Radio Kraków

Podcasty

"Słownik schulzowski", czyli zaproszenie do imperium Schulza

W rok Brunona Schulza przedstawiamy pierwszy w historii słownik, poświęcony mistrzowi z Drohobycza, autorstwa Włodzimierza Boleckiego, Jerzego Jarzębskiego i Stanisława Rośka. Pomysł Słownika wyrósł z doświadczeń przeciwstawnych: z poczucia bogactwa i poczucia niedostatku. "Terytorium schulzologii powiększa się coraz bardziej. Ten rozrost wyraża się w mnogich, nierzadko ekscentrycznych interpretacjach, w licznych pracach cząstkowych i szczegółowych. Brak jednak ciągle, pośród tego, co się o Schulzu pisało i pisze, ujęć syntetycznych." - piszą autorzy. O książce rozmawiali Tadeusz Marek i Anna Piekarczyk.

"Janina Turek Życie zapisane w 745 zeszytach" - czyli o księgowości własnego życia

Dziennik Janiny Turek "sprowadza się do suchej, detalicznej inwentaryzacji życia, dotyczącej tematów ważnych dla autorki. Był pisany w latach 1943-2000, zajmuje 745 zeszytów i dzieli się na 36 kategorii", pisze w albumie towarzyszącym trwającej w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK wystawie Maria Anna Potocka. To opowieść o jednej z najgłośniejszych bohaterek polskiego reportażu. O albumie rozmawiają Tadeusz Marek i Paweł Sołtysik.

"Zniknięcia" Georges'a Pereca pierwszy raz w polskim przekładzie

W listopadzie nakładem wydawnictwa Lokator ukazała się w polskim przekładzie jedna z najsłynniejszych książek francuskiego pisarza, członka grupy OuLiPo - Georgesa Pereca. Jej tytuł to "Zniknięcia", zaś najważniejsza osobliwość polega na tym, że próżno szukać w niej samogłoski .... Detektywistyczna powieść Pereca uznawana jest z najdłuższy lipogram w historii literatury a równocześnie dzieło niemalże nieprzetłumaczalne. W "Tomach i tomikach" o "Zniknięciach" mówił Tadeusz Marek

"Wiersza na murach 2010-2020. Antologia" - opowieść o tym, że na Brackiej "nie tylko pada deszcz"

O antologii "Wierszy na murach" rozmawiali: Anna Piekarczyk, Paweł Sołtysik i Tadeusz Marek

"Preparator" w Nocnych Delikatesach

 • access_time 00:01:10
 • calendar_today Piątek, 2015.09.04

Hubeert Klimko-Dobrzaniecki
"Preparator"
Od deski do deski 2015

W tomach i tomikach zapowiadamy Nocne Delikatesy w Radiu Kraków. Bo w nich  pierwsza tej jesieni premiera. Zaczynamy od mocnej prozy jednego z najciekawszych polskich autorów Huberta Klimko-Dobrzanieckiego. "Preparator" to spowiedź mężczyzny odsiadującego w więzieniu wyrok za morderstwo. Spowiedź jest relacją z życia, opowieścią o dorastania w opresyjnym domu, o trudnym kontakcie z rodzicami  i jeszcze  trudniejszym z apodyktyczną siostrą. Zawód preparatora przeszedł z ojca na syna, chociaż o specjalizacji ojca przygotowującego zwłoki do pochówku bohater dowiedział się dość późno, bo naznaczone społecznym piętnem  miejsce pracy utrzymywane było w tajemnicy.
Jak skomplikowane dzieciństwo odcisnęło się na życiu głównego bohatera, czego zabrakło w jego życiu, kiedy samotność i izolacja przerodziła się w zło? Na takie pytania szukamy odpowiedzi czytając beznamiętną, jednostajną i prawie nieprzerywaną pytaniami historię życia tytułowego preparatora.

W Nocnych Delikatesach  w nocy z soboty na niedzielę słuchamy obszernych fragmentów książki, która ukazała się w dokumentalnej serii nowego wydawnictwa. W konstruowaniu powieści  Hubert Klimko-Dobrzaniecki posłużył się prawdziwą  historią łódzkiego dewianta. Czyta Juliusz Chrząstowski.

