Radio Kraków

Rozmowy


RSS Spotify Google Podcast

Rozmowy Radia Krakow - na każdy temat!

Podcasty

Janusz Basałaj o nowym selekcjonerze reprezentacji Polski i problematycznym Lewandowskim

Janusz Basałaj, dziennikarz meczyki.pl, wcześniej działacz piłkarski w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim o piłkarskiej reprezentacji, kłopotach z Robertem Lewandowskim i Michale Probierzu.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego: U nas nigdy nie było i nie będzie problemu z rekrutacją

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:11:59
  • calendar_today Czwartek, 2023.09.28
Ponad 8 tys. studentów studiów pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich rozpocznie w nowym roku akademickim naukę w Uniwersytecie Jagiellońskim. Wraz ze studentami drugiego stopnia będzie ich ok. 14,5 tys., co wynikiem lepszym, niż w minionym roku. Także w nowym roku akademickim największym powodzeniem cieszyła się psychologia, prawo i kierunek lekarski. Z prof. Jackiem Popielem, rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego rozmawiał Jacek Bańka

Jakub Kwaśny komentuje spór z rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:10:17
  • calendar_today Czwartek, 2023.09.28
Dr Jakub Kwaśny, do niedawna szef Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego mówił na antenie Radia Kraków o sporze z rektorem uczelni, prof. Stanisławem Mazurem. Rozmowę prowadził Jacek Bańka.

Prof. Stanisław Mazur: Rolą rektora jest podejmowanie trudnych decyzji kiedy wymagają tego względy etyczne i porządek prawny

To było dla mnie trudne, bolesne, ale uznałem, że rolą rektora jest podejmowanie również bardzo trudnych decyzji, wtedy kiedy wymagają tego względy etyczne i porządek prawny - mówił profesor Stanisław Mazur rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w rozmowie z Mariuszem Bartkowiczem, komentując sprawę odwołania profesora Piotra Buły i doktora Jakuba Kwaśnego. Profesor Stanisław Mazur mówił też o kondycji Uniwersytetu Ekonomicznego tuż przed rozpoczynającym się nowym rokiem akademickim.

Włodzimierz Bernacki: każdy nauczyciel, dla którego niezbędnym jest korzystanie z laptopa, otrzyma na niego talon

W październiku nauczyciele mają dostać po 2,5 tys. zł na zakup laptopa. Tymczasem do szkół trafiają już laptopy dla czwartoklasistów. Rozmawiamy o tym z prof. Włodzimierzem Bernackim, wiceministrem edukacji i nauki.

K. Rzońca: Za likwidacją 800+ i z nadzieją na sejmowe mandaty w okręgu nowosądeckim

Kandydaci Konfederacji w okręgu nowosądeckim podtrzymują zapowiedź likwidacji programu 800+. Krzysztof Rzońca, członek sztabu wyborczego Konfederacji i władz krajowych Nowej Nadziei uważa, że program nie spełnił pokładanych w nim nadziei i trzeba szukać innych rozwiązań. - Uważamy, że 800+ należy zlikwidować - mówi K. Rzońca. - Proponujemy wrócić do programu 500+. 800+ jest programem, który nie zadziałał. Jest jedynie programem, który jest proinflacyjny i należy go zmienić. (...) Problem związany z dzietnością, to jest problem kulturowy a nie problem związany z finansowaniem. W zamian Konfederacja proponuje zmiany w systemie emerytalnym by Polacy mogli dłużej pozostawać aktywni zawodowo. To ma pomóc w rozwiązaniu problemu braku rąk do pracy. Konfederacja chce także likwidacji części przepisów, które ich zdaniem ograniczają rynek mieszkaniowy. Oddanie tego rynku prywatnym podmiotom ma sprawić, że mieszkań będzie przybywać a ceny zaczną spadać.

