Radio Kraków

Rozmowy


RSS Spotify Google Podcast

Rozmowy Radia Krakow - na każdy temat!

Podcasty

Jagna Marczułajtis-Walczak: W ustawie nie ma żadnych wywłaszczeń. To nie jest prawda

- Chcemy zabezpieczyć Polaków przed gwałtownymi podwyżkami cen energii, stąd też proponujemy projekt ustawy o wsparciu odbiorców energii - powiedziała Jagna Marczułajtis-Walczak, posłanka KO w porannej rozmowie Radia Kraków. "Projekt zakłada też konieczność rozwoju energetyki wiatrowej. Nie ma w nim wywłaszczeń, potrzebne będzie pozwolenie administracyjne na poprowadzenie przez prywatne posesje specjalnego złącza do wiatraka, ale nie jest to wywłaszczenie" - zapewniła posłanka.

Co przynosi najnowszy ranking małopolskich gmin?

Wojciech Odzimek, dyrektor Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji (MISTiA) o najnowszym rankingu gmin Małopolski.

Norbert Kaczmarczyk: Trzeba pomagać Ukrainie, ale jak dalej pomagać, skoro niszczy to polską gospodarkę?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:51
 • calendar_today Czwartek, 2023.11.30
- Nie może być tak, że polska gospodarka cierpi przez to, że ukraińscy przewoźnicy funkcjonują na preferencyjnych zasadach. Domagamy się, żeby wróciły zasady, które obowiązywały przed wybuchem wojny - mówił poranny gość Radia Kraków, Norbert Kaczmarczyk - poseł Suwerennej Polski. Jego zdaniem zrozumiałe jest to, że przewoźnicy i rolnicy protestują. Kaczmarczyk podkreślał, że musi dojść do spotkania władz Ukrainy Polski i UE w sprawie sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy. 4 grudnia uczestnicy posiedzenia Rady UE ds. transportu będą dyskutować na ten temat. Do tego czasu polscy przewoźnicy nie zamierzają łagodzić formy protestu.

Jaki jest stan finansów publicznych i w jaki sposób ukrywane jest zadłużenie?

 • Jacek Bańka
 • access_time 09:45:00
 • calendar_today Czwartek, 2023.11.30
Większość sejmowa zapowiada wielki audyt finansów publicznych. Zewnętrzni audytorzy mają zbadać przede wszystkim księgi Ministerstwa Finansów i Polskiego Funduszu Rozwoju. Audyt finansów Krakowa z kolei zapowiadają kandydaci, którzy zapowiedzieli swój start w wyborach prezydenckich. O finansach publicznych i ukrywaniu zadłużenia z Anną Gomolą z Uniwersytetu Ekonomicznego rozmawiał Jacek Bańka.

W styczniu Muzeum UJ Collegium Maius rozpocznie obchody 60-lecia otwarcia dla zwiedzających

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:36
 • calendar_today Czwartek, 2023.11.30
W programie jubileuszu znalazły się m.in. dwie wystawy - poświęcona prof. Karolowi Estreicherowi, historykowi sztuki i twórcy muzeum oraz kobietom w polskiej nauce. Z Joanną Ślagą, wicedyrektorką Muzeum UJ Collegium Maius rozmawiał Jacek Bańka.

Ireneusz Raś: Jeszcze nie jest czas na moją decyzję ws. wyborów prezydenckich w Krakowie

- Będzie stosowna chwila i miejsce. To jeszcze nie czas na moją decyzję - powiedział poseł Ireneusz Raś z Trzeciej Drogi, gość porannej rozmowy Radia Kraków. W ten sposób odniósł się do swojego ewentualnego startu w wyborach na prezydenta Krakowa. "Sytuacja wymaga namysłu i roztropności. Kraków nie jest miastem, gdzie wybiera się narowiste konie. Trzecia Droga swoją wspólną decyzję o wystawieniu kandydata z pewnością podejmie z roztropnością" - podkreślił poseł.

Grzegorz Finowski i Jakub Czołowski o wyborach do Rad Dzielnic w Krakowie

Grzegorz Finowski, Radny Dzielnicy II Grzegórzki i Jakub Czołowski w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim.

Michał Drewnicki: Prawo i Sprawiedliwość chce walczyć o zwycięstwo w Krakowie

Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, Prawo i Sprawiedliwość w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim o Strefie Czystego Transportu, kandydaturze PiS-u w wyborach na Prezydenta Krakowa i wyborach samorządowych.

