Radio Kraków

Rozmowy


RSS Spotify Google Podcast

Rozmowy Radia Krakow - na każdy temat!

Podcasty

Bartłomiej Sienkiewicz: Jest zgodność propagandy rosyjskiej z propagandą PiS. Czy spot był lepszy czy gorszy? To kwestia drugorzędna

- Polityk nie jest od oceniania wrażeń estetycznych spotów wyborczych - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków były minister kultury i kandydat do Parlamentu Europejskiego, Bartłomiej Sienkiewicz. Chodzi o kontrowersyjny spot Platformy Obywatelskiej, w którym PO zarzuca Prawu i Sprawiedliwości powiązania z Moskwą. "Jesteśmy na cichej, zimnej wojnie z Putinem. Trzeba o tym mówić głośno, a nie marszczyć nosek, że nie spodobała nam się estetyka spotu" - mówił Sienkiewicz i dodał, że Prawica przygotowała nas wcześniej do zdegenerowanego języka.

Krzysztof Jan Klęczar: Zamach na premiera Słowacji to nie jest żółte, ale czerwone światło. Tak niebezpieczny jest hejt

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:14
 • calendar_today Czwartek, 2024.05.16
- Słowacja wydawała się nam oazą spokoju, wewnętrzne podziały nie były tak widoczne - mówił na antenie Radia Kraków Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski. W środę zamachowiec zaatakował premiera Słowacji. Robert Fico został trafiony kilkoma kulami, przeszedł operację, jego stan jest stabilny. "To, co wydarzyło się na Słowacji, pokazuje, jak niebezpieczna jest mowa nienawiści, hejt. To już nie żółte, a czerwone światło" - mówił wojewoda małopolski w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak zapewnił, służby w Polsce są w pełnej gotowości.

Łukasz Kmita: Jest rekomendacja prezesa Kaczyńskiego, żebym objął funkcję marszałka

- Nie możemy sobie pozwolić na to, by utracić władzę w Małopolsce. Nic się nie zmieniło, jest rekomendacja bym objął funkcję marszałka wójewództwa - mówił na antenie Radia Kraków poseł PiS Łukasz Kmita. Jego kandydatura na marszałka Małopolski została odrzucona w pierwszym głosowaniu, choć w 39-osobowym sejmiku PiS ma większość - 21 mandatów. Za kandydaturą Kmity zagłosowało jedynie 13 radnych. Media informowały, że to efekt konfliktu frakcji skupionych wokół Ryszarda Terleckiego i Beaty Szydło. Po głosowaniu szefem małopolskich struktur PiS przestał być Andrzej Adamczyk. Nowym został Łukasz Kmita. "Czasem pojawiają się różnice zdań. Moim celem jest zachowanie jedności i współpracy, ręka jest wyciągnięta do zgody" - zapewniał poseł Kmita w porannej rozmowie Radia Kraków.

Paweł Śliz: Zachowanie Mikołaja Pawlaka nie wygląda poważnie. To ucieczka

- To jest ucieczka - tak wczorajsze zachowanie Mikołaja Pawlaka komentował na antenie Radia Kraków wiceprzewodniczący komisji do spraw Pegasusa, Paweł Śliz z Trzeciej Drogi. Były dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości, pojawił się na posiedzeniu komisji, odmówił składania zeznań i opuścił posiedzenie. Powoływał się na postanowienie Trybunału Konstytucyjnego zobowiązujące komisję do powstrzymania się od działań. "Nie bez powodu decyzja Trybunału została wydana, Mikołaj Pawlak jest jednym z głównych świadków będących w zainteresowaniu komisji" - mówił poseł Śliz w porannej rozmowie Radia Kraków.

Rafał Komarewicz: Nie można zniszczyć rolnictwa europejskiego, żeby potem sprowadzać produkty spoza UE

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:07
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.05.13
- Jesteśmy za ekologią, ale nie możemy narzucać pewnych rzeczy, tylko zachęcać do zmian - tak o Zielonym Ładzie mówił na antenie Radia Kraków poseł Trzeciej Drogi Rafał Komarewicz. "Nie możemy zniszczyć europejskiego rolnictwa, by sprowadzać produkty spoza Unii. Trzeba to zmienić. Podobnie jest z podatkiem od aut spalinowych" - mówił poseł Komarewicz w porannej rozmowie Radia Kraków. Podczas konwencji Trzeciej Drogi marszałek Sejmu Szymon Hołownia krytykował zapisy Zielonego Ładu. O referendum w tej sprawie zaapelowali związkowcy z Solidarności.