Urszula Nowogórska: Polska musi zadbać o bezpieczeństwo swoich rolników, sadowników i pszczelarzy

Strona polska ze spokojem podchodzi do decyzji Ukrainy o wszczęciu postępowania przeciwko Polsce, Węgrom i Słowacji przed Światową Organizacją Handlu. "Skarga do WTO nie robi na nas wrażenia w tym sensie, że nie mamy zamiaru z tego powodu cofać się z embarga, które wprowadziliśmy" - mówił w telewizyjnym wywiadzie rzecznik gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego Piotr Müller. Ukraina złożyła skargę do WTO na trzy unijne kraje w związku z przedłużeniem przez nie embarga na ukraińskie produkty rolne — poinformowała agencja Reuters. Czy Polska nadal powinna twardo bronić interesów swoich rolników nawet kosztem napięcia w relacjach z Ukrainą? O tym rozmawiamy z porannym gościem Radia Kraków, posłanką PSL, kandydatką Trzeciej Drogi, Urszulą Nowogórską.

Małgorzatą Wassermann: nie ma wśród nas miejsca dla czarnych owiec

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:00:00
  • calendar_today Poniedziałek, 2023.09.18
Dymisje i zatrzymania w sprawie afery wizowej pokazują, że takie sprawy w naszym środowisku są wypalane żelazem - tak przekonuje Małgorzata Wassermann, posłanka PIS. W telewizyjnym orędziu marszałek Senatu mówił o 250 tys. wiz pracowniczych dla cudzoziemców za łapówki, podczas gdy szef rządu przekonywał, że takich przypadków było ok. 250. Rozmawiamy o tym z Małgorzatą Wassermann.

Jan Orkisz: koalicja opozycji nie będzie łatwa bo są olbrzymie różnice programowe

Jan Orkisz, radny Powiatu Olkuskiego, numer 3 na liście Komitetu Wyborczego Nowa Lewica, członek Unii Pracy z okręgu numer 13 obejmującego Kraków oraz powiaty: krakowski, miechowski, olkuski w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim o programie, mieszkalnictwie, płacach.

Rafał Komarewicz: Każde działanie, które da krakowianom możliwość uzyskania mieszkania o niskim czynszu jest dobre

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:10:46
  • calendar_today Piątek, 2023.09.15
Każde działanie, które dal możliwość krakowianom na uzyskanie mieszkania o niskim czynszu jest dobre - mówił na naszej antenie Rafał Komarewicz, przewodniczący krakowskiej Rady Miasta z Polski 2050. W tym tygodniu radni zdecydowali o powołaniu spółki SIM Ziemi Krakowskiej. Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to następczyni TBS-ów. SIM wybuduje w Krakowie około 300- 400 mieszkań. Musimy się zastanowić jak masowo znaleźć mieszkania dla krakowian, takich, w których czynsz nie będzie za wysoki - mówił Rafał Komarewicz w porannej rozmowie Radia Kraków.

Gdzie we współczesnym świecie szukać poezji?

Gdzie we współczesnym świecie szukać poezji? Jak nie zagubić sztuki kobiet? Dlaczego kolejne pokolenia muszą aktywnie poszukiwać, na nowo odkrywać i zapisywać herstorie swoich poprzedniczek? Takie pytania stawia Fundacja Muzeum Herstorii Sztuki. Odpowiedzi będzie można znaleźć podczas wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Roku Wisławy Szymborskiej, tj. gry miejskiej “Poetki Krakowa: Pytania zadawane sobie”, spotkania “Niektórzy lubią Szymborską. Rozmowy międzypokoleniowe” oraz Sabatu u Szymborskiej. O szczegółach rozmawiają Patrycja Chlebus-Grudzień, socjolożka, badaczka społeczna, prezeska Fundacji Muzuem Herstorii Sztuki i Aneta Pawłowska, współinicjatorka Fundacji Muzeum Herstorii Sztuki oraz Wioletta Gawlik.

Aleksandra Witek: Prawo i Sprawiedliwość eksponuje rolę kobiet

Aleksandra Witek, Radna Krakowa, Kandydatka do Sejmu z okręgu krakowskiego, numer 14 na liście Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim o prawach kobiet, inwestycjach przeciw powodziowych w Krakowie zrealizowanym dzięki pomocy rządu, szkole na Złocieniu i programie wyborczym.

Marta Malec-Lech: W Małopolsce może powstać trzecie Branżowe Centrum Umiejętności

  • Jacek Bańka
  • access_time 00:11:53
  • calendar_today Czwartek, 2023.09.14
W Małopolsce może powstać trzecie Branżowe Centrum Umiejętności. Jest to strategiczny projekt - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Marta Malec - Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego. Jedno z Branżowych Centrów Umiejętności specjalizuje się w dziedzinie opieki medycznej. Drugie kształci specjalistów z zakresu techniki masażu. Staramy się o uruchomienie trzeciego centrum w zakresie gastronomii - mówiła Marta Malec - Lech w porannej rozmowie Radia Kraków.

