Radio Kraków

Rozmowy


RSS Spotify Google Podcast

Rozmowy Radia Krakow - na każdy temat!

Podcasty

I. Raś o emeryturze abp Jędraszewskiego. Gorzej być nie może? Nie chcę tak komentować, ale mam nadzieję na dobrą zmianę

- Kościół Krakowski się zamknął. Zamknął go arcybiskup Jędraszewski. Następca powinien to zmienić. Musi prowadzić dialog, jak wielcy poprzednicy obecnego arcybiskupa. Oni rozmawiali ze wszystkimi, przekonywali - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, wiceminister sportu Ireneusz Raś. "Potrzebujemy zmiany, mocnego arcybiskupa Krakowa. To zawsze była bardzo ważna postać życia religijnego i społecznego w Krakowie" - podkreślał. Przypomnijmy, w środę 75 lat kończy arcybiskup Marek Jędraszewski, co oznacza emeryturę. Metropolita potwierdził, że papież przyjął jego rezygnację.

Rafał Komarewicz: Zmiany w Unii nie mogą się odbywać kosztem państw członkowskich

- Jeżeli chodzi o zmiany w Unii, nie mogą się one odbywać kosztem państw wspólnoty, kosztem odbierania kompetencji państwom członkowskim - mówił poranny gość Radia Kraków, Rafał Komarewicz z Polski 2050. Jak podkreślał, w polityce powinna być kontynuacja, ale w Europarlamencie są już nowi deputowani z nowymi pomysłami, a Polska musi bronić swoich interesów. W czwartek Ursula von der Leyen została wybrana na drugą kadencją przewodniczącej Komisji Europejskiej i zapowiedziała między innymi utworzenie Unii obronnej i wspólnego rynku obronnego. "To akurat jest dobry pomysł, ale powinniśmy to zrobić już kilka lat temu" - komentował Rafał Komarewicz.

Jerzy Meysztowicz: Nie przyłożono się, żeby sprawdzić sprawę immunitetu M. Romanowskiego. Nikt jednak nie podważa prawdziwości zarzutów

- Pewne niedociągnięcia zawsze się mogą zdarzyć - mówił poranny gość Radia Kraków, poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz, komentując sprawę zatrzymania Marcina Romanowicza. "Nie wzięto pod uwagę jego immunitetu jako zastępcy członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale zarzuty wobec niego dotyczą czasów sprzed jego pracy w Zgromadzeniu. Minister sprawiedliwości wysłał zapytanie w tej sprawie do przewodniczącego Rady Europy i czekamy na odpowiedź" - mówił Jerzy Meysztowicz, dodając, że rzeczywiście nie przyłożono się do tego, żeby sprawdzić wszystkie elementy dotyczące Romanowicza.

Agnieszka Ścigaj: Zatrzymanie Marcina Romanowskiego to show dla zradykalizowanego elektoratu

- Skandaliczna - tak prace prokuratury w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego ocenia poranny gość Radia Kraków, posłanka PiS Agnieszka Ścigaj. Zdaniem posłanki zatrzymanie polityka Suwerennej Polski to show dla elektoratu Koalicji Obywatelskiej, który, jak podkreśliła, jest żądny krwi. "Obecna władza mówiła o praworządności, profesjonalizmie, chciała pokazać inne standardy, a pokazała trzy razy gorsze niż Zjednoczona Prawica" - mówiła posłanka Ścigaj. Sąd nie zgodził się na areszt dla Marcina Romanowskiego, o który wnioskowali śledczy, bo poseł posiada immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Romanowski usłyszał 11 zarzutów, między innymi za udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Daria Gosek-Popiołek: Jako koalicja nie potrafimy dowieźć podstawowej rzeczy. Źle się stało

- Wyborcy Lewicy 15 października zagłosowali za zmianą. Jestem zaskoczona wynikiem głosowania w sprawie dekryminalizacji aborcji - mówiła na antenie Radia Kraków posłanka partii Razem, Daria Gosek-Popiołek. Posłowie nie przyjęli projektu ustawy zakładającego depenalizację pomocy w aborcji do 12 tygodnia ciąży. "Bardzo źle się stało. Wysłaliśmy sygnał, że koalicja nie potrafi dowieźć podstawowej rzeczy" - mówiła posłanka. "Ten projekt to kwestia troski i odpowiedzialności, a nie liberalizacji prawa aborcyjnego - podkreślała na naszej antenie Daria Gosek-Popiołek.

