Radio Kraków

Technicznie rzecz ujmując


RSS

Środowe spotkanie w tym cyklu poruszają tematy szeroko pojęte ze światem IT, nowej technologii, gadgetów elektronicznych, oprogramowania przydatnego w każdym domu.W prostych słowach i przy pomocy znakomitych ekspertów rozmawiamy i podpowiadamy jak zrozumieć cyfrowy świat.

Podcasty

Gadgety w kuchni

Multicooker – prawdziwą rewolucje przezywają turbo-hiper-prosto-gotujące urządzenia. Kiedyś istniała tylko jedna firma która sprzedawała nam taką koncepcje gotowanie a teraz możemy wybierać w zależności od naszego portfela no i podniebienia.

Zakup nie jest tani od 700 zł do kilku tysięcy. Multicoockery przeważnie oferują nam setki a nawet tysiące przepisów, których możemy użyć. Wystarczy wykonywać kolejne kroki z załączonej książki kucharskiej lub eksperymentować, ze wszystkim tego konsekwencjami. Droższe modele książkę kucharką mają wbudowaną w urządzenie. Na wyświetlaczu krok po kroku mówią nam co robić.

Nie zawsze się udaje, ale chyba łatwiej gotować w ten sposób osobom, które normalnie w kuchni się nie przydają. Nie kwestionują poprawności przepisu.  Niezbędna jest umiejętność czytania ze zrozumieniem, tak więc – wbrew słowom reklamy - nie jest to rozwiązanie dla każdego.

Zostańmy przy gadgetach kuchennych – jeżeli podczas wakacji kupowali państwo pieczonego ziemniaka za 15 zł, który został sprytnym urządzeniem pokrojony a potem smażony na głębokim oleju, to chyba mam tu przygotowaną istotną informację. Taką małą korbkę, która przerabia ziemniaka w sprężynkę o dużym potencjale finansowy, bo raczej nie kulinarnym, mogą państwo kupić za 10 zł. Nie wiem czy w domu dzieci będą nadal zainteresowane tak dziwną frytką, ale zawsze mogą państwo otworzyć biznes na Floriańskiej czy przy Krupówkach. Najlepiej zaraz obok misia z którym zdjęcie można zrobić za 40 zł.

Wśród gadgetów do kuchni nic więcej mnie już nie zaskoczyło. No może tylko konewka z której można lać sos lub oliwę do sałatki. Jest niezbędna w domu…

vegetables-gb05dd5386_1920.jpg (244 KB)

Podniebny HOTEL

Zapewne "spam" internetowy już proponował Państwu inwestycje w nieruchomość taką jak apartament, czy hotel, aby w ten sposób pomnażać swoje pieniądze.

Są jednak tacy inwestorzy i inżynierowie którzy mierzą wyżej, znacznie wyżej.

Hasham Al-Ghaili z Jemenu zaprezentował koncepcje hotelu który mógłby za sprawą nuklearnych silników utrzymywać się w powietrzu non stop, przez okrągły tydzień. Hotel wygląda jak przerośnięty samolot, ale jest niczym Titanic wyposażony we wszelkiego rodzaju luksusy. Ma tam być teatr, kino, wyjątkowy taras widokowy, centrum handlowe, basen, restauracje i mały szpital. Na paliwo nuklearne zrzuci się 5 tys. jednorazowo zabieranych pasażerów i nie wiem tylko czy będą bilety last minute. Na te chwilę możemy cieszyć się ładną wizualizacją, samolotu któremu wprawdzie nie straszne góry lodowe, ale który powinien pamiętać o przykrym losie starszego brata, który też chciał naginać prawa fizyki.

Czy mnie słyszysz? Test dla naszego ucha, sprawdź teraz!

Wirtualne mieszkanie w telefonie

Nie ukrywam, że czasami z zazdrością zerkam, jak wyświetlacz telefonu zastępuję młodym użytkownikom komputer. Te małe ekrany pozwalają grać - co oczywiste, organizować swoje życie, przygotować plan ćwiczeń czy nawet napisać zadanie domowe przy pomocy kciuka.

