Radio Kraków

Rozmowy


RSS Spotify Google Podcast

Rozmowy Radia Krakow - na każdy temat!

Podcasty

Włodzimierz Bernacki: Nauczyciel powinien mieć możliwość przejścia po 20 latach pracy na emeryturę

- Zawód nauczyciela wymaga wiele od tych, którzy go wykonują. To między innymi stała presja - mówił na antenie Radia Kraków wiceminister edukacji i nauki, profesor Włodzimierz Bernacki. Jak zapowiedział resort, w maju do Sejmu trafi projekt ustawy o nauczycielskich emeryturach. Świadczenie takie przysługiwałoby im po 30 latach pracy w ogóle, a po 20 latach pracy przy tablicy. "Nauczyciele powinni mieć możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę. To nie tylko ukłon w ich stronę, ma też sprawić, aby system był bardziej elastyczny" - mówił wiceminister Bernacki w porannej rozmowie Radia Kraków.

Michał Drewnicki: W Krakowie patologie nawarstwiają się od wielu lat

Michał Drewnicki – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim o dwóch miejskich telewizjach i drożyźnie w sklepie w Pawilonie Wyspiańskiego zarządzanego przez spółkę Kraków 5020.

Dr Szymon Sikorski: woda jest wielką wartością i nie wolno jej marnować

Dr Szymon Sikorski, Pełnomocnik Rektora Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Członek Rady Naukowej Polskiego Klubu Ekologicznego w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim o zasobach wody i konieczności jej racjonalnego gospodarowania oraz o marnowaniu jedzenia.

Radosław Włoszek o letnim rozkładzie lotów w Kraków Airport: 144 połączenia, w tym 9 nowych

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:50
 • calendar_today Piątek, 2023.03.24
W niedzielę zaczyna obowiązywać letni rozkład lotów w Kraków Airport. Lotnisko proponuje 144 połączenia, a wśród nowości jest po raz pierwszy w historii Krakowa Stambuł, realizowany przez Turkisch Airlines i polski Lot. - Na to połączenie i my, i Turcy czekaliśmy od dawna. Powinno cieszyć się powodzeniem - mówił w porannej rozmowie Radia Kraków prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

Nowe subdzielnice na terenie Rybitw i Nowej Huty

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:17:29
 • calendar_today Piątek, 2023.03.24
O nowych subdzielnicach na terenie Rybitw i Nowej Huty - prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego i Artur Paszko, prezes spółki Nowa Huta Przyszłości.

Nowe ulgi podatkowe i hipotetyczny podatek należny

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:13:13
 • calendar_today Piątek, 2023.03.24
O nowych ulgach podatkowych i hipotetycznym podatku należnym - Bożena Drabik, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Andrzej Gut-Mostowy: Polacy po pandemii odkryli na nowo Polskę

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:36
 • calendar_today Czwartek, 2023.03.23
- Kwota jest imponująca - przyznał na antenie Radia Kraków wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy. Najwięcej pieniędzy z programu Polski Bon Turystyczny trafiło do Małopolski. Turyści zostawili w naszym regionie prawie 677 milionów złotych. Najwięcej trafiło na Podhale, niemal 300 milionów. "Skorzystały na nim wszystkie podmioty. Poczynając od największego w regionie parku rozrywki, a na najmniejszych pensjonatach kończąc. Bon był dla branży turystycznej fundamentem przetrwania w czasie pandemii. Po pandemii Polacy, choć mogą już wyjeżdżać za granicę, ponownie odkryli polskie atrakcje" - mówił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy w porannej rozmowie Radia Kraków.

Jaki wpływ na gospodarkę będzie miała recesja konsumpcji?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:12:01
 • calendar_today Czwartek, 2023.03.23
W lutym konsumpcja, w odniesieniu do tego samego okresu w ubiegłym roku, spadła średnio o 5%. Spadki najbardziej dotknęły sektor paliw, przekroczyły bowiem aż 25%. Z drugiej strony niemal o 10% wzrosła sprzedaż obuwia i odzieży. O to, w jaki sposób interpretować te dane dr. Jakuba Janusa z Uniwersytetu Ekonomicznego pytał Jacek Bańka.

Jacek Majchrowski: Liczę na rozsądek radnych ws. podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej

- Liczę na rozsądek radnych - deklarował na antenie Radia Kraków prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Dziś radni zajmą się propozycją zmian cen biletów komunikacji miejskiej. Projekt zakłada podwyżkę ceny miesięcznego biletu na wszystkie linie z 80 do 109 złotych. Jest też propozycja biletu miesięcznego metropolitalnego za 159 złotych, dla osób niepłacących podatków w mieście. Upoważniałby on do podróżowania tramwajami, autobusami oraz koleją na terenie Krakowa. "Cena biletu powinna być wykładnikiem kosztów komunikacji miejskiej. Wcześniej połowę kosztów płacił pasażer, połowę dopłacało miasto. Teraz miasto dopłaca ponad 60 procent do funkcjonowania komunikacji miejskiej" - mówił prezydent Jacek Majchrowski w porannej rozmowie Radia Kraków. Zapewnił, że byłaby to jedyna podwyżka w tym roku.

Jakie znaczenie ma wizyta Xi Jingpinga w Rosji?

Prof. Michał Lubina z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ o znaczeniu rosyjskiej wizyty Xi Jingpinga.

Co Ukraińcy mogą zrobić dla Krakowa?