Andrzej Gut-Mostowy: Sylwester Marzeń powinien być w Zakopanem, ale można myśleć o weryfikacji jego formuły

- Zdania na temat tej imprezy są podzielone. Są jej przeciwnicy, są też zwolennicy. Ja uważam, że Sylwester Marzeń powinien być w Zakopanem - mówił na antenie Radia Kraków poseł PiS z Podhala, Andrzej Gut-Mostowy. Losy imprezy ważyły się niemal do ostatniej chwili. Ostatecznie Telewizja Polska zdecydowała, że kolejny raz zorganizuje sylwestrową zabawę pod Tatrami. "To wielka promocja dla Zakopanego i całego regionu. Można natomiast myśleć o weryfikacji formuły imprezy, na przykład można rejestrować jej uczestników przez internet" - mówił poseł Gut-Mostowy w porannej rozmowie Radia Kraków.

Kiedy nauczyciele mogą liczyć na 30% podwyżki?

Obywatelski projekt ustawy o powiązaniu wynagrodzeń nauczycieli ze średnią płacą w narodowej gospodarce zostanie rozpatrzony w ciągu 6 miesięcy - tak zapowiada marszałek Sejmu. Takie rozwiązanie sprawiłoby, że podstawowe wynagrodzenie nauczyciela początkującego, mianowanego i dyplomowanego wzrosły ponad 2 tys. zł. Obecna większość sejmowa złożyła także obietnice 30-procentowych podwyżek dla pedagogów. Z Arkadiuszem Boroniem, prezesem małopolskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego rozmawiał Jacek Bańka.

Krakowscy radni o ochronie historycznych sklepów i wyborach samorządowych

Krakowscy radni Łukasz Maślona (Kraków Dla Mieszkańców) i Łukasz Wantuch (Przyjazny Kraków) o ochronie historycznych sklepów i wyborach samorządowych.

Mateusz Małodziński: Nie wierzę, że rządowi Mateusza Morawieckiego nie uda się uzyskać wotum zaufania

 • Jacek Bańka
 • access_time 09:48:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2023.11.27
- Oczekuję kontynuacji dobrych zmian, zapoczątkowanych przez PiS - tak o nowym rządzie mówił na antenie Radia Kraków wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Skład nowego rządu poznamy po południu, jego zaprzysiężenie zaplanowano na 16.30. Od tego czasu premier Mateusz Morawiecki będzie miał 14 dni na wygłoszenie exposé i uzyskanie w Sejmie wotum zaufania. "To czas, by ewentualni koalicjanci zapoznali się ze składem nowego rządu i jego programem. W Sejmie są już trzy projekty ustaw, dotyczące między innymi przedłużenia wakacji kredytowych i zniesienia pięcioprocentowego podatku VAT na żywność. Liczę, że nowy ten rząd będzie mógł kontynuować dobrą zmianę" - mówił wicewojewoda Małodziński w porannej rozmowie Radia Kraków.

Prof. Stanisław Mazur: Nie wezmę udziału w wyborach na rektora UEK, wystartuję w wyborach na prezydenta Krakowa

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:15:31
 • calendar_today Poniedziałek, 2023.11.27
Prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, potwierdza start w wyborach prezydenckich w Krakowie i jednocześnie rezygnację z walki o kolejną kadencję rektora tej krakowskiej uczelni. Eksperckim zapleczem dla prof. Mazura pozostaje stowarzyszenie Lepszy Kraków, choć także nie wyklucza on także budowy większej koalicji. Z prof. Stanisławem Mazurem, kolejnym po Andrzeju Kuligu, Aleksandrze Miszalskim i Łukaszu Gibale, kandydatem na prezydenta Krakowa, rozmawiał Jacek Bańka.

Józefa Szczurek-Żelazko: Jest duża grupa posłów chętnych do poparcia in vitro. Jest też grupa, która się zastanawia

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:09
 • calendar_today Piątek, 2023.11.24
- Każdy z posłów ma prawo do swojego zdania. Jest duża grupa, która chce poprzeć ten projekt - tak o obywatelskim projekcie ustawy o refundacji in vitro mówiła na antenie Radia Kraków posłanka PiS Józefa Szczurek-Żelazko. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu. Nakłada on na ministra zdrowia obowiązek opracowania i wdrożenia programu finansowania zabiegów in vitro. Ma na to pójść 500 milionów złotych z budżetu państwa. "Niepłodność to wręcz choroba cywilizacyjna" - mówiła posłanka SZcvzurek-Żelazko w porannej rozmowie Radia Kraków. W klubie PiS podczas głosowania nad projektem nie będzie obowiązywać dyscyplina.