Marek Sowa: Politycy PiS się wzajemnie nienawidzą. Nie będę cytował, co oni mówią o sobie

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:58
 • calendar_today Piątek, 2024.05.10
- Małopolska nie może być zakładnikiem skłóconych polityków PiS. Zrobimy wszystko, by wykorzystać tę sytuację. Szukamy porozumienia z radnymi, ale sesja, na której ma być ponownie wybierany marszałek Małopolski, nie została jeszcze zwołana - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej, Marek Sowa. Odniósł się w ten sposób do wydarzeń z początku tygodnia, kiedy to część radnych PiS nie poparła jedynego zgłoszonego kandydata na marszałka - posła Prawa i Sprawiedliwości Łukasza Kmity.

Urszula Rusecka: Sytuacja z posiedzenia Sejmiku jest niedopuszczalna. To się nie powtórzy

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:28
 • calendar_today Czwartek, 2024.05.09
- Poseł Łukasz Kmita dał się poznać jako sprawny wojewoda w czasach kryzysu, myślę, że decyzja o tym, by ponownie kandydował na marszałka małopolski jest uzasadniona - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Rusecka, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości. "PiS ma większość w małopolskim sejmiku i ufam, że jesteśmy biało-czerwoną drużyną. Myślę, że głosowanie takie, jak z poniedziałku, kiedy kandydatura Łukasza Kmity przepadła, już się nie powtórzy. Małopolscy radni Prawa i Sprawiedliwości powinni zaufać prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu w tej kwestii" - mówiła Rusecka, nazywając głosowanie w sejmiku nieporozumieniem. Urszula Rusecka nie chciała komentować słów prezesa Kaczyńskiego, który przyznał, że Kmita nie został wybrany na marszałka, bo był z wyższej intelektualnej półki.

Ireneusz Raś: Sędzia Szmydt był mocno wspierany przez poprzednią władzę

- Aktywność służb rosyjskich na terenie Polski jest wzmożona, doskonale o tym wiemy, musimy uważać. Sędzia Szmydt, który zwrócił się o azyl na Białorusi, współpracował przez lata z wymiarem sprawiedliwości, miał dostęp do tajnych i wrażliwych informacji. Jaki to przyniesie skutek? Analizują to odpowiednie służby. Oczekuję, że sprawa zostanie zbadana, a winni za tę sytuację politycy zostaną ukarani - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków Ireneusz Raś - wiceminister sportu i turystyki z Trzeciej Drogi. Dodał, że niechlujność musi być rozliczona.

Grzegorz Małodobry: Łukasz Kmita został oszukany przez warszawskich mocodawców: Andrzeja Adamczyka i Beatę Szydło

- W żaden sposób nie maczaliśmy w tym palców. Poseł Łukasz Kmita został oszukany przez mocodawców warszawskich. Oszukali go poseł Andrzej Adamczyk i europoseł Beata Szydło, którzy mamili go obietnicą zostania marszałkiem Małopolski - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków wojewódzki radny Koalicji Obywatelskiej, Grzegorz Małodobry. "Warszawa nie będzie decydowała o tym, kto będzie rządził w małopolskim sejmiku" - podkreślał Małodobry. To reakcja na polityczne trzęsienie ziemi w sejmiku. Kandydat PiS, Łukasz Kmita nie został wybrany na marszałka. Za jego kandydaturą opowiedziało się 13 spośród 38 obecnych na sali radnych, mimo że Prawo i Sprawiedliwość ma w sejmiku większość. Gość porannej rozmowy Radia Kraków nie zdradza, czy trwają zakulisowe rozmowy Koalicji Obywatelskiej z PiS w sprawie wyboru nowego marszałka.

Andrzej Szejna: w kwestii mieszkań nie możemy skończyć jak Londyn

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:39
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.05.06
Walka z ubóstwem, zdrowie publiczne i konsekwencje zmian klimatu - na takie problemy przed eurowyborami wskazali respondenci jednego z badań Eurobarometru. Rozmawiamy o tym z Andrzejem Szejną, wiceszefem polskiego MSZ i liderem małopolsko-świętokrzyskiej listy Nowej Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

A. Mularczyk o popierającym Putina Orbanie: „W wielu aspektach polityka Orbana jest zgodna z tym, co my reprezentujemy”

„W wielu aspektach polityka Węgier, czy polityka Orbana jest zgodna z tym, co my reprezentujemy jeśli chodzi o wartości konserwatywne, obronę państw suwerennych, jeśli chodzi o kwestie wartości rodziny, społeczeństwa, wartości chrześcijańskie, natomiast oczywiście jeśli chodzi o kwestie podejścia do wojny na Ukrainie, to mamy odmienne stanowisko” - tak poseł PiS i kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego odpowiedział na pytanie o udział Mateusza Morawieckiego w konferencji CPAC w Budapeszcie, na której były premier nazywał Wiktora Orbana swoim przyjacielem.

