Radio Kraków

Rozmowy


RSS Spotify Google Podcast

Rozmowy Radia Krakow - na każdy temat!

Podcasty

Łukasz Kmita po kolejnym przegranym głosowaniu: "Gdybym to ja był zdrajcą, wstydziłbym się wyjść po chleb"

- Decyzję o tym, kto jest kandydatem, podejmuje kierownictwo partii - tak Łukasz Kmita, poseł PiS i kandydat tej partii na marszałka Małopolski, odpowiedział na pytanie o to, czy po raz trzeci będzie się ubiegał o to stanowisko. Łukasz Kmita w środowym głosowaniu już po raz drugi nie został poparty przez członków własnej partii. Za jego kandydaturą opowiedziało się 17 radnych, a klub PiS ma w Sejmiku 21 przedstawicieli. "Musimy się wewnętrznie zastanowić, jakie decyzje podjąć. Czasem w środku meczu jest zero do dwóch, ale liczę, że ostateczny wynik będzie satysfakcjonujący dla PiS" - mówił Kmita. Małopolski szef PiS w porannej rozmowie Radia Kraków powiedział też, że rozłamowców czekają poważne konsekwencje. "Skoro oni chcą kwestionować decyzje Jarosława Kaczyńskiego, to prędzej, czy później poniosą odpowiedzialność" - stwierdził Kmita.

Wspomnienie o Halinie Bortnowskiej

Gościem Jacka Bańki był Edward Nowak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL. Jak mówił w programie O tym się mówi, Halina Bortnowska była mu bardzo bliska. Filozofka, teolożka, publicystka, uczestniczka ruchu ekumenicznego zmarła w środę w wieku 92 lat.

Gabriela Olszowska: Nauczyciele ciągle nie zarabiają godnie. To zawód specjalny

- Nauczyciele wciąż nie zarabiają godnie. To jest zawód specjalny, powinien mieć szczególnie wysoko postawione wymagania, natomiast wynagrodzenia wciąż są zbyt niskie - stwierdziła w Radiu Kraków małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska. "Mamy niepokojące zjawisko odchodzenia młodych osób z pracy. To jest zawód bardzo wyczerpujący. Gdybym mogła, zapłaciłabym nauczycielom dwa razy więcej, niż zarabiają teraz" - dodała. Nauczyciel początkujący - po podwyżkach - zarabia 4908 zł brutto. Pensja minimalna od lipca wynosić będzie 4300 złotych.

Miłosz Motyka: Jarosław Kaczyński wskazał na Łukasza Kmitę. Nie interesuje go Małopolska

- Na najbliższej sesji sytuacja w sejmiku województwa się wyklaruje. Myślę, że sam Łukasz Kmita zobaczy, że nie ma wystarczającej większości, by zostać marszałkiem województwa. To, co dzieje się w Sejmiku, to sytuacja kompromitująca dla całej formacji Prawa i Sprawiedliwości - mówił w porannej rozmowie z Radiem Kraków Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, a także radny sejmiku małopolski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. "Jeśli są w PiS radni, którzy nie chcą by sprawy Tokarni czy Krakowa były rozstrzygane w Warszawie przez Jarosława Kaczyńskiego, czy przez sekretarza generalnego PiS, to mogą rozmawiać z nami. Żaden sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej czy PSL nie będzie przyjeżdżał łamać kręgosłupów miejscowym radnym" - dodał Motyka.

Marek Sowa: Jak PiS nie wybierze swojego marszałka, my podejmiemy taką próbę

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:13
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.06.17
- Jest wielce prawdopodobne, że próba wyboru marszałka Małopolski po raz kolejny okaże się nieskuteczna - oceniał na antenie Radia Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa. W maju Sejmik Małopolski po raz pierwszy wybierał marszałka województwa. Choć PiS ma w sejmiku większość, jedyny kandydat - poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita - nie otrzymał potrzebnej liczby głosów. Po tym fiasku stanowisko stracił szef struktur PiS w Małopolsce Andrzej Adamczyk. Jego następcą został Łukasz Kmita. Dziś radni sejmiku ponownie będą wybierać marszałka. Kmita jest jedynym kandydatem. "Jeśli dziś się nie uda, podjęte zostaną jeszcze dwie, trzy próby wyboru marszałka. Jeśli to się nie uda, będzie komisarz i nowe wybory" - mówił poseł Sowa w porannej rozmowie Radia Kraków.