O sądach bliżej ludzi

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:18:53
 • calendar_today Piątek, 2023.11.24
Gośćmi Jacka Bańki byli mecenasi Piotr Rachwał i Wojciech Bergier.

Rafał Komarewicz: Trzecia Droga chce wystawić swojego kandydata na prezydenta Krakowa

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:44
 • calendar_today Czwartek, 2023.11.23
- Myślę, że będziemy wystawiać własnego kandydata w wyborach prezydenckich w Krakowie - zapowiedział na antenie Radia Kraków poseł Trzeciej Drogi Rafał Komarewicz z Polski 2050 Szymona Hołowni. Przyznał, że pod uwagę branych jest na razie trzech kandydatów: on sam, poseł Ireneusz Raś oraz dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf z PSL-u. Swojego kandydata na prezydenta Krakowa ogłosiła Platforma Obywatelska. To poseł Aleksander Miszalski. Prezydent Jacek Majchrowski ogłosił z kolei, że w wiosennych wyborach nie wystartuje. "Mamy jeszcze trochę czasu do wyborów samorządowych, chcemy iść do nich wspólnie z PSL-em. Wystawimy też nowych ludzi w wyborach do Rady Miasta" - zapowiadał poseł Komarewicz w porannej rozmowie Radia Kraków.

Krakowski Park Technologiczny organizuje AHAthon

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:28
 • calendar_today Czwartek, 2023.11.23
Krakowski Park Technologiczny organizuje AHAthon, który ma dać odpowiedź na pytanie, jak wykorzystać potencjał starzejącego się społeczeństwa w takich miastach, jak Kraków. Efektem spotkania, które zaplanowano miedzy 29.11 a 01.12, mają być innowacyjne rozwiązania zarówno społeczne, jak i technologiczne. Jednocześnie odbywać się będzie konferencja poświęcona zdrowiu i podnoszeniu jakości życia Life Science Open Space. Z Agnieszką Włodarczyk-Gębik z KPT i Kazimierzem Murzynem, prezesem Fundacji Klaster LifeScience Kraków rozmawiał Jacek Bańka.

Andrzej Kulig: Nie traktuję mieszkańców jako idiotów. Oni doskonale widzą, co się dzieje

- Jest wielu takich, którzy od dawna mówią, że będą się ubiegali o prezydenturę. Ja w tym mieście żyję 60 lat. Moi rodzice żyją jeszcze dłużej. Żyli też moi dziadkowie. Jestem tu mocno osadzony. Wiem, co mówią ulice, kamienice i mieszkańcy… Gołym okiem to widać. W czasach PRL była taka praktyka, że jak szedł film niepoprawny politycznie, wcześniej redaktorzy dyżurni mówili, co w filmie jest ważne, co nie i jak go interpretować. Traktowano widzów jak idiotów, którym pewne rzeczy trzeba wyjaśniać. Ja nie traktuję mieszkańców jako idiotów. Oni doskonale widzą, co się dzieje - mówił na antenie Radia Kraków wiceprezydent Krakowa, Andrzej Kulig.

Co zmieniło się w uaktualnionym Programie Ochrony Powietrza dla Małopolski?

Uaktualniony Program Ochrony Powietrza dla Małopolski jest kontynuacją poprzedniego dokumentu, choć niektóre z nowych rozwiązań budzą wątpliwości - tak uważa Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego. Taką zmianą jest wydłużenie czasu na kontrolę paleniska po zgłoszeniu z 12 do 24 godzin, a także wyłączenie z kontroli weekendów. Z drugiej strony, dodaje Guła, dobrze należy ocenić wprowadzenie dla gmin minimalnej liczby przeprowadzanych kontroli. Z prezesem Polskiego Alarmu Smogowego rozmawiał Jacek Bańka.

Jaka przyszłość czeka koksownię w krakowskiej hucie?

Władze ArcellorMittal zdecydowały o postawieniu baterii koksowniczej w krakowskiej hucie w stan gorącego postoju. Jak tłumaczy rzeczniczka firmy jest to skutek m.in. niskiego popytu na koks i w konsekwencji nieopłacalności jego produkcji. Tymczasem w opinii Krzysztofa Wójcika, szefa NSZZ Pracowników Arcelor Mittal, postój baterii - podobnie, jak to było w wypadku części surowcowej huty - oznaczać może w całkowite zamknięcie koksowni. Z Krzysztofem Wójcikiem rozmawiał o tym Jacek Bańka.