Polska pomoże w mobilizacji obywateli Ukrainy? Krzysztof Jan Klęczar: To temat świeży i delikatny. To dotyczy ludzi

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:38
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.04.29
- Prawie 17 tysięcy osób stawiło się do kwalifikacji wojskowej - poinformował na antenie Radia Kraków wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. "Mamy wyższą skuteczność kwalifikacji wojskowej niż wcześniej. Ponad 90 procent wezwanych stawiło się i otrzymało kategorię wojskową" - mówił wojewoda Klęczar w porannej rozmowie Radia Kraków. Kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się pierwszego lutego, kończy się jutro. Objęła głównie mężczyzn urodzonych w 2005 roku. Wojewoda małopolski mówił, że nie ma na razie żadnych decyzji dotyczących pomocy Ukrainie w mobilizacji rezerwistów. Takiej pomocy nie wykluczył minister obrony, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. "To delikatny temat, naszym zadaniem jest wspieranie obywateli Ukrainy. Jeżeli takie decyzje zapadną, wojewodowie otrzymają odpowiednie instrukcje" - mówił Krzysztof Jan Klęczar.

Paweł Śliz: Mamy w planie przesłuchanie pana Kamińskiego, pana Wąsika, także pana posła Ziobro. Przyjdzie czas

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:50
 • calendar_today Czwartek, 2024.04.25
- Inwigilacja objęła prawie 6 tysięcy ludzi. Komisja śledcza w sprawie Pegasusa jest niezbędna, bada m.in. informacje o tym, do jakich celów była wykorzystywana wiedza z systemów Pegasus. Wiemy, że poprzednia władza wykorzystywała ją do swoich celów, w ślad za czym szły publikacje w jedynych, słusznych mediach - mówił w Radiu Kraków Paweł Śliz, poseł Trzeciej Drogi i członek komisji śledczej ds. Pegasusa. "Harmonogram przesłuchań świadków jest już przygotowany do lipca. Przyjdzie czas, by zaprosić przed komisję byłych szefów specsłużb i byłego ministra sprawiedliwości - Zbigniewa Ziobrę" - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, nie zdradzając kiedy to będzie.

W jakim kierunku powinna rozwijać się komunikacja publiczna w Krakowie i jego okolicy?

Kraków potrzebuje metra czy może premetra? Budowa jakich linii tramwajowych jest najpotrzebniejsza w Krakowie? Czy połączenia tramwajowe do Wieliczki i Skawiny są potrzebne? O pomysłach na rozwój komunikacji krakowskiej i podmiejskiej z doktorem Politechniki Krakowskiej Markiem Bauerem rozmawia Bartłomiej Ziaja.

Łukasz Filipowicz: Zakopane powinno być ponad podziałami partyjnymi. Jesteśmy zmęczeni wielką polityką

- Pokazaliśmy inną wizję miasta. Jesteśmy już zmęczeni to wielką polityką. Zostawmy ją w Warszawie, a tutaj róbmy swoje - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków burmistrz-elekt Zakopanego, Łukasz Filipowicz. Nielegalny wynajem kwater i tzw. patodeweloperka - to problemy, z którymi - zgodnie z zapowiedziami - zamierza walczyć nowy burmistrz. "Chodzi o ustalenie nowego kształtu polityki przestrzennej miasta" - dodaje Filipowicz.

