Radio Kraków

Rozmowy


RSS Spotify Google Podcast

Rozmowy Radia Krakow - na każdy temat!

Podcasty

Łukasz Smółka: Poprzez porozumienie z Ministerstwem Kultury, Teatr Słowackiego się rozwinie, będą środki na inwestycje

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:13:22
  • calendar_today Poniedziałek, 2024.09.02
- Dzięki porozumieniu z ministerstwem kultury Teatr będzie się rozwijał - tak marszałek Małopolski Łukasz Smółka mówił o Teatrze Słowackiego w Krakowie. Umowa władz województwa z resortem kultury przewiduje, że od nowego roku Teatr Słowackiego stanie się sceną narodową. Ministerstwo do jego funkcjonowania ma dopłacać 10 milionów złotych rocznie, a Krzysztof Głuchowski pozostanie dyrektorem placówki przez najbliższe trzy sezony. "Kiedy jest dialog, dwie strony dochodzą do porozumienia. Teatr czeka wiele wyzwań, potrzebne są inwestycje, między innymi remont dachu" - mówił marszałek Smółka w porannej rozmowie Radia Kraków. Zapowiedział powołanie zespołu, który zajmie się przygotowaniami do budowy w Krakowie nowej filharmonii. "Chciałbym, żebyśmy w kolejną kadencję weszli już z gotowym projektem" - zapowiadał marszałek Smółka.

Marek Sowa: Żałuję wulgaryzmów pod adresem PiS na Campusie, ale wśród młodych ludzi to popularna melodia

- Wulgaryzmy na silent disco, wybuczany minister obrony - stało się. Żałuję, że miało to miejsce - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej, komentując wydarzenia na imprezie Campus Polska Przyszłości. "To spotkania młodych ludzi z ludźmi kultury, polityki i biznesu. Duże wydarzenie i chciałbym, żeby właśnie z tej dobrej strony zostało zapamiętane" - mówił poseł Sowa, podkreślając, że tego typu wydarzenia gromadzą ludzi o różnych poglądach, którzy w różny sposób je wyrażają. Przypomnijmy, podczas silent disco puszczono niecenzuralną piosenkę o PiS z hasłem, przedstawianym ośmioma gwiazdkami.

Mariusz Krystian o decyzji PKW ws. subwencji dla PiS: To jest bitwa o demokrację i system polityczny

- To nie jest bitwa o kasę, to jest bitwa o demokrację. System od wielu lat jest bowiem tak skonstruowany, że odebranie dotacji dla Prawa i Sprawiedliwości oznaczałoby pozbawienie największej partii opozycyjnej możliwości prowadzenia działalności - tak o spodziewanej w czwartek decyzji Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącej sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości mówił na antenie Radia Kraków Mariusz Krystian, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Paweł Śliz: Komisja ds. Pegasusa poczeka na pana posła Zbigniewa Ziobro

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:12:36
  • calendar_today Poniedziałek, 2024.08.26
- Informacja o stanie zdrowia byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry nie dotarła jeszcze do komisji do spraw Pegasusa - mówił na antenie Radia Kraków Paweł Śliz, wiceprzewodniczący tej komisji. "Komisja poczeka na pana ministra, on musi być przesłuchany, bo to bardzo istotny świadek, główny dysponent Funduszu Sprawiedliwości, z którego zakup systemu został sfinansowany" - dodał poseł Trzeciej Drogi. Paweł Śliz mówił też w Radiu Kraków, że pierwszy etap prac komisji dotyczący zakupu systemu Pegasus został zakończony skierowaniem do prokuratury zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa.

Gabriela Olszowska: Ilu Ukraińców pójdzie do polskich szkół od 1 września? Nikt tego nie wie

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:12:22
  • calendar_today Piątek, 2024.08.23
- Przymierzamy się, że 20 tysięcy uczniów z Ukrainy może wejść do systemu edukacji w Małopolsce, ale myślę, że to dane mocno przerysowane - mówiła na antenie Radia Kraków Gabriela Olszowska, małopolska kurator oświaty. 1 września wejdzie w życie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy. Według przedstawicieli resortu edukacji, do szkół w całym kraju może trafić od 20 do 80 tysięcy uczniów. "Znam szacunki mówiące nawet o 150 tysiącach, ale to przesadzone dane" - mówiła małopolska kurator oświaty w porannej rozmowie Radia Kraków. Jej zdaniem do posłania dzieci z Ukrainy do szkół przekona w dużej mierze czynnik finansowy, czyli 800 plus. "Dla rodzin z Ukrainy to duże pieniądze" - mówiła Gabriela Olszowska.

