Radio Kraków

Rozmowy


RSS Spotify Google Podcast

Rozmowy Radia Krakow - na każdy temat!

Podcasty

Roman Ciepiela: Na razie posprzątamy i ogrodzimy teren na górze św. Marcina w Tarnowie. Co dalej? To otwarte pytanie

- Mamy wreszcie sytuację klarowną. Już prawomocnie właścicielem terenu i ruiny zamku na górze świętego Marcina w Tarnowie jest skarb państwa - mówił na antenie Radia Kraków prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. "Zakończył się - ciągnący się latami - spór z rodziną Sanguszków o ten teren. Poleciłem zabezpieczenie ruin, posprzątanie terenu i jego ogrodzenie. Czeka nas teraz opracowanie programu konserwatorskiego. Trzeba zastanowić się, co zrobić w tym miejscu i znaleźć na to pieniądze. Potrzebne są tu uzgodnienia z konserwatorem i ministrem" - mówił prezydent Roman Ciepiela w porannej rozmowie Radia Kraków.

Paweł Śliz: Uważam, że o sprawy światopoglądowe trzeba pytać Polaków

Sądziowie Muszyński, Piskorski, Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego, a liczne jego orzeczenia są dotknięte wada prawna - taka ma być treść uchwały o Trybunale Konstytucyjnym. Sejm zajmie się uchwałą na najbliższym posiedzeniu. Porozmawiamy o tym z Pawłem Ślizem, posłem Trzeciej Drogi z Polski 2050 Szymona Hołowni.

Marek Sowa o rolniczych protestach: Sprawa musi się rozwiązać do końca marca

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:09
 • calendar_today Piątek, 2024.03.01
- Nie ma czasu, sprawa musi się rozwiązać do końca marca - tak o rolniczych protestach mówił na naszej antenie poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa. W czwartek premier Donald Tusk rozmawiał z przedstawicielami protestujących rolników. Porozumienia nie udało się osiągnąć, będą kolejne rozmowy, rolnicy protestów nie odwołują. Premier Donald Tusk zapowiedział walkę w Brukseli o korekty w Zielonym Ładzie i zmiany zasad importu produktów rolnych z Ukrainy - czego domagają się rolnicy. Bilans otarcia po rządach PiS fatalnie wygląda, w magazynach są nadwyżki zboża, rolnicy odczuli obniżki cen, trzeba temu zaradzić - mówił poseł Sowa w porannej rozmowie Radia Kraków.

Norbert Kaczmarczyk: Rolnicy protestują przeciwko niszczeniu polskiej gospodarki. Nie podsycajmy nastrojów antyukraińskich

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Czwartek, 2024.02.29
Politycy, którzy pojawiają się na rolniczych protestach, nie pomagają, ale obnażają nieudolność rządu - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków poseł Suwerennej Polski, Norbert Kaczmarczyk. Pikiety mają gospodarcze znaczenie dla Polski, ale trzeba pamiętać, by nie przeszkodzić Ukrainie prowadzić wojny. Nie podsycajmy nastrojów antyukraińskich - dodaje Kaczmarczyk, przestrzegając przed prowokacjami ze strony Rosji. Oczekuję, że Polska wprowadzi twarde embargo dla produktów z Ukrainy. Następnie powinny odbyć się rozmowy ze stroną ukraińską - twierdzi były wiceminister rolnictwa. Na godzinę 14.00 zaplanowano rolniczy szczyt w Warszawie, czyli rozmowy związkowców z rządem.

Janusz Chwierut: Nie przewiduję zmian cen biletów, pojęcie bezpłatnej komunikacji miejskiej nie istnieje

W Oświęcimiu podobnie jak w Krakowie i innych miastach, jednym z tematów przed wyborami samorządowymi jest komunikacja miejska. Urzędujący prezydent Oświęcimia ubiegający się o kolejną kadencję Janusz Chwierut mówił w porannej rozmowie Radia Kraków, że w tym roku nie przewiduje zmian cen komunikacji miejskiej. Krytykował też swych rywali, którzy obiecują bezpłatne linie autobusowe.