Jakub Kwaśny: Po 12 debatach zżyłem się z kandydatem PiS, Henrykiem Łabędziem. Tarnów potrzebuje zgody i współpracy

- Jeszcze do mnie nie dociera, że wygrałem wybory - mówi prezydent elekt Tarnowa Jakub Kwaśny, który był porannym gościem Radia Kraków. O losy pozwu w trybie wyborczym się nie obawia. Przypomnijmy, Jakub Kwaśny w wyborach prezydenckich startował z komitetu Koalicji Obywatelskiej, wcześniej do rady miasta ze swojego komitetu "Nasze Miasto Tarnów". Po proteście wyborczym to sąd rozstrzygnie, czy głosowanie zostanie powtórzone. To nie jedyna sprawa w sądzie, na której finał oczekuje nowy prezydent Tarnowa. Wśród nich jest m.in. pozew karny o zniesławienie, który Kwaśny złożył przeciwko rektorowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Stanisławowi Mazurowi. Mazur odwołał go ze stanowiska szefa Krakowskiej Szkoły Biznesu. Wcześniej Kwaśny oskarżał rektora o rozpoczęcie kampanii wyborczej na uczelni. 38-letni Jakub Kwaśny w tej kadencji sprawuje funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie.

Aleksander Miszalski: Mamy plan, wizję, narzędzia, wsparcie rządu. Możemy skutecznie rządzić

 • Jacek Bańka
 • access_time 05:42:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.04.22
- Wyborcy PiS i Konfederacji poszli zagłosować na Łukasza Gibałę, stąd niewielka różnica w oddanych głosach pomiędzy mną a moim kontrkandydatem - mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków, prezydent elekt - Aleksander Miszalski. Miszalski nie zdradza, kogo obsadzi na najwyższych stanowiskach w magistracie. W urzędzie zapowiada audyt. Deklaruje jednak, że nie będzie urządzał czystek. Jak mówi, ma to być prezydentura zmiany, nie kontynuacji, ale rewolucji. Twierdzi, że największym wyzwaniem na nowym stanowisku będzie dla niego: poprawa sytuacji finansowej Krakowa, budowa metra i rozwój transportu aglomeracyjnego.

Jacek Majchrowski: Kampania w Krakowie nie jest przyjemna. Ona się przekształciła w kampanię polityczną, która nie powinna mieć miejsca

- Ta kampania wyborcza nie jest specjalnie przyjemna - przyznał na antenie Radia Kraków prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Druga tura wyborów w najbliższą niedzielę. W Krakowie zmierzą się w niej Aleksander Miszalski i Łukasz Gibała. "Kampania samorządowa powinna być merytoryczna, przekształciła się w typowo polityczną, która w przypadku tych wyborów nie powinna mieć miejsca" - mówił prezydent Majchrowski w porannej rozmowie Radia Kraków. Jak ocenia, jego następca zmierzy się między innymi z projektem Nowego Miasta. Zdaniem ustępującego prezydenta Krakowa, nie ma potrzeby budowy w mieście metra. "Dawałem Krakowowi stabilizację, nie należałem do żadnego z walczących plemion" - ocenił Jacek Majchrowski.

Michał Drewnicki: Wyborcy prawicowi zdecydują, kto będzie prezydentem Krakowa. Większym złem byłby wybór A. Miszalskiego

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:30
 • calendar_today Czwartek, 2024.04.18
- Od wyborców prawicowych zależy, kto zostanie prezydentem Krakowa - przekonywał na antenie Radia Kraków szef krakowskich struktur PiS, wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Drewnicki. W niedzielę w drugiej turze głosowania zmierzą się kandydat Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski i niezależny kandydat Łukasz Gibała. Drewnicki w apelu do wyborców PiS namawiał, by poszli zagłosować w drugiej turze wyborów i by nie poparli w niej Miszalskiego. "Nie udzieliliśmy poparcia żadnemu kandydatowi, żaden z nich nie jest z naszej bajki. To wybór mniejszego zła. Uznaliśmy, że większym złem byłby wybór Aleksandra Miszalskiego" - mówił radny Drewnicki w porannej rozmowie Radia Kraków.

Aleksander Miszalski: Jak zostanę prezydentem, D. Tusk będzie do mnie dzwonić i mówić: "tego nie rób, to rób"? To absurdalna teza

- Łukasz Gibała stawia tezę, że jeśli ja będę prezydentem, Donald Tusk będzie do mnie dzwonić i mówić: tego nie rób, to rób, tu zmień remont chodnika, więcej daj na kulturę, mniej na sport. To absurdalna teza. Żaden samorządowiec tak nie ma. Rafał Trzaskowski, Hanna Zdanowska, Aleksandra Dulkiewicz czy Tadeusz Truskolaski zostali wybrani w I turach, bo cieszą się zaufaniem swoich wyborców - mówił na antenie Radia Kraków poseł KO i kandydat na prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski. Jak podkreślił, korzyścią z bycia kandydatem KO może być fakt, iż będzie skuteczniejszy w lobbingu środków dla Krakowa.