reklamy, czyli finale Super Bowl LI w stanach zjednoczonych. Czy reklama telewizyjna jeszcze ma sens? Skomentował to Łukasz Majewski, z VML Poland.

Emisja: sobota 11.02.17 godz. 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 7.01.2017: Cyberzagrożenia na 2017 rok oraz internet rzeczy [AUDIO]

 • access_time 00:49:49
 • calendar_today Wtorek, 2017.02.07
Cyberataki wkraczają na nowy poziom. Specjaliści są zgodni, że nowy rok przynosi nowe zagrożenia w sieci. Zagrożone są między innymi wybory we Francji czy w Niemczech, ale też nasze domowe urządzenia. W tym wydaniu programu Trendy z Sieci była też mowa o internecie rzeczy. Inteligentyny dom sterowany komórką, przewidujący nasze potrzeby? To nie przyszłość, a teraźniejszość.

Goście: dr inż. Andrzej Ożadowicz, mgr inż. Jakub Grela, Dominik Skokowski. Emisja: 7.01.2017, godzina 18:05.

Trendy z Sieci 14.01.17: Memy przeciwko smogowi, przesyt bilbordów i reklam [AUDIO]

 • access_time 00:40:38
 • calendar_today Wtorek, 2017.02.07
Jaką rolę w informowaniu o smogu odgrywają memy? W Trendach z Sieci była też mowa o reklamach: czy bilbordy cokolwiek dają? Czy nadmiar reklam w sieci bardziej szkodzi firmom, niż pomaga?

Goście: specjaliści w dziedzinie marketingu - Łukasz Majewski, VML Poland; Anna Watza, Planet PR. Emisja: 14.01.17, godzina 18:05.

Trendy z Sieci 21.01.17: "123456" i "qwerty", czyli najpopularniejsze hasła szyfrujące w sieci [AUDIO]

 • access_time 00:51:37
 • calendar_today Wtorek, 2017.02.07
Top10 internetowych szyfrów wykorzystywanych przez młodych Polaków. Na pierwszym miejscu, niezmiennie 123456. W tym wydaniu Trendów z Sieci mowa była również o "zespole odstawiennym" u dzieci, którym odebrano smartfona.

Goście: psycholog społeczny dr Jerzy Rosiński, dr inż. Marcin Niemiec z Katedry Telekomunikacji AGH. Emisja: 21.01.17, godzina 18:05.

Trendy z Sieci 4.02.17: Maxi długi z mikropłatności [AUDIO]

 • access_time 00:40:51
 • calendar_today Piątek, 2017.02.03
Polacy coraz chętniej słuchają legalnej muzyki i oglądają legalne filmy - wynika ze statystyk przygotowanych przez firmę Sony. Co pokonało piratów? Nie zabezpieczenia i policja, ale... serwisy streamingowe. Okazuje się, że łatwiej jest na płacić miesięczny abonament niż kupować pojedyncze filmy. Z innej metody korzystają producenci gier: oferują darmowe gry, w których ukryte są mikropłatności. Dla wielu młodych to jednak jest pułapka - nieświadomie w sieci wydają fortunę.

W programie mowa była też o nowym rekordzie Facebooka, z którego korzysta już... 2 mld osób na całym świecie.

Goście: dr Michał Kudłacz, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowe; Anna Watza, Planet PR

Data emisji: 4.02.17 godzina 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 28.01.17: "Najcenniejsi są młodzi rodzice" czyli co o nas wiedzą reklamodawcy [AUDIO]

 • access_time 00:48:49
 • calendar_today Piątek, 2017.01.27
Specjalistę w dziedzinie Marketingu, Dominika Karbowskiego z Selectivva zapytaliśmy o to jak wiele o nas wiedzą reklamodawcy. Jak się okazuje: cennym źródłem informacji o nas są... aplikacje w komórkach.

W programie była też mowa o przejęciu włądzy przez Donalda Trumpa na oficjalnym twitterowym koncie @POTUS (President of the United States - Prezydent Stanów Zjednoczonych). Czy 8 lat tweetowania Baracka Obamy poszło na marnę? Sprawę skomentował Maciej Myśliwiec, specjalista w dziedzinie marketingu ze stowarzyszenia Wzmacniacz.

Data emisji: sobota 28.01.17 godzina 18:05. Prowadzący: Karol Surówka.