Ireneusz Raś: Co 4 lata widzę niezadowolenie i brak reakcji po Igrzyskach Olimpijskich

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:11:05
  • calendar_today Czwartek, 2024.08.22
- Oczekujemy na refleksję ze strony Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wyjaśniamy tę sprawę, bo ona bulwersuje po wypowiedziach zawodników, że podczas Igrzysk w Paryżu byli niedostatecznie zaopiekowani - mówił na antenie Radia Kraków wiceminister sportu Ireneusz Raś. Minister sportu Sławomir Nitras chce prześwietlić wydatki finansowe w Polskim Komitecie Olimpijskim. Szef resortu złożył do Najwyższej Izby Kontroli wniosek w tej sprawie. Zażądał pełnej przejrzystości finansowania polskiego sportu. "Szukanie winnych to jedna rzecz. Musimy też pokazać opinii publicznej, w jaki sposób chcemy inwestować w sport" - mówił wiceminister Raś w porannej rozmowie Radia Kraków.

Dominik Jaśkowiec: Wydaje się, że kredyt 0% dzisiaj będzie trudny do zrealizowania w Sejmie

- Jestem za takim programem, który pozwoli na dojście do własności mieszkania - deklarował na antenie Radia Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej Dominik Jaśkowiec. W koalicji rządowej narasta różnica zdań w sprawie programu 0%. Ma on zastąpić kredyt 2%. Bezdzietni uzyskają dopłatę do rat z oprocentowaniem 1,5 procent, rodziny z co najmniej trojgiem dzieci - 0 procent. Kredyt na start ma być udzielany na co najmniej 15 lat. Lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że jego ugrupowanie nie poprze tego projektu. "Wydaje się, że kredyt zero procent będzie trudny do zrealizowania w Sejmie, nie chcemy go realizować głosami PiSu przeciw naszym koalicjantom" - deklarował poseł Jaśkowiec w porannej rozmowie Radia Kraków.

Filip Kaczyński: Afera amunicyjna? To manipulacja w co najmniej dwóch aspektach

- To flagowy przykład manipulacji - tak o najnowszych doniesieniach dotyczących produkcji w Polsce amunicji mówił na antenie Radia Kraków poseł PiS, Filip Kaczyński. Onet ujawnił w poniedziałek, że na tydzień przed ustąpieniem z urzędu premier Mateusz Morawiecki podpisał tajną uchwałę nakazującą zakup przez wojsko pociski warte 12 mld zł od świeżo utworzonej spółki Polska Amunicja. Spółka została utworzona przez rządową Agencję Rozwoju Przemysłu i trzy podmioty prywatne, które nie miały żadnego doświadczenia w tej dziedzinie. "Większość udziałów w spółce ma Skarb Państwa" - mówił poseł Kaczyński w porannej rozmowie Radia Kraków.

Aleksander Miszalski: Prawie miliard złotych nam brakuje w tym roku. Jakoś sobie jednak poradzimy

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:12:36
  • calendar_today Poniedziałek, 2024.08.19
- Mnóstwo się dzieje - tak na zarzuty, że w ciągu 100 dni prezydentury niewiele zmienił w mieście, odpowiadał na antenie Radia Kraków prezydent Krakowa. "Jeśli ktoś oczekiwał gwałtownych zmian, to nie zrozumiał mojego przesłania. W kampanii mówiłem, że zmiany będą ewolucyjne, nie na rympał, bo można popełnić błędy. Dostaliśmy kilka gorących kartofli. Dużo pracy kosztowała Strefa Czystego Transportu, do planu ogólnego wpłynęło około 20 tysięcy wniosków" - wyliczał Aleksander Miszalski w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak podkreślał, trwa jeszcze audyt w miejskich jednostkach i po jego zakończeniu będą zapadać decyzje.

Andrzej Gut-Mostowy: Ten sezon jest słabszy na Podhalu i w Małopolsce. Nawet turyści z Bliskiego Wschodu go nie uratują

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:12:28
  • calendar_today Piątek, 2024.07.26
- Bon turystyczny sprawdziłby się także dziś. Jestem współautorem tego pomysłu, to był pomysł dobrze oceniony przez parlamentarzystów. On uratował turystykę polskich regionów kilka lat temu - mówił w Radiu Kraków Andrzej Gut-Mostowy, poseł z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Poranny gość Radia Kraków podkreślał, że na Podhalu przypadłoby się wesprzeć turystykę poza głównym sezonem turystycznym, a ten w tym roku jest znacznie gorszy niż w latach ubiegłych. "Fala turystów z Dalekiego Wschodu wiosny nie czyni. Ich obecność, mimo że zauważalna, nie przełoży się na ruch turystyczny" - dodał. Zdaniem Guta-Mostowego powodem tego jest zmiana preferencji urlopowych Polaków, którzy chętniej wyjeżdżają w świat w miesiącach wakacyjnych.