Ryszard Śmiałek: Wybory wygrywa się w małych miasteczkach i na wsiach. 20 km za Krakowem mamy 2-3%

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:38
 • calendar_today Czwartek, 2024.06.13
- Nie da się wygrać wyborów jedynie w dużych aglomeracjach - mówił na antenie Radia Kraków Ryszard Śmiałek, współprzewodniczący małopolskiej Nowej Lewicy i małopolski wicewojewoda. W niedzielnych wyborach Lewica uzyskała niewiele ponad sześć procent głosów i wywalczyła trzy mandaty. "Zdecydowała o tym nie najlepsza kampania i tak zwany trójskok wyborczy. W ciągu niespełna roku mieliśmy nieustanną kampanię przed trzema kolejnymi wyborami. Do tego scena polityczna coraz bardziej się polaryzuje, żyjemy konfliktem między Koalicją Obywatelską a PiS" - mówił Ryszard Śmiałek w porannej rozmowie Radia Kraków.

Paweł Śliz: Jako Koalicja 15 października dostaliśmy czerwoną kartkę od wyborców

- Wszyscy dostaliśmy czerwoną kartkę podczas wyborów 9 czerwca, szczególnie Trzecia Droga - przyznał na antenie Radia Kraków Paweł Śliz, poseł Trzeciej Drogi z Polski 2050. Trzecia Droga wywalczyła niespełna siedem procent głosów, co przełożyło się na trzy mandaty w Parlamencie Europejskim. "60 procent wyborców Trzeciej Drogi nie poszło do wyborów, do czwartego mandatu zabrakło nam 12 tysięcy głosów. Teraz jest czas na refleksję, na zastanowienie się. Jeśli pokażemy, że naprawdę zależy nam na rozliczeniu poprzednich rządów i na naprawie kraju, powinniśmy przekonać wyborców" - mówił poseł Śliz w porannej rozmowie Radia Kraków. Zapewnił, że rozstanie Polski 2050 z PSL nie jest na razie rozważane.

Jagna Marczułajtis-Walczak: W Małopolsce PiS nadal wiedzie prym, ale liczy się wynik ogólnopolski

- To wygrana naszych wyborców - tak o wyniku wyborów do Parlamentu Europejskiego mówiła na antenie Radia Kraków nowowybrana posłanka Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego, Jagna Marczułajtis-Walczak. W skali całego kraju Koalicja Obywatelska wygrała o niespełna jeden punkt procentowy z PiS-em. W okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie, wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując ponad 44 procent poparcia. Na Koalicję Obywatelską padło niespełna 27 procent głosów. "Tu nadal PiS wiedzie prym, ale liczy się wynik ogólnopolski. Jako Europejska Partia Ludowa będziemy najważniejszą siłą w Parlamencie Europejskim. 15 października walczyliśmy o Polskę, 9 czerwca walczyliśmy o Europę" - mówiła Jagna Marczułajtis-Waklczak w porannej rozmowie Radia Kraków.

Janusz Majcherek: Ludzie wybrali G. Brauna dla beki? Takie interpretacje też słyszałem, że głosuje się na Brauna dla hecy

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:43
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.06.10
- Niska frekwencja oznacza, że najwięcej głosu mają żelazne elektoraty. Tym razem elektorat proeuropejski zdołał się nieco bardziej zmobilizować niż antyeuropejski - tak wyniki wyborów komentował na antenie Radia Kraków profesor Janusz Majcherek, politolog i filozof z Akademii WSB. Wybory wygrała Koalicja Obywatelska. Poparło ją nieco ponad 37 procent wyborców, PiS niewiele ponad 36 procent, Konfederację ponad 12 procent. Trzecia Droga uzyskała niespełna 7 procent głosów, a Lewica ponad 6. Koalicja Obywatelska ma mieć 21 europosłów, PiS 20, Konfederacja 6, a Trzecia Droga i Lewica po trzech. "Być może elektorat Trzeciej Drogi został w domu, nie jest tak zdeterminowany jak żelazne elektoraty największych partii. Słaby wynik Trzeciej Drogi i Lewicy oznacza, że będą one teraz mniej znaczyć w koalicji rządowej w Polsce" - oceniał profesor Majcherek w porannej rozmowie Radia Kraków.