Trendy z Sieci 17.12.16: Specjalista ostrzega, nie róbmy zakupów przedświątecznych przez komórkę! [AUDIO]

 • access_time 00:26:00
 • calendar_today Piątek, 2016.12.16
Zdaniem Witolda Rakoczego z wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji smartfony są znacznie gorzej chronione niż komputery. Co za tym idzie: większe jest ryzyko, że podczas dużych zakupów padniemy ofiarą oszustów.

W tym wydaniu "Trendów" mowa była też o nowej platformie instruktażowej facebooka dla rodziców, oraz o tym, czy "podawanie dalej" informacji o Aleppo to rzeczywista pomoc, czy strata czasu. 

Goście: Witold Rakoczy, AGH; Maciej Myśliwiec, stowarzyszenie Wzmacniacz; Tadeusz Szczepaniak, Polska Akcja Humanitarna.

Emisja: 17.12.17, 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci: 10.12.16: Czy jesteśmy u progu sztucznej inteligencji? [AUDIO]

 • access_time 00:41:05
 • calendar_today Piątek, 2016.12.09
O tym kiedy komputer można uznać za inteligenty opowiedział znany krakowski informatyk i automatyk, prof. Ryszard Tadeusiewicz, z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W tym wydaniu "Trendów" mowa była też o naganie Komisji Europejskiej dla Facebooka, Twittera i Microsoftu - za zbyt opieszałe usuwanie internetowego hejtu.

Goście: prof. Ryszard Tadeusiewicz, AGH; Łukasz Majewski, Paweł Loedl, VML Poland.

Emisja: 10.12.16, godz. 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

 

 

Trendy z Sieci 3.12.2016: Czy plastikowy dowód osobisty przejdzie w Polsce do lamusa? [AUDIO]

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Piątek, 2016.12.02
Ministerstwo cyfryzacji przygotowuje platformę mDokumenty - znajdą się tam m.in. dowód osobisty i nasze dokumenty samochodowe. W tym wydaniu "Trendów" mowa była też o najnowszym kalendarzu Pirelli - tym razem modelki przedstawiono bez makijażu. Czy to początek końca sztucznego piękna w sieci?

Goście: Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji; Anna Watza, Planet PR.

Emisja: 3.12.16 godz. 18:05. Prowadzący: Karol Surówka

Trendy z Sieci 26.11.2016: Facebookowy wirus oraz co zrobić, jak dostaniemy niechciany prezentu kupiony w sieci

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Czwartek, 2016.11.24
To brzmi jak koszmar nałogowych internautów: wirus podszywa się pod naszego znajomego, wysyła nam link. Jak w niego klikniemy, hackerzy widzą wszystkie nasze operacje na komputerze. W ostatnim tygodniu ten koszmar stał się jednak rzeczywistością...

Władze portalu przekonują, że problemem się uporały. O rady dla internautów, na wypadek powrotu podobnego wirusa, poprosiliśmy Kamila Sadkowskiego, analityka zagrożeń z laboratorium antywirusowego ESET.

W sobotnim program będą też ważne informacje dla tych, którzy chcą oddać nieudany prezent kupiony przez internet. Kiedy możemy oddać towar? Czy możemy oderwać metkę? Czy musimy zachować paragon? O to zapytaliśmy prawnika, mecenasa Michała Jaworskiego.

Najnowsze wydanie programu Trendy z Sieci w sobotę 26.11.2016 po godzinie 18:00. Zaprasza Karol Surówka

Trendy z Sieci 19.11.2016: #Movember, #OEES, ekowizerunki firm oraz tweetowanie prezydentów

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Piątek, 2016.11.18
W najbliższym wydaniu Trendów z Sieci będzie o absurdalnych akcjach internetowych - skąd się biorą, kto na tym zarabia? Powiemy też o akcji zapuszczania wąsów dla zdrowia, oraz o "eko" wizerunkach firm - był to jeden z głównych tematów pierwszej edycji Open Eyes Economy Summit w Krakowie. Na koniec porównamy obecność w mediach społecznościowych Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy.

Goścmi będą Mateusz Zmyślony z "Eskadry" i Krzysiek Orski z działu Nowe Media Radia Kraków. Start po 18:00 - Zaprasza Karol Surówka!