Agnieszka Ścigaj: Polska będzie stać na straży interesów rolników

Podjęta przez rząd decyzja o przedłużeniu embarga na ukraińskie zboże jest ostatnim sygnałem dla Komisji Europejskiej, że będziemy stać na straży interesów polskich rolników - powiedziała na naszej antenie Agnieszka Ścigaj, minister ds. integracji społecznej. Jej zdaniem granie zbożem jest w interesie Putina. Sama Ukraina przyznała, że wprowadzenie embarga nie zmniejszyło wywozu zboża z Ukrainy - podkreślała minister. Dziwi to, że nie wszyscy politycy, którzy reprezentują nas w Brukseli, nie mówią jednym, głosem - mówiła Agnieszka Ścigaj.

Krzysztof Kuboń: wprowadzimy związki partnerskie niezależnie od płci

Krzysztof Kuboń, kandydat do Sejmu z okręgu tarnowskiego, numer 15 na liście Koalicji Obywatelskiej PO .N IPL ZIELONI, w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim o wyborach i embargu na ukraińskie zboże, związkach partnerskich i aborcji.

Prof. Wojciech Widłak, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie o budowie kampusu uczelni i planowanej wycince drzew

Radni z klubu Kraków dla Mieszkańców Łukasza Gibały przygotowali rezolucję skierowaną do rektora Akademii Muzycznej oraz władz Krakowa i Małopolski w sprawie zamiany gruntów, na których ma powstać nowy kampus Akademii Muzycznej. Powodem zamiany miałaby być planowa wycinka 170 drzew. Tymczasem od początku inwestor planuje na Grzegórzkach nasadzenia, które mają zrekompensować ubytek drzewostanu. Z prof. Wojciechem Widłakiem, rektorem Akademii Muzycznej rozmawiał Jacek Bańka.

Andrzej Kulig o nowych fotoradarach w Krakowie: Trwa dyskusja czy pomiar prędkości będzie punktowy czy odcinkowy

Przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa po tragicznym wypadku, w którym w okolicach Mostu Dębnickiego zginęły cztery osoby, zapowiedzieli zwiększenie sieci punktów pomiaru prędkości w mieście. Jak zapowiada w Radiu Kraków wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, trwa dyskusja czy ma być to pomiar klasyczny, czy odcinkowy i w których miejscach takie instalacje powinny się znaleźć. W rozmowie z Mariuszem Bartkowiczem opowiada także o trwających w mieście uciążliwych remontach, a także o pierwszych wnioskach po uruchomieniu linii tramwajowej na Górkę Narodową.

Bezpieczeństwo strategiczne, energetyczne i klimatyczne - takim zagadnieniom będą poświęcone dyskusje odbywające się w ramach Krynica Forum

To drugie spotkanie pod tym szyldem, od momentu, gdy z Krynicy do Karpacza zostało przeniesione organizowane Forum Ekonomiczne. O budowie nowej marki i skutkach przeprowadzki imprezy organizowanej przez Instytut Wschodni z Piotrem Rybą, burmistrzem Krynicy rozmawiał Jacek Bańka.

140-lecie istnienia świętuje II LO im. Króla Jana Sobieskiego — szkoła, którą powołano w dwusetną rocznicę wiktorii wiedeńskiej

Lista absolwentów "Sobieskiego" jest długa i imponująca: szkołę ukończyli m.in. Karol Estreicher, Jerzy Turowicz, Tomasz Stańko, Maciej Stuhr i oczywiście prezydent Andrzej Duda. O jubileuszu, wybitnych absolwentach i nauczycielach z Markiem Stępskim, dyrektorem II LO rozmawiał Jacek Bańka.

Tomasz Urynowicz: W Krakowie brakuje infrastruktury dla psów

Tomasz Urynowicz, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego o wybiegach dla psów, grzebowisku dla zwierząt i infrastrukturze rozmawiał Wojciech Jakubowski.