 

 

Mroźna opowieść z dalekiej Laponii

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Środa, 2015.01.07

Olivier Truc
"Ostatni Lapończyk"
Przełożyła Ewa Kaniowska
Czarna Owca 2014

Współczesna Laponia, styczeń, jasno robi się przez kilkanaście, potem kilkadziesiąt minut. W niewielkim norweskim  miasteczku Kautokeino dochodzi najpierw do kradzieży bezcennego, lapońskiego, szamańskiego bębna, a potem do morderstwa na hodowcy reniferów. Sprawę bada para policjantów, którzy na co dzień zatrudnieni sa w charakterze policji reniferów i zajmują się przede wszystkim rozstrzyganiem sporów miedzy hodowcami. On, to doświadczony policjant, miejscowy Lapończyk, ona to młoda funkcjonariuszka przeniesiona z południa, ale wychowana w twardych warunkach  norweskiego fiordu. Wkrótce okazuje się, że kradzież i morderstwo mogą mieć ze sobą związek, a sprawa zatacza coraz szersze kręgi i czasowe i geograficzne. Razem z bohaterami przenosimy się w siedemnasty wiek,  potem w czasy przed drugą wojną światową, kiedy po raz kolejny tereny na północy Europy stały się atrakcyjne dla geologów. Policjanci pokonują setki kilometrów między trzema państwami Norwegią, Szwecją i Finlandią, szukają śladów, śledzą historię geologicznych odkryć i tożsamościowych problemów Lapończyków.

Niezwykle sugestywnie opisana historia. Wiatr, mróz i śnieg i bezkresne bezludne tereny. Facynująca historia i mroźna egzotyka. Kraj uznawany za najlepsze miejsce do życia i problemy, które od Oslo dzielą nie tylko tysiące kilometrów. Na mapę zaglądamy z niedowierzaniem wielokrotnie w czasie lektury.

Olivier Truc, francuski dziennikarz; od 1994 roku mieszka w Sztokholmie jako korespondent „Le Monde” i „Le Point”. Specjalizuje się w polityce i ekonomii, kręci też filmy dokumentalne dla telewizji. Wydał wcześniej dwie książki z reportażami."Ostatni Lapończyk"to jego pierwsza powieść.

Tomy i tomiki: "Czasy secondhand"

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Wtorek, 2014.11.04
Losy zwykłych ludzi przeplecione z historią. Rosja po pierestrojce opowiedziana przez jej obywateli pełnych rozczarowań, frustracji ale tez nadziei.

Swietłana Aleksijewicz
Czasy secondhandu. Koniec czerwonego człowieka
Czarne 2014

Najnowsza książka białoruskiej pisarki i dziennikarki jest wyzwaniem dla wszystkich, którzy próbują zrozumieć to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.
Aleksijewicz cofa się w swoich opowieściach o kilkadziesiąt lat wstecz. W relacjach różnych ludzi przypomina czym był Związek Radziecki przed pierestrojką. Jak żyło się różnym ludziom w miastach, wsiach, robotnikom, nauczycielom, artystom, żołnierzom, młodym i starym. Co zrobił z nimi system, w którym przeżywali całe swoje życie, nie znając innej drogi. Na jej książkę składają się bardzo prywatne opowieści bardzo różnych bohaterów. A ona szuka odpowiedzi na pytanie kim jest homo sovieticus  i jak nowe czasy go zmieniły.
Oddaje głos wielu ludziom. To oni odtwarzają obraz przejścia od Gorbaczowa przez Jelcyna do Putina. Aleksijewicz raczej nie komentuje, nie opisuje, nie prowadzi. Cierpliwie wysłuchuje opowieści: bolesnych, strasznych, wzruszających świadectw  i dokumentuje je tworząc z nich zbiór będący kawałkiem historii Rosji.
W wywiadzie dla Radia Kraków Swietłana Alesijewicz powiedziała:
W ogóle każdą książkę piszę w gatunku, który sama nazwałam powieścią głosów. Tworzę obraz jakiegoś czasu składający się z wielu relacji. Zwykle książkę piszę siedem - dziesięć lat. Po tym jak do wladzy doszedł Gorbaczow i jego następcy, ludzie stali się bardziej rozmowni, otwarci na historię i przeszłość. I to właśnie wykorzystuję
Kiedy upadło imperium, czy takiej właśnie wolności oczekiwaliśmy? – pyta autorka. „Nagle wszystko dookoła całkiem się zmieniło: szyldy, przedmioty codziennego użytku, pieniądze, flaga… Sam człowiek też jest inny.”
Każdego rozmówcę Aleksijewicz pytała o wolność. Co innego znaczy to słowo dla tych, którzy urodzili się w ZSRR, co innego dla młodych. Nie mają wspólnych doświadczeń.
Starzy mówią: „mamy w głowie wzorzec radziecki. Nowej Rosji nie rozumiemy”.
Powoli rośnie nostalgia za tym co radzieckie. Zapotrzebowanie na Związek Radziecki. Pojawia się moda na wszystko, co radzieckie.
„Minęło sto lat i znowu przyszłość nie jest na swoim miejscu. Dostały się nam czasy używane, czasy secondhand” – pisze Aleksijewicz we wstępie. 