Dorota Niedziela: Polaryzacja w polityce powinna być tylko różnicą poglądów, nie wezwaniem do nienawiści

- Polaryzacja powinna być tylko różnicą poglądów, a nie wezwaniem do nienawiści, które kończy się tak, a nie inaczej - mówiła na antenie Radia Kraków wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela. Wiceprzewodnicząca PO skomentowała w ten sposób nieudany zamach na Donalda Trumpa. Niedziela podkreślała, że w kontekście tego wydarzenia należy się zastanowić, czy dostęp do broni powinien być taki łatwy. Wicemarszałek odniosła się też do tego, co dzieje się w polskiej politycy i wyjaśniła, że koalicja rządząca, która rozlicza poprzednią władzę, jest daleka od nienawiści i zemsty. "Polityk powinien wiedzieć, że każdy, kto popełni błąd, będzie musiał za to odpowiedzieć" - podkreślała.

Norbert Kaczmarczyk: Minister Romanowski to św. Florian dla polskich strażaków. Atak na Suwerenną Polskę jest mocny

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:10
 • calendar_today Czwartek, 2024.07.11
- Marcin Romanowski przekazał 250 milionów dla OSP. Fundusz Sprawiedliwości mógł być tak wydawany. Strażacy są pierwsi na miejscu wypadków drogowych. Fundusz pochodzi z mandatów. Oni w sposób prawny korzystali z tych pieniędzy - mówił na antenie Radia Kraków poseł Suwerennej Polski, Norbert Kaczmarczyk. W piątek Sejm zajmie się wnioskami o uchylenie immunitetu i zgodę na zatrzymanie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. "Tu jest kwestia związana z zemstą polityczną na ministrze Ziobro. On jest śmiertelnie chory. Nie mogli się zabrać za Zbigniewa Ziobro, zabrali się za ministrów Wosia i Romanowskiego. Atak na Suwerenną Polskę jest bardzo mocny" - dodał Kaczmarczyk.

Miłosz Motyka: Dotychczas Jarosław Kaczyński miał taki posłuch, że jego wola była realizowana. Teraz tak nie jest

- To pokazuje, że PiS nie jest zdolne do zgodnego działania i rządzenia. Partii w Małopolsce nic nie łączy, frakcje są mocno podzielone - tak odejście z PiS dwóch radnych sejmiku komentował na antenie Radia Keaków wiceminister klimatu i środowiska, wojewódzki radny PSL Miłosz Motyka. Po wybraniu marszałkiem Małopolski Łukasza Smółki legitymacjami PiS rzuciło dwóch radnych - były wicemarszałek Józef Gawron i minister Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Ten drugi, choć z partii wystąpił, pozostanie w klubie, Gawron będzie radnym niezależnym. "Zarząd województwa może mieć spore problemy jeśli nie będzie brał pod uwagę głosu tych radnych" - mówił Miłosz Motyka w porannej rozmowie Radia Kraków.

Weronika Smarduch: Radni PiS świetnie ograli J. Kaczyńskiego. Martwi, że obywatele Małopolski muszą oglądać walkę o stołki

- Czeka ich ciężkie pięć lat. Zjednoczona Prawica jest podzielona w małopolskim Sejmiku. Wybór marszałka niczego nie zmienił. Lokalni działacze perfekcyjnie ograli Jarosława Kaczyńskiego, to nie zakończyło konfliktów - mówiła na antenie Radia Kraków posłanka Koalicji Obywatelskiej, Weronika Smarduch. O rezygnacji z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości poinformowali Józef Gawron oraz zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, a jednocześnie radny Sejmiku, Piotr Ćwik. "Ledwo wybrali marszałka i stracili większość. Taka sytuacja będzie się powtarzać, nie będą mieć stabilnej większości w Sejmiku" - mówiła posłanka Smarduch w porannej rozmowie Radia Kraków.

Łukasz Smółka: "Nie chcę mówić o przyspawaniu do krzeseł"

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.07.08
Rozliczenia, pomysły na Małopolskę, kolej, nowy budynek filharmonii, zintegrowany bilet metropolitalny i słynna szafa z ochroniarzami w gabinecie Witolda Kozłowskiego - o tym, i nie tylko, rozmawiał Jacek Bańka z Łukaszem Smółką nowym marszałkiem województwa małopolskiego.

