Radio Kraków

Rozmowy


RSS Spotify Google Podcast

Rozmowy Radia Krakow - na każdy temat!

Podcasty

Norbert Kaczmarczyk: Minister Romanowski to św. Florian dla polskich strażaków. Atak na Suwerenną Polskę jest mocny

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:10
 • calendar_today Czwartek, 2024.07.11
- Marcin Romanowski przekazał 250 milionów dla OSP. Fundusz Sprawiedliwości mógł być tak wydawany. Strażacy są pierwsi na miejscu wypadków drogowych. Fundusz pochodzi z mandatów. Oni w sposób prawny korzystali z tych pieniędzy - mówił na antenie Radia Kraków poseł Suwerennej Polski, Norbert Kaczmarczyk. W piątek Sejm zajmie się wnioskami o uchylenie immunitetu i zgodę na zatrzymanie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. "Tu jest kwestia związana z zemstą polityczną na ministrze Ziobro. On jest śmiertelnie chory. Nie mogli się zabrać za Zbigniewa Ziobro, zabrali się za ministrów Wosia i Romanowskiego. Atak na Suwerenną Polskę jest bardzo mocny" - dodał Kaczmarczyk.

Miłosz Motyka: Dotychczas Jarosław Kaczyński miał taki posłuch, że jego wola była realizowana. Teraz tak nie jest

- To pokazuje, że PiS nie jest zdolne do zgodnego działania i rządzenia. Partii w Małopolsce nic nie łączy, frakcje są mocno podzielone - tak odejście z PiS dwóch radnych sejmiku komentował na antenie Radia Keaków wiceminister klimatu i środowiska, wojewódzki radny PSL Miłosz Motyka. Po wybraniu marszałkiem Małopolski Łukasza Smółki legitymacjami PiS rzuciło dwóch radnych - były wicemarszałek Józef Gawron i minister Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Ten drugi, choć z partii wystąpił, pozostanie w klubie, Gawron będzie radnym niezależnym. "Zarząd województwa może mieć spore problemy jeśli nie będzie brał pod uwagę głosu tych radnych" - mówił Miłosz Motyka w porannej rozmowie Radia Kraków.

Weronika Smarduch: Radni PiS świetnie ograli J. Kaczyńskiego. Martwi, że obywatele Małopolski muszą oglądać walkę o stołki

- Czeka ich ciężkie pięć lat. Zjednoczona Prawica jest podzielona w małopolskim Sejmiku. Wybór marszałka niczego nie zmienił. Lokalni działacze perfekcyjnie ograli Jarosława Kaczyńskiego, to nie zakończyło konfliktów - mówiła na antenie Radia Kraków posłanka Koalicji Obywatelskiej, Weronika Smarduch. O rezygnacji z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości poinformowali Józef Gawron oraz zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, a jednocześnie radny Sejmiku, Piotr Ćwik. "Ledwo wybrali marszałka i stracili większość. Taka sytuacja będzie się powtarzać, nie będą mieć stabilnej większości w Sejmiku" - mówiła posłanka Smarduch w porannej rozmowie Radia Kraków.

Łukasz Smółka: "Nie chcę mówić o przyspawaniu do krzeseł"

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:00:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.07.08
Rozliczenia, pomysły na Małopolskę, kolej, nowy budynek filharmonii, zintegrowany bilet metropolitalny i słynna szafa z ochroniarzami w gabinecie Witolda Kozłowskiego - o tym, i nie tylko, rozmawiał Jacek Bańka z Łukaszem Smółką nowym marszałkiem województwa małopolskiego.

Filip Kaczyński: Prezes Kaczyński nie wycofa i nie powinien wycofać kandydatury Łukasza Kmity

 • Jacek Bańka
 • access_time 09:27:00
 • calendar_today Czwartek, 2024.07.04
- Prezes Jarosław Kaczyński nie wycofa kandydatury Łukasza Kmity z wyborów na marszałka sejmiku małopolskiego - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków Filip Kaczyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Komentując awanturę wokół wyboru marszałka, podkreślał, że w sytuacji gdy dochodzi do zdrady, gdy grupa osób stawia własny interes ponad interesem partii, konieczne są twarde decyzje, takie jak zawieszenie ich w prawach członka partii. "Trzeba oddzielać ziarno od plew" - podkreślał poranny gość Radia Kraków. Przypomnijmy, po południu małopolscy radni podejmą 6 próbę wyboru marszałka województwa. Jeśli porozumienia nie będzie, kolejne sesje sejmiku zaplanowano na piątek i sobotę.