Jacek Sokołowski: Żelaznych elektoratów nic nie przekona, że białe jest czarne a czarne jest białe

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:58
 • calendar_today Piątek, 2024.06.07
- To nie jest kampania, która jakoś szczególnie angażuje Polaków - mówił na antenie Radia Kraków dr Jacek Sokołowski, politolog i prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Jeśli w niedzielę będzie niska frekwencja, a wiele na to wskazuje, że do głosowania pójdą jedynie ci, którzy są najbardziej zdeterminowani, czyli żelazny elektorat, to wydarzenia na granicy nie wpłyną na wynik. Jeśli frekwencja byłaby wyższa, te wydarzenia wpłyną na wynik głosowania do parlamentu Europejskiego" - mówił doktor Sokołowski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Tomasz Terlikowski: nie można powiedzieć, że arcybiskup Marek Jędraszewski jest twarzą polskiego Kościoła

Trudno jest znaleźć w Polsce kogoś, kto nie kojarzyłby jego osoby. Jest też jednym z najczęściej cytowanych przedstawicieli kościoła. Dla jednych "Książę niezłomny", dla innych człowiek, który doprowadził do nieznanego wcześniej na taką skalę sojuszu ołtarza z tronem. O książce "Arcybiskup. Kim jest MAREK JEDRASZEWSKI" - wydawnictwa Znak z jej autorem Tomaszem Terlikowskim rozmawia Anna Łoś

Jej premiera będzie w przyszłym tygodniu, a inne wątki biografii i spuścizny krakowskiego metropolity pojawią się dziś jeszcze na antenie Radia Kraków po 22 w audycji Duchowe Koło Kultury. 

Krzysztof Jan Klęczar: Głupawy wyczyn posła Brauna mnie nie zdziwił. To się musiało spotkać ze sprawną odpowiedzią

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:09
 • calendar_today Czwartek, 2024.06.06
- Do końca kampanii wyborczej pozostaję na urlopie wypoczynkowym. Jesteśmy na ostatniej prostej. Lubię swoją pracę, lubię być wojewodą, ale działam w strukturach partyjnych, jestem członkiem krajowych władz Polskiego Stronnictwa Ludowego i wojewódzkim prezesem PSL, dlatego startuję do Brukseli. Do wyborów idą najsilniejsi, to dla mnie przywilej startować - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków, wojewoda Małopolski, Krzysztof Jan Klęczar. W tym, że ze swoimi oponentami politycznymi komunikuje się za pośrednictwem oficjalnej strony urzędu wojewódzkiego, nie widzi nic złego. Tak było w przypadku Grzegorza Brauna z Konfederacji i zerwania ukraińskiej flagi z Kopca Kościuszki.

Katarzyna Matusik-Lipiec: Ludzie nie są rozczarowani działaniami rządu, są zmęczeni kolejnymi wyborami. To maraton

- Ludzie są już zmęczeni wyborami, mamy taki trochę maraton. Stąd premier Donald Tusk apelował wczoraj, podczas wiecu w Warszawie, by pójść na głosowanie. To nie zmęczenie nowym rządem - przekonywała w Radiu Kraków, posłanka PO, Katarzyna Matusik-Lipiec. "Czy 4 czerwca, jako rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce, powinien być dniem wolnym od pracy, to kwestia dyskusji" - mówiła posłanka. W sprawach krakowskich i roszadach kadrowych w magistracie posłanka Platformy nie widzi nic złego, że były szef krakowskiej PO został nowym dyrektorem magistratu. "Paweł Sularz to dobry specjalista, kierował cmentarzami komunalnymi, obronił doktorat" - mówiła Katarzyna Matusik-Lipiec. Podkreślała, że nowy prezydent Krakowa ma prawo wybierać sobie swoich współpracowników.

Łukasz Gryga: opóźnienie terminu wprowadzenia Strefy Czystego Transportu to działanie na korzyść mieszkańców

Krakowscy radni dyskutują nad przesunięciem terminu wejścia w życie uchwały wprowadzającej Strefę Czystego Transportu na terenie miasta. Początkowo ograniczenia dotyczące wjazdu do Krakowa miały zostać wprowadzone już 1 lipca. Prezydent Aleksander Miszalski chce aby nowe regulacje weszły w życie 1 stycznia 2026 roku. O zamieszaniu wokół Strefy Czystego Transportu z Łukaszem Grygą z Zarządu Transportu Publicznego rozmawia Bartłomiej Ziaja

Mariusz Krystian: Co by było, gdybym zasiadał w Sejmiku i miał zagłosować na marszałka? To gdybologia

- W tym momencie skupiamy się na wyborach do Europarlamentu. Wybór marszałka małopolski jest na drugim planie - mówił poranny gość Radia Kraków, poseł PiS Mariusz Krystian. "W PiS-ie toczy się dyskusja, to też dowód na to, że nasze ugrupowanie jest partią demokratyczną" - mówił Krystian. "Nie będę gdybał, co by było, gdybym zasiadał w Sejmiku i miał zagłosować na marszałka" - mówił poranny gość.

