Radio Kraków

#ŚwiadomeWybory


RSS Spotify

Przed nami wybory parlamentarne 2023, w których będziemy decydować o przyszłości Polski. Rozstrzygnięcie tego, przy czyim nazwisku postawimy krzyżyk, powinno być świadome. W Radiu Kraków rozmawiamy więc z politologami, ekonomistami, medioznawcami i ekspertami od wizerunku. Pytania ważne, jak oddane głosy! Analizujemy, poddajemy w wątpliwość, a wnioski pozostawiamy słuchaczom.

Podcasty

Barbara Golanko: mężowie zaufania muszą okazać specjalne zaświadczenie wystawione przez komitet wyborczy

Nawet kilkanaście osób w komisji wyborczej, do tego mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni — podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych w komisjach może być tłoczno. Cel jest jednak jeden — pilnowanie prawidłowego przebiegu głosowania. Czym różnią się zadania mężów zaufania i obserwatorów społecznych od przedstawicieli komisji wyborczej? - o to Barbarę Golanko, Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie pytał Bartłomiej Bujas.

Anna Gomola: tegoroczne wybory parlamentarne będą droższe niż 4 lata temu

Wybory parlamentarne w 2019 roku kosztowały 172 miliony złotych. Tegoroczne będą jeszcze droższe — informuje Anna Gomola z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. To efekt nie tylko inflacji, ale także marcowych zmian w kodeksie wyborczym, ponieważ wzrasta liczba lokali, w których można będzie oddać głos. Nieco taniej — bo tego samego dnia, przy okazji głosowania na posłów i senatorów — wyjdzie organizacja referendum. Kosztowna może być jednak sama kampania referendalna. Ekonomistka zaznacza, że partie polityczne mają na tym polu ogromne możliwości.

Piotr Litwin: obecność fake newsów sprawia, że coraz mniej sobie ufamy

W dyskusjach podczas kampanii wyborczych często padają wypowiedzi, które mijają się z prawdą. Fake newsy są umieszczane celowo i zawsze przyświeca temu określony cel — zazwyczaj zdyskredytowanie opozycji. O najgłośniejszych manipulacjach na świecie i jej współczesnych technikach — z Piotrem Litwinem ze Stowarzyszenia Demagog rozmawiał Mateusz Bożek.

Prof. Andrzej Piasecki: jedynka na liście to gwarancja sukcesu

Zastanawialiście się Państwo, dlaczego część kandydatów startuje do sejmu poza miejscem swojego zamieszkania i czemu od razu staje się liderem listy?