Aleksander Miszalski: Wszyscy radni KO poparli Krzysztofa Klęczara. Mamy swoje sposoby, by to wiedzieć

- Koalicja Obywatelska wystawi swojego kandydata na marszałka na najbliższej sesji sejmiku, jeśli będziemy mieć pewność, że taki kandydat uzyska większość - mówił na antenie Radia Kraków szef małopolskiej KO, prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Jedynym kandydatem Koalicji 15 października na marszałka Małopolski był do tej pory wojewoda Krzysztof Jan Klęczar, który nie zdobył wystarczającej liczby głosów. PiS natomiast wystawił we wtorek dwóch kandydatów: posła Łukasza Kmitę, który po raz piąty nie przekonał do siebie radnych i jednego z buntowników - Piotra Ćwika, któremu także zabrakło głosów. Kolejna próba wyboru marszałka Małopolski w czwartek.

Marek Sowa: Jeśli Witold Kozłowski ze swoją grupą radnych opuści klub PiS, otworzy się pole do rozmowy

- Koalicja 15 października wystawi nowego kandydata na marszałka - zapowiedział na antenie Radia Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa. Dodał, że tym razem będzie to kandydat KO. W poniedziałek kontrkandydatem posła Łukasza Kmity z PiS, który już czterokrotnie nie otrzymał wystarczającego poparcia, był wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Choć otrzymał więcej głosów od Kmity, to marszałkiem nie został. "W kuluarach mówi się, że kandydatem PiS może być urzędujący marszałek Witold Kozłowski. Na pewno go nie poprzemy, chyba że wystąpi z Prawa i Sprawiedliwości" - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków Marek Sowa.

Urszula Nowogórska: Nikomu nie jest na rękę ogłoszenie nowych wyborów do małopolskiego Sejmiku

 • Jacek Bańka
 • access_time 09:26:00
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.07.01
- Możemy się dziś spodziewać każdego scenariusza, mam jednak nadzieję, że w trzecim podejściu uda się wybrać marszałka Małopolski. Jeśli będzie inaczej, czwarte wybory w ciągu półrocza nie są nikomu na rękę, także PiS-owi. Na pewno frekwencja byłaby bardzo niska - mówiła w porannej rozmowie Radia Kraków Urszula Nowogórska, posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego, była przewodnicząca małopolskiego Sejmiku. "Jeżeli panowie ze Zjednoczonej Prawicy nie mogą się teraz dogadać, a dostali duży mandat zaufania od obywateli Małopolski, to jest pytanie, czy mają rządzić w przyszłości" - mówiła Nowogórska.

Łukasz Filipowicz: Nie podoba mi się nowe Centrum Przesiadkowe w Kuźnicach. Wygląda jak kawałek autostrady w parku narodowym

 • Jacek Bańka
 • access_time 08:55:00
 • calendar_today Piątek, 2024.06.21
- To wzbudza mieszane uczucia, ale jednak jest. Postaramy się upiększyć plac, może się to wtopi w krajobraz. Postaramy się zaprojektować zieleń. Wykonawca tego jeszcze nie skończył, zieleni więcej będzie. Jesteśmy na etapie zasadzeń. Nie ma jednak co się spierać. To duża, betonowa inwestycja. Moim zdaniem tam zostało to przeskalowane - tak o Centrum Komunikacyjnym w Kuźnicach mówił na antenie Radia Kraków burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz. Jak jednak zaznaczył, dobrze, że ta inwestycja powstała. "Oby to służyło turystom i mieszkańcom" - dodał.

Łukasz Kmita po kolejnym przegranym głosowaniu: "Gdybym to ja był zdrajcą, wstydziłbym się wyjść po chleb"

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:25
 • calendar_today Czwartek, 2024.06.20
- Decyzję o tym, kto jest kandydatem, podejmuje kierownictwo partii - tak Łukasz Kmita, poseł PiS i kandydat tej partii na marszałka Małopolski, odpowiedział na pytanie o to, czy po raz trzeci będzie się ubiegał o to stanowisko. Łukasz Kmita w środowym głosowaniu już po raz drugi nie został poparty przez członków własnej partii. Za jego kandydaturą opowiedziało się 17 radnych, a klub PiS ma w Sejmiku 21 przedstawicieli. "Musimy się wewnętrznie zastanowić, jakie decyzje podjąć. Czasem w środku meczu jest zero do dwóch, ale liczę, że ostateczny wynik będzie satysfakcjonujący dla PiS" - mówił Kmita. Małopolski szef PiS w porannej rozmowie Radia Kraków powiedział też, że rozłamowców czekają poważne konsekwencje. "Skoro oni chcą kwestionować decyzje Jarosława Kaczyńskiego, to prędzej, czy później poniosą odpowiedzialność" - stwierdził Kmita.