Co Ukraińcy mogą zrobić dla Krakowa? Takie hasło będzie towarzyszyć cyklowi spotkań w Centrum Obywatelskim Reymonta 20. Organizatorzy chcą wykorzystać aktywnych Ukraińców do podejmowania inicjatyw społecznych na rzecz obywateli Polski i Ukrainy. Z Katarzyną Mroczek z Centrum Obywatelskiego i Kyrylem Shkirenko, liderem grupy Step By Step z Krakowskiego Centrum Wolontariatu, rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Tomasz Tomala: Północna obwodnica Krakowa zostanie oddana do użytku pod koniec przyszłego roku

- Prace idą w zadowalającym tempie. Termin oddania do użytku będzie to koniec przyszłego roku. W tym roku będzie gotowy odcinek Batowice-Węgrzce. Czy on zostanie udostępniony kierowcom? Trwają rozmowy między miastem i GDDKiA, żeby transport bezkolizyjnie wyprowadzić i wprowadzić do miasta - tak o budowie północnej obwodnicy Krakowa mówił na antenie Radia Kraków Tomasz Tomala, szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury i przew. Rady Powiatu Wielickiego.

Polityka mieszkaniowa stała się jednym z ważniejszych tematów przed wyborami parlamentarnymi

Stałe oprocentowanie rat kredytu od 0 do 2%, a także program budowy mieszkań na wynajem - to propozycje największych ugrupowań politycznych, związane z poprawą dostępności do mieszkań. Polityka mieszkaniowa przed wyborami parlamentarnymi staje się jednym z ważniejszych tematów podejmowanych przez polityków. O efektywne rozwiązania zwiększające dostęp do nieruchomości prof. Bartłomieja Maronę, kierownika Katedry Ekonomiki Nieruchomości Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Piotra Krochmala, prezesa Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości pytał Jacek Bańka.

Obywatelski Kraków z 21.03.23

Jolanta Sosnowska - autorka książek o Janie Pawle II i Benedykcie XVI w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim.

Marek Pęk: Przegra każdy, kto tak obrzydliwie próbuje walczyć z Janem Pawłem II

- Jako Senat chcemy stanąć w obronie Jana Pawła II - powiedział wicemarszałek Senatu Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości, gość Radia Kraków. "Widać w społeczeństwie ogromne wzburzenie. Senat, jako jedna z najważniejszych instytucji państwowych, powinien się do tego odnieść. Traktujemy to także jako sprawdzian z przyzwoitości samych senatorów" - dodał wicemarszałek.

Piotr Kosmaty: Kolejne zarzuty dla Władimira Putina są już tylko kwestią czasu

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:06
 • calendar_today Poniedziałek, 2023.03.20
- Kolejne zarzuty dla prezydenta Federacji Rosyjskiej, tym razem w sprawie zbrodni wojennych i ludobójstwa, są już tylko kwestią czasu - tak o wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakazie aresztowania Władimira Putina mówi prokurator Piotr Kosmaty z Krajowej Szkoły Sądownictwa i prokuratury. W komunikacie opublikowanym przez MTK rosyjski przywódca jest oskarżany o bezprawną deportację ukraińskich dzieci w głąb Rosji. O konsekwencje nakazu aresztowania prokuratora Kosmatego pytał Jacek Bańka.

Dorota Mazur: nigdy nie jest za późno na realizację marzeń

Dorota Mazur - projektantka mody, laureatka 14. przeglądu premier Cracow Fashion Week była gościem Wojciecha Jakubowskiego.

Daria Gosek-Popiołek: Dużym problemem przy jednej liście byłaby demobilizacja części elektoratu

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:11:50
 • calendar_today Piątek, 2023.03.17
- Uważnie czytamy sondaże - powiedziała Daria Gosek-Popiołek, posłanka Lewicy Razem, gość Radia Kraków. "Z uwagi na duże różnice programowe pomiędzy poszczególnymi partiami jest duży problem jeśli chodzi o utworzenie wspólnej listy opozycji. Różnice pomiędzy poszczególnymi partiami są bardzo duże. To właśnie one mogłyby mieć wpływ na demobilizację elektoratu" - dodała. Jak jednak podkreśliła posłanka, w polskiej polityce nic jednak nie jest przesądzone i jeszcze wszystko może się zmienić.

Jaka przyszłość czeka nowohucki pałac Dożów?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:15:55
 • calendar_today Piątek, 2023.03.17
Przemysław Stępak, prezes spółki Nowe Centrum Administracyjne, o przyszłości tzw. nowohuckiego pałacu Dożów w kontekście statusu pomnika historii dla części terenów Nowej Huty.

Jaki będzie los uchwały wprowadzającej nowe zasady parkowania w Krakowie?

 • Jacek Bańka
 • access_time 00:15:01
 • calendar_today Czwartek, 2023.03.16
Prawnicy urzędu wojewódzkiego chcą od władz Krakowa wyjaśnień w sprawie uchwały wprowadzającej nowe zasady parkowania. 15 maja ma wejść w życie nowy cennik opłat, który różnicuje mieszkańców miasta od osób przyjezdnych. Problemem okazuje się aplikacja umożliwiająca posiadaczom Karty Krakowskiej postój za niższą stawkę. Z krakowskimi radnymi Adamem Migdałem (Przyjazny Kraków) i Krzysztofem Sułowskim (PiS) rozmawiał o tym Jacek Bańka.