O książce Danuty Danek - "Tajemnica miłości romantycznej. Zygmunt Krasiński i Delfina Potocka" wydanej nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria - mówił Tadeusz Marek
"Na okrężnych drogach. Tłumaczenie literackie i jego światy" to esej polskiego literaturoznawcy i tłumacza, w którym fenomen przekładu literackiego i jego wnikliwa analiza stają się podstawą swoistego studium kultury europejskiej i współczesnych prądów politycznych. W "Tomach i tomikach" o książce opowiada Tadeusz Marek.
Dziwne jest serce kobiece… tom 3 Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej kończy niezwykłą sagę rodzinną spisywaną przez sześćdziesiąt –lat. Autorka, w powojennej sytuacji politycznej kraju, podejmuje z mężem raz jeszcze wyzwanie pracy zawodowej, tym razem w Ząbkowicach Śląskich. Owdowiała ostatnie dziesięć lat życia spędza w Krakowie. Bohaterami, jak w całej trylogii, są prawdziwe osoby, a tłem autentyczne wydarzenia.
Z Rafałem Skąpskim - wnukiem autorki, który wspomnienia spisał i opracował rozmawia Katarzyna Fortuna.
Choć jego nazwisko kojarzymy głownie z adresowaną do dzieci i młodzieży litearturą fantasy, nie sposób przejść obojętnie obok zbioru opowiadań dedykowanego dorosłym. Tom zapomniany, mimo, iż autor uznawał "Zwierciadło..." za jedno z najważniejszych swoich dzieł. Niedawno ukazało się pierwsze polskie wydanie książki, w tłumaczeniu Jerzego Korpantego. Na przechadzkę po labiryncie Endego zaprasza Tadeusz Marek.
Pierwsza powieść belgijskiej pisarki Veroniki Mabardi i opowieść o ciszy, która obnaża ułomność słów. O relacjach, w których to, co najprawdziwsze pozostaje - no właśnie - niewypowiedziane. Poetycka historia dziewczynki, która po śmierci matki przestaje mówić i zostaje wysłana do kobiety mieszkającej blisko lasu na czas "powrotu do świata" - tak piszą o książce Mabardi polscy wydawcy. W Radiu Kraków historię tę przybliża Tadeusz Marek.
Umberto Eco w wydaniu - jak mówi Tadeusz Marek - "kompaktowym i piekielnie błyskotliwym". W najnowszym wydaniu cyklu "Drugie zapiski na pudełku od zapałek", prywatka i zachęta do wizyty w antykwariatach.
O fragmentach słynnego traktatu o malarstwie renesansowego mistrza w wyborze i przekładzie Leopolda Staffa słuchaczom Radia Kraków opowiadał Tadeusz Marek.
O towarzyszącym trwającej w MOCAK-u wystawie albumie, w którym obok "XIęgi Bałwochwalczej" znaleźć można osobiste rysunki Brunona Schulza a także serię jego autoportretów, na których próżno szukać zlęknionego światem człowieczka - mówi Tadeusz Marek.