Wspomnienie o Halinie Bortnowskiej

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:14:58
 • calendar_today Czwartek, 2024.06.20
Gościem Jacka Bańki był Edward Nowak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL. Jak mówił w programie O tym się mówi, Halina Bortnowska była mu bardzo bliska. Filozofka, teolożka, publicystka, uczestniczka ruchu ekumenicznego zmarła w środę w wieku 92 lat.

Gabriela Olszowska: Nauczyciele ciągle nie zarabiają godnie. To zawód specjalny

- Nauczyciele wciąż nie zarabiają godnie. To jest zawód specjalny, powinien mieć szczególnie wysoko postawione wymagania, natomiast wynagrodzenia wciąż są zbyt niskie - stwierdziła w Radiu Kraków małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska. "Mamy niepokojące zjawisko odchodzenia młodych osób z pracy. To jest zawód bardzo wyczerpujący. Gdybym mogła, zapłaciłabym nauczycielom dwa razy więcej, niż zarabiają teraz" - dodała. Nauczyciel początkujący - po podwyżkach - zarabia 4908 zł brutto. Pensja minimalna od lipca wynosić będzie 4300 złotych.

Miłosz Motyka: Jarosław Kaczyński wskazał na Łukasza Kmitę. Nie interesuje go Małopolska

- Na najbliższej sesji sytuacja w sejmiku województwa się wyklaruje. Myślę, że sam Łukasz Kmita zobaczy, że nie ma wystarczającej większości, by zostać marszałkiem województwa. To, co dzieje się w Sejmiku, to sytuacja kompromitująca dla całej formacji Prawa i Sprawiedliwości - mówił w porannej rozmowie z Radiem Kraków Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska, a także radny sejmiku małopolski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. "Jeśli są w PiS radni, którzy nie chcą by sprawy Tokarni czy Krakowa były rozstrzygane w Warszawie przez Jarosława Kaczyńskiego, czy przez sekretarza generalnego PiS, to mogą rozmawiać z nami. Żaden sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej czy PSL nie będzie przyjeżdżał łamać kręgosłupów miejscowym radnym" - dodał Motyka.

Marek Sowa: Jak PiS nie wybierze swojego marszałka, my podejmiemy taką próbę

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:13
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.06.17
- Jest wielce prawdopodobne, że próba wyboru marszałka Małopolski po raz kolejny okaże się nieskuteczna - oceniał na antenie Radia Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej Marek Sowa. W maju Sejmik Małopolski po raz pierwszy wybierał marszałka województwa. Choć PiS ma w sejmiku większość, jedyny kandydat - poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita - nie otrzymał potrzebnej liczby głosów. Po tym fiasku stanowisko stracił szef struktur PiS w Małopolsce Andrzej Adamczyk. Jego następcą został Łukasz Kmita. Dziś radni sejmiku ponownie będą wybierać marszałka. Kmita jest jedynym kandydatem. "Jeśli dziś się nie uda, podjęte zostaną jeszcze dwie, trzy próby wyboru marszałka. Jeśli to się nie uda, będzie komisarz i nowe wybory" - mówił poseł Sowa w porannej rozmowie Radia Kraków.

Ryszard Śmiałek: Wybory wygrywa się w małych miasteczkach i na wsiach. 20 km za Krakowem mamy 2-3%

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:38
 • calendar_today Czwartek, 2024.06.13
- Nie da się wygrać wyborów jedynie w dużych aglomeracjach - mówił na antenie Radia Kraków Ryszard Śmiałek, współprzewodniczący małopolskiej Nowej Lewicy i małopolski wicewojewoda. W niedzielnych wyborach Lewica uzyskała niewiele ponad sześć procent głosów i wywalczyła trzy mandaty. "Zdecydowała o tym nie najlepsza kampania i tak zwany trójskok wyborczy. W ciągu niespełna roku mieliśmy nieustanną kampanię przed trzema kolejnymi wyborami. Do tego scena polityczna coraz bardziej się polaryzuje, żyjemy konfliktem między Koalicją Obywatelską a PiS" - mówił Ryszard Śmiałek w porannej rozmowie Radia Kraków.