Urszula Nowogórska o protestach rolników: Musimy szukać porozumienia i rozwiązania problemów

- Chciałam zapytać, dlaczego rolnicy tak głośno nie protestowali przy poprzednich rządach? To nie jest problem, który urodził się w ciągu 63 dni obecnej koalicji - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska posłanka PSL. W Warszawie odbędzie się dziś ogólnokrajowa manifestacja rolników. Producenci żywności przyjadą do stolicy, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki rolnej forsowanej przez Komisję Europejską. - Popieram rolników, bo występują w słusznej sprawie. Musimy szukać porozumienia i rozwiązania problemów - dodała Urszula Nowogórska.

Łukasz Kmita: Moja dotychczasowa aktywność pokazała, że warto działać razem

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:27
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.02.26
- Jestem przedstawicielem Prawicy, ale będę zabiegał o dużo szerzy elektorat i o to, aby poparli mnie wszyscy krakowianie - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków poseł PiS Łukasz Kmita i kandydat na prezydenta Krakowa, zapytany o to czy w wyborach będzie ukrywał szyld Prawa i Sprawiedliwości, choć startuje z Komitetu Wyborczego PiS. Wybory samorządowe są zupełnie inne niż parlamentarne. Moja dotychczasowa aktywność pokazała, że warto działać razem - mówił Łukasz Kmita.

Sędzia Waldemar Żurek o projekcie zmian w ustawie o KRS

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:15:33
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.02.26
Jacek Bańka rozmawiał z Waldemarem Żurkiem, sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie, byłym członkiem i rzecznikiem Krajowej Rady Sądownictwa o projekcie zmian w ustawie o KRS.

Wiaczesław Wojnarowski: Ukraina nie może sobie pozwolić na zmęczenie

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:13:21
 • calendar_today Piątek, 2024.02.23
"Ukraina nie może sobie pozwolić na zmęczenie. Mogą się zmęczyć tylko osoby, które odbierają tę wojnę jako reality show na kanapie przed telewizorem. Nasz naród codziennie odczuwa barbarzyńskie ataki" - mówił w rozmowie z Radiem Kraków konsul generalny Ukrainy w Krakowie.

Agnieszka Nowak-Gąsienica: Mam nadzieję, że również w Zakopanem przeważą kompetencje, a nie płeć

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:04
 • calendar_today Czwartek, 2024.02.22
W samorządzie jest coraz więcej kobiet, są coraz bardziej odważne, mam nadzieję, że także w Zakopanem przeważą kompetencje, a nie płeć - mówiła na naszej antenie kandydatka PiS na burmistrza Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica, obecnie zastępca burmistrza miasta. Jak zapowiadała - będzie rozwijać komunikację miejską. To był strzał w dziesiątkę. To i rozwiązanie problemów komunikacyjnych, dzięki Karcie Mieszkańca zakopiańczycy mogą nią jeździć za darmo - mówiła Agnieszka Nowak-Gąsienica w porannej rozmowie Radia Kraków.

Urszula Augustyn: Musimy się zmobilizować do zmiany organizacji pracy dzieci w szkole

"Zmienia się świat i współczesna szkoła. To zupełnie inne warunki niż jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu" - mówi posłanka Platformy Obywatelskiej Urszula Augustyn w porannej rozmowie Radia Kraków, komentując planowane zmiany w szkolnej podstawie programowej. Posłanka dodaje, że potrzeba także zmiany organizacji życia w szkole. "To jest możliwe i do tego musimy się wszyscy mobilizować" - podkreśla Urszula Augustyn. Nowa podstawa programować ma obowiązywać od września.

