Radio Kraków

Rozmowy


RSS Spotify Google Podcast

Rozmowy Radia Krakow - na każdy temat!

Podcasty

Michał Drewnicki: Wyborcy prawicowi zdecydują, kto będzie prezydentem Krakowa. Większym złem byłby wybór A. Miszalskiego

- Od wyborców prawicowych zależy, kto zostanie prezydentem Krakowa - przekonywał na antenie Radia Kraków szef krakowskich struktur PiS, wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Drewnicki. W niedzielę w drugiej turze głosowania zmierzą się kandydat Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski i niezależny kandydat Łukasz Gibała. Drewnicki w apelu do wyborców PiS namawiał, by poszli zagłosować w drugiej turze wyborów i by nie poparli w niej Miszalskiego. "Nie udzieliliśmy poparcia żadnemu kandydatowi, żaden z nich nie jest z naszej bajki. To wybór mniejszego zła. Uznaliśmy, że większym złem byłby wybór Aleksandra Miszalskiego" - mówił radny Drewnicki w porannej rozmowie Radia Kraków.

Aleksander Miszalski: Jak zostanę prezydentem, D. Tusk będzie do mnie dzwonić i mówić: "tego nie rób, to rób"? To absurdalna teza

- Łukasz Gibała stawia tezę, że jeśli ja będę prezydentem, Donald Tusk będzie do mnie dzwonić i mówić: tego nie rób, to rób, tu zmień remont chodnika, więcej daj na kulturę, mniej na sport. To absurdalna teza. Żaden samorządowiec tak nie ma. Rafał Trzaskowski, Hanna Zdanowska, Aleksandra Dulkiewicz czy Tadeusz Truskolaski zostali wybrani w I turach, bo cieszą się zaufaniem swoich wyborców - mówił na antenie Radia Kraków poseł KO i kandydat na prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski. Jak podkreślił, korzyścią z bycia kandydatem KO może być fakt, iż będzie skuteczniejszy w lobbingu środków dla Krakowa.

Łukasz Gibała: Jestem za prawem do aborcji, przeciwko religii w szkole, ale o tym nie będzie decydował prezydent Krakowa

- Jestem kandydatem niezależnym, który współpracuje z partiami na własnych warunkach, Aleksander Miszalski jest członkiem partii - mówił na antenie Radia Kraków Łukasz Gibała, kandydat na prezydenta Krakowa. PiS przed drugą turą wyborów zaapelował do swoich sympatyków, by wzięli udział w drugiej turze wyborów, ale by w niej nie głosowali na Aleksandra Miszalskiego. Podkreślali, że byli w stanie współpracować z klubem Gibały. "Nie współpracuję z politykami PiS, nie rozmawiam z nimi. Zwracam się do wyborców PiS" - mówił Łukasz Gibała w porannej rozmowie Radia Kraków.

Daria Gosek–Popiołek: Nie ma poparcia PiS dla Łukasza Gibały

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:13
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.04.15
- Nie ma porozumienia między Lewicą Razem i PiS w sprawie poparcia Łukasza Gibały - zapewniała na antenie Radia Kraków posłanka Lewicy Razem, Daria Gosek-Popiołek. Lewica Razem już wcześniej poparła Łukasza Gibałę. Przed drugą turą wyborów na prezydenta Krakowa PiS w apelu do swoich wyborców zaapelowało, by poszli głosować. Jednocześnie odradziło głosowanie na Aleksandra Miszalskiego. PiS podkreśla, że ugrupowanie Donalda Tuska jest zamknięte na jakąkolwiek współpracę przy projektach dobrych dla Krakowa, natomiast z klubem Łukasza Gibały możliwa była współpraca. "Nie sprowadzajmy wyborów samorządowych do starca dwóch sił - PiS kontra PO" - apelowała posłanka Gosek-Popiołek w porannej rozmowie Radia Kraków.

Miłosz Motyka: W małopolskim sejmiku nie ma demokracji. Zabrakło niewiele

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:49
 • calendar_today Piątek, 2024.04.12
Poprawiliśmy wynik jako Polskie Stronnictwo Ludowe i szerzej jako Trzecia Droga, mimo to brakło trochę, do tego, by przywrócić demokratyczny standard w sejmiku - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, który także zdobył mandat w małopolskim sejmiku.

Ryszard Śmiałek o słabym wyniku Lewicy: Jesteśmy mało wyraziści w koalicji, a czasami zbyt agresywni, jak Anna Maria Żukowska

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:13:11
 • calendar_today Czwartek, 2024.04.11
- Wynik wyborczy Lewicy w Małopolsce jest nieco lepszy niż 6 lat temu. Nie są to oczywiście powody do zadowolenia. Jesteśmy albo mało wyraziści w koalicji, albo zbyt drapieżni, chodzi o wypowiedzi Anny Marii Żukowskiej na temat aborcji i mam nadzieję, że zajmie się tym Zarząd Krajowy - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek. Lewica zdobyła w wyborach samorządowych 6,3% głosów. Nie zdobyła mandatu w małopolskim sejmiku. Ryszard Śmiałek przypomina jednak, że Lewica w Małopolsce ma też jednak swoje małe sukcesy - to m.in. duże poparcie dla Rafała Kukli, obecnego burmistrza Gorlic, który w pierwszej turze wywalczył reelekcję.

