Radio Kraków

Rozmowy


RSS Spotify Google Podcast

Rozmowy Radia Krakow - na każdy temat!

Podcasty

Maciej Michałowski: Inwestycji na Igrzyska w Krakowie jest mnóstwo. Widać to, jak się jedzie przez miasto

- Większość inwestycji jest ukończona, większość pieniędzy na nie została wykorzystana, kończy się jeszcze część drobnych inwestycji - tak o przygotowaniach do Igrzysk Europejskich mówił na antenie Radia Kraków pełnomocnik ministra infrastruktury do spraw tej imprezy. "Tych inwestycji jest naprawdę dużo, samych remontów nakładowych ulic było niemal sto. Kraków na przygotowania do Igrzysk Europejskich otrzymał ze środków rządowych 350 milionów złotych" - mówił Maciej Michałowski w porannej rozmowie Radia Kraków. Igrzyska Europejskie rozpoczną się 21 czerwca.

W Radiu Kraków o kompetencjach 4.0 w szkole

Gośćmi Jacka Bańki byli: prof. Stanisław Mazur - rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, Bartosz Stawiarz - dyrektor ds. współpracy z regionami Narodowa Agencja Programu Erasmus+, Paweł Czapliński - dyrektor biura programu eTwinning w Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Magdalena Stryja - rzecznik Fundacji Rozwoju Systemów Edukacji.

Ireneusz Raś: Podziały muszą się zakończyć. Z tej potrzeby powstaje Trzecia Droga

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:15
 • calendar_today Czwartek, 2023.06.01
- Jednym z powodów powstania Trzeciej Drogi jest spostrzeżenie, że mury dzielące Polaków są za wysokie, podziały nadal rosną. Polska znalazła się w trudnej sytuacji geopolitycznej. Powinniśmy więcej się komunikować, bardziej łączyć niż dzielić - mówił gość Radia Kraków Ireneusz Raś, poseł Koalicji Polskiej. "Mamy stopniowy wzrost poparcia wśród osób niezdecydowanych. Te osoby szukają alternatywy, a my możemy być dla nich tych alternatywą. Nie ścigamy się na populizm, w który weszły zarówno PiS, jak i PO" - dodał Ireneusz Raś.

Na razie nie widać zwiększonego zainteresowania pobytem w Krakowie na czas Igrzysk

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:14:22
 • calendar_today Czwartek, 2023.06.01
Około 20-30 tys. gości spodziewały się władze Krakowa podczas rozpoczynających się już za 3 tygodnie Igrzysk Europejskich. Tymczasem, jak przekonują przedsiębiorcy zrzeszeni w Krakowskiej Izbie Turystyki, na razie nie widać zwiększonego zainteresowania pobytem w stolicy Małopolski w czasie tych zawodów. Z Łukaszem Barłowskim i Radosławem Kociumbasem z Krakowskiej Izby Turystyki rozmawiał Jacek Bańka.

Brytyjczycy coraz chętniej powracają do Krakowa po przerwie spowodowanej pandemią i wojną w Ukrainie

 • Jacek Bańka
 • access_time 07:47:00
 • calendar_today Czwartek, 2023.06.01
Brytyjczycy coraz chętniej powracają do Krakowa po przerwie spowodowanej pandemią i wojną w Ukrainie - przekonuje Anna Clunes, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W ocenie ambasador rozpoznawalność Krakowa, który i tak jest jednym z najpopularniejszych kierunków wśród wyspiarzy, wzmocnią dodatkowo Igrzyska Europejskie. Z Anną Clunes rozmawiał Jacek Bańka.

Jacek Majchrowski o likwidacji spółki Kraków 5020: Na razie będziemy likwidować program na żywo

- Na razie będziemy likwidować program na żywo - powiedział gość Radia Kraków, prezydent Jacek Majchrowski zapytany o telewizję realizowaną przez spółkę Kraków 5020. Prezydent odniósł się do sprawy powracającego tematu likwidacji spółki. Podkreślił, że trzeba brać pod uwagę aspekty ludzkie, finansowe, zawarte umowy z firmami, ewentualne odszkodowania. "To jest cały proces. Proces likwidacji firmy to proces, który może zabrać minimum rok. Budynek w tym czasie byłby pusty. Tak się nie robi" - podkreślił prezydent Jacek Majchrowski.

Jak będzie wyglądała rekrutacja na Uniwersytecie Jagiellońskim?

Filologia ukraińska język-komunikacja-przekład oraz elektroradiologia, to nowe kierunki studiów, które w nowym roku akademickim uruchomi Uniwersytet Jagielloński. Najstarsza polska uczelnia tradycyjnie rozpoczyna rekrutację już 1 czerwca. W nowym roku akademickim na kandydatów czeka blisko 20 tys. miejsc - 17 tys. na obywateli Polski i ok. 3 tys. na cudzoziemców. O rekrutacji z Kamilem Gajęckim, kierownikiem działu rekrutacji UJ rozmawiał Jacek Bańka.