Zwykle jednak często zapominamy, że telefon to nie tylko aparat fotograficzny i rozliczne funkcje komunikacyjne.

Całkiem dobrze sprawdza się także jako narzędzie projektowania. Możemy projektować zarówno pojedynczą klepkę parkietu, poszczególne meble, fundamenty naszego domu lub całą budowle. Zanim jednak obśmiejemy te koncepcje, proszę tego posłuchać.

Jestem bardziej niż pewien, że w Państwa przeszłości zatrudniali fachowców, którzy mieli za zadanie przeprowadzić remont mieszkania, domu. Wyjaśniamy fachmanowi która farba ma się znaleźć i w którym miejscu na ścianie. Gdzie należy przykleić tapetę w groszki a gdzie w kotki. Które kafelki w łazience a które w ubikacji. Po pewnym czasie wracamy aby obejrzeć efekt końcowy  i z przerażeniem dostrzegamy, że roztargnieni wykonawcy zawiesili nam kotki w salonie, płytki przywarły, ale nie w tym pomieszczeniu a farbę chyba sami źle dobraliśmy. Jak w tym nieszczęściu pomagają aplikacje do projektowania?

Wybieramy i uruchamiamy appkę, włączamy budowania obrysu mieszkania 3D. Potem już tylko wystarczy wodzić wskaźnikiem na wyświetlaczu po pokoju albo nawet po całym mieszkaniu. W ten sposób szybko tworzymy projekt, który będzie zawierał ściany, drzwi, okna naszego mieszkania. Aplikacja sama obliczy metraż wszelkich powierzchni. Jest do przydatne także gdy chcemy wynająć lub sprzedać mieszkanie. Pomiar nie będzie idealny, jednak w ten sposób, gdy będziemy w sklepie budowalnym a pracownik zapyta nas o powierzchnie na która potrzebujemy farbę lub tapetę, to wystarczy, że zerkniemy do aplikacji. Możemy także zamieścić wyprowadzenia wody, parapety, kaloryfery, wyłączniki świateł. Wszystko to, co uniemożliwia nam ustawienie  wymarzonych mebli a o czym zwykle nie pamiętamy. 
W łazience, kuchni możemy sami przykleić nasze wirtualne kafelki na budowanym projekcie, robiąc im wcześniej zdjęcie aby wyglądały realistycznie na ekranie.

Aplikacje te są zatem wystarczającym narzędziem, aby wyobrazić sobie coś, czego inaczej dostrzec nie potrafimy. Zwłaszcza, że dysponują one ogromną ilością bibliotek w której mieszkają wirtualne meble, kwiaty, ozdoby, sprzęt AGD oraz inne przedmioty, które możemy ustawić w naszym wirtualnym mieszkaniu. Pewnie nie znajdziemy identycznych jak nasze, ale te co są, możemy skalować. Mogą więc udawać nasze meble, które będziemy potem przymierzać na ekranie zamiast jeździć po nowej podłodze szafą, łóżkiem czy starym dębowym biurkiem, szukając dla niego optymalnego miejsca.

Na samym końcu robimy realistyczną wizualizacje lub projekt 2D, który przekazujemy wykonawcy, dzięki czemu nie usłyszymy zdania “Pan mówił to wcześniej inaczej...”

 

Gdzie ukryć nasiona dla następnych pokoleń?

  • access_time 00:08:11
  • calendar_today Czwartek, 2020.10.01
Z pomocą przychodzi Norwegia współczesna "Arka Noego".

"Nowe" prawo budowlane

  • access_time 00:08:25
  • calendar_today Czwartek, 2020.09.17
Prawo budowlane jest jednym z najczęściej modyfikowanych aktów prawnych. Jakie zmiany wchodzą od 19 września 2020 roku ? Na to pytanie odpowie Marek Tarko - Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP.

Szybciej coraz szybciej

  • access_time 00:00:00
  • calendar_today Poniedziałek, 2015.08.24
Technologia 5G jest następcą znanego nam LTE (4G). Obecnie to „pieśń przyszłości” która musi nastąpić. Nasze wymagania co do prędkości przesyłania danych ciągle przecież rosną.