Marek Sowa: Nie da się wygrać wyborów w Małopolsce, gdy w niektórych powiatach mamy poparcie poniżej 10%

- Faktycznie politykom PiS udało się zmobilizować swój elektorat, nie ma co kwestionować, że w małopolskim sejmiku Prawo i Sprawiedliwość wygrało te wybory - mówił w Radiu Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej, Marek Sowa. "W wyborach do sejmiku moje ugrupowanie postawiło na sprawdzone twarze, mandat dostał np. Stanisław Kracik. Młodzi - tacy jak Grzegorz Małodobry - też uzyskali dobre wyniki. Listy były dobre" - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków. "Nie da się jednak wygrać w sejmiku, jeśli poparcie w powiatach mamy na poziomie 10 procent" - tłumaczył Sowa.

Łukasz Kmita: Część elektoratu PiS nie pójdzie zagłosować w II turze w Krakowie. Ja pójdę

- Wynik PiS do Rady Miasta Krakowa jest zadowalający, cieszymy się, że małopolski sejmik został obroniony. Teraz skupiamy się na wyborach do Parlamentu Europejskiego - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków poseł Prawa i Sprawiedliwości i kandydat na prezydenta Krakowa, Łukasz Kmita. "To zadanie, które zostało przede mną postawione, zostało dobrze wykonane" - mówi Kmita i przypomina, że sondaże przed wyborami dawały mu 12 procent, a zdobył blisko 20-procentowe poparcie. "Z pewnością część elektoratu PiS nie pójdzie zagłosować w drugiej turze wyborów prezydenckich w Krakowie, bo to nie są ich kandydaci" - uważa Łukasz Kmita. Sam zadeklarował, że pójdzie zagłosować.

Weronika Smarduch: Wynik Aleksandra Miszalskiego to nie było dla nas żadne zaskoczenie

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:26
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.04.08
- Kampania wyborcza Koalicji Obywatelskiej, w tym kandydata na prezydenta Krakowa, Aleksandra Miszalskiego była bardzo dobra. Nie bagatelizował wyborców i ludzie to docenili - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków, posłanka Weronika Smarduch, szefowa sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. "Miszalski jest krystalicznie uczciwy i otwarty, jego kontrkandydat Łukasz Gibała nie brał udziału w debatach, nie zyskiwał przy bliższym poznaniu. To jego wady" - mówiła Smarduch. Szefowa sztabu Platformy Obywatelskiej nie zdradziła jednak, czy Miszalski obiecał Stanisławowi Mazurowi, który wycofał się z wyborów, stanowisko wiceprezydenta.

Janusz Majcherek: Kraków potrzebuje umiarkowanych zmian. Rewolucja jest absolutnie niepotrzebna

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:47
 • calendar_today Piątek, 2024.04.05
Kończącą się dzisiaj kampanię samorządową podsumował prof. Janusz Majcherek, filozof i socjolog z Akademii WSB.

Łukasz Gibała: Obóz kontynuacji się konsoliduje

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:41
 • calendar_today Czwartek, 2024.04.04
- Obóz kontynuacji się konsoliduje - tak rezygnację kolejnych kandydatów na urząd prezydenta Krakowa komentował na naszej antenie ubiegający się o to stanowisko Łukasz Gibała. Już nie dziewięciu a siedmiu kandydatów będzie walczyć o fotel prezydenta Krakowa. Wczoraj o rezygnacji z kandydowania poinformował wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk, który przekazał swoje poparcie innemu wiceprezydentowi Andrzejowi Kuligowi. Stanisław Mazur oświadczył natomiast, że się wycofa i przekaże poparcie posłowi Koalicji Obywatelskiej Aleksandrowi Miszalskiemu. - To czy kandydatów kontynuacji polityki Jacka Majchrowskiego będzie trzech czy pięciu jest drugorzędne. Ważne by doszło do zmiany - mówił w porannej rozmowie Łukasz Gibała.