Patryk Wicher: Dziś naprawiamy błąd historii. Nie powinniśmy się bać prawdy

- Dziś naprawiamy błąd historii. Nie powinniśmy się bać prawdy - tak poseł PiS Patryk Wicher komentował na antenie Radia Kraków sprawę powołania komisji do spraw rosyjskich wpływów w Polsce. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy w tej sprawie. Jednocześnie poinformował, że skieruje podpisaną ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. "Nasz naród nie przeszedł przez etap rozliczenia. W latach dziewięćdziesiątych nie zrobiliśmy tego co np. zrobili Czesi, czyli nie oczyściliśmy się z okresu komuny. Nie przeszliśmy prawdziwej weryfikacji. Ten błąd pokutuje" - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków poseł Patryk Wicher. Po podpisaniu ustawy prezydent Andrzej Duda podkreślił, że kieruje ustawę następczo do Trybunału, aby rozwiać wątpliwości na temat konstytucyjności tego aktu prawnego. Andrzej Duda wyraził opinię, że powołanie komisji to szansa na zwiększenie przejrzystości życia publicznego.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II rozpoczął rozbudowę kampusu na Ruczaju

Obok biblioteki uczelni powstanie czterokondygnacyjny budynek z 50 salami wykładowymi i aulą na 450 osób. Inwestycja ma potrwać 2 lata tak, aby studenci mogli rozpocząć w nim naukę w roku akademickim 2025/2026. O rozbudowie kampusu z ks. prof. Robertem Tyrałą rozmawiał Jacek Bańka

W. Bernacki o sprawie dyrektora III LO w Tarnowie: jestem zadziwiony, że angażuje się społeczność szkolną do akcji protestacyjnej

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:13:30
 • calendar_today Poniedziałek, 2023.05.29
Władze Tarnowa zaapelowały do wojewody o ponowne rozpatrzenie sprawy dyrektora III LO, który ma stanąć przed Komisją Dyscyplinarną, co w konsekwencji oznacza jego zawieszenie. "Jestem zadziwiony, że angażuje się społeczność szkolną w sprawę" - powiedział prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki. Bernacki tłumaczy, że istotnie w kwietniu ubiegłego roku doszło do trudnej sytuacji u uczennicy III LO w Tarnowie. "W czerwcu dyrektor zwrócił się do Sądu rodzinnego, w czerwcu miała też miejsce wizytacja ze strony kuratorium. Po niej zasugerowano dyrektorowi podjęcie działań chroniących uczennicę, ale we wrześniu okazało się, że żaden z zasugerowanych puntów nie został zrealizowany. Zatem w grudniu ubiegłego roku zdecydowano się ocenić dyrektora przez komisję przy wojewodzie małopolskim. Wtedy podjęto decyzję o dalszej procedurze dyscyplinarnej" - tłumaczy wiceminister Bernacki.

Karolina Wanda Olszowska: Po zwycięstwie Erdogana osłabnie sprzeciw Turcji wobec przyjęcia Szwecji do NATO

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:59
 • calendar_today Poniedziałek, 2023.05.29
- Polityka zagraniczna Turcji jest funkcją polityki wewnętrznej, dlatego po zwycięstwie Erdogana osłabnie jej sprzeciw wobec przyjęcia Szwecji do paktu północnoatlantyckiego - tak uważa dr Karolina Wanda Olszowska, turkolożka i historyczka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Urzędującego prezydenta poparło w niedzielnych wyborach ponad 52% głosujących Turków. Z dr Karoliną Wandą Olszowską rozmawiał o tym Jacek Bańka

Gabriela Matlak i Stanisław Bisztyga o wolontariacie w czasie Igrzysk Europejskich 2023

Gabriela Matlak oraz Stanisław Bisztyga z Platformy Obywatelskiej, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim o Igrzyskach Europejskich 2023.

Stanisław Bukowiec: AgroUnia zaprezentowała skręcający w lewo program gospodarczy. Nie mogliśmy tego poprzeć

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:12
 • calendar_today Piątek, 2023.05.26
- AgroUnia skręca mocno w lewo. My jako Porozumienie nie możemy tego popierać - tak mówi poseł Stanisław Bukowiec, sekretarz generalny Porozumienia o końcu współpracy obu ugrupowań. "Ideą współpracy było to, by wspólnie troszcząc się o rolników i małych i średnich przedsiębiorstw. To nas łączyło, ale niektóre sprawy nie są zbieżne. Nie straciliśmy czasu, mieliśmy wspólne inicjatywy, doprowadziliśmy do tego, by niektóre sprawy ujrzały światło dzienne. Warto było spróbować, warto walczyć o sprawy Polski, ale na przyszłość trzeba ustalić plan działania. Porozumienie, jako ugrupowanie liberalne, ma inny plan na polską gospodarkę. Różnimy się i to zasadniczo" - podsumował Stanisław Bukowiec, gość porannej rozmowy Radia Kraków.