Marek Sowa: Język Marty Lempart jest trudny do zaakceptowania. Ona na pewno nie pomaga sprawie

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:12:07
  • calendar_today Czwartek, 2024.07.25
- Na pewno będą próby liberalizacji prawa aborcyjnego, ale one muszą się odbywać w gronie Koalicji 15 października. Musi być większość w parlamencie. Matematyka jest nieubłagana. Partnerzy mają różne wrażliwości - mówił na antenie Radia Kraków poseł KO Marek Sowa. Komentując wulgaryzmy wykrzykiwane publicznie przez Martę Lempart i Strajk Kobiet stwierdził, że taki język jest trudny do zaakceptowania. "Ona nie budzi zaufania społecznego" - podkreślił.

Mariusz Krystian: Nie znam nikogo, kto by szedł razem z Janem Krzysztofem Ardanowskim

- Nie jest to dobra sytuacja i dobra decyzja. Żałuję, że Krzysztof Ardanowski odchodzi z Prawa i Sprawiedliwości - mówił w Radiu Kraków Mariusz Krystian, poseł PiS o odejściu z partii byłego ministra rolnictwa. Jak przyznawał nasz poranny gość, nie zna nikogo, kto poszedłby za Krzysztofem Ardanowskim, który zamierza budować nową formację. Pytany o przyszłość PiS i jego niezbyt dobre sondaże, gość Radia Kraków podkreślał, że PiS rządził i w koalicji, rządził też samodzielnie jako Zjednoczona Prawica. "Naszym szefem i liderem od zawsze był Jarosław Kaczyński, który potrafił stawiać dobre cele polityczne. Krzysztofowi Ardanowskiemu zabrakło cierpliwości, by przeczekać gorszy czas" - uważa Mariusz Krystian.

Urszula Augustyn: To była bardzo dobra kadencja Joe Bidena, ale zmiany są potrzebne. Oby jak najlepsze dla Europy

- Myślę, że w USA sytuacja jest bardzo trudna, ale to, co się wydarzyło w ostatnich dniach, spowoduje dobrą rzecz. Więcej Amerykanów pójdzie głosować, bo do tej pory sondaże pokazywały małe zainteresowanie wyborami - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Augustyn, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Jak dodawała, nie wszyscy Amerykanie mieli ochotę głosować na dwóch starszych panów. Wejście Kamali Harris do gry o Biały Dom może zaktywizować tych wyborców, dla których Joe Biden i Donald Trump nie byli ich kandydatami. Zdaniem posłanki Augustyn kampania wyborcza w każdym kraju jest pełna różnych zwrotów akcji. "Czasu do jesiennych wyborów za oceanem jest sporo - możemy być świadkami jeszcze niejednej dynamicznej zmiany" - podkreśliła.

I. Raś o emeryturze abp Jędraszewskiego. Gorzej być nie może? Nie chcę tak komentować, ale mam nadzieję na dobrą zmianę

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:11:15
  • calendar_today Poniedziałek, 2024.07.22
- Kościół Krakowski się zamknął. Zamknął go arcybiskup Jędraszewski. Następca powinien to zmienić. Musi prowadzić dialog, jak wielcy poprzednicy obecnego arcybiskupa. Oni rozmawiali ze wszystkimi, przekonywali - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, wiceminister sportu Ireneusz Raś. "Potrzebujemy zmiany, mocnego arcybiskupa Krakowa. To zawsze była bardzo ważna postać życia religijnego i społecznego w Krakowie" - podkreślał. Przypomnijmy, w środę 75 lat kończy arcybiskup Marek Jędraszewski, co oznacza emeryturę. Metropolita potwierdził, że papież przyjął jego rezygnację.

Rafał Komarewicz: Zmiany w Unii nie mogą się odbywać kosztem państw członkowskich

- Jeżeli chodzi o zmiany w Unii, nie mogą się one odbywać kosztem państw wspólnoty, kosztem odbierania kompetencji państwom członkowskim - mówił poranny gość Radia Kraków, Rafał Komarewicz z Polski 2050. Jak podkreślał, w polityce powinna być kontynuacja, ale w Europarlamencie są już nowi deputowani z nowymi pomysłami, a Polska musi bronić swoich interesów. W czwartek Ursula von der Leyen została wybrana na drugą kadencją przewodniczącej Komisji Europejskiej i zapowiedziała między innymi utworzenie Unii obronnej i wspólnego rynku obronnego. "To akurat jest dobry pomysł, ale powinniśmy to zrobić już kilka lat temu" - komentował Rafał Komarewicz.