Aleksander Miszalski: Łukasz Gibała ma sondaż, którego nie opublikował, bo wyniki były świetne dla nas. Tak mówią plotki

- Jestem dobrej myśli - zapewniał na antenie Radia Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej, kandydat na prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski. Jak wynika z sondażu pracowni IBRIS przygotowanej na zlecenie Koalicji Obywatelskiej, Miszalski mógłby liczyć na 23 procent głosów. Łukasz Gibała - dotychczasowy lider sondaży - cieszy się 26-procentowym poparciem. Trzeci w tym sondażu jest Łukasz Kmita z PiS, na którego miałoby zagłosować 19 procent ankietowanych. "Łukasz Gibała budował rozpoznawalność w Krakowie przez 10 lat, między innymi rozdawanymi wszędzie gazetkami" - mówił poseł Miszalski w porannej rozmowie Radia Kraków. Zapewniał, że bardzo dobrze układa mu się współpraca z innym kandydatem na prezydenta Krakowa - rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisławem Mazurem.

Łukasz Kmita: Kraków nie jest ani PO, ani PSL, ani PiS, ani Łukasza Gibały. Kraków jest wspólny

- Nie chciałbym, żeby samorząd był polityczny. Chciałbym, żeby był mieszkańców - przekonywał na antenie Radia Kraków Łukasz Kmita, poseł PiS, kandydat tej partii na prezydenta Krakowa. Przed Świętami Wielkanocnymi kandydaci w wyborach na prezydenta Krakowa: poseł Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski i Stanisław Mazur podpisali porozumienie o współpracy programowej. Jak tłumaczyli, chcą utrudnić przejęcie miasta przez kandydata populistycznego, czyli Łukasza Gibałę i w pełni sterowanego przez władze PiS, czyli Łukasza Kmitę. "Samorząd nie jest ani Platformy, ani PSL, ani Łukasza Gibały. Jest nasz wspólny" - mówił poseł Kmita w porannej rozmowie Radia Kraków.

Krakowscy radni podsumowują kończącą się kadencję krakowskiej Rady Miasta

Gośćmi Jacka Bańki byli radni: Dominik Jaśkowiec (KO), Michał Drewnicki (PiS) i Adam Migdał (Ku Przyszłości).

Kandydaci do Sejmiku Małopolski o wyzwaniach nowej kadencji samorządu wojewódzkiego

Gośćmi Jacka Bańki byli kandydaci w wyborach do sejmiku województwa małopolskiego: Stanisław Bisztyga (KO), Robert Bylica (PiS) i Bogusław Sonik (Trzecia Droga).

Jerzy Muzyk: Kraków nie lubi kandydatur politycznych

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Piątek, 2024.03.29
- Dla mnie start w tych wyborach ma na celu zamanifestowanie konieczności szukania pewnego układu koalicyjnego, abyśmy nie ulegli populistycznym tezom głoszonym przez niektórych kandydatów - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk i jednoczesne kandydat na Prezydenta Krakowa w nadchodzących wyborach.

 

Marek Sowa: Pojedynek będzie wyrównany, ale jestem przekonany, że te wybory wygramy

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:16
 • calendar_today Czwartek, 2024.03.28
W Małopolsce pojedynek będzie wyrównany, ale jestem przekonany, że te wybory wygramy - tak o zbliżających się wyborach do Małopolskiego Sejmiku mówił w porannej rozmowie Radia Kraków poseł Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej. To była zła kadencja - ocenił ostatnie lata w Sejmiku Marek Sowa. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia.

Piotr Górnikiewicz: Pan Glapiński zrobił wiele złego upolityczniając NBP, ale pod wnioskiem o Trybunał Stanu się nie podpisałem

191 parlamentarzystów podpisało się pod wstępnym wnioskiem o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. "Ja nie podpisałem się pod tym wnioskiem" - powiedział Piotr Górnikiewicz, poseł Trzeciej Drogi na antenie Radia kraków. "Uważam, że prezes Glapiński zrobił wiele złego, przede wszystkim upolityczniając instytucję, którą zarządzał, ale mam pewne wątpliwości. Dlatego nie podpisałem się pod wnioskiem" - dodał.

Mieszkania w Krakowie po 25 tysięcy za metr? "Tak, jeśli nie zmieni się polityka planistyczna oraz tryb realizacji inwestycji"

Jeśli w Krakowie nie zmieni się polityka planistyczna oraz tryb realizacji inwestycji, to pod koniec nowej kadencji samorządu terytorialnego nie kupimy w Krakowie mieszkania taniej niż 25 tys. za metr kwadratowy - przekonuje Adrian Potoczek, wiceprezes krakowskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich. O budownictwie mieszkaniowym, zintegrowanych planach inwestycyjnych oraz ustawie o patodeweloperce z Adrianem Potoczkiem rozmawiał Jacek Bańka.

Jaką wizję Krakowa ma Adam Hareńczyk?

Odejście od planów utworzenia Strefy Czystego Transportu, jednoczesne wzmocnienie transportu indywidualnego i zbiorowego, a także m.in. budowa mieszkań czynszowych - to postulaty Adama Hareńczyka, kandydata w wyborach na prezydenta Krakowa reprezentującego komitet Zjednoczeni Dla Krakowa. O nową wizję miasta Adama Hareńczyka pytał Jacek Bańka.