Filip Kaczyński: Prezes Kaczyński nie wycofa i nie powinien wycofać kandydatury Łukasza Kmity

 • Jacek Bańka
 • access_time 09:27:00
 • calendar_today Czwartek, 2024.07.04
- Prezes Jarosław Kaczyński nie wycofa kandydatury Łukasza Kmity z wyborów na marszałka sejmiku małopolskiego - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków Filip Kaczyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Komentując awanturę wokół wyboru marszałka, podkreślał, że w sytuacji gdy dochodzi do zdrady, gdy grupa osób stawia własny interes ponad interesem partii, konieczne są twarde decyzje, takie jak zawieszenie ich w prawach członka partii. "Trzeba oddzielać ziarno od plew" - podkreślał poranny gość Radia Kraków. Przypomnijmy, po południu małopolscy radni podejmą 6 próbę wyboru marszałka województwa. Jeśli porozumienia nie będzie, kolejne sesje sejmiku zaplanowano na piątek i sobotę.

Aleksander Miszalski: Wszyscy radni KO poparli Krzysztofa Klęczara. Mamy swoje sposoby, by to wiedzieć

- Koalicja Obywatelska wystawi swojego kandydata na marszałka na najbliższej sesji sejmiku, jeśli będziemy mieć pewność, że taki kandydat uzyska większość - mówił na antenie Radia Kraków szef małopolskiej KO, prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Jedynym kandydatem Koalicji 15 października na marszałka Małopolski był do tej pory wojewoda Krzysztof Jan Klęczar, który nie zdobył wystarczającej liczby głosów. PiS natomiast wystawił we wtorek dwóch kandydatów: posła Łukasza Kmitę, który po raz piąty nie przekonał do siebie radnych i jednego z buntowników - Piotra Ćwika, któremu także zabrakło głosów. Kolejna próba wyboru marszałka Małopolski w czwartek.

Marek Sowa: Jeśli Witold Kozłowski ze swoją grupą radnych opuści klub PiS, otworzy się pole do rozmowy

- Koalicja 15 października wystawi nowego kandydata na marszałka - zapowiedział na antenie Radia Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa. Dodał, że tym razem będzie to kandydat KO. W poniedziałek kontrkandydatem posła Łukasza Kmity z PiS, który już czterokrotnie nie otrzymał wystarczającego poparcia, był wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Choć otrzymał więcej głosów od Kmity, to marszałkiem nie został. "W kuluarach mówi się, że kandydatem PiS może być urzędujący marszałek Witold Kozłowski. Na pewno go nie poprzemy, chyba że wystąpi z Prawa i Sprawiedliwości" - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków Marek Sowa.

Urszula Nowogórska: Nikomu nie jest na rękę ogłoszenie nowych wyborów do małopolskiego Sejmiku

 • Jacek Bańka
 • access_time 09:26:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.07.01
- Możemy się dziś spodziewać każdego scenariusza, mam jednak nadzieję, że w trzecim podejściu uda się wybrać marszałka Małopolski. Jeśli będzie inaczej, czwarte wybory w ciągu półrocza nie są nikomu na rękę, także PiS-owi. Na pewno frekwencja byłaby bardzo niska - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska, posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego, była przewodnicząca małopolskiego Sejmiku. "Jeżeli panowie ze Zjednoczonej Prawicy nie mogą się teraz dogadać, a dostali duży mandat zaufania od obywateli Małopolski, to jest pytanie, czy mają rządzić w przyszłości" - mówiła Nowogórska.

Łukasz Filipowicz: Nie podoba mi się nowe Centrum Przesiadkowe w Kuźnicach. Wygląda jak kawałek autostrady w parku narodowym

 • Jacek Bańka
 • access_time 08:55:00
 • calendar_today Piątek, 2024.06.21
- To wzbudza mieszane uczucia, ale jednak jest. Postaramy się upiększyć plac, może się to wtopi w krajobraz. Postaramy się zaprojektować zieleń. Wykonawca tego jeszcze nie skończył, zieleni więcej będzie. Jesteśmy na etapie zasadzeń. Nie ma jednak co się spierać. To duża, betonowa inwestycja. Moim zdaniem tam zostało to przeskalowane - tak o Centrum Komunikacyjnym w Kuźnicach mówił na antenie Radia Kraków burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz. Jak jednak zaznaczył, dobrze, że ta inwestycja powstała. "Oby to służyło turystom i mieszkańcom" - dodał.