Trendy z Sieci 12.11.2016: Internet w szoku po #AmerykaWybiera

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Czwartek, 2016.11.10
Będzie też o e-sportach - czyli nowej dziedzinie sportu, w której najlepsi zarabiają równie dobrze, jak mistrzowie tenisa.

Gośćmi "Trendów" będą Marcin Węc i Witold Alda. Start w sobotę po 18:00 w Radio Kraków. Zaprasza Karol Surówka!

Trendy z Sieci na początek listopada: Dzień Wszystkich Świętych, #FitListopad i #LEGREAL

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Piątek, 2016.11.04
Będzie też o Start #KRK Up - czyli o krakowskim tygodniu ze StartUpem - będzie sporo cennych rad dla młodych, którzy mają dobry pomysł i chcą go przekuć na dochodowy biznes.

Start po 18:00 w Radiu Kraków. Zaprasza Karol Surówka!

Trendy z Sieci 29.10.16: Czy zbliża się koniec gotówki?

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Piątek, 2016.10.28
Blisko połowa Polaków w ostatnim tygodniu dokonała transakcji na swoim koncie bankowym za pośrednictwem komórki, a ponad połowa "millenialsów" prawie nie używa gotówki. Czy nadchodzi koniec ery drukowania pieniędzy? O tym, między innymi, powiemy w najbliższym wydaniu programu "Trendy z Sieci".

Będzie też o #twitteroff, czy atacku hackerskim na twittera, o końcu portalu Vine oraz o znaczeniu serwisów społecznościowych dla organizacji charytatywnych. Start po wiadomościach i 18:00 w Radio Kraków. Karol Surówka - zapraszam!

Trendy z Sieci 22.10.16: Selfie jednak nie jest samolubne?

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Piątek, 2016.10.21
Twierdzi tak grupa badaczy z Australii, cytowanych przez dziennik Guardian. Przeanalizowali 5000 selfie na portalach społecznościowych. Ich zdaniem jedynie 10% z nich służyło "samopropagandzie", pozostałe były jedynie "relacją z dnia", "wpisem z podróży" czy "ironicznym selfie"

Czy to oznacza, że selfie jednak nie jest samolune? W najbliższych trendach z sieci skomentuje to dr Jerzy Rosiński, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Gościem "trendów" będzie też Jowita Gałka z działu Nowe Media Radia Kraków - wyjaśni jak funkcjonują tweety sponsorowane. Karol Surówka - zapraszam!

 

 

Trendy z sieci 15.10.16: #Widelec, #POLARM, #DylanNobel oraz wybuchające komórki

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Piątek, 2016.10.14
Wypowiedzieć Bartosza Kownackiego o tym, że Francuzi uczyli się od nas widelcem jeść, mało efektywne zwycięstwo Polski nad Armenią w eliminacjach mistrzostw świata oraz literacka nagroda Nobla dla Boba Dylana - to najpopularniejsze tematy z polskiej części Twittera, które omówimy w najbliższym wydaniu "Trendów z Sieci".

Będzie też o wychodzenie z potężnych kryzysów wizerunkowych - przy okazji wybuchających komórek jednego z czołowego producentów moblinych gadżetów.

W tym tygodniu Trendy z Siecie skomentują Anna Watza i Mateusz Zmyślony

K.S.

Skracanie tekstów i "włoska robota": już jutro pierwsze "Trendy z Sieci"!

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Piątek, 2016.10.07
Już jutro rusza nowy program w Radiu Kraków - "Trendy z Sieci". Zajmiemy się nowościami i zmianami w świecie wirtualnym, powiemy też o najgorętszych tematach polskiej części internetu z ostatniego tygodnia - w pierwszym wydaniu będzie między innymi o hasłach #WłoskaRobota i #Coldplay. Tylko dla młodych (chociażby duchem).

W pierwszym wydaniu powiemy m.in. o decyzji wydawców Washington Post: polecili swoim dziennikarzom skracanie teksów w sieci do 1,5 tysiąca znaków. Czy młodym nie chce się czytac, czy też zawsze już woleliśmy obrazki? Komentarza we tej sprawie udzielą Łukasz Majewski i Paweł Loedl. Najpolarniejsze hasła i tematy z ostatniego tygodnia skomentuje Maciej Myśliwiec.

Początek pierwszych "Trendów z Sieci" w sobotę 8.10.16 po godzinie 18:00. Zaprasza Karol Surówka!