Paweł Śliz: Jako Koalicja 15 października dostaliśmy czerwoną kartkę od wyborców

- Wszyscy dostaliśmy czerwoną kartkę podczas wyborów 9 czerwca, szczególnie Trzecia Droga - przyznał na antenie Radia Kraków Paweł Śliz, poseł Trzeciej Drogi z Polski 2050. Trzecia Droga wywalczyła niespełna siedem procent głosów, co przełożyło się na trzy mandaty w Parlamencie Europejskim. "60 procent wyborców Trzeciej Drogi nie poszło do wyborów, do czwartego mandatu zabrakło nam 12 tysięcy głosów. Teraz jest czas na refleksję, na zastanowienie się. Jeśli pokażemy, że naprawdę zależy nam na rozliczeniu poprzednich rządów i na naprawie kraju, powinniśmy przekonać wyborców" - mówił poseł Śliz w porannej rozmowie Radia Kraków. Zapewnił, że rozstanie Polski 2050 z PSL nie jest na razie rozważane.

Jagna Marczułajtis-Walczak: W Małopolsce PiS nadal wiedzie prym, ale liczy się wynik ogólnopolski

- To wygrana naszych wyborców - tak o wyniku wyborów do Parlamentu Europejskiego mówiła na antenie Radia Kraków nowowybrana posłanka Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego, Jagna Marczułajtis-Walczak. W skali całego kraju Koalicja Obywatelska wygrała o niespełna jeden punkt procentowy z PiS-em. W okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie, wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując ponad 44 procent poparcia. Na Koalicję Obywatelską padło niespełna 27 procent głosów. "Tu nadal PiS wiedzie prym, ale liczy się wynik ogólnopolski. Jako Europejska Partia Ludowa będziemy najważniejszą siłą w Parlamencie Europejskim. 15 października walczyliśmy o Polskę, 9 czerwca walczyliśmy o Europę" - mówiła Jagna Marczułajtis-Waklczak w porannej rozmowie Radia Kraków.

Janusz Majcherek: Ludzie wybrali G. Brauna dla beki? Takie interpretacje też słyszałem, że głosuje się na Brauna dla hecy

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:43
 • calendar_today Poniedziałek, 2024.06.10
- Niska frekwencja oznacza, że najwięcej głosu mają żelazne elektoraty. Tym razem elektorat proeuropejski zdołał się nieco bardziej zmobilizować niż antyeuropejski - tak wyniki wyborów komentował na antenie Radia Kraków profesor Janusz Majcherek, politolog i filozof z Akademii WSB. Wybory wygrała Koalicja Obywatelska. Poparło ją nieco ponad 37 procent wyborców, PiS niewiele ponad 36 procent, Konfederację ponad 12 procent. Trzecia Droga uzyskała niespełna 7 procent głosów, a Lewica ponad 6. Koalicja Obywatelska ma mieć 21 europosłów, PiS 20, Konfederacja 6, a Trzecia Droga i Lewica po trzech. "Być może elektorat Trzeciej Drogi został w domu, nie jest tak zdeterminowany jak żelazne elektoraty największych partii. Słaby wynik Trzeciej Drogi i Lewicy oznacza, że będą one teraz mniej znaczyć w koalicji rządowej w Polsce" - oceniał profesor Majcherek w porannej rozmowie Radia Kraków.

Jacek Sokołowski: Żelaznych elektoratów nic nie przekona, że białe jest czarne a czarne jest białe

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:58
 • calendar_today Piątek, 2024.06.07
- To nie jest kampania, która jakoś szczególnie angażuje Polaków - mówił na antenie Radia Kraków dr Jacek Sokołowski, politolog i prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Jeśli w niedzielę będzie niska frekwencja, a wiele na to wskazuje, że do głosowania pójdą jedynie ci, którzy są najbardziej zdeterminowani, czyli żelazny elektorat, to wydarzenia na granicy nie wpłyną na wynik. Jeśli frekwencja byłaby wyższa, te wydarzenia wpłyną na wynik głosowania do parlamentu Europejskiego" - mówił doktor Sokołowski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Tomasz Terlikowski: nie można powiedzieć, że arcybiskup Marek Jędraszewski jest twarzą polskiego Kościoła

Trudno jest znaleźć w Polsce kogoś, kto nie kojarzyłby jego osoby. Jest też jednym z najczęściej cytowanych przedstawicieli kościoła. Dla jednych "Książę niezłomny", dla innych człowiek, który doprowadził do nieznanego wcześniej na taką skalę sojuszu ołtarza z tronem. O książce "Arcybiskup. Kim jest MAREK JEDRASZEWSKI" - wydawnictwa Znak z jej autorem Tomaszem Terlikowskim rozmawia Anna Łoś

Jej premiera będzie w przyszłym tygodniu, a inne wątki biografii i spuścizny krakowskiego metropolity pojawią się dziś jeszcze na antenie Radia Kraków po 22 w audycji Duchowe Koło Kultury.