Jerzy Meysztowicz: Nie przyłożono się, żeby sprawdzić sprawę immunitetu M. Romanowskiego. Nikt jednak nie podważa prawdziwości zarzutów

- Pewne niedociągnięcia zawsze się mogą zdarzyć - mówił poranny gość Radia Kraków, poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz, komentując sprawę zatrzymania Marcina Romanowicza. "Nie wzięto pod uwagę jego immunitetu jako zastępcy członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale zarzuty wobec niego dotyczą czasów sprzed jego pracy w Zgromadzeniu. Minister sprawiedliwości wysłał zapytanie w tej sprawie do przewodniczącego Rady Europy i czekamy na odpowiedź" - mówił Jerzy Meysztowicz, dodając, że rzeczywiście nie przyłożono się do tego, żeby sprawdzić wszystkie elementy dotyczące Romanowicza.

Agnieszka Ścigaj: Zatrzymanie Marcina Romanowskiego to show dla zradykalizowanego elektoratu

- Skandaliczna - tak prace prokuratury w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego ocenia poranny gość Radia Kraków, posłanka PiS Agnieszka Ścigaj. Zdaniem posłanki zatrzymanie polityka Suwerennej Polski to show dla elektoratu Koalicji Obywatelskiej, który, jak podkreśliła, jest żądny krwi. "Obecna władza mówiła o praworządności, profesjonalizmie, chciała pokazać inne standardy, a pokazała trzy razy gorsze niż Zjednoczona Prawica" - mówiła posłanka Ścigaj. Sąd nie zgodził się na areszt dla Marcina Romanowskiego, o który wnioskowali śledczy, bo poseł posiada immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Romanowski usłyszał 11 zarzutów, między innymi za udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Daria Gosek-Popiołek: Jako koalicja nie potrafimy dowieźć podstawowej rzeczy. Źle się stało

- Wyborcy Lewicy 15 października zagłosowali za zmianą. Jestem zaskoczona wynikiem głosowania w sprawie dekryminalizacji aborcji - mówiła na antenie Radia Kraków posłanka partii Razem, Daria Gosek-Popiołek. Posłowie nie przyjęli projektu ustawy zakładającego depenalizację pomocy w aborcji do 12 tygodnia ciąży. "Bardzo źle się stało. Wysłaliśmy sygnał, że koalicja nie potrafi dowieźć podstawowej rzeczy" - mówiła posłanka. "Ten projekt to kwestia troski i odpowiedzialności, a nie liberalizacji prawa aborcyjnego - podkreślała na naszej antenie Daria Gosek-Popiołek.

Dorota Niedziela: Polaryzacja w polityce powinna być tylko różnicą poglądów, nie wezwaniem do nienawiści

- Polaryzacja powinna być tylko różnicą poglądów, a nie wezwaniem do nienawiści, które kończy się tak, a nie inaczej - mówiła na antenie Radia Kraków wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela. Wiceprzewodnicząca PO skomentowała w ten sposób nieudany zamach na Donalda Trumpa. Niedziela podkreślała, że w kontekście tego wydarzenia należy się zastanowić, czy dostęp do broni powinien być taki łatwy. Wicemarszałek odniosła się też do tego, co dzieje się w polskiej politycy i wyjaśniła, że koalicja rządząca, która rozlicza poprzednią władzę, jest daleka od nienawiści i zemsty. "Polityk powinien wiedzieć, że każdy, kto popełni błąd, będzie musiał za to odpowiedzieć" - podkreślała.

Norbert Kaczmarczyk: Minister Romanowski to św. Florian dla polskich strażaków. Atak na Suwerenną Polskę jest mocny

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:12:10
  • calendar_today Czwartek, 2024.07.11
- Marcin Romanowski przekazał 250 milionów dla OSP. Fundusz Sprawiedliwości mógł być tak wydawany. Strażacy są pierwsi na miejscu wypadków drogowych. Fundusz pochodzi z mandatów. Oni w sposób prawny korzystali z tych pieniędzy - mówił na antenie Radia Kraków poseł Suwerennej Polski, Norbert Kaczmarczyk. W piątek Sejm zajmie się wnioskami o uchylenie immunitetu i zgodę na zatrzymanie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. "Tu jest kwestia związana z zemstą polityczną na ministrze Ziobro. On jest śmiertelnie chory. Nie mogli się zabrać za Zbigniewa Ziobro, zabrali się za ministrów Wosia i Romanowskiego. Atak na Suwerenną Polskę jest bardzo mocny" - dodał Kaczmarczyk.