Łukasz Kmita po kolejnym przegranym głosowaniu: "Gdybym to ja był zdrajcą, wstydziłbym się wyjść po chleb"

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:25
 • calendar_today Czwartek, 2024.06.20
- Decyzję o tym, kto jest kandydatem, podejmuje kierownictwo partii - tak Łukasz Kmita, poseł PiS i kandydat tej partii na marszałka Małopolski, odpowiedział na pytanie o to, czy po raz trzeci będzie się ubiegał o to stanowisko. Łukasz Kmita w środowym głosowaniu już po raz drugi nie został poparty przez członków własnej partii. Za jego kandydaturą opowiedziało się 17 radnych, a klub PiS ma w Sejmiku 21 przedstawicieli. "Musimy się wewnętrznie zastanowić, jakie decyzje podjąć. Czasem w środku meczu jest zero do dwóch, ale liczę, że ostateczny wynik będzie satysfakcjonujący dla PiS" - mówił Kmita. Małopolski szef PiS w porannej rozmowie Radia Kraków powiedział też, że rozłamowców czekają poważne konsekwencje. "Skoro oni chcą kwestionować decyzje Jarosława Kaczyńskiego, to prędzej, czy później poniosą odpowiedzialność" - stwierdził Kmita.

Wspomnienie o Halinie Bortnowskiej

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:14:58
 • calendar_today Czwartek, 2024.06.20
Gościem Jacka Bańki był Edward Nowak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL. Jak mówił w programie O tym się mówi, Halina Bortnowska była mu bardzo bliska. Filozofka, teolożka, publicystka, uczestniczka ruchu ekumenicznego zmarła w środę w wieku 92 lat.

Gabriela Olszowska: Nauczyciele ciągle nie zarabiają godnie. To zawód specjalny

- Nauczyciele wciąż nie zarabiają godnie. To jest zawód specjalny, powinien mieć szczególnie wysoko postawione wymagania, natomiast wynagrodzenia wciąż są zbyt niskie - stwierdziła w Radiu Kraków małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska. "Mamy niepokojące zjawisko odchodzenia młodych osób z pracy. To jest zawód bardzo wyczerpujący. Gdybym mogła, zapłaciłabym nauczycielom dwa razy więcej, niż zarabiają teraz" - dodała. Nauczyciel początkujący - po podwyżkach - zarabia 4908 zł brutto. Pensja minimalna od lipca wynosić będzie 4300 złotych.

Miłosz Motyka: Jarosław Kaczyński wskazał na Łukasza Kmitę. Nie interesuje go Małopolska

- Na najbliższej sesji sytuacja w sejmiku województwa się wyklaruje. Myślę, że sam Łukasz Kmita zobaczy, że nie ma wystarczającej większości, by zostać marszałkiem województwa. To, co dzieje się w Sejmiku, to sytuacja kompromitująca dla całej formacji Prawa i Sprawiedliwości - mówił w porannej rozmowie z Radiem Kraków Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, a także radny sejmiku małopolski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. "Jeśli są w PiS radni, którzy nie chcą by sprawy Tokarni czy Krakowa były rozstrzygane w Warszawie przez Jarosława Kaczyńskiego, czy przez sekretarza generalnego PiS, to mogą rozmawiać z nami. Żaden sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej czy PSL nie będzie przyjeżdżał łamać kręgosłupów miejscowym radnym" - dodał Motyka.

Marek Sowa: Jak PiS nie wybierze swojego marszałka, my podejmiemy taką próbę

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:13
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.06.17
- Jest wielce prawdopodobne, że próba wyboru marszałka Małopolski po raz kolejny okaże się nieskuteczna - oceniał na antenie Radia Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa. W maju Sejmik Małopolski po raz pierwszy wybierał marszałka województwa. Choć PiS ma w sejmiku większość, jedyny kandydat - poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita - nie otrzymał potrzebnej liczby głosów. Po tym fiasku stanowisko stracił szef struktur PiS w Małopolsce Andrzej Adamczyk. Jego następcą został Łukasz Kmita. Dziś radni sejmiku ponownie będą wybierać marszałka. Kmita jest jedynym kandydatem. "Jeśli dziś się nie uda, podjęte zostaną jeszcze dwie, trzy próby wyboru marszałka. Jeśli to się nie uda, będzie komisarz i nowe wybory" - mówił poseł Sowa w porannej rozmowie Radia Kraków.