Jakie będą koszty programów wyborczych partii politycznych?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:15:04
 • calendar_today Piątek, 2023.05.26
Prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego o kosztach programów wyborczych.

Nowa Huta zaprasza na Korowód Nowohucki

W pierwszych dniach czerwca Nowa Huta cofnie się w czasie, do lat 60. Wszystko za sprawą IV Korowodu Nowohuckiego oraz wydarzeń festiwalu Nowa Huta Retro Fest. W tym roku głównymi bohaterkami wydarzeń będą kobiety. Na ulice powrócą architektki, murarki, artystki oraz inne postaci tamtej dekady. Było ich wiele. Jedne z najdalszych zakątków i z pobliskich miast i wiosek, czasem niespełna 15-, 16-letnie, przyjechały budować nowe miasto, nową Polskę, nowe życie - Nową Hutę. Jaką rolę pełniły kobiety w procesie budowania Nowej Huty? O tym z dr Jarosławem Klasiem, dyrektorem Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida oraz Katarzyną Kobylarczyk, reporterką, członkinią Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa rozmawia Wioletta Gawlik.

Józefa Szczurek-Żelazko: Szacujemy, że koszt rozszerzenia refundacji leków to 1,5 miliarda złotych

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:04
 • calendar_today Czwartek, 2023.05.25
- Większość leków, które figurują na liście refundowanych, jest stosowana w leczeniu najczęstszych chorób, które dotykają seniorów. Program refundacji funkcjonuje od 7 lat, dzięki temu w kieszeniach osób starszych zostały ponad 4 mln zł. Tylko w ubiegłym roku z bezpłatnych leków skorzystało ponad 2,5 miliona seniorów - tak o ustawie o bezpłatnych lekach mówiła w Radiu Kraków, posłanka PiS i była wiceminister zdrowia - Józefa Szczurek-Żelazko. Rząd jeszcze w tej kadencji planuje rozszerzyć refundację leków dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia oraz dla osób 65 plus. "W tym roku ma to kosztować półtora miliarda złotych" - informuje Józefa Szczurek-Żelazko.

Jak duże jest zainteresowanie Kongresem Kopernikańskim?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:10:52
 • calendar_today Czwartek, 2023.05.25
Dyskusje o ewolucji międzynarodowego systemu monetarnego oraz powiązaniu polityki fiskalnej i monetarnej rozpoczęły drugi dzień krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Odbywający się w Uniwersytecie Jagiellońskim kongres został zorganizowany w 550. rocznicę urodzin autora "O obrotach sfer niebieskich". Do piątku najstarsza polska uczelnia będzie gościć naukowców, którzy będą rozmawiać o ekonomii oraz filozofii nauki. Z prof. Jackiem Popielem, rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego rozmawiał o tym Jacek Bańka.

15% wszystkich polskich firm produkujących gry komputerowe ma swoją siedzibę w Krakowie

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:13:59
 • calendar_today Czwartek, 2023.05.25
Większość krakowskich firm z branży gier komputerowych planuje w najbliższym czasie wzrost zatrudnienia, a najbardziej poszukiwanymi pracownikami są wciąż programiści oraz graficy. Tak wynika z opublikowanego niedawno raportu pokazującego kondycje tej branży w Krakowie i Małopolsce. Z publikacji wynika, że 15% wszystkich polskich firm produkujących gry komputerowe ma swoją siedzibę w Krakowie. Z Anną Krampus-Sepielak oraz Igorem Gałkowskim z Krakowskiego Parku Technologicznego rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie rozpoczął prace nad projektem "Bezpieczna Wisła"

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie rozpoczął prace nad projektem "Bezpieczna Wisła", którego efektem ma być zabezpieczenie przeciwpowodziowe na odcinku od Niepołomic aż do Zawichostu. Projekt przyniesie konkretne rozwiązania technologiczne dla tego obszaru, ale RZGW zapowiada także cykl konsultacji społecznych z mieszkańcami, samorządami oraz m.in. ekologami. Z Małgorzatą Sikorą, dyrektor RZGW w Krakowie rozmawiał Jacek Bańka.

W czwartek rozpocznie się 11 Święto Krakowskiej Rodziny

W czwartek rozpocznie się 11 Święto Krakowskiej Rodziny, którego kulminacją będzie niedzielna plenerowa impreza przy Tauron Arenie. Uczestnicy spotkania będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarskich, a także zapoznać się z ofertą świadczeń, jaką rodzinom oferują władze miasta. O Święcie Rodziny Krakowskiej, a także o uruchomionym wczoraj z myślą głównie o uchodźcach Miejscu Otwartym z Elżbietą Kois-Żurek, dyrektorką Wydziału Polityki i Zdrowia krakowskiego magistratu rozmawiał Jacek Bańka.