Maciej Gdula: Cieszę się, że Lewica ma dobrą wiceprezydentkę Krakowa. Nie trzeba pokazywać sporów

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:08
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.06.03
- Nie złamałem żadnego przepisu, bo nie było żadnej uchwały zarządu Rady Miejskiej wskazującej kandydata na wiceprezydenta Krakowa - tak profesor Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego z Nowej Lewicy komentował w Radiu Kraków kontrowersje związane z nominacją Marii Klaman. Jej powołanie wywołało mocne dyskusje wśród polityków lewicy. "Myślę, że się pogodzimy, Maria Klaman to bardzo dobra kandydatura, ma też spory kredyt zaufania wśród mieszkańców Krakowa" - mówił Gdula, powołując się na wpisy w mediach społecznościowych.

Norbert Kaczmarczyk: Politycy dzisiejszej opcji rządowej powinni być podsłuchiwani dla ich dobra

- Politycy powinni być podsłuchiwani dla ich dobra, także politycy obecnej koalicji rządowej - przekonywał na antenie Radia Kraków poseł Suwerennej Polski Norbert Kaczmarczyk. W ten sposób skomentował informacje o użyciu przez poprzednie władze systemu Pegasus. Zarzuty dotyczące kupowania programu Pegasus z pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości ma usłyszeć były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zapowiedział kolejne wnioski. "Za pracę parlamentarną w swoim okręgu politycy mają odpowiadać. Poseł ma przecież pomagać" - w ten sposób poseł Kaczmarczyk komentował w porannej rozmowie Radia Kraków informacje o wykorzystaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości w okręgach wyborczych polityków Suwerennej Polski.

Miłosz Motyka: Daniel Obajtek nie zrozumiał, że czasy bezkarności się skończyły

- To wyjątkowy pokaz bezczelności ze strony Daniela Obajtka. On nie zrozumiał, że czasy bezkarności się skończyły - mówił na antenie Radia Kraków wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka z PSL. Były prezes Orlenu ma być dziś przesłuchany przez sejmową komisję śledczą do spraw afery wizowej. Komisja chce go zapytać o zatrudnianie obcokrajowców przy inwestycjach koncernu. Obajtek zapowiedział, że na posiedzeniu komisji się nie stawi, gdyż nie dostarczono mu skutecznie wezwania. Nie chce też być - jak stwierdził - małpą w cyrku Michała Szczerby. Zapowiedział, że stawi się przed komisją po wyborach. "Oczekujemy sprawczości od służb, policja powinna tu działać z determinacją. Wezwanie uda się dostarczyć niezależnie od tego, gdzie się schowa Obajtek" - zapowiadał wiceminister Motyka w porannej rozmowie Radia Kraków.

Konrad Berkowicz: Żaden poważny polityk nie powinien mówić, że my nigdy nie możemy wyjść z UE

- Właśnie dlatego startujemy do Unii Europejskiej, bo chcemy zablokować unijne dyrektywy ślepo realizowane przez polski rząd - mówił w Radiu Kraków poseł Konfederacji, Konrad Berkowicz, jedynka na listach tego ugrupowania w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. "Skupiamy się na tym, by bronić interesów Polski i by wrócić do Unii, do której wchodziliśmy. Miała to być wspólnota wolnych ojczyzn, wspólny handel i wspólne podróżowanie. A nie Zielony Ład, czy sztywno narzucane krajom przez Komisję Europejską dyrektywy. Liczymy na mandat z naszego okręgu. Dwójką na liście jest Grzegorz Braun. Każdy z nas robi happeningi w innym stylu" - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków Konrad Berkowicz.

Lekarze operujący przy pomocy robotów Da Vinci to prawdziwa elita. Wśród nich są medycy krakowskich szpitali

Są szkoleni jak piloci F-16, bez przestrzeni na ewentualne pomyłki. Chirurdzy operujący pacjentów przy pomocy robotów Da Vinci, należą do elitarnego grona lekarzy. Poza treningami na symulatorach, operatorzy ćwiczą na kadawerach i organizmach zwierzęcych. System Da Vinci pojawił niedawno w Uniwersyteckim Centrum Robotyki Pediatrycznej Szpitala Dziecięcego w Procimiu. Przy pomocy robota operują też chirurdzy Szpitala im. Rydygiera w Krakowie - wśród nich Ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa dr Marcin Opławski. Jak przyznaje, historia powstania systemu Da Vinci nie jest związana z leczeniem szpitalnym. O szczegóły pytała Joanna Gąska