Prof. Czesław Nowak: Potrzebne są systemowe rozwiązania w sprawie sytuacji rolników

Potrzebne są systemowe rozwiązania - mówi w rozmowie z Jackiem Bańką prof. Czesław Nowak z Akademii Tarnowskiej, komentując sprawę ogólnopolskiego protestu rolników. Jak dodaje, takie rozwiązania powinny być wprowadzone na poziomie europejskim, ponieważ jest to problem wielopłaszczyznowy, wymagający pieniędzy m.in. na transport i kontrole sanitarne.

Łukasz Maślona i Łukasz Wantuch o wyborach prezydenckich i aktywistach na listach wyborczych

Jacek Bańka rozmawiał z krakowskimi radnymi Łukaszem Maśloną (Kraków Dla Mieszkańców) i Łukaszem Wantuchem (Przyjazny Kraków) o wyborach prezydenckich i aktywistach na listach wyborczych.

Prof. Grzegorz Przebinda: Świat solidarnie zareagował na śmierć Nawalnego

Prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich UJ i Akademii Nauk Stosowanych w Krakośnie mówił w Radiu Kraków o reakcjach świata na śmierć Aleksieja Nawalnego.

Radni Dominik Jaśkowiec i Krzysztof Sułowski o listach wyborczych do Rady Miasta i Sejmiku Województwa Małopolskiego

Krakowscy radni Dominik Jaśkowiec (KO) i Krzysztof Sułowski (PiS) o listach wyborczych do Rady Miasta i Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Bogdan Klich: Będą kolejne etapy wspierania Ukrainy w walce z agresorem

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:12
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.02.19
Polityka Rosji wobec Zachodu jest polityką agresywną, konfrontacyjną - dlatego Europa przygotowuje się do ewentualnej konfrontacji z Rosją - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Klich. Dodał, że taka ewentualność brana jest pod uwagę już od lat. Teraz jest jednak dodatkowa mobilizacja - podkreślił Klich.

Rafał Komarewicz: musimy jasno powiedzieć naszym mieszkańcom, jakie pieniądze dopłacamy do transportu

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Piątek, 2024.02.16
Nowy prezydent Krakowa powinien rozpocząć swoja kadencję od serii pytań referendalnych - tak przekonuje Rafał Komarewicz, poseł Trzeciej Drogi i jednocześnie kandydat na prezydenta miasta, który był gościem porannej rozmowy Radia Kraków.

Ludomir Handzel: W środę podpisaliśmy umowę na dokończenie elewacji stadionu Sandecji

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:36
 • calendar_today Czwartek, 2024.02.15
- Umowa na dokończenie elewacji stadionu Sandecji została wczoraj podpisana - poinformował na antenie Radia Kraków Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza. Jesienią ubiegłego roku z budowy zrealizowanej w 80 procentach zszedł główny wykonawca. "Reszta przetargów jest w toku. Powoli będziemy kończyć. Latem będzie można stadion otworzyć. Na pewno w tym roku będzie oddany do użytkowania, jestem przekonany, że następny sezon drużyna rozpocznie na nowym obiekcie" - zapewniał prezydent Nowego Sącza w porannej rozmowie Radia Kraków. Budowa stadionu rozpoczęła się w 2021 roku. Miał być gotowy w połowie ubiegłego roku.

Krakowscy radni o zmianie biletów MPK z czasowych na odległościowe

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:15:50
 • calendar_today Czwartek, 2024.02.15
Gośćmi Jacka Bańki byli krakowscy radni: Jacek Bednarz (Przyjazny Kraków) i Łukasz Sęk (KO).

Rozpoczął się okres rozliczeń podatkowych

 • Jacek Bańka
 • access_time 09:26:00
 • calendar_today Czwartek, 2024.02.15
W ubiegłym roku fiskus zwrócił podatnikom ok. 27 mld zł, a średni zwrot sięgnął 1,7 tys. zł. O rozliczeniach, ulgach podatkowych i wyższej kwocie wolnej od podatku z Anną Gomolą z Uniwersytetu Ekonomicznego rozmawiał Jacek Bańka.