Boska Greta - lata amerykańskie

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Wtorek, 2014.08.26
Fabularyzowana biografia słynnej aktorki. Opowieść jej asystentki i powierniczki.

Betonowy Kraków w powieści kryminalnej

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2014.08.25
Gaja Grzegorzewska powraca w mocnej, mrocznej książce. Tropy prowadzą na Osiedle, czyli Kraków jakiego nie pokazujemy turystom.

Bestsellerowy kryminał Katarzyny Bondy

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Czwartek, 2014.07.03
Tomy i Tomiki: Polska następczyni skandynawskich mistrzów

Fascynująca wyprawa po smaki świata

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Środa, 2014.07.02
Historyczna książka o kuchni

Absurdalna historia szwedzkiego stulatka

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Wtorek, 2014.07.01
Tomy i Tomiki: idealna książka na wakacje

Cały świat w sali porodowej

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Czwartek, 2014.05.08
Tomy i tomiki: fascynujące rozmowy z położnymi

Jan Pelc "...będzie gorzej"

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2014.02.10
Nowość wydawnictwa Czarne

"Echa" Wojciecha Bonowicza

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Piątek, 2014.02.07
Nowe wiersze wydane przez Biuro Literackie

"Pojechane podróże. Szalone wyprawy Trzech Żywiołów"

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Środa, 2013.12.11
Na początek wakacji bardzo podróżnicza książka. Jej pomysłodawcą jest Marek Tomalik, dziennikarz, podróżnik, od lat zafascynowany przede wszystkim Australią, o której pisze też książki.

"Legendy żydowskiego Krakowa"

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Środa, 2013.12.11
Krakowskie wydawnictwo przygotowało zbiór tekstów będących opowieściami o dziejach miejsc i ludzi, których najczęściej w Krakowie już nie ma.

David Ebershoff. "Dziewczyna z portretu"

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Środa, 2013.12.11
Powieść amerykańskiego pisarza jest oparta na prawdziwej historii duńskiego małżeństwa malarzy Grety i Einara Wegenerów. Historia rozgrywa się w latach 20. XX wieku. Einar przy zdecydowanej i pełnej poświęcenia współpracy i pomocy żony postanawia zmienić płeć.

Anna Janko. "Pasja według św. Hanki"

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Środa, 2013.12.11
Nowa książka nagradzanej i wyróżnianej autorki. Bohaterka, tytułowa Hanka, to kobieta czterdziestoletnia, żona, matka. I kryzys wieku średniego, który prowadzi ją do roli kochanki.

"Kuba i Mela. Dodaj do znajomych"

 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Środa, 2013.12.11
Przed Dniem Ojca propozycja prezentu dla taty. Popularny dziennikarz napisał kolejną książkę, w której bohaterami są jego dzieci.